Te kleine meerderheid vóór de deelneming van India De zee op Schouwen is nu krijgsgevangene Vergoeding materiële schade kost meer dan f 500 millioen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zahedi wil onderhandelen met Britten over oliekwestie Politieke UNO-commissie stemde Nederland stemde zelfs tegen deelneming door de Sovjet-Unie Expoge wil nationale feestdag terug Engeland en de V.S. steunen Frankrijk Laatste opening in binnendijk achter Schelphoek gesloten Hulp aan Griekenland Sovjet-diplomaten mogen weer reizen Mau Mau zou strijd willen staken Het woord is aan Memorie van Antwoord over het wetsontwerp Watersnoodschade Een foto als een raadsel... K westi e-Ma rokko Meer dan een ton op giro 777 V.S. besnoeien militaire uitgaven Soldaat door schot uit geweer van schildwacht gedood Weerrapporten gSe JAARGANG No 4 2 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 195 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter). De politieke commissie der UNO heeft Donderdag met 27 tegen 21 stemmen, bij elf onthoudingen, besloten de Algemene Vergadering aan te bevelen India uit te nodigen voor deelne ming aan de over Korea te houden poli tieke conferentie. Doch deze meerderheid is onvoldoende om, bij een overeenkomstige uitslag der stemming in de Algemene Ver gadering, Indische deelneming te verzeke ren, daar hiervoor twee derde der uitge brachte stertimen vereist is. De uitslag der stemming is dus feitelijk een verwerping van de Indische deelneming. In de politieke commissie zijn dezelfde landen vertegenwoordigd als ter Algemene Vergadering. De Algemene Vergadering komt vandaag bijeen, om zich uit te spreken over de aan bevelingen der politieke commissie. Groot-Brittannië, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland stemden voor Indische deelneming aan de politieke conferentie, de Verenigde Staten tegen, terwijl onder meer Frankrijk en Nederland zich ont hielden. De vier eerstgenoemde landen hadden het voorstel gedaan India tot deelneming uit te nodigen. De Nederlandse vertegenwoordiger Von Balluseck verklaarde dat zijn delegatie voor Indische deelneming aan de confe rentie zou hebben gestemd, indien zij ge meend had dat dit in het belang zou zijn van de voornaamste betrokken partijen. Doch daar zij van mening was dat Indische deelneming een afwijken inhield van het geen met het sluiten van de wapenstil standsovereenkomst werd nagestreefd, be sloot zij zich van stemming te onthouden. De Indische delegatie zelf heeft niet aan de stemming of aan de besprekingen over de te houden politieke conferentie deelge nomen. De politieke commissie heeft de Alge mene Vergadering met 55 tegen twee stem men, bij twee onthoudingen, aanbevolen de Sovjet-Unie uit te nodigen aan de confe rentie over Korea deel te nemen, „mits de andere zijde (de communistische) dit wenst." De Sovjet-Russische afgevaardigde Wy- sjinski had Woensdag voorgesteld de woor den „mits de andere zijde dit wenst" uit de „vijftienmogendhedenresolutie" te Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de Bezettingstijd heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezon den, waarin wordt verzocht een nationale feestdag in te voeren, waarop niet een halve maar de gehele dag vrij wordt ge geven. Het besluit van de ministerraad om de nationale feestdag af te schaffen heeft vol gens het adres niet alleen in de kringen van het verzet, maar ook onder een groot deel van de bevolking verontwaardiging gewekt. Voordat dit besluit door de mi nisterraad werd genomen is er onder lei ding van de minister-president een be spreking gehouden met vertegenwoordi gers van een groot aantal organisaties, die zich allen, behalve de vertegenwoordiger van de werkgevers, hebben uitgesproken vóór handhaving van de viering van onze bevrijding. Hierbij werd de wens te ken nen gegeven daarvoor aan de werknemers een volle dag vrij te geven. Ondanks dit feit heeft de ministerraad ,.tot onze grote verbazing", zo zegt het hoofdbestuur in het adres, toch de kant gekozen van de kleinst mogelijke minder heid en de nationale feestdag afgeschaft. .,Ons land is hierdoor in een uitzonde ringspositie gebracht, want er is geen tot de geallieerden behorend land in Europa waar de bevrijding niet met een volle dag wordt gevierd", aldus het adres. NEW YORK, (Reuter). De vertegen woordigers der Verenigde Staten en van Groot-Brittannië in de Veiligheidsraad hebben in de Donderdag door de raad ge houden bijeenkomst verklaard tegen het op de agenda vermelden van het punt „Marokko" te zullen stemmen. Vijftien Aziatische en Arabische landen hebben de raad, als gemeld, verzocht zich met de toestand in Marokko, die een „be dreiging zou zijn van de internationale vrede en veiligheid", te willen bezig hou den. Vertegenwoordigers van staten-leden der Arabische Liga en van Aziatische lan den hebben Donderdag, na een niet-offi- ciële bijeenkomst in het gebouw der In donesische ambassade te Caïro, een be kendmaking uitgegeven, waarin zij onder meer zeggen dat „positieve maatregelen zullen worden genomen om de Marokka nen te steunen'. De Franse autoriteiten te Rabat hebben ponderdag medegedeeld, dat in het geheel 504 personen zijn gearresteerd in het Oos ten van Frans Marokko sinds de ongere geldheden, die voor het afzetten van Sultan Mohammed plaats hadden. Hiervan zijn er 250 uit de stad Oejda, waar op 16 Augustus 18 personen bij botsingen om het leven: kwamen. In het geheel werden 32 Fransen gedood in Oejda, Rabat en Casa blanca. Aan 28.personen is moord ten laste gelegd. schrappen, doch de politieke commissie wilde hem daarin niet volgen. De Nederlandse vertegenwoordiger stem de, op grond van dezelfde overweging die hem deed besluiten bij de stemming over het al dan niet deelnemen door India aan de conferentie blanco te stemmen, tegen Sovjet-Russische deelneming. Een door India, Birma, Indonesië en Liberia ingediende resolutie, waarin wordt voorgesteld de beslissingen der Algemene Vergadering via de secretaris-generaal ter kennis van de betrokken communistische staten te brengen, is door de politieke com missie met 54 tegen vier stemmen, bij twee onthoudingen, goedgekeurd. Alle geallieerde landen kunnen aan de conferentie deelnemen. De politieke com missie heeft met 42 tegen vijf stemmen, bij twaalf onthoudingen, haar goedkeuring gehecht aan het voorstel der verbondenen, dat alle landen, die met strijdkrachten aan de strijd in Korea tegen de communisten hebben deelgenomen, ter politieke confe rentie vertegenwoordigd kunnen zijn. Dit houdt in dat van geallieerde zijde, behalve de Zuid-Koreaanse delegatie, nog delegaties van zestien landen namens de verenigde naties aan de besprekingen kun nen deelnemen. Men verwacht echter niet, dat al deze landen van dit recht gebruik zullen maken. Van Amerikaanse zijde is Donderdagavond verklaard dat mogelijk slechts acht ver bonden staten aan de besprekingen zullen deelnemen. In het geallieerde voorstel is ook bepaald dat de Verenigde Staten zich met de „an dere zijde" in verbinding zullen stellen over de datum niet later dan 26 October waarop en de plaats waar de besprekin gen zullen worden gehouden. Plaats en da tum moeten „bevredigend zijn voor beide partijen". Gelaatsstudies van India's afgevaardigde in de Veiligheidsraad. H. Krishna Menon tijdens de debatten over Korea. De zee is op Schouwen krijgsgevangen. Wild rukte het water aan de nog broze ketting van caissons. Het giert en brult in de reten tussen deze betonnen gevaarten. Maar uur na uur Wordt de tegenstand min der. Rauw gilden gisteravond de fluiten der vele scheepjes, de victorie dit stuk menselijke triomf op liet woelige water, over het verdronken lamj. Het was tevens een boodschap: niet langer zou de zee aan de vruchtbare gronden van Schouwen kna gen en niet langer zullen de duizenden verdrevenen uit dorpen en hoeven behoe ven le twijfelen. De zee is krijgsgevangen op Schouwen. Het water zal met sluizen en pompen worden uitgebannen. En dan zal, wellicht omstreeks nieuwjaar, het leven in dit 9000 hectaren grote, zo gruwelijk ge teisterde gebied, zijn rechten moeizaam kunnen gaan hernemen. Eerst moet nu de nieuwe inlaagdijk, die achter de 450 m. brede breuk in de oude zeedijk nog 350 ha. verdronken land om sluit, nog worden versterkt en opgehoogd. De zwakke plekken elders in de zeedijk moeten worden verzwaard. Over ongeveer een maand zal men waarschijnlijk met pompen en spuien kunnen beginnen. Weer vier weken nadien zai het wellicht moge lijk zij de wegen te schonen en te her stellen en de sloten weer open te maken, waardoor de rest van het water zal kun nen wegvloeien. Dan pas kan het eigen lijke herstel, voornamelijk landbouwher- slel en wederopbouw, beginnen, een ar beid, die naar officiële schatting enige jaren kan duren. Het zwoegen beloond Aan de Schelphoek is de laatste weken vrijwel dag en nacht gezwoegd. Na de ongemeen gevaarlijke sluiting van de Ge mene geul, en de Klompegeul en het zorg vuldig bezinken van het maaiveld in de tracé van de inlaagdijk, is men snel cais sons gaan plaatsen, tenslotte zelfs het recordaantal van 460 op één dag. De 7.5 meter brede, 11 meter lange en 2 tot 3 meter hoge caissons werden bij vieren en zessen gekoppeld, aangevaren en tot zinken gebracht. Zo groeide deze inlaagdijk snel boven water. Slepers brachten, met bakken vol, steen en klei aan. Rusteloos verzwaarden de geweldige kranen, reuzengreep na x-euzengreep, de slechte luttele decimeters boven de vloed lijn uitstekende caissonlinie. Totdat dan gisteravond het grote ogenblik was aangebroken om de laatste elementen in te varen. Tegen dë kentering'van vloed naar eb, het was merkwaardigerwijze weer spring vloed, net als op 1 Februari, werd het vrijwel windstil. De zonsondergang was helgeel tegen grijswitte stapel wolken. Zwart lagen de silhouetten van schepen, bakken en kranen tegen tegen het donkergrijze water. Men hoorde slechts het nijdige puf fen van slepertjes, het ratelen en rammelen van kettingen, het bonken van snelle mannenstappen op grote ijzere pontons en het gegier van com mandofluitjes, dat de gespannen aan dacht van de honderden werkers en belangstellenden op de schepen, pon tons en boten. Welslagen De caissonelementen lagen met takels aan zelfverankerende pontons vast. Onge veer kwart over zes begon men deze cais sons af te vieren. De grauwe gevaarten, elk 66 m. lang, werden door de vloed- stroom en met behulp van kleine slepers langzaam naar hun plaatsen gedreven. De moeilijke operatie gelukte prachtig en Tot driemaal toe zijn de ontwerpers en uitvoerders van het Schouwen-Duive- landse dijkherstel door het oog van de naald gekropen. Men had met het slui ten van de Klompengeul en de Gemene- geul met grote caissons geen dag langer mogen wachten. Berekeningen hebben bewezen, dat anders de in de geulen liggende voorzieningen door de zee ver nield zouden zijn en dat veel werk ver geefs zou zijn geweest. Ook het Weste lijke stroomgat van de Vierbannepolder onder Ouwerkerk is nog op het nippertje dicht gekomen. Dat was het derde be nauwde halfelfje. Met veel improvisatie is de verleden Zondag begonnen strijd om deze dijkbreuk gewonnen. Het gat is een slagveld van betonbrokken, keien en modder. Het Oostelijk gat bij Ouwerkerk biedt een trieste aanblik. Een der landhoofden is totaal vernield en de voorzieningen en bezinkingen in het gat zijn groten deels weggeslagen door de felle stroom, die in en uit de polder komt, nu het Westelijke gat gesloten is. Gisteren wer den op enkele plaatsen al vrij grote diepten gemeten, één daarvan was reeds ruim 22 meter. Het sluiten van dit gat met de uit Engeland aangevoerde Phoe nix-caissons maakt nog een punt van overweging uit. zonder haperen. Het meest Oostelijke ele ment sloot goed aan op de reeds gelegde caissons in de dijkkern. Toen sloot het Westelijk element van de voor Seroos- kerke gelegen dijkromp, rustig tegen de Oostelijke sector, precies op de berekende, iets naar voren geprojecteerde plaats. Felle fluitsignalen. De kranen gingen open en snel zakten de elementen naar het wachtende bed van i\ijshout en steen. De deur was dicht. En terwijl der traditiegetrouw de vloot- fluiten krijsten en gilden, zwegen de mannen. De bijdragen voor de hulpverlening aan Griekenland op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het NedeiTandse Rode Kruis hebben het totaal bedrag van een ton overschreden. Op deze speciale reke ning is thans 100.890,24 geboekt. Het Nederlandse Rode Kruis heeft dank zij de vele financiële bijdragen en giften in natura van de Nederlandse industrie reeds voor 170.000 goederen naar Griekenland kunnen versturen. Een deel hiervan heeft men bekostigd uit eigen fondsen. Een mili taire Dakota vervoerde drie kisten met bacteriëndodende middelen en 1200 dekens. De K.L.M. nam 20.000 stukken zeep, 250.000 kininetableten en 150 pakketten voor kin deren voor haar rekening. Met de Jupiter" werden uit Amsterdam 1800 dekens, 1600 kisten babyvoeding, 90.000 stukken zeep, 36.000 blikjes gecondenseerde melk en 37 grote tenten verscheept. De „Taarnborg" laadde in Rotterdam 3 ton rijst, een ton thee en 10.000 blikjes corned beef voor Piraeus in. De K.L.M. heeft zich nog be last met het vervoer van twee ton koffie. Het Nederlandse Rode Kruis heeft voorts dertig ton suiker aangekocht. Deze suiker zal op 2 September met de „Boreas" van de K.N.S.M. uit Amsterdam naar Grieken land worden gezonden. PARIJS (Reuter). De Franse regering heeft Donderdag de beperking van de be wegingsvrijheid van Sovjet-burgers in Frankrijk aanzienlijk verzacht. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeide, dat de maatregelen zijn genomen ingevolge een besluit van de raad van het Noord- Atlantische verdrag, nadat men kennis had genomen van een soortgelijke vei-zachting van de beperking der bewegingsvrijheid van Westelijke onderdanen in de Sovjet- Unie. De Sovjet-burgers mogen thans in het gehele land reizen, mits zij een paar dagen tevoren het ministerie van Buitenlandse Zaken inlichten en er geen bezwaren wor den geuit van die zijde. Zij mochten eerst alleen verblijven in het gebied van Parijs. Engeland heeft de Sovjet-Unie medege deeld, dat haar diplomaten van Vrijdag af binnen een radius van 55 km van de hoofd stad kunnen reizen, zonder hiervan mede deling te doen aan het ministex-ie van Bui tenlandse Zaken. De grens was 40 km., daarbuiten moest toestemming worden ge vraagd, die echter nooit is geweigerd. Ook de V. S. hebben hun beperkingen op de bewegingsvrijheid van Sovjet-diploma- ten verzacht. Deze laatsten mogexi in het vervolg badplaatsen nabij Washington be zoeken zonder hiervoor eex-st verlof te vragen. NAIROBI, (Reuter). De Mau Mau- Icider Dedan Kimathi heeft zijn oorlogs- leiders bevel gegeven de wapens neer te leggen en de strijd te staken, aldus een brief aan het in de Svvahili-taal verschu ilende blad „Habara Za Dunia". Een deel van deze brief, die afkomstig zou zijn van Dedan Kimatha zelf, werd Donderdag door het blad gepubliceerd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Aldous Huxley: Utopieën zijn er om tot werkelijk heid te worden gebracht. CAIRO, (Reuter) Volgens het Egyp tische blad „Al Misri" heeft de Perzische premier, generaal Zahedi, bekendgemaakt dat hij in de tweede helft van September besprekingen met Groot-Brittannië zal voeren over de oliekwestie. In een vraaggesprek met een speciale correspondent van „Al Misri" in Teheran verklaarde de premier, dat de onderhande lingen zullen worden gevoerd op basis van de olie-nationalisatiewet, die was goedge keurd door de „Madjlis" (de Perzische Tweede Kamer) en de Sjah. De Perzische godsdienstige leider Kas- jani verklaarde tegenover de correspon- Uit de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp op de Waters noodschade 1953 blijkt, dat het totaal van de ramingen, betrekking hebbende op de kosten voor het rijk uit de normen van het gewijzigde wetsontwerp voortvloeiende, een bedrag vormt van f 503.800.000. Reke ning houdende met omstandigheden, zoals het bestaan van verzekeringsovereenkom sten, welke tot een vermindering van de bijdrage aanleiding zouden kunnen geven, kunnen de kosten voor het rijk uit het wetsontwerp voortvloeiend thans worden gesteld op rond f 495.000.000. Het totaal der ramingen, betrekking hebbende op de integrale herstel- en vervangingskostcn bedraagt ongeveer f 545.000.000. Hierbij is dan nog geen re kening gehouden met de immateriële schade, die volgens de regering buiten het verband van het onderhavige wetsontwerp valt. Maar deze schade blijft niet onver- goed, gezien de verschillende door de over heid getroffen maatregelen in het sociale vlak. Het Rampenfonds houdt voor het verlenen van aanvullende tegemoetkomin gen in de immateriële schade een bepaald bedrag ter beschikking. Bij de beoox-deling van de maatstaven, die aan de omvang van de vergoeding ten grondslag moeten liggen, erkent de x~ege- ring, dat het solidariteitsgevoel en de ge meenschapszin vergen, dat, voorzoveel zulks redelijkerwijze kan, gestreefd wordt naar een zo ruim mogelijke vergoeding van de schade. „Het is niettemin van belang, hierbij op te merken, dat de rechtvaardig heid mede verlangt, dat niet in een ander uiterste wordt vervallen en velen op een zodanige voet vergoeding zouden ontvan gen, dat zij blijvend in een betere positie komen te verkeren dan niet-getroffenen", aldus de Memorie. Taakverdeling fonds rijk en Rampen- In het Voorlopig Verslag is critiek geuit zowel op het overlaten van de vergoeding der liuisraadschade aan het Nationaal Rampenfonds als op de wijze, waarop de bedoelde taakverdeling is tot stand geko men. Op beide punten gaat de regering uitvoerig in. Wat de'wijze van de totstand koming van de taakverdeling betreft, wordt er aan herinnerd, dat de onmiddel lijke noodtoestand vereiste, dat onver wijld maatregelen zouden worden geno men, teneinde een doelmatige coördinatie van de hulp van overheidswege en de hulpverlening door het particulier initia tief tot stand te brengen, zodat geen ver traging in de hulpverlening zou ont- staan. Het in het Voorlopig Verslag uitgespro ken oordeel, dat de primaire vergoeding voor alle soorten van schade van over heidswege behoort te worden geregeld, zo dat zij over de gehele lijn in de rechtssfeer komt te liggen, kan de regering in het al gemeen wel, doch t.a.v. de huisraadschade niet onderschrijven. De geldelijke omvang van de charitatieve hulpverlening nam hier zulk een grote omvang aan, dat het overlaten van een zelfstandig terrein, met name de vergoeding van de huisraadscha de, aan het fonds in de x~ede lag. Wijzigingen De Memorie van Antwoord gaat verge zeld van een nóta van wijzigingen in het oorspronkelijk ontwerp. In het ontwerp wordt thans bepaald, dat de aangifte van de schade moet geschieden uiterlijk 6 maanden na het in werking treden van de wet dan wel voor de afzonderlijke gebie den binnen zes maanden na de door de minister van financiën te bepalen latere tijdstippen. Een andere belangrijke wijziging is de volgende: In het algemeen vexwalt op 1 Januari 1957 het recht op een bijdrage in de herbouwkosten van woningen en be drijfspanden, wanneer op genoemde da tum nog niet tot herbouw is overgegaan en blijft alleen het recht op vergoeding van de verkoopwaarde op 31 Januari 1953 be staan. Boerderijen worden nu hi ex-van uitgezonderd, zodat ook na 1 Januri 1957 voor boerderijen de herbouwplioht blijft bestaan. WASHINGTON (Reuter) De repu blikeinse regering heeft de Amerikaanse begroting voor het nieuwe belastingjaar, dat van medio 1953 tot medio 1954 loopt, bekend gemaakt. Voor het eerst sinds het uitbreken van de Koreaanse oox-log vertonen de militai re uitgaven een daling. De regering schat, dat de staatsuitgaven ongeveer twee mil liard dollar minder zullen zijn dan door de x-egering-Truman was begroot. Voor grote militaire projecten zal 5.600.000.000 dollar minder worden uitgetrokken. De commissie voor de atoomkx-acht heeft in het nieuwe belastingjaar een bedi-ag van zes milliard dollar uitgetrokken. In Trumans begroting was hiervoor een be drag van 7.402.000.000 dollar uitgetrokken. Een foto als een raad sel is hiernaast afge drukt. Hoeveel vragen immers werpt zij bij eerste -en nadere- beschouwing niet op! Is het een surrealis tisch schilderij, waar mee de Jacob Maris- prijs moet veroverd worden? Is het een röntgenfoto misschien van een bloedader met haarvaten? Of da teert de opname nog van de voorbije win ter en stelt zij ijsbloe men op de ruiten ten toon? Zou het ook 'n boomwortel kunnen zijn met fijne uitlo pers of de delta van een rivier? Nee, het is een foto van 4200 m. hoogte genomen uit een KLM carterings- vliegtuig en men ziet er een stukje op van het Groningse wad bij uitzonderlijk laag wa- W.' dent te menen, dat generaal Zahedi de oliekwestie zou kunnen oplossen op een manier, die voor hem en het Perzische volk aanvaardbaar is. Hij geloofde niet, dat de premier op dit punt tegen de wens van het volk zou handelen. „In ieder ge val kan de politiek van Razmai'a (de in Maart 1951 vermoorde Perzische premiex-, die een aanvullende overeenkomst met de Brits-Pex-zische oliemaatschappij steunde) in Perzië niet meer worden opgelegd en ieder die dit probeert, zal hetzelfde lot als Razmara ondergaan", zo voegde Kasjani hieraan toe. Kasjani vex-klaarde zich tegen hervat ting van de diplomatieke betrekkingen met Engeland, omdat de „Britse politici geen goede bedoelingen ten aanzien van Perzië hebben en geen vriendschappelijke gevoelens koesteren". In een boodschap aan de Sjah ter ge legenheid van diens terugkeer in Perzië heeft president Eisenhower hem geluk gewenst en hem de beste wensen doen toe komen voor zijn streven om voor het Per zische volk welvaart en onafhankelijkheid te verzekeren. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft Don- dei'dag medegedeeld, dat Engeland en de V.S. overleg plegen met betrekking tot het beroep van de Sjah op alle landen om steun. In een radiotoespraak heeft de Perzische premier, generaal Zahedi, Donderdag ver klaard dat de afgezette premier, dr. Mos- sadeq, Perzië naar een bankroet had ge leid. De vorige regering had een binnen landse schuld nagelaten van 17.705 mil liard rials. Alle provinciale gouverneurs alsmede de militaire commandanten onder het be wind van Mossadeq zullen vervangen worden, aldus is te Teheran vernomen. Afgevaardigden van de oppositie onder Mossadeq zijn Dondex-dag in het parle mentsgebouw bijeengekomen. Zij zijn van mening, dat het parlement spoedig hijeen moet komen. Voorts hebben zij besloten hun onafhankelijke collega's, die ontslag genomen hebben, te overreden van hun besluit terug te komen, dat „onder dwang" genomen werd. Perzische zakenlieden in een winkelwijk te Teheran zijn een actie begonnen om de Sjah te bewegen zich te laten kronen. De Sjah heeft in het verleden reeds ver scheidene malen zijn kroning uitgesteld, op gx-ond van de economische moeilijk heden in zijn land. Vijfhonderd winkeliers verzamelen thans handtekeningen van per sonen, die voor kroning van de Sjah zijn. De 21-jarige soldaat J. L. N. Kroom uit Amsterdam is in het kamp Kx-anenburg bij Harderwijk door een schot uit een geweer van een schildwacht getroffen en gedood. De maréchaussée heeft een onderzoek ingesteld. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestaiid i s "O-P "OTJ £5 |1 Max. mp. ec "s Hl GJ 25 Helsinki geheel bew. WZW 5 17 2 Stockholm zwaar bew. NW 2 20 0 Oslo licht bew. NW 2 21 0 Kopenhagen half bew. WZW 7 19 0,2 Amsterdam mist Z 3 18 0 Edinburgh half bew. WZW 5 17 0,2 Londen zwaar bew WZW 1 22 0 Luxemburg licht bew. N 1 19 0 Parijs onbewolkt windstil 22 0 Bordeaux onbewolkt windstil 25 0 Grenoble onbewolkt windstil 23 0 Nice licht bew. NW 4 24 0 Genève nevel W 2 23 0 Zürich mist WNW 1 21 0 Locarno onbewolkt O 1 25 0 Berlijn nevel WNW 3 20 3 Frankfort nevel windstil 21 0 München nevel ZW 1 17 0 Wenen geheel bew. NW 5 18 0,5 Innsbruck nevel W 1 14 4 Rome zwaar bew. NO 4 26 8 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u 300COOOOCOCOOOOCOOCCOOOCOOCCO PLAATSELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veel bewolking met op vele plaatsen tijdelijk regen of motregen. Overwe gend matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 29 Augustus Zon op 5.46 uur. onder 19.35 uur. Maan op 2j).56 uur, onder 12.25 uur. Hoog en laag water in IJrauiden Vrijdag 28 Augustus Hoog water: 5.47 en 18.13 uur. Laag water: 1.40 en 13.55 uur. Zaterdag 29 Augustus Hoog water: 6.31 en 18.56 uur. Laag water: 2.21 en 14.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1