Neutralisten niet kansloos bij Duitse verkiezingen vnó va Olie-industrie veranderde aanzien van Saoudi-Arabië .Clowntje Riek Steun verwacht van Protestantse groepen Harmonie Crescendo speelde in Spaarndam Heemstede Haarlemmermeer Lisse Hillegom Ziekenhuizen, scholen, wegen en electriciteit Concordaat tussen Spanje en Vaticaan 7 De Rode Kruisinzameling voor Griekenland Nederlandse jeugd tegen Bondselftal Scheepvaart meubelen ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BONN (ANP). Wanneer men afziet van de extremisten van links en rechts, dan wordt de neutralistische richting: bij de West-Duitse verkiezingen vertegen woordigd door de „Gcsamt-Deutsche Volks partei". Haar meest bekende leiders zijn vroegere leden van Adenauer's C.D.U. en van het Katholieke centrum, dr. Gustav Heinemann, Hans Bodensteiner en Helène VVessel. Hoe sterk de voorstanders van een neutraal Duitsland, militair niet verbon den met Oost en West, thans in de bonds republiek nog zijn, zal voornamelijk aan hun stemmental kunnen worden afgeme ten. In Bonn heeft men aanvankelijk de minimum-clausule van vijf procent een voor deze partij en de communisten on overkomelijke hindernis geacht. Ondanks haar nog maar korte bestaan heeft de G.V.P. echter kans gezien in alle kieskrin gen candidaten te stellen en men Is er thans niet meer zo zeker van of het dr. Heinemann toch niet zal gelukken het mi nimum van ongeveer anderhalf millioen stemmen te halen en daarmee een fractie van een twintigtal afgevaardigden in de Bondsdag te brengen. Dr. Heinemann is een vooraanstaande figuur in de Evangelische kerk en over tuigd tegenstander van bewapening van een gesplitst Duitsland. Hij fungeerde als Adenauer's minister van Binnenlandse Zaken en verliet de regering toen deze het pad der bewapening op ging. Wanneer redenaars in de verkiezingsstrijd deson danks gaarne aan de neutralistenpartij het predicaat van communistische camouflage partij geven, hebben zij daarbij het oog op de ruggesteun, die Heinemann heeft gezocht om ondanks de vijf procentsclau sule toch aan bod te komen. Daartoe heeft hij namelijk een maand geleden een overeenkomst gesloten met twee andere neutralistische groepen, die van heterogener samenstelling zijn en er van verdacht worden tendele met gelde lijke steun uit Oost-Duitsland te opereren. Deze groepen zijn: de „Bond der Duitsers" en de „Vrije Sociale Unie". De eerste daar van is sedert lange tijd bijzonder actief. Haar leider is de vroegere Katholieke rijkskanselier dr. Joseph Wirth, die in zijn gevolg een aantal medewerkers heeft, die van communistische sympathieën worden verdacht. De overeenkomst tussen de neu tralisten is in dier voege gesloten, dat de G.V.P. alleen candidaten zal stellen, die dan de steun van alle groepen zullen heb ben. De G.V.P. blijft dus baas in eigen huis. Zij heeft alleen op zich genomen een aantal candidaten der overige groepen op haar lijst te plaatsen. Zo figureert daar nu ook de zeer omstreden dr. Wirth persoon lijk op. Aan de zelfstandigheid en onge bondenheid van haar politiek doet dat, al dus de G.V.P., niets af. De samenwerkende neutralisten hebben in een in Mannheim opgestelde verklaring hun politieke inzich ten neergelegd. Volgens hen gaat het bij deze verkiezing om een beslissing over de vraa?, „of men zal voortgaan op de ge vaarlijke dwaalweg van het misbruik van militaire kracht als instrument van poli tiek machtsstreven". Voor de partij betekent het inschakelen van de bondsrepubliek in „het Amerikaan- Be militaire blok" een opgeven van de kan sen om Duitsland te herenigen. „Wij mo gen niet door onze toestemming tot een tweezijdige Duitse bewapening mede schul dig worden aan een derde wereldoorlog", zo heet het in de verklaring. De Moskouse De Haarlemse muziekvereniging „Har monie Crescendo" heeft gisteravond ge concerteerd in het jubileumconcours ter viering van het 35-jarig jubileum van Spaarndams fanfarecorps „Crescendo". Het oude „Spoorcorps" gaf in de muziek tent op de Kolk te Spaarndam, onder lei ding van Jac. J. Bijster, een uitvoering van gebruikelijke marsmuziek, maar ook van werken, die hogere eisen stelden. Zo kreeg „Het zwartharige meisje", de mars van de dirigent, waarmede de avond vlot werd ingeleid, al direct een geduchte concurrente in „Venus op de aarde", een ouverture van Paul Lincke. De uitvoering van dit werk was nogal neutraal. Meer karakter kwam er in „Espana", de bekende wals van Waldteufel, hoewel de rhythmi- sche accenten hier en daar nog feller had den kunnen spreken. De geliefde „Suite Oriëntale" van Popy zal voorlopig wel niet van de programma's van harmonie-corpsen worden afgevoerd. Dit is begriinelijk, want het werk staat op een behoorlijk muzikaal niveau en het is voor de prestaties van de verschillende in strumentale timbres uiterst gunstig ge schreven. „Harmonie Crescendo" maakte van deze factor een dankbaar gebruik, zodat men vaak kon genieten van een mooie samenklank en van een voor deze muziek karakteristieke klanksfeer. De beste prestatie leverde het corps evenwel na de pauze met de ouverture „Oberto" van Verdi. De uitvoering van deze ouverture kreeg de overtuigende ex pressieve spanning en het élan, dat men ook bij de overige vertolkingen meer had willen horen. De Slavische dansen van A. Dworsjak klonken, op een paar oneffenheden in de begeleidingsfiguren, bijzonder verzorgd. Vooral dan No. 8 was vaak mooi van klank. En verder verdient het corps een compli ment voor het verfiind-dynamische spel. dat het liet horen bii de vertolking van „British patrol" van G. Wittmann. „Harmonie Crescendo" besloot de avond met de uitvoering van twee marsen van zijn dirigent. Namens het jubilerende „Crescendo" sprak de heer D. Harskamp woorden van dank tot de dirigent en het corps, waarna de voorzitter van „Harmo nie Crescendo", de heer D. Tuin, het Spaarndamse „Crescendo" met zijn 35- jarig bestaan gelukwenste. P. ZWAANSWIJK. Op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis is tot gis teravond ten behoeve van de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevings ramp op de Ionische eilanden een bedrag gestort van 112.296,63. Eergisteren was de stand 108.511,63. voorwaarden zijn voor de G.V.P. een aan nemelijke basis voor onderhandelingen over een herstel der Duitse eenheid. De door Moskou uitgesproken dreiging, dat met de Westelijke bewapening de basis voor een regeling van het Duitse probleem zou wegvallen, is kennelijk bedoeld als een ondersteuning van de campagne dezer partij. Niemöller actief Er zijn op het ogenblik weinig maatsta ven, waaraan men de kansen der G.V.P. om haar intrede in de Bondsdag te doen, kan afmeten. Mogelijk zal de naam en faam van dr. Heinemann nog altijd aan trekkingskracht uitoefenen op grote ge deelten van de Protestantse gemeenschap in Duitsland, die nog altijd met grote te genzin tegenover de eenzijdige Westelijke aansluiting blijven staan. De activiteit van ds. Niemöller, de kerk- president van Hessen, is een ondubbelzin nige ondersteuning van de neutralistische actie. Nog op de jongste kerkdag der Pro testanten in Hamburg is bewezen, dat Nie möller en Heinemann allesbehalve een zaam zijn. Het grootste deel van haar aan hang zal de partij dan ook vermoedelijk bij het Protestantse volksdeel krijgen. Nog altijd wordt daar indruk gemaakt door be schuldigingen als zouden leidende Katho lieke politici der bondsrepubliek zich niet voldoende offers willen getroosten ten be hoeve van het in grote meerderheid Pro testantse Oost-Duitsland. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 30 Augus tus worden te Heemstede waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. J. Laeyendecker, Raadhuisplein 9, tele foon 38103. Wijkverpleging: Zr. G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. Aerdenhout Apotheek, Zandvoort- selaan 164, tel. 26772. ZONDAGSDIENST VOOR DOKTOREN Badhoevedorp/Sloten, dr. Bolt, tel. 377. Badh.dorp Apotheek, Sloterweg IA, tel. 718. Hoofddorp, dr. Nanninga, telefoon 6220. Nieuw-Vennep, dr. v. d. Weg, telefoon. 280, Zwanenburg-Halfweg, dr. Honingh. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst te Lisse wordt Zondag waargenomen door dr. J. M. van Dijk, Ach terweg 6, tel. 3134. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Mina, d. van J. van der Meij en A. C. C. van Berneveld; Magdalena Catherina, d. van G. Telkamp en M. A. Veld- huijzen van Zanten; Henricus Gijsbertus Phi- lippus, z. van Th. J. de Boer en J. W. Ver haar; Petrus Jacobus Maria, z. van J. van der Drift en J. H. van Steijn; Anthonia Geertrui- da Maria, d. van B. J. Lieverse en M. A. de Groot. GETROUWD: Lanting. J. P. Lettinga en A. G. ADVERTENTIE HILLEGOM CAFÊ-RESTAURANT VOOR UW LUNCH, DINER OF SOUPER NAAR TRESLONG" riani uitzicht o» demonstratietuin beschaafd orkest GAARNE RESERVEREN WIJ ÜW TAFEL - TEL. K 2520-5347 „Geschonden glorie" (Spaarne). Over het algemeen kunt u van ons per soonlijk al die Wild-West-films cadeau krijgen, maar een doodenkele keer aan schouwt men er een, die met kop en schou ders boven de geijkte cowboy-lariekoek uitsteekt. En zo'n witte raaf is nu zonder enige twijfel deze rolprent, waarin elke „blauwe boon" als we het zo eens zeg gen mogen psychologisch verantwoord is en waarin achter een aanvaardbare in trige af en toe zelfs iets van echte drama tische spanning doorschemert. Het is het verhaal van een Texaan anno 1880, dje de reputatie, heeft, de snelste schutter van de „Far West" te zijn en daardoor telkens öp jo.nge. heethoofden stuit, die hem dat fel begeerde aureool ontnemen willen. Zo raakt hij telkens tegen zijn zin verwik keld in allerlei revolverduels, totdat hij tenslotte juist als hij besloten heeft een eerzaam burger te worden zelf in het stof bijt. Het klinkt, zo opgesomd, allemaal hevig-melodramatisch, maar het verhaal is hier zo geraffineerd uitgebuit, dat men zijns ondanks van begin tot eind geboeid wordt en dat niet in de laatste plaats om de goede typeringen van Gregory Peck als de schutter-tegen-wil-en-dank en van verschillende schilderachtige bijrollen. Na Zondag vertoont het Spaarne „De Wet der wetlozen", een film van goud en bloeddorst met Ann Baxter als de wre kende gerechtigheid. „Ivanhoe" (Rembrandt en Palace) De romantische verdichting van Walter Scott is thans een film geworden die niet zal nalaten de verbeelding aan het werk te zetten. Er is heel wat aan ten koste gelegd: helden en schurken krijgen alle gelegen heid hele legerscharen op de been te bren gen. De opwindendste en naar filmische maatstaven meest geslaagde episode vormt wel die der tweegevechten, waarin gehar naste ridders bravourstukjes uithalen van kunde en kracht. De historische entourage zal de liefhebbers van praal en pracht op het witte doek zeker bekoren. Het is alle maal gedrenkt in kleuren; het Amerikaans technicolorpalet op volle sterkte. Enfin, de Joodse schone van het verhaal (Elisabeth Taylor) krijgt haar geliefde overeenkom stig de bedoeling van Sir Walter Scott, de boze Jan staat van aangezicht tot aange zicht tegenover Richard Leeuwenhart, de pijlen snorren, de lansen schitteren, wie ervan houdt moet het niet versmaden. Fr. „De kleine wereld van Don Camillo" (City) is terug. Veel is er over geschre ven. Wie de film niet heeft gezien, ver- zuime deze laatste kans niet. „Because you're mine" (Lido). Ma rio Lanza en Doretta Morrow zingen nóg een week in deze vrolijke en vaak grap pige musical, waar velen zich mee zullen amuseren. „Het Manderson Mysterie" (L u x o r) behelst de jacht op een moordenaar, waar van wij u het fijne niet willen vertellen om de spanning, waarop de film steunt, niet te niet te doen. Deze beperking houdt in, dat de film alleen besproken kan wor den naar haar artistieke kwaliteiten. Wel nu: die zijn zeker aanwezig, al moet mij van het hart, dat men minder geboeid wordt dan aanvankelijk de schijn had. De spelprestaties van Orson Welles en Mar garet Lockwood in het bijzonder zijn een onthulling van het mysterie en het Luxor- theater wel waard. Fr. „Zoek de zon op" (Frans Hals). Een luchtig en wel wat opzettelijk ver haaltje van vier mooie meisjes, die als zingende zusjes carrière maken. Gemak kelijk gaat het niet, omdat de liefde een belemmerende rol speelt. Toch krijgt ieder haar deel. Men gaat de film eigenlijk zien om Betty Hutton, die als dynamisch per soontje vaart en leven in een anders tamme bedoening brengt. Fr. „Jong, knap cn rijk" (Minerva). De titel wijst al in die richting, het gaat om een knappe, jonge dochter van een rijke herenboer uit Texas, die in Parijs verzeild raakt en daar uiteraard zwicht voor de charme, die de jongelieden van de licht stad in hogere mate eigen is dan de vee drijvers uit haar vaderland. Maar papa, die lang geleden verdrietige ervaringen heeft opgedaan met een Parisienne is tegen stander van dergelijke internationale hu welijken. Hetgeen hij overigens niet blijft, want per slot van rekening blijkt de zwie rige Franse wijsheid sterker. En zo wordt er een gelukkig slot gebreid aan deze historie die zich afspeelt tegen een décor van dure nachtclubs en andere inrichtin gen van vermaak, die de Amerikanen ten onrechte als de grote attracties van de Franse hoofdstad beschouwen. W. L. B. Hertrouwen in Engeland Honderden gescheiden mannen en vrou wen van landen van het vasteland van Europa gaan naar Engeland om daar op nieuw een echtverbintenis aan te gaan. De grootste stroom komt uit België, waar ge- soheidenen pas drie jaar na de ontbinding van hun huwelijk weer mogen huwen. Maar te Londen werd medegedeeld, dat daar ook paren uit Frankrijk en Zwitser land komen. In Engeland kan men in de echt worden verbonden als men vijftien dagen in het land heeft gewoond. Het is gebruikelijk, dat een van de part ners deze tijd in Engeland doorbrengt en de andere pas een paar dagen voor het huwelijk komt. Het zijn niet alleen trouw lustigen die al eens gescheiden zijn, ook anderen vinden de Britse wetten in hun voordeel. In Engeland behoeft men bij voorbeeld op 21-jarige leeftijd geen toe stemming meer van de ouders te hebben. De Nederlandse jeugd-cricketploeg zal vanmiddag in Den Haag niet tegen het Ne derlands elftal spelen, zoals wij gisteren abusievelijk in een desbetreffend bericht vermeldden, doch tegen een bondselftal van de Nederlandse Cricket Bond. Nachtdienst apotheken Bos en Vaart-Apotheek, Bos en Vaart straat 26, telefoon 13290. Centraal Apotheek, voorheen Florijn, Gro te Houtstraat 78, tel. 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. LONDEN (Reuter) In slechts weinige andere gebieden der wereld heeft de olie een opvallender wijziging gebracht in het uiterlijk voorkomen van het land dan in Saoudi-Arabië. Verlatenheid, troosteloos heid, achterlijkheid, geïsoleerdheid zijn niet langer de kenmerken van dit land. Er is een zekere welvaart gekomen en het vooruitzicht bestaat, dat gedurende de ge hele tientallen jaren deze welvaart meer en meer zal toenemen. De bedouïnen, wier voorvaderen door de woestijn zwierven om in hun levensonderhoud te voorzien, heb ben thans hun eigen huis, vaak compleet met radio en koelkast. Als gevolg van de Amerikaanse exploitatie der onlangs ont dekte oliebronnen in Saoudi-Arabië vindt men thans overal industriële installaties op de plaatsen, waar vroeger slechts hier en daar een Bedouïnentent te vinden was en geitenkudden en kamelen rondliepen. In de nieuwe haven aan de Perzische Golf Damman ligt een 11 kilometer lange diepwaterpier, waar moderne tankschepen geladen worden met ruwe olie, die naar Europa en Amerika verscheept wordt. Te Mekka wordt de moskee van de pro feet Mohammed, het heilige der heilige van de Islam, voorzien van electriciteit en luchtverversing. De Westelijke techniek verovert steeds verder het woestijnrijk van de 73 jaar oude koning Abdel Aziz El Rahman Ibn Saud, de enige nog overgebleven monarch, die omgeven door een pracht en praal, welke herinnert aan de duizend en één nacht, die over zijn zeven millioen Bedouï nen regeert, streng, volgens de eeuwen oude Islamwetten. Na twintig jaar Oudgedienden der Arabian American Oil Co (ARAMCO) weten nog te vertellen over de aankomst van de eerste kruiwagen in Saoudi-Arabië. Twee Arabieren, gekleed in de traditionele fladderende gewaden van kameelhaar, pakten de kruiwagen op en droegen deze langs de pier. Dat was 20 jaar geleden. Sedertdien hebben de Bedou ïnen geleerd kruiwagens voort te bewegen en niet te dragen, zij hebben ook geleerd locomotieven te besturen, en enorme vrachtwagens en tractors, deze voertuigen te onderhouden, boormachines te bedienen, chemische proeven te doen, brieven en zakenformulieren te tikken, en ziekenhuis uitrusting te gebruiken. De sanitaire voor zieningen nemen voortdurend toe, het on derwijs wordt uitgebreid, er worden wegen aangelegd, electrieiteitsleidingen en alle soorten van stedelijke verbeteringen. Er zijn moderne ziekenhuizen en de malaria wordt met succes bestreden. Deze vooruitgang is grotendeels te dan ken aan een goed-gerichte olieindustrie, waarvan de invloed op het gehele Ara bische schiereiland wordt gevoeld. Vele Bedouïnen reizen over grote afstanden door de woestijn om in de oliegebieden te MeJ. N. A. M. Barbas neemt afscheid als hulporganiste /Na ruim eenenveertig jaar als stadshulp- .organiste in dienst def gemeente te zijn geweest zal mejuffrouw N. A. M. Barbas Zondagavond afscheid nemen. Zij zal het orgel bespelen in de Grote Kerk tijdens een dienst die geleid zal worden door dr. Ch. de Beus. Veertien maanden oud is Irita pas, maar zij nam met vuur deel aan de stakings optocht van telefoonpersoneel in St. Louis (V.S.). Zeggen kon ze het nog allemaal niet zo goed, en daarom had zij een flink biljet op haar buik, dat luidde: mijn moe der moet een hoger salaris hebben. Oom Tripje en Batatoe zaten er lelijk in.... Steeds dichter naderde de kano der Bimaboemoe's; ze konden het woedende geschreeuw der vijanden reeds horen. En als die hen nu te pakken kregen.nou, dan zag het er niet mooi voor hen uit! „Konden we maar iets doen", zei Batatoe. „Ja, maar ik zou niet weten wat", zei oom Tripje. „We hebben niet eens een wapen, dus wat zouden we kunnen uitrichten tegen al die kerels met hun lansen!" Batatoe probeerde het zeil van de kano nog wat breder uit te spreiden, dat de boot wat vhigger zou gaan, maar er was niet veel aan te doen. En die grote kano daarginds kwam steeds dichterbij. Nee, we kunnen niet zeggen, dat oom Tripje en Batatoe zich erg vrolijk voelden. Het kon nu niet lang meer duren, of de vijandelijke kano zou bij hen zijn; op de voorplecht stonden de woedende Bimaboemoe's al klaar met de lans in de hand, en ze keken helemaal niet vriendelijk, o nee! „Ik geloof, dat we er lelijk voorstaan, Batatoe!", zei oom Tripje. „Jammer van al je moeitenu loopt het toch nog verkeerd. En ik had er zo op gehoopt, dat we veilig op Palmeiland zouden aankomen!" Toen keken ze plotseling allebei op.wat hoord/-* ze opeens voor een geluid, hoog in de lucht?! werken. Aan het einde van 't vorige jaar had de ARAMCO rechtstreeks meer dan 25.000 personen in dienst, waarvan onge veer 15.000 uit Saoudi-Arabië. Bovendien werken er nog ongeveer 11.000 Saoudi- Arabieren bij 190 firma's onder subcon tract met de ARAMCO. Gehuld in hun fladderende mantels, zul len de Bedouïnen nog lange tijd hun pri mitieve nomadenleven voortzetten, maar de gehele entourage is veranderd. Zij we ten dat er olie bestaat en dat deze een bron van grote rijkdommen is. VATICAANSTAD (A.F.P.) Donder dag is een concordaat tussen de Heilige Stoel en Spanje getekend. In een officieel communiqué van het Spaanse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt gezegd, dat het nieuwe concor daat in bevoegde kringen beschouwd wordt als een model-regeling van de posi tie der kerk ten aanzien van Katholieke landen. Wat de benoeming van aartsbis schoppen en bisschoppen betreft, wordt volgens het nieuwe concordaat het systeem gehandhaafd dat bij de over eenkomst van 7 Juni 1941 werd inge voerd. Volgens dit systeem zendt de nun tius, wanneer een aartsbisschops- of bis schopszetel vacant is gekomen, na ver trouwelijk overleg met de Spaanse re gering, een lijst met de namen van min stens zes candidaten naar het Vaticaan. De Paus kiest drie van deze candidaten uit en doet hiervan middels de nuntius mededeling aan de Spaanse regering. Het staatshoofd stelt dan officieel, door be middeling van de Spaanse ambassade bij de Heilige Stoel, een der drie door de Paus uitgekozen candidaten voor. Over het nieuwe concordaat is sedert het einde van de burgeroorlog in Spanje onderhandeld. ADVERTENTtE Aagtekerk, 27 v. Singapore n. Cebu. Amerskerk, 28 te Cebu. Amstelkroon, 27 v. St. Vincent n. Montreal. Annenkerk, 27 v. Aden n. Port Said. Aagtedijk, 26 te New York. Alnati, 28 te Antwerpen. Alpherat, 27 v. Bahia n. Recife. Appingedijk, 27 te Mobile. Alderamln, pass. 27 Ras Fartak n. Karachi. Altair, 27 180 m. Z. Bahia. Amstelstad, 27 180 m. ZO. Seychellen. Arkeldljk, 27 210 m. N. Azoren. Armilla, 27 dwars Tourane n. Singapore. Alkaid, pass. 23 Finisterre n. Las Palmas. Almdijk, 23 te Lissabon. Alrnkerk, 29 te Genua. Amsteldijk, 29 te Singapore. Amstelland, 29 te Montevideo verw. Amstelpark, 28 te Holtenau n. Mobile. Amsteltoren, 23 v. Kaapstad n. Teneriffe. Agamemnon, 27 van New York n. Aruba. Alcyone, 29 te Rio Grande. Aldabi, 28 v. Montevideo n. Parangua. Alphard, pass. 29 Vlissingen n. Rotterdam. Alwaki, 28 v Montevideo n. Buenos Aires. And ijk, 28 te Tampico. Arendskerk, 29 v. Bilbao n. Antwerpen. Averdijk, 28 te Philadelphia. Axeldijk, 28 te Boston. Bloemfontein, 27 110 m. O.ZO. Madeira. Boschfontein, 27 v. Antwerpen te Amsterdam. Bennekom, 27 te Trinidad. Boissevain, 27 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Blommersdijk, 28 te Antwerpen. Baarn, 29 te Valparaiso. Boskoop, 29 v. Barbados n. La Guaira. Breda, 28 v. Buenaventura n. Cristobal. Caltex Leiden, pas. 27 Pantellaria n. Rotterdam Caltex Pernis, 27 v. Sidon n. Rotterdam. Cleodora, 27 v. Stanlow n. Thameshaven. Corilla, 27 300 m. w.t.z. Padang. Coryda, 27 320 m. W. Kangeroo ell. Caltex Delft. pass. 28 Kreta n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 28 Algiers n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 23 Ouessant n. Sidon. Caltex Nederland, 28 v. Sidon n. Rotterdam. Conigostroom, 28 v. Freetown n. Dakar. Drente, 28 te Belawan. Daler.dijk, 27 v. Cartagena n. Cristobal. Duiven dijk, 28 v. Hamburg 29 te Bremen. Esso Den Haag, pass. 27 Gibraltar n. Sidon. Eemland, 27 te Buenos Aires. Elmina, 27 v. Lagos n. Douala. Esso Amsterdam, 27 150 m. W. NW. Flores. Esso Rotterdam, vertr. 30 v. Rotterdam naar Aruba. Friesland (KRL), 28 v. Tj. Priok n. New York Gouwe, 27 200 m. O. Kp. Palmas. Gooiland, 28 te Victoria. Garoet, 29 v. Halifax n. Boston. Groote Beer, 29 te Rotterdam. Hersilia, 27 te Amsterdam. Hoogkerk, 28 te Nagoya. Hera, 28 te Paramaribo. Hydra, 28 te Baltimore. Hector, 27 eil. Rhodes gepass. n. Naxos. Heelsum, 27 v. Bremen n. Hamburg. Holland, 27 v. Mom a n. Quelimane. Heemskerk, 28 v. Port Soedan n. Djibouti. Hestia. 29 v. Amsterdam n. Barbados. Hos, 27 v. Lissabon n. Antwerpen. Ivoorkust, 27 v. Lagos n. Accre. Indrapoera, pass. 29 Kp. Roca 1 Sept. Rotterdam verwacht. Joh. v. Oldenfoarnevelt, 27 240 m. ZW. Ceylon. Jupiter, 27 te Sevilla. Japara (KRL), 29 te Semarang. Java, pass. 28 Guardafu! n. Port Soedan. Jagersfontein, 28 v. Amsterdam n. Afrika 29 te Southampton. Karimun, 27 Belawan verwacht. Karimata, 27 v. Cheribon n. Semarang. Kota Gedeh, 27 500 m. ZO. Socotra. Kota Inten, 28 dwars Minikoy n. Belawan. Lissekerk, pass. 27 Ouessant n. Genua. Loenerkerk, pass. 27 Ouessant n. Genua. Luna, 28 v. Patras n. Nederland. Lekhaven, 27 v. Hamburg n. Roterdam. Le Maire, 27 v. Tjilatjap n. Priok. Lemsterkerk, o27 v. Koewait n. Bandarshapur. Liseta, 27 v. Tjilatjap n. Pladju. Lucita, pass. 27 Dover n. Rotterdam. Lutterkerk, 28 v. Basrah n. Knorramshar. Lieve Vrouwekerk, 28 v. Bombay n. Karachi. Loosdreeht, pass. 28 Cochin n. Colombo. Laertes, pass. 28 Stromboli n. Marseille. Leopoldskerk, 29 te Genua. Maashaven, pass. 27 Lands End n. Dakar. Macoma, 28 v. Pladju te Singapore verw. Macuba, 27 300 m. O.NO. Aden. Maetsuycker, 27 v. Singapore n. Tj. Priok. Marpessa, 27 Runsal Jebel n. Fao. Molenkerk, pass. 27 Shadwan eil. n. Suez. Murena, 27 180 m. ZW. Ouessant. Mapia, 28 v. Aden n. Bahrein. Meerkerk, 29 te Suez. Maasland, pass. 28 Pauls Rocks n. Las Palmas. Meliskerk, 29 te Rotterdam. Mataram, 28 te Singapore. Nigerstroom, 28 te Freetown. Noordam, 27 440 m. O. ten N. Kp. Race. Notos, 27 v. Rotterdam n. Barcelona. Nieuw Amsterdam, 29 te Le Havre. Ootmarsum, 29 Le Havre verwacht. Orion, 27 v. Tunis n. Napels. Ond'ina, 28 te Pladju. Ophir, 27 v. Belawan n. Singapore. Oranjestad, 28 te Bremen. Oranje, 29 100 m. O. Socotra n. Suez. Overijsel, pass. 29 Malta n. Beyrouth. Polydorus, 27 v. Singapore n. Belawan. Parkhaven, pass. 27 Fernando Noronha n. St. Vincent. Poseidon, 27 v. Aruba n. La Guaira. Prins Willem IV, 28 v. R'dam te Antwerpen. Polyphemus, 27 te Colombo. Plameius, 27 v. Makassar n. Buleleng. Poelau Laut, 27 100 m. N.NW. Perim. Prins Philips Willem. 27 430 m. W.t.Z. Valentia Prins Willem III, 27 825 m. W.NW. Scilly's. Phrontis, 26 te Tj. Priok. Pygmalion, 28 v. Amsterdam n. West Indië. Roepat, 28 v. Colombo n. Aden. Rijnland, 27 v. Montevideo n. Santos. Riouw, 28 v. Hamburg n. Bremen. Rafaela, pass. 27 eil. Singkep n. Singapore. Raki, 27 Kp. Finisterre n. Port Said. Reyniersz, 27 v. Soerabaja 29 Makassar verw. Roebiah, 28 te Hongkong. Rondo, 29 te Penang. Rotula, 28 v. Istaniboel n. Curajao. Ridderkerk, 27 te Beira. Scherpendrecht, 27 v. Trinidad n. Recife. Stad Schiedam, 27 v. Rotterdam n. Kirkenaes. Samarinda, 27 120 m. Z.ZO. Mozambique. Saroena, 27 v. Pladju n. Balikpapan. Singkep, 27 rede Banjuwangi. Slamat, 27 v. Soerabaja n. Balikpapan. Stanvac Benakat, 27 v. Sungeigerong n. TJ. Uban. met schriftelijke garantie De nieuwste ont werpen vindt U op onze 120 modelkamers in elk genre in elke prijsklasse een grote keuze WONINGINRICHTING 120 MODELKAMERS „BE\ „BEVERWIJK Stanvac Talang Akar, 27 v. Haiphong n. Singap. Swartenhondt, 27 v. Makassar n. Soerabaja. Saparoea, 28 Ouessant gepass. n. Le Havre. Sibajak, 28 v. Le Havre n. New York. Stad Rotterdam, 29 v. Middlesbro te Narvik. Sirrah, 28 v. Balboa n. Yokohama. Sommelsdijk, 27 v. New York n. Baltimore. Stad Alkmaar, 1 Sept. Rotterdam verwacht. Stad Dordrecht, verm. 29 v. Palermo naar Djidjelli. Tjipanas, pass. 27 Sabang n. Lorenzo Marquez. Tomini, 28 te Colombo. Tarla, 27 te Rotterdam. Thalatta, pass. 27 Sokotra n. Singapore. Tjitjalengka, 27 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tara, 27 v. Montevideo n. Buenos Aires. Tamkhaven II. 27 v. Priok n. Sungeigerong. Tasman, 28 te Tj. Priok. Ternate, pass. 27 Natuna eil. n. Sorong. Tibia. 27 140 m. Z. Kp. Padaran. Tjisadane, 27 650 m. N.NO. Anamba eil. Tjiwangi, 27 150 m. O. Hainan n. Hongkong. Tawali, pass. 28 Gibraltar n. Bilbao. Themisto, pass. 23 Lizard n. Antwerpen. Tiba, pass. 28 Finisterre n. Santos. Teucer, pass. 29 Gibraltar n. Amsterdam. Tomori, 6 Sept. Rotterdam verwacht. Van Outhoorn, 27 v. Palerrtbang n. Muntok. Van Riebeeck, 28 te Soerabaja. Van Spilbergen. 29 te Pointe Noire verw. Veendam, 23 400 m. W. Scilly's. Willemstad. 28 te Port Limon. Waterland, 27 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Waterman. 28 400 m. O.NO. Fayal. Westerdam, 28 600 m. W. Scilly's n. Raam. Willem Ruys, 28 Daedalus Rif gepass. n. Colombo Woensdrecht, 29 te Melbourne. Winterswijk, 23 te Mobile. IJsel, 23 v. Beyrouth n. Lattakia. Zuiderkruis. 27 170 m. O.t.N. Madeira. Zeeland (KRL), 28 v. Padang n. Belawan. Zeeland (SSM), 29 te Blybh. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Alhena, 31 te Rio de Janeiro verwacht. Alnati, verm. 1 v. Paranagua n. Santos. Alnati, 28 te Antwerpen. Bloemfontein, 1 Sept. v. Oost AfrikateA'dam verwacht. Bonaire, vertr. 4 Sept. v. Amsterdam n. Deme- rara. Boschfontein, verm. 28 v. Amsterdam n. Oost Afrika. Boskoop. 29 v. Barbados n. La Guaira. Cottica, 28 Paramaribo verw. Groote Beer, 29 v. Montreal te Rotterdam. Indrapoera. 1 Sept. te Rotterdam verw. Jagersfontein, 28 v. A'dam 29 te Southampton Joh. v. Oldenbamevelt, 6 Sept. te Suez verw. Maasdam, vertr. 29 v. New York n. R'dam. Nieuw Amsterdam, 28 v. Rotterdam n. N. York 29 te Le Havre. Noordam, 31 te New York verwacht. Oranje. 2 Sept. te Suez verwacht. Oranjefontein, 25 te Durban. Oranjestad, vertr. 31 Sept. v. Amsterdam naar Cristobal. Rijndam, vertr. 29 v. Rotterdam n. New York. Sibajak, 6 Sept. New York verwacht. Veendam, 31 Rotterdam verwacht. Waterman, 5 Sept. te Willemstad verw. Westerdam, 31 te Rotterdam. Willem Ruys. 3 Sept. te Colombo verwacht. Willemstad, 30 Cristobal verwacht. Zuiderkruis, 31 Southampton 1 Sept. Rotterdam verwacht. KLEINE VAART AmoudspoTder, 27 te Oporto. Algarve, 28 te Berwick. Att, 27 v. Cardiff n. Rotterdam. Barracuda, 26 v. Swansea n. Rotterdam. Batavier I, 26 te Casablanca. Birmingham, 27 te Goole. Bree Helle, 27 v. Londen n. Rotterdam. Betty Anne, 27 v. Sunderland n. Hamburg. Bill, 27 v. Westervik n. Liverpool. Blue Boy, pass. 28 Smith Knoll n. Ipswich. Bab-T, 26 te Kristinehamn n. Mariestad. Carpo, pass. 28 Lizard n. Rotterdam. Continental, 27 te Zeebrugge. Coolsingel, 28 v. Naestved te Nakskov. Cornelis Houtman, 27 dwars Bergen n. Aalborg Criscendo, 27 v. Rochester n. Hamburg. Continental, 27 v. Vlissingen n. Zeebrugge. Da Capo, 26 v. Safi te Casablanca. Deo Duce, 27 v. Rouaan 28 dwars Wight. De Ruyter, 27 v. Kotka n. Rotterdam. Doklaan, pass. 28 Ouessant n. Londen. Dollars, 29 Kopenhagen verw. Ellewoutsdijk, 28 te Grangemouth. Escaut, 27 te Rouaan. Evertsen, 27 v. Methil n. Kopenhagen. Follonica, 28 20 m. O. Outergabbert. Gaasterland, 28 v. Rotterdam n. Harlingen Goote, 27 te Dakar. Gerd, 27 v. Vlissingen n. Brussel. Gerrie, 27 v. Lysekil n. Rotterdam. Hagno, 28 v. Belfast te Dublin. Hartel. 28 te Exmouth verwacht. Hast IV, 27 v. Parijs n. Huil. Hast V, 29 te Guernsey verwacht. Henrica-b, 28 v. Guernsey n. Milfordhaven. Jacoba Catharina, pass. 28 Beachy Head naar Rotterdam. Jakob Oorburg, 28 v. Rotterdam n. Antwerpen. Jorina, 27 v. Nexoe n. Antwerpen. Joost, 26 v. Rotterdam n. Kristinehamn. Lacra, pass. 28 Brunsbüttel n. Odense. Larix. 25 v. Grimsby n. Kalundborg. Marcella, 27 te Le Havre. Markab, verm. 27 v. Stockholm n. Gefle. Markab, 27 v. Rotterdam te Warnemuende. Marne, 27 v. Stockholm n. Bordeaux. Matthew, 27 te Londen. Meres, pass. 27 Kiel n. Stockholm. Metropole, 28 15 m. NW. Yarmouth. Midsland, 27 te Leith. Mirach, 27 v. Bordeaux n. Bayonne. Myfem. 28 te Rouaan. May Mere. 28 v. Garoton n. Glasgow. My son. 28 te Norresund. Noord, 28 te Kingslynn verwacht. Nottingham, 28 te Rotterdam. Nato, 27 v. Goole te Vlissingen. Oleum, 28 te Southampton verwacht. Palma, 28 te Vlaardingen verwacht. Pavo, 27 te Oxelosund. Ponto, 24 te Gefle. Ponza. 26 v. Zaandam n. Goole. Plato, 27 v. San Feliu n. Tarragona. Qulrina. 28 dwars Zandvoort n. Wismar. Rapid, 26 te Le Havre. Rika, 28 v Petea te Londen verwacht. Sambre, 28 te Amsterdam. Spolanda, 27 v. Liverpool n. Cork. Spora, 27 v Fedala te Safi. Strijpe, 27 te Antwerpen verwacht. Taormlna, 27 v. Par n. Utersen. Terschelling, 28 30 m. N. Texel n. Ardalstangen. Trompenburgh, 27 v. Bordeaux te La Pallice. Trianca, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Tilly. 27 v. Zaandam r. Goole. Urmajo, pass. 28 North Goodwin n. Brest. Vecht, 27 te Dendermonde. Vrouwepolder, 27 v. Oporto n. Antwerpen. Vrljburgh, pass. 28 Ouessant. Westerschelde, vertr. 23 v. Rotterdam n. Antw. Westpolder, verm. 28 v. Spezia n. Casablanca. Wilpo, 27 v. Zaandam n. Sornas. Wickenburgh, 26 te Londen. SLEEPVAART Loire, 27 760 m. O. ten N. Flores n. Noorse „Beth" Nuordzee. 27 v. Aden n. Somguldok. Ti.» mes, pass. 27 ten Z. Oostpunt Kreta n. Savona Wrtte Zee, pass. 27 Jebel Teir n. Aden met baggermolen en bak.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11