Het Rassenprobleem Rotan in het middelpunt der belangstelling Aanlokkelijke zomerse gerechten Drie zomer toiletjes voor de jonge garde Weet u wel dat, Een echte jongedame De bolero DIT MAKEN WE ZELF KERKELIJK LEVEN INBOEDELVEILING 8/9 SEPT. 1955 ANWB wil meer fiets paden voor bromfietsers openstellen Cacaofabriek procedeert tegen dagblad De Waarheid Nieuwe Indonesische nota over Nieuw Guinea ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 <=V oor de^O rouw Wat liet precies is, dat de rotanmcubelen plotseling zo in het middelpunt van de binnenhuis-architectuur heeft gebracht, is moeilijk te zeggen. Is het de lichte kleur van het materiaal, dat zo goed past bij het moderne interieur, is het 't ge makkelijke onderhoud van rotan, dat niet geregeld gewreven behoeft te worden of is het slechts een kwestie van een zogenaamde rage in de meubelwereld? Hoe het ook zij, een beetje vreemd en zeker opmerkelijk is het, dat meubilair, dat in feite misschien het oudste ter wereld is, momenteel als het ultra-moderne in bijna iedere woning, of het er in past of niet, een plaatsje vindt. Daarom zijn wij eens op zoek gegaan naar de herkomst van dit specifieke meubilair. En wij kwamen toen terecht in een hoekje van Friesland, dich bij Drente, in Noordwolde om precies te zijn. In vroeger jaren moeten daar veel bomen hebben gestaan de naam her innert aan het Noorderwoud en uit het hout van die bomen ontstond het hoogveen, dat in de tijd van de tach tigjarige oorlog en ook nog lang daarna door de aldaar wonende verveners werd gestoken, zoals dat met een vakterm wordt genoemd. Maar ze konden daar niet aan het steken blijven. Eens raakte het veen op en de Drentenaren, die nog niet eens zo heel lang geleden in hun plaggen hutten huisden, waren tot armoede ge doemd. Van het resterende wilgenhout ging de Drentenaar toen boenders en bezems vlechten en later manden en korven, maar ook dit bedrijf verstierf. Tot een voortvarende Noordwolder, dominee Edema van der Tuuk plotse ling op het idee kwam om rieten meu bels te gaan maken en uit die tijd da teren de zogenaamde rand- en bok- stoelen van wilgenteen. Dit materiaal voor meubilair is de voorloper geweest van de latere rotan meubelen. En sinds het ontdekken van het ro tan in de tropische oerwouden, kapt de inlander daar het. materiaal, dat in Friesland tot stoelen en tafels wordt verwerkt. Hij fcapt het in stukken van 4 tot 6' meter en laat deze stengels in de schaduw langzaam drogen. Al draaiend en buigend worden de rotan stengels dan over een hard brok hout getrokken net zolang totdat het materi aal glad en glanzend is. Dan wordt het in de volle zon nagedroogd. En tenslotte, na een moeizame tocht, ligt het inlandse riet in de werkplaats van 'n rietvlechter in ons land. Veel van het riet wordt machinaal gespleten tot het soepele ro ta nband, terwijl met de snijmachine uit de kern een gaaf, rond soort wordt verkregen, het zogenaamde pitriet. Juist door de buigzaamheid leent rotan zichÜD ij zonder voor zuiver handwerk. Wij zien dan hoe in zijn werkplaats de vakman, die op de Rijksrietvlecht- school in Noordwolde een gedegen op leiding heeft kunnen volgen, de ver schillende rotanstengels, die hij voor zijn werkstuk denkt nodig te hebben, bij elkaar zoekt. Wanneer hij bijvoor beeld een stoel gaat maken, buigt hij eerst de onderdelen van de romp daar van. „De lijnen -moeten vloeiend verlo pen", weet de handwerksman uit te leggen, „want rotan is en blijft een slingerplant en scherpe hoeken zijn daarmee niet mogelijk". Om de juiste rondingen te verkrij gen, wordt het materiaal door middel van een gasvlam plaatselijk verhit. En ook dit branden vereist weer vakman schap en kennis, maar bovenal een ze kere feeling van de juiste temperatuur. Want wanneer de stengel niet genoeg verhit wordt, zijn er niet de vereiste buigingen mee mogelijk, terwijl bij een te grote verhitting het materiaal kan verbranden. Vroeger werd rotan ook wel door koken of stomen zacht ge maakt. „Je kunt op verschillende manieren vlechten", en bij deze verklaring wijst onze rietvlechter op een paar vlechtge- noten, die met het gespleten materiaal bezig zijn aan zitting en rug van de stoel, waarbij weer een andere methode wordt toegepast dan voor het vervaar digen van het „pootwerk". Neen, als rietvlechter ben je tegen woordig. nu alles meer „in het groot" wordt gemaakt, niet zelf tevens de ont werper van een meubelstuk. Daarvoor zijn speciale ontwerpers en architecten, die hun tekeningen maken. Maar een goed vakman ziet met één oogopslag of de tekening is gemaakt door iemand met kennis van zaken, namelijk door iemand, die volkomen bekend is met de speciale eigenschappen en de verschil lende mogelijkheden van het materiaal. En wanneer er naar de mening van de rietvlechter iets aan mankeert, zal hij zijn idee daarover zeker niet onder de in wording zijnde rotanstoelen of -banken steken! Er zo is er dan langzaam maar zeker uit een der oudste bedrijven ter wereld een nieuwe industrie verrezen, die in wezen niet heeft behoeven in te boeten aan zijn oorspronkelijke charme; de charme namelijk van het handwerk. J. S. Dit. eenvoudige jurkje werd gemaakt van flauw met nopjes bedrukte orlon. De ideale dracht voor een nog heel jeugdige jongedame, want de stof is gemakkelijk te wassen, krimpt niet. en hoeft nage noeg niet te worden gestreken. Kleine witte knoopjes geven de lijn aan van de puntige kraag en de manchetjes, een leren ceintuurtje versiert de taille. Witte sokjes en zwarte lage lakschoentjes maken er een geslaagd „feestelijk" geheel van. Wat. is het een gezellig gezicht als de groentewinkels en groentewagens weer vol liggen met al onze fleurige zomer groenten. In het begin joegen de prijs kaartjes ons misschien nog wel even wat schrik aan maar de prijzen zijn bij de grotere aanvoer al gauw gaan dalen en nu kunnen we er ook „dage lijkse kost" van maken. Niet alleen om dat ze zo lekker „vers" smaken zijn deze groenten van belang, maar ook omdat ze zoveel vitaminen en minera len bevatten. Laten we dus vooral zorgen, dat deze door de bereiding niet verloren gaan. 't Is maar een kleine moeite de eenvou dige regels hiervoor in acht te nemen. Eten we de groenten rauw;, dan moeten we zorgen, dat ze zo vers mogelijk ge geten worden, dat ze vlug gewassen worden en niet in het water blijven staan en dat ze vlak voor het eten ge sneden en klaar gemaakt worden. Voor het koken gelden deze regels ook, maar bovendien moeten we er dan nog op letten, dat de groenten met zo weinig mogelijk water opgezet worden, dat ze zo snel en kort mogelijk gekookt wor den. Gebruik ook zoveel mogelijk het kookwater in soep of saus of drink het als bouillon. Spitskool. 1 1/4 kg. spitskool, zout, 1 dl. melk, bloem, margarine (nootmuskaat) De kool schoonmaken, klein snijden, opzetten met weinig kokend water en zout en vlug gaarkoken in een goed ge sloten pan 20 min.). Naar verkie zing een klontje margarine en melk toevoegen en deze binden met wat bloem. Bij het opdoen desgewenst een weinig nootmuskaat over de groente doen. Slakropje „au jus". Dit kg. stoof sla, zout, wat jus, mar garine, paneermeel. De slechte blaadjes van de sla ver wijderen. De kropjes in hun geheel goed schoon spoelen. Wat water met zout aan de kook brengen en de sla- kropjes hierin laten slinken. De sla la ten uitlekken, overdoen in een vuur vaste schotel en de jus er over gieten. De schotel afmaken met paneermeel en hier en daar een stukje margarine op de groente leggen. Ze vervolgens in een hete oven laten gaar worden' én er een bruin korstje op laten komen (20 min. a uur). De groente zo nu en dan even met het vocht bedruipen. Gestoofde komkommer in kerrysaus. 2 grote komkommers, een klein klontje margarine, 20 gr. (2 eetlepels) bloem, 2 dl. melk, kerry, peterselie, zout. De komkommer schillen, doorsnijden en het zaad er uit halen. Ze in stukken van 4 cm. lengte snijden. De margarine smelten. De kerry de stukken komkommer en wat zout toe voegen. De groente 5 a 10 minuten smoren en ze dan met een schuimspaan uit het vocht nemen. De bloem aan mengen met wat koude melk. De rest van de melk bij net vocht voegen, dit aan de kook brengen en binden met de aangemengde bloem. Wanneer in ons natte, regenrijke landje, de zomer eindelijk is aangebro ken, en de zon de verkilde Nederlanders verwarmt, dan is het voor onze vrouwe lijke landgenoten de hoogste tijd om zich te steken in haar luchtige, dikwijls felgekleurde hoogzomertoiletjes, waar van zij er helaas maar zo weinige in haar kast behoeven te hebben. Hoewel katoen dit seizoen de grote mode is, zullen velen bij warme dagen eerder besluiten tot het dragen van een koele stof als zijde, dan van katoen, die het nadeel heeft gauw te kreuken, wat een slordige indruk geeft, vooral wan neer men zich zonder mantel op straat vertoont. Het meisje links, dacht er echter niet zo over: zij wilde, toen zij naar een tuinfeestje ging, dat door vrienden werd gegeven, er „up to date" uitzien, en hulde zich in haar nieuwe zomer - toiletje, van Italiaanse afkomst (ont werp Vanna - Milaan). Het is een ja ponnetje, dat slechts bij bepaalde types past, men moet er slank en donker voor zijn, en zich goed kunnen bewegen, want het jurkje is zeer opvallend, doch zij bezat deze eigenschappen, en haar creatie was het succes van de avond. Het is gemaakt van katoenen popeline, met een fel gekleurde ruit, in rood, groen, zwart en wit, waaronder zij een stijve raffia onderrok draagt, die de geruite klokrok van het jurkje grappig doet uit staan. Aan de linkerzijde is de rok op genomen, en zonder terughouding toont het meisje deze fel gele onderrok. Een strak getailleerd lijfje laat zien hoe slank zij is, en hoe wijd haar rok. Het lijfje sluit origineel, in een knoop op de rechterschouder, terwijl de linkerschou der onbedekt blijkt. Het a-symmetrische toiletje wordt gecompleteerd door een eenvoudig geel strooien hoedje, gegar neerd met een band van dezelfde stof als de japon, met gele handschoenen en met Italiaanse zwart suède pumps, met het modieuse smalle, in een punt uit lopende voorblad, en de slanke hak. De middelste jongedame toont, dat zij even verrukt is van de blouse, die zij draagt, als wij dat zijn. Hij werd ge maakt bij de Engelse zaak Clarmar, van kunstzijde en Zwitserse kant, en volgens een heel eenvoudig model. De ontwerper liet de gebruikte materialen voor zich zelf spreken, en het blijkt, dat hij daar goed aan deed; er zullen veel vrouwen zijn, die deze blouse graag zouden willen dragen, en er zullen er maar weinig zijn, welke hij niet zou staan. Het meisje op de rechtse foto houdt van een grapje. Zij garneerde haar ja ponnetje van grijze zijden tweed, een zo genaamd doorknoop-model, met een hooggesloten kraagje, met een reusach tige grote witte piqué kraag, die meer mogelijkheden in zich bergt, dan men op het eerste gezicht zou .denken. Wanneer zij er behoefte aan heeft, kan zij namelijk Je kraag „om toveren' in een grote hoed. De ontwer per van de japon en de kraag is de En gelsman Robert Dorland, die voor de kraag werd geïnspireerd op de grote kragen, die de vrouwen en dochters van de Puriteinen, die per „Mayflower" En geland verlieten, indertijd op hun ja ponnen droegen. Toen vormde hij de strenge afsluiting van de ingetogen kle ding, thans brengt hij slechts een grap pige noot aan een pretentieloos jurkje, en dient hij eigenlijk alleen maar ter versiering. Het meisje, dat Dorlands scheppingen toont is het Engelse film sterretje Ann South. azijn ook voor vele anere doeleinden dan voor de voedselbereiding te ge bruiken is? Een schoteltje azijn in een kamer waar pas geverfd is, doet de verflucht sterk verminderen, eens per dag verse azijn neerzetten is voldoende. Een klein beetje azijn op een doekje, is een goed reinigingsmiddel voor wit been, hierbij is bedoeld echt been en niet plastic of kunsthars. Glaswerk, waar door het gebruik van hard water doffe vlekken of randen in 'zijn gekomen kan men wegzetten met azijn en dit na ongeveer een dag uit spoelen en goed omspoelen met water en daarna omwassen. Men zal zien dat dan bijna alle witte en doffe plekken weg zijn. Een waterketel die een aanslag van ketelsteen heeft kan men hef beste vul len met azijn en water in een verhou ding van 1 of 3, en daarna gedurende enige uren tegen de kook aanzetten. Spoelt men daarna de grauw geworden inhoud uit de ketel dan zal men zien, dat een groot deel van de kalksteen verdwenen is zonder dat de emaille is aangetast. Zonodig herhaalt men dit nog enkele malen. Hardnekkige vlekken op koperen voorwerpen, die er met poetsen niet af gaan kan men veelal met azijn verwij deren, azijn moet men direct afspoelen. De lichte vlek door de azijn ontstaan kan men meestal gemakkelijk met het poetsmiddel verwijderen. Op tin en nikkel kan men heel dik wijls met succes de vlekken verwij deren met azijn. Bij schuren van koper (het Indische koper behoort geschuurd te worden) maakt men gebruik van azijn en fijn zand hierbij spoelt men steeds na met voldoende schoon water. Zink en verzinkte i'oorwerpen kan men op dezelfde manier schuren. In- plaats van zand kan men gebruik ma ken van Brusselse aarde. Verzinkte voorwerpen schuurt men liefst niet al, te dikwijls omdat er onder de zinklaag vaak ijzer zit, dat dan bloot komt te lig gen en gaat roesten. De aanslag op zink vormt een beschermend laagje. Bij bovenstaande is slechts een greep uit de vele mogelijkheden gedaan, waarbij azijn in de huishouding voor andere doeleinden gebruikt kan worden Hebt u het zonnejurkje voor uw doch tertje al af en was ze er mee in haar schik? Ter voltooiing van het geheel, laten we nu het patroon van de bolero volgen. Van de vorige maal hadden we 90 cm stof over, die leggen we dubbel zoals de tekening dit aangeeft en gaan even de patronen op ware grootte uit werken. Deze worden op de stof gelegd en alles wordt met naden uitgeknipt. We beginnen met het in elkaar stikken van de schouder- en zijnaden. De onder en voorkanten kunnen met een zoompje afgewerkt worden, de hals moet met een schuine bies wórden afgewerkt. Nu volgt het inzetten van de mouwen en het zon- nepakje is klaar. L. S. ADVERTENTIE De schrijver van „Huidskleur-Onopge loste problemen van het Westen", dr. Ben J. Marais, heeft onlangs een vragenlijst gezonden aan een aantal bekende theolo gen in Europa en Amerika over het ras senvraagstuk. De vragenlijst werd o.a. gezonden aan: prof. J. H. Bavinck, dr. H. Berkhof, prof. Berkelbach v. d. Sprenkel, dr. G. Brillen- burg Wurth, prof. Karl Barth, prof. Emil Brunner en de inmiddels overleden dr. Karl Hartenstein. De volgende vragen werden gesteld en beantwoord: 1. „Zijt gij van mening dat in de bijbel een „volkskerk" (in de ethonologische d.t. volkenkundige zin) wordt aanbevolen, toegestaan of verboden?" Dr. Brillenburg Wurlh, prof. Brunner cn prof. Barth ant woordden: „verboden". Prof. Vischer schrijft: „Indien de vorm van de kerk in de verschillende landen verschilt, al naar de verschillen in taal, zeden en andere karakteristieke eigenschappen, kan men niet zeggen, dat dit in de Bijbel verboden is. Doch de Bijbel staat dit alleen toe wan neer de nationale of regionale kerk open staat voor alle Christenen van ander type of afkomst". 2. „Meent gij, dat de Bijbel een politiek van gedwongen rassenscheiding binnen de Christelijke kerk rechtvaardigt of daar voor ruimte laat?" Het antwoord was al gemeen „neen". Dr. H. Berkhof voegde er aan toe: „dit is zonde". Prof. Berkelbach v. d. Sprenkel zei: „De Bijbel geeft een duidelijke veroordeling van de rassen scheiding. Een „blanke kerk" of een „blanke gemeente" die bidt: Kom Heer Jezus, moet wel bedenken dat Jezus zelf tot een ander ras behoorde en dat Hij, voor zover ik weet, zijn huidskleur niet veranderd heeft voor de hemelvaart". 3. „Een politiek van gedwongen rassen scheiding binnen de Chr. kerk kan ge rechtvaardigd zijn op grond daarvan, dat God verschillende rassen en volken ge wild heeft. Daarom is rassenscheiding, om op deze wijze de rassen in stand te hou den, niet slechts toelaatbaar maar zelfs een Christelijke plicht. Zijt gij het met deze stelling eens?" Prof. Barth antwoordt: „Neen, Nazi theologie!" en prof. Brunner toont aan, dat het rassenprobleem een modern begrip is, dat niet in de Bijbel te vinden is. Dr. Bavinck zegt: „Neen, ik ben het met deze stelling niet eens, hoewel ik gevoel, dat de Bijbel ons niet leert de verschillen tussen rassen en volkeren teniet te doen. Maar het is één Stad en één Kerk". 4. „Alle rassenvermenging is tegen de wil en de instellingen Gods. Onderschrijft ge dit inzicht?" Hierop antwoordde dr. Brillenburg Wurth: „Dit gaat volgens mijn mening te ver. God heeft alle dingen zo geordend, dat er plaats is voor gelijkheid en onge lijkheid". Prof. Franz Leenhardt (Genève) schrijft: „Rassenvermenging is alleen te gen Gods wil wanneer het ten gevolge heeft, dat daardoor schade wordt toege bracht aan de lichamelijke en geestelijke gezondheid, zoals bevestigd wordt door eerlijke en kundige waarnemers (zoals dit ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WQLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Sinds 1 Augustus bij het in werking treden van de jongste wijzigingen in het Wegenverkeersreglement is het brom fietsers verboden met ingeschakelde hulp motor gebruik te maken van de met het zwarte bordje aangeduide plattelands rijwielpaden, tenzij van dit verbod onthef fing is verleend door middel van een aan gebracht blauw bordje met witte letters „Rijwielen met hulpmotor toegestaan". De A.N.W.B., die zich reeds eerder te gen deze afsluitingen van dit zeer om vangrijke rijwielpadennet had uitgespro ken, heeft zich thans tot de colleges van Gedeputeerde Staten van alle provincies gewend. De bond heeft er de aandacht op gevestigd dat deze paden niet alleen op uitnemende wijze voorzien in de toeristi sche en sociale behoeften, daar zij zeer belangrijke recreatiegebieden ontsluiten, maar gaandeweg tevens een belangrijk „woon- en werkvex-keer" per rijwiel en in het verleden ook per bromfiets tot zich hebben getrokken. Een deel van dit rijwielpadennet is tot stand gebracht door een aantal tot dat doel gestichte rijwielpadenverenigingen, die hiervoor provinciale en gemeentelijke subsidies ontvangen, het overige deel res sorteert onder provincies, gemeenten, wa terschappen en polderbesturen. De A.N.W.B. is van oordeel, dat van dit totale net, dat naar schatting ruim 8000 km. rijwielpad omvat, slechts 800 km. in aanmex-king komt om afgesloten te blijven voor bromfietsers. De overige 7200 kilo meter rijwielpad vervult echter een zo danig belangrijke toeristische en sociale functie, dat deze paden stellig niet aan het bromfietsverkeer onttrokken mogen worden. De vei-plichting tot het rijden met uitgeschakelde hulpmotor, zo zegt de A.N.W.B., staat vrijwel gelijk met een volledige afsluiting van de desbetreffende paden. De bond acht het, ook met het oog op de vei'keersveiligheid, van het grootste be lang voor de bromfietsers, dat zij gebruik mogen maken van de plattelandsrijwiel paden en verzoekt daarom de diverse col leges van Gedeputeerde Staten, zo spoedig mogelijk na te gaan, welke van deze pa den in aanmerking komen om te worden aangeduid met het nieuwe bordje „rij wielen met hulpmotor toegestaan" en te bevorderen, dat deze aanduidingen met spoed worden aangebracht. ook geldt voor het probleem van de bloech verwantschap)". De onlangs overleden dr. Karl Harten stein heeft in zijn antwoord alle vragen samengevat. Hij schreef o.a.: „Er bestaat voor de Christen geen mogelijkheid voor een gedwongen i-assenscheiding binnen de C'hr. kerk. Doch in Christus zijn allen één en wij moeten nooit probeiren velschillen de kerken te stichten, vooral niet in het zelfde gebied. Dit is de meest belangrijke ervaring uit de tijd van het Derde Rijk en van onze Duitse zendingsgeschiede nis. Waar wij probeerden dit te doen faal den wij, ja wat meer is, hebben wij gezon digd. Wij moeten daaraan vasthouden, dat er voor het aangezicht van Chi-istus geen rassenverschil is. Er is slechts één kudde van Christus, één Koninkrijk Gods, één hei'der, één koning. Dat duidt op de diep ste betekenis van de eenheid van de kerk, dat God zelf ook onderscheid maakt tussen de volken en rassen maar niet met abso lute, doch met beslist relatieve nadruk". De Noorse kerk herdenkt 800-jarig bestaan Het is dit jaar 800 jaar geleden, dat de Noorse kerk haar organisatievoi'm kreeg met een aartsbisschopszetel in Drontheim. Kerkelijke leiders uit vele landen zijn naar Drontheim gekomen om dit gedenkfeest te vieren. Ook de gehele Noorse koninklijke familie was aanwezig. Het Christendom in Noorwegen is intus sen veel ouder dan 800 jaar. De eerste po gingen tot kerstening werden gedaan door Noorse koningen, die het Christendom leerden kennen op hun Vikingstochten naar Engeland, tegen het einde van de 10e eeuw. Door bedreiging en geweld, mede met invloed van Engelse pi'edikers, brach ten de koningen de Noren er toe het Clu'istendom aan te nemen. In de loop van de 11e eeuw volgde een snelle groei: vele kerken werden gebouwd, en het land ki-eeg priesters en bisschoppen. Na lange besprekingen met de Paus kreeg de Noorse kerk haar organisatie vorm met een aartsbisschop en bisdom men. De koning verloor zijn gezag over het kerkelijk leven en moest grote sommen betalen zowel aan de kerk als zegelrecht aan de Paus. De Noorse priesters waren altijd gehuwd geweest en dit is steeds zo gebleven. In 1537 werd de Lutherse Hervorming dooi'gcvoerd en momenteel is 96 pet. in de Lutherse kerk gedoopt. De R.-K. kerk ver dween bij de Reformatie geheel en eerst in de voi'ige eeuw wei"d er weer een R.-K. gemeente in Noorwegen gesticht. Het aan tal R.-K. bedraagt er thans slechts enkele duizenden. Voor de president van de Amsterdarrlse rechtbank zijn de pleidooien gehouden in het kort geding, door N.V. Korff en Co's cacao- en chocoladefabrieken te Amster dam aanhangig gemaakt tegen het dag blad De Waarheid. Eiseres had verlangd, dat het blad verboden zou worden soort gelijke artikelen te pubiliceren als in de editie van 13 Augustus was geschied, en een dwangsom tegen het niet terugnemen van verwijten, als zou de N.V. haar perso neel lager belonen en op ongunstiger voor waarden laten werken dan andere werk gevers in dezelfde industrie of dan aan de N.V. veroorloofd is. Pleitende voor De Waarheid betoogde mr. L. Mok dat het gewraakte artikel geen onwaarheden had bevat. De loonregeling acht De Waai-heid onjuist. Pleiter achtte het niet de taak van de rechter uit te ma ken of een weekloon van 43 te hoog dan wel te laag is, noch de vrije meningsuiting te beperken, voorzover die op oirbare toon werd gesteld. Mr. Mok meende, dat in een aansporing tot de arbeiders, binnen hun organisatie loonsverhoging te bespreken, geen opzet tot belediging kan worden ge vonden, noch dat onrust zou zijn verwekt of schade zou zijn toegebracht. Namens de N.V. Korff en Co's Cacao- en Chocoladefabrieken bestreed mr. E. Hel dring dit verweer. Zijns inziens was er wel degelijk opzet tot krenking in het geding. „Wij leven in een maatschappij met ge leide economie," zei mr. Heldring., „en is het dan geoorloofd een werkgever die de hoogst mogelijke lonen uitbetaalt als uit buiter af te schilderen? Bij een looncon- tróle op 12 Januari 1952 bleek, dat 18 ar beiders bij Korff te veel verdienden. Er is toen nog getracht de lonen van tien hun ner te redden, maar vergeefs. Men ver wacht," zo zei pleiter, „van De Waarheid geen passieloze objectiviteit of oud-Franse hoffelijkheid, maar in elk geval welvoeg lijkheid". Het gewraakte artikel achtte hij nodeloos krenkend. De president zal op 31 Augustus uit spraak doen. Naar het A.N.P. verneemt heeft de In donesische regering aan de Nederlandse Hoge Commissaris in Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bylandt, een nota overhan digd, waarin de regering van de Republiek Indonesië zich keert tegen de verklaring, welke enige tijd geleden de Nederlandse regei'ing over de status van Nieuw-Gui- nea aan de Indonesische waai-nemende Hoge Commissaris in Den Haag heeft verstrekt. In deze verklaring werd ge zegd, dat van Nederlandse zijde het In donesische standpunt, dat Nieuw-Guinea nog altijd een betwist gebied zou zijn, wordt verworpen. In de nota van de Indonesische regering wordt het reeds bekende standpunt van Indonesië ten aanzien van Nieuw- Guinea Uiteengezet. Van officiële zijde in Djakarta kunnen aldus meldt Aneta geen inlichtingen worden verkregen over berichten, volgens welke Indonesië de kwestie Nieuw-Guinea aan de UNO zou voorleggen. Ook bij de Indonesische delegatie bij de UNO bleek bij navraag niets bekend te zijn over het voornemen de kwestie tijdens de komende Algemene Vergadering ter sprake ta brengen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 14