India trok zich terug als candidaat voor de politieke Korea-conferentie Gedetineerde Beverwijker uit Haarlems ziekenhuis ontvlucht Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuw seizoen Nieuwe onrust in Berlijn bij voedselca mpagne Stemming zvas overbodig Zitting der Algemene Vergadering gesloten Bankbiljetten uit Flying Enterprise Straaljager neergestort bij Deurne Prinses Wilhelm ina 73 jaar Duitse vrouw verleende hulp Het woord is aan Bouwvakkers eisen hogere lonen Weer regenperiode De gearresteerde NESB-leiders Britten optimistisch over Suez-kanaal Nederland stemde vóór Russische deelneming Piloot ongedeerd; boerderij afgebrand Spanning in Rouaan Demonstratieve vergadering in Tuinstad Slotermeer Weerrapporten li |2 s H 6Se JAARGANG No 4 3 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 19 53 297e JAARGANG No 19b Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal f 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET NIEUWE SEIZOEN van de meest beoefende en de meeste kijkers, lezers en radio-luisteraars tellende sport in ons land is aangevangen. Het bepaalt zich voors hands tot tournooien om bekers en beel den, maar volgende week gaat het voetbal competitierad weer draaien, zoals dat vanouds heet. Men is er niet lang van verstoken geweest, zeker niet in dit dis trict, want het is pas zes weken geleden dat de Racing Glub Haarlem, R.C.H., het vorige seizoen tot een eindresultaat heeft gebracht door het kampioenschap van Ne derland te winnen. Critiek op het zomer-, voetbal-euvel hoort meer in het bijzonder in de sportrubriek thuis, maar ik zou er hier toch de opmerking over willen maken dat men altijd verzwakt wat men over drijft. Waaraan toegevoegd moge worden, dat een werkelijk „gesloten seizoen" van redelijke duur, hetgeen vier maanden zou zijn, de belangstelling voor het nieuwe seizoen aanmerkelijk zou stimuleren. Men zou er meer naar gaan verlangen dan nu het geval is. De sterke achteruitgang in de financiële ontvangsten van het Amster damse Stadion, waarvan onlangs melding' is gemaakt, zou ook op dit punt een waar schuwing kunnen inhouden. Die achteruit gang in publieke belangstelling is toege schreven aan daling van de spelqualiteit. Maar aangezien, zoals een wijze mensen kenner eens heeft gezegd, niemand iets doet om maar éen enkele reden, zullen er meer motieven gegolden hebben. Daar zou een zekere „voetbalmoeheid",'die zich niet alleen bij spelers maar ook bij toeschou wers kan voordoen, toe kunnen behoren. Ik heb al met ironie horen zeggen, en dan nog wel in de kring van de sport zelf, dat de practijk van het gesloten seizoen bin nen enkele jaren zal zijn dat men op 15 Augustus ophoudt met voetballen en op 16 Augustus weer begint. De Engelsen, die prompt op 1 Mei hun competities besluiten, passen een betere en als ik dat zo mag zeggen zonder onze teerste nationale gevoeligheden te raken: degelijker methode toe. Voetbal is en blijft een mooie sport. Men moet mooie dingen met zorg behandelen. Sommigen zullen zich wel eens verba zen over de publiciteit, die het spel ook ten aanzien van buitenlandse resultaten geniet. De radio is tegenwoordig in dat opzicht bijzonder veelzijdig; in elk geval zijn er tallozen in ons land die in de kran ten met trouwe aandacht de Engelse voet baluitslagen volgen. Niet die der Engelse amateurs, maar die der professionals. Merkwaardig blijft dat zij daarbij allen een club hebben, aan welker prestaties zij bijzondere belangstelling wijden. Zij zijn „voor" die Engelse club, die zij nog nooit hebben zien spelen en misschien nooit zullen aanschouwen. En zij blijven haar trouw, tientallen jaren, ja hun leven lang. Het is een soort aanhankelijkheid, waar van zij zelf de verklaring niet kunnen geven. Ik heb iemand gekend die zwoer bij Aston Villa, een ander die aan Black burn Rovers verknocht was en velen wier voorkeur uitging en dus nog steeds uit gaat naar The Arsenal of Chelsea. Dat The Arsenal gewoonlijk aan de top of daar dichtbij staat in de „eerste divisie" verklaart niets, want Chelsea staat ge woonlijk onderaan of daar dichtbij. Mis schien heeft het verschil in voorliefde iets te maken met het onderscheid tussen mensen, die bij voorkeur het succes na jagen en anderen, die van sympathie voor de verdrukte „the underdog" zou de Erit zeggen vervuld zijn. Ook onze eigen voetbalclubs bezitten dergelijke aanhangers in de verte. Mis schien waarderen zij hen niet, omdat zij geen wedstrijden bezoeken en dus niets in het laadje brengen. Wij leven in een materialistische tijd en dit is ook in de voetbalsport helaas te merkbaar. Onlangs getuigde een hunner nog in de Haagse Post, dat hij nooit van zijn leven een voet balwedstrijd had gezien, geen verlangen voelde om er ooit een te bezoeken en niet temin sinds onheugelijke tijden de uitsla gen volgde van de Arnhemse club Vitesse, waarbij het hem verheugde als zij ge wonnen had en waarlijk teleurstelde als zij had verloren. Hetgeen hij volstrekt niet verklaren kon evenmin als trouwens het feit dat hij, geen dammer zijnde, „voor" de een of andere grootmeester in dit edele spel was en tegen een andere, ofschoon hij geen van beiden ooit had ge zien of iets van hen persoonlijk wist. De verre supporter, de afwezige aan hanger, is een merkwaardig verschijnsel in de voetbalsport. Niemand trekt zo wei nig aandacht als hij. Daarom worde hij, bij de aanvang van een nieuw seizoen, eens bij uitzondering in het licht der open baarheid gebracht. Natuurlijk doet hij zich ook op ander gebied gelden. Hier valt hij alleen iets meer op. Hij biedt een uiting van de vele wonderlijke eigenschap pen die in dat buitengewoon belangrijke studie-object, de mens, voorkomen. Een nogal raadselachtige uiting. R. P. Jhr. mr. J. W. v. Iddekinge en mr. E. F. L. Steyns, beiden uit Amsterdam, zullen als raadslieden de gearresteerde N.E.S.B.- functionarissen bijstaan. Mr. Van Iddekinge zal de in Groningen gearresteerde mr. J- Wolthuys en mr. Steyns Paul van Tienen verdedigen. Maandag zal de Amsterdamse rechtbank beslissen of tegen de beide in bewaring gestelden al of niet een bevel tot voorlopige hechtenis, dat dertig dagen van kracht is, moet worden uitgevaardigd. LONDEN (Reuter). In Londense di plomatieke kringen toonde men zich Vrij dag optimistischer over de officieuze Brits- Egyptische besprekingen met betrekking tot de Britse bases in de zone van het Suez- kanaal dan ooit tevoren sedert de officiële onderhandelingen in Mei werden afgebro ken. In deze kringen verklaarde men, dat vorderingen zijn gemaakt op verscheidene moeilijke punten, zoals het aantal deskun digen dat nodig zal zijn om de installaties in de zóne te onderhouden na vertrek van het Britse garnizoen en de duur van het verblijf der deskundigen. Over een aantal belangrijke vraagstuk ken is men het echter nog niet eens, werd hieraan toegevoegd. HET IS GISTEREN in de Algemene Vergadering van de UNO niet tot stemming gekomen over de vraag, of India zou mogen deelnemen aan de politieke Korea-confe rentie. Vóór de stemming heeft India zich teruggetrokken als candidaat voor deze conferentie. De afgevaardigde zeide dat zijn land geen prijs meer stelt op een zetel. Daarmede werd stemming over de desbetreffende resolutie, die in de politieke com missie daags tevoren niet een twee-derde meerderheid had kunnen verwerven, over bodig. De Russische resolutie om vijftien landen van Russische keuze uit te nodigen, werd verworpen. Thans is dus vastgesteld dat, behalve de Sovjet-Unie, enkel landen die in Korea aan de strijd hebben deelgenomen, in de conferentie zitting zullen hebben. Kort voor de opening van de vergade ring had de Indische afgevaardigde Menon een ernstig onderhoud met Wysjinski, eerst in de wandelgangen en later in de ver gaderzaal zelf. Na het gespi-ek met Wys jinski onderhield Menon zich nog met de Amerikaan Lodge en de Australiër Spen der. De voorzitter, Pearson, gaf een aan wijzing, dat Menon een belangrijke ver klaring zou afleggen. Hij zeide, dat de Indische afgevaardigde een opmerking over de Indische deelneming aan de Korea-conferentie wilde maken, die „mis- schien gevolgen zal hebben voor de stem ming". De Indische afgevaardigde deelde daar- op mede, dat India zich niet langer can didaat stelt voor deelneming aan de Korea-conferentie. India had het besluii genomen, aldus Menon, om de zuivere sfeer te scheppen voor de periode na de 1 wapenstilstand. De landen die de resolutie waarin India wordt uitgenodigd deel te nemen aan de Korea-conferentie indienden, hebben deze resolutie na de mededeling van Menon in getrokken. Toen Menon het spreekgestoelte verliet, bewees de vergadering, hem hulde. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge noemde het besluit van India „edelmoedig". Lodge zeide dat de wens om de strijd niet te verscherpen afkomstig is van een man, „die wij beschouwen als een groot vertegenwoordiger van een groot leider van een groot volk". De Algemene Vergadering heeft een voorstel van de Sovjet-Unie tot hervat ting van het debat op de regeling van de Korea-conferentie met 36 stemmen tegen, elf voor en twaalf onthoudingen verworpen. Wysjinski, de Sovjet-gedelegeerde, zei, dat hij hervatting „opportuun, nuttig noodzakelijk en wettig" achtte. De Nederlandse afgevaardigde stemde Vrijdag in de Algemene Vergadering, evenals Donderdag in de politieke com missie, vóór deelneming der Sovjet-Unie aan de politieke conferentie over Korea. Hulde aan een deel der gevallenen De Algemene Vergadering heeft Vrijdag met 53 tegen vijf stemmen een resolutie goedgekeurd, waarin hulde wordt gebracht „aan hen, die in Korea, in de strijd tegen de aanvallers, zijn gesneuveld". Er waren geen onthoudingen. De leider der Sovjet-Russische delegatie, Andrei Wysjinski, had tevoren medege deeld, dat de Sovjet-Unie tegen de reso lutie, waarin hulde aan de (geallieerde) gevallenen wordt gebracht, zou stemmen. Hij voerde, evenals vroeger, aan dat Zuid en niet Noord-Korea de aanvaller zou zijn geweest. De Nederlandse afgevaardigde Von Bal- luseck zeide dat de in Korea „in bloed en mensenlevens betaalde tol een offer is, dat op heldhaftige wijze werd gebracht om de vrijheid in stand te houden". 500 Nederlandse doden „Ongeveer 3200 Nederlandse en Suri naamse vrijwilligers hebben, elkander af lossend, met onderscheiding onder de vlag der verenigde naties gediend. De Neder landse marine heeft, eveneens roulerend, drie torpedoboot jagers en een fregat, ter beschikking van de geallieerde marinelei ding in Koreaanse wateren gesteld. Het totaal der Nederlandse slachtoffers is bijna vijfhonderd man. BRUSSEL, (ANP). Een Italiaans bergingsvaartuig, de „Rostro", heeft in de haven van Ostende een grote hoeveelheid bankbiljetten gelost, die afkomstig zijn uit de op 10 Januari 1952 op 60 km. van Fal mouth in de golven vei'dwenen Flying Enterprise. Reeds tijdens de strijd van kapitein Carlsen om zijn schip veilig de haven bin nen te brengen werd dikwijls gesproken over een geheimzinnige lading, die het schip aan boord zou hebben. Dit is thans opgehelderd door een woordvoerder van de havendienst van Ostende, die verklaarde dat het Italiaanse bergingsvaartuig een grote hoeveelheid Engelse en Amerikaanse bankbiljetten aan wal heeft gebracht af komstig van de „Flying Enterprise". Deze bankbiljetten zouden vervoerd zijn voor rekening van de Zwitserse nationale bank. De biljetten, die meer dan anderhalf jaar in het zeewater hebben gelegen, zouden niet erg geleden hebben en de opschrif ten zouden nog goed leesbaar zijn. Het bergen der lading van de „Flying Enterprise", die ruim 80 meter onder de zeespiegel ligt, is reeds enige tijd gaande. De werkzaamheden gaan met grote moei lijkheden gepaard daar het afdalen naar deze diepte slechts bij zeer kalme zee kan geschieden. Tot nu toe werden uit het wrak van de „Flying Enterprise" behalve de bankbil jetten ook grote hoeveelheden schrijfma chines, stukgoederen en auto's naar boven gebracht. Al deze goederen zijn echter onbruikbaar geworden door het langdu rige verblijf in het zeewater. De toewijding, waarmede zij hebben gestreden, heeft de zaak van vrede en vrij heid bevorderd. Ook heeft zij bijgedragen tot het verder bestijgen door de UNO van het naar rechtvaardigheid en fatsoen lei dende pad", aldus de heer Von Balluseck. Hierna werd de zitting der Algemeene Vergadering verdaagd. Het college zal vijftien September voor zijn achtste ge wone zitting bijeen komen. Op gezag van ANP-Reuter werd giste ren gemeld, dat Nederland in de vergade ring der politieke commissie van de UNO tegen de deelneming van de Sovjet-Unie aan de komende Korea-conferentie had gestemd. ANP deelt thans mede, dat deze mededeling op een vergissing berustte, ontstaan door een seinfout. Nederland blijkt vóór Russische deelneming, doch tégen Russische amendementen betreffen de de procedure der conferentie te hebben gestemd. Vrijdagmiddag om kwart voor drie kreeg een Thunderjet-straaljager van de vlieg basis Eindhoven (Welschap) tijdens een oefenvlucht, toen het toestel op een hoogte van 13.000 meter vloog, te kampen met een ernstige motorstoring, waarbij zich brandverschijnselen voordeden. De piloot was genoodzaakt het vliegtuig met de schietstoel te vei-laten. Hij is met zijn pa- rachutè behouden tussen Deurne en Mer- selo neergekomen. Het toestel stortte brandend neer op een kippenhok naast de boerderij van de heer A. Konijnenburg. De vlammen sloegen over naar de boerderij, die geheel uitbrandde. De bewoners konden zich tijdig in veilig heid stellen. De piloot van de straaljager was de 26- jarige sergeant-vlieger L. Walraven uit Hillegom. Maandag zal Prinses Wilhelmma haar 73ste verjaardag vieren. ROUAAN (Reuter). De Franse veilig heidspolitie heeft Vrijdag het station van Rouaan, waar Donderdag 4090 arbeiders in staking zijn gegaan, bezet. De arbeiders gingen in staking wegens vergeldingsmaat regelen tegen drie van hun collega's. Volgens vakbondleiders zijn deze maat regelen in strijd met de door de regering gegeven belofte, dat geen vergeldings maatregelen tegen stakers zouden worden genomen. Functionarissen wilden niet mededelen, waarom de drie spoorweg employés worden vervolgd. Het station van Rouaan was Vrijdag ge sloten, er zijn geen treinen aangekomen of vertrokken. De stakers lieten de treinen tussen Le Havre en Parijs passeren. Ook het werk in de haven lag stil. Er zijn geen incidenten gemeld, maar met stalen helmen uitgeruste leden van de republikeinse veiligheidsgarde staan klaar om in te grijpen, zo dit nodig mocht zijn. Op Schiphol arriveerde gisteren een lucht- held van de nazi's. Het was de voormalige kolonel Rudel van de voormalige Luftwaffe. Rudel heeft zich sinds de oorlog in Argen tinië opgehouden waar het regiem van de diensten van SS-ers en leden van de Gestapo een gretig gebruik pleegt te maken. Nu de nazi's in West-Europa weer wat roe riger beginnen te worden, heeft Rudel het moment gekomen geacht om naar West- Duitsland terug te keren en zich daar can didaat te stellen voor de Deutsche Reichs- partei. De Duitse autoriteiten hebben zijn candidatuur echter niet geaccepteerd. Rudel was daar verbaasd over. De DRP had de verkiezingsstrijd toch met democratische middelen gevoerd? Persoonlijk heeft hij helemaal geen ambities. Hij voelt zich slechts solidair met de „alle Frontkampfer". Vrijdagmiddag om halfdrie is het de vijfentwintigjarige gedetineerde H. van der W. uit Beverwijk met behulp van een Duitse vrouw, die hem voorzien had van kleren, uit het ziekenhuis Sint Joannes de Deo te Haarlem te ontvluchten, waar hij opgenomen was voor het ondergaan van een operatie. Van der W. was aanvankelijk gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Haar lem en had enige tijd geleden een spijker ingeslikt. De spijker bevond zich in de BERLIJN. (United Press). Volgens de Neue Zeitung, net orgaan van de Ame rikaanse Hoge Commissie, heeft in Oost- Duitsland en in Oost-Berlijn de politie in de kazernes opdracht gekregen paraat te zijn en heeft het ministerie van Binnen landse Zaken de regering gewaarschuwd „nieuwe provocaties" te verwachten. De „Neue Zeitung" schrijft haar in lichtingen toe aan bronnen van het Oost- Duitse ministerie van Binnenlande Zaken. De waarschuwing van de politie paraat te zijn is gegeven omdat vele Oost-Duitse arbeiders het plan zouden hebben geza menlijk naar West-Berlijn te gaan om daar Amerikaanse voedselpakketten op te ha len. De West-Berlijnse krant „Tagesspiegel" zegt: „In vele fabrieken hebben de arbei ders besloten in formatie naar Berlijn te marcheren om pakketten te halen". De West-Berlijnse „Liga van Vrije Ju risten" meent te weten dat de Oost-Ber- lijnse bouwvakarbeiders die de opstand van de 17de Juni begonnen zijn van plan zijn een hongermars naar de Westelijke sectoren te maken ondanks een commu nistisch verbod Amerikaans voedsel in ont vangst te nemen. Gisteren, de tweede dag van de tweede phase van het Amerikaanse voedselpro- gram, trotseerden weer duizenden Oost- Duitsers de communistische vei-bodsbepa- lingen en gingen de Westelijke sectoren binnen. Meer dan drie millioen pakketten zijn nu al uitgereikt sedert het eerste deel van het program in Juli begon. In een poging de tweede phase te tor pederen hebben de communisten de ver koop van spoorkaartjes verboden naar punten binnen een cirkel van 80 km. om Berlijn. Politie patrouilleert op de wegen en de strations om Oost-Duitse blokkade brekers aan te houden en hun pakketten af te nemen. De West-Berlijnse autoriteiten zeggen dat duizenden Oost-Duitsei-s hun pakket ten in West-Berlijn achterlaten in ver band met deze campagne. Zij hopen ze la ter op te kunnen halen. De communisten geven toe dat het op nieuw onrustig is onder de arbeiders van het grote huizenproject aan de Stalin Allee in Oost-Berlijn, waar de opstand van* .de 17de Juni haar oorsprong heeft gehad. Het officiële partij-orgaan „Neues Deutschland'' schrijft namelijk dat betaal de agenten Donderdag door het versprei den van wilde geruchten opnieuw getracht hebbën onrust te zaaien onder de bevol king van de democratische sector op een aantai bouwwerken. Overal hebben rechtschapen arbeiders zich energiek en vastbesloten tegen de provocateurs verzet, voegt „Neues Deutschland er aan toe. Hel, blad gaf voorts de namen van 14 personen clie met voedselpakketten zijn gesnapt. Volgens het blad hebben zij hun namen aan de Ame rikaanse geheime dienst opgageven, zich ter beschikking van West-Berlijnse ter- reurinstanties gesteld en als betaling een bedelaarspakket ontvangen. De West-Berlijr.se „Der Tag" zegt, dat de laatste paar dagen de communisten 13 rechters en 5 districtspi-ocureurs hebben gearresteerd en 13 andere rechters en 12 districtsprocureurs ontslagen hebben we gens het geven van milde straffen aan anti-communistische rebellen. rechter long en Maandag is de Beverwijker naar het ziekenhuis overgebracht voor het ondergaan van een operatie. Doktoren wa ren van mening, dat als er niet operatief ingegi-epen zou worden de dood van de patiënt kon volgen. Van der W. lag op een zaal, waar nog een patiënt verpleegd werd. Óp het ge wone bezoekuur kreeg hij gistermiddag bezoek van een Duitse vrouw, die naar later gebleken is, in het bezit was van een herencostuum. De Beverwijker heeft het costuum aangetrokken en een half uur na dat de vrouw was gekomen heeft hij met haar het ziekenhuis verlaten. Diefstal in Amsterdam De Haarlemse recherche kreeg Vrijdag avond bericht van de Amsterdamse poli tie, dat in de hoofdstad aangifte was ge daan van diefstal van een bruin heren costuum door een vrouw, genaamd M. van D. De vrouw had bij de aangever van de diefstal gewoond en meegedeeld, dat zij een costuum nodig had voor een kennis, die zij wilde helpen bij het ontvluchten uit een ziekenhuis te Haarlem. De bij de ontvluchting behulpzame vrouw is een Duitse, is ongeveer vijfen twintig jaar oud, klein van postuur en heeft rossig haar, dat tot op de schouders hangt. Verkiezing Zigeunerkoning Zigeuners uit alle delen van de wereld zullen op 7, 8 en 9 September in Mantua in Italië bijeenkomen om voor de eerste maal in de geschiedenis een Zigeunerkoning te kiezen. De koning zal met groot cere monieel worden gekroond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Aristoteles: Rijkdom bestaat meer in het ge bruik dan in het bezit. (Van een verslaggever) Gistermiddag hebben ongeveer 600 van de 2000 bouwvakarbeiders, die tewerk ge steld zijn aan de nieuwbouw in Tuinstad Slotermeer, op het werk een demonstra tieve vergadering belegd, waarin zij hun ontstemming luchtten over het nieuwe ontwerp-CAO en verhoging van hun basis-uurlonen eisten. Het initiatief tot deze vergadering, die een rustig verloop had, zou uitgegaan zijn van de arbeiders zelf, die daartoe uit de eigen gelederen een voorlopig comité van actie gevormd hadden. Hun voornaamste grief is, vol gens dit comité, dat de reeds in Maart 1951 beloofde loonsverhoging nog steeds uitge bleven is en voorts hebben zij bezwaar tegen diverse artikelen in het ontwerp- CAO, waarvan er een hun „practiseh een stakingsverbod" oplegt. Een en ander werd ter vei-gadering toegelicht door en kele leden van het comité van actie en door een vertegenwoordiger van de EVC, die ons later vertelde dat zijn vakcentrale zich achter deze spontane actie stelt. Men wil in de eerste plaats bereiken dat de lonen der bouwvakkers met 5 percent op getrokken worden en dat de tarief- en andere toeslagen op deze lonen, die nu nog een „zwevende factor" zijn, contrac tueel worden vastgelegd. De vergadering besloot, ovei-al op de werken comités uit de arbeiders te be noemen, die tezamen zullen overleggen welke acties men verder ondernemen zal. Enkele aannemers, met wie wij spraken, waren van oordeel dat de EVC de _aan- stichtster van deze actie is. Zij meenden dat de arbeiders, die in de zomermaanden over het algemeen aanmerkelijk meer touchei'en dan de officiële lonen (door „zwarte" toeslagen), weinig reden hebben om warm te lopen voor deze actie - en men gelooft dan ook niet dat het tot werk stakingen of andere radicale dingen zal komen. Het K.N.M.I. deelt mede: Na een geleidelijke weersvêrbetering om streeks het midden van de week kwam ons land vandaag opnieuw onder invloed van een oceaandepressie. Deze depressie gaat vergezeld van een uitgebreid regengebied, dat vanmorgen vroeg het Noorden en Wes ten van ons land reeds bereikt had en zich geleidelijk verder naar het Oosteix en Zui den uitbreidde. Langs de Zuidzijde van de depressie voeren krachtige Zuid-Westelijke winden vochtige en vrij warme lucht naar West-Europa. Deze luehtmassa's zullen ons land waarschijnlijk in de loop van de avond bereiken, waarna de regen tijdelijk op houdt. Verder in het Westen bevindt zich echter een nieuw storingsfront, dat gevolgd wordt door koelere oceaanlucht en dat mogelijk reeds morgenmiddag ons land zal passeren, waarbij opnieuw regen kan val len. Men moet dus rekenen op een vrij somber weekeinde met af en toe regen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- r.oestand nri S S ■c« XJ-g X s a n e 11 si w z 5 Helsinki mist OZO 2 0 Stockholm zwaar bi ZW 4 21 1 Oslo onbewolkt windstil 17 1 Kopenhagen linhewolkt W 6 19 3 Amsterdam regen ZZW 4 20 0,2 Edinburgh zwaar bew. windstil 18 0 Londen regen ZZO 2 21 2 Luxemburg nevel Z 4 19 0 Parijs zwaar bew windstil 23 0 Bordeaux onbewolkt windstil 27 0 Grenoble licht bew. windstil 23 0 Nice licht bew. NW 3 25 0 Genève nevel windstil 23 0 Zürich mist vndstil 22 0 Locarno zwaar bew. NO 2 24 0 Berlijn nevel WZW 1 20 0,1 Frankfort nevel ZW 1 21 0 München nevel O 1 19 0 Wenen nevel NW 3 20 0 Innsbruck mist w 3 8 0 Rome onbewolkt NO 6 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u De Amsterdamse recherche heeft Vrijdag de hulp ingeroepen van de Marine Duik- dienst om een grote autoruit, die door autodieven uit een Zweedse auto was gesneden en in de Stadhouderskade geworpen, weer boven te brengen.Na drie uur duiken hadden de Marinemannen echter nog geen succes en dat alles voor eventuele vingerafdrukken op de autoruit. REGEN EN WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met morgen in de loop van de dag van het Westen uit opnieuw regen. Aanvankelijk matige, later krachtige Zuid-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 30 Augustus Zon op 5.48 uur, onder 19-32 uur. Maan op 21.29 uur. onder 13.50 uur. 31 Augustus Zon op 5.49 uur. onder 19.30 uur. Maan op 22.12 uur. onder 15.05 uur. Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 Augustus Hoog water: 6.31 en 18.56 uur. Laag water: 2.21 en 14.36 uur. Zondag 30 Augustus Hoog water: 7.16 en 19.43 uur Laag water: 3.05 en 15.21 uur. Maandag 31 Augustus Hoog water: 8.08 en 20.36 uur. Laag water: 3.51 en 10.07 uur, COOOOOOOOOOCtOdC*

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1