Nivellering der grondprijzen in Haarlem Predikbeurten Vijf jonge componisten bij Gaudeamus" aan het woord Kort en bondig J Noodzakelijk om verschillen in huishuren tussen Noord en Oost te compenseren Derde zomeravond concert der H.O.V. RICHE SERBAN Liefde voor de natuur op J. H. Thielschool Bloemendaal Bennebroek „ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bouwrijp maken van „Delftwijk" vergt bijna drie millioen Complexberekening De nieuwe wijken Nog een nivellering Oost: Meer zand en zwaarder fundering Burgerlijke Stand van Haarlem Dubbelt j eskwestie Egalisatiefonds Leerlingen hielden kweekwedstrijd Inzamelingsactie voor Koningin Wilhelminafonds HET GRONDBEDRIJF van de gemeente Haarlem onderzoekt de mogelijkheid van een herziening van dc berekening der prijzen van de nieuw op te leveren bouwrijpe grond. Deze herziening komt erop neer, dat voor alle nieuwe bouwrijpe grond hetgeen dus voornamelijk betrekking heeft op „Delftwijk", „Zinnevelt", de afronding in Zuid-Oost en de over enkele jaren te bouwen „Parkwijk" eenzelfde grondprijs zal gelden, zij het met kleine fluctuaties welke gerechtvaardigd worden door meer of minder gunstige ligging der betrokken percelen. Uiteraard heeft deze grondprijsnivellering een belangrijke consequentie ten aanzien van de huren der te bouwen woningen: ook die worden min of meer gelijk gemaakt; de grote verschillen in de kosten voor het bouwrijp maken van de gronden in Haarlem- Oost, waar men al aan een grondprijs van 35 gulden per vierkante meter toe is, en in Haarlem-Noord zouden immers verschillen in huurpeil te weeg brengen, verschillen die in een toekomst zonder woningnood ten nadele van de bezetting der complexen in Oost zouden leiden. De nivellering van de grondprijzen, waarbij Haarlem voor de nieuw te pro duceren bouwterreinen dus als één com plex wordt beschouwd, is eigenlijk de voortzetting en uitbreiding van een prin cipe, dat omstreeks de dertiger jare in Haarlem en enkele andere grote gemeen ten voor het eerst werd toegepast. Voordien werden de grondprijzen min of meer per strekkende meter kosten be paald. In de grondprijs schuilen immers niet alleen de kosten van verwerving en dat zijn als regel niet de belangrijkste), maar ook de kosten voor het bouwrijp maken: ophoging van het terrein, aanleg van rio lering, bestrating en beplanting. Nu was het voor 1930 zo, dat men eigen lijk alleen de kosten berekende die in direct verband stonden tot de grond welke men kocht. Het gevolg was dus, dat die gedeelten van de straten die bijvoorbeeld dicht bij een kruispunt lagen aanzienlijk duurder kwamen, omdat men dan een veel grotere straatoppervlak in de bij het kruis punt gelegen terreinen moest verdiscon teren. En de consequentie daarvan was, dat de bouwgrond bij kruispunten, pleinen en plantsoenen veel minder snel van de hand ging dan de aangrenzende percelen, zodat er grote gaten in het stadsbeeld dreigden te ontstaan. Dit klemde te meer, daar de stad in die jaren een snelle en grote uitbreiding in de Noordelijke wijken onderging. Wanneer men toen niet spoedig op een ander systeem van grondprijsberekening was overgegaan zou de gemeente aanzien lijke bedragen op de stadsuitbreiding moe ten hebben toeleggen. Men heeft toen op initiatief van de hui dige directeur van het Grondbedrijf, ir. D. N. de Lange, de zogenaamde complexbere- kening ingevoerd, waarbij de kosten van het bouwrijpmaken van een wijk of buurt in hun geheel in een gemiddelde prijs per vierkante meter werden verwerkt. Dit systeem nu is ook van groot belang voor de nieuwe wijken „Delftwijk" en „Zinnevelt". In de moderne stedebouw im mers wordt een heel wat groter percentage voor het „groen" gereserveerd dan voor heen het geval was, maar het is duidelijk, dat dat „groen" ook betaald moet worden door de bewoners van de omliggende huizen. In verhouding wordt in „Delftwijk" 39 en in „Zinnevelt" 37,7 van de grond voor woningbouw bestemd. Voor de scholen bouw en dergelijke is in „Delftwijk" 14,1, in „Zinnevelt" 13,8 uitgetrokken. Be drijven, garages en boxen beslaan 2,5 in „Delftwijk", 0,8 in „Zinnevelt", voor de speeltuinen gelden nagenoeg dezelfde ver houdingen, voor plantsoen en parkaanleg is in „Delftwijk" 12 in „Zinnevelt" 12,9 gereserveerd, straten en pleinen tenslotte nemen in „Delftwijk" 29,5 en in „Zinnevelt" 33,9 in beslag. Uit deze cijfers blijkt duidelijk nog een ander soort nivellering: namelijk die tus sen „arbeiders-" en „middenstandswij ken". Een onderscheid dat door de wo ningnood trouwens toch al vervaagd is, hetgeen velen ook niet zullen betreuren. Maar ook de uiterlijke welstand van de wijken zal geen grote verschillen meer vertonen, al is „Zinnevelt" ongetwijfeld ie.ts royaler van opzet dan „Delftwijk". Het groene element in beide wijken is echter ongeveer gelijk en „Delftwijk" bevat zelfs aanzienlijk meer speeltuinen. Openbare Werken heeft reeds berekend, dat het bouwrijp maken van de gehele „Delftwijk" en daar zal op betrekkelijk korte termijn begonnen moeten worden de gemeente 2,8 millioen gulden zal kos ten. De verwervingskosten der grond zul len slechts een fractie van dit bedrag ver gen. Met een tiental eigenaren is de ge meente reeds tot een minnelijke schikking gekomen, met een tiental andere is nog een onteigeningsprocedure gaande, waarin nog een uitspraak over de schadeloosstel ling moet worden gedaan. De president van de rechtbank heeft echter reeds beslist, dat de gemeente in af wachting daarvan over de grond mag be schikken, deze echter niet vervreemden. Wij schreven reeds dat de kosten van bouwrijp maken in Noord aanzienlijk lager HAARLEM, 28 Augustus 1953 GEHUWD: 28 Aug., A. D. Zinkstok en Chr. de Vries; J. van Heeren en M. H. West. BEVALLEN van een zoon: 27 Au., W. M. d'Engelbronnervan Walen; M. Schmitz Portegijs; J. A. Lodder—Rooseboom de Vries; E. J. Joostenvan der Vooren; 28 Aug., D. G. TakBussink. BEVALLEN van een dochter: 27 Aug., W. M. d' Engelbronnervan Walen; 28 Aug., J. Verzeilbergde Mon. OVERLEDEN: 25 Aug., C. J. Schouten, 11 uur, Slaperdijkweg; 27 Aug., A. J. C. Blaas, 62 j., Zijlweg; D. van Maas, 53 j., Leliestraat; F. C. Chr. Stroethoff, 86 j., Rollandslaan; E. A. M. Warmerdam, 8 d., Kamperlaan; A. J. Klijn—Dijkzeul, 71 j., Soutmanstraat; E. Prins, 61 Merovingenstraat. zijn dan in Oost, waar men op het ogen blik druk aan het bouwen is en waar na de voltooiing van de afrondingsbebouwing aan de Schipholweg begonnen zal wor den aan „Parkwijk" ten Oosten van de Prins Bernhardlaan en ten Noorden van het Burgemeester Reinaldapark. In Oost moet drie meter zand op de grond worden gebracht, in „Delftwijk" maar zeventig centimeter. En iedere ku bieke meter zand kost de gemeente een rijksdaalder! Dit alleen al geeft een ver schil in de vierkante meterpijs van de grond van ruim viif gulden ten nadele van Oost, ten voordele van Noord. Daarbij komt nog, dat de rioleringen in Haarlem-Oost op een geheide fundering moeten worden aangebracht, hetgeen in Noord ook niet nodig is. Tenslotte moet men wel bedenken, dat uiteraard de bouwkosten in Oost na tuurlijk altijd hoger zullen blijven dan elders in de stad. omdat daar zwaardere funderingen noodzakelijk zijn. Dat men echter ook weer geen overdre ven voorstelling van de invloed der nivel lering op de huishuren moet maken, leert de volgende berekening: Gemiddeld is per woning tachtig vier kante meter grond nodig. Wanneer men er nu in zou slagen de bouwgrond vijf gul den per vierkante meter goedkoper te maken, dan is dat nog maar vierhonderd gulden per woning. Stelt men de erfpachts canon op 4%, dan verkrijgt men een be sparing van zestien gulden per jaar of 32 cent per week. De nivellering blijft dus in de huis huur een kwestie van dubbeltjes. In dit verband vernamen wij nog, dat de grond aan de Schipholweg, waar straks „De Voorzorg" gaat bouwen, iets goed koper komt omdat het zand daar opge spoten kon worden. Het was toevallig dat door de vertraging in de aanleg van de rijksweg Amsterdam Utrecht een zandzuiginstallatie, die daar overcompleet raakte, hier vrij goedkoop kon werken. Administratief vergt de nivellering der grondprijzen de instelling van een egali satiefonds. Er zal immers voor Delft wijk" en „Zinnevelt" een hogere grond prijs worden bedongen dan op grond van de kosten van het bouwrijp maken daar noodzakelijk zal zijn. Die meerwaarde zal in een egalisatie fonds worden gestort, waaruit geput zal worden om de verliezen op de grondprij zen in Oost bij te passen, die immers on der het gemiddelde zullen liggen. Dit is uiteraard ook noodzakelijk om toestem ming van de regering, die immers de wo ningbouw voor een belangrijk deel subsi dieert, te verkrijgen. Tenslotte wijzen wij er nog op, dat de reeds aanwezige bouwrijpe grond niet in de nivellering zal worden betrokken. Dat kan alleen daarom al niet, omdat deze door de rijksoverheid is gefixeerd op het peil van 1940. In het Zuiöerhoutpark, waar nog plaats is voor een honderdtal villa's, zal men dus nog grond kunnen ko pen voor twaalf tot veertien gulden de vierkante meter. Hoe ongunstig dat voor de gemeente is, kan men nagaan, als men bedenkt, dat de grond in het Zuiderhoutpark na de an nexatie voor elf gulden van de gemeente Heemstede moest worden overgenomen. Men kan dus gemakkelijk nagaan, dat daar al heel wat renteverlies door de ge meente is geleden. Aan de andere kant moet de gemeente heel zuinig met de uitgifte van de nog braak liggende terreinen in het Zuider houtpark omgaan, het is de enige plaats waar nog villa-bouw in een voor beter ge situeerden en weigestelden aantrekkelijke omgeving mogelijk is. Daarom is men er toe overgegaan, na dat aanvankelijk na de bevrijding voor herbouwplichten wat kleinere „couponne tjes" waren uitgegeven, een limiet te stel len, dat men daar geen terrein beschik baar stelt voor villa's van minder dan vijfhonderd kubieke meter inhoud. Ook de industrieterreinen in de Waar- derpolder worden volgens andere maat staven financieel gewaardeerd. 99 De Stichting „Gaudeamus", die in Bilt- hoven haar vijfde muziekweek houdt, gaf aan vijf jongeren uit het buitenland ge legenheid een van hun composities te laten uitvoeren. De na'ftfeh' van "de execütahtéri konden als waarborg geldfen voor Me: teplj- n.ische en artistieke verzofging dezér demonstratie; in verschillende kamer- muziek-combinaties werkten nu de violis ten Dick de Reus en Jan Brejaart, de altist Jan van de Velde, de cellist Johan Vogt- schmidt en de pianist Sas Bunge. In aard, potentie, stijl en compositietechniek liepen de vijf kamermuziekwerken tamelijk ver uit elkaar; zij varieerden van het brave werkstuk naar klassiek-romantisch model tot pogingen om onontgonnen gebieden van de toonkunst te betreden. Men begon met een stuk voor strijk kwartet van de 26-jarige Deen John Niel sen, „Acht Aforismen" naar de sprookjes van Andersen, muziek die aanleg verraadt, doch door haar tekort aan uitwerking tamelijk embryonaal aandoet. De 27-jarige Duitser Wolfgang Ludewig pretenteerde een strijktrio, waarin enkele unisonopassages verademing brachten in een onharmonisch wrijvingsproces van zelfstandige stemmen. Er was vrij'veel belangstelling voor het derde Zomorconcert van de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam. waaraan de pianiste Toos Onderdenwijngaard als so liste meewerkte. Toen deze jonge musi cienne-leerlinge van Nelly Wagenaar een maand of vier geleden een recital gaf in de tuinzaal, hebben wij haar techniek en haar natuurlijke geaardheid voor muzikale expressie kunnen priizen. Wij wezen er toen op, dat zij kwaliteiten bezit om ook op het grote podium te slagen. Zij kreeg nu de kans om dit te bewijzen met de in terpretatie van het Concert van Schumann en zij slaagde er in ons woord waar te maken, althans voor zoverre men zulks van iemand verwachten kan die nog niet door ervaring in samenspel met orkest ge staald is. Gelukkig werd zij door dirigent Adam en het orkest behoorlijk „inge volgd", zodat iedere dreigende schomme ling behoedzaam vermeden werd. Toos Onderdenwijngaard zette een flinke vaart in haar vertolking en was verder niet karig met vrijmoedigheden inzake tempo en rhythme. Schumann kan op dit punt wel wat lijden, maar er zijn grenzen die be paald worden door het contact met het orkest. Wanneer men de indruk gaat krijgen dat de soliste op haar eentje aan het musiceren is, en het orkest maar moet zorgen mee te komen, dan is er een steek je los aan de vertolking. Overigens kon men respect hebben voor de trefzekerheid, de technisch bravoure en de poëtische ex pressie van de soliste. Hiermee verdiende zij ten volle het hartelijk applaus waarmee het publiek haar prestatie beloonde. Het orkest had de avond geopend met een brillante uitvoering van Weber's Eury- ante-ouvearture. Het klonk alles fris en duidelijk geprofileerd. De vonk der bezieling voer in Adam toen hij de maatstok ophief om het klank- geweld van Tsjaikovsky's Vierde te ont ketenen. En die vonk sloeg direct over op het ensemble. Er werd dan ook vurig en' vol spanning gemusiceerd in een werk, dat trouwens moet hijgen van hartstocht en zowel in zijn weemoed als in zijn uit gelatenheid doordaverd moet zijn van gloeiend pathos. De uitvoering werd voor Adam een mooie succes. JOS. DE KLERK Eeh Gigüe voor viool en piano van de 2-j-jarige Lpvro Zupanovic uit Joegoslavië liet geen gewaagde samenklanken horen. Hét stuk mag als compositie wat onrijp eii bbvendiëh Weinig péfsooftlijk zijn, een ge zonde muzikaliteit kan men de auteur niet ontzeggen. Dan was er een Strijkkwartet van de 32- 'jarige, in Frankrijk wonende Tsjech, Karei Husa, een zeer uitgebreid stuk met hier en daar dorre plekken, maar over het geheel stevig van factuur en klaar van inzicht, hoewel minder klaar van samenklank. De aardig-gerhythmeerde finale klonk echter overtuigend. Deze compositie leek ons de meest belovende van de avond. Een piano-trio van de 26-jarige Engels man Wilfred Josephs bleek met hedendaag se muziek niets te maken te hebben; het stuk kon 75 jaar geleden geschreven zijn. Het bezit evenwel de verdienste vlot en handig gecomponeerd te zijn en goed te klinken. Met deze basis van componeer - techniek kan Wilfred Josephs nog alle kan ten uit, als hij tenminste een persoonlijk heid blijkt te zijn. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE ZANDVOORT LAATSTE WEEKEND De gehele winter dagelijks geopend. Het is een algemeen bekend, feit, dat men kleine kinderen zo jong mogelijk in contact moet brengen met Moeder Natuur, wil men voorkomen, dat zij haar later zullen ver guizen. Dit weet het hoofd van de Mr. J. H. Thielschool in de Karolingenstraat, de heer Dekker, opperbest; vandaar, dat hij de kinderen van zijn school in Mei allemaal een stekje van een of andere plant mee gaf om thuis te verzorgen. Hij hoopt, dat de kinderen, wanneer zij enige maanden thuis hun eigen plantje hebben bemest, van water voorzien en van lelijke blaad jes ontdaan, plezier in dit werk zullen krijgen en, als ze dan niet zelf doorgaan met kweken, dan toch in elk geval niet meer op de planten van de buurman zullen trappen. Gisteren hebben de leerlingen hun tot planten uitgegroeide stekjes weer mee naar school gebracht. Op de bovengang is hier van nu een tentoonstelling ingericht en toen we gistermiddag de trap in deze school beklommen, kwam ons een geur als van een eerste klas bloemenzaak tegemoet. Op enkele tafels stonden de kleurige planten opgesteld. Iedere klas had zijn eigen soort, zodat er een bonte verscheidenheid van groen en bloemen was te zien. Het was haast niet te geloven, zó verschilden deze planten onderling. Hoewel de stekjes alle even groot waren geweest, bleek duidelijk, dat de ene leerling er veel meer aandacht aan had besteed dan de andere. Er waren exemplaren bij die eigenlijk niet gegroeid waren; om teleurstelling te voorkomen, zullen echter alle kinderen een troostprijs krijgen. Want er zijn vele prijzen verbon den aan deze kweekwedstrijd. Een jury, bestaande uit twee opzichters van de dienst Hout en Plantsoenen heeft gistermiddag de inzendingen gekeurd en de prijswin naars aangewezen. De prijzen, waaronder drie aquaria, een strijkplankje en een vol ledig ping-pongspel, zijn door de ouders zelf gemaakt, die het materiaal vergoed krijgen door het schoolfonds. Gisteravond van zeven tot negen uur konden de ouders de tentoonstelling bezichtigen. De heer Dekker vertelde ons, dat hij reusachtig door de ouders gesteund wordt bij het inrichten van zijn school, die ver leden jaar in Augustus begonnen is. Zo heeft een van de ouders maar liefst zes duizend boeken gekaft! De beide zoons van deze voorbeeldige vader kwamen iedere keer met een stapel ongekafte boeken thuis en een paar dagen later gingen deze, keu rig gekaft, weer terug naar de schoolbiblio theek. Sinds de opening van de Mr. Thielschool is het aantal leerlingen van 120 tot 180 gestegen, hetgeen er op wijst, dat de school in deze korte tijd reeds een zekere ver maardheid heeft gekregen. Evenals vorige jaren zal de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrij ding in 'Bloemendaal de jaarlijkse collecte gaan houden, die op verschillende wijzen in de onderscheiden delen van de gemeente wordt georganiseerd. In Vogelenzang en Aerdenhout wordt gedurende een periode van veertien dagen (van 31 Augustus tot en met 13 Septem ber) huis aan huis een lijst ter intekening aangeboden. Collectanten voor dat deel der gemeente kunnen zich opgeven bij de secretaris-penningmeester der vereniging, de heer J. E. Rozendaal, Rijnegomlaan 45, Aerdenhout, telefoon 27937. Dit aanmelden als collectant(trice) geldt ook voor de straatcollecte, die in AerdenhoutVoge lenzang op Zaterdag 5 September wordt gehouden. Voor de straatcollecte in Bloe mendaal kan men zich opgeven bij de heer D. Duinker, Brederodelaan 115 te Eloe- mendaal. In Bloemendaal wordt geen lijsteneollec- te gehouden; in Overveen is het tegen overgestelde het geval: geen straat-, maar wel een lijstcollecte. Voor dit deel van de gemeente Bloemendaal heeft de heer C. S. G. Noordhoff. Braziliëlaan 28, telefoon 25229, de leiding. Op medisch terrein zijn in de afgelopen jaren de vorderingen geboekt met het ge nezen van de kanker als gevreesde volks ziekte. De inwoners van Bloemendaal wor den nu verzocht door het geven van een geldelijke bijdrage mede te helpen deze ziekte, die jaarlijks circa achttienduizend slachtoffers eist, te onderdrukken. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts S. B. Drijber, Bïoe- mendaalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door de arts P. A. M. Krijger, Militairenweg 18, Overveen, tele foon 24480. De dienstdoende wijkverpleegster is (in het zelfde tijdvak als de artsen) zuster J. J. M. de Bruin. Platanenlaan 10, Bloemendaal, telefoon 25769, b.g.g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 5 September verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, telefoon 228181. Ook is geopend, Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Sant- poort-dorp, telefoon K 2560 8284. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 30 Augustus te Bennebroek waargenomen door dokter P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, telef. K 2502 300. ZONDAG 30 AUGUSTUS 1953. HAARLEM. Ned. Herv. Kprk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. B. v£m Gelder. 7: Dr. Ch. de Beus, van Overveen. Woensdag 8-8.30: Avondstilte. Voorganger Ds. B. van Gelder. Organist: Egbert Vos. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. A. J. Rasker. Noorder- kerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. M. G. Blauw. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. A. J. van Houwelingen Rijkhoek, van Zeist. 10.30: Jeugddienst Cand. J. W. Jongbloed, van Overveen. Ka pel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk Dhr. D. Selling. 10.45: Ds. J. de Klerk. Dia- conessenhuis, Hazepaterslaanj 4.30: Ds. A. J van Rhijn. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. F H. Geursen. Geb. Vrijz. Hervormden, Jaeob- straat 6. 10.30: Ds. G. J. de Nie, van Amster dam. AIle-Dag-Kerk. Maand. 7.30 en Woensd 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking Broederkerk, Parklaan 34. Eglise Wallonne 10.30: Service présidé par le pasteur André de Robert, de Paris. Ned. Herv. Evang. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Tukker Stads-Evangelisalie, Lange Herenstraat 6 10 en 7.30: C. F. Bijlsma, den Helder. Woens dag 8: J. F. Snoeks, Haarlem. Zuiderkapel Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. v. d. Brink Bloemendaal. 5: Dezelfde. Evangelisatiesa menkomst. 8: Geen Jeugdsamenkomst. Za terdag 7.30: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. Opwekkingssamenkom sten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J A. Bruyn, Wassenaar. Broedergemeente Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstr 3. 10 en 4.30: Ds. J. J. van Cappelleveen Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr 10.30: Bevestiging en entree Ds. G. Kroes Bevestiger Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez Gemeente. 10.30: Ds. J. A. Oosterbaan. Rem Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. A. van Nieu- wenhuijzen, van Rotterdam. Geref. Kerk Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk. 10: Ds A. M. Boeijinga. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid- Oosterkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A B. C. Hofland. Geref. Kerk, Begijnhofkapel 10 en 5: Ds. A. Bos. Gereform. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Dhr. Cabaret. Don derdag 7.30: Ds. Ligtenberg, uit Rotterdam- W. Ger. Gemeente, Parklaan 34. Vrijdag 7.30: Dr. Steenblok. Oud-Ger. Gem. in Ned., Park laan 21. Maandag 7.30: Ds. de Jong, van Kra- lingSeveer. Gereform. Gemeente (uitgetre- denen) Wolstraat 7. 10 en 4: Leesdienst. Chr Geref. Kerk. "Raaks. 10 en 5: Ds. J. de Waal, Bunschoten. Baptiste Gemeente, geb. H. J. M. V., Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dienst des Woords. 7: Opwekkingsdienst Donderdag 7.45: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Gemeente des Heeren, Lan ge Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente, 10 Dienst. 7: Openluchtsamenkomst Fonteinlaan (Den Hout). Woensdag: Openluchtsamenkomst, Fonteinlaan (Den Hout). Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Ere dienst met H. Avondmaal en Predicatie 19.30: Avonderedienst. Dinsdag 20: Dames- bijbelklas. Donderdag 20: Bijbelstudie voor allen. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstr. 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags- Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Za terdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cor- nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Gemeente Gods, Parklaan 21. 7.30: Rev. G. Jeeninga. Christen Geloofsgemeenschap, ge bouw „Pro Deo", Breestraat 19. Woensdag 3: Jeugdbond. 8: Bidstond. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk r Drie grote kranen zijn bij het Westelijke gat in de zeedijk bij Ouwerkerk bezig perskaden van klei te bouwen. Tussen deze kaden wordt zand gespoten en gebruik gemaakt van de gebroken caissons, die Zondag en Maandag j.l. in dit gat sneuvelden. De klei en de verzakte zinkstukken worden vastgelegd met in bietennetten verpakte stortstenen. Voorts wordt voor de verde diging gebruik gemaakt van stalen torpedonetten, waarop steen wordt gestort. BINNENLAND Nadat de binnendijk achter het gat van Schelphoek gesloten was, werd in Zierikzee en Brouwershaven de nationale driekleur ontplooid. In de vlaggende stad hosten en juichten de bewoners, het muziekcorps bracht aan de leidende figuren van de Dienst Dijkherstel en van de aannemersmaatschap pijen serenades. Ook in het vlaggende Brou wershaven werd een feestconcert gegeven. Op 13 Maart 1954 zal het tien jaar ge leden zijn dat Prinses Wilhelmina, toen nog Koningin Wilhelmina, voor het eerst sinds vier jaar weer voet op Nederlandse bodem zette. Dit was in Eede (West ZeeuWsch- Vlaanderen). Ter gelegenheid hiervan zal op die dag in Eede een bevrijdingsmonument, vervaardigd door de Heyense beeldhouwer P. Rovers, onthuld worden. Bij het ploegen vond een landbouwer te Leunen bij Venray in zijn land niet min der dan zeven landmijnen, de ontsteking van de mijnen was nog vrijwel intact. Er is na de oorlog ieder jaar met landbouwmachines op deze akkers gewerkt. De oud-commissaris van politie te Rot terdam de heer H. de Jong, die op 1 Mei met pensioen was gegaan, is Vrijdag plotseling overleden. Hij is 57 jaar oud geworden. Tot burgemeester van Wanroy is be noemd de heer C. A. Smulders te Sint Mi chielsgestel, waarnemend secretaris der gemeente Wanroy. Tot burgemeester van Stramproy is be noemd de heer M. P. Hoeymakers, gemeente ontvanger van Beesel. Hedenmiddag is het m.s. „Kota Baroe" uit Rotterdam naar Djeddah vertrokken om daar ongeveer 600 Indonesische pelgrims, die een bedevaart naar Mekka hebben gemaakt naar hun land terug te brengen. De voor de consumptie door de pelgrims bestemde koeien zijn door twee in Den Haag wonende Mohammedaanse hadji's in het abattoir te Rotterdam ritueel geslacht. Het vlees is op de „Kota Baroe" in een afzonderlijke vries- kamer opgehangen, aangezien het door con tact met andere vleeswaren zijn wijding zou verliezen. Het bureau van de Nederlandse land- bouwattaché te Wellington (Nieuw Zee land) is opgeheven. De landbouwattaché, ir. H. de Bruin, keert dezer dagen naar ons land terug. De Raad van de Friese Beweging heeft de Raad van Ministers verzocht te bevorde ren, dat in Friesland aan gemeenteraadsleden die bij het begin der nieuwe zittingsperiode de eed of de belofte wensen af te leggen in 't Fries, daarbij door de burgemeesters geen moeilijkheden in de weg gelegd zullen worden. De 48-jarige grondwerker L. van der Ploeg uit Apeldoorn is gisteren op een onbe waakte overweg door een trein aangereden. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is hij overleden. Hij laat een vrouw een drie kinderen achter. De verwarmings-installateur E. J. uit Henugelo, die sinds drie weken werd vermist en wiens opsporing enkele keren is verzocht, is gisteren in overspannen toe stand aangetroffen in het plaatsje Hank in de Biesbosch. Hij is in Hengelo opgenomen in een ziekenhuis. HAARLEM EN OMGEVING Een twaalfjarig meisje, dat in Haarlem logeert, stak Vrijdagavond om halfzeven hard lopend de Rijksstraatweg over zonder op het verkeer te letten: zij liep tegen een auto, viel en liep een hersenschudding op. Per ziekenauto is het meisje naar de Maria- stichting overgebracht. Getuigen van het ongeval in de Dr. Schaepmanstraat in Haarlem-Oost, waarbij een bijna driejarig kind door een autobus is overreden, wordt verzocht zich-te vervoegen tot de afdeling verkeerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat. Tot leerkrachten aan de Uhristelijke Voorbereidende school te Loosduinen zijn benoemd de dames G. v. Egmond te Haar lem en G. v. Luijn te Heemstede. De eerste vergadering van de nieuwe Heemsteedse raad begint Dinsdag 1 Septem ber om vier uur 's middags. De agenda ver meldt natuurlijk de beëdiging der raads leden, de benoeming der wethouders en de samenstelling der commissies. 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. H. v. d. Loos. H. Av. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. F. H. v. Aalst, Geref. Kerk. Sionskerk. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds, A. M. Boeijinga Noord-Schoterkerk. 10,30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. M. van der Voet, Haarlem-N. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. H. J. Ka ter, Hv., Amsterdam. Meer en Boscli, Ka pel Irene. 10: Dhr. G. Dorland. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Koediefslaan 10: Ds. H. R. Zijlstra Wilnis. 5: Ds. G. Th. Rothuizen, van Uithoorn Camplaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. H. R. Zijlstra. Geref. Kerk, Herenweg 111. 8.30: Ds. J. J. Verleur. 5: Leesdienst. AERDENHOUT. Ned. nerv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. L. S. P. v d. Chijs, E.L., Doorn. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Geen dienst. Geref. Kerk. 9, 10.30: 15.30: Ds. P. de Bruyn, van Woerden. 19.30: Ds. G. Th. Rot huizen, van Uithoorn. Vriie Kath. Kerk. Po pellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ring- nalda. Voorbereiding H. Av. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. S. L. Knottnerus. 17: Dr. J. Zandee, van War mond. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. R. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda., H. Doop. 7: Dezelfde. Ger. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. J. Kuntz van Trum. NIEUW VENNEP. 10.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. J. A. van Boven. Abbenes 10.30: Ds. Krijger van Den Haag, 6.30: Ds. M. C. Don Bethelkapel. 10: Ds. J. A. van Boven. Geref. Kerk 9.3Ö: Ds. P. Kuiper van Sassenheim. 3: Ds. H. v. d. Berg, van Sassenheim. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: cand. Stoutener van Amsterdam. 7: ds. Terstegen, van Santpoort. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. Warmenhoven SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege. „De Toorts" 9: Ds. D. Ter Steege. „De Kapel" 7: Ds. J. E. Drost. Aerdenhout. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: N. Kousemaker, Proponent West. Sionskerk. 10.30 en 7: Ds. J. Kroon ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. W. Th. Hoek, Pred.-Directeur van „Ruimzicht" te Doetinchem. 7: geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. Ruitenberg, van den Haag. Geref. Kerk, Julianaweg 10: Ds. A. de Ruiter. Voor- ber. H. Avondmaal. 5: Dezelfde. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dinsdag 8: Samenkomst in „Ons Huis". Joh. H. van Oostveen, van Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Dekker, van Amsterdam. 5: Ds. C. Jonge- boer. Ned. Prot. Bond. 10.15: Mej. A. J. L Bouwmeester, van Bloemendaal. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. J. J. van Dijk, van Leiderdorp. H. Avondmaal. Geref. Kerk. Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4- Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Lees dienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7