Westelijken manen Belgrado en Rome om zich te matigen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Laniel zvilprijsverlaging volgens de methode-Pinay Ontspanning in Triêst Noordelijken laten alle gevangenen vrij Onthulling over rijksbegroting Veiligheidsraad sprak over kwestie-Marokko Atomische explosie in de Sovjet-Unie Het woord is aan Oudste twee prinsessen in ons land terug Dr Plesman sprak passagiers toe Voedsel uitdeling in Berlijn gaat voort Een natte zomer Kamerlid stelt vragen Brand in Nederlands kampeerdorp in België Pakistaanse delegatie nam Marokkaanse nationalist mee Koninklijk gezin bij Prinses Wilhelmina verenigd De Christchurch-rcice „Bereidt U voor op 50 uur zitten' Weerrapporten 68e JAARGANG No 45 xiooiclkantoox Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 1 SEPTEMBER 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 198 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Drieduizend communistische Oost-Duitsers zijn bij het overschrijden van de grens Oost-West gearresteerd. De propagandisten, die met valse papieren West-Duitsland trachtten binnen te dringen, hadden het voornemen onrust te zaaien en moesten geheime opdrachten uitvoeren. (A.F.P./Reuter) Van bevoegde zijde te Parijs is Maandag bevestigd, dat ver tegenwoordigers van de drie Westelijke mogendheden stappen hebben genomen te Belgrado en Rome, om de regeringen van Joegoslavië en Italië tot kalmte en matiging aan te sporen met betrekking tot de kwestie Triëst. Ongeveer 25 Italiaanse soldaten, uitge rust met automatische wapenen, zijn giste ren 50 meter op Joegoslavisch grondgebied doorgedrongen en verlieten het pas nadat Joegoslavische grenswachten hen tweemaal gesommeerd hadden zulks te doen, aldus deelde Maandagavond het officiële Joego slavische persbureau Tanjoeg mede. Het incident geschiedde volgens Tanjoeg in de omgeving van Nova Gorica bij het Italiaanse Gorizia. Gorizia ligt 25 kilometer ten noord van Triëst. Tanjoeg sprak van „een nieuwe Italiaanse provocatie". Een woordvoerder van het Italiaanse depai'tement van Buitenlandse Zaken heeft het bericht van Tanjoeg „geheel en al om- juist" genoemd. „De Joegoslaven hebben zonder twijfel de Italiaanse soldaten door de verrekijkers van hun verbeelding ge zien", aldus de woordvoerder. Volgens Tanjoeg is erger voorkomen door de kalme houding van Joegoslavische soldaten. De Joegoslavische regering zou heden een protestnota aan de Italiaanse regering zenden in verband met de „militaire de- TOKIO (AFP)De Chinese en Noord- Koreaanse autoriteiten hebben besloten alle geallieerde gevangenen, ook degenen die veroordeeld zijn wegens „oorlogsmis daden", vrij te laten, aldus heeft radio- Pjongjang Maandag bekendgemaakt. De radio deelde echter niet mede, om hoeveel gevangenen het hier gaat. In krin gen van de UNO in New York is deze ver klaring met voldoening ontvangen. De V.S. hebben de vijftien landen, die strijdkrachten in Korea hebben ingezet, uitgenodigd heden bijeen te komen om tijd en plaats van de politieke conferentie over Korea te bespreken. Minister van Buitenlandse Zaken Dulles zal de V.S. vertegenwoordigen. De Noordelijken hebben Maandag op een vergadering van de bestandscommis sie geëist, dat de UNO „alle agenten van Rhee en Tsjiang Kai Sjck uit haar krijgs gevangenenkampen" verwijdert, aldus heeft 't persbureau Nieuw-China gemeld. Voorts protesteerden de Noordelijken te gen het vasthouden van krijgsgevangenen als gijzelaars en eisten zij repatriëring van bepaalde, met name genoemde „belang rijke personen". De UNO-afgevaardigde op deze bespre king, generaal Bryan, verklaarde, dat alle Noordelijke gevangenen die gerepatrieerd willen worden, zullen worden teruggezon den, doch hij gaf geen bepaald antwoord met betrekking tot de met name genoem de personen, aldus voegde hij het pers bureau hieraan toe. Het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) heeft aan de minis ter-president en de minister van Finan ciën de volgende vragen gesteld: Zijn de door het dagblad Het Vrije Volk bekendgemaakte gegevens over de rijks begroting 1954 juist? Zo neen, wil de regering dan deze be kendmaking ten spoedigste tegenspreken? Zo ja, is de regering van oordeel, dat die bekendmaking het gevolg is van een krachtens de artikelen 98 en/of 272 Wet boek van Strafrecht strafbare schending van staatsgeheimen door een of meer ambtenaren, en is de regering voornemens te dezer zake een strafvervolging te doen instellen? monstraties en andere militaire maatrege len van Italiaanse kant" langs de grens tussen beide landen. Een woordvoerder van het Joegoslavi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag verklaard, dat Joegoslavië niet van plan is de door Joegoslavië bezette zóne-B van het vrije gebied van Triëst in te lijven. De Britse ambassadeur Mallet zou Maandag uit Bied, waar het corps diplo matique de zomer doorbrengt, naar Bel grado vliegen. Een functionaris van de Britse ambassade heeft verklaard, dat de toestand met betrekking tot Triëst als rustig beschouwd wordt. Een lid van de Italiaanse legatie te Belgrado zeide, dat er geen reden tot ongerustheid is. Italiaanse bladen, die twee dagen lang onder alarmerende koppen berichten over Triëst publiceerden, schreven Maandag avond, dat het onmiddellijke gevaar van de zijde van Joegoslavië is weggenomen door het energieke optreden van eerste rtiinister Pella. Pella heeft Rome Maandagavond verlaten om zich naar Terminillo, zestig kilometer Noordelijker, te begeven, waar hij enkele dagen rust wil nemen. Een hevige brand, veroorzaakt door een ontploffing in een brandstofreservoir, dat de electrische generator voedt, heeft het grootste gebouw van het nachtverblijf voor Nederlandse toeristen te Ave-et-Auffe bij Rochefort volkomen vernield. De directeur van dit bungalow- en kampeerdorp, de heer Bouvee, werd door het vuur verrast en kreeg ernstige brandwonden. Hij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis van het nabijgelegen Wellin. De brandweer van Rochefort was uren lang in de weer om het vuur meester te worden. Krijgsgevangenen in Sovjet-Unie Het orgaan van de communistische par tij in de Sovjet-Unie, Frawda, schrijft dat zich nog slechts 13.532 Duitse en 2.458 Ja panse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie bevinden, die wegens oorlogsmisdaden worden vastgehouden. Enkele dagen geleden deelde de West- Duitse regering mede, dat zij aanwijzingen had dat er nog bijna 103.000 Duitse krijgs gevangenen in de Sovjet-Unie zijn. NEW YORK (A.F.P.) De Veiligheids raad is Maandagmiddag bijeengekomen ter voortzetting van het debat over de kwestie of de klacht tegen het Franse beleid in Ma rokko, ingediend door de groep van 15 Aziatisch-Afrikaanse landen, al dan niet op de agenda moet worden geplaatst. De vergadering werd bijgewoond door de se cretaris van de nationalistische Istyklal- partij van Marokko, Balafrej. "Hij zat ach ter de raadstafel, op een van de plaatsen die gereserveerd zijn voor waarnemers van de delegaties. De Franse gedelegeerde Henri Hoppenot protesteerde daartegen. Naar zijn mening moest Balafrej naar de publieke tribune. De afgevaardigde van Libanon, Charles Malik, verklaarde echter dat Balafrej wel recht had op die plaats, omdat hij tot de delegatie van Pakistan behoort. De dele gatie van Pakistan had de Marokkaan een Pakistaans paspoort en een lidmaatschaps kaart van de Pakistaanse delegatie ver strekt om hem in de gelegenheid te stellen het debat bij te wonen. Na enig heen en weer gepraat legde de Franse afgevaardig de zich bij die oplossing neer. Tsarapkin (Sovjet-Unie) sprak zich uit voor opneming van de Marokkaanse kwes tie op de agenda. Hij meende dat de toe stand in Marokko was verergerd als gevolg van het Franse optreden. Het zou een pro bleem zijn van internationaal karakter, daar het verdrag van Algesiras niet alleen door Frankrijk en Spanje maar ook door Amerika, Engeland en Rusland was gete kend. Tsarapkin voerde verder aan, dat de U.N.O. volgens het handvest het recht heeft zicht te bemoeien met de toestand in een niet-autonoom gebied, „en zeker als die toestand een gevaar voor de wereld vrede kan vormen". Hij verzocht de raad de leden van het Aziatisch-Afrikaanse blok aan het debat te doen deelnemen, zo als in een Libanese resolutie gevraagd wordt. Verwacht wordt, dat de resolutie der 15 landen om de kwestie-Marokko op de agenda te plaatsen niet de vereiste zeven van de elf stemmen zal halen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft Maandagavond bekendgemaakt, dat op 23 Augustus in de Sovjet-Unie een atomische ontploffing is teweeggebracht, waarbij een zelfde mate van energie vrijkwam als bij de Amerikaanse proeven in Nevada in dit jaar (Atomische explosies kunnen op grote afstand gemeten worden). Uit de bewoordingen van het communi qué der commissie valt op te maken, dat bij deze Russische proef explosieven van het type dat gebruikt wordt in gewone atomi sche ontploffingen, zijn gebruikt. De ontploffing van 23 Augustus scheen een onderdeel van een serie proefnemingen te zijn, aldus het communiqué. Als dit het geval zou blijken te zijn, zo werd hieraan toegevoegd, zullen geen ver- DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S B o i 1 e a u Een zware last, niets te doen te hebben. dere bekendmakingen volgen, tenzij uit de inlichtingen blijkt dat belangrijker dingen gaande zijn. Tien dagen geleden maakte de commissie bekend, dat in de Sovjet-Unie op 12 Augustus proeven waren genomen met atoom- en waterstofbommen. In vroegere officiële bekendmakingen was gesproken van atomische proeven in de Sovjet-Unie op 22 September 1949 en 3 October 1951. PARIJS (A.F.P.) De Franse regering zal tleze week ernstige pogingen in het werk stellen om een verlaging van de prijzen der artikelen voor het dagelijks levensonder houd, en in het bijzonder van de levens middelen, te bereiken. Zij hervat hiermede het verleden jaar door de regering-Pinay ondernomen experiment. Het doel is het verschil tussen de Franse prijzen en de prijzen op de wereldmarkt te verminderen teneinde de export te bevor deren en voorts onder vermijding van een algemene loonsverhoging, die tot een nieuwe inflatiespiraal zou leiden en de positie van de franc ernstig in gevaar zou brengen, de koopkracht van de werkende bevolking te vergroten. Om verlaging van de prijzen te bereiken zal de regering de ook door Pinay gebruikte methode van overreding van de handelaars toepassen. Er is reeds een eerste resultaat verkregen, dat als belangrijk wordt be schouwd: de slagers hebben zich bereid verklaard met ingang van 8 September de prijzen van verschillende vleessoorten, die 40 procent van het totale vleesverbruik vormen, met 10 procent te verlagen. De De prinsessen Beatrix en Irene zijn Maandagmiddag met bijna een halve dag vertraging van haar vacantie in de V.S. en Canada op Schiphol teruggekeerd. Prins Bernhard, die zijn dochters op het vliegveld opwachtte, begroette de prinsessen hartelijk. nrijzen der overige vleessoorten blijven on veranderd. Deze prijsverlaging zal gaan ten koste van de winstmarge der slagers, die de laatste tijd als resultaat van een daling van de veeprijzen groter was gewor den. Dit is voor het eerst, dat de slagers vrijwillig deelnemen aan een actie tot prijsverlaging. De slagers hebben op zich genomen zelf sanctiemaatregelen te treffen tegen hen, die zich niet aan de afspraak houden. Er zijn thans onderhandelingen gaande met andere takken van de détailhandel om tot prijsverlaging te komen: met de textiel handel, de schoenhandei en het levensmid- delenbedrijf. Voor bepaalde levensmidde len, zoals suiker, olie, aardappelen, koffie en gebak, wil de regering een stelsel van belastingontheffingen invoeren. Zij stelt zich voor de winstmarge van de kleinhandel te verminderen en verdere prijsverlaging mogelijk te maken door de omzetbelastin gen op te heffen. Een en ander zal dan moeten leiden tot een totale prijsverlaging van 5 a 10 procent. De regering onderzoekt voorts de moge lijkheden van besnoeiing der staatsuit gaven, met name van de uitgaven voor de defensie. Woensdag zal de ministerraad de eerste maatregelen dienaangaande nemen. Met bijna een halve dag vertraging, gis termiddag even over vijf uur, zijn de prinsessen Beatrix en Irene van hun va cantie in Amerika en Canada op Schiphol teruggekeerd. De Prins stond zijn dochters op het vliegveld op te wachten en omhelsde hen hartelijk evenals een vriendinnetje, Renée Roëll, dat uit Canada was meegekomen om enige tijd in Nederland door te brengen. De prinsessen waren in opgewekte stem ming en vertelden, dat zij niet luchtziek waren geweest, in tegenstelling met de haar omringende pasasgiers. De vertraging van het vliegtuig was te wijten aan een cylinder, die de avond tevoren in Gander had moeten worden nagezien. Na de begroeting bleef het gezelschap enige tijd al converserend voor het toestel wachten, totdat de bagage in orde was gebracht. Daarna reed Prins Bernhard met zijn beide dochters naar Het Loo om de verjaardag van Prinses Wilhelmina mee te vieren. In de late namiddag had de Koningin in gezelschap van haar moeder en de prinses jes Margriet en Marijke een rijtoer ge maakt door het bospark, dat bij Het Loo behoort. Tot laat in de avond bleef het druk in de onmiddellijke omgeving van het Paleis. Velen hoopten een glimp op te vangen van de leden der koninklijke fa milie, die, toen de avond inviel, geheel verenigd was. In een bespreking van het dagelijks be stuur van het „Veteranenlegioen Neder land" waarbij ook de generaal-majoor K.N.I.L. b. d. P. Scholten aanwezig was, is overwogen wat deze oud-strijdersorganisatie kan doen tot oprichting van een alles om vattend nationaal monument. Een plan voor de voorbereidende werkzaamheden werd opgemaakt. Er is een commissie tot beheer van een opgericht schulddelgingsfonds in gesteld, dat tot taak zal hebben de aanloop kosten. welke de vereniging heeft gehad en die 30.000 gulden bedragen, bijeen te brengen. „Ik hou er niet van om, voordat ik iets ga doen, er over op te snijden", zo zeide de president-directeur van de K.L.M. dr. H. Plesman, toen gistermiddag het grootste deel van de bemanning en vrijwel alle emigranten, die in de Christchurch-race de liftmaster „Dr. ir. M. H. Damme" zullen bevolken, in het K.L.M.-gebouw te Den Haag aanwezig waren. „Het wordt een ge wone commerciële vlucht en het enige ver schil met de andere 18 vluchten, die we tot dusverre naar Nieuw-Zeeland hebben ge maakt is, dat u onderweg niet in een com fortabel hotel overnacht, maar in één ruk doorvliegt. U moet u dan ook prepareren op 50 uur zitten en voor de dames is het misschien nog niet zo gek om een brei werkje mee te nemen." De leeftijd van de 53 emigranten va rieert van 18 tot 34 jaar en daarvan zijn er 28 dames en 25 heren. Tevens bestaat de mogelijkheid dat er nog twee dames en een heer mee gaan wat het totale aantal emi granten op 56 zou brengen. Wel een ver schil met de Melbourne-race, toen er vier passagiers met de „Uiver" mee gingen. De jongste van het gezelschap is Paulus Fran ken uit Den Haag, die juist 18 is geworden en die vond dat een zwart colbertjasje hem te oud zou maken. Mr. dr. Schmidt, de commerciële leider van de vlucht stel de namelijk voor om zo veel mogelijk een uniform costuum aan te hebben als men in Christchurch aankwam. En om aan het bezwaar van Paulus tegemoet te komen, werd toen maar besloten dat de heren in donkere broek en wit overhemd zullen uit stappen en dat de dames een witte blouse en een zwarte rok zullen dragen. Alle passagiers zullen een das en een speciaal koffertje van de K.L.M. ontvan gen om hun cabinebagage in mee te nemen. Zij zullen één dag van te voren. 7 October, per speciaal vliegtuig naar Lon den vertrekken en de volgende dag tussen kwart voor vijf en vijf uur zal de Lift master het luchtruim kiezen. Het toestel met een deel van de bemanning moet reeds op 2 October op London Airport zijn voor controle, keuring en dergelijke. De bijeenkomst werd voorts bijgewoond door vertegenwoordigers van de Nieuw Zeelandse emigratiedienst. BERLIJN (Reuter) Het Oost-Duitse nieuwsbureau A D N heeft aangekondigd, dat de uitdeling van „ingeleverde voed selpakketten" aan West-Berlijnse werk lozen en gepensionneerden heden zou wor den herval. Maandag, de vierde dag van de tweede actie der uitreiking van voed selpakketten van Amerikaanse zijde, zijn weer tienduizenden uit Oost-Duitsland en Oost-Berlijn naar West-Berlijn gekomen om een pakket in ontvangst te nemen. Op deze dag werd geen melding gemaakt van inbeslagneming van pakketten door de po litie in Oost-Berlijn. Wel had volgens Oost-Duitsers, die in de rijen bij dc uit- reikposten hun beurt stonden af te wach ten inbeslagneming plaats op de spoor wegstations in de Sovjet-Russische zóne. Volgens sommigen was het te Maagden burg en Erfurt tol botsingen met de poli tie gekomen en verschillende personen zouden wegens verzet tegen inbeslagne ming van hun pakket gearresteerd zijn. In de Oost-Duitse kranten staat, dat de genen die pakketten gaan halen in West- Berlijn als „schurken" gebrandmerkt en behandeld moeten worden. Volgens West- Berlijnse functionarissen heeft men Oost- Duitse communistische agenten in de rijen bij de uitreikposten aangetroffen. Bij de posten zijn waarschuwingen aangeplakt om geen inlichtingen aan vreemden te verschaffen. De president-directeur van de K.L.M., de heer Plesman poseerde met de bemanning. Van links naar rechts: J. Hoornen (2e pi loot); mej. Jaspers (stewardess)de heer Plesman; H. A. Kooper (gezagvoerder); H. v. d. Ham (boordwerktuigkundige); L. Hermans (le steward); J. v. d. Bos (2e marconist)mej. E. Pinault (stewardess); J. M. Kiepe (marconist) en J. H. Hoftijzer (2e steward). Het K.N.M.I. deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus be droeg te De Bilt 16.2 graden Celsius. Dit is juist de normale waarde. Ook in de zomer van 1952 werd deze gemiddelde tempera tuur bereikt. Ondanks het feit, dat het gemiddelde van de temperatuur normaal was, was er een tekort aan warm zomer weer. Te De Bilt kwam de temperatuur op slechts 15 dagen boven de 25 graden, ter wijl dit gemiddeld op 18 dagen, gebeurt. In de Bilt werd 614 uren zonneschijn ge registreerd tegen 610 uren normaal. De hoeveelheid neerslag bedroeg 311 mm tegen 222 mm. normaal. Niet alleen in De Bilt viel te veel regen, in vrijwel het gehele land was dat het geval. Vooral Augustus was een natte maand, Juli was minder ver boven normaal en de gemiddelde hoeveel heid regen van Juli was maar heel weinig groter dan de normale maandsom. De zo mer is derhalve te nat geweest, maar wat de zonneschijn en de temperatuur betreft vrij normaal. (van hedenmorgen 7 uur) weers- ilf ■Oö Max. rap. M .-Si E E toestand .sfi fin O O é-n £i2 zS Helsinki zwaar bew. WNW 4 16 0 Stockholm onbewolkt WNW 4 14 3 Oslo licht bew. windstil 17 1 Kopenhagen licht bew. W 6 18 4 Amsterdam licht bew. ZZW 5 18 0 Edinburgh regen windstil 18 2 Londen geheel bew. ZW 4 24 0 Luxemburg onbewolkt windstil 21 0 Parijs onbewolkt windstil 25 0 Bordeaux onbewolkt windstil 34 0 Grenoble onbewolkt windstil 30 0 Nice onbewolkt NW 3 25 0 Genève onbewolkt windstil 31 0 Zurich onbewolkt O 1 29 0 Locarno onbewolkt ONO 2 25 0 Berlijn zwaar bew. WZW 2 21 0,2 Frankfort half bew. windstil 25 0 München onbewolkt ZW 2 28 0 Wenen licht bew. NW 3 30 0 Innsbruck onbewolkt windstil 29 0 Rome onbewolkt windstil 29 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u LATER WEER REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk droog weer met weinig bewolking. Later toenemende bewol king met in de middag van het Westen uit enige regen. Aanvankelijk matige, later vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij warm. 2 September Zon op 5.53 uur, onder 19.26 uur. Maan op onder 16.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Diinsdag 1 September Hoog water: 9.13 en 21.47 uur. Laag water: 4.39 en 17.02 uur. Woensdag 2 September Hoog water: 10.34 en 23.17 uur. Laag water: 5.42 en 18.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1