FALCON GABARDINE FALCON POPELINE SATIJN GABARDINE Verhouding tussen Joegoslavië en Italië blijft geprikkeld HEBT U DE GROTE MARGRIET" PRIJSVRAAG AL OPGELOST! DA Ml F» O ETS. ï»i£? in rau"?a,r behoefte aan bestond- Toen hebben achtge- PANDA EN DE BLAUWE FLONKER -y VOOR HET GRIJPEN Wereldnieuws ZATERDAG VERTELT „MARGRIET" U MEER! Scherpe nota's De radio geeft Donderdag Andere route voor Koninklijke stoet Kink in „Hoop"-kabel Wie waren er allemaal op de kermis FL. 130,000 Ook Spierpijn ió het zo Scheppend plan 15 September Prinsjesdag vee MORRIS êejjcieim &üf! Regering wil ontwerp laten keuren in Delft Kerkelijk Nieuws Franse Constellation neer gestort: 42 doden Geen overeenstemming over Suezkanaal-zöne Onlusten in Nyassaland Faillissementen Tien orgels van Haarlem voor Oude Tonge NIEUW PATENT ~W.QE.NS.PAG. 2. SEPTEMBER 1953 LJUBLJANA. (Tanjoeg). Volgens In de Joegoslavische stad Ljubljana ontvan gen berichten zetten de Italianen Dinsdag hun militaire bewegingen langs de Ita- liaans-Joegoslavisehe grens voort. Behalve door gemotoriseerde eenheden werd door groepen soldaten en politiemannen van dertig tot veertig man langs de grens gepa trouilleerd. De Italianen versterkten de bezetting van de grensposten met tien tot vijftien man. Een Italiaans vliegtuig vloog Maandag boven Joegcslavisch gebied en in de avond uren van dezelfde dag werd vlak over de grens met mitrailleurs en geweren gescho ten, aldus de te Ljubljana ontvangen be richten. Volgens Tanjoeg werd in Triëst verteld, dat de Sloweense bevolking van het dorp Beneska Slovenia in Italië drie dagen lang door het Italiaanse leger is geïsoleerd. Radio-Belgrado heeft Dinsdagavond ge meld, dat de Italianen in bepaalde secto ren van de grens hun troepen hebben te ruggetrokken. Een Joegoslavische nota, die door de Joegoslavische legatie in Rome aan het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Za ken is overhandigd, protesteert krachtig tegen „de gewapende betogingen van Ita liaanse eenheden langs de Joegoslavisch- Italiaanse grens" en spreekt de verwach ting uit, dat de Italiaanse regering „van dergelijke methoden zal afzien, zodac der gelijke daden geen precedent worden in de verdere betrekkingen tussen beide landen". Mocht dit niet het geval zijn, aldus de Joegoslavische nota, dan zal de Joegosla vische regering alle verantwoordelijkheid voor mogelijke gevolgen moeten afwijzen en zo nodig de kwestie van de betrekkin gen tussen de twee landen voor een be voegd internationaal forum brengen. Volgens de nota „is het houden van ge wapende betogingen een grove schending van de regels, die gebruikelijk en geoor loofd zijn tussen landen met normale di plomatieke en onderlinge betrekkingen". De Joegoslavische regering verklaart ver der, dat „dergelijke methoden tegenover Joegoslavië" geheel ondoeltreffend zijn en slechts het vinden van een oplossing kun nen bemoeilijken in plaats varn voordeel te brengen aan Italië. „Dergelijke daden van de Italiaanse regering vormen de culmi natie na de oorlog van een vijandige poli tiek tegenover Joegoslavië, die de Ita liaanse regering reeds geruime tijd voert". Italië heeft Joegoslavië in antwoord op zijn protest met betrekking tot de jongste ontwikkelingen in Triëst medegedeeld, dat voorzorgs- en beschermingsmaatregelen waren genomen uitsluitend wegens „een lange serie officiële en semi-officiële Joe goslavische uitspraken, die blijk geven van nieuwe en dreigende bedoelingen van de Joegoslavische regering" ten aanzien van de status van zone B (Joegoslavische zone van Triëst). Het is Italië's onvervreembaar recht die maatregelen te nemen, die het in zijn eigen gebied passend acht. aldus de nota. Het is Joegoslavië's schuld, dat de betrek kingen tussen beide landen onbevredigend zijn, zo wordt hieraan toegevoegd. ADVERTENTIE REGENJASSEN - REGENMANTELS 89.50 - 97.50 - 125.— REGENJASSEN en -0 -- MANTELS vanafHT./9 HERENREGENJASSEN bijzonder mooie kwaliteit Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.30 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.20 Strijkkwartet. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Omroep-orkest en solist. 18.35 Op de stelling. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Le vensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Metropole-orkest en koor. 20.50 Ra. ra hoe zit dat? 21.05 Zuid- Afrikaanse volksliedjes. 21.25 Platen. 21.35 Residentie-orkest. 22.15 Twee piano's. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.47 Voor de vrouw. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.10 Gevarieerde muziek. 12.00 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Zigeunermuziek. 13.55 Cabaret 1Ï.3Ö Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Piano duo. 16.45 Voro de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Het Prinses Wilhelminafonds. 17.45 Rege ringsuitzending: Bodemrijkdommen in Australisch Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesoroken brief uit Londen. 19.05 Platen. 19.50 Venetië in de 18e eeuw, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisch orkest en solist. 21.05 Diplo matiek koerier. hoorsDel. 22.20 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.30 Verzoekprogramma. 21.00 Omroeporkest en soliste. 22.00 Nieuws en weerbericht. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 De Engelsen en het Vasteland. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224, 49 en 42 m.). ADVERTENTIE BARTEtOORISfcTRAW 20 —TEL. 13439 FAICON REGENJASSEN ƒ49.75 Dit jaar valt Prinsjesdag op de vroegste datum, welke voor de derde Dinsdag in September mogelijk is: 15 September. Maar ook in ander opzicht zal de Derde Dinsdag dit jaar bijzonder zijn. Er wordt gebroken met de traditie van jaren, vol gens welke de Koninklijke stoet naar de Ridderzaal van het paleis Noordeinde ver trekt. Sinds het Internationaal Acade misch Instituut in het Witte Paleis is ge vestigd, en daarvan steeds meer vertrek ken in gebruik ging nemen ten gevolge van de uitbreiding der werkzaamheden, werd de vraag actueel, of Koningin Juli ana voor de jaarlijkse rit naar het Binnen hof het paleis aan het Noordeinde als plaats van vertrek zal aanhouden. Daar omtrent is thans de beslissing gevallen: Koningin Juliana heeft er de voorkeur aan gegeven uit te rijden van het paleis aan het Lange Voorhout. De route naar het Binnenhof wordt dus verlegd. Van het pa leis volgt de stoet het Lange Voorhout in de richting Kneuterdijk. Via Kneuterdijk en Lange Vijverberg zal naar de Korte Vijverberg worden gereden en langs het Mauritshuis komt de Koninklijke stoet op het Binnenhof. De nieuwe route, die weliswaar niet veel langer is, dan de oude, biedt voor het publiek aanzienlijke voordelen. Er is veel meer ruimte, dan in de omgeving van het Noordeinde en de Heulstraat en zo zullen veel meer mensen de gelegenheid krijgen, een glimp van de gouden koets op te van gen. Met het aanvaarden van deze gewij zigde route is een stuk geschiedenis afge sloten. Naar wij vernemen is er een onverwach te vertraging gekomen jn de reeds verge vorderde plannen tot de bouw van het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop". Dinsdag sloot de inschrijving op de bouw, waarnaar 6 werven meedingen. Op instigatie van de regering, zo deelde men ons van de zijde der „Nederlandse Vereniging tot bevordering van de belangen van zeelieden van elke nationaliteit", die het hospitaalkerkschip exploiteert, mede, zal het ontwerp-de Voogd door professor ir. J. W. Bonebakker van de Technische Hogeschool in Delft eerst nog gekeurd wor den. Dit betekent voor de vereniging, die het nieuwe schip bij het begin van de ha ringteelt 1954 in de vaart wilde hebben, een onverwachte tegenvaller, hoewel men kan billijken, dat de nieuwe Hoop als nieuw type schip van regeringswege ge keurd wordt voor de bouw: volk, bedrijfs leven en overheid betaalden immers aan zienlijke bedragen mee aan de nieuwe „Hoop;'. Inmiddels is de gunning voor de bouw van het schip aangehouden en de inschrij vingsbedragen blijven geheim tot de uit slag van de keuring bekend is. De oude „Hoop", die morgen moet varen, zal door het uitvallen van de dokter ver moedelijk vertraging ondervinden, daar er nog geen nieuwe arts gevonden is. Geref. kerken Klazienaveen: G. Haaksma H. Veenstra te Veenwoud- Tweetal te te Smilde en sterwal. Aangenomen naar Woldendorp J. M. Snoek, cand. te Renkum, die bedankte voor Schagen en voor Zuilichem. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Maastricht (vac. Ph. P. Meerburg) (toez.) A. Klamer te Wester - nieland; het beroep tot gevangenispred. J. H. W. Warners te Utrecht, Oud-Indone- sisch predikant. Doopsgez. Broederschap Benoemd tot predikant-directeur van het Internationaal Doopsgezind Conferentie centrum te Zeist A. G. v. Gilse te Amers foort. ADVERTENTIE c Violist Jacques Thibaud onder de slachtoffers In een afgelegen en moeilijk bereikbaar berggebied nabij Barcelonette (in het Fran- Brxts-Egyplische geschil se Département Basses-Alpes) is Dinsdag- 'ia,-"c*lZ"ne- avond een Constellation van de Air France neergestort. Er waren acht bemannings leden en 33 passagiers aan boord. Toen reddingsploegen vanochtend vroeg het vliegtuigwrak bereikten, vonden zij tussen de over een groot gebied verspreide .brokstukken slpchts verkoolde lijken* zodat aangëhorhëfi wordt, dat alle 41 betrokke nen onder wie zich de Franse cortcert- pianist Jacques Thibaud en zijn dochter bevonden zijn omgekomen. Het vliegtuig, dat op weg was naar Sai gon, verongelukte anderhalf uur na het 'vertrek van het Parijse vliegveld Orly. Het zou in Nice een tussenlanding maken en schijnt, ondanks bijzonder goed vlieg weer, uit de koers geraakt te zijn, want Barcelonette ligt niet op de route Parijs- Nice. Een woordvoerder van de Air France verklaarde dat het toestel de top van de Mont Cemet heeft geraakt en daarna in brand vloog. Volgens ooggetuigen heeft het bijna drie uur op de genoemde berg top liggen branden. Jacques Thibaud De bekende Franse concertpianist Jacques Thibaud, die bij deze vliegramp het leven verloor, is 27 September 1880 in Bordeaux geboren. Hij studeerde muziek onder leiding van zijn vader en onder Eugène Ysaye. Reeds zeer jong maakte hij zijn debuut in de Concerts Colonne, vol tooide daarna zijn opleiding aan het Pa rijse Conservatorium en verwierf daar in 1896 de hoogste bekroning bij het eind examen vioolspel. Veel van zijn grootste successen behaalde hij met kamermuziek- trio's, tezamen met de pianist Alfred Cor tot en de cellist Pablo Casals. Thibaud is overal ter wereld opgetreden en verwierf in ons land een grote ver maardheid, in het bijzonder met zijn con certen in de Scheveningse Kurzaal, waar CAÏRO (Reuter). De Egyptische mi nister van voorlichting, majoor Sallah Sa lem, heeft Woensdag verklaard, dat er „ondanks de vele optimistische geruchten" geen overeenstemming is bereikt in het over de Suez- De minister zeide, dat op de informele besprekingen de partijen elkaar niet nader zijn gekomen. Hij was er van overtuigd, dat Egypte „door opofferingen, en niet door slechts woorden zijn rechten zal verkrij- gen". Majoor Sallah Salem drong aan op „groter vertrouwen, begrip en broederschap onder de Egyptische bevolking". De minister zei^ voorts: „In naam van de regering der revolutie verklaar ik, dat er geen hoop is, dat de Britten onze eisen zul len inwilligen, en er is geen hoop, dat Egypte zijn rechten zal verkrijgen, behalve door opofferingen". Major Sallah Salem deed een felle aan val op de Egyptische „beroepspolitici" en beschuldigde hen van een „poging om de loop van de revolutie te belemmeren, zoals zij in 1919 hebben gedaan". „Indien zij ware patriotten zijn, laten zij dan naar voren komen en vechten op het strijdveld van het kanaal", zo zei de mi nister. „Wij zullen hun zelfs wapenen ge ven, indien zij dat wensen. En anders kun nen zij beter hun mond houden". ADVERTENTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met BLANTYRE (Reuter). De politie heeft Dinsdag te Stjitera in Nyassaland het vuur geopend op betogers. Een inheemse werd gedood en verscheidenen werden gewond. De politie verzocht om versterkingen om de inheemse dorpsbewoners te ontwapenen. De noodradiozender van Nyassaland deelde Dinsdag mede, dat de ongeregeld heden in Nyassaland weer zijn uitgebro ken. De zender noemde noch de plaats noch de omvang van de nieuwe wanordelijkhe den. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard M. C. W. van der Vecht, meubelhandëlaar, Gen. Cronjéstraat 97, Haarlem. Reclïter-com- missaris mr. H. G. Rambonnet. - Curator mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haar lem. F. H. Damen, handelende onder de naam F. Damen en Zoon, Spaarnwouderstraat 6, Haarlem. Rechter-commisspris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. K. Heimig, advocaat en procureur te Haarlem. P. J. Schot, handelende onder de naam Beton- en Kunststeenfabriek „Neerlandia", Smith van Gelderstraat 56, Velsen. Rechter commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden.' J. A. Vens, Soendastraat 7, Wormerveer, van beroep koopman. Rechter-commissaris mr. H. G. Rsmbnnet. Curator mr. J. A. M- Thijssen, advocaat en procureur te Zaandam. H. F. A. Smit, accumulatorenfabrikant, Koorstraat 2, Haarlem. Rechter-cammissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. W. Glas- Het Haarlems .Adoptiecomité heeft dezer dagen tien orgels naar Oude Tonge verzon den, die zij tegen een zeer sterk geredu ceerde prijs bij de firma Goldschmeding heeft kunnen betrekken. Tevoren had het comité via de dominee en de pastoor ter plaatse laten informeren in hoeverre hier hij axs soust in 19,0 debuteerde. Hij trad zinnen zich opgegeven. Zij zullen honderd er nadien nog 28 keer als solist, en eenmaal als dirigent op, toen hij in Augustus 1933 het Residentie Orkest leidde. Thibaud was nu met zijn dochter en zijn begeleider René Herbin op weg naar Tokio waar hij een aantal concerten zou geven. Hij was ridder van het Legioen van Eer, Commandeur in de Belgische Leopolds orde en drager van verschillende andere hoge onderscheidingen. Sinds 1947 trad hij tevens op als directeur van de viool- school der Parijse Ecole Normale de Musique. gulden in de kosten bijdragen, een bedrag, dat zij van het Rampenfonds vergoed krij gen. Verder kregen de pastoor en de dominee beiden een orgel voor het kerkelijk jeugd werk. In tegenwoordigheid van generaal Urquhart, die de luchtlanding van de Engelse parachutisten rondom Arnhem in September 1944 heeft geleid, zal koningin Juliana op Donderdag 17 September een oorlogsgedenk teken bij de Eusebiuskerk te Arnhem ont hullen. ADVERTENTIE Thans ook Ellen Tochtsirip voor Stalen Ramen Prijs 1.20 p. meter N.V. de HOUT- en STEENWERF HAARLEM HOUTWERF: Kampersingel 20-24 Tel. 11932-11931 STEENWERF: Spaarndamseweg 48 Tel. 10072-15700 Dictators. De Madrileense radio-omroep heeft een interview aangehaald van het blad „A.B.C." met de Egyptische pre mier, generaal Naguib, waarin hij zeide, dat Spanje voor Egypte het naaste land van het Westen is. Generaal Naguib verklaarde zeer gaarne een bezoek aan Spanje te willen brengen. Aandrang. Zweden, Noorwegen, Denemar ken en IJsland zullen tijdens de ko mende algemene vergadering van de UNO aandringen op toelating van Pe king-China tot de UNO, aldus blijkt uit z een communiqué van de ministers van Buitenlandse Zaken, die twee dagen in Stockholm hebben beraadslaagd. Diefstal. De Franse politie, die een onder zoek instelt naar de roof van kostbaar heden ter waarde van ruim een mil- lioen gulden uit een hötelsafe te Saint Tropez in Zuid-Frankrijk, die vorige week werd gepleegd, heeft thans mede deling gekregen van een andere juwe- lendiefstal ter waarde van ongeveer vijftigduizend gulden uit een huis bij Fayence, waarvan de bewoners afwezig waren. Door deze laatste diefstal zou een uit Amsterdam afkomstige diamant handelaar benadeeld zijn. De politie onderzoekt de mogelijkheid van ver band tussen beide diefstallen. Bombardement. De Londense „Daily Mir ror" heeft Woensdag in een hoofdartikel de Amerikaanse autoriteiten gelukgè- wenst met het besluit om de plannen op te schorten, die voorzagen in het af werpen uit de lucht van bijbels boven communistische landen. Het gevolg van dergelijke bombardementen had, naar de „Daily Mirror" verklaarde, wel licht kunnen zijn, dat de Russen boven Wallstreet luxe edities zouden gaan af werpen van „Das Kapilal", „het zwaar ste van alle boeken". Staking. Overal in Groot-Brittannië leggen groepen electriciëns in opdracht van hun vakbond het werk neer, nu de on derhandelingen over loonsverhoging zijn doodgelopen. Het aantal stakers werd Dinsdagavond op 1600 geschat. Misdadigers. De drie Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland hebben Dinsdag de oprichting gelast van drie Duits-geallieerde raden een voor elk van de drie Westelijke zones voor clementie en vrijlating op erewoord van Duitse oorlogsmisdadigers die in ge allieerde gevangenissen hun straf uit zitten. De taak van de raden zal bestaan in het doen van aanbe velingen voor vrijlating of strafver mindering, zonder dat de geldigheid van de rechterlijke uitspraken in het geding mag worden gebracht. Men is van plan later een raad met uitgebrei dere bevoegdheden in het leven te roepen. Verzoek. De West-Duitse regering zal bij het hof voor grondwettelijke zaken te Frankfort een verzoek indienen tot verbod van de „Duitse Rijks Partij" als een met de grondwet strijdige organi satie. Een desbetreffend besluit werd Dinsdag door het West-Duitse kabinet onder voorzitterschap van dr. Adenauer genomen. Volgens het kabinet is de D.R.P., wat de leden aangaat, in wezen een voortzetting van de vroegere „So cialistische Rijkspartij". Ook zou de partij op grond van haar ideologie, pro paganda en het karakter van de ver gaderingen niet in overeenstemming met de grondwet zijn. Record. De Britse „Royal Aero Club." deel de Dinsdag mede, dat Nevile Duke Maandag officieus het wereldsnelheids record voor vliegtuigen heeft verbeterd met een gemiddelde snelheid van 1162 kilometer per uur. Duke bereikte deze snelheid op een oefenvlucht voor de of ficiële poging om het record te breken. Op de vier vereiste vluchten bereikte hij achtereenvolgens een snelheid van 1193, 1133, 1193 en 1131 kilometer per uur. Dinsdag werd besloten de eigen lijke poging uit te stellen, nadat Duke een landing op een wiel had uitgevoerd. Het record staat officieel op naam van de Verenigde Staten met 1150 kilometer per uur. Protest. Volgens een bericht in de Zuid- Afrikaanse bladen hebben het Zuid- Afrikaanse Congres en het Nationale Afrikaanse Congres gezamenlijk een memorandum gezonden aan de com missie van de UNO voor rassendiscri minatie, die op het ogenblik in Genève bijeen is. In 't memorandum wordt de Zuid-Afrikaanse regering ervan beschul digd een onderscheid makende gedrags lijn te voeren, door de tien millioen niet-blanken van Zuid-Afrika, de fun damentele rechten van de mens te ont zeggen om leidende functies te bekleden, of om de grond en de rijkdommen van hun land te exploiteren. 11. Panda maakte zo'n mooie buiging, dat hij er bijna van omviel en stak toen de welkomstrede af, die Jolliepop hem zorg vuldig had ingeprent. „Welkom, Mogol eh.Hoogheid", zei hij, „ik vind het fijn. eh.ik bedoel: het is mij een grote eer, u in mijn huis welkom te.eh.heten". Hij .slikte en probeerde vergeefs zich de rest van de mooie toespraak te herinneren. Maar van de gehele hoflijke woordenreeks wist hij alleen nog maar de laatste zin, die hij erg mooi had gevonden en die sprak hij dus nu maar gauw uit: „Beschouwt u mijn huis geheel als het uwe!" Intussen hjeld Jolliepop een toespraakje tot Joris Goed- bloed, dat heel wat minder hartelijk was. „Mijnheer Goedbloed", zei hij, „gezien uw neiging om andermans goed als het uwe te beschouwen, moet ik u de toegang tot dit huis ontzeggen. Wilt u dus zo goed zijn, u schielijk te verwijderen?" „Ei, ei, m'n waarde", antwoordde Joris, „ge wilt mij dus verhinderen, om mijn beroep als gedi plomeerd schaduw-werper uit te oefenen Wel, welhet zal u bekend zijn, dat ge mij in dat geval een schadevergoeding verschuldigd zijt WE weten, dat de cellen de bouwstenen zijn van het menselijke en dierlijke organisme. Maar toch kan men niet vol staan met de uitspraak dat mens of dier een kolonie van cellen zou zijn. Want dan wordt uit het oog verloren, dat het een cellige dier een zelfstandig organisme is, waarin hoe klein de afmetingen ook mogen zijn zich alle noodzakelijke le vensprocessen afspelen. Het eencellige dier is dus een zelfstandige totaliteit. Maar de cel van een veelcellig organisme heeft meestal een speciale functie te ver richten, maakt dus deel uit van een har monisch geheel en kan in de vrije natuur niet zelfstandig bestaan. Door harmonische sa menwerking van cellen in het dierlijke organisme ontstaat de ordening, die ons op elk ter rein van het leven weer ver rast. Hierbij oefenen cellen of celgroepen een dwingende in- vloed uit op de cellen in hun omgeving en veroorzaken daardoor de vorming van organen die volgens het bouwplan juist op die plaats en nergens anders moe ten ontstaan. Juist omdat de orde van het normale lichaam voor ons zó gewoon is dat zij ons niet meer opvalt immers u vindt het toch heel normaal dat uw neus aan de voorkant zit en dat uw ellebogen naar ach teren wijzen juist omdat dit ons niet meer aanspreekt en we alleen de afwijkin gen vermeldenswaard vinden, moge hier een abnormaal voorbeeld worden gegeven van de dwingende krachten die van de cel len op hun omgeving uitgaan. Bij het em bryo van een salamander werd de oogbeker verwijderd en overgeplant onder een stukje normale liuid. Het bleek nu dat die huidcellen gedwongen werden boven de oogbeker een lens te vormenop gelijke wijze als bij normale ligging van de oog- (Nadruk verboden). beker door de daartoe bestemde cellen zou zijn geschied. De oogbeker cellen dwongen in dit geval dus de omgeving om met haar één zinvol geheel te vorm.en! Aan de andere kant bleek ook, dat twee kiemen die met elkaar werden 'versmolten, één gaaf individu vormden, waaruit de conclusie werd getrokken dat een cel in haar omgeving die mogelijkheden onder- drukt, welke in haarzelf tot ontwikkeling zullen komen. Als bijvoorbeeld van vier cellen één zou worden vernietigd, kunnen de drie overgebleven cellen behalve hun eigen taak, ook nog die van de vierde, nu ontbrekende cel, verrichten. Deze mogelijkheid zou de vier de cel dan in de drie andere tijdens haar aanwezigheid heb ben onderdrukt. Wanneer we ons nu realiseren dat de mens uit één eicel is voortgekomen, waaruit zich door herhaalde delingen het uitermate gecompliceerde organisme van hersenen, zenuwen, zintuigen,spieren,been deren, organen, enz., heeft opgebouwd door een harmonische taakverdeling der ver schillende cellen en celgroepen onderling, dan moet het ons, dunkt me, toch wel trej- fen, welk een feilloos scheppend plan in die ene cel besloten lag en duizelt het ons van de schikkingen der mysterieuze krachten die de opbouw van het lichaam hebben vol voerd. Maar nu weer een ander onderwerp. Een lezer stelt ons de vraag of er, behalve de onlangs genoemde, nog meer juridische dwalingen bij ons volk gangbaar zijn. In derdaad, bijvoorbeeld de opvatting dat een gevonden voorwerp na 1 jaar en 6 maan den aan de vinder zou toevallen. Dit is een volkomen imaginaire rechtsregel. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2