K.V.P.-candidaat tot twee keer toe gepasseerd door favorieten van de Partij van de Arbeid Blij kinderfeest bij zilveren school jubileum in Santpoort A. J. M. Angenent heeft benoeming aanvaard Kort en bondig J Bewogen eerste vergadering van Haarlems nieuwe raad K.V.P. stemde aanvankelijk verdeeld Bejaarden uit Oude Tonge in Haarlem LAATSTE NIEUWS Westelijk antwoord aan Moskou Gedenksteen geplaatst in Mendel-college HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 „Stemming is vrij" Burgerlijke Stand van Haarlem „Betere internationale situatie" Geen openbaarheid m U De stemmingen Bedankt Koningin Wilhelminaschool heeft nieuw hoofd Hartelijke ontvangst ,Dreefzicht" in Afscheid op het postkantoor „Humanitas" vraagt voor 5 September collectanten Roofmoord op Nederlandse administrateur bij Bogor Prof. dr. A. G. Roos overleden Beheerder station te Heemstede met pensioen Deens schip gezonken na aanvaring met de „Eos" WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1933 DE PUBLIEKE TRIBUNE in de Haarlemse raad was gistermiddag tjokvol. Er waren meer belangstellenden voor deze wethoudersverkiezing dan ooit voor een begrotingsdebat het geval was geweest. Op de tribune bevonden zich, behalve echtgenoten, familieleden, geestverwanten of vrienden van de leden der vroed schap ook twee oude bekenden: de vroegere gemeente-secretaris mr. Th. A. 'Wesstrn en het oud-raadslid IP. J. L. Klein Schiphorst. In de antichambre volgden vele leidinggevende ambtenaren het duel tussen de twee grootste partijen in de raad om de candidatuur voor de tweede wethouders portefeuille. Nu, men is niet teleurgesteld geworden, want er werd bekwaam gedebatteerd en er heeft bij de stemmingen volop spanning geheerst. Zes keer is er gestemd, twee keer geschorst en tenslotte nog geen zekerheid omtrent de bezetting verkregen: de heer Angenent, die uiteindelijk gekozen werd, wenste zijn benoeming in beraad te houden. Vanmorgen vernamen wij, dat de heer Angenent zijn benoeming in overleg met zijn fractie heeft aangenomen. Voor de Katholieke Volkspartij was dit begin van de vijfjarige zittingsperiode niet bijster gelukkig: haar candidaat, mr. dr. Schreurs, bleef bij de favoriet van de Partij van de Arbeid in de Katholieke fractie, de heer VanderVeldt, ten achter omdat hij in eerste instantie slechts zeven van de elf stemmen van zijn eigen fractie mocht incasseren. En het was toch zeker niet met het oog op die mogelijkheid, dat fractievoorzitter Schippers in de discussie had gezegd, „dat iedereen in de stemming vrij is." Pas bij de tweede verkiezing, die noodzakelijk werd omdat de gekozen heer Van der Veldt verklaarde, dat het hem niet mogelijk was de benoeming te aanvaarden, schaarde de K.V.P.-fractie zich homogeen achter de heer Schreurs. Maar daar zij toen twee stemmen miste, omdat de betrokken candidaten niet mee mochten stemmen, triomfeerden de socialisten; het gewicht van hun zestien raadszetels gaf op deze eerste krachtmeting de doorslag. De liberalen en communisten hielden zich bij dit duel afzijdig; de protestants- christelijken hebben zich ter wille van de goede verhoudingen in de raad neer gelegd bij de candidatuur-Schreurs. Binnen enkele dagen zal het college van B. en W. vergaderen om de portefeuille verdeling vast te stellen. De socialistische fractievoorzitter, de heer Albrecht, legde aanstonds na de be ëdiging der raadsleden en het openings woord door de voorzitter, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, een verklaring af, waarom de Partij van de Arbeid tot een af wijking van de typisch Haarlemse traditie, dat de partijen zich niet bemoeien met el kanders candidaatstelling, was gekomen. Dat de K.V.P. een plaats in het college toekomt, aldus spreker, wordt door ons vol ledig onderschreven; over de politieke sa menstelling bestond dan ook overeenstem ming, welke echter niet bereikt werd ten aanzien van de personen. Dit vormt een ge heel nieuw element in het overleg in Haar lem. De Partij van de Arbeid is slechts met tegenzin en na uitvoerig en rijp beraad van het gebruik afgeweken, omdat gewichtige en belangrijke redenen haar daartoe nopen. Het belang der gemeente is namelijk niet gediend met de candidaatstelling van de vroegere wethouder Schreurs, aldus de heer Albrecht. Wij zullen iedere candidaat on bevangen, onbevooroordeeld en met ver- tróuwen tegemoet treden, tenzij in het ver leden is gebleken dat daarvoor geen plaats is. Indien de K.V.P. in 1949 een tweede wethouderszetel had bezet, zouden toen de zelfde bezwaren naar voren zijn gekomen. De Partij van de Arbeid heeft alle be langen ter dege afgewogen, ook het belang van goede verstandhouding tussen partijen en personen in de raad. Zij dient echter te handelen in overeenstemming met de ver antwoordelijkheid welke zij als grootste fractie in de raad draagt. De heer Albrecht kondigde aan, dat de Partij van de Arbeid haar stem zou uit brengen op het K.V.P.-lid de heer A. v a n der Veldt, die wel het vertrouwen der socialisten geniet. De fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Schippers, verklaarde, dat hij wei nig bewondering kon hebben voor wat hij een schending van een goede gewoonte noemde. „De Partij van de Arbeid matigt zich het recht aan in de candidaatstelling door de K.V.P.-fractie in te grijpen. De grootte van de socialistische fractie had de P. v. d. A. tot bijzondere voorzichtigheid moeten manen: het hek is van de dam wan neer de andere fracties op dezelfde weg willen doorgaan. De critiek die de raads leden van de K.V.P. zouden hebben kun nen uiten op de candidaten van de Partij van de Arbeid is toch ook niet op een afwij zing van hun candidatuur uitgelopen". „Maar, zo zei de heer Schippers, bij de stemming is iedereen vrij en ik zal het niet kunnen verhinderen indien sommigen mij ner fractiegenoten niet op de candidaten der Partij van de Arbeid wensen te stem men". Mevrouw Scheltem a-C o n r a d i (V. V. D.) stelde als vier jaar geleden, dat haar fractie de derde plaats inneemt in de raad en dat zij het betreurt dat de liberalen geen plaats in het College hebben gekre gen. Anti-Revolutionnairen en Christelijk- Historischen zijn immers afzonderlijke par tijen en fracties, hetgeen door de heer Wensing (C.H.U.) werd gerectificeerd: zij vormen in de Haarlemse raad één frac- HAARLEM, 1 September 1953 ONDERTROUWD: 1 Sept., L. J. Leopold en J. J. Timmer. GEHUWD: 1 Sept., G. M. Hetem en S. Polfliet. BEVALLEN van een zoon: 31 Aug., Th. G. F. M. de Graaff—Kilian; G. E. Vader— Aerts; M. G. Derogee—Wichenhauser; Y. KwastLedoux; 1 Sept., A. J. van Zijl- van Roon. BEVALLEN van een dochter: 29 Aug., J. Stuurop—Brouwer; M. M. Blom—van Soest; 31 Aug., N. Tanis—Broekhuizen; T. J. van der Zande—van Iwaarden; 1 Sept., D. E. de LeeuwSpruijt. OVERLEDEN: 29 Aug., H. P. de Boer, 63 3-, Ripperdapark; 31 Aug., T. Bolt, 86 j., Anna van Burenlaan; O. Herder. 22 j., Maerten van Heeniskerkstraat; A. M. A. A. Steger, 79 j., Kamperlaan; A. M. HoesStevens, 78 V. 2e Hoogerwoerddwarsstraat tie met een wisselend voorzitterschap. Uiteraard kwam mevrouw Scheltema weer op een geliefd denkbeeld van haar; de uitbreiding van het College tot vijf wet houders. Zij zou die oplossing niet begeren om aan partijpolitieke verlangens te vol doen, maar zij acht hier een practische noodzaak aanwezig om tot een betere taak verdeling in het College te komen. Zij re fereerde zich - onder hilariteit - aan de be schouwingen van de heer Albrecht bij de begroting. De socialistische woordvoerder had toen zelf toegegeven dat Haarlem on der de gemeenten boven de honderdduizend inwoners een der weinigen was met zo'n klein College van B. en W. Dit houdt trou wens ook verband met de vraag of raads leden, die zich niet geheel van hun werk kunnen vrij maken uitgesloten moeten wor den van het wethouderschap. Mevrouw Scheltema deelde tenslotte mede, dat haar fractie op grond van het vorenstaande niet aan de samenstelling van het College zal meewerken. Vervolgens kwam de heer Proper aan het woord, die vond dat het College de garantie moet bieden, dat aan de klem mende verlangens van het volk inzake wo ningbouw, openbare werken, sportvoor- zieningen en ziekenhuis moest worden vol daan. „Wij moeten gebruik maken van de betere internationale situatie", aldus de communistische fractieleider over de Haarlemse wethoudersverkiezing. Mr. Proper herinnerde aan de brief die hij aan Partij van de Arbeid en V.V.D. had ge schreven en waarin volgens hem de ge adresseerden teveel een poging hadden ge zien om de communisten weer in de com missies te krijgen. De C.P.N. echter wilde voor alles progressieve lieden in B. en W. en daarom zou de fractie van de heer Proper bij de candidaturen Geluk en Hap- pé blanco stemmen en bij de twee overige vacatures op een eigen candidaat stemmen. Namens de C.H.U. legde de heer Wen sing een korte verklaring af, waarin hij eveneens zinspeelde op de wenselijkheid van een vijfde man. Nu die niet mogelijk was gebleken, zou hij aan de samenstelling van dit College volgens de door de fracties Spreker had het echter juister gevonden, indien de redenen bekend waren gemaakt, waarom de K.V.P. de heer Angenent niet meer candidaat had gesteld, een zienswijze waarmee de heer Schippers het in tweede instantie in het geheel niet eens bleek te zijn: dat was uitsluitend een zaak van de fractie, meende hij. De heer Albrecht vond het eenheids-, front zoals de heer Proper dat wenste „nieuw en vermakelijk", maar verder niet veel woorden waard. De Partij van de Ar beid heeft geen contact met de C.P.N. die zij niet als een bona fide partij beschouwt. Dat vond nu juist de heer Proper weer een nieuw element in de discussie. Voorts zei de heer Albrecht, dat er geen aanleiding was de vijfde wethouder aan de orde te stellen: het College had zich daarover ondubbelzinnig afwijzend uitge sproken en zelf maatregelen getroffen om tegemoet te komen aan de bezwaren van de huidige werkwijze. Op politieke gronden kan intussen uitbreiding redelijk zijn, maar in Haarlem in strijd met de verkiezings uitslag. Wat nu de candidatuur-Schreurs betrof: de heer Albrecht achtte de waarde van de traditie door de heer Schippers veel te ab soluut gesteld. Boven de traditie gaat het gemeentebelang. De raadsleden hebben zo juist de eed of belofte om dat belang te dienen afgelegd en de heer Albrecht meen de dat die zeker niet geschonden mocht worden. De heer Schippers herhaalde daarop, dat ook het handhaven van een traditie in het algemeen belang kon zijn. De beoor deling van een candidaat behoort binnen de fractie te geschieden. De publieke tribune in de Haarlemse raad loas bij uitzondering geheel bezet. De be langstellenden volgden gespannen het verloop van het debat en de stemmingen, al werd die spanning van tijd tot tijd ajgereageerd in algemene vrolijkheid om een goed geplaatste opmerking van een der sprekers. Volgden de stemmingen. In de eerste vacature verkreeg de heer D. J. A. G e 1 u k (Partij van de Arbeid) 24 stemmen, vier gingen naar mevrouw Scheltema, twee naar de heer Angenent, negen stemmen werden blanco uitgebracht. In de tweede vacature verkreeg de heer VanderVeldt bij de eerste stemming zestien stemmen, mr. dr. Schreurs twaalf, de heer Angenent drie, mevrouw Scheltema en mr. Proper resp. vier en drie stemmen. Een stem werd blanco uitge bracht. Bij de tweede vrije stemming werd geen ander beeld verkregen, zij het dan dat de blanco stem naar de heer Schreurs ging. Bij de herstemming tussen de beide hoog ste geklasseerden waarbij deze zelf niet mee mochten stemmen verkreeg de heer Van der Veldt zeventien stemmen en de heer Schreurs dertien. Zeven stem men afkomstig van de V.V.D. en de C.P.N. „Bent u bereid de benoeming te aan vaarden?, vroeg de voorzitter onder voel bare spanning aan de heer Van der Veldt". „Het is mij niet mogelijk deze benoeming te aanvaarden", antwoordde deze onder onderdrukte kreten van het publiek op de tribune. De heer Albrecht wist wel wat hij zeggen moest. Hij toonde zich verheugd dat deze candidaat gekozen was waarbij hij ironisch opmerkte, dat enkele KVP'ers wel blij zouden zijn, dat de stemming ge heim was. Een eenvoudig rekensommetje leerde immers, dat de heer Schreurs niet door al zijn geestverwanten was gesteund, zodat er dan ook bezwaarlijk van de can didaat van de KVP kon worden gesproken. Nu de heer Van der Veldt gemeend had te moeten bedanken, zo zei de heer Al brecht, zal de Partij van de Arbeid bij de volgende stemming op de heer Angenent stemmen. „Onze critiek op de heer Ange nent is van geheel andere aard dan die op de heer Schreurs, wij waarderen in de heer Angenent de ambitie die hij steeds heeft getoond en het feit dat hij al zijn tijd voor zijn portefeuille heeft willen ge ven". Na een door hem verlangde schorsing kwam de heer Schippers verklaren, dat zijn fractie de heer Schreurs wenste te handhaven, waarop de heer Albrechts op zijn beurt schorsing der zitting vroeg en kreeg. Toen de voorzitter na tien minuten de vergadering opnieuw geopend had en de P.v.d.A.-fractieleider verklaard had, dat zijn mensen het op de heer Angenent ble ven houden, werden achtereenvolgens twee vrije stemmingen gehouden, die beide pre cies hetzelfde resultaat opleverden, name lijk 16 stemmen voor candidaat Schreurs, 16 voor Angenent, 4 voor mevrouw Schel tema Conradi (WD) en 3 op mr. Proper (CPN). Bij de daarna volgende herstem ming kwam eindelijk de heer Angenent met een voldoende meerderheid van stem men namelijk 16 uit de bus, terwijl de heer Schreurs er 14 op zich verenigde en er zeven blanco's binnenkwamen. Daarmee was de verkiezing van de „P.v.d.A.-candi daat Angenent (KVP)" dus een feit, maar of hij inderdaad zijn wethoudersportefeuille continueren zal, staat nog niet vast. Onder groot rumoer van de publieke tribune deel de de heer Angenent namelijk direct na de telling der stemmen mee, dat hij zijn verkiezing in beraad wenste te houden. De herkiezing der beide overige wethouders liep vlot van stapel: de heer Bakker zege vierde met 32 stemmen over mevrouw Scheltema (4) en mr. Proper (3). en de heer Happé kwam met 27 over de eind streep (mevrouw Scheltema 4; blanco 8). En daarmee kwam dan het einde van deze, voor Haarlemse begrippen wel zeer ener verende raadsvergadering. Voor alle betrokkenen bij het onderwijs van de U.L.O. aan de Nassaulaan, was de eerste September een bijzondere dag. Zij be groetten in het gebouw van de H. J. M. V. het nieuwe hoofd der school de heer F. H. van Runen. Nadat deze door twee jongedames binnen geleid was, werd hij toegesproken door de heer W. C. Bakker, voorzitter van het schoolbestuur. Deze zei dat het voor het bestuur geen moeilijke taak geweest was om een goed opvolger van de heer B. M. Butten, het vorige hoofd, te vinden. Het bestuur kon zijn keus doen uit de onderwijzers werkzaam aan de school. De heer Van Runen had reeds in de oorlogstijd tijdens gevangenschap van de heer Butten getoond dat de leiding van de school bij hem in goede handen was. De heer Bakker wees er in verband met Psalm 121 on dat, als er zich op zijn weg als hoofd moeilijkheden zouden voordoen, de Heer hem tot hulp zou zijn. Na deze installatie werd het nieuwe hoofd toegezongen met de woorden van Gezang 263 vers 3 en 5. Namens de onderwijzers sprak de heer H. J. Peschar, die er niet aan twij felde of de goede geest, welke er altijd ge heerst had tussen de heer Van Runen en de rest van het personeel, zou ook in dë toe komst blijven voortduren. De heer Alb. Evraars, hoofd van de Prinses Irene School, sprak een hartelijk woord als collega en vriend. Jan Massaro drukte de blijdschap der leerlingen over de keuze van het bestuur uit. De plechtigheid werd afgewisseld door samenzang en door piano- en vioolspel van Ina van Egmond en Noortje Bljlsma, Welgemoed en nauwelijks verreisdar riveerden hedenmorgen bij Dreefzicht in twee touringcars de 85 ouden van dagen uit Oude Tonge, die hedenmorgen al om half vijf uit de veren kwamen om zo tijdig mo gelijk gevolg te geven aan de uitnodiging van het Haarlems Adoptiecomité Oude Tonge, en om half zes reeds zijn vertrokken. Zij werden hartelijk verwelkomd door de leden van het comité, onder wie de voor zitter, de heer P. H. Borghouts, en de secre taresse mevrouw M. D. Eickholz-de Wijs. De eerstgenoemde hield in Dreefzicht, terwijl de gasten werden onthaald op koffie en gebak, een toespraakje, waarin hij er zijn dank voor uitsprak dat zij de lange reis naar Haarlem hebben willen onder nemen om een dag in deze stad en haar schone omgeving door te brengen. Hij uitte de hoop dat zij door dit uitstapje weer kracht en steun zullen opdoen om straks bij hun terugkeer in Oude Tonge de grote moeilijkheden tegemoet te kunnen treden, waarmee men daar nog altijd te kampen heeft. In zijn toespraak, die herhaaldelijk door een krachtig applaus werd onderbroken, maakte de heer Borghouts het programma voor de dag bekend. Na een wandelingetje door de Hout zou het gezelschap de Grote Kerk gaan bezichtigen en daarbij op een orgelbespeling onthaald worden. Vervol gens wordt een warme maaltijd gebruikt in Brinkmann en daarop volgt een ritje door de omgeving, waarbij in Zandvoort de thee zal worden gebruikt in het paviljoen Kiefer. Tenslotte gaan de bejaarden het Haarlems Stadhuis bezichtigen, waar zij door de burgemeester zullen worden ont vangen. Om vijf uur keren zij terug om in hét Zuiden de pont van zeven uur nog te halen. Dinsdag nam de ambtenaar J. v. d. Jagt na een 46-jarige dienstvervulling wegens het bereiken van de pensioengei'echtigde leeftijd afscheid van het P. T. T. bedrijf. De directeur van het Post en Telegraaf kantoor, de heer J. W. v. Schaik, richtte zich tot de scheidende functionaris en schetste hem als een zeer verdienstelijk ambtenaar. In die jaren heeft hij zijn beste krachten gegeven aan het bedrijf; spreker overhandigde namens het staatsbedrijf P. T. T. de af- scheidspenning, een eremetaal dat als waar dering bij hoge uitzondering wordt uitge reikt voor plichtsbetrachting. Namens het jubileumfonds overhandigde de voorzitter de heer P. Koomen, een pols horloge en mevrouw v. d. Jagt ontving bloe men. Verder gaven blijk van belangstelling de heer A. Dekker, chef bureel directie, de heer P. Lalleman, chef van het Stationspost- gebouw en de heer B. J. Barneveld, chef van de afdeling bestelling. Hoewel het bestuur van „Humanitas" over de aanmelding van collectanten voor de col lecte van Humanitas niet ontevreden is, is het aantal collectanten voor de buscolleete op Zaterdag 5 September nog niet voldoende om de collecte volledig te doen slagen. De buscollectanten kunnen zich alsnog melden aan het secretariaat van de collecte- commissie, Linschotenstraat 87 rd en op de dag van de buscollecte Zaterdag 5 Septem ber de gehele dag van 818 uur bij café restaurant Brinkmann, Grote Markt. De col lectanten kunnen natuurlijk zelf kiezen welke uren zij beschikbaar willen stellen. DJAKARTA (Aneta). De administra teur van de rubberonderneming „Toge", de heer H. W. Neuteboom, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag door bandieten ver moord. Zijn stoffelijk overschot is Woens dagochtend aangetroffen bij de geopende brandkast in het ondernemingskantoor, dat ongeveer 40 km. ten Westen van Bogor in het Bantamse is gelegen. De bandieten had den het lichaam met touwen gebonden. Uit de aangetroffen situatie kan worden afge leid, dat de overvallers hun slachtoffer hebben gedwongen de brandkast te openen, waarna zij hem vastbonden en om het le ven brachten. De heer Neuteboom was 45 jaar oud en laat een vrouw en twee kinde ren achter, die niet op de onderneming, maar in Bogor wonen. Nader wordt nog vernomen, dat zich in de brandkast een bedrag van 26.000 rupiah bevond. PARIJS (Reuter). Het Westelijke antwoord op de jongste Sovjet-Russische nota's over de vereniging van Duitsland zal vandaag te Moskou overhandigd wor den, aldus is van welingelichte diploma tieke zijde te Parijs medegedeeld. De Wes telijke nota zal voorstellen in October een conferentie te Lugano te houden van de ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier", zo verluidt uit betrouwbare bron. NIEUWE FRANSE RESIDENT IN TUNIS Pierre Voizard, Frans gezant in Monaco, is benoemd tot resident-generaal van Tu nesië. Hij komt dus in de plaats van resi dent-generaal de Hauteclocque. In het in aanbouw zijnde Mendel-college (R.K. HBS A en B voor jongens) aan de Delft in Haarlem-Noord is vanmorgen een gedenksteen geplaatst door Paul van Noort, de eerst ingeschreven leerling van het col lege. De nieuwe rector van het college, pater drs. V. J. Hutjens, heette de genodigden enBde leerlingen welkom, waarna hij pater dr. A. van der Weijden, provinciaal van de Augustijnen in Nederland, verzocht Gods zegen over het werk af te smeken en de plaats, waar in de toekomst de school gereed zal komen, te wijden aan de Aller hoogste. Moge dit gebouw opgetrokken worden tot lof en glorie van God, aldus spreker. Nadat pater dr. Van der Weijden de ge denksteen had gewijd deelde pater rector Hutjens mee, dat toen er in Mei gelegen heid was leerlingen voor het college in te schrijven de ouders van Paul van Noort zich het eerst gemeld hebben. Daarom is Paul van Noort uitgenodigd de steen in te metselen. Spreker merkte op, dat de leer lingen voorlopig in een oud gebouw aan de Schoterstraat zullen bijeen komen; hij hoopte dat het nieuwe gebouw spoedig in gebruik genomen zal worden. 2 en 3 Sep tember zullen beschouwd worden als de stichtingsdagen van het Mendel-college. Deze dag wordt een gedenksteen gemet seld, morgen wordt een Mis opgedragen en op de binnenplaats van de school aan de Schoterstraat zal de schoolvlag gehesen worden. Paul van Noort metselde de steen, waar na pater dr. Van der Weijden uitdrukking gaf van zijn grote belangstelling voor de bouw. Hij herinnerde aan een gedeelte uit een'Psalm, waar staat „Als de Heer het huis niet bouwt, dan is het werk der bouwmeesters tevergeefs". Hij dankte prof. Holt, de ontwerper, diens medewer ker de heer Schijf en allen die hun krach ten aan de bouw geven. Vervolgens richt te spreker zich met enkele toepasselijke woorden tot de docenten en de leerlingen. Pater prior De Wit voerde nog het woord, waarna de plechtigheid met het zingen van het eerste en het zesde couplet van het Wilhelmus werd gesloten. Hedenmorgen is te Groningen over leden p.rof. dr. A. G. Roos oud hoogleraar in de oude geschiedenis en Romeinse oud heden aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. Prof. Roos studeerde te Groningen en te Halle. In 1904 promoveerde hij te Parijs met lof tot doctor in de klassieke letteren. Spoedig hierna werd hij benoemd aan de Groninger universiteitsbibliotheek, waar hij van 1904 als conservator en sinds 1906 als directeur-bibliothecaris werkte. In 1916 werd hij benoemd tot hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte. BINNENLAND Post bestemd voor de opvarenden van Hr. Ms. „Marnix" en Hr. Ms. „Tijgerhaai" kan op 3, 7, 11 en 14 September vóór 17.00 uur worden gestuurd naar Amsterdam, C-S- Marine. De 41-jarige hydrografisch ambtenaar A. Pot uit Vlissingen is in zijn hut aan boord van het rijksbetonningsvaartuig „De Honte" om het leven gekomen. Hij heeft waarschijn lijk 's avonds in bed liggen roken De vol gende morgen vond men zijn stoffelijk over schot in de gedeeltelijk uitgebrande hut. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. De gemeenteraad van Zwolle heeft met algemene stemmen het voorstel aangenomen de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken èen industrieterrein te verkopen van ongeveer 6 hectare. Het ligt in de bedoeling van Phi lips hierop twee fabrieken te bouwen. In één hiervan zal de thans reeds in Zwolle ge vestigde Philipsfabriek worden onderge bracht. Ongeveer 500 arbeiders zullen in deze fabriek werk vinden. De raad ging eveneens aceoord met het voorstel, dat Philips een lening verstrekt zal worden van tweeëneenhalf a drie millioen gulden voor de bouw van de fabrieken. „Hilversum ontvangt op het Stadserf" zal op Zaterdag 5 September worden ge sloten. Op 4 September zal het Residentie ballet een speciaal afscheidsprogramma ge ven, waar als première voor Hilversum ten tonele zal worden gebracht het ballet „De Eenhoorn". Er zullen Franse dansen worden uitgevoerd met carillonbegeleiding van mr. Romke de Waard. De Commissie voor de Rijksuitgaven uit de Tweede Kamer heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de vraag voorgelegd of het niet gewenst zou zijn voortaan in de subsiedievoorwaarden de bepaling op te nemen, dat de gesubsidieerde lichamen het recht op subsidie verbeuren, indien zij verplichtingen aangaan welke geen dekking vinden in vooraf overgelegde en goedgekeurde begrotingen. In de toekomst is een samenvoeging van de Rijksverkeersinspectie en de Be vrachtingscommissariaten te verwachten. De dan ontstaande nieuwe instantie zal wor den belast met de werkzaamheden dié voort vloeien uit de Wet Autovervoer Goederen en de Wet Vervoer Binnenscheepvaart. Op 23 cn 24 September zal in de Die rentuin te 's Gravenhage een congres wor den gehouden ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de Nederlandse Cen trale Vereniging tot Bestrijding der Tuber culose. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, zal het congres openen. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal op Vrijdag 4 Septem ber van 9 tot 10.30 uur spreekuur houden. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Pre ludium en Fuga g gr. t.. J. S. Bach; 2. Con cert d kl. t., G. F. Handel; 3. Air ..O sleep, why dost thou leave me" (uit „Semele"), G. F. Handel; 4. a. Schaffe in mir, Gott, ein reines Herze, J. G. Walther; b. Ach, wie nichtig, ach, wie flüchtig. G. Böhm: 5. Pas- sacaglia, D. Buxtehude; 6. Auf meinen lie- ben Gott (Koraal - Double - Sarabande - Courante - Ciguo), D. Buxtehude; 7. Cha conne, J. Pachelbel, Als makelaar in rubber werd op Dins dag door de Haarlemse rechtbank beëdigd de heer C. H. Winter, Meindert Hobbema- straat 34, Heemstede. In Raalte ziin tot wethouders gekozen de heren J. A. M. Schoorlemmer (K.V.P.) en A. M. Tielbeek (K.V.P.). De heer Tielbeek werd op 1 Februari 1952 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd als gemeentesecretaris van Raalte gepensionneerd. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van het fanfarecorps „Kunst na Ar beid" zal op Vrijdag 4 September om acht uur op het terras van „De Hartenkamp" een taptoe worden gegeven door de Hillegomse Harmoniekapel mét de tamboercorpsen van de Haarlemse Postfanfare en de Haarlemse Politiekapel. AI herinnerde de melodie van het feestlied dan ook sterk aan het „God save the King", het kinderfeest van gisteren ter gelegen heid van het zilveren jubileum der Sant- poortse School met de Bijbel is toch wel echt Hollands geweest: met versnaperingen en een kinderlijk toneelstukje, met films en een hartelijke huldiging van degenen, die een kwart eeuw lief en leed met het ge bouw aan de Frans Netscherlaan deelden. In de ochtenduren zijn de kleintjes in het Jeugdhuis bijeen geweest, onder meer om mejuffrouw N. Kater te huldigen, die 25 jaar geleden met het hoofd, de heer P. Verkruysen de school met 43 kinderen be gon. Zij kreeg van haar toegewijde schare een theeblad met enige tinnen gebruiks voorwerpen en 's middags mocht het mee- jubilerende hoofd van de kinderen een muziekbak en bloemen voor mevrouw in ontvangst nemen. De heer Verkruysen heeft in zijn kort openingswoord van de middag, die voor de hogere klassen bestemd was, gewaagd van de vaak moeilijke eerste jaren en gaf ver volgens de kinderen een stichtend woord mee op de levensweg. Voor het front van de volle zaal is het echtpaar Verkruysen vervolgens toegespro ken door de heer P. Wapenaar, die er op wees, hoe het jubilerende schoolhoofd niet alleen de leer van Jezus Christus aan zijn schare verkondigde maar ook de andere vakken een warm hart toedroeg en daarvan het rekenen wel het aller meest. „Eigenlijk hadden we hem dus een dik rekenboek zonder antwoorden moeten cadeau doen", zei de onderwijzer tot grote vreugde van de jeugd „of een nieuw fluitje, zodat meneer tenminste gehóórd wordt als hij fluit". De heer Verkruysen toonde zich oprecht dankbaar voor het geschenk, dat het ten slotte geworden is en maakte van de ge legenheid gebruik het hard-werkende en deels ook al mee-jubilerende schoolbestuur een pluim op de hoed te steken; waarbij de heer A. Markerink, die 25 jaar voor zitter is, speciaal met ere werd genoemd, zijnde min of meer de geestelijke vader van de school. Vervolgens heeft een groepje leerlingen het sprookje van de ondeugende prinses „Pierlepadje" ten tonele gevoerd een kinderlijk gegeven, dat in alle ernst werd uitgebeeld in vijf miniatuur-bedrijven. Hadden de kleintjes .in de ochtend bo vendien een aantal tekenfilms voorgescho teld gekregen, de ouderen genoten 's mid dags van de wederwaardigheden van Ab- dallah en zijn gestolen ezeltje, waarin de deugd tenslotte tot aller opluchting over won. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd heeft de heer H. Wijnands na negenendertig dienstjaren bij de Neder landse Spoorwegen, met ingang van 1 Sep tember zijn werkkring verlaten. Doordat hij hiervan de laatste zeven jaar als beheerder van het station Heemstede-Aerdenhout is opgetreden, verwierf hij onder de forensen een grote populariteit, hetgeen hem bij zijn afscheid duidelijk is gemaakt. Reeds Maan dag, de laatste dag dat de heer Wijnands in functie was, kwamen de meeste getrouwe reizigers hem de hand drukken, hetgeen in vele gevallen met een doos sigaren ging gepaard. Dinsdagmiddag vervoegde zich aan zijn woning in de Kogelstraat te Haarlem een deputatie van forensen uit Heemstede en Aerdenhout. Namens hen sprak prof. dr. H. J. v. d. Schroeff uit Heemstede, die onthulde dat het aanvankelijk in de bedoeling had gelegen alle forensen, met een muziekcorps voorop, in gesloten gelederen naar de wo ning van de heer Wijnands te doen optrek ken. Helaas was dit plan niet voor uitvoe ring vatbaar gebleken, doch spreker verze kerde, dat alle afwezigen in gedachten dit afscheid zouden meebeleven. Want een ieder die met de heer Wijnands aan het station in aanraking is gekomen, moest „de chef" wel een goed hart toedragen vanwege zijn blij moedig optreden, grote plichtsbetrachting en gemoedelijke hulpvaardigheid. Tenslotte overhandigde prof. v. d. Schroeff namens alle forensen de scheidende functionaris een ge schenk in enveloppe, In de loop van deze dag kwamen nog talrijke bezoekers de heer Wijnands de hand drukken, waarnaast hij tevens met vele geschenken, bloemen, rook gerei en een toepasselijk opgemaakte taart werd verrast. Woensdagmorgen is het Nederlandse schip „Eos" van de K.N.S.M. in de Oden- se-fjord in aanvaring gekomen met het 227 ton metende Deense schip„Mars". De boeg van de „Eos" raakte het Deense schip midscheeps, waardoor de „Mars" in tweeën brak- en binnen enkele minuten zonk. De bemanning van de „Mars" werd door een ander Deens vaartuig gered. De „Eos", die 1963 ton meet, liep geen schade op.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3