Dulles distancieert zich van de Westelijke verklaring van 1948 Jonge minister Mitterrand treedt uit regermg-Laniel Foster Dulles bemoeit zich met Duitse verkiezingen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Trieste zaak HET GESCHIL TRIëST Churchill wijzigt zijn kabinet Het woord is aan Franse regering vertoont duidelijke barst Merkwaardige aanprijzing van Adenauer zet West-Duitse socialisten in vuur en vlam Generaal Dean vrijgelaten Overleg loonvorming PIJNLIJKE VERRASSING IN ITALIë Aankomst en vertrek van Koreavrijwilligers Arbeider gleed uit en brak linker enkel Weerrapporten 6§e JAARGANG No 4S VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 297e JAARGANG No 201 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VRIJE ZöNE van Triest is opnieuw aanleiding tot hevig dispuut tussen Joego slavië en Italië. Ouderen zullen zich herin neren dat de havenstad Triest aan de Adriatische Zee in het verleden Oostenrijk se oorlogshaven was en na de eerste we reldoorlog aan Italië ten deel viel. Na de tweede wereldoorlog schiep de UNO de vrije zóne-Triëst, die ongeveer 750 vier kante kilometer meet vergelijkbaar dus met een stuk land van dertig kilometer lengte en vijfentwintig breedte en waar in de havenstad met een kwart millioen inwoners ligt. Onaantastbaarheid en on zijdigheid van de zóne werden door een besluit van de Veiligheidsraad van 15 Sep tember 1947 gewaarborgd. Amerika en En geland stelden een militaire gouverneur aan voor de zóne A tegenwoordig de Engelse generaal Sir John Winterton en de Joego-Slaven een voor de aangrenzende zóne B. Op 20 Maart 1948 deelde de Fran se minister van Buitenlandse Zaken Geor ges Bidault te Turijn mede, dat op diezelf de dag Frankrijk, Engeland en Amerika in gelijkluidende nota's hun voornemen had den doen kennen om de teruggave van Triëst aan Italië te bevorderen. Dit had heilzame invloed op de Italiaanse verkie zingen, die enkele weken later werden ge houden. Het zou te ver voeren hier de be wogen, verleden jaar zelfs stormachtige belevenissen van de vrije zóne sinds die verklaring van Maart 1948 te gaan op halen. Het Joego-Slavische staatshoofd, maarschalk Tito, heeft gepoogd een oplos sing te bereiken door een „condominium" (uitoefening van gemeenschappelijk gezag) voor te stellen, maar daar is Italië niet op ingegaan. Het heeft zich steeds vastge-, klampt aan die verklaring der grote Wes telijke mogendheden. Nu is opnieuw onrust omtrent de zóne van Triëst ontstaan. Die is begonnen met een bericht van het Joego-Slavische pers bureau, waaruit de Italianen meenden te moeten afleiden dat Joego-Slavië de zóne zou bezetten. Achterdocht en opgewonden heid moeten in niet geringe mate de ont wikkeling beïnvloed hebben. En de Ita liaanse regering is troepen gaan zenden, die manoeuvres zijn gaan houden aan de Italiaans-Joegoslavische grens. Ten Noor den van de vrije zóne van Triëst grenzen beide landen direct aan elkaar, al is het maar een korte grens en in dit gebied ligt in een vallei, aan de rivier Isonzo, het stadje Gorizia. Mensen met een goed ge heugen voor oorlogsgebeurtenissen zullen zich herinneren dat het een kernpunt van hevige strijd tussen Italianen en Oosten rijkers in de eerste wereldoorlog is ge weest. De thans in deze streek manoeuvre rende Italiaanse krijgsmacht heeft herhaald protest van Joegoslavische zijde uitgelokt. Grensoverschrijdingen, eerst door Italiaan se vliegtuigen en daarna door soldaten, zijn gerapporteerd en Tito's regering schijnt zich tot Washington, Londen en Parijs te hebben gericht met het verzoek, de Italiaanse regering te beïnvloeden. Eer der hebben Washington, Londen en Parijs reeds gepoogd de gemoederen te kalmeren. Maar nu is Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, voor den dag gekomen met de mededeling dat de verklaring van Maart 1948, waarin de Westelijke grote mogendheden zich voor overdracht van de vrije zóne van Triëst aan Italië hebben uitgesproken, „niet noodzake lijk beschouwd moet worden als een wet van Meden en Perzen, die altijd geldig blijft". Amerika zoekt naar andere oplos singen. Hij had eraan kunnen toevoegen dat Napoleon reeds zeide, dat een verdrag slechts zo lang gehandhaafd wordt als par tijen, die het hebben ondertekend, er be lang bij hebben hetgeen dus zeker niet minder zal gelden voor iets dat slechts een „verklaring" heet maar zo ver is hij niet gegaan. Ver genoeg evenwel om „pijnlijke verrassing" in Italië en scherpe commen taren in de Italiaanse dagbladen te ver wekken. De Corriere della Sera bepaalt er zich nog toe te spreken van het duidelijke maar pijnlijke feit, dat geen officiële Ame rikaanse gedragslijn ten aanzien van Triëst bestaat en noemt Dulles' woorden vaag. Maar de Popoio di Roma vraagt zich af of Amerika besloten heeft de functie van Italië in het Atlantisch Pact te verzwakken en of Washington de stompzinnige politiek van Engeland navolgt. Intussen onderscheiden de regeringen van de direct-betrokken landen zich geen van beide door voorzichtigheid. Maarschalk Tito heeft het nuttig geacht mede te delen, dat hij a.s. Zondag in de onmiddellijke na bijheid van de Italiaanse grens een menigte zal toespreken. Aanleiding is de herden king van de oprichting van eenheden van partisanen in dit gebied. Daarop is van Italiaanse zijde ook een grote meeting be legd, eveneens op Zondag te Gorizia. Die moet dan door senator Covelli worden toe gesproken met het onderwerp: „Italië's onvervreemdbare rechten in deze streek". En onze correspondent te Rome noemt dit bepaald ontmoedigend. Senator Covelli is uiterst nationalistisch. Onze correspondent hoopt dat de Italiaanse regering niet zal toestaan, dat aldus met vuur zal worden gespeeld. Hij duidt op de troepen aan weerszijden van de grens. Hij maakt zich bezorgd over het opzwepen van tiendui zenden opgewonden nationalisten even eens aan weerszijden van de grens, met chauvinistische redevoeringen. Hij spreekt van een kruitvat. Zonder overdreven on gerustheid, in het bewustzijn namelijk dat zowel Joego-Slhvië als Italië ten zeerste rekening hebben te houden met Amerika, moet men dit toch wel een ernstige zaak noemen. De invloed van de Westelijke am bassades te Rome zal hopelijk het optre den van senator Covelli beletten. Trieste affaire. Onverantwoordelijk ge doe. R. P. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid heeft, naar aanleiding van het desbe treffende advies van de Sociaal-Economi sche Raad van Maart besloten in de ko mende maanden overleg te plegen over de toekomstige loonvorming. Vastgesteld werd dat de inhoud van de onlangs gepubliceerde verklaring der vier werkgeversverbonden, die in het bestuur van de Stichting van de Arbeid werd toe gelicht, geen belemmering behoeft op te leveren voor een reëel overleg over het toekomstige systeem van loonvorming en de;taak, die de organisaties van het be drijfsleven daarbij zullen hebben te ver vullen. WASHINGTON (Reuter) De verklaring van 1948, waarin de Westelijke mogend heden zich hebben uitgesproken voor over dracht van het vrije gebied van Triëst aan Italië, dient niet noodzakelijk als een wet van Meden en Perzen te worden beschouwd, die altijd geldig blijft, aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, Donderdag op een perscon ferentie te Washington. De Verenigde Staten zoeken, aldus Dulles, naar andere oplossingen. In Italiaanse politieke kringen is men pijnlijk verrast over deze uitlaitng van Dulles. Uit goede bron te Belgrado is Donderdag vernomen, dat de Joegoslavische regering dc regeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk heeft verzocht hun invloed bij de Italiaanse regering te gebruiken, ten aan zien van de buitengewone militaire maat regelen, die de laatste dagen langs de Joe- goslavisch-Italiaanse grens zijn genomen. Dit verzoek werd Woensdag tot die lan den gericht door de Joegoslavische staats secretaris van het ministerie van Buiten landse Zaken, Bebler, die een bezoek bracht aan de diplomatieke vertegenwoor digers van de drie Westelijke landen.. Naar aanleiding van de Zuidslavische stap heerst er in diplomatieke kringen te Belgrado thans een zeker optimisme, en men verwacht een ontspanning van de tcestand. Onze correspondent te Rome seint: Is er gevaar voor een grensconflict tussen Italië en Joegoslavië? Wij betwijfelen het. Ook al zouden de Joegoslaven in zóne B maatregelen nemen, die de definitieve in lijving van dat gebied bekrachtigen, zouden de Italianen toch niet veel anders kunnen doen dan heftig protesteren en de zaak voorleggen aan de grote mogendheden of (hoewel Italië daar geen lid van is) aan de U.N.O. De troepenbewegingen aan de Ita liaans-Joegoslavische grens zijn zeker als een waarschuwing bedoeld aan het adres van Belgrado, maar om zóne B te bereiken zouden de Italiaanse troepen eerst het grondgebied van de vrijstaat moeten schen den, namelijk zóne A binnenrukken, waar zich een sterk Brits-Amerikaans bezettings leger bevindt, dat zulks stellig niet zou ge dogen. Zowel Rome als Belgrado weet, dat men de zaak niet op de spits kan drijven zonder krachtige reacties uit te lokken van de zijde der grote mogendheden en stellig zullen beide regeringen het uiterste doen om niet in de ongelukkige positie van „aggressieve staat" te geraken. Veeleer verwachten wij, dat dit nieuwe en bijzonder heftige geschil tussen de beide nabuurstaten, die beide tot de bondgenoten van de Grote Drie moeten worden ge rekend, de oplossing van het vraagstuk Triëst zo dringend maakt, dat de kansela rijen zeer binnenkort een op compromis gebaseerde oplossing zullen vinden. Italië, en dit is begrijpelijk, houdt vast aan de ver klaring der Grote Drie van Maart 1948 en vraagt inlijving van de gehele vrij staat. Hoogstens is Rome bereid van enkele kleine overwegend Sloveense gebieden af te zien. Joegoslavië beschouwt het ganse ter ritorium als Slavisch, maar geeft toe dat de kuststeden tengevolge van langdurige Venetiaanse kolonisatie zijn veritaiiaanst. Die steden wil men eventueel aan Italië laten, doch het omringende land beslist niet. Een compromis tussen deze twee standpunten is niet eenvoudig, ook omdat beide regeringen er een prestige-kwestie van maken, maar het compromis moet ge vonden worden, wil men niet dat de Weste lijke wereld in 't strategisch uiterst belang rijke gebied der Middellandse Zee blijvend de zwakke plek behoudt van volkomen ge brek aan samenwerking en begrip tussen enerzijds Italië, anderzijds Joegoslavië en de met dit land verbonden Balkan-unie (Griekenland en Turkije). Men moet het betreuren, dat Tito het voornemen heeft om op 6 September in de LONDEN (Reuter). De Britse eerste- minister, Sir Winston Churchill, heeft Don derdagavond enkele wijzigingen in zijn kabinet aangebracht. Bij deze reorganisatie is het stelsel van de coördinerende minis ters afgeschaft. Bij dit stelsel, dat heeft blootgestaan aan veel critiek, zijn bepaalde ministers verantwoordelijk voor de samen werking van andere ministers. De minister van coördinatie van de departementen van vervoer, brandstof en energie, Lord Wea thers, werd ontslagen en zijn post is afge schaft. Ook de minister van materiaalvoorzie ning, Salters, werd ontslagen. Zijn positie, die vroeger van grote betekenis was, is langzamerhand in belang gedaald, doordat de aanschaffing van vele grondstoffen aan particulier initiatief werd overgelaten. De overgebleven taken zullen worden over genomen door Lord Woolton. Het stelsel van de coördinerende minis- ters werd niet alleen door leden van de socialistische oppositie, maar ook door con servatieven gecritiseerd. Het kabinet is uitgebx-eid van zeventien tot negentien leden. Drie hoofden van de partementen wei-den tot leden van het kabinet benoemd: Dugdale werd minister van landbouw en visserij, Horsbrugh minis ter van onderwijs en majoor Lloyd George minister van voedselvoorziening. Aan het ministerie van handel is een mi nister van staat toegevoegd, Derick Heath- coat-Amory. Tot voor kort was hij minister van pensioenen. Hij zal zich in het bijzon der bezig houden met het bevorderen van de Britse overzeesehandel. De ministers- past van secretaris van overzeese handel is afgeschaft. onmiddellijke nabijheid der Italiaanse grens een grote menigte toe te spreken, ook al is de aanleiding daartoe de herdenking van de oprichting der partisanen-eenheden juist in dit gebied belangrijk genoeg. Maar beslist ontmoedigend lijkt het ons, dat van Italiaanse zijde nu ook op 6 September en zonder directe aanleiding een grote „meeting" wordt belegd te Gorizia, pal aan de grens gelegen, waarbij senator Covelli, secretaris van de Royalistische partij ((uiterst nationalistisch en in wezen fas cistisch) zal gaan spreken over Italië's on vervreemdbare rechten in die streek. Het is te hopen, dat de autoriteiten niet zullen gedogen, dat op zulk een onverant woordelijke wijze met vuur wordt gespeeld. Het grensgebied is aan beide zijden vol soldaten. In Joegoslavië beginnen eerst daags de grote manoeuvres juist in die streek. Italië heeft troepen naar de grens gezonden. Gaat men daar aan beide zijden nog tienduizenden opgewonden nationalis ten bijvoegen en dan die massa's opzwepen met chauvinistische redevoeringen, dan is er weinig nodig om het buskruitvat te doen ontploffen. Op Zondag 6 September zullen 89 mili tairen van het Nederlands vrijwilligers- detachement Korea per schip in Rotter dam aankomen. Het tijdstip van de ont scheping is voorlopig vastgesteld op negen uur 's morgens. Dezelfde ochtend vertrekt uit Rotter dam een aanvullingsdetachement van 160 man naar Korea onder leiding van de eerste luitenant H. A. Muller uit Apel doorn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S M aurois De domheid was en is in mense lijke aangelegenheden de belang rijkste factor. De twee Nederlanders sergeant J. N. Plant (rechts) en de soldaat G. van Leeuwen, behorende tot het Nederlandse Detachement Verenigde Naties, die 25 Augustus jJ. uit krijgsgevangenschap in Korea zijn vrijgelaten, zijn Donderdagavond met het lijntoestel van de K.L.M. op Schiphol aangekomen. (Van onze correspondent in Parijs) Na een discussie in de Franse minister raad, die hoog moet zijn gelopen, over de politiek in Marokko, Tunesië en Indo- China, is de jonge links-radicale minister van Staat, Mitterrand uit het kabinet La- niel getreden. Een poging, die de premier gistermor gen ondernam om de 37-jarige minister, die in het bijzonder belast was met de Europese aangelegenheden en de relaties met Straatsburg, op zijn besluit terug te doen komen, is mislukt. Mitterrand heeft verklaard van zijn uit treden geen kwestie te willen maken, die een politieke crisis zou kunnen ontketenen. „Ik heb echter geconstateerd dat mijn per soonlijke ideeën geen invloed op het al gemeen beleid van het kabinet uit hebben kunnen oefenen, en in dat geval komt het me voor dat het politiek fatsoen een mi nister voorschrijft zijn portefeuille neer te leggen". Directe aanleiding tot de woordenwis seling waaraan voornamelijk Mitterrand en de minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, moeten hebben deelgenomen, was de aanwijzing van een opvolger van De Hautecloque als resident-generaal in Tu nesië. Toen de regex-ing besloot de protégé van Bidault,. de voormalige Franse ver tegenwoordiger aan het hof van de Prins van Monaco, Pierre Voizai'd, boven de candidaat van Mitterrand te verkiezen, trok deze daar de conclusie uit dat hij maar beter heen kon gaan. Mitterrand, die ondanks zijn jeugdige leeftijd sinds de oorlog al zes maal minis ter was, heeft onlangs een boek gepubli ceerd „Aan de grenzen der Fi-anse Unie" geheten, waax-in hij een breed plan voor Noord-Afrika ontvouwt, dat gex-icht was op een loyale samenwei-king met alle Tu- nesiërs en Marokkanen, de extremisten zo mogelijk inbegrepen. Hij verlangde vooral dat Parijs het goede voorbeeld zou geven door ook de Noord-Afrikaanse nationalisten met begxdp tegemoet te tre den, om zo te bewijzen dat ook in Franse ogen het koloniale tijdperk tot de voltooid verleden tijd behoort. Over de komende verkiezingen in West- Duitsland heeft Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, gezegd, dat een nederlaag van Adenauer nood lottige gevolgen voor de mogelijkheid van een hereniging van Duitsland zal hebben. Er zou een situatie ontstaan, waarbij de oplossing van het Duitse probleem in het belang van het Duitse volk voor onbe paalde tijd wordt uitgesteld. Deze opmerking van Dulles op zijn pers conferentie is Donderdagavond door de perschef van de Duitse sociaal-democrati sche partij „een kwaadwillige poging van de West-Duitse verkiezingen tussen beide te komen", genoemd. De sociaal-democratische partij pro testeert krachtig tegen „deze ongelofelijke Amerikaanse poging om de Duitse kiezers te misleiden door de feiten te verdraaien", aldus Heine. Gallup onderzoekingen die hier overi gens met de nodige voorzichtigheid worden beschouwd geven dr. Adenauei-s partij de kans om bij de Zondag te houden ver kiezingen ongeveer 36 pi-ocent der stem men te verwerven. De sociaal-democraten zouden volgens deze cijfers op 30 procent kunnen rekenen. Als derde partij zou zich de liberale kunnen handhaven met onge veer 10 procent, gevolgd door de vluchte- NEW YORK (Reuter). De Noordelij ken hebben heden de Amerikaanse gene- raal-majoor Dean, de hoogste geallieerde officier die in Noordelijke krijgsgevangen schap was geraakt, te Panmoendjom over- gedi'agen aan de geallieex-den. Genex-aal Dean werd in 1950, in de eerste maanden van de ooidog, door de Noord-Koreanen gevangen genomen. Dean was bevelhebber van de Ameri kaanse 24e divisie. Nadat hij in gevangen schap was geraakt werd hem de ere-mé- daille van het Congres, de hoogste Ameri kaanse militaire onderscheiding verleend. Donderdagmorgen is de Chinees-Kore- aanse autoi-iteiten te Panmoendjom een document ter hand gesteld, waax-in wordt verklaard, dat de geallieerden ook hun nerzijds de veroordeelde Noordelijke krijgs gevangenen aan de Noordelijken zullen uit leveren. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft Woensdag in een redevoering voor het Amerikaanse Legioen verklaard, dat het uitsluiten van India van de politieke con- fex-entie over Korea de px-ijs is, die India moet betalen voor het niet deelnemen san de strijd in Korea aan de zijde van de UNO.- lingenpartij met 7 en de Duitsche partij met vijf procent. Vijftien procent der stemmen zouden volgens de schattingen ten deel kunnen vallen aan de extremisti sche en neuti-alistische partijen, waax-van slechts de partij van Heinemann een kans op zetels gegeven wordt. Deze schattingen zijn gebaseerd op cijfers, die begin Augus tus verzameld zijn, toen de vex-kiezings- strijd in feite nog beginnen moest. Veruit de meeste kiezers bleken toen hun keuze echter reeds te hebben gemaakt en slechts vijf procent bleek nog in twijfel te ver keren. Of de van stad tot stad trekkende poli tieke redenaai-s kans hebben gezien om in deze verhoudingen nog wijzigingen te brengen staat te bezien. Waarnemers lei den uit de lauwheid, waaxmee de kiezers over het algemeen de woordvoex-ders te gemoet zijn getx-eden, af dat in feite de teexTing reeds geworpen was. De strijd gaat nu snel naar het einde en heeft naar het schijnt zijn hoogtepunt reeds over schreden. De partijen hebben vandaag nog eens laatste oproepen aan de kiezers ge- x-icht. Dr. Adenauer heeft daarbij opnieuw zijn vaste besluit te kennen gegeven na een overwinning te zullen voox-tgaan met zijn streven naar Europese integi-atie. Gisteravond is Adenauer voor het laatst in de federale hoofdstad opgetreden, waar hij Zondag zeker als directe candidaat ge kozen zal worden. Andermaal richtte hij zijn pijlen in hoofdzaak tegen de sociaal democratie en bezwoer de toehoorders, dat een socialistische ovex-winning alles kapot zou slaan, wat voor Duitsland en Europa in vier jaar bex-eikt is. Aanval Zijn grote tegenstander, de socialistische leider Ollenhauer, heeft vanavond voor de radio andermaal Adenauei's „politiek van kracht" geattaqueerd, die volgens hem op absoluut illusionaire voorstellingen geba seerd is. Ollenhauer sprak van een „va banque-politiek" en een spelen met vuur, waax-van de laatste consequentie slechts het gebruik van militaire machtsmiddelen zou kunnen zijn. De Westelijke uitnodiging aan de Sovjet-Unie voor een conferentie over de Oostenrijkse en Duitse pi'oblemen speelt in de verkiezingsstrijd hoegenaamd geen rol meer. Zij is xn Bon door alle par tijen toegejuicht. De strijd heeft zich overi gens in de laatste dagen meer en meer toe gespitst tussen regeringscoalitie en socia listen. De waardvoex-ders der x-egerings- partijen vallen vrijwel uitsluitend Ollen hauer aan en beschuldigen hem er van Moskou te helpen. De rechtbank van Hannover heeft dr. Adenauer in een beschikking vei-boden tot een latere gerechtelijke uitspraak de Duit se Rijkspartij in het openbaar een on grondwettelijke partij te noemen. De beschikking is zelfs voor de DRP als een verrassing gekomen, daar men er niet meer op rekende vóór de algemene ver kiezingen van Zondag. Ter afsluiting van zijn pelgrimage naar Mekka bezocht de Egyptische premier, generaal Naguib, de 73 jaar oude Koning Ibn Saoed van Saoedië (Arabië). Rechts de Koning en leden van het gevolg. Links de Generaal. Het was bekend dat Mitterrand tijdens de jongste crisis in Marokko uit protest tegen de onttroning van de Sultan al had gedreigd af te treden. Dat hij dit voorne men thans tot uitvoering heeft gebracht bewijst in elk geval dat de storm in het kabinet, ondanks de geruststellende ver zekeringen van officiële zijde, nooit hele maal is geluwd. Mitterrand vertegenwoordigde, met de minister van Financiën, Edgar Faux-e, de linkervleugel van het kabinet-Laniel. Men zal nu af moeten wachten of Faure het voorbeeld van zijn geestverwant zal volgen, in welk geval Laniel krachtige steun verliezen zou. Een andere en waar schijnlijker consequentie van Mitterrands uittreden, die voor de minister-president te vrezen valt, is dat de actie, die socialis ten en communisten nog altijd voeren om het parlement in speciale en spoedige zitting bijeen te krijgen, nu nieuwe steun zal ondervinden uit de linkse centrum- groepen van Mitterrand, waartoe in ze kere zin ook zijn pai-tijgenoot, de minis ter van Defensie, Pleven, behoort. Er kwamen gisteren nog anderhalf do zijn stemmen tekort om het aantal van 209 te bereiken, dat president Herriot constitutioneel tot convocatie van het par lement verplichten zal. Men neemt aan dat dit fatale cijfer voor de regering volgende week wel zal worden gehaald. Laniel heeft zich intussen gisteren ge haast in een interview met het avondblad „Paris Presse" zijn vertrouwen over de toekomstige samenwerking met de Noord- Afrikaanse protectoraten uit te spreken in de hoop blijkbaar aldus iets van het de monstratieve karakter van Mitterrands af tocht weg te nemen. Niettemin vexioont zijn kabinet nu een duidelijke barst, die niet zo heel gemak kelijk gekramd zal kunnen worden. Som mige kranten opperen zelfs x-eeds de mo gelijkheid dat het kabinet door innerlijke verscheurdheid en zonder px-essie van het parlement ook wel uiteen zou kunnen val len. Maar niemand die te voorspellen durft door welke formatie de overwegend rechtse ploeg van Laniel zou kunnen wor den opgevolgd, ofschoon vele ogen zich opnieuw richten op de radicaal Pierre Mendès-France. Donderdagmorgen is de draaier P. Hillen uit Beverwijk in de constructiewerkplaats op het terrein van Hoogovens uitgegleden en daarbij zo ongelukkig gevallen, dat hij met een gebroken linker enkel in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk moest wor den opgenomen. Ter gelegenheid van de kroning van Koningin Elizabeth van Engeland schreef een Engelse fabriek een prijsvraag uit, die openstond voor alle scholen ter wereld. De opgave was een opstel te maken over Enge land en de kroningsfeester en deze tekst te verluchten met illustraties. De prijsvraag is gewonnen door de zesde klas van de St. Petrus jongensschool te Uden. De prijs bes*aat uit een grote zilveren beker. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand M S .-2 vz re X ca b ss eerslag mm. zS Helsinki regen Z 3 19 14 Stockholm geheel bew. WNW 4 19 3 Oslo licht bew. N 4 26 0.2 Kopenhagen licht bew. WZW10 17 7 Amsterdam zwaar bew. ZW 2 17 0.3 Edinburgh geheel bew. WZW 2 16 0 Londen zwaar bew. windstil 19 0 Luxemburg mist windstil 18 0 Parijs licht bew. windstil 21 0 Bordeaux mist windstil 25 0 Grenoble licht bew. windstil 27 0 Nice licht bew. NW 3 25 0 Genève licht bew. windstil 28 0 Zürich half bew. NNW 3 26 0 Locarno nevel O 1 26 0 Berlijn zwaar bew. W 6 21 0 Frankfort licht bew. windstil 23 0 München zwaar bew. windstil 26 0 Wenen zwaar bew. WNW 4 31 0 Innsbruck geheel bew. windstil 27 0 Rome onbewolkt NO 1 33 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 5 September Zon op 5.58 uur, onder 19.19 uur. Maan op 2.40 uur, onder 18.11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 September Hoog water: 0.46 en 13.27 uur. Laag water: 8.40 en 21.12 uur. Zaterdag 5 September Hoog water: 1.54 en 14.23 uur. Laag water: 9.51 en 22.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1