Geweldige zege van Adenauer bij West-Duitse verkiezingen Aggressieve rede van de Joegoslavische dictator Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Adenauers zege In West-Duitsland heerste overal rust bij de stembussen Amerika geeft Perzië 45 millioen dollar Aardverschuiving in politieke verhoudingen brengt CDU in ongekende machtspositie Persoonlijke zege Cijfers uit de Duitse stembus Uitwisseling in Korea gisteren voltooid Het woord is aan Tito stelt eisen in kwestie Triest Dr. J. A. Nederbragt overleden Oud-gezant in Israel Bestendig weer Politie stond klaar, maar Nederlandse militairen gewond bij ongeluk in Duitsland „Wij zijn bereid te vechten, wie ook de vijand mag zijn" W eerrapporten 68e JAARGANG No 50 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 297e JAARGANG No £03 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE VERKIEZINGEN in de West-Duitse Bondsrepubliek hebben een waarlijk ver rassend resultaat gehad. Niemand, ook in Bondskanselier Adenauers Christen-Demo cratische partij zelf, had voorzien dat hij een dusdanige overwinning zou behalen. Zelfs waren er nog heel wat stemmen die twijfel uitspraken aan de volledige hand having van de positie der partij, die in 1949 341/2 pet. van de zetels in het parlement had behaald. In samenwerking met de Vrije Democraten (liberalen), de Duitse Partij en de Centrum Partij werd daarop de coalitie gevormd die tot dusver in de jonge republiek heeft geregeerd. Onzeker heid omtrent de handhaving van de sterkte der Christen-Democraten bij deze verkie zingen was overigens wel verklaarbaar. De nieuw-geschapen Duitse democratie is piepjong, men had dus gebrek aan erva ring ten aanzien van de reactie der kiezers. De stembusstrijd in de afzonderlijke „Lan der", in de verlopen periode van vier jaar gehouden, had Adenauer verlies en de so cialisten winst opgeleverd. Voor het overige konden de herinneringen aan de vorige Duitse republiek, die van Weimar, na de eerste wereldoorlog ontstaan en tenslotte in Hitler's Nazisme verkeerd, ten aanzien van de stabiliteit van het Duitse kiezers corps niet bepaald als bemoedigend geiden. De uitslag heeft verwachtingen zelfs van de grootste optimisten onder Ade nauers aanhang ver overtroffen. Volgens de op het moment, waarop dit geschreven wordt, binnengekomen voorlopige einduit slag heeft hij met zijn partij 244 van de 487 zetels in de nieuwe Bondsdag behaald. Dat is dus precies de volstrekte meerder heid: 50.1 pet. van de zetels tegenover de 34.5 pet. die hem vier jaar geleden (in een Huis dat toen maar 402 zetels telde) wa ren ten deel gevallen. De grote oppositie partij, die der sociaal-democraten, is in zetel-aantal (nu 150) van 32.5 pet. tot 30.8 pet. gedaald. Dat is dus maar een klein verlies. De Vrije Democraten (libe ralen) met hun thans behaalde 48 zetels zijn van een zetel-percentage van 12.9 tot 9.8 gezakt, hetgeen al aanmerkelijk ern stiger is. Maar in het algemeen blijkt dat het grote verlies door de kleine partijen geleden is; enige uitzondering op haar te leurstellingen vormt de nieuw opgerichte vluchtelingen-partij, die 27 zetels in het nieuwe parlement heeft verworven. Bij zonder treft in de vergelijking met de sa menstelling van het oude Huis het feit, dat het aantal vertegenwoordigde partijen van elf tot zes is teruggebracht. En vooral niet minder sterk treft de nederlaag van de communisten, die hun vijftien zetels alle verloren, en die van de Neo-Nazis, wier pogingen op een volkomen mislukking zijn uitgelopen. Zij behaalden nog minder stemmen dan de communisten en zijn evenmin in de nieuwe Bondsdag vertegen woordigd. Dit houdt dus ten eerste in, dat de uit slag op stabiliteit duidt en neiging tot con centratie in slechts enkele partijen. Het houdt ten tweede in dat het West-Duitse kiezerscorps het extremisme zowel van rechts als van links zeer positief heeft afgewezen. De communisten hebben het zwaar afgelegd, hetgeen nu niet zozeer hoeft te verwonderen. Maar dat de Neo- Nazis, na de op dit stuk alarmerende resul taten van opinie-onderzoek, niets bereikt hebben mag wel een bijzondere verrassing heten. Het lijkt te vroeg om op het chapiter van de stabiliteit en de neiging tot concen tratie in enkele partijen gevolgtrekkingen voor de toekomst te maken. De Duitse republiek is nog al te jong; dit is pas haar tweede parlementsverkiezing. Men kan deze verschijnselen als belangrijk noteren zonder zich daarmee te wagen aan voor spellingen, wat er over vier jaar of acht jaar zal kunnen gebeuren. Zeer bemoedi gend is het feit, dat Adenauers Europese politiek door dit resultaat een onmisken bare goedkeuring heeft verworven en dat die ook uit de houding der jongeren is ge bleken. Want er verschenen drie millioen nieuwe jonge kiezers aan deze stembus, wier houding de uitslag in aanzienlijke mate moet hebben beïnvloed. Bondskanselier Konrad Adenauer, gebo ren Rijnlander, zal op 5 Januari a.s. de leeftijd van 78 jaar bereiken. Hij is dus bijna even oud als Churchill, die binnen kort 79 wordt en wiens aftreden op korte termijn door velen in Engeland wordt ver wacht, al ontbreekt daaromtrent nog steeds alle zekerheid. Adenauer, evenals Churchill en de kortelings na de verkiezingen in Italië afgetreden Alciae de Gasperi, be hoort tot de staatslieden die op hoge leef tijd tenvolle over hun geestkracht en ener gie zijn blijven beschikken en die in poli tieke crises een uithoudingsvermogen heb ben getoond, dat verbazing wekt en tot respect dwingt. Adenauer is een man wiens optreden hem ook in het buitenland ver trouwen heeft doen verwerven. Zijn leef tijd en ervaring weerspreken de veronder stelling, dat deze triomf hem naar het hoofd zou kunnen stijgen. Hij zal de mo gelijkheid, hem gegeven om in de tijd, die hem nog als bewindsman rest, de demo cratie in zijn eigen land en in de groei naar eenheid in West-Europa op te bou wen, te baat kunnen nemen als een staats man van bijzondere kwaliteiten. R. P. DENVER (Reuter) President Eisen hower heeft de nieuwe Perzische regering ingevolge een verzoek van haar premier, generaal Zahedi, als noodmaatregel hulp ter waarde van 45 millioen dollar verstrekt, aldus is Zaterdag officieel te Denver mede gedeeld. Dit bedrag staat los van de bestaande programs voor technische en militaire bij stand aan Perzië. Zahedi vroeg tien dagen geleden om hulp, zeggende, dat de Perzische schatkist leeg v/as wegens „een toestand van economische en financiële chaos". In een verklaring, uitgegeven in Denver waar president Eisenhower met vacantie is, wordt het besluit bekend gemaakt en onder meer gezegd: „Wij hopen, dat met onze bij stand de binnenlandse stabiliteit van Per zië zal toenemen, hetgeen de ontwikkeling mogelijk zal maken van een gezonde eco nomie, waartoe spoedig doeltreffend gebruik van Perzië's rijke hulpbronnen zal bijdragen." De verkiezingen voor de Bondsdag in West-Duitsland, die gisteren zijn gehouden, hebben een overweldigende overwinning opgeleverd voor de Christen-democratische Unie, voor bondskanselier Adenauer en dus voor de Europese integratie-politiek van de huidige West-Duitse regering. Vol gens de officiële einduitslag krijgt Adenauers CDU 244 van de 487 zetels in de Bondsdag. En daarmee heeft de CDU de absolute meerderheid weten te behalen. In de vorige Bondsdag (die slechts 402 zetels telde) had de CDU 139 zetels. De socialisten kwamen van 131 op 150 zetels. Maar al wonnen zij zetels, zij verloren de verkiezing. Adenauers zege is overigen duidelijk behaald ten koste van de kleine partijen. De liberalen daalden van 52 op 48 zetels. De Duitse partij van 17 tot 15 en de centrum partij van 10 tot 3. De vluchtelingenpartij deed vorige keer nog niet mee Zij haalde nu 27 zetels. Daarentegen verdween een hele serie kleine partijen (waaronder ook de communisten) geheel en al uit de Bondsdag. Linkse en rechtse extremisten zijn overtuigend geslagen, want ook de neo-nazi's hebben geen voet aan de grond gekregen. Adenauers triomf is volkomen. Zijn eigen partij heeft thans de volstrekte meerderheid, hij kan thans iedere coalitie vormen en dicteren die hij wil. Onze correspondent in Bonn meldt: De bondsdagverkiezingen zijn een enor me, in deze omvang totaal onvoorziene per soonlijke triomf voor Adenauer geworden. Hij heeft zijn partij niet alleen boven wa ter gehouden, hetgeen optimistische beoor delaars van de verkiezingskansen van de C.D.U. al aannamen, maar verder aan een zege geholpen, waarover iedereen, inclu sief de C.D.U.'ers zelf, verbaasd staat. Ware er gisteren in de bondsrepubliek volgens het Engelse.kiessysteem gestemd, zoals de C.D.U. gewild heeft, maar waar voor zij in de coalitie en in de Bondsdag geen meerderheid kon krijgen, dan zou zij in haar eentje zelfs meer dan tweederde van het aantal mandaten veroverd hebben. Maar ook nu is haar meerderheid zo groot, dat Adenauer elke nieuwe regering kan samenstellen die hij zelf wenst. Geen partij buiten de C.D.U. kan meer eisen stellen. Wil de ene Adenauer's zin niet doen, dan kan hij zich tot een hele reeks van andere wenden. Zijn triomf is om zo te zeggen totaal. Naast de overwinning van de C.D.U. staat de nederlaag van de S.P.D.,de socialistische partij, die zo duidelijk is, dat zij ook door de partij toegegeven wordt. Deze partij, waarvan velen op het laatst aannamen, dat zij de sterkste zou worden, is in de Bondsdag nu slechts half zo groot als de C.D.U. Hoe is deze aardverschuiving, die des te indrukwekkender is omdat er ten dele vol gens het stelsel van evenredige vertegen woordiging is gekozen, te verklaren? In de eerste plaats is wederom weer eens gebleken: hoe beter de opkomst van de kiezers, hoe gunstiger voor de burger lijken. De sociaal-democraten hebben nu eenmaal een hechtere verkiezingsdicipline en wordt er met weinig animo gestemd, dan blijven er naar evenredigheid altijd meer burgerlijken dan sociaal-democraten thuis. De verkiezings-animo was gisteren opmerkelijk groot (plus minus 85 pet. van de kiesgerechtigden togen ter stembus). En dat is één reden voor Adenauer's succes. De West-Duitse kiezers zijn voor de grote dag wat sfinxachtig geweest, waaruit veelal geconcludeerd werd, dat zij geen politieke interesse hadden. Het Duitse volk is echter blijkbaar weer op weg een bur gerlijk-democratisch volk te worden en als zodanig ligt hen het individuele stemhokje kennelijk beter dan de massale verkiezings vergadering. Zij hebben meer op daden dan op woorden gelet. En de daden waren onmiskenbaar aan de kant van Adenauer te vinden. Bij de eerste Bondsdagverkiezingen, in 1949, ondernamen 78,5 pet van de stem gerechtigden, en dan nog met een schou derophalen, de gang naar de stembus. Wa ren alle partijen niet één pot nat? Waren de bezettingsmogendheden niet de baas en was elke zogenaamde eigen politiek niet een wassen neus? Zo dacht toen menige kiezer. En had men hem toen het adagium voorgehouden dat nu niet zonder overtui gingskracht de ronde heeft gedaan, name lijk „Wer stimmt bestimmt", dan zou hij maar wat gemeesmuild hebben. Hij wist wel beter. Wanneer hij in 1949 desondanks zijn stem uitgebracht heeft, dan was dat hoofdzakelijk om te tonen welk een hekel hij aan de „bonnetjes" en aan de hele ver draaide distributie had, die zijn dagelijks leven zo vergalde. Want als één figuur uit die verkiezingen van 1949 als overwinnaar te voorschijn kwam, dan is het Erhart, de later zo succesvolle eerste Duitse minister van Economische Zaken, die toen de kie zers beloofde daar radicaal een einde aan te maken, en dat vervolgens ook deed, hoe wel de bezettingsmogendheden deze waag hals voor gek verklaarden. Dat was vier jaar geleden, toen buitenlandse politiek nauwelijks ter sprake kwam en de ex-ober- burgermeister van Keulen, dr. Adenauer, in wie de ambitie sluimerde hier op de voor grond te treden, nog niet aan zijn trekken was gekomen en zijn naam nog amper wat te betekenen had. Vier hoofdpunten Hoe is de situatie nu, vier jaar later? Dezelfde Adenauer domineert en triom feert bij verkiezingen, die in de eerste plaats om de buitenlandse koers van de bondsrepubliek gingen. In de tweede plaats zijn er drie millioen jonge kiezers bijge komen, en die jonge kiezers hebben zich, hoewel de S.P.D. hen reeds grotendeels voor zich had opgeëist, in meerderheid voor de Europes gezinde politiek van Adenauer uitgesproken, hetgeen duidelijk uit de cij fers blijkt. In de derde plaats zijn massa's democra tische kiezers van de F.D.P., de liberalen, naar de C.D.U. overgelopen omdat zij na "de zaak-Naumann het gevoel hadden dat het in hun eigen partij niet meer helemaal pluis was. De „Deutsche Partei", niet zo gecompro mitteerd, heeft zich om deze reden heel wat beter gehandhaafd. Dat in de afgelopen jaren de omvang van het neo-r.azisme in Duitsland overschat is, toont de klagelijke figuur die D.R.P., Deut sche Reichspartei, geslagen heeft.Hiermede is niet gezegd dat er in Duitsland geen neo-nazisten bestaan, maar hun aanhang is niet noemenswaard. In de vierde plaats is er dan de grote tegenstelling op buitenlands politiek ge bied, die als de controverse Adenauer- Ollenhauer de verkiezingen absoluut be heerst heeft, en met een overtuigend votum ten gunste van Adenauer's opvatting en beleid geëindigd is. Zelfs de vluchtelingen, die alle economische redenen hadden om op de vluchtelingen partij van Waldemar te stemmen, hebben er in zeer grote getale de voorkeur aan gegeven uit politieke over wegingen te stemmen en wel op de partij van de man op wie zij hun anti-Russische gevoelens projecteren.Niets heeft Adenauer bij deze verkiezingen meer gebaat dan de ononderbroken scheldkanonaden, waaraan hij van communistische zijde heeft bloot gestaan. Ollenhauer en zijn partij daarentegen Dr. Adenauer hebben het duur moeten betalen dat zij in dit opzicht onduidelijk zijn geweest. Alternatief Het is voor de C.D.U. uitermate jammer, dat de bondsrepubliek het Engelse verkie zingssysteem niet kende, want zelden is er op het continent een stembusstrijd uitge vochten, die zo zeer herinnert aan de ma nier, waarop de Britten hun politieke tegenstellingen plegen te beslissen, name lijk als een keuze, tussen in principe slechts twee mogelijkheden, twee partijen. Ook in de bondsrepubliek is het gisteren in principe om twee mogelijkheden gegaan, de mogelijkheid-Adenauer en de mogelijk- heid-Ollenhauer, en had men daaruit op de Engelse manier de consequentie getrok ken, dan zou de aardverschuiving want daarvan is sprake, ondanks de verzwak king, die zij in het prisma van het even redige kiesstelsel noodzakelijkerwijs moest ondergaan in zijn ware karakter zicht baar zijn geweest. ?cic>ooooocc<x>ooooooooc»xxxx^x5occoccocooacoccccoxccoxiocoooocooooi<x>3ococnoooccocoococflcooxx»^cocvr<xccr*x<x>ocoooco Bij de evenredige verkiezingen in West-Duitsland zijn de volgende aantallen stemmen op de verschillende partijen uitgebracht: 1953 Christen-democraten 12.440.799 Sociaal-democraten Vrije democraten Duitse partij Centrumpartij Vluchtelingen partij Duitse Rijkspartij Communisten Neutralisten Anderen 7.939.774 2.628.145 897.952 217.342 1.614.474 295.615 607.413 318.323 381.217 (45.2 pet.) (28,8) 9,5) 3,3) 0,8) 5,9) 1,1) 2,2) 1,2) 2,2) 7.359.084 6.934.975 2.829.920 939.934 727.505 1949 (31 pet.) (29,2) (11,9) 4 3,1) 1.361.706 5,7) (Van onze correspondent) Alsof deze Zondag gelijk was aan de anderen, zo heeft de bevolking van het Ruhrgebied, waar nog' de meeste linkse extremisten van West-Duitsland wonen, de zesde September doorgebracht. Het enige opvallende was dat het eerst bijzon der stil was op de grote verkeerswegen in West-Duitsland, maar een uur nadat de stembussen waren opengesteld, leken de grote autowegen ware renbanen, want tienduizenden haastten zich, nadat men had gestemd, om de „verloren tijd" in te halen en naar buiten te gaan teneinde te profiteren van deze heerlijke warme Sep temberdag, hoe belangrijk zij ook mocht zijn voor de politieke ontwikkeling in Europa. Datzelfde hebben ook verreweg de meeste van de vier millioen georgani seerde Duitse turners en athleten gedaan, die de autoriteiten hadden aangeboden om te helpen ingeval de rode infiltranten uit de Oost-zóne of hun geestverwanten in West-Duitsland de boel hier en daar in het honderd wilden jagen. Zij werden echter vriendelijk bedankt: de politie-agenten eén bij ieder stembureau konden het wel af en van opstootjes is niets gebleken. Warmte De politiemannen in Solingen hebben het gisteren wel warm gehad, tientallen hunner hebben de heie dag in de overval wagen zitten braden, klaar om uit te ruk ken, en dat laatste is herhaaldelijk ge schied, zij het niet om demonstranten uit elkaar te jagen, maar om de mannen een HANNOVER. Achttien Neder landse militairen zijn Zaterdagmiddag bij een verkeersongeluk op de Lüneburger- heide gewond geraakt, enkele van hen in ernstige mate. Zij reden in een militaire vrachtauto. Een Duitse personenauto uit tegengestelde richting, die een ander voer tuig wilde inhalen, kwam in botsing met de Nederlandse vrachtauto. De achttien Nederlandse militairen moesten in de Engelse militaire hospitalen van Hohne en Hannover worden opgenomen ter verpleging of ter observatie. Zij beho ren tot de 43e afdeling Veldartillerie welk onderdeel naar Duitsland wordt verplaatst om deel te nemen aan de oefening „Grand Repulse". beetje koelte te geven. Het was geen be nijdenswaardige karwei de gehele dag nauw op elkaar gepakt in zo'n wagen te zitten. De communisten hebben een poging ge daan om in de „messen-stad" een candi- daat door directe verkiezing in de Bonds dag te krijgen. De regering had namelijk de mogelijkheid geopend dat vacantiegan- gers en weekeinders hun reis niet behoef den uit te stellen, maar „Wahlscheine" konden krijgen, waarmede zij bij een stem bureau elders terecht konden. Duizenden hebben hiervan geprofiteerd. In sommige badplaatsen aan de Noordzeekust werden de stembureaux bestormd door duizenden badgasten, die in hun stemhokje even en kele seconden wijdden aan de Europese defensie-gemeenschap en de hereniging van Duitsland voordat zij zich weer in het water wierpen. In Solingen evenwel kwamen bussen vol aanhangers van Reimann opzetten om de communistenleider hier door directe ver kiezing een plaats te doen verkrijgen in de Bondsdag, hetgeen overigens mislukte. Politie paraat In Keulen was het zo rustig dal de plaat selijke autoriteiten een uur voordat de stemming was afgelopen de alarm-toestand voor de politie ophief. Honderdduizend man in West-Duitsland waren betrokken bij deze alarmtoestand en ongetwijfeld heeft zij een kalmerende invloed gehad op de stemmingsdag. Men heeft de ordeverstoorders trouwens in hef algemeen weinig kans gegeven. De instruc ties voor de vier millioen mensen, die bij de verkiezingen behulpzaam waren, zijn zeer grondig geweest. Op sommige plaat sen moest het stembiljet, voordat het in de bus werd gegooid, drie keer worden aan gevoeld om te constateren of onverlaten de vorige nacht er geen brandplaatjes aan hadden geplakt, waardoor de inhoud van de stembussen kon worden vernietigd. Uit Sleeswijk-Holstein werd gemeld dat de bewoners van een plaatsje zelf een be- schermingswacht voor het stemlokaal had den gevormd. Het is gebleken, dat hier en daar de „Wahlscheine" zijn vervalst door leden van de Oost-Duitse socialistische eenheids partij. De laatste heeft echter weinig kans gehad om de verkiezingen te doen mis lukken of in de war te sturen. De bevol king van het Ruhrgebied heeft de schou ders opgehaald over de poging tot onrust- stoken, die de leden van de Freie Deutsche Jugend uit de Oost-zóne de afgelopen week hebben gedaan. PANMOENDJOM. (Reuter). De Noord- Koreanen en Chinezen hebben Zondag, de laatste dag van de uitwisseling van de krijgsgevangenen, 123 geallieerde krijgsge vangenen ter beschikking gesteld van de UNO te Panmoendjom. Onder hen waren 109 Amerikanen, acht Britten, vier Tur ken, een Zuid-Afrikaan en een Japanner. De Noordelijken wisselden een Amerikaan meer uit dan zij hadden toegezegd. Radio-Peking verklaarde Zondag, dat 25 Amerikaanse vliegers, die zich schuldig hebben gemaakt aan „bacteriologische oor logvoering" Zondag te Panmoendjom zijn vrijgelaten. Twee Zondag vrijgelaten kolonels van de Amerikaanse luchtmacht, die door de Chinezen en Noord-Koreanen waren be schuldigd van deelneming aan „bacteriolo gische oorlogvoering", verklaarden in het geallieerde ontvangstcentrum, dat zij, na DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Ebner-Eschenbach: In het ongeluk vinden wij meestal de rust weer, die ons door de vrees voor het ongeluk werd ontroofd. een „geestelijke marteling" gedwongen wa ren geweest verklaringen af te leggen voor de communistische radio. Een van hen zei, dat hij getracht had zelfmoord te plegen om aan de kwellingen te ontkomen. Generaal Osborne, de bevelhebber van het geallieerde ontvangstcentrum, ver klaarde Zondag, dat in totaal 12.760 geal lieerde gevangenen zijn gerepatrieerd, van wie 3.597 Amerikanen, 284 Amerikanen meer dan op de eerste Noordelijke lijsten was opgegeven. In Okroglica in Slovenië, een plaats vanwaar men Italiaans grondgebied kan zien, heeft de Joegoslavische staatsleider Tito Zondag een onverzoenlijke rede gehouden tot duizenden oudstrijders van de laatste wereldoorlog partisanen die in hun ver zetsstrijd tegen de Duitsers en Italianen met hevige anti-Italiaanse gevoelens vervuld werden en uit dien hoofde voor Tito thans een dankbaar gehoor waren, nu hij op wekte tot verzet tegen de zogenaamde Italiaanse imperialistische oogmerken. Hij stippelde een voorstel uit tot oplossing van de kwestie-Triëst, inhoudende de inter nationalisatie van de stad Triëst en de inlijving bij Joegoslavië van de gehele om geving dezer stad. Waarnemers zijn van mening dat hierdoor de kansen op een accoord zeer verslechterd zijn. „Joegoslavië wenst zijn eigen grondge bied tot de laatste kruimel terug en dit moeten de Italianen bedenken, als zij vrede wensen", zei de maarschalk. „De circus voorstelling, die de Italianen geven met hun troepen aan de grens, moet onverwijld worden gestaakt", vervolgde hij, „dan is er wellicht een mogelijkheid dat wij op een rondetafelconferentie tot een accoord ko men, zodat er vrede komt in dit deel van de wereld". Hij beschuldigde het Brits- Amerikaanse bestuur van het vrije gebied van Triëst ervan, dat het anti-Joegosia- vische elementen in het gebied had laten binnen komen om belangrijke posities in te nemen, waardoor de situatie ten ongunste van Joegoslavië gewijzigd is. Hij verwierp alle tot nu toe voorgestelde regelingen, ook die in het vredesverdrag met Italië is opgenomen en sprak zich uit tegen het „verouderde instituut" van gouverneur voor Triëst, dat ook in dit vredesverdrag wordt aanbevolen. „Wij wensen een vreedzame regeling, doch zijn ook bereid te vechten voor elke voet van onze grond, onverschillig wie de vijand is", aldus Tito. Ondanks de pogingen van Joegaslavië om een basis voor besprekingen te vinden, blijft Italië maar vasthouden aan de ver klaring van drie van 1948. waarin wordt gezegd dat het gehele gebied van Triëst aan Italië moet komen Joegoslavië er kent die verklaring niet en is niet van plan op die basis besprekingen te beginnen. Deze verklaring is destijds door de Westelijke Grote Drie afgelegd om de toenmalige Ita liaanse premier, De Gasperi, bij de ver kiezingen te steunen. Joegoslavië kan ech ter niet met zijn grondgebied verkiezings- compagnes in Italië gaan betalen". „Alle onrechtvaardigheden, die het Brits-Amerikaanse militaire bestuur ten aanzien van Joegoslavische belangen heeft begaan, moeten worden hersteld", zo zei Tito. De huidige Italiaanse campagne tegen Joegoslavië toont volgens Tito, dat Italië heeft vergeten, wat het gedurende de be zetting van Joegoslavisch gebied in de tweede wereldoorlog heeft gedaan. „De Italiaanse imperialisten zijn altijd naar Joegoslavisch gebied gekomen als plunde raar-s en onderdrukkers", zei hij. „Italië kan geen aanspraken laten gelden op ge bieden, waarvan het zich in het verleden met geweld meester heeft gemaakt". Italiaanse reactie In Italiaanse politieke kringen wijst men Tito's voorste) om de stad Triëst te internationaliseren en de omgeving bij Joe goslavië te voegen, van de hand. Het kan zelfs niet als basis van bespreking dienen, zo zegt men, aanvoerend dat de stad Triëst overwegend Italiaans is evenals het groot ste deel van het achterland. In de Brits-Amerikaanse zóne van Triëst zijn voor de 8.000 man Britse en Ameri kaanse bezettingstroepen alle verloven in getrokken. Politie patrouilleert in de stad Triëst om tegen eventuele reacties op Tito's rede te kunnen optreden. Joegoslavië heeft Zaterdag voor de vijfde maal in een week een nota aan de Ita- In de ouderdom van 73 jaar is Zaterdag avond omstreeks negen uur in de Rudolf Steinerkliniek in Den Haag overleden dr. Johan Alexander Nederbragt. Tijdens zijn leven was hij chef der directie van Econo mische Zaken van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, Havenraad van Danzig voor de Volkenbond, burgemeester van Voorburg, consul-generaal te Jeruzalem, voorzitter van de UNNRA-havencommissie in Triëst en buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van Nederland in Israel. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau en bezat ook vele buitenlandse on derscheidingen. De begrafenis van het stof felijk overschot van dr. Nederbragt is be paald op aanstaande Woensdagmiddag 13 uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen te 's-Gravenhage. liaanse regering doen toekomen, waarin het Italiaanse antwoord op het vorige protest als onbevredigend van de hand wordt gewezen, aldus deelde radio-Belgra do mede. Joegoslavië houdt zich aan wat het in de voorgaande nota's heeft uiteen gezet, aldus de nota. In de vierde nota dreigde Joegoslavië over te gaan tot „soort gelijke actie" als Italië zou doorgaan met militaire betogingen aan de grens. Troepenbewegingen A.F.P. Volgens het Italiaanse persbu reau Ansa hebben Zaterdag troepenbewe gingen plaatsgevonden in de Joegoslavische zóne van het vrije gebied van Triëst. Een tiental vechtwagens werd dichtbij de demarcatielijn tussen beide delen van het gebied waargenomen. Ook werd dichtbij de lijn artillerie opgesteld. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg zijn tie Italianen ook Zaterdag doorgegaan met het samentrekken van troepen langs de Italiaans-Joegoslavische grens. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitgestrekt hoge drukgebied beheerst het weer boven het grootste deel van Euro pa. Tussen eeij lage drukgebied boven Rus land en het maximum boven Europa voeren krachtige Noordenwinden grote hoeveel heden koude Poollucht naar het Zuiden, die Oost-Europa een voorproefje van de winter geven. Ook de lucht boven ons land is van polaire oorsprong, maar deze is in betrekkelijk langzaam tempo over Scan dinavië, de Oostzee en Duitsland gestroomd en daardoor belangrijk verwarmd. Intus sen wordt het hoge drukgebied boven N.- Ëuropa aan getast door een zeer actieve depressie op de Noordelijke IJzee. Het cen trum van de hoge druk, dat zich vanmorgen boven Noord-Duitsland bevond, gaat daar door in de richting van ons land bewegen. De huidige drukverdeling vertoont een grote stabiliteit. Nog een groot deel van deze week mag op droog weer gerekend worden. (van hedenmorgen 7 uur) weers- coestand OJ ■O-u» Va x Sf serslag mm. is -*4> zS Helsinki licht bew. windstil 13 0 Stockholm zwaar bew. ZW 4 16 0 Oslo mist W 1 12 0 Kopenhagen onbewolkt W 2 17 0 Amsterdam onbewolkt O 4 17 0 Edinburgh licht bew. windstil 21 0 Londen onbewolkt windstil 21 0 Luxemburg onbewolkt NO 9 20 0 Parijs onbewolkt NNO 4 24 0 Bordeaux onbewolkt NO 1 31 0 Grenoble half bew. windstil 27 0 Nice half bew. windstil 27 0 Genève onbewolkt windstil 25 0 Zürich onbewolkt windstil 23 0 Locarno geheel bew. O 4 27 0 Berlijn onbewolkt windstil 20 0 Frankfort onbewolkt NO 2 23 0 München onbewolkt O 3 19 0 Wenen licht bew. N 4 23 0 Innsbruck geheel bew. windstil 20 0 Rome onbewolkt N 2 0 rnrrvYrtwn r»xoo NAZOMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur- Droog. zonnig weer met weinig wind. Weer iets hogere maximumtempera turen. 8 September Zon op 6.02 uur. onder 19.12 uur. Maan op 6.14 uur, onder 18.50 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 7 September Hoog water: 3.17 en 15.37 uur Laag water- 11.19 en 23.34 uur Dinsdag 8 September Hoog water: 3.49 en 16.09 uur. Laag water: 11.54 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1