Maarten Harpertszoon Tromp plechtig in Brielle herdacht Prins Bernhard opende congres van beschavings-onderzoekers Spanningen tussen verzekerings instanties en artsen verminderen Wereldnieuws PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Voor één jaar benoemde aanvoerder bleef dit zestien jaar lang Dokterscongres in Den Haag concludeert: De radio geeft Dinsdag Mr. P. Idenburg over de verdeling van het wereld-inkomen Marja Aijkens in Nederland terug bloeit ió Uet zo Duur onweer J MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 2 WASSERIJ DUYN Kerkelijk Nieuws Onrustig, gejaagd? Nederlandse medici in moeilijkheden door uitbreiding verplichte verzekering LIKDOORNS KVP wil contact met KNP en katholieken in de P.v.d.A. Motorbenzine in brand; boerderij in as gelegd Heringa Wuthrich Zelfs gehoorzame dochters. Maar nu geeft de afwas fluweelzachte handen EEN BRIL VAN K E I P dat is qoed gezien Het kind verbleef in R.K. tehuis in Barcelona In de oude St. Catharijnekerk te Brielle werd gisteravond een van Nederlands grootste zeehelden, Maarten Harpertszoon Tromp, die driehonderd jaar geleden bij Terheyde is gesneuveld, herdacht. Onder de talrijke aanwezigen in het kerkgebouw bevonden zich onder meer jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden en nakomeling van Tromp, de mi nister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper en de bevelhebber der zeestrijdkrachten vice-admiraal A. de Booij. Nadat het orgel het „Wilt heden nu tre den" had gespeeld, sprak'de burgemeester van Brielle, de heer H. van Sleen een welkomstwoord. De marinierskapel onder leiding van Gijsbert Nieuwland speelde vervolgens een ouverture van Handel, waarna de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf een rede uitsprak. In een beschouwing over de persoon van Tromp, zei de minister dat Tromp een ge boren vlootvoogd was, in de beste bete kenis van het woord. Scherp van verstand in de krijg en niet minder in de krijgs raad, op het slimme af moedig en door tastend doch nimmer roekeloos, met een sterk ontwikkeld verantwoordelijkheidsge voel, zowel tegenover zijn meerderen als tegenover zijn minderen, zelfbewust en nooit bevreesd zijn mening te uiten, tegen wie ook, goed mensenkenner, die zijn scheepsvolk begreep, het gunde wat het toekwam. „Hij, die oorspronkelijk slechts voor een jaar was benoemd, zou zestien jaar lang tot zijn dood toe de van God gegeven aanvoerder van onze oorlogsvloot blijven", aldus de minister. Als bijzonderheid, maakte minister Staf er melding van, dat het beschieten van een Spaanse armada van 67 zeilen, onder be vel van Oquendo. in een gesloten kiellinie zoals dat op 16 September 1639 geschied de, en het gebruik van branders ter rede van Duins, nieuwe strijdwijzen waren die Tromp reeds in 1638 voor Duinkerken had beproefd, maar waarvan de bijna revolu- tionnaire betekenis thans maar al te zeer was gebleken. Het door Tromp aanbevolen beginsel: aanvallen nog vóór de tegenpartij iets heeft kunnen ondernemen, is de grondslag geweest en gebleven van onze oorlogvoe ring tegen Engeland in alle drie conflicten, die van 1652 tot 1673 van de Noordzee een kerkhof van driemasters hebben gemaakt. Dit „beginsel van aanvallen", door Tromp ontwikkeld, zo zeide minister Staf verder, hebben onze bevelhebbers in de strijd te gen Japan in de jaren 1941/1942 ook steeds voor ogen gehouden. Na de rede van minister Staf en nadat het Briels mannenkoor zich had laten ho ren, sprak de Commissaris der Koningin ADVERTENTIE in de provincie Zuidholland, mr. L, A. Kesper eveneens een korte rede uit. Het zangkoor van de Nederlands Her vormde Gemeente zong hierna „Getrouw tot in de dood", waarna de marinierska- pe! de „Marche Héroique" van Saint Saens speelde. Na deze herdenkingsdienst werd op het Stadhuis een ontvangst gehouden, die zeer druk werd bezocht. De gemeentegebouwen, het geboortehuis van Tromp, hotel „Nvmph" alsmede de kerktoren waren verlicht en in verschei dene straten was door de bewoners een extra verlichting aangebracht. ADVERTENTIE l\ M S T KR Il.\ M S E V A ART 20 Til.. 1105? DROOGWAS THANS 32 ct. PER K.G. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Doorn (2e pred.pl.) L. J. Blomsma te Beesd. te Oldebroek 2e pred. pl.) H. Harkema te Zeist. te Rou- veen, M. Rennes, cand. te Gouda. Evang. Lutherse kerk Bedankt voor Edam en voor Purmerend P. H. G. C. Kok te Weesp. Bept. gemeenten Beroepen te Musselkanaal M. G. Boescho- ten te Staveren. ADVERTENTIE Mijnhardt's Zenuw tabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. In een Zaterdag gehouden vergadering heeft het bestuur van de Katholieke Volks partij besloten een voorstel te doen aan het bestuur van de Katholieke Nationale Partij en aan het bestuur van de Katho lieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid betreffende het contact tussen de K.V.P, en deze beide groeperingen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed en lithurgische kalen der. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Kamerorkest. 11.55 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30— 12.33 Weerbericht.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actuali teiten. 13.25 Ausementsmuziek. 14.00 Geva rieerd programma. 14.50 Metropole- orkest, en solist. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Dr. E. Emmen: De positieve kant van emigratie. 18.00 Rhythmische mu ziek. 18.20 Sport. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philhar- monisch orkest en solist. (In de pauze: De emigrerende Kerk, causerie). 22.15 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondgebed en litturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 23.35 Tenor, bariton en bas. 23.50—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen» 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Or gelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de vrouw. 13.30 Amusementsmuziek. 14 00 Amerikaanse Muziek-kaleidoscoop. 14.30 Platen. 15.00 De Gummibal, hoorspel. 15.10 Hammondorkest. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.45 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Van Groenlanders en Es kimo's. 18.50 Platen. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Strijkkkwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 20.45 Mededelingen. 20.50 Disco-causerie. 21.35 Gevarieerde mu ziek. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Cal ling. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.1521.45 1. Weeroverzieht; 2. Actuali teiten. 3. Gastenboek. 4. Programma over vaeantiegenoegens, schoolbeslommeringen en jeugdherinneringen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Voor de tuinbouw. 13.15 Pianospel. 13.30 Platen. 13.45 Pianospel. 14.00 Platen. 15.00 Symphonie-concert. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Oud-Vlaamse liederen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Omroep orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. Het congres der World Medical Associa tion in Den Haag is Zaterdag besloten met een bespreking van het rapport der Com missie voor Sociale Zekerheid, waarin de positie van de arts in de huidige stelsels van volksverzekering tegen ziektekosten onder ogen genomen wordt. Reeds eerder heeft de W.M.A. een uit „Twaalf Punten" bestaand systeem van richtlijnen opgesteld, dat over deze pro- 'blematiek handelt. Punt 8 daarvan luidt: Het is niet in het algemeen belang, dat artsen gesalarieerde ambtenaren worden van de regering of van verzekeringslichamen. Punt 9 luidt: de honorering van medische diensten moet niet afhankelijk zijn van de financiële toe stand van de vei-zekeringslichamen. Het blijkt nu volgens het rapport van de com missie, dat deze punten, zo algemeen ge formuleerd, onvoldoende voorlichting geven wegens de uiteenlopende omstandigheden in de verschillende landen. Het rapport geeft een uitgebreid over zicht van de verschillende wijzen, waarop de medici worden gehonoreerd: volgens verrichting, per geval, volgens abonnement en dergelijken en zegt dan: het is de plicht van de doktoren, nimmer te vergeten, dat de geestelijke en lichamelijke belangen van de patiënt als individu essentieel zijn. Waar de medici deelnemen aan de opbouw van sociale zekerheid of maatschappelijke orga nisaties moeten zij hun aandacht op de mens gevestigd houden en dus trachten, de te scheppen organisatie aan te passen aan de geestelijke en lichamelijke behoeften van die mens. „Bedreiging van de arts" In de discussie namen enige afgevaar digden (Zuid-Afrika, Amerika, Italië) een negatief standpunt in ten aanzien van de verplichte verzekering, die zij zien als een bedreiging van de arts en een uit econo misch oogpunt gevaarlijk experiment. Zij bepleitten de directe betaling van de patiënt aan de arts, eventueel met bemiddeling van de vrijwillige verzekering. De afgevaardigde van Engeland zag als de plicht van de arts in de eerste plaats er voor te zorgen, dat geen arme medische hulp te kort komt. Talrijke andere afgevaardigden gaven een uiteenzetting van de toestand in hun land, waar de positie van de arts ten aan zien van de sociale zekerheid op uiteen lopende wijze is geregeld. De Nederlandse afgevaardigden maakten melding van de moeilijkheden, waarin de doktoren in Ne derland huns inziens komen door de uit breiding van de verplichte verzekering over telkens hogere inkomensgroepen. Over het algemeen bleek dat de oor spronkelijk grote spanningen tussen artsen en verzekeringsinstanties in vele landen beginnen plaats te maken voor beter onder ling begrip. Aanbevolen werd in ieder land gemengde commissies te vormen, waarin artsen en verzekeringsinstanties gemeenschappelijk aanvaardbare oplossingen kunnen zoeken. Nadere studie gevraagd Aan het slot der vergadering werd het rapport der commissie-Knutzon aangeno men met als conclusie: „De medische stand behoort categorisch iedere vorm van hono rering af te wijzen, die schadelijk kan zijn voor de hoedanigheid van de medische zorg of niet in overeenstemming met de begin selen van de medische ethiek is en beves tigt haar uitspraak van 1948 ten aanzien van de Twaalf Punten sociale zekerheid. De vergadering droeg voorts het bestuur der W.M.A. op, nader te bestuderen hoe goede gezondheidszorg verschaft kan wor den aan de armen van alle naties op zo danige wijze, dat er geen belemmering blijft -bestaan voor de onmiddellijke ver lening van medische hulp. Als een vlucht wilde ganzen, zo ziet deze formatie van Delta-vliegtuigen er uit, die voor het eerst vonrgevlogen zal worden op de grote Britse Luchtvaarlshow te Farn- borough. Nog nooit in de geschiedenis van de luchtvaart heeft zulk een formatie van vliegtuigen met driehocksvleugel tezamen het luchtruim gekozen. In de buurtschap De Wilgen onder Drachten is gisteravond omstreeks 9 uur de kapitale boerderij van de landbouwer G. Oosterwoud tot de grond toe afgebrand. De brand is ontstaan in de schuur, doordat daar een petroleumlamp omviel, die door twee zoons van de landbouwer werd ge bruikt bij het demonstreren van het mo torrijwiel van hun vader. De benzine van de motor raakte in brand en het vuur breidde zich snel uit, doordat het hooi vlam vatte. De brandweer van Drachten, die met twee spuiten was uitgerukt, kon niets tegen de vuurzee uitrichten. De landbouwer en zijn echtgenote waren niet thuis toen de brand ontstond. Een baby en een kind van vijf jaar konden tijdig in veiligheid worden gebracht. Een der zoons kreeg brandwon den. De landbouw-inventaris ging geheel verloren en van het meubilair kon een gedeelte worden gered. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTR1SCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES ADVERTENTIE Ook gehoorzame dochters helpen meestal maar tegenstribbelend met de afwas. Het is zo'n vervelend karweien kijk daarna eens naar je handen! Die tegenzin blijft de meisjes bij. ook als ze eenmaal getrouwd zijn en weten, dat er wel ergere dingen zijn om op te mopperen. Daarom wordt overal het grote nieuws van de Castella Vaatwas met gejuich ontvangen. Eindelijk is de afwas zo aan kant! Een lepel Castella Vaatwas in de teil, water bijgieten... en het sop schuimt de teil uit. Fluks de afwas erinen alles blinkt en schittert weer in een oogwenk. En kijk dan eens naar uw han den! Fluweelzacht zijn ze geworden, een waar wonder. Ja. wie niet wil rondlopen met hate lijke „afwashanden", die heeft het nu gevon den: Castella Vaatwas Prins Bernhard opende hedenmorgen in de zalen van de Academie voor Internatio naal Recht van het Vredespaleis te Den Haag het 28ste jaarcongres van het „Insti- tut International des Civilisations Diffé- rentes". Dit Instituut bestudeert vraag stukken van bestuur in- en sociale, poli tieke, economische en culturele banden en verschillen tussen volkeren van onderling afwijkende beschavingen. De Prins zeide dat het instituut sinds zijn oprichting in 1894 pioniersarbeid heeft verricht door vergelijkende studies met betrekking tot de politieke en sociale ontwikkeling van overzeese gebieden. Inmiddels hebben aan zienlijke wijzigingen in de verhoudingen tussen moederland en overzeese gebieden plaats gevonden. Nieuwe inzichten betref fende de wederzijdse betrekkingen tussen de onderscheiden beschavingskringen van deze aarde wonnen veld. Nieuwe landen en volkeren namen de verantwoordelijkheid voor eigen belangen op zich en traden daarmee tot de riien der volken toe. „Het is van het grootste belang", aldus Prins Bernhard, „dat in deze wereld een instel ling bestaat, die op de manier, zoals u het doet, in nièt-officiële sfeer deskundigen van de meest uiteenlopende beschavings gebieden samenbrengt. Wij moeten er zorg vuldig voor wagen, dat de bestudering van vele onderwerpen, die u behandelt, uitslui tend zou werden overgelaten aan de offi ciële autoriteiten". Twee-derde van wereldbevolking onvoldoende gevoed. Na de openingsrede hield de voorzitter van het congres, mr. P. Idenburg, een toe spraak, waarin hij de aandacht op de na tuurlijke hulpbronnen van de wereld ves- sti-gde. Velen menen, dat de maximum capaciteit van de productie uit deze bron nen niet meer voldoende zal zijp, cm de demografische aanwas'op te vangen. An deren menen, dat de menselijke geest wel een oplossing van het vraagstuk zal weten te vinden. Doch allen ziin het er over eens, dat de weinig doeltreffende wijze, waarop thans die hulpbronnen worden gebruikt, ernstige gevolgen medebrengt voor de toe komst van het menselijk geslacht. Vast staat, dat twee derde van de we reldbevolking tegenwoordig onvoldoende is gevoed. En de wereldbevolking neemt veel sneller toe dan de voedselproductie, sedert 1936 respectievelijk 13 percent en slechts 4 percent. De ongelijke verdeling van de rijkdom men over de verschillende landen van de wereld maakt dit vraagstuk nog urgenter. Twee derde va.n de inkomsten van de we reld dienen voor slechts 18 percent, of nog geen vijfde van de wereldbevolking. En daarentegen moet 15 percent van de in komsten dor wereld dienen voor twee derde van de wereldbevolking. De productie van de landbouw is uiterst laag in vele tropische landen, per opper vlakte en per hoofd van de bevolking. De toekomst ziet er somber uit voor die landen, want de jaarlijkse besparing is bij lange na niet groot genoeg, om bij de be volkingsaanwas zelfs het huidige onvol doende peil te handhaven. Men mag er de ogen niet voor sluiten, dat door bijstand van de UNO en techni sche hulp niet dan de allerergste nood wordt gelenigd. Er zouden veel meer be leggingen moeten zijn en veel meer geld op niet rechtstreeks rendabele wijze dienen te worden geïnvesteerd. En heiaas is er bij de landen met hoge inkomens per hoofd van de bevolking een toenemende tegenzin tegen het brengen van nog meer offers. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR j Het een vliegtuig uit Spanje is Zondag op Schiphol aangekomen het vijfjarige meisje Marja Aykens, dat in October 1952 bij een echtscheidingsprocedure aan de moeder zou worden toevertrouwd, maar door de vader naar het buitenland was meegenomen. De vader bleek het te hebben ondergebracht in een Rooms-Katholiek kindertehuis te Barcelona. Dank zij de activiteit van de Nederlandse Buitenlandse Dienst en de Nederlandse R.K. geestelijk heid is het kind nu terug bij de niet-R.K. moeder. Van het echtpaar Aykens was de man R.K., de vrouw Joods. Het huwelijk, dat niet kerkelijk was bevestigd, werd op 31 Juli 1952 door echtscheiding ontbonden. Op 13 October 1952 werd het enige kind uit dit huwelijk, Marja, dat de vader bui ten de moeder om katholiek had laten do pen, aan de moeder toevertrouwd, die tot voogdes werd benoemd. De vader was op 8 October 1952 uit de ouderlijke macht ontzet. Aanvankelijk had de man de echtschei ding gevorderd. De president van de recht bank te Amsterdam had bepaald, dat het kind gedurende het proces ten huize van de ouders van de man zou verblijven. Toen echter bleek dat de man de door hem begonnen procedure niet voortzette, heeft de moeder een verzoek tot ontzetting van de vader uit de ouderlijke macht aan hangig gemaakt. Tevens verzocht zij de president van de rechtbank zijn beschik king, waarbij het kind voorlopig bij de ouders van de man was ondergebracht, te wijzigen in deze zin, dat het kind gedu rende de procedure aan de moeder werd toevertrouwd. Aan dit verzoek heeft de president gevolg gegeven. Daarna heeft de moeder harerzijds echtscheiding gevorderd. Vier dagen voordat de president zijn be schikking betreffende het kind wijzigde is de vader met het kind naar het buitenland vertrokken. De justitie liet daarna een onderzoek in stellen in België, Frankrijk en Spanje. Van de Spaanse politie werd bericht ontvangen, dat de man de Spaanse grens niet was over gekomen. Naderhand bleek, dat hij zich toch in Spanje bevond, en wel toen hij zich bij het Nederlandse consulaat in Barcelona vervoegde om zijn pas te laten verlengen. Toen bleek, dat de man voornemens was met het kind naar Brazilië te gaan, heeft de moeder zich gewend tot opperrabijn Tal, die zich in verbinding stelde met de R.K. geestelijkheid. Na uitvoerige bespre kingen, waarbij de moeder verklaarde vol komen vrij te willen ziin in haar keuze van opvoeding'van het kind, heeft de R.K. gees telijkheid een afgevaardigde naar Spanje gezonden met de opdracht het kind naar Nederland terug te brengen. De kinderrechter te Barcelona werd be wogen zich bereid te verklaren, de voogdij- beschikking van de Amsterdamse recht bank ook in Spanje ten uitvoer te laten leg gen, indien de rechtbank het verzoek daar toe zou doen. De Amsterdamse rechtbank heeft dit verzoek op 4 Augustus gedaan. Na ontvangst van de desbetreffende stukken heeft de kinderrechter te Barcelona toen bevolen, dat het kind naar Nederland te ruggebracht moest worden. Vetorecht. In een artikel in het blad van de Russische regering, „Izwestija",wordt Zondag gezegd, dat Rusland bij iedere bespreking in de toekomst er op zal staan, dat het vetorecht in de Veilig heidsraad van de UNO gehandhaafd blijft. „Het vetorecht is de primaire basis van de UNO", aldus het blad in een commentaar op de rede die Dulles vorige week heeft gehouden en waarin hij voorstelde, het handvest van de UNO aan een nieuw onderzoek te onderwer pen. Praatje. De predikant van het Engelse dorpje Longhope heeft in een kerkelijk blad een artikel geschreven, waarin hij er op aandringt dat de aartsbisschop van Canterbury, het hoofd van zijn kerk, eens een „vaderlijk gesprek" zal hebben met de Hertog van Edinburgh, om deze te bewegen des Zondags geen sport meer te beoefenen. De predikant wijst er op dat er steeds weer foto's verschijnen van de prins, die genomen zijn bij op een Zondag gespeelde cri cket- of polowedstrijd. Vermindering. De Britse ambassadeur en hoge commissaris in Oostenrijk, Sir Harold Caccia, heeft Vrijdag aan de Oostenrijkse vice-kanselier, dr. Scharf, medegedeeld, dat de Britse bezettings troepen in Oostenrijk tegen het einde van dit jaar tot één bataljon zullen wor den teruggebracht. Engeland heeft op het ogenblik drie bataljons in Oosten rijk. De Britse hoge commissaris zei, dat Engeland zijn plicht jegens Oosten rijk zal blijven vervullen, maar dat het tevens al het mogelijke zal doen om de last van een bezetting voor het Oosten rijkse volk te verlichten. Verraad? Volgens de Stockholmse corres pondent van het West-Berlijnse blad „Der Abend" is mevr. Beria degene ge weest, die haar man, de vroegere minis ter van Veiligheid van de Sovjet-Unie, heeft verraden. Zij zou Malenkov vol doende bewijsstukken hebben geleverd, om de arrestatie van Beria te rechtvaar digen. Het blad verklaart, dat diploma tieke vertegenwoordigers van de Sovjet- Russische satellietstaten te Moskou dit hebben onthuld. Kroeglov, de nieuwe minister van de geheime politie, die een neef is van mevr. Beria, zou de rol van tussenpersoon hebben gespeeld. Ontslag. De in Rusland geboren Ameri kaanse hoogleraar dr. Alex Novikoff is door de universiteit van Vermont ont slagen, omdat hij had geweigerd vragen te beantwoorden van de senaatscommis sie voor binnenlandse veiligheid. Novi koff had verklaard.dat hij nü geen com munist is, doch hij weigerde mee te delen, of hij vóór 1948 in verbinding had gestaan met communisten. Hier door had dr. Novikoff volgens de uni versitaire autoriteiten blijk gegeven van een onvoldoende mate van „ver antwoordelijkheid, rechtschapenheid en openhartigheid". Voorraad. Hanson Baldwin, de militaire medewerker van de New York Times, heeft Zondag in een artikel verklaard, dat de Amerikaanse voorraad atoom wapens waarschijnlijk „meer dan 1000" en de Russische tussen 100 en 300 be draagt. Ongetwijfeld bezitten de V- S. een aanzienlijke voorsprong wat betreft de algemene kennis van atoomwapens, voorraden en middelen van vervoer om atoomwapens naar de doelen te bren gen, doch de Sovjet-Unie bezit wellicht, geholpen door Duitse technici, een klei ne voorsprong bij de ontwikkeling van geleide projectielen, aldus Baldwin. Asyl. De Poolse consul in Winnipeg (Ca nada), Michael Krycun, heeft Zaterdag de Canadese autoriteiten politiek asyl gevraagd. Dit verzoek is ingewilligd. Trots. President Eisenhower heeft in een boodschap ter gelegenheid van de „Dag van de arbeid" verklaard, dat er geen duidelijker bewijs voor de voorspoed van de vrije arbeid bestaat dan het voedsel, dat „dit vrije Amerikaanse volk heeft kunnen zenden om honderd duizenden die lijden in het Oost-Duitse proletarische paradijs te voeden". „De arbeiders van Amerika zijn getuigen van de kracht, de trots en de voorspoed, die alleen door vrije arbeid kunnen worden gewonnen", aldus de president. Verlaging. Het Roemeense kabinet heeft Zaterdag besloten over te gaan tot be lastingverlagingen van 20 tot 50 pro cent met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1952 ten gunste van zelfstandige boeren en leden van de collectieve boe renbedrijven, aldus deelde radio-Boeka. rest mede. De bedoeling van de ver lagingen is het stimuleren van de pro ductie en het verhogen van de levens standaard van de bevolking. 15. Jolliepop bleef bij zijn weigering om de lievelingsleeuw van de Mogol nog ver der te bedienen en het kostte Panda de grootste moeite om Zijne Hoogheid ervan te overtuigen, dat men Jolliepop niet tot andere gedachten mocht brengen, door hem stokslagen toe te dienen. „Bah", zei de Mo gol, terwijl hij verveeld in een leunstoel achterover leunde, „als men hier onwillige bedienden niet eens mag afranselen en men leeuwen aan kettingen moet leggen, vindl ik het maar een saaie boel!" En hij wei gerde de thee, die Jolliepop hem offreerde. „Zijne Hoogheid verveelt zich", dacht Pan da bedrukt, „wat moet ik doen". Op dat ogenblik loerde een zwierig persoon door de ramen. „Wel, wel", mompelde hij„welk een doods tafreeltje! Zijne Hoogheid schijnt te snakken naar een weinig afleiding. Hm, hoewel Panda mij onheus heeft behandeld, voel ik het nochtans als mijn vrienden plicht, om zijn gast een weinig afleiding te bezorgen". Zijn blik rustte even pein zend op het fonkelende juweel, dat de Groot Mogol in zijn tulband droeg. „De Blauwe Flonker", mompelde hij, „indien ik mij eens van dat kleinood meester maak te.... zou dat de sensatie geven, waaraan hier zo dringend behoefte is?" DE neiging van sommige mensen om al les wat op hun weg komt in gelds waarde te taxeren, willen we hier zeker niet navolgen. Wanneer we ons dus van daag bezig houden met de „prijs" van een stevig plaatselijk onweer, geschiedt dat niet uit mercantiele overwegingen, maar uitsluitend om een vergelijkingsmogelijk heid te hebben ten aanzien van de energie die door het onweer wordt verbruikt en het bedrag van de electriciteitsnota in ons huishouden. We zullen ons niet verdiepen in de theo- riën over het ontstaan van onweer, maar slechts vermelden dat men is afgestapt van de vroegere op vatting dat er zulk een groot spanningsverschil ontstaat tus sen een wolk en de aarde, dat op een gegeven moment een reusachtige vonk overspringt en de spanning vereffent. Ui terst vernuftige toestellen heb ben de onderzoekers in staat gesteld de ontladingen van het onweer als het ware op de voet te volgen, en daarbij is geble ken dat de bliksem een zeer groot aantal gedeeltelijke ontladingen telt, die ieder uit een vóórinslag en een hoofdinslag bestaan, die met grote snelheid eerst naar de aarde, maar dan terug van de aarde naar de wolk lopen. De reusachtige vonk die van de wol ken op de aarde overspringt is hiermee dus van de baan. Maar laten we de theorie verder voor wat zij is. Voor ons is het voldoende te we ten dat de stroomsterkte van de bliksem tot 30.000 Ampère gaat en in zeldzame ge vallen zelfs lot 200.000 Ampère oploopt. We zouden dus tot een berekening van de doorgestroomde electriciteit kunnen komen, wanneer we de tijdsduur der ontladingen kennen. Want 100.000 Ampère gedurende één duizendste seconde komt op hetzelfde neer als 100 Ampère gedurende een hele seconde. We zullen ons verder niet in de schattin gen van de tijdsduur der bliksemontladin- gen verdiepen, maar ons vasthouden aan een becijfering welke prof. Van Staveren destijds heeft gegeven en die er op neer komt dat aan een blikseminslag gemiddeld een energie van 5 kWh kan worden toege kend. Nu is het ons al bijzonder gemakke lijk gemaakt, want op onze electriciteits nota zouden de kosten daarvan worden ge- waardeerd op 35 cent. Een plaatselijk onweer, dat we op 200 blikseminslagen stel len er zijn er ook van 1000 en méér verbruikt dan een energie die ook door de electriciteilscentrale voor een bedrag van 70 kan wor den geleverd, zij het dan dat dit geschiedt met minder geweld geluk kig! en méér naar behoefte. We noemden hierboven uitdrukkelijk het plaatselijke onweer, omdat over de gehele aardbol gerekend, naar schatting iedere seconde 100 bliksemontladingen plaats vin den, daardoor jaarlijks 16 milliard kWh verbruikend; een hoeveelheid electrische energie waarmee geheel Nederland ruim 5 jaar zou kunnen toekomen. Uiteraard heeft men in het verleden ver schillende plannen gemaakt die tot doel hadden de spanningsverschillen tussen de aarde en de atmosfeer op economische wijze te benutten. Maar dat werd tenslotte toch wel een beetje erg fantastisch. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2