Bloemen en toespraken op de „Spaarnheuvel" KOLEN KOLEN Kort en bondig Agenda voor Haarlem Haarlem schenkt Oude Tonge monument voor begraafplaats Helft der Leidse diensten voortaan via centrum Heemstede en De Glip Jubileumreceptie in Santpoorts Chr. School <^Brieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 De heer W. A. Dolleman - 40 jaar notaris - verleed 17326 acten Voetgangster met zoontje stak onvoorzichtig over Harmonie-orkest „Haar lem" maakte Zondagmiddag veelbelovend debuut „Columbia" op stap Autobezitters opgepast! Onschuldig brandje op terrein „Holland-Nautic" Acht zilveren jubilarissen bij Haarlemse Scheepsbouw N. G. Zethof kreeg koninklijke onderscheiding Concierge Rijkskweek school nam afscheid Vierde bus op lijn 6 de gehele dag Gé Michels bespeelde het 31-toonsorgel in Teylers Museum Oud-klarinettist van de HOV overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Zich gemeld bij de politie Auto ontvreemd Haarlemse lyceïsten in Duitsland Verzending van zeepost N.Z.H.-wititerdienst goedgekeurd DE hele Zaterdag heeft een van Kennemerlands bekendste notarissen, de heer W. A. Dolleman, bij de viering van zijn veertigjarig ambtsjubileum, grote belang stelling mogen ondervinden van vele vrienden en collega's en van hen, die in deze veertig jaar hun belangen door hem lieten behartigen en die hem nu kwamen felicite ren. 's Morgens werd de heer Dolleman de hem toekomende huldiging bereid in zijn kantoor en woning aan- de Wüstelaan in Santpoort, waarbij de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint en twee leden van het personeel van het kantoor het woord voerden. In de middag kwamen ruim twee honderd personen notaris Dolleman de hand drukken op de grasmat van de „Spaarnheuvel", die was gesierd met tientallen kleurige bloemstukken. ADVERTENTIE geven de prettigste warmte en branden reukloos zijn het VOORDELIGST Wij verwijzen U naar het voorlichtingsblad „De Ko I e n m a n", dat deze week bij U aan huis bezorgd wordt. FED. KRING VAN* BRANDSTOFFENHANDELAREN De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, die 's morgens zijn gelukwensen offreerde, herinnerde er aan hoe hij als pas beginnend burgemeester in Velsen bij het vijfentwintig-jarig jubileum van nota ris Dolleman, de receptie had bezocht, i Voor de gemeente heeft de heer Dolleman vele zaken behartigd; hij is voor een groot deel van Velsens burgerij de vertrouwens man, mede doordat hij al die jaren met beide voeten midden in Kennemerland heeft gestaan. De burgemeester sprak daarna over het werk van de heer Dolle man voor de wederopbouw en verschil lende verenigingen en instellingen. De no taris heeft IJmuiden steeds gezien als een voorstad van Amsterdam. Thans is er zo'n stad in aanbouw zodat in de toekomst de visie van de notaris ongetwijfeld een juiste zal blijken te zijn. Encyclopaedic en plaat Als oudste candidaat sprak vervolgens de heer J. J. Rijenga, die namens de we derzijdse familie en het kantoorpersoneel een Winkler Prins Encyclopaedic aanbood. Bovendien ontving de jubilaris van het personeel een langspeelplaat met muziek van zijn lievelingscomponist Mozart. „Vennootschappenfabriek" De oudste klerk, de heer J. Bakker, die haast even lang als de notaris in Velsen werkzaam is, voerde namens het gehele personeel het woord. In gedachten ging hij terug naar de eerste tijd van des no taris' ambtsperiode. De rederijen en de vishandel legden hun belangen in zijn hand. De vissersvloot groeide gestadig, nieuwe boten kwamen in de vaart en voor elke trawler kwam een naamloze vennoot schap in het leven. Voor de oprichting daarvan werd door de heer Dolleman zorg gedragen. Bij het ministerie van Justitie noemde men het kantoor dan ook een „vennoot schappenfabriek". De heer Bakker riep ook de oprichting van de Coöperatieve Visafzetvereniging en zeer belangrijke vei lingen van schepen en visserij-uitrustingen in herinnering. Hij roerde ook de „smees- boot" aan, waardoor op het kantoor „mooie zaken" ter behandeling kwamen. Toen IJmuiden zich uitbreidde noodden de bouwterreinen vele zeelieden tot het bou wen van huizen, waaruit koop-, hypotheek en credietacten voortsproten. Voorts sprak de heer Bakker over openbare verkopin gen, acten die het gevolg waren van eigen bouw, toewijzing en de bouw met een her- bouwplicht. In veertig jaar werden door de heer Dolleman 17326 acten verleden. In alle eer en waardigheid „U heeft het ambt veertig jaar gedragen in alle eer en waardigheid", aldus de heer Bakker, „ik weet niet wat ik hoger moet stellen: uw kennis van zaken, uw heldere blik bij moeilijke problemen, dan wel uw onvermoeide ijver, werklust en energie. Daarom stel ik deze hoedanigheden op één lijn. Wanneer ik ze dan als een geheel naar voren breng, wordt de notaris zicht baar, die men met vol vertrouwen zijn be langen kan doen behartigen, en de man, die een lichtend voorbeeld is voor ieder die met hart en ziel zijn werk wil vol brengen". „Met vreugde denk ik aan de thans heer sende mening, dat men ongeacht ieders overtuiging naast elkaar kan staan in de strijd voor goed onderwijs. Schoolbesturen en overheid leven gelukkig in vrede naast elkaar" zo zei Velsens wethouder H. de Boer Zaterdagmiddag in de feestelijk ver sierde gymnastiekzaal van Santpoorts School met de Bijbel, aan de Frans Net- scherlaan, die haar zilveren jubileum met een drukbezochte receptie vierde. Zijn woorden werden vergezeld door een ge waardeerd cadeau van gemeentewege een electrische klok voor de hal van de jarige school die door de praeses van het schoolbestuur in dank aanvaard is. Zilveren voorzitter: de heer A. Markerink Behalve wethouder De Boer was ook zijn collega, de heer J. C. Aschoff present om het gedeeltelijk meej ubilerende bestuur te complimenteren. De heer P. Verkruysen, het hoofd, haalde in zijn inleidende toe spraak een aantal herinneringen op uit de historie van de School met de Biibel, met v/ier lief en leed hij evenals mejuffrouw N. Kater van het begin af verbonden is ge weest. Het hoofd huldigde tevens de „ziel" van het bestuur, voorzitter A. Markerink, die naar schatting 1600 handtekeningen in die kwart-eeuw heeft moeten zetten en wie nu daarvoor een nieuwe vulpen werd aangeboden. De eveneens jubilerende be- stuui-der, de heer A. Eikelenboom ontving uit handen van de heer Verkruysen een Bijbel in de nieuwe vertaling. W. A. Dolleman De heer Bakker huldigde hem in de tweede plaats als mens, die steeds bereid werd gevonden bij te staan waar hulp nodig en mogelijk was. Op de drukbezochte receptie, die 's mid dags op de „Spaarnheuvel" werd gehou den, kwamen onder meer de volgende per sonen gelukwensen: J. H. A. K. Guallhérie van Weezei, hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage; notaris Van Holk als voorzitter van de ring; mr. J. van Eerde, directeur van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden en bestuurslid K.N.Z.H.R.M.; de heer C. Oud, bestuurslid K.N.Z.H.R.M. en oud-directeur van het bedrijf; P. Waardenburg, directeur Sociale Zaken te Velsen; J. H. A. M. Anten, notaris; mr. F. Raedt, kantonrechter te Haarlem; de heer T. C. A. Bölger, Bever wij ks notaris en mr. H. A. Drielsma, inspecteur successie en registratie. Vermoedelijk in de eerste helft van No vember zal op de begraafplaats in Oude Tonge, waar de slachtoffers van de over stromingsramp ter aarde zijn besteld, een eenvoudig gedenkteken worden geplaatst, dat de burgerij van Haarlem zal aanbieden. Het adoptie-comité heeft reeds opdracht gegeven aan mevrouw J. Ducro-Kruyer een beeld te maken; het verwacht dat de Haarlemmers bereid zullen zijn in de kos ten bij te dragen. Op de begraafplaats bij de dijk in Oude Tonge, die aanvankelijk als tijdelijke be doeld was, doch die daar zal blijven, zijn reeds meer dan driehonderd slachtoffers begraven. Vorige week dus zeven maan- dan na de ramp zijn nog de lichamen van drie kinderen gevonden, waarvan ver moedelijk twee uit Oude Tonge en een uit Nieuwe Tonge. In Oude Tonge worden nog zes bewoners vermist. De vorige week gevonden lichamen werden aangetroffen in greppels, die aangeslibt waren. Bij werkzaamheden hebben arbeiders de stof felijke overschotten aangetroffen. Nadat de gemeenteraad van Oude Tonge besloten had de noodbegraafplaats tot een permanente te maken is een beplanting aangebracht, waaraan de gemeente en de burgerij medewerking verlenen. Het adoptie-comité heeft zich beraden over het plaatsen van een eenvoudig mo nument op de begraafplaats en stelde zich in verbinding met de Haarlemse beeld houwster mevrouw J. Ducro-Kruyer. Deze was bereid medewerking te verlenen en bracht een bezoek aan Oude Tonge. Zij maakte twee ontwerpen in klei en de keuze van het comité viel op een beeld, voorstellende een vluchtende vrouw met een kind op haar armen; met een angstige blik kijkt zij om. Mevrouw Ducro zet thans haar werk zaamheden voort; het monument zal 1.25 meter hoog worden en geplaatst worden op een voetstuk van een halve meter. De tekst voor het voetstuk zal nog gemaakt worden. Het beeld wordt van brons ge maakt en gegoten bij de bronsgieterij A. N. Binder. Het monument zal geplaatst worden bij het op de begraafplaats staand kruis; een pad zal er naar toe leiden. Het gemeentebestuur van Oude Tonge Om ongeveer half zes heeft Zaterdag middag op de Schoterweg nabij de Pijn boomstraat in Haarlem-Noord een aanrij ding plaats gehad tussen een motorfiets, bestuurd door een 45-jarige ambtenaar en een 41-jarige voetgangster, die vergezeld was van haar vierjarig zoontje. De aan rijding ontstond doordat de voetgangster, die met haar zoontje de Schoterweg over stak, niet voldoende op het verkeer lette, zodat zij door de motorrijder, die met een snelheid van veertig kilometer per uur reed, werd aangereden. De voetgangster en haar zoontje kwamen beiden te vallen, terwijl ook de bestuurder van de motor fiets een smak op het wegdek maakte. De voetgangster liep enige ontvellingen aan benen en schouders op en het kind kreeg een buil op het hoofd. De motorrijder is met een hersenschudding en een kaakfrac- tuur opgenomen in de Sint Joannes de Deo. Getuigen van bedoelde aanrijding wordt verzocht, zich te melden bij de ver keerspolitie aan de Lange Wijngaard straat 14 te Haarlem. Het vroegere harmoniecorps „Excelsior" is geheel gereorganiseerd. Ook de naam is veranderd. Het korps heet nu Harmonie orkest „Haarlem" en onder deze naam en in een nieuwe bezetting heeft het Zondag in de muziektent van „Dreefzicht" zijn eerste openbare en zelfstandige concert gegeven. Dit concert heeft alle reden ge geven om van de toekomstige ontwikkeling het beste te verwachten. Het ensemble stond onder leiding van de heer J. Gorter, een pittige dirigent, die met juist inzicht de zogenaamde onderge schikte elementen van een compositie als begeleidende accoorden en omspelings- figuraties ten minste even belangrijk acht als de op de voorgi'ond tredende hoofd melodie. Met andere woorden: de heer Gorter heeft bijzondere aandacht voor de détails, die bij de uitvoering van het pro gramma van marsen, een ouverture van Von Suppé, een wals van Hall, „Der Geist der Woiwoden" van Grossmann, de ouver ture „Zampa" van Hérold en de wals „Ro zen uit het Zuiden" van Joh. Strauss, in derdaad zeer zorgvuldig werden afgewerkt. Verder kon men tevreden zijn over het rhythme, de zuiverheid en over de klank afweging, waardoor bijvoorbeeld het ver dienstelijke spel van solo-klarinet en van de klarinettengroep bij de voordracht van de Zampa-ouverture goed kon opvallen. Bij al die muzikaal verantwoorde ver tolkingen, viel die van de toch al matige mars „Sunny River" uit de toon door het obligate „zingen" van korpsleden. Dat ging te veel in de richting van de amusements muziek. Het is duidelijk, dat de fijne trekjes van de uitvoeringen in de openlucht vaak ver loren gingen. Maar we zien met belangstel ling uit naar" een zaalconcert, van dit har moniekorps, dat in elk geval een gelukkige entree in het Haarlemse muziekleven ge maakt heeft. P. ZWAANSWIJK. De voetbalvereniging „Columbia", een sportief onderdeel van de verkoopmaat schappij Bovema en de Nederlandse gramo- foonplatenfabriek te Heemstede, heeft Zon dag per touringcar een tocht door ons land gemaakt. Tijdens deze gezellige trip werd onder meer een bezoek gebracht aan Ouwe hands Dierenpark, de Posbank, Arnhem, Nijmegen en de Hatertse vennen. Een diner te Arnhem, waar door directeur G. M. Oord Jr. en voorzitter W. II. Hartman enige spre- ches werden afgestoken, vormde een hoogtepunt van deze dag. Zondag heeft men vermoedelijk gepoogd, een auto te ontvreemden, die voor de Stads schouwburg aan het Wilsonsplein in Haar lem stond geparkeerd. Toen de eigenaar van de auto bij zijn wagen kwam, ontdekte hij, dat het linker portier, dat afgesloten was geweest, was opengerukt, terwijl de motor kap openstond. Men heeft vermoedelijk ge tracht. de stroomdraden door te verbinden, doch is bij deze arbeid gestoord. De Haarlemse beeldhouwster mevrouw J. Ducro-Kruyer heeft een ontwerp gemaakt van een monument voor de begraafplaats van Oude Tonge, waar meer dan driehon derd slachtoffers van de overstromingsramp begraven zijn. heeft reeds ingestemd met de plannen en de vorige week, toen ouden van dagen uit die gemeente op bezoek waren in Haar lem, hebben burgemeester de heer A. van Dijk en diens echtgenote in het atelier van mevrouw Ducro het ontwerp bezich tigd. Beiden waren zeer ontroerd en de burgemeester zeicle zijn indrukken niet in woorden te kunnen uitdrukken. Om het monument nog voor de winter te kunnen plaatsen heeft het adoptie-comité reeds besloten mevrouw Ducro de opdracht te verstrekken in de overtuiging, dat de burgerij van Haarlem haar medewerking aan de schenking zal verlenen door bij dragen te geven. Het giro-nummer van het comité is 9432; bedragen kunnen ook ge stort worden bij het kantoor Haarlem van de Rotterdamse Bank of bezorgd worden op het kantoor van de U.V.V., stadhuis te Haarlem. Zondag werd om ongeveer vier uur brand gemeld op het terrein van de N.V. Holland Nautic aan de Spaarndamseweg te Haarlem. Bij onderzoek bleek, dat een vuilnisbelt, bestaande uit vette doeken poetskatoen, zaagsel, papier en dergelijke, door broei in brand was geraakt. De aanwezige brand weer heeft de brand met twee slangen op de waterleiding geblust. Gebouwen en mate riaal liepen geen schade op. Morgenmiddag worden bij de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij acht leden van het personeel door directie en personeels vereniging gehuldigd, die dit jaar hun zilveren jubileum vieren. Het zijn de magazijnbediende F. Foppe, de ijzerwerker H. Bloem, de spantenbuiger M. Bloem, de ijzerwerker P. Bijl, de klinker J. Halderman, de smid W. Jacobs, de ijzerwer ker K, Visser en de draaier J. van Zeeland. Een halve eeuw bij GEB Hedenmorgen is op het Energiebedrijf te Haarlem de technisch ambtenaar N. G. Zethof gehuldigd in verband met zijn gou den jubileum bij het bedrijf. Uit han den van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers ontving de heer Zethof de zilve ren médaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De burgemeester, evenals de directeuren J. H. Steinkamp en J. H. Kouwenhoven, sprak zijn bewondering uit over de wijze waarop de jubilaris het van fittershelper tot technisch ambtenaar heeft weten te brengen. Uit handen van de di rectie ontving de jubilaris een bloemstuk en een enveloppe met inhoud. Van de Ne derlandse Maatschappij voor Handel en Nijverheid kreeg de heer Zethof een ver erend getuigschrift. Voorts werd hij toege sproken door de heren J. van Arkel, chef van de afdeling gasdistributie, J. de Ruiter, namens het personeel van cle afdeling gas distributie, J. J. Loerakker, voorzitter van de'Arka, en W. Schornagel namens de administratieve ambtenaren van het be drijf. De heer Zethof sprak tot slot een woord van dank. Zaterdagochtend namen de personelen van de Rijkskweekschool en de Rijksleer school afscheid van het concierge-echtpaar, de heer en mevrouw G. van der Kodde. Deze waren gedurende een dertigtal jaren achtereenvolgens verbonden aan de in 1936 opgeheven Nutskweekschool voor Onderwijzeressen en daarna aan de Rijks kweekschool aan de Leidsevaart. Namens alle leerkrachten werd het echtpaar, on der aanbieding van een passend cadeau en bloemen, dank gebracht voor hetgeen het in deze voor een school zo belangrijke functie heeft verricht De heer G. A. Su- man, die sinds Februari 1951 de heer Van der Kodde in zijn zich steeds uitbreidende taak heeft bijgestaan, was reeds op 1 Sep tember bij de aanvang van de cursus in zijn functie bevestigd. De N.Z.H. heeft van de betrokken auto riteiten goedkeuring gekregen op de voor gestelde wijzigingen van enkele buslijnen. De voor Haarlem en omgeving belang rijkste verandering betreft cle opneming van de buurtschap De Glip in de buslijn HaarlemLeiden, waardoor bediening daarvan door lijn 2 van het stadsnet komt te vervallen. De bussen vsn Haarnem naar Leiden gaan dus na 4 October om de andere via de Herenweg (Rijnstraat) of via het cen trum van Heemstede en De Glip naar Benrtebroek, waar de beide takken bij de stichting „Vogelenzang" weer tezamen komen. In de ochtend- en avonduren wordt dus over de afzonderlijke trajecten een veer- tigminutendienst gereden, tot 9 uur 's och tends en tussen 12 en 19 uur 's middags een twintigminutendienst. Tussen Haarlem (Tempeliersstraat) en De Glip wordt gereden via Dreef, Fontein laan, Zuiderhoutlaan, Bronsteeweg, Bin nenweg, Raadhuisstraat, Valkenburger- laan en Glipperweg. De bussen die van Haarlem rechtstreeks naar Bennebroek rijden, volgen na Sassen- heim een iets kortere route naar Leiden, namelijk via Warmond. De bussen welke over De Glip rijden volgende bestaande route over Oegstgeest naar de sleutelstad. De vierde bus, welke op lijn 6 van het Haarlemse stadsnet enige weken geleden in dienst werd genomen om de al te grote, door de spoorwegovergang in de Pijlslaan ontstane vertragingen enigszins te com penseren, heeft goed voldaan. De openbare bespeling van het 31-toons- orgel in Teylers Museum, waarvoor als regel de eerste Zondag van de maand be stemd is, was gisteren aan de organist Gé Michels toevertrouwd. Hij had een pro gramma samengesteld van muziek uit de zeventiende en achttiende eeuw, welke be doeld was om uitgevoerd te worden op or gels met de zogenaamde midden-toonstem- ming. Ook op het orgel in Teylers Museum kan deze muziek in de genoemde stemming vertolkt worden, zelfs op de tweede (nor male) speeltafel, die naast de eigenlijke 31- toons-speeltafel staat opgesteld. Gé Michels begon met de Variaties over „Mein junges Leben hat eind Eind" van J. P. Sweelinck, een werk dat aan getrouwe bezoekers van orgelconcerten wel bekend is. Het tempo, dat de organist koos, leek mij met het op de noodzaak van een dui delijke tekening van de figuraties, te snel. Voor de veel minder bekende Toccata en Fuga in d van Jos. Seegers (17161782) was de verhouding tussen muziek en tempo veel beter. Van de Franse organist Jean Titelouze (15631633) speelde Michels in rustige ontwikkeling vier Versetten over de hymne „Veni creator". Met een evenwich tige Fuga van J. d'Anglebert (16281691), fantasieën over „Qui tollis" en „Gloria", respectievelijk van N. Gigault (1625 1707) en van Fr. Coupérin (16311709) en verder met de „Suite du deuxième Ton" van L. N. Clérambault (16761749) bleef de organist in de sfeer van de oud-Franse orgelmuziek. Maar voor laatstgenoemd werk, wat blijkens de uitgebreide betiteling ten dele bestemd was om uitgevoerd te worden in de klankkleuren van het tong werk de Kromhoorn en voor de Nasard, bood het orgel te weinig klankleurmogelijk- heden. De vertolking Kenmerkte zicii nu meer of minder door een karakter, dat in de richting ging van de absolute klank. Met de Variaties van het koraal „Meinem Jesum lass ich nicht" van Bach's vriend Joh. G. Walther besloot Gé Michels zijn bespeling, die ongetwijfeld er toe bijgedra gen heeft de aandacht voor het bijzondere orgel in Teylers M ^eum weer in groter kring te stimuleren. P. ZWAANSWIJK Te Haarlem is overleden de heer Antonie Johan den Exter, die gedurende ongeveer een kwart eeuw als klarinettist deel van de H. O. V. heeft uitgemaakt. Tevoren speelde hij gedurende 34 jaar in de kapel van de Koninklijke Marine. Toen hij bij de H. O. V. kwam, was Nico Gerharz dirigent van het orkest. Deze liet hem ook solistisch optre den. Op 1 October 1949 werd de thans over ledene gepensionneerd. Hij is 74 jaar oud geworden. De heer Den Exter stond bekend als een serieus en plichtsgetrouw musicus en als een zeer goed collega. De crematie is vastgesteld op 10 September na aankomst van de trein van 12.01 te Driehuis-Wester veld. HAARLEM, 5 September 1953 ONDERTROUWD: 5 Sept., J. Anten en L. J. Langenberg. GEHUWD: 5 Sept., V. W. Vogel en S. C. Leverstein; Chr. van Arum en P. J. Ruis; C. de Nijs en A. J. van Tol; H. H. J. Heule en H. W. C. Engels. BEVALLEN van een zoon: 3 Sept., D. W. J. van ReesDippel; 4 Sept., C. M. van der Horst—Klooster; A. Th. van Pampus—van der Pavoordt; J. M. PelAngenent; O. Zar- dus—Sala; 5 Sept., W. M. A. Graal—van Oploo; H. Hugtenburg—Schiller. BEVALLEN van een dochter: 3 Sept., E. O. J. BocageWeber; 4 Sept., P. de la Rie —Baas. OVERLEDEN: 4 Sept., J. Bartelings, 72 j., Meester Cornelisstraat. Daarom zal met ingang van dé winter- dienst deze bus de gehele dag ingeschakeld blijven. Zoals wij reeds hebben bericht wordt de frequentie op lijn 3 „verdund" van zes op vijf bussen per uur, die van lijn 4 in om gekeerde zin opgevoerd. Lijn 5 zal in Oud-Schoten voortaan doorrijden naar het Jephtaplein. De voorgestelde routewijziging van lijn 8 in Bloemendaal (via Iepenlaan en Noor- derstationsweg) gaat niet door. B. en W. hebben zich met het oog op de toestand dei- te volgen wegen daartegen verzet. In Haarlem zal lijn 8 echter via Verspronck- weg, Brederodestraat en Kleverparkweg gaan rijden. In Santpoort wordt het eind punt Anemonenstraat. Goedkope overstapjes Voor de bewoners van De Glip (die voortaan interlocaal tarief zullen gaan be talen). HeemstedeRijnstraat en Bloemen- daal-Noord (Velserend) zullen overstap jes verkrijgbaar worden gesteld welke a raison van 25 cent recht geven op een aan sluitende busrit in het stadsnet. Dezer dagen meldde zich bij de recherche de 28-jarige Haarlemmer M. B. die mede deelde, dat hij zich schuldig had gemaakt aan verduistering van een regenjas en een colbertcostuum en aan rijwieldiefstal. De fiets zou hij in Arnhem hebben gestolen. Bij onderzoek bleek, dat de man zich ook schul dig had gemaakt aan verduistering van een damespolshorloge en diefstal van een klein- beeldcamera. Tegen een Haarlemse opkoper, die het horloge in pand had genomen en daarvan geen aantekening had gehouden in zijn register, is proces-verbaal opgemaakt. Met uitzondering van de regenjas en het colbertcostuum zijn de overige goederen in beslag genomen. B. is ingesloten. Zaterdag werd bij de recherche aangifte gedaan van de vei*missing van een zwarte, vierdeurs personenauto, merk „Standard Vanguard" bouwjaar 1950, gekenmerkt G-9181. Bedoelde auto was omstreeks half- acht des morgens geplaatst op het parkeer terrein op de Oude Groenmarkt te Haarlem. Toen de inzittenden, de familie V. H., om negen uur 's avonds hun auto weer opzoch ten, was deze niet meer ter plaatse aanwe zig. De portieren van de auto waren afge sloten. P^erkort weergegeven) Arm Zandvoort. Op een van de wei nige mooie dagen ben ik met mijn vrouw naar Zandvoort gegaan. Geanimeerd stap ten wij de tram uit en gingen door de Kerkstraat naar het strand. We vermoed den niet, welk een ontgoocheling ons te wachten stond. Aan het einde van de straat gekomen, wist ik niet wat ik zag. In plaats van de mooie, open ruimte van vroeger zagen wij op tegen een hoge muur met wat ramen er in. Ik was van dat gezicht ge woon „van de kaart". Eindelijk trokken wij de stoute schoenen aan om verder te gaan. Wij kwamen op een plein, dat veel weg had van een kazerne- of gevangenis binnenplaats. Eerst dachten wij, dat de toegang tot het strand geheel afgesloten was, maar neen, op het laatste moment ontdekten wij toch nog een doorgang aan de rechterkant van de muur. Daar was een overkoepeld gat en de muur rustte er op een poot, als een invalide, die op een kruk leunt. Naar rechts kijkende ontwaar den wij wat flats, grote varkenshokken met bruin-geteerde schotten. En tenslotte aan de andere kant van het hotel een rij huizen van het armoedigste naoorlogse, goedkope genre. Het gehele complex ter plaatse is volgens mijn mening een grote mislukking. Een mislukking, die het voor naamste gedeelte van Zandvoort voor jaren totaal bedorven heeft. Arm Zand voort. P. Th. EEKHOUT. BINNENLAND In een buitengewone dienst in de Ne- derlands-Israelietische hoofdsynagoge aan de Lekstraat te Amsterdam is de nieuwe rab bijn, dr. B. Benedikt, geïnstalleerd. Dr. Be- nedikt is Oostenrijker en uit Israel naar ons land gekomen. Het gezin J. F. CleefRozier te Val- kenswaard is Zaterdagmiddag verblijd met de geboorte van een drieling, een meisje en twee jongens. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Een houten noodwoning aan de Steeg- straat te Heer bij Maastricht is vanmorgen omstreeks vijf uur afgebracht. De brand weren van Heer en Maastricht wisten te voorkomen dat de in de onmiddellijke om geving staande andere houten woningen door het vuur werden aangetast. Slechts een dezer woningen liep schade op. Zaterdagavond is het historische kerkje van Persingen als St. Joriskerk van de Katholieke Verkenners in Nederland in gebruik genomen. In het veertiende eeuwse oude kerkje staat nu ook het St. Jorisbeeld van Albert Termote, welk beeld in 1950 bij de viering van het 20-jarig bestaan van de Katholieke Verkennersbeweging door ver kenners door geheel Nederland werd ge dragen. De feestelijkheden welke sinds 1 Augus tus in Hilversum onder de naam „Hilversum ontvangt op het Stadserf" zijn gehouden, zijn Zaterdagavond door burgemeester Boot gesloten. Hij zei dat meer dan een millioen mensen naar de feestverlichting zijn komen kijken. Tweehonderdduizend heisben het Stadserf bezocht. Bij opgravingen te Stevensweert is men gestoten op de resten van een 13de of 14de eeuwse waterburcht. Men vond de fundamenten van een woon- en verdedi gingstoren met 'n grondoppervlakte van 10 bij 10 meter. De fundamenten zitten 5 meter diep in de grond. Zij bestaan uit mergel steen en zijn bekleed met metselwerk van hardsteen. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Sociale Zaken en Volkshuisvesting der gemeente Bloemen daal, mr. J. C. C. W. Hyszeler, zal morgen geen spreekuur houden. George Robert zal Dinsdagavond van 20 tot 21 uur op het orgel van de Grote Kerk spelen: O Lux beata trinitas, J. P. Sweelinck; Koraalvoorspel „O Lamm Got- tes, unschuldig, J. Pachelbel; Preludium en Fuga D gr. t., J. S. Bach; Jesus Christus, unser Heiland, J. S. Bach: a. Fugue, b. Cho ral, A. Honegger; Tweede Passacaglia, H. Strategier. Enige dagen geleden keerde een groep Teerlingen van "het Christelijk Lyceum „Marnix van St. Aldegoricïe" te Haarlem terug van een veertiendaags verblijf in Oberursel-Taunus. In de Paasvacantie hadden zij gastvrij heid verleend aan een gezelschap Oberur- seler gymnasiasten. Nu brachten zij een tegenbezoek aan dit oude. schilderachtige stadje, waar zij door burgemeester Kappus hartelijk ontvangen en onthaald werden en genoten van het vele dat deze omgeving aan landschapsschoon en cultuur te bieden heeft. Zelfs slaagde men er in, met mede werking van de stedelijke autoriteiten van Oberursel, een grote autocartocht naar de geboorteplaats van Willem de Zwijger, de Dillenburg, te maken. Hoofddoel van deze uitwisseling was het bevorderen van het onderling begrip der volken, waartoe juist het contact tussen jeugdige personen veel kan bijdragen. De reis werd geleid door dr. G. J. Laman, ge schiedenis-leraar aan het Mamix van St. Aldegonde Lyceum en diens echtgenote en stond onder auspiciën van de Internatio nale Christelijke Vredesbeweging, waar van mevrouw M. C. Laman-Bakker be stuurslid is. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: ms „Oranje" (16 Sept.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Peleus" (11 Sept.) en m.s. „Oranje" (16 Sept.); naar de Ned. Antil len: m.s. „Delft" (12 Sept.) en m.s. „Botne" (14 Sept.); naar Suriname: m.s. „Rantum" (15 Sept.); naar de Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Winchester Castle" (12 Sept.); naar Canada: s.s. „Nieuw Am sterdam" (16 Sept.); naar Zuid-Amerika: m.s. „Alnati" (16 Sept.); naar Australië: s.s. „Himalaya" (11 Sept.) en naar Nieuw Zeeland via Engeland 12 Sept. MAANDAG 7 SEPTEMBER Waalse Kerk: Interkerkelijk Hermann Zaïs-comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Christen Spiritualistisch Centrum „De gro tere wereld", bijeenkomst, 8 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar; op het toneel Gerry Montagne, 7 en 9.15 uur. Lido: „Spel met de duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Voor moed. beleid en trouw". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tijdrit met de dood", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Mis Belvedere is verliefd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Casablanca", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 8 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Luxor: „Manderson mysterie", 14 jaar, op het toneel Gerry Montagne, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Spel met de duivel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Voor moed, beleid en trouw". 18 jaar, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Tijdrit niet de dood", 18 jaar. 2.30 en 8 uur. Minerva: „Arsenicum en oude kant", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Ivanhoe", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 0.15 uur. Palace: „Gasablanca", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5