Toneelgroep „Theater" debuteerde in de Arnhemse Schouwburg Bestuur van Rood Wit wil hockey vereniging opheffen Koningin woonde opvoering van blijspel van Calderón bij Gecompliceerde botsing op Moerdijkbrug Westen verheugd over Adenauers succes Fokker bouwt vlieg tuigen voor Brazilië Arbeiders suikerfabriek formuleren eisen Indeling hockey elft allen Schoten op laatste plaats in 1ste klasse Heemstede Amsterdamse Beurs MAANDAG 7 SEPTEMBER 1953 -ARBEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 De Utrechtse Opera in Den Haag Twee Indonesische ministers door hun partij geschorst Twaalfduizend Jehova's Getuigen in stadion Koreavrij wil liters komen en gaan Bijna 148.000 voor Griekenland SVIJ won eigen tournooi mm urn Kapberg met graan door brand verwoest Honkbal EHBO naar Crayenesterschool Cricket VRA won van Haarlem Zwemmen Goede tijden van J. Spoor (DWR) en R. Prins (HPC) „Calderón, dikwijls door het nageslacht miskend en even dikwijls overschat, heeft vooral invloed uitgeoefend op de roman tici. In zekere zin kan men hem een van de grondleggers van het melodrama noe men, vooral omdat zijn virtuositeit zich voornamelijk richtte op de verwikkeling. Bijna overal staat de handeling op de voor grond, om morele kwesties van zoveel mo gelijk kanten te benaderen. Zijn helden en heldinnen zijn zelden figuren van vlees en Koningin Juliana woonde Zaterdag een groot deel van het te Arnhem gehouden congres over cultuur en gemeenschap hij. Des avonds bracht Hare Majesteit een be zoek aan de schouwburg van de Gelderse hoofdstad, ivaar de toneelgroep „Theater" een voorstelling gaf van „De onzichtbare dame" van Calderóndoor Hendrik de Vries vertaald. Op de tijdens de pauze ge nomen foto ziet men de koningin in gesprek met de beide directeuren van het gezel- i i/ict ut i/vtue i lui cttcui ci l cu/o /iet yt-ci bloed, doch abstracties en symbolen, met schap de hereTl Rohert de Vries (in rok) handen en voeten gebonden aan de con venties van de tijd, waarin hun geestelijke vader leefde. Calderón militair eerst en priester later had nu eenmaal een harts tocht voor het dogmatische, zowel in zijn geestelijke als in zijn wereldlijke stukken. Enkele daarvan zou men echter graag nog eens opgevoerd willen zien." Het bovenstaande schreef ik ruim drie jaar geleden, in een artikel ter herdenking van de geboortedag (17 Januari 1600 het jaar van de slag bij Nieuwpoort, maar ook van ..Hamlet" en „Driekoningenavond" van Shakespeare) van de Spaanse toneel schrijver, die met vermelding van de plaat sen van- herkomst van zijn ouders voluit Pedro Calderón de la Barca Barreda y Gon zalez de Henao y Piano heette. De daarin geuite wens is betrekkelijk snel en ruim en Kees van zijn rol). lersel (in het costuum van Het bleek een gevaarlijk experiment te zijn de veeleisende titelrol aan een in dit genre onervaren actrice als Diny Sprock toe te vertrouwen. Misschien kwam het daar door, dat het tegenspel van .Johan Schmitz, hoe welluidend hij zijn tekst ook lanceer de, nogal vlak bleef. Ook Jacques Snoek toonde zich niet de aangewezen man voor een vurige Spaanse grande en door dit alles ontbraken de zo nodige vaart en zwie righeid. Overigens demonstreerde Kees van lersel als regisseur een levendige fan tasie, zodat men zeker niet van een mis lukking mag spreken. Als acteur droeg hij nog een Malvolio-achtige caricatuur bij, die zeker aanvaardbaar,was. Karen-El'se Slui- schoots in vervulling gegaan, want jongst- j zer eon andcre debutante, sprak zo on- leden Vrijdagavond opende de Nederlandse Comedie haar eerste seizoen als vaste be- speelster van de Amsterdamse Stads schouwburg met het interessante spel Het leven een droom" in de nieuwe vertaling van Gerard den Brabander, waarover ik morgen uitvoerig verslag zal uitbrengen. En Zaterdagavond stelde in Arnhem de pas gestichte toneelgroep „Theater" onder di rectie van Robert de Vries en Kees van lersel zich aan het publiek voor met het blijspel-van-mantel-en-degen ,,De onzicht bare dame" (La dame duende) in de ver taling van Hendrik de Vries, naar ik meen in regeringsopdracht vervaardigd. Deze première werd een bijzonder fees telijke gebeurtenis, niet in het minst door de aanwezigheid van Koningin Juliana, die des middags een groot deel van het twee daagse congres over cultuur en gemeen schap had bijgewoond. Als tijdelijk voor zitter van het stichtingsbestuur van de toneelgroep „Theater" sprak ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, een kort openingswoord, waarin hij de vreugde van het Oosten des lands vertolkte over het bezit van een eigen gezelschap, dat meer dan voorheen kon geschieden de kunst onder bredere lagen van de bevolking zal brengen. Cultuurspreiding was ook het thema, waarop vervolgens minister J. M. L. Th. Cals een geestige in leiding baseerde. Zijne Excellentie verge leek dit verschijnsel met een toespeling op de titel van het stuk met een dame, waar van men zegt dat zij vele begerenswaardige kwaliteiten heeft, doch die doorgaans on zichtbaar blijft. Van dit nieuwe ensemble echter wordt het stimuleren van een leven dige wisselwerking tussen spelers en pu bliek verwacht. En tijdens een na afloop in „Musis Sacrum" gehouden receptie voeg de de dichter Jan H. de Groot hier nog de wens aan toe, dat er ook een nauwe samen werking met Nederlandse schrijvers tot stand zal worden gebracht. Verzorgde opvoering Het zou niet aardig zijn op al deze roos kleurige verwachtingen meteen al een domper van critiek te zetten. Al gaf de opvoering van „De onzichtbare dame" (in de zeventiende eeuw noemde men dit stuk in ons land „De nachtspookende joffer") daar ook aanleiding toe, we mogen bij deze gelegenheid toch niet nalaten in de eerste plaats op de loffelijke kanten van deze onderneming te wijzen. En dus moeten we beginnen met een warmgemeend compli ment aan de schilder en graficus Jean-Paul Vroom voor zijn fraaie costuums en spe ciaal voor zijn inderdaad zeer Spaans aan doende décors. De vele changementen wer den verlevendigd op een met een beetje goede wil wel amusant te noemen wijze door ze ten dele bij open doek te laten geschieden en door voortreffelijk guitaar- spel van de onvolprezen Koos Tigges. duidelijk, dat men niet eens haar Franse accent herkende het had net zo goed een Engelse tongval kunnen zijn. Over het algemeen werden de rijmen in de door de spelers metrisch nogal willekeurig behan delde bewerking van Hendrik de Vries misschien wat stroef, maar toch een mees terwerk van vertaalkunst! teveel ver doezeld. Donderdag komt dé' toneelgroep „Thea ter" in Haarlem met het in Amerika twee keer (met de Pulitzerprijs en door de cri tici) bekroonde „Picnic" van William Inge onder gastregie van Jan Teulings, waarin de begaafde actrice Caro van Eyck de met zoveel belangstelling tegemoet geziene hoofdrol vervult. DAVID KONING. Om steun bij te zetten aan de actie om de benodigde 2.00.000 bijeen te brengen, waardoor op 1 Hovember de Utrechtse Opera haar eerstvolgende première zal kunnen uitbrengen, is dit gezelschap door verschillende comités uitgenodigd uitvoe ringen te verzorgen. Als eerste van deze reeks wordt op Don derdag 10 September in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag een opvoering ge geven van „De barbier van Sevilla". Mede werkenden zijn: Anneke van der Graaf, Jan Duiveman. Anton Eldermg, John van Kesteren en Ton Wink. Het geheel staat onder muzikale leiding van Chris Burgers en onder regie van Cees Laseur. Een zeer gecompliceerd verkeersongeval is Zondagmiddag op de Moerdijkbrug ge beurd. De bestuurder van een uit Brabant komende auto hield stil om een bronzen plaat te bekijken, welke op een der over spanningen is aangebracht. De bestuurder van een achter hem komende motor met zijspan zag de stilstaande auto te laat en reed er tegenaan. Door de schok werden de motorrijder, zijn echtgenote, die op de duo zat, en twee kleine kinderen, die in het zijspan zaten, over de weg geslingerd. Een uit de richting Dordrecht komende auto kon niet tijdig meer stoppen cn overreed de vrouw, die daardoor zeer ern stig gewond werd. Zij is, evenals haar man, die een gecompliceerde beenbreuk had op gelopen, naar een ziekenhuis in Dordrecht vervoerd. De kinderen, die slechts lichte kwetsuren hadden gekregen, werden naar een ziekenhuis in Breda overgebracht. Achter de auto die de vrouw overreed, kwam nog een auto. De bestuurder hier van remde zo krachtig, dat zijn wagen De conventionele comedie heeft een nog- tegen het hek van de brug reed en daarna al ingewikkelde intrige, die buitengemeen j crnsloeg. De vier inzittenden werden ge- spitsvondig is uitgewerkt. In grote lijnen j wond en zijn ook naar een ziekenhuis in komt het hierop neer: de jonge en levens- Dordrecht overgebracht. lustige weduwe Dona Angela wordt door haar broers in strenge afzondering be schermd tegen mogelijke verleidingen, die de buitenwereld haar te bieden heeft. Zij is echter ondernemend genoeg om in con tact te komen met een haar onbekende edelman, die haar tijdens een heimelijke escapade eens te hulp kwam in een peni bele omstandigheid en daarna als gast des huizes zijn intrek heeft genomen in een aan haar kamer grenzend vertrek. Door middel van een geheime draaideur treedt zij met hem in amoureuze correspondentie. De bijgelovige bediende Cosme (een uit muntende rol van de zich steeds meer on derscheidende Johan Walhain) zorgt voor de nodige vrolijkheid door zijn groteske angst, dat er spoken aan het werk zijn, vooral als de kamenier van Dona Angela (als hoedanig de pas van de Toneelschool gekomen Lies Franken een charmant de buut maakte) voor de grap zijn spaargeld voor as en kolen verwisselt. Natuurlijk verkeert aan het einde, na enige duels bij flakkerend kaarslicht, alles ten goede. DJAKARTA. (Aneta). De minister van Verbindingen, Abikusno Tjokkrosujoso, is Maandagochtend door de partijraad van de P.S.I.I. Partai Serikat Islam Indonesia, ais lid gescnorst, tot het aanstaande der tigste congres der partij. De partijraad nam dit besluit in verband met het beleid van minister Abikusno bij de formatie van de huidige regering. De minister was presi dent van de executieve raad van de P.S.I.I. Behalve Abikusno werden ook als partij lid geschorst de heren Sudibio (minister voor Staatswelzijn) en Hamad Masruri, secretaris der partij. Met de Nahdatui Ulama, welke acht ze- teis in het parlement heeft, vormde de P.S.I.I., met vier zetels in het parlemant, de vertegenwoordiging van de .Islamieti- sche groeperingen in het huidige kabinet. (Reuter). In ambtelijke kringen te Washington werd het succes voor Ade nauer met instemming begroet. Uit de uit slagen blijkt, aldus deze kringen, dat het West-Duitse volk Adenauers program van positieve samenwerking met de Verenigde Staten in de koude oorlog tegen de Sovjet- Unie, voorstander is van Adenauers opvat ting, dat West-Duitsland eerst door middel van de Europese defensie gemeenschap zijn kracht dient te vergroten voor de Duitse eenwording een feit kan worden, en instemt met de Amerikaanse eis, dat eerst vrije verkiezingen in geheel Duitsland die nen te worden gehouden voor een voor lopige regering voor geheel Duitsland kan worden gevormd. In Londense regeringskringen werd het succes voor Adenauer als een grote triomf voor de Westelijke politiek jegens Duits land beschouwd. Men hoopte, dat de goed keuring van de plannen voor het Europese leger door Duitsland voor Frankrijk en Italië een aansporing zullen zijn het ver drag spoedig te bekrachtigen. Kringen te Parijs, die nauwe betrekkin gen met de Franse regering onderhouden, juichten de overwinning van Adenauer toe, maar men vreesde, dat er weer moeilijk heden over het Europese leger zullen ont staan. Ook zeide men in deze kringen, dat de overwinning van de Christen-democra ten tot vergroting van de Amerikaanse steun aan West-Duitsland zou kunnen leiden. Italiaanse waarnemers te Rome noem den Maandag de overwinning van Ade nauer „een triomf voor het Westen en het denkbeeld van de Europese eenheid". De correspondent van het Russische blad „Prawda" in West-Duitsland heeft gezegd, dat „het mechanisme van de druk" in heel West-Duitsland in actie was geweest, aldus deelde Tass Maandagochtend mede. „De heersers te Bonn hebben het tienduizenden West-Duitsers, die gisteren tijdelijk in Oost-Duitsland .waren, onmogelijk ge maakt aan de verkiezingen deel te nemen", aldus de correspondent. Het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken deelt het volgende mede' „Het is verheugend, dat de partij dei- Christelijk democraten zoveel steun heeft gekregen van de West-Duitse bevolking. Hierdoor zal dr. Adenauer zijn politiek tot eenmaking van Europa in nog sterkere mate dan voorheen kunnen voortzetten. Men kan zich voorts gelukkig prijzen, dat de extremisten van links en van rechts geen aantrekkingskracht op de kiezers hebben uitgeoefend". Het vierdaagse congres van Jehovas Ge tuigen in ons land is Zondag in het Stadion te Amsterdam besloten. Na de gebruike lijke opening werd een overzicht gegeven van het predikingswerk in de Pacific- eilanden, waaruit bleek dat dit snel is vooruitgegaan. Na een paar lezingen over interne organisatorische aangelegenheden, volgde een uiteenzetting over de doop dooi de heer P. Reijntjes, waarna 430 dopelin gen naar het Zuiderbad werden vervoerd. Voorafgegaan door een muziekprogram ma van 45 minuten opende daarna de heer Reijntjes zijn openbare lezing met de woorden: „Armageddon zal het ergste zijn wat ooit de aarde in de geschiedenis dei- mensen getroffen heeft." Spreker deed een beroep op alle mensen „zich onver wijld aan de zijde der nieuwe wereld te scharen. Een nieuwe wereld waarin dood noch rouw noch oorlogen zullen zijn." Voor de openbare lezing waren er ruim 12.000 toehoorders. Zondag is het elfde Nederlandse aanvul lingsdetachement onder leiding van kapi tein H. van Ardenne uit Den Haag uit Korea teruggekeerd. Dit detachement van 89 man is met een Amerikaans troepen transportschip in Rotterdam aangekomen. Het schip was op 4 Augustus uit Korea vertrokken. Alle teruggekeerden ontvingen het Kruis voor Recht en Vrijheid; de sergeanten N. J. Hermans uit Heerlen en M. L. Velt uit Amsterdam bovendien de warang. Deze Zuid-Koreaanse onderscheiding voor bij zondere verdiensten ging voor de eerste vergezeld van de zilveren ster. Het detachement heeft geen verliezen geleden. Er waren ongeveer twintig Suri- namers bij, die binnen een maand naar hun land zullen terugkeren. Er scheepte zich in Rotterdam een nieuw aanvullingsdetachement in omvattend 160 officieren, onderofficieren en manschap pen onder commando van eerste luitenant H. A. Muller uit Apeldoorn. De Braziliaanse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een belangrijke bestelling van het Braziliaanse ministerie van Luchtvaart van Fokker-lesvliegtuigen. De Braziliaanse luchtmacht besloot na vergelijkende proeven met andere vlieg tuigtypen voor het moderniseren van haar vliegeropleiding de nieuwste Fokker les- vliegtuigen te kiezen. Het ministerie van Luchtvaart heeft thans met de Braziliaan se Fokker N.V. een contract afgesloten. De vennootschap wordt met licentiebouw al daar van honderd Fokker S. 11 en vijftig S. 12 „Instructor"-lesvliegtuigen, alsmede van vijftig Fokker S. 14 opleidingsvlicg- tuigen voor straaljagerpiloten, belast. De Braziliaanse regering heeft voor de uitvoering van deze order aan de Brazi liaanse Fokker N.V. voor een periode van vijf jaren de volledig uitgeruste staats- vliegtuigenfabriek bij Rio de Janeiro over gedragen. Nagenoeg het gehele thans daar werkzame personeel zal in dienst van de Braziliaanse Fokker N.V. overgaan. De technische en administratieve leiding zal grotendeels in Nederlandse handen komen. Verwacht mag worden, dat aan de Braziliaanse Fokker N.V. in de naaste toe komst nog meer belangrijke orders zullen worden gegeven, ook op het gebied van de seriebouw van verkeersvliegtuigen. Zaterdagmiddag heeft een aantal arbei ders van de suikerfabriek te Halfweg in café „Modern" vergaderd, om verschei dene eisen inzake lonen en vergoedingen te bespreken. Zij vergaderden onder lei ding van een voorlopig comité, uit de ar beiders, welke verleden jaar de campagne meemaakten. Voor deze vergadering was ook een bestuurder van elk der vakbonden uitgenodigd, doch alleen die van de E.V.C. was aanwezig. Eén der comitéleden zette uiteen, hoe de lonen van de fabrieksarbeiders nog ver lagen onder die, welke in de D.U.W. wor den betaald. En dat ondanks de langere werkdagen, Zaterdagmiddag-, nacht- en Zondagsarbeid. Bovendien deden, aldus deze zegsman, de arbeiders de onverkwik kelijke ervaring op dat de W.W.-uitke ring, welke zij kregen na afloop van de campagne, berekend werd naar een te laag basisleon, zodat deze uitkering aan zienlijk beneden eer redelijk Icon lag en dus onvoldoende was. Men had nu eon programma van eisen samengesteld, met dc bedoeling deze, na bespreking in- en aanvaarding door de vergadering, aan de directie der suikerfabriek voor te leggen. Men vroeg: f 1.20 basisloon per uur, reis- vergoediug kledingvergoeding, f 0.75 laar zenvergoeding, gratis melk voor de arbei ders die met ongebluste kalk werken en een regeling voor het soms grote aantal reisuren. Tevens werd voorgesteld een regeling te doen treffen inzake het vacantiegeld, daal de arbeiders dit verleden jaar eerst moe sten opgebruiken, alvorens zij voor steun in aanmerking konden komen. In de ver gadering werd betoogd, dat er voor de vele extra arbeid, die een campagne mee brengt, niets extra wordt betaald. Men was het er over eens dat vele arbeiders bet voor hun kameraden bederven, wan neer zij zoals ook nu reeds gebeurd zich tegen te laag basisloon aanmelden. Arbeiders die dit doen hebben meestal weinig te verliezen, omdat zij in de zomer als marktkoopman, ijsco-venter e.d. hun brood verdienen. De E.V.C.-vertegenwoor- diger was van mening, dat de eisen rede lijk waren en dat de arbeidex-s zélf druk zouden moeten uitoefenen om hun eisen verwezenlijkt te krijgen. Voorts adviseer de hij, contact op te nemen met alle vak bonden. Daar men het aantal arbeiders, dat aan de oproep van het voorlopige comité ge hoor had gegeven, niet voldoende achtte, om reeds tot overleg met de directie der suikerfabriek over te gaan, werd besloten de eisen ook nog in een tweede vergade ring te bespreken. Deze zal gehouden wor den op Vrijdagavond 18 September a.s„ weer in café „Modern" te Halfweg. Tot heden is op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis voor de hulpverlening aan de slacht offers van de aardbevingsramp in Grieken land een bedrag gestort van f 147.696.13. SVIJ in IJmuiden hield een tournooi waarvan het tenslotte zelf winnaar werd. De uitslagen waren: SVIJ-Heemstede 2-2, (SVIJ wint na strafschoppen); VVH- Spaarnevogels 23. Verliezersronde: VVH- Heemstede 44 (WH wint na strafschop pen). Finale: SVIJ-Spaarnevogels 73. ïmfflMÊÊË - wm. mmm - Het grote damestournooi, dai van Maandag 28 September tot Zondag 11 October in Folkestone (Engeland) wordt gehouden, is er reden van, dat de competitie van de dames voor enkele elftallen zeer vroeg begint. De Bloemendaalsc dames hebben Zondag voor BDHC 1 en BDHC 2 thuiswedstrijden tegen respectievelijk Amsterdam 1 en Kievieten. Van BDHC zullen de dames M. Wijnstroom en J. Jurris-sen, beiden bekend door het steeds uitkomen in onze nationale damesploeg, aan het tournooi te Folkestone deelnemen. Na dit tournooi zullen het Australisch elftal en die van Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika een bezoek aan Nederland brengen, zodat nog enige interes sante internationale dameshockey-ontmoetingen na half October in ons land te wach ten staan. Het Australisch dameselftal zal zelfs het ivcekeinde van 17 en 18 November naar Bloemendaal komen om er wedstrijden te spelen. Brandweer had drukke Zondag Vermoedelijk door broei is tegen half twee in de nacht van Zaterdag op Zondag een felle brand uitgebroken in een „kapberg" -- een overdekte hooiberg-variant, die gebruikt wordt voor het opslaan van gemaaid graan van de landbouwer Bronkhorst aan de Hoofdvaart 105 aan de Lijnden. In de Westelijke eerste klasse zijn het komende seizoen de volgende acht elftallen ingedeeld: BDHC, Gooi, HHIJC, Be Fair, Togo, Amsterdam, Laren en ook nog Rood Wit. Maar er is een mogelijkheid, dat in deze indeling van de eerste klasse nog een verandering komt, omdat het met de oude Heemsteedse hockey vereniging „Rood Wit" niet bijster goed gaat. Verleden jaar heeft het eerste elftal zich met moeite in de eerste klasse weten te handhaven en Rood Wit II degradeerde van de promotie naar de tweede klasse. Met een aantal leden, dat om en nabij de dertig schommelt, vreest men niet meer in staat te zijn een of meer behoorlijke elftallen te kunnen opstellen. Bestuur en leden van Rood Wit zuilen heden (Maandagavond) overleggen wat hun te doen staat. Het be stuur voelt het meest voor het opheffen der vereniging. Indien Rood Wit inderdaad niet langer zou bestaan, dan zou de in de eerste klasse vrij gekomen plaats door Hilversum wor den ingenomen. BDHC II speelt in de promotieklasse A met elftallen van verenigingen, die op nogal verre afstand van Bloemendaal zijn ge legen. Het zijn uit Rotterdam de elftallen van Aeolus, Leonidas en Victoria, uit Den Haag Togo II en Groen Geel en verder nog Leiden en Kieviten. De overige promotie- klassers in Kennemexiand hebben het beter getroffen. In de promotieklasse B spelen de elftallen BDHC III, Alliance I en Straw berries I, maar zij moeten ook al weer ver reizen om de andere elftallen Hilversum I en II, Amersfoort, Kampong (Utrecht) en Pinoké te ontmoeten. De heren-elftallen Voor de hooi'dbond van de K.N.H.3. be gint de competitie voor de heren op Zon dag 20 September. Het is de bedoeling om eerst te trachten de competitie zo ver moge lijk af te werken; daarna komen dan in Februari en volgende maanden de pro motie/degradatiewedstrijden aan de beurt, evenals bekerwedstrijden en ontmoetingen in vriendschappelijke wedstrijden en tour- nooien. De brand werd ontdekt door een late voorbijganger, die het gezin Bronkhorst wekte en daarna de brandweer van Hoofddorp alarmeerde. Deze laatste, die binnen zeer korte tijd present was, slaagde er door ener giek ingrijpen in, de belendende boerderij van de heer Bronkhorst te behouden. De kap berg zelf waarin grote hoeveelheden tarwe, haver en rogge waren opgeslagen brandde nagenoeg geheel uit. De schade, die door verzekering gedekt wordt, werd door de brandweer op ongeveer negen mille ge- raamd. Het nablussingswerk heeft tot laat gistermiddag voortgeduurd. De enige beslissing, welke nog In de eerste klasse moest vallen is gevallen. Schoten eindigde, ondanks een zeer goede overwin ning op R.C.H. (2-1) op de onderste plaats, daar T.I.W. met 4-3 van V.V.G.A. won. O.V.V.O. won met 3-0 van Blauw Wit. Vol gende week zal waarschijnlijk de beslis singswedstrijd Schoten-Kennemerland ge speeld worden. De verliezer van deze wed strijd moet dan nog tegen.... Schoten 2 spelen om een plaats in de eerste klasse. H.F.C. Haarlem 2 won de wedstrijd tegen Schiedam met 112 en moet Zater dagmiddag naar Zeeburgia om te spelen voor een plaats in de Overgangsklasse. De beslissingswedstrijd in de Ovei-gangsklasse A tussen R.F.C. en V.V.G.A. 2 eindigde in 1616.gelijk spel, zodat de volgende week deze wedstrijd voor de derde maal is vast gesteld, waarna de verliezer dan nog tegen W.W.V. zal moeten spelen. D.W.V. won namelijk van O.V.V.O. 2 met 41, A.P.G.S. promoveert naar de tweede klasse door een 92 overwinning op Pacifico. T.H.B. behield haar plaats in de tweede klasse door een 75 zege op S.V.V. De spanning in de px-omotiecompetitie derde klasse Haarlem werd weer groter door een 106 zege van R.C.H. 4 op T.H.B. 2. Standen: le klasse A: O.V.V.O. 14—25 H.H.C. 14—19 R.C.H. 14—18 V.V.G.A. 14—13 Aiax 14—16 BI. Wit 14—10 T.Z.W. 14—15 A.B.C. 14— 7 Schoten 14—14 K'land 14— 3 Prom.comp. 3e klasse Haarlem: E.H.S. 2 2—4 R.C.H. 4 2—2 T.H.B. 2 22 Spaarnevog. 20 R.C.H.Schoten R.C.H. en Schoten hebben Zatei'dagmid- dag voor een waardig besluit van de eer- ste-klasse-competitie gezorgd. In een aar dige wedstrijd trok Schoten na verbeten tegenstand van de Heemstedenaren aan het langste eind. Schoten nam pas in de vijfde innings de leiding toen Keulemans vier wijd kreeg, het tweede honk stal en op een stootslag van Beenhorst, die zelf op het eerste uit ging zelfs de thuisplaat bereikte (01). R.C.H. diende prompt van repliek. Een honkslag van van Deursen werd gevolgd door een opofferingsslag van Vos. Met het tweede honk bezet gaf Jongeling een line drive, die Keulemans net iets verkeex'd be oordeelde (11). In de zevende innings leek Schoten te gaan winnen. Mét drie honken bezet plaat ste Meenhorst een verkeerde stootslag, waardoor Nanne op de thuisplaat uitging en catcher Bruin nog de gelegenheid kreeg Meenhorst op het eerste uit te gooien. Daar Bruin echter verzuimde zijn plaat te dek ken kon Van der Bex'g toch nog thuis ko men (12). Uitslagen De uitslagen van de wedstrijden voor de competitie van de K. N. H. B. luiden Eerste klasse Blauw WitOVVO 03; RCH—Scholen 1—2; TIW—VVGA 4—3. Beslissingswedstrijd (laatste plaats over gangsklasse B): RFC—VVGA 2 16—16. Promotie tweede klasse: DWVOVVO 2 41, HFC Haarlem 2Schiedam 112. Promotic derde klasse: APGSPacific 92; THB—SVV 7—5. De afdeling Heemstede van de E. H. B. O., welke gedurende vijf jaar van een oefen lokaal in de Bronstee-school gebruik heeft gemaakt, gaat haar lessen met ingang van Donderdag 10 September verplaatsen naar de Crayenesterschool. De cursus, die elke Don derdagavond om acht uur wordt voortgezet, staat onder leiding van de heren A. G. Dege- naar arts te Heemstede en N. Oudshoorn. In de Westelijke eerste klasse speelt BMHC I een hele competitie met HHIJC, TOGO, Hilversum, Amsterdam, Groen Geel, Be Fair en Kampong. De voor het eei-st ingestelde overgangsklasse telt twee elf tallen uit deze omgeving. BMHC II en Alliance zullen spelen tegen de ploegen van Laren, HDM, Delftse Studenten, Vic toria en Amsterdam II. BMHC III, Zandvoort en HBS spelen in de promotieklasse C tegen Hilversum, Ijsvogels, Amsterdam III, SCHC II en Gooi II. In de afdeling B van de promo tieklasse is het dit jaar geproinoveerde Eechtrop I ingedeeld. In een vrij matte wedstrijd heeft Haar lem het seizoen besloten met een nederlaag tegen VRA, waardoor de kampioenskansen van onze stadgenoten wel verkeken zijn. Het veld liep bijzonder langzaam en de bowlery was aan beide zijden zorgvuldig, waardoor de lage scores te verklaren zijn. Ondanks het lage totaal van Haarlem (69), hebben de Amsterdammers nog voor de runs moeten strijden; zij verloren nog vijf wickets voor zij de winning-hit sloegen. Na een slechte start (2 wickets neer voor 8 runs) brachten Peschar (17) en Voogd (10) enige verbetering, maar toen op 36 Peschar uitging, ging het snel bergafwaarts en nog onder de 70 was de zaak bekeken, hoewel Kleefstra een moedige poging deed om weerstand te bieden. ■Smit bowlde 0-4 in 14 overs (11 mai dens!). Glerum 5-23, Klink 2-19, K mer 2-8, Rosenbaum 1-3, A. van Nierop l. De Amsterdammers begonnen pas na het bereiken van het totaal vrijer te spelen: voordien was het ook bij hen een worste ling om de runs. Slechts Glerum (36) speelde het bowlen met enige zekerheid. Uiteindelijk bereikte VRA de score van 128 voor 7, waarvan W. van Nierop 12, J. J. van Schoonhoven 17 en W. van der Vlugt óo nci out. Max Maas, die nogal met de levenloze pitch te kampen had, 2-41; Paul Maas 2-27, C. Dekker, die als change-bowler uitste kende inswingers gooide, 2-22, Fortgens 0-2. W. Peschar 1-23. Hoewel de resultaten nogal wisselend waren, mag Haarlem op een prettig en ge_ slaagct seizoen terugzien, temeer als men rekent dat Hub. Boeree door het voetbal len en Van der Heyden door een ongeval een groot deel van het seizoen waren uit geschakeld. Kringkampioenschappen In Stoop's Bad werden de laatste zwem wedstrijden om de kringkampioenschap pen en de „beste px-estaties voor adspiran- ten" gehouden. Ondanks de lage temperatuur van het water hadden zeer vele leden der aange sloten verenigingen gehoor gegeven aan de oproep om deel te nemen. Bij een bestu dering van de -geleverde prestaties mag het wel als een bijzondere winst worden beschouwd, dat de verrichtingen van de adspiranten op een zeer behoorlijk peil staan. Een paar jaar geleden was dit an ders. Thans, nadat de zwemcommissie van kring Haarlem een aanmerkelijk grotere plaats aan het zwemmen door adspiranten op de wedstrijden heeft ingeruimd, begint er een verandering ten gilhste der presta ties van onze Haarlemse jongens en meis jes te komen. Voorts was er nog het uitstekende zwem men van Jopie Spoor op de wisselslag per soonlijk. Al is zij bij uitstek een school slagzwemster nu toonde zij, dat zij ook op de andere slagen vooruitgang 'heeft geboekt. Een bijzondere prestatie kan de over winning van Prins op de 100 meter rug slag heren worden genoemd. Zijn tijd van' 1 min. 17,8 sec. is hoopgevend. Uitslagen De uitslagen waren als volgt: 25 meter vlinderslag meisjes: 1. M. Fuyk- schot (HVGB) 17.8 sec. 2. L. Harwijne (HVGB) 18,8 sec. 3. N. de Zwart (HVGB) 19 sec. 50 meter vrije slag jongens: 1. T. de Wit (Haarlem) 30,2 sec. 2. G.Westerman(DWT) 30.4 sec. 3. R. Wildschut (DWR) 30,5 sec. 3 x 50 meter wisselslag persoonlijk da mes): 1. J. Spoor (DWR) 2 min. 14,8 sec. 2. E. Holsken (Haarlem) 2 min. 15,9 sec. 3. N. Smit (HVGB) 2 min. 20,4 sec. 100 meter rugslag heren: 1. R. Prins (HPG) 1 min. 17,8 sec. 2. W. Geurtsen (HPC) 1 min. 22,3 sec. 3. J. van Emmerik (HVGB) 1 min. 24,7 sec. 50 meter rugslag meisjes: 1. C. Braun (DWR) 39,4 sec. 2. R. Severijnse (HVGB) 42.5 sec. 3. L. Bijkerk (HVGB) 44,3 sec. 200 meter schoolslag heren: 1. H. Verleur (HPC) 3 min. 2,7 sec. 2. J. Lablans (DWT) 3 min. 3,6 sec. 3. W. Vosman (HVGB) 3 min. 11,9 sec. R. Boon (HVGB) die een "Ia van 3 min. 1,8 sec. maakte werd ge diskwalificeerd. 5 x 50 meter vrije slag estafette jongens: 1 LWT 2 min. 39,4 sec. 2. Haarlem 2 min. 40.8 sec. 3. HVGB 3 min. 2,5 sec. 10 x 50 meter vrije slag estafette dames: 1. HVGB 6 min. 24,9 sec. 2. Haarlem 6 min. o7,3 sec. 3. HPC 6 min. 46 sec. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3 Nederl.'47 9715/i« 97% A.K.U 167% 169% Unilever 189% 191% Philips Gloeil. 172 174% Kon. Petroleum 319 320 A'darn Rubber 92% 93% Holl. Amer. Lijn 134% 134% N. Scheepv. Unie 127 128 H.V.A 106 106% 96% 93% Amsterd. Bank 168% 168% Ned. Handel Mij. 158% 158% Rotterd. Bank 163 163 Twentsche Bank 165 165 Anaconda Copper 33" i. 33% Bethlehem Steel 47% 48% Republic Steel 44% 45% Shell Union 69% 69% 21 21% U. S. Steel 36 36

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6