Oude coalitie zal herrijzen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bezorgdheid over uitlating ten aanzien van Oostzöne Adlai Stevenson pleit voor duidelijker en consequenter beleid Ambonezen van Nieuw Guinea naar Nederland overgebracht Opgeschroefd Adenauer's politieke plannen Het woord is aan Door de Eeuwen Trouw" protesteert tegen maatregel der regering Nazomer is voorbij Actie tegen Toedeh Vergeet mij niet „Amerika's politiek alarmeert bondgenoten" Brazilianen in Nederland „Positieve beantwoording van het communisme" Stagnatie Weerrapporten gSe JAARGANG No 52 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefo°n 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 205 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. V erschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN DER TALRIJKE RUZIES die zich tegenwoordig in sportkringen voordoen heeft de N.R.C. aanleiding gegeven tot de opmerking, dat er teveel incidenten zijn en dat het meestal moeilijk is aard en oor zaak daarvan vast te stellen. Het blad voegt hieraan toe: „De kwestie is alweer, dat die hele sportwereld-met-een-ranglijst veel te hoog is opgeschroefd. Daardoor zijn niet alleen de sportgebeurtenis en de sport prestatie zelf op een irn verhouding te hoog niveau gekomen, maar bovendien zijn de genen, die deze prestaties verwezenlijken, met het succes mee zo hoog in de wolken gestoken, dat hun alle gelegenheid wordt geboden om zeer diep te vallen. Welnu; ge kunt daar rechts en links de gevolgen van zien. Zeer velen stijgt het opgeblazen suc ces naar het hoofd. Men heeft zo dikwijls gezegd, dat zij toch maar hele, aan' natio nale helden verwante pieten zijn, dat zij alle gelegenheid hebben tenvolle overtuigd te raken van hun eigen alles overtreffende belangrijkheid en onmisbaarheid. En van dit alles moet hun omgeving de consequen ties dan maar dragen. Komt daar nog bij dat bonds- of verenigingsleiders halfslach tig of ronduit verkeerd op de houding van hun pupil reageren, dan is het hek van de dam en het incident geboren. Er blijken tegenwoordig in de wereld van de sport zoveel belangrijke mensen te zijn, dat er geen week zonder een incident hier of een incident daar voorbijgaat." Met deze critiek van de N.R.C. ben ik het van harte eens. Het Rotterdamse blad geeft een uitvoerige sportrubriek evenals wij dat doen natuurlijk, want sport nieuws is ook nieuws, vele lezers stellen er belang in en het is de eerste taak van een dagblad, het nieuws in zijn veelzijdig heid te geven. Daarnevens komen beschou wingen, voorlichting en commentaar. Com mentaar op de sport moet wel nopen tot afkeuring van de opschroeverij, een afkeu ring die des te meer beduidt als men waarde aan sportbeoefening hecht, ervan houdt en er zich voor interesseert. De schrijver in de N.R.C. en die in dit blad kunnen elkaar ook ten deze de hand rei ken. Juist daarom zal hij evenals ik wen sen, dat de sport zich niet belachelijk maakt door overdrijving en spektakel. Én ik weet uit ervaring dat vele sportsmen en ook bestuursleden van verenigingen en bonden er precies zo over denken. Zij zijn evenwel niet bij machte een eind aan de onzin te maken. Als tijdsverschijnsel is het euvel zeker niet zonder betekenis. Het duidt op onbe hagen, op een onvoldaanheid bij velen, die in hol rumoer afleiding en bevrediging zoekt. Besteding van aandacht en vrije tijd, die inspanning eist, wordt geschuwd. Mis schien is dat bij menigeen een gevolg van te weinig arbeidsvreugde: zij verlangen dagelijks naar het einde van de werktijd, die inspanning kost en zijn er daarom af kerig van zich ook in andere zin moeite te getroosten. Maar al wat men aan werke lijke winst in zijn leven wil bereiken en behouden kost moeite. Dat weet iedereen die zich in zijn arbeidstaak en daarnevens erop is gaan toeleggen. De mogelijkheden van waardevolle vrije tijd-bestcding zijn zo talrijk en bekend, dat het niet wel mo gelijk maar ook niet nodig is, er een op somming van te geven. Voor hen die zich zulke inspanning niet Willen getroosten en dus onvoldaan zijn 'is kennelijk de opschroeverij van de sport bestemd, met de kunstmatige verheffing van haar uitblinkers tot een soort nationale helden. Dit biedt een vuurwerk-achtige emotie die snel vervliegt en dus telkens opnieuw gevoed moet worden, in een soort koortstempo.De term is hier op haar plaats, want gezond is het verschijnsel niet. Ik heb onlangs lichtelijk gespot met het be staande voornemen, de hardloopster Fanny Blankers-Koen in een standbeeld te ver eeuwigen. Ge kunt zeggen dat het geen principieel verschil maakt of iemand door een tekenaar, een schilder of een beeld houwer wordt geportretteerd. Dat is waar, zolang het een eigen opdracht of een ge schenk van vrienden geldt. Maar met een standbeeld dat in een openbaar park of plantsoen wordt geplaatst is het anders gesteld. Dat draagt, als het een met name aangeduide man of vrouw betreft, altijd het kenmerk van een volkshulde aan die man of vrouw: een hoog eerbetoon dat maar bij uitzondering verleend wordt en dan nog maar heel zelden bij iemands leven. Nederland heeft te weinig van zijn grote figuren in deze vorm geëerd, het geen deels zijn verklaring vindt in ar moede van onze beeldhouwkunst in vroe ger tijden. Moeten wij dit tekort nu gaan compenseren met beelden van sportster ren? Het past niet bij vaderlandse evenwich tigheid en bezinning, van spel een manie of rage te maken. Sport en spel zijn heel aardig en gezond en er zit voor de jonge beoefe naars ook opvoeding tot de levensstrijd in. (Niet voor de toeschouwers; voor hen kun nen zij alleen als tijdverdrijf en ontspan ning dienen.) En sportsterren zijn jongelui met bijzondere aanleg voor een bepaalde tak van sport, die zij door naarstige oefe ning ontwikkeld hebben. Maar dan ook niet meer. "Vergeleken met de inspanning en volharding, die het een mensenleven lang kost om als kunstenaar, geleerde, staatsman, medicus, jurist en in nog zovele andere beroepstaken grote dingen tot stand te brengen en zijn medemensen iets te geven is dit maar heel beperkt, eenvoudig en van korte duur. In grote landen kan men er in vele takken van sport tijdelijk een beroep van maken, maar daar is het maatschappelijk ook maar een heel be scheiden functie. Laten wij dit toch blijven zien. Wat die overdreven-geëerde sterren betreft, die niet tegen de hulde kunnen: men bewijst hun een ondienst. Als de korte glorietijd voorbij is en hun publiek hen snel vergeet is de kans groot dat zij als teleurgestelde, ontevreden mensen de tijd zullen betreuren, waarin zij hun beroep op de tweede plaats in hun aandacht en toewijding hebben gesteld. R. P. TEHERAN. (AFP.). Het. optreden tegen de communistische Toedeh-partij in Per- zië wordt overal voortgezet. Te Dabol zijn Dinsdag 50 arrestaties verricht. De afge lopen 24 uur zijn te Teljeran een zestigtal Personen door de politW en militairen op gepikt. BONN, (Reuter) In geallieerde kringen in Bonn heeft men zich Dinsdag bezorgd getoond over Adenauers uitlating van Maandagavond, dat in het vervolg niet meer van de hereniging van Duitsland diende te worden gesproken, doch van „de bevrij ding der Oostelijke Duitse gebieden". In Britse en Franse kringen meent men overeen stemming te zien tussen deze uitspraak, die de Bondskanselier later op de avond nog eens herhaalde op een tweede openluchtbijeenkomst, en de uitspraak van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles (waarop indertijd ook veel critiek is geleverd), volgens welke het „ijzeren gordijn" teruggerold moest worden. Ook in de Britse pers heeft Adenauers uitspraak nog al wat stof doen opwaaien. Een woordvoerder van het „Foreign Office" echter zag in Adenauers woox'den slechts de „bevestiging van diens wens om Duits land te herenigen". „Er bestaat geen enkele reden om te geloven, dat Adenauer aan een soort interventie in Oost-Duitsland dacht, die oorlogsgevaar met zich mee zou brengen", zo meende deze woordvoei-der. Toch coalitie Kanselier Adenauer heeft Dinsdag te Bonn met zijn ministers besprekingen ge voerd. Adenauer verklaarde hierbij te ge loven, dat gezien de huidige positie van Duitsland geen één-partijregering gevormd moet worden. Hij zal in zijn nieuwe rege ring weer de beide oude coalitiegenoten van zijn christen-democratische unie, de vrije democraten en de Duitse partij, op nemen, waardoor de regeringspartijen de beschikking zulen krijgen over 310 van de 487 Bondsdagzetels. Gezien Adenauers grote overwinning bij de verkiezingen acht men het echter niet waarschijnlijk dat de bondskanselier, evenals in 1949, toen hij zijn eerste regering vormde, sleutelposities zal afstaan aan zijn coalitiegenoten. Met verwacht dat de christen-democraat Von Brentano, erkend voorstander der Europese eenheid, minister van Buiten landse Zaken zali worden. Naar DPA nog meldt zullen 249 van de 509 afgevaardigden in de nieuwe Bondsdag (487 voor West-Duitsland plus 22 zonder stemrecht voor West-Berlijn) voor de eer ste maal in de Bondsdag zitting nemen. .160 van de 420 leden van de oude Bondsdag (401 voor West-Duitsland plus 19 voor West-Berlijn) keren niet in het parlement terug. 84 van hen werden niet herkozen en 76 stonden ditmaal niet candidaat. Zelf critiek Max Reimann, de leider van de West- Duitse communistische partij, heeft Dins dag „alle tegenstanders van Adenauer op geroepen aan te dringen op vrije verkiezin gen in geheel Duitsland teneinde de „agres sieve en fascistische machten in het Westen" te beteugelen. In een zelfcritiek verklaarde de commu nistische partij Dinsdag, dat zij er niet in was geslaagd de resten van fascistische ideologie, anti-Sovjetisme en chauvinisme in West-Duitsland te overwinnen en het belang van de Russische rol voor de vreed zame hereniging van Duitsland duidelijk te maken. Gelukivens en vrees De Franse regering heeft een telegram aan Bondskanselier Adenauer gezonden, waarin zij hem gelukwenst met zijn over winning „in omstandigheden, die de vitali teit van de jonge Duitse democratie aan tonen, alsmede haar trouw aan de idealen van vrijheid, internationale samenwerking en Europese eenheid, welke tevens die van het Franse volk zijn". Franse zakenlieden vrezen, dat de ver kiezingszege van Adenauer zal betekenen, dat West-Duitsland belangrijke Amerikaan se steun zal ontvangen en dat als gevolg daarvan de concurrentie voor Frankrijk groter zal worden. Men is van mening, dat de Duitsex-s, vaxx het Amerikaanse stand punt uit bezien, bewezen hebben een solide en betrouwbaar element in Eux'opa te zijn. Volgens Franse industriëlen zal er finan ciële hulp wordexi verleend in de vox-m van United Press meldt: Robert Pferdemen- cjes, bankier in het Ruhrgebied, die mil- lioenen mark leverde voor Adenauer's succesvolle verkiezingscampagne, heeft de kanselier een veelzeggende overwin- ningshulde gestuurd: een vaas vol ver- geet-mij-nietjes. ooooooooooooa ooooocooooocoooocooooooooooooco een belangx'ijke lening voor Bonn en grote Amerikaanse pax-ticuliere investeringen in de West-Duitse industrie. Een vex-tegenwoordiger van het Ameri kaanse bedrijfsleven te Parijs vex-klaarde, dat de Duitsers goedkoper produceren dan de Fransen en goede leveringstijden heb ben. Bovendien produceren zij goederen voor de massa-markt, wat Frankrijk niel doet. Verkeersongevallen in V.S. Door verkeersongevallen zijn in het drie daagse „Labor Day" weekend 394 Ameri kanen om het leven gekomen, bijna 50 mindei dan de nationale veiligheidsraad voorspeld had. Behalve 585 dodelijke verkeersongeval len zijn er 79 ver drinkingsgevallen ge weest, negen doden bij vliegongelukken en 103 bij diverse andere ongevallen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Anton van Duinkerken: Verantwoordelijkheid, die men kan afschuiven, verdient ternau wernood dat zij gedragen wordt, en zeker niet dat men zich zelf er druk over maakt. Het Pdjdende Postkantoor, dat de verkoop van Rode Kruispostzegels stimuleert deed Dinsdagmorgen Soestdijk aan. Koningin Juliana kocht bij het postkantoor een aan tal Rode Kruispostzegels en prentbrief kaarten. De Vorstin schreef een briefkaart naar het Rode Kruis en postte haar meteen WASHINGTON (United Pregs) - Adlai E. Stevenson, de man die verleden jaar candidaat der democraten in de Ameri kaanse presidentschapsverkiezingen is ge weest, is van mening dat de regering Eisenhower de bondgenoten der Verenig de Staten gealarmeerd en verward heeft door de indruk te vestigen het communis me te willen uitroeien. In een interview met het tijdschrift Newsweek zeide Stevenson, die vorige maand van een wereldreis is terugge keerd, dat de republikeinse regering het gemeenschappelijk buitenlands beleid der twee partijen volkomen heeft weggevaagd. „We moeten beslissen of we willen pro beren het communisme te vernietigen of proberen een vx-eedzaam samenleven te bereiken. De rest van de vrije wereld is gealarmeerd door onze schijnbare onbuig zaamheid. Er bestaat achterdocht dat ons doel is het communisme uit te x-oeien. On- Op 5 Augustus is bericht, dat de Neder landse regering had besloten enkele Am bonezen, aanhangers van de republiek der Zuid-Molukken, die r.aar Nieuw Guinea wax-en uitgeweken, naar Nederland over te bi-engen. De betrokkenen, aan wie op hun verzoek door de Nederlandse regering op Nieuw-Guinea asyl was verleend, hebben zich, zo werd verklaard, niet van politieke activiteit onthouden, zodat de overheid van Nieuw Guinea zich genoopt zag hen in bewaring te stellen. Aangezien hun voort gezet verblijf in Nieuw Guinea bezwaarlijk en ongewenst geworden was, besloot de Nederlandse regering hun met instem ming van de Antilliaanse regering een vex-blijfplaats in de Nederlandse Antillen aan te bieden, tenzij zij er de voorkeur aan zouden geven naar elders in het bui tenland te vertrekken. Nadat ae Ambone zen te kennen hadden gegeven niet bereid te zijn naar de Nederlandse Antillen te gaan en vestiging elders in het buitenland niet mogelijk bleek, werd besloten hen naar Nederland over te brengen. Van officiële zijde wordt thans medege deeld, dat op 6 September ir. J. A. Ma- nusama en zijn echtgenote en de heren Pattipeiluhuh, Nanlohy en Tahapary per vliegtuig naar Biak zijn gebracht, van waar zii, eveneens per vliegtuig, naar Ne derland zijn vertrokken. Zij zullen in Ne- dex-land bewegingsvrijheid hebben, met dien verstande, dat zij als vreemdelingen vallen onder de beperkingen, welke hun als zodanig kunnen worden opgelegd. In ieder geval zullen zij zoals alle vreem delingen zich hebben te onthouden van politieke activiteit. De keuze van de plaats, waar zij zich willen vestigen, is onderwor pen aan de goedkeuring van de minister van Justitie. Zij zullen Donderdag op Schiphol aankomen. „Door de Eeuwen Trouw" protesteert De stichting „Door de Eeuwen Trouw" deelt in een communiqué over deze aange legenheid het volgende mede: „Van mr. J. de Rijke te Hollar.dia, rechts kundig raadsman van de op Nieuw Guinea geïnterneerde Zuid-Molukse autoriteiten, ontving het hoofdbestuur van „Door de Eeuwen Trouw" bericht, dat op Zaterdag 6 September een ernstig incident plaats had, doordat ir. Manusama weigerde, zich door de gouverneur van Nieuw Guinea te laten ontbieden vcor het aanhoren van een regeringsveiklaring. Deswege werd ir. Ma nusama door politieambtenaren geweldda dig naar het gouvex-nementsgebouw over gebracht, waartegen hij zich verzette. Niettemin werd hij tegen zijn wil door de sterke arm voor de gouverneur geleid en hoorde hij daar staande en aan beide ar men vastgehouden door politieambtenaren, een verklaring aan, waaruit bleek, dat mi nister Manusama, zijn echtgenote en de heer Pattipeiluhu, chef van de geneeskun dige dienst van het leger der R.M.S., op 7 September per vliegtuig naar Nederland zouden worden overgebracht. Indien ir. Manusama dit mocht weigeren, zou het hele gezelschap naar Boven-Digoel wor den getransporteerd. Op een desbetreffend verzoek van mr. De Rijke .weigerde de gouverneur uitstel van vertrek toe te staan. Daarop wendde de raadsman zich tot de landrechter, teneinde in kort geding te doen uitspreken, dat ir. Manusama niet mocht wox-den weggevoerd wegens een enkele weken geleden aanhangig ge maakt proces tegen het gouvernement van Nieuw Guinea over het onrechtmatig vasthouden van het Zuid-Molukse motor schip „Hoa Moa", in welk geding ir. Ma nusama een der belangrijkste getuigen is. De landrechter weigex-de echter er in toe te stemmen, een zxtting te houden vóór of op Maandag 7 September. Inmiddels werd aan ir. Manusama huisarrest opgelegd en werd hij onder stx-enge bewaking gesteld. Bovendien werden voor zijn ovex-bren- ging naar het vliegveld uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Voorts wer den bij de Ambonezen Latumahina on rechtmatige stukken in beslag genomen, Vrijdag zal te Farnborough (Engeland) de grootste luchtvaarltentoonstelling van de wereld officieel worden geopend. Een kijkje op de expositie. Het grote vliegtuig op de achtergrond is een Comet van de British Overseas Air Company welke betrekking hebben op een registratie van de op Nieuw Guinea verblijvende Zuid-Molxxkkers. Deze registratie is we gens besprekingen vanwege de Zuid-Mo lukse vertegenwoordiger in Nederland en net Internationale Rode Kruis te Genève van groot belang. Vervolgens werd mr. De Rijke door de officier van justitie bedreigd met vervolging omdat hij had aangespoord deze registratie door te voeren, eventueel tegen de wens van het gouvernement in. Op Zondag 6 September werden plotseling en heimelijk per speciale vliegboot van de Koninklijke Marine het echtpaar Ma nusama met de heren Pattipeiluhu, Nan lohy en Tahapary naar Biak gebracht, zulks geheel in strijd met de gegeven ver zekering, dat slechts de eerstgenoemden naar Nederland zouden worden overge bracht". Naar aanleiding van deze mededelingen van mr. De Rijke heeft de stichting „Door de Eeuwen Trouw" telegrammen verzon den aan de Nederlandse ministerraad en de gouverneur van Nieuw Guinea, waarin voor de betrokkenen algehele bewegings vrijheid wordt verzocht en gepx-otesteerd wordt tegen de gerapporteerde behandeling van ir. Manusama c.s. Maandag is een delegatie van 40 Brazi lianen in Hoek van Holland voor een kort bezoek aan ons lqnd aangekomen, 's Mid dags werden zij door de ambassadeur van Brazilië in 's-Gravenhage ontvangen. On der de gedelegeerden, allen deelnemers aan de wereldconferentie voor Morele Hei-bewapening te Caux, Zwitserland, be vonden zich kapitein ter zee Cunha, de persoonlijke vertegenwoordiger van de minister van marine van Brazilië ter con ferentie, parlementsleden, industriëlen en vakbondsleiders. Eerder op de dag werd het gezelschap na een officiële rondvaart door de haven van Rotterdam ten stadhui- ze ontvangen door burgemeester Van Wal- sum. Dinsdag bx-acht de delegatie een bezoek aan de Philipsfabriek te Eindhoven, waar zij werd ontvangen door ix\ F. J. Philips, vice-pi-esident van de Raad van Bestuur. De gedelegeerden, die een bezoek van 3 weken hebben gebracht aan de wereld conferentie voor Morele Herbewapening in Zwitserland, maken een reis door Eux-o- pa. Voor hun vertrek uit Nederland werd namens de delegatie een verklaring afge legd, waarin wordt gezegd, dat van de zij de van materialistische ideologieën po gingen worden ondernomen om het natio nale leven van Brazilië te beheersen. „Met het oog hierop", aldus de vex-klaring, „zijn wij xxaar Europa gekomen, om studie te maken van het werk en de toepassing van Morele Herbewapening, waardoor, naar wij geloven, het antwoord wordt gegeven op arbeidsconflicten, sociale spanningen en politieke onenigheid". „Wij hebben gezien", aldus besluit de vex-klaring, „dat ons beleid ten aanzien van het communisme niet alleen maar ne gatief kan zijn. Het moet een positieve krachtsinspanning zijn, tot hervorming van de samenleving door morele verande ring in het individu, het gezin, het be drijf, de vakbond en het parlemexit". Maandag heeft een gedeelte van onze abonnés de krant met belangrijke vertra- ging ontvangen. Dit was een gevolg van asbx-euk in een der vouwmachines vaxx on ze rotatiepers, waardoor de instelling van de gehele gx-ote machine moest worden vex-anderd; een tijdrovende handeling. Het drukken moest hierdoor onvermij delijk enige tijd worden onderbroken. Door ingespannen arbeid, die vrijwel de gehele nacht vergde en waairbij de herstelplaats van machinerieën Fa. P. Möhi-inger te Haarlem ons met volle toe wijding en vaardigheid hielp, kon zo snel een nieuwe as van gecompliceerd model worden vex-kregen en gemonteerd, dat de machine Dinsdagmiddag weer tijdig ge reed was om op normale wijze de kraxxt te drxxkken. ze bondgenoten willen geen oorlog", aldus Stevenson. Stevenson meende dat de Amerikaanse regering nxoet beginnen tegen de wereld te praten in termen van „waar wij vóór zijn, eerder dan waar wij tégen zijn". Al leen maar tegen het communisme te zijn is oude koek voor Europa en zal weinig hax-ten in Azië winnen, aldus Stevenson. „Onze bondgenoten dienen ervan over tuigd te worden dat wij meer belangstel ling hebben voor schikkingen door middel van onderhandeling, voor vermindering van spanningen en voor stabiliteit, dan voor geweld en militair optredexx", zo zei- de hij verder. Stevenson zeide dat het Westen mis-» schien lange tijd en misschien wel voor vele jaren met het communisme in de zelfde wereld zal moeten leven. „Onze grote hoop de spaxxning in de toe komst op te heffen bestaat daarin, dat het communisme op den duur van karakter zal verandei-eix - wanneer de mensen gaan beseffen dat het onverenigbaar is met fun damentele menselijke principes. Er zal ge duld voor nodig zijn, maar geduld is goed koper dan oorlog", verklaarde hij. Op de vraag hoe de Verenigde Stateix haar prestige in Europa kunnen herstel len antwoordde Stevenson: „In de eerste plaats dieneix wij hier thuis te kalmex-en en ons fundamenteel geloof in de democratie opnieuw te vesti gen. Onze democratische traditie wordt in het buitenland bewonderd, maar onze bondgenoten geraken vex-ward waxxneer we vervallen in boekverbranding, Mc- Carthy-isme en eenvormigheid van ge dachtenWij kunnen niet enkel demo cratisch voor export wezen". Stevenson zeide dat de Verenigde Sta ten een duidelijker en consequenter beleid moeten voeren. „Onze bondgenotexx geraken verbijsterd wanneer wij hen de ene dag voor de com munistische dreigixxg waarschuwen en de volgende dag een stuk van onze defensie begroting hakken". Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat ons enige dagen van bijzonder fx-aai nazomerweer heeft doen genieten, is van het vasteland van Europa verdreven. Gisteren itx de loop van de dag voerden Westelijke winden koelere zeelucht aan. Deze Westenwinden hingen samen met het verschijnen van een nieuwe actieve depx-essie bij IJsland, die in de loop van gisteren een krachtige aanval op het hogedi-ukgebied deed, dat thans de wijk heeft genomen naar het zeegebied ten Westen van Ierland. Vanmorgen lag de depressie boven Zuid- Scandinavië en stuwde grote hoeveelhedexx koele en vochtige Oceaanlucht over de Noordzee naar ons land. Het binnendringen er vaxx bracht veel bewolking. Vanmorgen bevond zich ten Noorden van de Faroer een nieuwe depressie, die in Zuid-Oostelijke i-ichting koerst en de wind in ons land verder zal doen aanwakkerexx uit richtingen tussen West en Noord. De huidige drukverdeling is van dien aard, dat een terugkeer vaix het warme weer niet direct te vei-wachten is. (van hedenmorgen 7 uur) weers- to >12 ÉS Éti A ;t 00 2 P o5 5 ti P toestand 5-g Sg Hl a zS E £jd T Helsinki half bew. W 4 15 1.1 Stockholm regen O 1 17 1 Oslo regen NNO 3 21 2 Kopenhagen regen W 10 22 0.1 Amsterdam nevel WZW 4 23 0 Edinburgh zwaar bew. W 5 24 0 Londen mist windstil 25 Luxemburg onbewolkt windstil 25 0 Parijs onbewolkt windstil 29 0 Bordeaux mist windstil 32 0 Grenoble nevel windstil 28 0 Nice half bew. NNW 4 25 0 Genève nevel windstil 30 0 Zürich mist O 1 28 0 Locarno ïxevel O 1 22 0 Berlijn onbewolkt W 4 23 0 Frankfort nevel windstil 27 0 München onbewolkt WZW 2 26 0 Wenen onbewolkt windstil 23 0 Innsbruck onbewolkt windstil 27 0 Rome onbewolkt NO 3 27 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u KRACHTIGE NOORD-WESTEN WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele buien, later verspreide opklaringen. Matige tot krachtige en mogelijk nu en dan harde Noord-Westelijke wind. Iets koeler. 10 September Zon op 6.06 uur. onder 19.07 uur. Maan op 8.31 uur, onder 19.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 9 September Hoog water: 4.19 en 16-39 uur. Laag water: 0.10 en 12.25 uur. Donderdag 10 September Hoog water: 4.48 en 17.08 uur. Laag water: 0.43 en 12.53 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1