Onafhankelijkheidsbeweging gunt Frankrijk adempauze Gaat U verhuizen of gaat U over zee F. DAMIAANS EN ZN PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws Naar vrede in Indochina J.G. MARTIN ZONEN De radio geeft Vrijdag In Juli kwamen 5585 woningen gereed Aantal buitenlandse logé's sterk gestegen Eemskanaal wordt verbeterd Belangrijke verkeers- verbetering ió ket zo Polariteit DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT 2 Tachtigjarige zwerver van moord verdacht Scholier uit Aerdenhout op Herenweg aangereden DANS ACADEMIE Twee elfjarige jongens aangehouden Britse sloep door Chinezen beschoten Russische troepen verlaten Oostenrijk „Buitenlandse pers hoort hier niet" tanden Wit j adem Fris Jeugdherbergen in 1952 Minder gasten uit het binnenland Ruim 163.000 op giro 777 Deel van nieuwe weg Amsterdam-Utrecht op 3 October open Duitser, verdacht van moord op 15-jarig meisje, aangehouden Dr. J. H. Nederbragt begraven EEK BRIL VAN KEIP DAT IS GOED GEZIEN Van onze correspondent in Parijs) De conferentie tussen Frankrijk en Viet nam die vorige week al in rarijs beginnen moest, is tot nader order uitgesteld. Deze belangrijke besprekingen, waarbij een for mule moest worden ontworpen voor een toekomstige samenwerking tussen beide landen, waren ingeleid door de twee staatshoofden president Auriol en Keizer Bao Dai. Terwijl de Fransen er al in schenen te berusten dat een aanzienlijk deel van hun macht aan de Keizer zou moeten worden overgedragen, zijn nu aan de Vietnamese kant zoveel onzekerheden aan de dag getreden dat het voorlopig nog geen zin heeft deze beslissende besprekin gen te openen. De Vietnamese moeilijkheden openbaar- 'den zich direct reeds bij de samenstelling van een deputatie waarin de voornaamste stromingen van het land vertegenwoordigd moesten worden. Een representatief lichaam als een parlement dat door het volk is ge kozen, bestaat er in Vietnam nog altijd niet, Er is de laatste weken zoveel en zo luide critiek op de regering uitgeoefend dat premier Van Tam de noodzaak moet heb ben ingezien die oppositie tegemoet te treden. Voor een open kabinetscrisis wordt evenwel niet gevreesd omdat de positie van premier Van Tam onder de huidige om standigheden als onaantastbaar wordt be schouwd. Intussen krijgt men echter wel de mdruk dat de Vietnamezen wat hard van stapel hebben willen lopen, toen zij tegen over Frankrijk aanspraak maakten op de volledige souvereiniteit. In elk geval kunnen de Fransen nu weer even wat vrijer ademhalen. Het zag er naar uit dat Bao Dai het ijzer smeden wilde, ter wijl het heet was door met een ver moedelijk nieuw offensief van de rebellen voor de deur nu van het verzwakte Frankrijk concessies te eisen waartoe Parijs zich vroeger zeker nooit bereid zou hebben getoond. Dat deze rekening nu dus nog niet on middellijk zal worden gepresenteerd, is voor Parijs een te aangenamer verrassing waar een direct overleg met de rebellen thans eindelijk tot de mogelijkheden schijnt te gaan behoren. Verschillende buiten landse bladen hebben al bericht dat zulke contacten de laatste dagen al zouden zijn gelegd. Een veelzeggende aanwijzing, datf de wind inderdaad aan het draaien is, heeft ADVERTENTIE In 'Nederland of naar waar ook ter wereld verhuizen wij U vakkundig en prettig. Wilt U iets meer hierover weten, vraag ons dan eens vrijblijvend inlichtingen. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 22279 Verhuis, cn emballeerbedrijf onlangs de Russische Pravda gegeven toen dit officiële Sovjet-orgaan het verlangen onder woorden bracht dat, na Korea, nu ook in Indochina de vrede spoedig zou kunnen worden hersteld. De waarschijnlijke weg naar die vrede in dit laatste gebied waar nu nog openlijk ge- \ochten wordt, is nog moeilijk duidelijk aan te geven, maar het is goed mogelijk dat de aangekondigde Korea-conferentie in Zwitserland hier de richting aan zou kun nen wijzen. Daarom hopen de Fransen dan ook dat die UNO-conferentie nu zo spoedig mogelijk haar beslag zal kunnen krijgen. Daarna zou dan een conferentie van veel wijdere strekking kunnen worden belegd, waaraan dat maal zeker ook India deel zou moeten nemen om de hele situatie in het Verre Oosten nader onder ogen te zien- Het is niet onmogelijk dat men van de volgende maand af de situatie al wat beter zal kunnen overzien. In October plegen in Indochina sinds zes jaar de grote offen sieven los te breken en als zo'n aanval van de rebellen achterwege zou blijven dan is er misschien plaats voor de hoop dat het Peking en Moskou nu ernst met hun ver langen is geworden, óók in Indochina een eind aan de oorlog te maken. Op 26 Augustus werd op de Leusder- heide bij Amersfoort het stoffelijk over schot aangetroffen van een ongeveer zes tig-jarige man. Op het lichaam werden geen papieren gevonden. Na een moeilijk onderzoek wist de rijkspolitie de identi teit van de man vast te stellen. Hij was de 58-jarige W. H. van H. uit Nijmegen, die sinds geruime tijd uit een inrichting werd vermist. Het was bekend dat hij altijd vrij veel geld bij zich had. De politie ver moedde dat misdrijf in het spel was en kreeg verdenking tegen de 80-jarige zwerver J. L., uit Nijmegen, die veèl in de omgeving van Amersfoort verblijf houdt. Verscheidene personen hadden cte zwer ver onlangs met een tweede persoon in de omgeving van Amersfoort gezien. De poli tie vond termen genoeg aanwezig orn L. te arresteren. Hij is reeds verscheidene ke ren veroordeeld. Onder meer heeft hij vijf jaar gevangenisstraf ondergaan wegens diefstal, vrijheidsberoving en mishande ling. Gistermorgen stalk een leerling van de Gerrit Bargorschool in Heemstede ter hoogte van de Willem Klooslaan zonder op het verkeer te letten de Herenweg over. De onvoorzichtige jongen, de veertien jarige B. J. B. uit Aerdenhout, werd door een uit Zuidelijke richting komende bestel auto aangereden er. moest met een hersen schudding naar huis worden gebracht. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October (Anno 1875) Inlichtingen Inschrijving elke dag 1112 uur 1417 uur 19—21 uur Dans-Academle MARTIN Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Het politieke comité van de Arabische Liga vergaderde in het ministerie voor Buiten- lancLe Zaken te Cairo om de situatie in Noord-Afrika en andere Arabische landen te bespreken. Van links naar rechts: Emir Moestafa El-Shahabi, ambassadeur van Syrië in Egypte; Fawzi El-Moelki, eerste-minister van Jordanië; Khalil Mardam, minister van Buitenlandse Zaken van Syrië; Hoessein El-Khalidi, minister van Buitenlandse Zaken van Jordanië; Abdcl Khalek Hassounasecretaris-generaal van de Liga en Ahmed El-Shoekeiry., plaatsvervangend secretaris-generaal. Buschauffeur bestolen Op 20 Augustus was door een chauffeur van de Autobusonderneming N.V. Maarse en Kroon aangifte gedaan van vermissing van zestien gulden uit zijn geldtas, die hij in de cabine van zijn autobus had laten hangen, terwijl hijzelf op een bank achter in zijn autobus was gaan doezelen. Het door de recherche naar aanleiding hiervan ingestelde onderzoek heeft geleid tot de aanhouding van een tweetal elf-jarige jongens, die hebben bekend, bedoelde dief stal gezamenlijk te hebben gepleegd. Het geld hebben zij met een twaalf-jarig vriendje opgemaakt. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Strijkorkest. 10.00 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Actuali teiten. 13 25 Orgelspel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkest, klein koor en sol. 14.20 Parijse liedjes. 14.50 Platen. 15.20 Kamerkoor orkest en sol. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.30 Sym- phonette orkest en theaterkoor. 18.00 Mili tair programma. 18.10 Lichte muziek. 18.30 Twents programma. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Voor de jeugd. 21.05 Platen. 21.35 Schijnliefde, causerie. 21.50 Promenade-orkest. 22.25 Pianoduo. 22.45 De leek en de liturgie, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.45 Blokfluit. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 12.57 Voor de vrouw. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatie. 14.20 Viool en cello. 14.50 Voordracht. 15.10 Gi taarspel. 15.30 Orgel en niano. 16.00 Platen. 16.30 Muziek-causerie. 17.10 Voor de kin deren. 17.40 Hawaiïanmuz.iek. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Inclusief of exclusief, vraaggesprek. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Radio- Reiswijzer. 19.30 Wat wij Vrijzinnige Pro testanten geloven, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 De Verenigde Naties, causerie 20.15 Declamatie en piano. 20.30 Europa één. causerie. 20.40 Verdraagzaam heid. cauesrie. 21.00 Tempo Giusto. 21.45 Internationale Arbeidsliederen. 22.00 Bui tenlans overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.40—24.00 Platen. TELEVISIE (AVRO) 20.1521.45 Gedeelten IJsrevue. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Vlaamse liederen 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Platen. 16.00 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijkkwartet. 17.50 Pla ten. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 9oor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte Muziek. 20.00—23.00 II Dibuk, opera. HONGKONG (Reuter). Een Chinees communistisch vaartuig heeft Woensdag gevuurd op een sloep van de Engelse ma rine, die in de monding van de Parelrivier, 20 mijl ten Zuid-Westen van Hongkong, patrouilleerde, aldus is door de Britse ma rine te Hongkong bekend gemaakt. Zes leden van de bemanning van de sloep zijn om het leven gekomen. WENEN (Reuter). Volgens berichten uit de Russische zóne van Oostenrijk zijn een groot aantal Russische soldaten uit Ba den, Mödling en andere militaire centra in Oostenrijk in Oostelijke richting vertrok ken. Er zijn geen tekenen, die er op wij zen, dat deze militairen worden vervangen. Ofschoon cr nog geen officiële stap werd genomen, wordt er sedert enige tijd bericht dat de Russen van plan zijn een aanzienlijk deel van hun strijdkrachten te rug te trekken. Dit werd reeds gemeld voor de Britten bekend maakten, dat zij hun be zettingstroepen met tweederden zouden be perken. Ook uit Parijs komen berichten, volgens welke de Franse regering overweegt een groot deel van zijn strijdkrachten uit Oos tenrijk terug te trekken. Chinees blad te Soerabaja: SOERABAJA. (Aneta). Het sterk link se en onder Chinese leidiing staande Soe- rabajase dagblad „Trompet Masjaralkat" heeft in een artikel een aanval gedaan op de positie van de „buitenlandse pers" in Indonesië. Het blad zegt: ,,De Indonesi sche nationale pers heeft bij haar streven om de publieke opinie te vormen een zwa re taak, aangezien naast de nationale pers nog een buitenlandse pers bestaat, die mede haar opinie te kennen geeft, zodar het niet te verwonderen valt, dat de na tionale en de buitenlandse pers vaak met elkaar overhoop liggen. Tengevolge van de liquidatie van de koloniale status heeft de buitenlandse pers een „aflopende" taak, welke ons inziens eigenlijk allang afgelo pen had moeten zijn, aangezien thans blijkt, dat de buitenlandse pers zich mengt in onze binnenlandse aangelegenheden. Thans heeft de buitenlandse pers tot taak met opzet verwarring in de Indonesische maatschappij te stichten", aldus het blad. „Ons inziens mag de nationale pers niet langer toestaan, dat de buitenlandse pers hier blijft bestaan, en het gehele nationale Indonesische journalistencorps mag niet rusten voordat dit doel bereikt is", aldus de „Trompet Masjarakat". ADVERTENTIE Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in Juli 1953 5585 woningen opgeleverd. Hierbij zij in herinnering gebracht, dat in Juli voor een groot deel van het land de bouwvakarbei- ders-vacantie viel, zodat op een groot aantal werken een week lang het werk stil lag. In het genoemde aantal opgeleverde woningen zijn 163 dupjlexwoningen begrepen, zodat in Juli voor 5748 gezinnen nieuwe woon ruimte beschikbaar is gekomen. In de over eenkomstige maanden van de jaren 1945 tot en met 1952 kwamen respectievelijk ge reed: 36. 97, 997, 3083 (30). 3256 (65), 3707 Het totale aantal overnachtingen in de Nederlandse jeugdherbergen heeft in 1952 389.171 bedragen tegen 396.631 in 1951, een daling dus van ongeveer 7500. De hierin begrepen aantallen overnachtingen van buitenlanders beliepen respectievelijk (493), 4707 (368) en 4995 (155) woningen. De I -4.8 en 60.933, hetgeen een Stijging van tussen haakjes geplaatste getallen geven de rond 23.500 betekent. Uit deze cijfers volgt, duplexwoningen aan. die in genoemde aan- j dat bet aantal overnachtingen van land- tallen voltooide woningen zijn begrepen. I genoten in onze jeugdherbergen met on- In de eerste zeven maanden van 1953 jgeveer 31.000 achteruitging, werden 28.630 woningen gebouwd, waarin begrepen zijn 1067 duplexwoningen, zodat j jJit wordt opgemerkt in het jaarverslag in genoemde periode voor 29.697 gezinnen j over ig52 van Nederlandse Jeugdher- nieuwe woonruimte werd gesticht. In dezelfde periode van hei vorig jaar kwamen 29.095 woningen gereed, waarvan 1123 als duplexwoningen werden gebouwd. Gerekend tot en met Juli 1953 werden sedert de bevrijding 279.604 woningen ge bouwd, waarvan er 14.05 als duplexwoning zijn ingericht, zodat voor 293.654 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In Noordholland (behalve Amsterdam) kwamen in Juli 454 huizen gereed tegen 498 in Juli 1952. Binnen afzienbare tijd zal worden over gegaan tot verbetering van het Eems kanaal. Het provinciaal bestuur van Gro ningen heeft van de minister van Verkeer en Waterstaat vernomen, dat het rijk twee-derde in de kosten zal bijdragen, waarbij de extra kosten van verbetering van de buitenhaven te Delfzijl nog buiten beschouwing zijn gelaten. Het Eemskanaal zal worden verbreed en verdiept en ook de uitmondingen zullen worden verlegd. Buiten de kosten van de verbetering en de werken aan de buitenhaven om zal met het project 35 millioen gemoeid zijn. Het Eemskanaal krijgt een bodembreedte van 24 meter. Tot nu toe was dit 12 meter in het Groninger gedeelte en 16 meter na bij Delfzijl. De bruggen in het bestaande kanaal hebben een breedte van 10 meter; de sluis is 10.50 meter breed. Het provin ciaal bestuur van Groningen heeft thans besloten om de bruggen en sluis op 16 meter te brengen. Door de verbetering van het kanaal wordt de mogelijkheid gescha pen dat de scheepsbouwindustrie in Gro ningen grotere schepen zal kunnen bou wen dan tot nu toe het geval is. Men hoopt het volgend jaar met de uitvoering van het project te beginnen. berg Centrale. In totaal werden de Jeugd herbergen in 1952 door trekkers van 54 nationaliteiten bezocht (in 1951: 48). Op vallend wordt de grote stijging van het aantal overnachtingen door Duitsers ge noemd. hel maakte 39 percent uit van het totaal aantal buitenlanders. Voorts is er een stijgend bezoek van Nederlanders aan buitenlandse jeugdherbergen merkbaar. In 1951 bedroeg het aantal overnachtingen van Nederlanders in buitenlandse jeugd herbergen 118.991. Over 1952 zijn de cij fers nog niet bekend. Eind 1952 bedroeg het aantal jeugdher bergen in ons land 50, waarvan er vijf werden beheerd door een zelfstandige stichting en de overige door de N.J.H.C. zelf. Hoewel het aantal ingeschreven organi saties, waaronder veel scholen en gemeen ten, een grote stijging vertoont, is het totaalcijfer der individuele trekkers voor het eerst sinds de bevrijding teruggelopen. Zonder twijfel, aldus het jaarverslag, heeft hierbij ook een rol gespeeld de instelling van een maximum leeftijdsgrens voor in dividuele trekkers, die bepaald werd op 35 jaar. Meer en meer bleek namelijk dat oudere personen zich lieten inschrijven, vaak ook met het uitsluitende doel van buitenlandse jeugdherbergen gebruik te maken. Dit kwam het bestuur minder wen selijk voor, daar het accent van het werk op de jeugd ligt. Het nadelige exploitatiesaldo over 1952 bedroeg 27.692,17. Op girorekening 777 van het Nederlandse Rode Kruis ten bate van de slachtoffers van de aardbevingsramp op de Griekse eilanden is tot nu toe een bedrag van f 163.316,86 binnen gekomen. 18. Hoewel hij weinig ingenomen was met het plan om een circus le huren, begaf de plichtsgetrouioe Jolliepop zich regelrecht naar het circus Gluk om zich van zijn taak te kwijten. „Waar bevindt zich de Direc teur dezer onderneming?", vroeg hij aan de eerste de beste artiest, die hij op het circus-terrein tegenkwam. „In die wagen, recht voor je neus", was het antwoord„ga maar naar binnen, de baas is juist in een goeie bui". Waardig betrad Jolliepop de woonwagen en bekeek met een lichte hui vering de combinatie van jacket, rijbroek en hoge hoed, waarin de Directeur zich had uitgedost. „Ahum", zei hij, „bent u de Directeur? Ik wilde. „Ja, ja!", viel de ander hem ongeduldig in de rede, „maak het kort. Wil je een baan? Goed, de mes senwerper heeft iemand nodig om op te Op 3 October zal een nieuw gedeelte van de rijksweg Amsterdam-Utrecht voor het verkeer worden opengesteld, namelijk het deel tussen de provinciale weg Haarlem- Hilversum en Maarssen, aansluitende op het reeds in gebruik zijnde gedeelte van deze nieuwe rijksweg tussen Diemen en de provincale weg. Eveneens op 3 October zal de tweede rijbaan van het reeds in gebruik zijnde eerste gedeelte van de nieuwe rijksweg worden opengesteld. Van het traject, dat op 3 October wordt geopend, is het wegvak tot de weg naar Breujcelen reeds met twee rijbanen uitge voerd. Van Breukelen lot Maarssen zal het verkeer echter de eerste tijd nog van één rijbaan gebruik moeten maken. Niet alleen voor het verkeer tussen Utrecht en Amsterdam is de opening van dit wegvak een grote verbetering. Ook het verkeer van Utrecht met Haarlem zal er in belangrijke mate van profiteren. In dit nieuwe wegvak bevinden zich geen gelijk vloerse kruisingen. De centrale recherche heeft in een huis in de Daltonstraat in Den Haag aangehou den de 21-jarige Duitser G. R. O. G. uit Hamburg. Hij wordt ervan verdacht op 23 Augustus te Weeze in Duitsland, een plaatsje in de omgeving van Kleef, in een bos een 15-jarig meisje van het leven te hebben beroofd. De man is op 29 Augustus per fiets clan destien naar Nederland gekomen. Hij is tot 31 Augustus in Venlo geweest en heeft daar vermoedelijk een inbraak gepleegd. Van Venlo is hij naar Den Haag gegaan, waar hij gisteren is gearresteerd. Hij is ter beschikking van de politie in Venlo gesteld. Het stoffelijk overschot van dr. J. A. Nederbragt, oud-gezant der Nederlanden in Israël is gistermiddag op de begraaf plaats Nieuw Eijkenduynen te 's-Graven- hage ter aarde besteld. In de aula van het kerkhof werd 't woord gevoerd door prof. dr. K. Dijk, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen, en ds. J. H. Mul der te Voorburg. Prof. Dijk, die namens de vele vrienden van de thans overledene sprak zeide, dat dr. Nederbragt zijn werk steeds had gezien als een dienst van God. Spreker noemde dr. Nederbragt een eigen persoonlijkheid van grote eenvoud, wiens familie en vrienden zeer veel in hem heb ben bezeten". Onder de zeer vele belangstellenden, die de baar volgden naar de groeve waren de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, en jhr. mr. F. Beelaei-ts van Blokland, vice-president van de Raad van State. j Overplaatsing. Te Tokio wordt in welin gelichte kringen vernomen, dat het Franse bataljon in Korea ingevolge een accoord met het UNO-opperbevel zal worden teruggetrokken. Een symboli sche macht zal ter plaatse blijven. Be paalde elementen van het bataljon zul len naar Indo-China worden overge bracht en gebruikt worden als basis voor nieuwe Frans-Vietnamese een heden. Executie. Het Hongaarse persbureau meldt dat drie Hongaren zijn opgehangen; nadat zij door de opperste militaire rechtbank ter dood waren veroordeeld op beschuldiging van spionnage en het doden en verwonden van Hongaarse grenswachten. Een van hen, Laszlo Kol- tai, was uit Hongarije gevlucht, maar in het geheim teruggekeerd om een spionnage-organisatie in dienst van een buitenlandse imperialistische mogend heid od te bouwen, aldus het persbu reau. Hij zou voorts stelselmatig smok kelaars 'hebben geholpen de grens te overschrijden en een grenswacht heb ben gedood en een andere gewond. Tegenspraak. Een lid van de staf van de Franse maarschalk Alphonse Juin, de bevelhebber van de geallieerde strijd krachten in Midden-Europa, heeft de in een Nederlands blad vermelde ge ruchten dat Juin een staatsgreep in Frankrijk voorbereidt, betiteld als „te dwaas om commentaar op te geven". Van de geruchten is het eerst melding gemaakt door het links-neutralistische weekblad „Observateurs". Juin zelf zei- de tot verslaggevers: „In Frankrijk heeft het een soldaat nimmer geluk ge bracht in de politiek te gaan. Zelfs Napoleon niet." Asyl. Een Poolse tolk, verbonden aan een der neutrale inspectiegroepen, die toe zicht houden op de krijgsgevangenen, die niet willen repatriëren, heeft op het vliegveld Kangnoeng aan de Oost kust van Korea, nabij Seoel, aan de Amerikanen asyl gevraagd, even voor dat een vliegtuig de groep naar Noord- Korea zou brengen. Hij is in bescher ming genomen, aldus wordt gemeld in een communiqué van de UNO. De Pool verklaarde, dat hij „bang" was om naar zijn land terug te keren. Protest. Radio-Praag heeft Woensdag avond een communiqué van het Tsje- choslowaakse ministerie van Buiten landse Zaken gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de marine van na tionalistisch China op 31 Juli een schip onder Italiaanse vlag, „Marena" ge naamd, heeft geënterd en de goederen, die het vervoerde, heeft gestolen. Deze goederen waren door Tsjechoslowaak- se firma's van China gekocht. „Deze piratenstreek van de Kwomintangkliek is een poging om de handelsbetrekkin gen tussen de vredelievende landen on mogelijk te maken", aldus radio-Praag. Diefstal. Uit de villa van graaf Jean de Marguenat nabij Nice zijn Dinsdag avond juwelen ter waarde van onge veer tien millioen francs (ongeveer 190.000 gulden) gestolen. Er zijn de laatste tijd aan de Rivièra verscheidene grote juwelendiefstallen gepleegd, die nog niet zijn opgelost. Handel. Een handelsdelegatie uit Engeland die onder leiding stond van Harry L. Dowsett, heeft uit Moskou een bestel ling meegebracht van schepen tot één bedrag van meer dan 10 millioen pond sterling. Voor de uitvoering van deze bestelling is echter toestemming van het Engelse ministerie van Handel no dig. Engeland heeft in de Sovjet-Unie een zeer grote hoeveelheid zilver ge kocht. De juiste hoeveelheid zal echter pas uit de officiële Engelse handels statistieken kunnen blijken. Ambassadeur. Volgens een bericht van het Duitse persagentschap uit Vaticaan stad rekent men daar thans op een spoedige benoeming van een Duitse ambassadeur bij de Heilige Stoel. Men neemt er aan, dat na de zege van Ade nauer een Katholieke diplomaat voor deze functie zal worden uitverkoren. De benoeming van een Duitse ambassa deur bij het Vaticaan is tot dusverre gestrand op de tegenstand, die in Pro testantse kringen bestond tegen de zen ding van een Katholiek. In een ver klaring, die door het Vaticaan aan het persagentschap werd gegeven, wordt gezegd, dat de Heilige Stoel met vreug de heeft gezien hoe een groot land op staat in het teken van het Christendom. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR oefenen.... teken hier en je bent aange nomen". Jolliepop rilde en sloot even de ogen. „Mijnheer", zei hij, zodra hij zijn stem weer meester was, „ik wil niet. ..O, je wilt niet?", viel de voortvarende Directeur weer in, „goed, goed. andere baan. Je bent geschikt voor clown. rare troniezo le gebruiken.hoeft niet geschminkt te worden!Teken hier!" IN het viidden is elke magneetstaaf on magnetisch. Maar snijden we de staaf in het midden door, dan krijgen we na de scheiding twee magneten, beide volledig met een Noord- en een Zuidpool. Het neu trale midden van de magneet blijkt na de deling dus in een duidelijke Noord- en Zuidpool le zijn overgegaan. Men kan deze deling voortzetten zo vaak men wil, maar zij komt nooit tot een einde, m.a.w. we slagen er niet in de magnetische Noordpool van de Zuidpool te scheiden. In zekere zin is dat wel jam- mcr. Want konden de magne tische polen op zichzelf be staan, dan zouden we daaruit grote voordelen kunnen trek ken, bijvoorbeeld bij postver bindingen in Noord- of Zuid waartse richting. We zouden dan een luchtballon slechts van een magnetische Noordpool behoeven te voorzien om zeker te zijn dat de ballon zij het met schommelingen in het Noorden van Canada zou belanden. Maar goed, dit zijn onmogelijke fantasieën, om dat een magneet nu eenmaal niet te split sen is. Hoewel we er niet aan denken te trach ten de biologische verschijnselen te ver klaren door natuurkundige krachten, wil len we in dit geval toch eens een vergelij king maken tussen de magneet die nimmer in een Noord- of Zuidpool is te scheiden, en de plantendelen die niet in een boven- en onderzijde kunnen worden verdeeld. Snijdt men bijvoorbeeld een stengel van een kiemplani boven de wortel af, dan zouden we veronderstellen het bovenstuk van de plant in handen te hebben, omdat hieraan in normale gevallen bladeren en géén wortels groeien. Het blijkt ech- plant na de amputatie nieuwe wortels gaat vormen. U ziet hierin waarschijnlijk niets bijzonders, omdat u dit reeds zo vaak hebt kunnen constateren. Welsprekender is wellicht het volgende voorbeeld. Wanneer een wilgenspruit in een vochtige ruimte wordt opgehangen, zullen aan het ondereinde wortels gaan uitlopen en aan het boveneinde knoppen, waaruit zich spruiten ontwikkelen. Hangt men de stek nu ondersteboven, dan is het resultaat hetzelfde, echter met dit verschil dat de boven uitgelopen wor tels onder invloed van de zwaartekracht naar beneden groeien, terwijl de onderaan uitlopende spruiten zich naar boven krommen. Er is dus functioneel een duidelijke on- der- en bovenzijde bij deze stek ïoaar te nemen. Maar waar houdt nu de onderzijde op, en waar begint de bovenzijde? Nergens! Snijdt men de stek in een groot aantal stukken, dan zal men constateren dat elk slukje zich op precies dezelfde wijze ge draagt, d.w.z. aan het topeinde der stukjes ontluiken steeds spruiten (ook al zouden daaruit bij de oorspronkelijke stek wortels gekomen zijn) en aan de basis van elk stukje groeien steeds wortels, óók wanneer deze basis uit de top afkomstig is en dus in normale gevallen spruiten zou hebben doen ontstaan. Deze eigenschap duidt men aan met de naam polariteit, die men aan elke afzonderlijke cel toekent. Waarop dit verschijnsel berust, is nog niet geheel be kend. Waarschijnlijk is het u ook niet bekend, dat onze huizen door toevoeging van suiker aanzienlijk steviger kunnen worden? Daarover morgen. ter dat de afgesneden stengel van de kiem- (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2