GLAZEMAKER Miniatuurtreinen razen weer door de Haarlemse Vishal Deze zomer kon iedereen in Zand voort vrij baden en zwemmen Plan van vertoning van goede films op Haarlemse middelbare scholen r Heemstedenaar ontwierp en ver vaardigde miniatuurkegelbaan Kort en bondigj WASMACHINES Alles gaat beter Eeit bril? FEPERMANN NATUURLIJK» Spel van jong en oud Brieven aan de redactie DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 7 Schappelijk strandschap Strandpachters waarderen officieuze soepelheid; badinrichtingen niet hi a zonder wringer ƒ3.per week u I V W met wringer 4.per week Burgerlijke Stand van Haarlem RUDGE RIJWIELEN Academie voor voortgezet economisch onderwijs Elfjarige drenkeling door slager gered Muziek en toneel als vanouds Minder rondritten Kegelen in de huiskamer A.T.C. schreef honderdste lid in Spaarne-theater krijgt (na verbouwing) andere naam De duizenden die de afgelopen zomer aan het Zandvoortse strand hebben vertoefd, hebben vrij en ongehinderd van strand en zee kunnen genieten. Geen verbaliseren de politiemannen, nóch te paard, nóch te voet, hebben het hun lastig gemaakt, wan neer zij hun vrolijk spel speelden met de golven, geen zwemmer werd teruggehaald omdat hij zich in „verboden zee" bevond. Integendeel. De zes man van de Rijks brigade, die belast waren met het toezicht op het strand, zullen zich seizoen 1953 blijven herinneren als een der prettigste seizoenen, die zij meemaakten, want hun taak op het strand bestond eigenlijk alleen hierin, dat zwemmers, die zich te ver in zee hadden gewaagd, werden gewaarschuwd voor de gevaren of met zachte drang te ruggehaald, Er was in het afgelopen seizoen geen enkele klacht van aan het strand vertoevenden en dat is in vorige jaren wel eens anders geweest. Integendeel, men roemde algemeen dit soepel en prettig optreden van de Rijkspolitie, die zich op nieuw vele vrienden maakte. Hoewel men van officiële zijde geen enkel commen taar geeft, mag toch, gezien de uitkomsten, worden aangenomen, dat de bereden brigade opdracht heeft gekregen de uiterste soepelheid te betrachten. Politie en „strandschap Zandvoort" hebben kennelijk zonder hieraan enige ruchtbaarheid te geven willen vaststellen, welke uitkomsten het vrij baden en zwemmen zou opleveren. En dan kan worden vastgesteld, dat deze uitkomsten zeker bevredigend mogen worden genoemd want ongevallen deden zich ook dit jaar wederom niet voor. De strandpachters bij de officieel „verboden zeegedeelten" hielden een wakend oogje in het zeil en het publiek gedroeg zich ordelijk en netjes. Zó bezien, zou er dus geen enkel reden zijn, om in deze toestand bij volgende seizoenen enige verandering te gaan aanbrengen. ADVERTENTIE Tóch ontmoet deze soepele toepassing van het bad- en zwemverbod bij anderen weer enige bedenkingen. Men mag veilig aannemen, dat het grootste deel van het op het strand vertoevend publiek dit waar deert, doch anderen wensen enkele ge deelten op het strand, waar uitsluitend zonnebaden kunnen worden genomen. Het zijn diegenen, die van rust wensen te genie ten en wie het aan- en uitkleden op het strand hindert, omdat het naar hun me ning de rust verstoort. Er zijn vele strand pachters, die op hun terrein verkleed- cabines hebben aangebracht, waar men zich voor een dubbeltje in badcostuum kan steken, doch men dient dan zijn kleren mee te nemen naar het strand, want op- bergladen bezit deze strandpachter niet en in vele gevallen kleedt men zich dan weer op het strand aan, omdat dit in de cabine opnieuw een dubbeltje zou vergen, afge zien van het feit, dat men zich dan weer opnieuw daarheen dient te begeven, een kaartje kopen, somtijds wachten, hetgeen dikwijls veel te omslachtig wordt gevon den. De aanwezigheid van verkleedcabines zal dus nimmer een einde maken aan de aan- en uitkleedpartijen op het strand, Óók al niet, omdat het gebruik maken er van niet verplicht is. Daarnaast zijn deze verkleedcabines in het oog van de exploitanten der beide bad inrichtingen een vorm van oneerlijke con currentie. Men redeneert immers dikwijls zó: „waarom zou ik voor veertig cent ge bruik gaan maken van een badinrichting, ADVERTENTIE Na VA jaar eigendom- Geen vooruitbetaling. GED. OUDE GRACHT 52 - t.o. de Kerk Telefoon 12762 HAARLEM, 9 September 1953 ONDERTROUWD: 9 Sept., W. J. F. Nielen en W. A. M. Woudenberg: H. J. G. van Put ten en M. G. Tuijn; E. Steenken en A. E. Wehnes; G. Post en Th. C. E. Kruup; P. de Jong en E. Hoogakker; J. G. Hakkenhaar en H. Alberda; M. Geerlings en G. E. Hart;.J. Vijzelaar en Th. E. M. Heeres; C. Baggerman en C. C. Th. Faase; J. de Man en F. E. Boel houwer; J. J. Lavoo en H. Swart; J. Chr. Voss en G. Borgmeier; G. Corver en A. C. van der Vossen; B. J. Drenth en G. Post; P. J. In 't Veld en C. M. Mook; H. Delden en A. M. Weltevrede; A. van den Kerkhof en Th. M. N. Kamphuijs; R. de Bie en R. Groe- nendaal; G. Steenman en II. Meerwijk; J. W. F. Oosterhof en F. Griffioen; R. van der Velde en Chr. M. E. Breevoort; D. Schuur man en M. van Rotterdam; L. Schotanus en A. Glazemaker; H. Hazeleger en H. J. M. Blanken; P. A. G. Kol en M. A. G. Rutte; G. Keesman en A. M. Cop; H. G. van Rossum en P. Stam; C. de Jager en J. Vogelesang: P. de Vries en J. M. van Zeeland; A. ter Voort en H. de Klerk; D. J. Walter en W. K. On- stenk; A. J. Oomkens en M. D. C. van Alphen; C. Schaapman en M. W. J. Seven- huijsen. GEHUWD: 9 Sept., A. M. de Block en C. W. van Geldorp; P. Azier en D. van der Niet; H. van der Schrier en I. Blik; J. J. de Bruijn en J. J. Weber; J. F. M. Wilmering en A. M. Th. Vasen; J. Q. van Trigt en A. W. Teunissen; N. Handgraaf en G. C. Chr. Plus; W. A. Th. van Gooi en A. C. G. Stol; P. Th. Blom en Chr. H. Oerlemans; P. van der Wiele en M. W. van den Bosch; H. M. van Roode en A. Chr. M. Bouchier; M. J. van Dorp en C. Drogt; P. de Widt en N. van der Molen. BEVALLEN van een zoon: 8 Sept., J. C. Th. A. Swart—Jansen; M. P. C. Lammers— van Etten; P. C. Kok—van Meurs; L. M. de Zwartvan Riel; 9 Sept., H. KuntzelSlot boom. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept., M. A. PieterseWalter; 7 Sept., C. H. van Schie —van Duijnhoven; 8 Sept., W. G. Brink— Klaasen. OVERLEDEN: 8 Sept., J. A. M. Holdrinet,' 79 j., Langendijkstraat; J. M. Takes, 81 j., Tempeliersstraat; J. Verkruijsen—van Vla- deracken, 67 j., Spaarnelaan. wanneer ik mij ook voor de helft van dit bedrag wat uit- en aankleden betreft, vei lig kan stellen. Doch men vergeet de ser vice, die de badinrichtingen voor dit hogere tarief kunnen bieden, ja ook moeten bie den. In de eerste plaats een voortdurend en intensief toezicht op de baders en zwem mers, die zich onder het wakend oog der badmeesters, absoluut veilig kunnen ge voelen. Dat dit ook aan de meeste baders en zwemmers bekend is, blijkt wel uit hét feit, dat velen dergenen, die zich bij de naast de badinrichting gelegen strandpachter in zee begeven,om de afscheiding heen zwem men of daaronder door kruipen, om zo doende tóch onder toezicht te kunnen ba den of zwemmen. Tallozen werden door de badmeesters in het afgelopen seizoen te ruggestuurd, doch het behoeft geen betoog, dat op drukke dagen hierop onmogelijk het oog is te houden en door de enorme drukte die dan in zee vóór de badinrichtingen heerst, moet uiteraard het toezicht op de daarop rechthebbenden verslappen, terwijl de badmeesters tevens als badman voor hun concurrenten optreden, hetgeen door hen als een ongezonde en ongewenste toestand wordt gezien. De exploitant van de badinrichting moet echter, om een lonende exploitatie te ver krijgen, het bedrag van 40 cent per per soon handhaven, terwijl hij bovendien in tegenstelling met de strandpachter, gebon den is aan allerlei bepalingen. Een zeebad inrichting moet in het bezit zijn van een vlet, die, wanneer zich baders of zwemmers in zee bevinden, door gediplo meerd personeel bemand moet zijn. Hij is verplicht, op elke honderd meter strand twee gediplomeerde badlieden aanwezig te hebben; moet een reddingslijn met haspel op het strand opstellen en minstens één lid van zijn personeel moet het E.H.B.O.- diploma bezitten. Hij dient een aparte af deling te hebben voor dames en heren, met personeel in elke afdeling en de beschik king te geven in elke afdeling over een douche. Het spreekt vanzelf, dat tegenover dit alles de strandpachter, bij overal vrij baden en zwemmen véél gunstiger ex ploiteren kan en het is daarom geen won der dat de exploitanten van de badinrich tingen tot de uitspraak komen: „geen be zwaar tegen vrij baden en zwemmen langs het gehele strand, maar dan elke strand pachter tevens badinrichting", of anders gezegd: „Hoe meer badinrichtingen hoe liever, maar dan een eerlijke concurrentie." Geen politie, die voor badman speelt en geen clandestiene baders en zwemmers in de badinrichtingen. Ongetwijfeld zullen de vele problemen rondom het vrij baden en zwemmen in de komende maanden aanleiding zijn tot vele besprekingen, om met de opgedane erva ringen in dit jaar zijn houding te bepalen voor het komende seizoen, waarbij zeker niet uit het oog zal worden verloren, dat Zandvoort dit jaar door deze soepele toe passing der nog altijd geldende bepalingen bij het merendeel van het publiek een „beste beurt" maakte. ADVERTENTIE als Uw stofwisseling in arde is! Niets beter dan Barendseslraat hoek Kamperstraat Desgewenst betaling in overleg Aan de Academie voor voortgezet econo misch onderwijs te Haarlem werd het ge tuigschrift voor het volledig afgelegd examen uitgereikt aan: Chr. v. d. Graaf, A. J. Habers, E. Horeman, N. Kinkel, W. A. Koster, E. L. v. Lent, L. D. Lieman, J. J. v. d. Rol, G. Scholten. Met vijf candidaten wordt het examen voortgezet. Voor het afleggen van het examen in sociale economie werd een verklaring uit gereikt aan: H. J. Schotsman. Woensdag is om ongeveer half twee de elf-jarige Gerrit Meijer uit de Prins Bernhardlaan nabij de Voetbrug spelen derwijs in de Gouwwetering gevallen. Door een 39-jarige passerende slager is de jongen, die bewusteloos raakte, op het droge gebracht. De aanwezige ongevallen- dienst heeft door toepassing van kunstma tige ademhaling het slachtoffer weer tot bewustzijn gebracht, waarna het ter ob servatie is overgebracht naar het Grote Gasthuis te Haarlem. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen F"1 Anderhalf jaar geleden werkte de heer Flaskamp nog bij de Holland Nautic, thans drijft hij zijn eigen onderneming, de Ne- miso, Nederlandse Miniatuur Spoorweg Onderneming. De heer Flaskamp, die zeer goed thuis is op het gebied van de electro- lechniek, had eens, louter uit liefhebberij, in zijn vrije tijd een klein spoortreintje vervaardigd en dit stukje speelgoed bracht hem op een idee. Na zijn licht eens opge stoken te hebben bij de Nederlandse Spoorwegen, ging hij naar Marklin en openbaarde daar zijn idee, dat met geest drift werd ontvangen. Toen de heer Flas kamp enige tijd later bewijzen kon over leggen dat zijn werk in Nederland gewaar deerd zou worden, was de zaak in kannen en kruiken en Marklin leverde een enorme „Als men twee jaar geleden aan een leerling van de H.B.S. had gevraagd, wie en wat Jan Musch was, zou hij waarschijn lijk het antwoord schuldig zijn gebleven. Nu is er geen jongen cf meisje in Haarlem, die niet weet wie Jan Musch is en dat heb ben wij aan de schoolvoorstellingen te dan ken. Wij zijn dankbaar voor deze midda gen, die een prachtige uitbreiding zijn van het letterkundig onderwijs Het bovenstaande is een gedeelte uit een toespraak door een middelbare scholier in de Stadsschouwburg op het Wilsonplein, niet na de uitvoering van „De Vrek" van Molière in het laatste seizoen, maar ruim dertig jaar geleden, om precies te zijn op 25 Mei 1921. bij een schoolvoorstelling van „Belachelijke hoofse juffers" en „Dok ter tegen wil en dank". De Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd vermeldt dit met begrijpelijke vol doening in een zojuist verschenen folder, waarin de plannen voor het seizoen 1953- 1954 worden ontvouwd, omdat Haarlem met het instituut der schoolvoorstellingen is voorgegaan en daarmede aan ta! van andere steden in Nederland een voorbeeld heeft gegeven. Teel vraag naar toneel Het is verblijdend, dat de belangstelling voor deze kennismaking met het levende toneel nog steeds groeiende is. Was vroeger het aantal besproken plaatsen per opvoe ring zelden groter dan zevenhonderd, in de laatste jaren moesten dikwijls zoals bij Othello" en „De koopman van Venetië" herhalingen worden gegeven, omdat het aantal aanvragen zelfs het dubbele van dit getal overschreed. Het nieuwe seizoen wordt nu geopend met een avondvoorstelling in de Stadsschouwburg op Woensdag 23 Sep tember van „De familie Kegge" door Henk Bakker naar gegevens uit de „Camera Ob- scura" van Hildebrandt bewerkt en onder zijn regie door de letterlievende vereniging „j. J. Cremer" gespeeld. Getracht wordt voor de wintermaanden behalve een klas siek stuk ook een modern blijspel te laten opvoeren. Voor de leerlingen van de laag ste klassen wordt een middag van verant woord jeugdtoneel georganiseerd. In aansluiting hierop moet nog worden meegedeeld, dat men pogingen in het werk stelt om in de kelder van het stadhuis wederom het marionetten-theater van Don en Ly Vermeire uit Den Haag te laten op treden (vermoedelijk te beginnen omstreeks De N.Z.H.V.M. heeft in het afgelopen zomerseizoen in totaal 3200 personen laten genieten van een rondrit door Kennemerland. In 1952 waren het er 4410, die eveneens IJmuiden aandeden. Wanneer over enige tijd het kegelspel in de huiskamer even diruk beoefend zou wor den als bijvoorbeeld sjoelen of tafeltennis, dan zal dit te danken zijn aan de heer Cos- ter uit de Gelderlandlaan te Heemstede, die voor dit doel een klein model kegel baan ontwierp en vervaardigde. De heer Coster overwoog na zijn terugkeer uit In donesië de mogelijkheid verscheidene ge bruiksvoorwerpen te vereenvoudigen en, zelf een verwoed kegelaar, heeft hij zich he t eerst tot zijn geliefd kegelspel be paald. Dit geschiedde met een tweeledig doel; in de eerste plaats tracht hij op deze wijze de populariteit hiervan enigszins te verhogen en verder ligt het in de bedoe ling de eventuele revenuën van dit idee, voor de toepassing van zijn andere denk beelden aan te wenden. Zoals dit reeds met zoveel uitvindingen het geval is, kan ook hier weer van het ei van Columbus gesproken worden. De heer Coster heeft een losse miniatuur- kegelbaan geconstrueerd, welke op knie hoogte op een apart onderstel kan worden geplaatst. En dit is dan eigenlijk alles! Voor het overige gelden dezelfde spelre- elke speelgoedwinkel verkrijgbaar zijn. Het bekende „Alle negen!" zal er niet min der enthousiast om klinken. Daarnaast is thans evenwel de moge lijkheid opengesteld, de ballen ook met een biljartkeu aan het rollen te brengen; hiervoor kan het onderstel dan met één handgreep worden verhoogd, zodat het daarna tot borsthoogte reikt. Een gemak kelijke positie om de keu te kunnen han teren, waardoor tevens een nieuw element aan het kegelspel verbonden werd. De heer Coster demonstreerde ons zijn vinding in een betrekkelijk kleine kamer, waar het spel gemakkelijk kan worden opgesteld en beoefend, zodat 't voor clubhuizen, jeugd herbergen en de huiskamer een welkome aanvulling van de middelen tot aangename' tijdpassering kan betekenen. De heer Coster heeft inmiddels reeds pa tent op dit kegelspel aangevraagd en daar bij contact opgenomen met verschillende ondernemingen, die zich op het vervaar- van dergelijke spelen toeleggen. Waardoor de mogelijkheid met is uitgesloten, dat het binnenkort ook in de handel verkrijgbaar is. Zodat men zijn vrienden dan kan invi- gels; alleen kan hier worden volstaan met teren op een spelletje kegelen.... in de de kleine kegels en ballen, die in welhaast huiskamer. half October) en in dat geval ook hier een aantal schoolvoorstellingen te geven. Ook kamermuziek Maar ook de commissie voor de muziek wil er het hare toe bijdragen de vorming van de leerlingen van de middelbare scho len zo veelzijdig mogelijk te maken. De in het afgelopen seizoen onder leiding van Marinus Adam gegeven HOV-concerten hebben voikomen aan het doel beantwoord. Op Vrijdag 9 October begint de nieuwe serie van vier concerten door het Noord hollands Philharmonisch Orkest, waarbij de dirigent ais voorheen instructieve inlei dingen zal houden. Aan twee der concerten vordi medewerking verleend door bekende solisten. Het openingsconcert vermeldt het volgende programma: de balletsuite „Les petits riens" van Mozart, het adagio uit „Prometheus" van Beethoven en de sym- phonische suite „Shéhérazade"van Rimsky- Korsakoff. De andere uitvoeringen hebben plaats op 23 November, 8 Januari en 12 Maart, waarna nog een avond van kamer muziek volgt. Eerst naar de bioscoop De Commissie tot culturele vorming rekent het tevens tot haar taak verbetering te brengen in het tekortschietende besef van de werkelijke kustwaarde van de film. Het wordt beslist noodzakelijk geacht het onderscheidingsvermogen van de jeugd te stimuleren. Maar dat is geen eenvoudige zaak. Artistieke belangwekkende- films worden zelden in de normale bioscooppro gramma's vertoond. De directeur van het Nederlands Film museum, de heer J. de Vaal, die te Aerden- hout woont en deel van de commissie uit maakt, heeft eens laten nagaan hoeveel middelbare scholen in Haarlem en omge ving een voor vertoning geschikte appara tuur hebben. Daaruit bleek dat men meest al slechts beschikt over kleine toestellen zonder geluidsweergeving. Vandaar dat men het aanvankelijk zal moeten zoeken in een gecombineerd bezoek aan speciale bioscoopvoorstellingen. Gehoopt wordt hiermede een bescheiden begin te kunnen maken. Later zou men dan wellicht in aanmerking komende films in de scholen kunnen draaien. In Engeland is men reeds tamelijk ver gevorderd om de jeugd „film-minded" te maken. Men organiseert daar namelijk cursussen over de ontwikkeling van de film als kunstuiting voor de leraren, die dan daarna met de verworven kennis en in zichten als instructeurs van de jeugd kun nen optreden. De resultaten zijn zeer be vredigend. De docent geeft de leerlingen aanwijzingen betreffende onderdelen, waaraan zij in het bijzonder aandacht moeten besteden en organiseert na afloop van de vertoningen discussies, die vaak een zeer levendig karakter dragen. Iets dergelijks hoopt men op den duur ook in ons land te bereiken. Voorlopig zal echter een eerste poging worden gewaagd, zo is althans het plan, met drie of vier goede films op middagen of ochtenden in een Haarlems theater. Het is de bedoeling daarbij een deskundige (bij voorbeeld de filmcriticus Charles Boost) als inleider te vragen. Gedacht wordt aan een speelfilm, een documentaire en aan de schitterende Tsjechische poppenfilms. Voor een der voorprogramma's zou in aanmer- kig komen het Franse werk „La naissance du cinéma" met een vertoningsduur van ongeveer een half uur, van Nederlands commentaar voorzien, waarin een boeiend overzicht wordt gegeven van de werk zaamheden van de pioniers van de cinema tografie en van hun pogingen om de sta tische fotografie in een reeks dynamische beelden te veranderen. Niet de gezelligheid is bij deze plannen het doel, maar het kweken van begrip en het bieden van normen ter waardering. Men zal de jeugd wijzen op de waarde dei- montage, op de betrekkelijkheid van de betekenis van de acteur en op allerlei fac toren, die de film tot kunst verheffen. Tenslotte kan nog worden bericht dat de commissie voor de beeldende kunst plan nen heeft ontworpen voor museumbezoek en cursussen aan leerkrachten, benevens voor het inrichten van exposities in de scholen. Hebben de toeschouwers eenmaal de trein tjes zien rijden, zijn ze niet meer weg te slaan van de tafel, waarop zich het zorg vuldig nagebootst treinverkeer voor hun ogen ontrolt. „speelgoedtrein-uitzet". Samen met zijn zoon vervaardigde de heer Flaskamp een uitgestrekt landschap met spoordijken, ri vieren, huizenblokken en kerken. Twee maanden van ingespannen leidingen leg- ge, timmeren en verven leverden een re sultaat op, dat niet alleen ieder kind in verrukking brengt, doch evenzeer de grote mensen doet genieten. Want niemand blijft onbewogen bij het zien van die miniatuur treintjes op 88-voudig verkleinde schaal, die over de vijf spoorbanen lopen. De eerste indruk, die men bij binnenkomst in de Vishal krijgt, is die van een chaotisch spoorwegdoolhof, doch wanneer men vijf minuten heeft toegezien hetgeen zeer kort is, want men raakt in geen uren uit gekeken aan dit markante schouwspel krijgt men al spoedig in de gaten, dat alles vakkundig geregeld is. Er gaat ontegenzeggelijk een leerzame werking van deze tentoonstelling uit, want de kinderen mogen zelf de seinpalen en spoorwegovergangen bedienen. Dat vergt enig inzicht cn al naar gelang dit inzicht laat men een of meer treinstellen op één baan tegelijk rijden. De schepper van dit werk is een groot kindervriend: wanneer één jeugdige sein- wachter voor een moeilijke situatie ge plaatst wordt en niet meer weet, waarheen hij zijn trein moet dirigeren, dan legt de heer Flaskamp vertrouwelijk zijn hand op zijn schouder en vertelt hem haarfijn, wat er gedaan moet worden. Ook oen rangeergebied ontbreekt bij deze expositie, die vier weken lang in de Vishal te bezoeken is, niet. Op Dinsdag en Vrijdag kan de jeugd naar hartelust een treinstel van het ene spoor op het andere brengen. 's Avonds echter is deze tentoonstelling pas op z'n mooist, vertelde ons de heer Flaskamp. Dan gaat de zaalverlichting uit, zodat alleen de lichtjes langs de spoor baan, van de stations, de huizen en de trei nen ze!f te zien zijn. Dan komen de grote mensen aan de beurt, die nu eenmaal meer inzicht in deze materie hebben, zodat zelfs wel met vijftien locomotieven gereden kan worden. In de betrekkelijk korte tijd, dat de heer Flaskamp met zijn miniatuurspoorweg rondtrekt, heeft hij al veertien steden aan gedaan. Zijn debuut maakte hij in Haar lem, waar hij voor het eerst de 1600 kilo gram wegende tafel met een omtrek van 10 bij 2,40 meter inrichtte. Er gaan wel vier dagen mee heen, voor alles gereed is. Dat valt ook wel te begrijpen, wanneer men alleen maar even bedenkt, dat er 1500 meter draad (onder de tafel) nodig is om de treintjes over de 220 meter lange rails te kunnen laten ronddaveren. Meer achterin de zaal staat een diesel- trein opgesteld op 1/25 van de normale grootte, die vervaardigd is door de leer lingen van de Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem. De trein, die uiteindelijk in de Miniatuurstad Madurodam in Den Haag zal gaan rijden, is door de vijftien tot zeventien jaar oude leerlingen volkomen natuurgetrouw nage maakt. De heer P. Kruijswijk, ploegbaas van de bedrijfsschool, liet ons zien, dat de banken, ja zelfs de bagagenetten niet ver geten zijn. Wanneer de heer Flaskamp af en toe een pauze van vijf minuten aankondigt, krij gen de moeders gelegenheid een kijkje te nemen bij die afdeling van de Vishal, welke is ingericht door de vereniging „Tes- selschade - Arbeid Adelt". Deze charita tieve instelling tracht door verkoop van zeer kundige handenarbeid van een aantal dames, bestaande uit beschilderd vaatwerk, kinderkleertjes en dergelijke, haar op die manier te helpen aan een kleine bijver dienste. De Automobiel Technische Club, afdeling Haarlem, heeft gisteravond in „Brink- mann" het seizoen geopend met een con- taetavond, waarbij ook de dames van harte welkom waren. De heer J. de Wolf, voor zitter van de Haarlemse afdeling, schetste in het kort het programma van het ko mende winterseizoen, waarbij onder meer gesproken zal worden over de bewerking en toepassing van nylon, de wisselstroom- generator en testapparaten. Hierna werden de waardevolle prijzen van de tombola ver loot. Aan het eind van de avond draaide de heer J. Faber enige door hem zelf op genomen, fraaie kleurenfilms, waaronder één van een enkele jaren geleden gehou den bloemencorso in Zundert. Op deze avond kon het honderdste lid worden in geschreven van deze, in 1950 opgerichte, vereniging, zodat het bestuur nog een tele gram kon sturen naar het centrale bestuur in Den Haag. De Automobiel Technische Club telt zesentwintig afdelingen in het land, met ongeveer 2200 leden. De vereni ging stelt zich tot doel, de verschillende bedrijven op de hoogte te houden van de elkaar in snel tempo opvolgende uitvindin gen. De A.T.C. betrekt dan ook zijn leden hoofdzakelijk uit leidinggevend personeel. BINNENLAND Van Maandag 14 September tot en met Zaterdag 17 October zal de zogenaamde wildbaan van het nationale park „De Hooge Veluwe" met het oog op de bronstijd van het roodwild voor het publiek gesloten zijn. De hoofdverkeerswegen Rijzenburg en Oud- Reemst naar het rijksmuseum Kroller— Muller (waar vandaag de tentoonstelling der verzameling van Theo van Gogh voor het publiek is geopend) mogen van acht uur 's morgens tot zonsondergang echter wel be reden worden, doch men mag zich niet in het aangrenzende terrein begeven. Meer dan 100 leden van de Amerikaanse land- en luchtstrijdkrachten zullen als ere gasten van de stad Nijmegen op 16 en 17 September de negende herdenking bijwo nen van de bevrijding van de stad door een heden Amerikaanse parachutisten tijdens de Tweede Wereldoorlog. Eind October of begin November zal de Haagse rechtbank de zaak behandelen tegen de 37-jarige arts F. A. M. O. uit Berkel, die er van verdacht wordt op 24 September van het vorig jaar zijn 28-jarige echtgenote vergiftigd te hebben. Er worden 60 getuigen gedagvaard: 20 a charge door de officier van justitie en 40 a décharge door de verdedi gers. mr. H. Huygens en mr. P. van 't Hoff Stolk. De 51-jarige motorrijder S. J. V. S. uit Almelo is op de Amersfoortseweg in De Bilt tegen een hem tegemoetkomende vracht auto gebotst en zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is overleden. Bij Koninklijk Besluit is mr. H. A. Helb, thans ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse te Bonn, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de federatieve volksrepubliek Joegoslavië en tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Bulgaarse volksrepubliek. Over de moeilijkheden tussen de voor malige maatschappijziekenfondsen, thans federatiez.iekenfondsen, en de onderling be heerde ziekenfondsen in de drie Noordelijke provincies zijn te Groningen besprekingen gevoerd tussen delegaties van deze federa tieziekenfondsen en van de Centrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen. Deze besprekingen hebben er toe geleid, dat de misverstanden uit de weg zijn geruimd en een grondslag is gelegd voor een nieuwe samenwerking. Het di.s. „Oranje" wordt Vrijdagmor gen uit Indonesië te Amsterdam verwacht. Een aantal passagiers heeft het schip reeds te Napels verlaten. Dit is de eerste keer dat de „Oranje" op de thuisreis Napels heeft aangelopen. Zondagavond wordt de laatste voorstel ling gegeven in het Spaarnetheater aan de Kleine Houtstraat te Haarlem. Drie weken later zullen de deuren weer geopend worden van een bioscoop, die niet alleen een andere naam zal dragen, maar ook door het interieur in niets meer zal herinneren aan het oude gebouw, binnen welks muren zovelen hebben gegriezeld en in spanning hebben gezeten bij het zien van de ontelbare lasso's welke daar op het witte doek werden geworpen en bij het horen van de pistolen, waarmee altijd raak werd geschoten, of dat nu met de linker- of de rechterhand gebeurde. Ouder'e Haarlemmers zuilen zich nog herinneren hoe daar aan de Kleine Hout straat de komieken Mie en Ko in het toen nog Scala en voordien „De kleine vereni ging" geheten theater hun lachsuccessen behaalden. Na de opkomst van de Wildwestfilm werd het Standaardtheater het Mekka van de liefhebbers van dat genre, nog later kreeg de bioscoop zijn tegenwoordige naam. Van de heer G. van Toorn, die zowel directeur van Cinema Palace als van het Spaarnetheater is, vernamen wij, dat niet alleen het interieur volkomen wordt ge moderniseerd, maar dat er ook een nieuwe projectie- en geluidsinstallatie wordt aan gebracht. Op die manier hoopt men een wijdere kring bezoekers aan te trekken dan tot dusver het geval was. Hetgeen uiteraard niet alleen het Spaarnetheater, maar ook winkeliers in de omgeving ten goede zal komen. O'erkort weergegeven Haarlems verkeersprobleem. Dat auto mobilisten en wielrijders elkaar nogal eens de schuld van de vele verkeersongevallen geven, weten we nu zo langzamerhand wel. We kunnen het er over eens zijn dat er bij de ene groep zijn die mank gaan aan 'n on behoorlijke haast en verkeersonbeleefdheid en bij de andere groep die een onverant woordelijk gemis aan verkeerskennis en een fatale slordigheid hebben. Veel, heel veel schade en leed echter is het gevolg van het niet aan het moderne verkeer aangepast zijn van wegen en stra ten. Er zijn steden waar men door een ringboulevard, royale doorbraken of auto wegen dóór, over of óm de stad e.d., voor een prima verbetering heeft gezorgd. In Parijs kon men aan het einde van de vorige eeuw een boulevardsysteem schep pen, dat vanwege de vooruitziende blik van zijn ontwerper Haussmann nog heden be wondering afdwingt. Bij ons is deze voortvarendheid vaak ver te zoeken. Om maar bij onze eigen stad Haarlem te blijven: de verbindingen tussen de stadsdelen zijn miserabel. Vanwaar men ook komt en waarheen men ook gaat, de route van buurt tot buurt gaat steeds met vele hoeken en bochten door of langs het centrum. Voorbeelden zijn overbodig! En waar men dan poogt een traject bui tenom te maken, gebeurt dit nog zó traag en klungelig, dat we over een paar jaar weer in moeilijkheden zitten. Traag: de mijns inziens urgente verbin ding N.B. SpaarneWaarderpolderAm- sterdamsevaart (waardoor tevens het In dustrieterrein ontsloten wordt) is al tien tallen jaren in de pen. Klungelig: het ontwerp voor een Weste lijke NoordZuidverbinding bevat een paar haakse bochten (Kleverlaan) en lijkt vast te lopen in het villapark Aerdenhout. Dezelfde pietepeuterigheid die indertijd heeft verhinderd, dat er in plaats van een Schoterbrug twee bruggen werden aange legd: radicaal rechtdoor JanswegSchoter- weg en KennemerstraatKruisweg (waar door dagelijks tienduizenden weggebruikers 2 of 4 maal 2 maal 4 bochten moeten ma ken) remt thans de aanleg van met voor uitziendheid ontworpen onbekrompen ver- keorsv/erken. Maar intussen, automobilisten en wiel rijders: weest correct, oop op de weg! F,

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9