Haarlems centrum in rep en roer ZE VEN DA GEN HAARLEM Kort en bondig^ Amerikaanse vlaggen op Lisser werf Cultureel werk voor Haarlemse werklozen Filiaal Stadsbibliotheek in Haarlem-Oost Geopend tot één uur COR DILL „Hip l&Bprf^F" SIGAREN Toekomstige sportleiders werden ontgroend Heemstede Brugwachtershuisje bij Gravestenenbrug Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Amsterdamse Beurs mösmr - 7 Commissie geïnstalleerd B. en W. vragen crediet van 29 mille Burgerlijke Stand van Haarlem Uit inrichting ontvlucht meisje verborgen gehouden I AN VAN DER PiGGE Alle candidaten kregen zwemdiploma Voor de derde keer in de raad VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCTTE COURANT Bi) de scheepswerf Akerboom in Lisse werd gistermiddag het jacht „Meermin" te water gelaten. Dit jacht werd gebouwd in opdracht van de heer J. Versluis uit Michigan, wiens vader uit Noord-Beveland naar Amerika emigreerde en zich daar een fortuin verwierf. In aanwezigheid van vele belangstellenden dankte de heer Akerboom op het met Amerikaanse vlaggen versierde platform voor de opdracht. Hij memoreerde, dat deze tewaterlating de vijf-en-zestigste is gedurende het eerste lustrum van de firma. Nadat mevrouw Versluis het luxe jacht op de traditionele manier had gedoopt, gleed het scheepje rustig in zijn element. Even later kreeg iedereen gele genheid het jacht te bezichtigen. Onder de aanwezigen bevonden zich onder andere de directeur van de Keukenhof, de heer T. van Waveren, de loco-burgemeester van Lisse, de heer J. W. A. Lefeber en de secretaris Th. van Dijk. Namens de Fead Ship Inc. waren aanwezig de heren Bos en Harrison. Ter installatie van de Commissie sociaal- cultureel werk voor werklozen, welke Don derdagmiddag plaats had, sprak de voor zitter van de commissie, de heer D. H. Suerink, de directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, een openings voord, waarin hij het te organiseren cul turele werk nader toelichtte en er op wees, dat het zeker een moeilijk werk is, maar het belang voor degenen, die er aan deel zullen gaan nemen, is het waard de moei lijkheden te overwinnen. De voorzitter verklaarde daarna namens Burgemeester en Wethouders de commissie als geïnstalleerd. Mededelingen werden gedaan over de vele en goede resultaten, die in enige andere gemeenten werden bereikt voor de deelnemers. Na uitvoerige besprekingen werd een werkcommissie benoemd, bestaande uit de heren L. van Asperen, voorzitter van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling; J. L. Munnik, secretaris-penningmeester van de Stichting „Jong HaarlemVooruit", P. W. Voskuilen, vertegenwoordiger van de Bestuurdersbond Haarlem van het N.V.V.; P. V. de Wit, directeur van de Stadsbiblio theek; H. L. C. Kruse, adjunctconsulent van het ministerie van Sociale Zaken en J. de Smalen, afdelingschef van de dienst voor Sociale Zaken, secretaris der com missie. Deze werkcommissie zal op korte termijn plannen beramen over de wijze waarop dit culturele werk in Haarlem aangepakt kan worden. Deze plannen zullen in een bin nenkort te beleggen vergadering de geihele eommissie voorgelegd worden. Enige tijd geleden hebben wij reeds melding gemaakt van het voornemen van B. en W. van Haarlem om in Ilaarlem- Oost een filiaal van de Stadsbibliotheek en leeszaal te openen. Thans is het voorstel aan de Haarlemse raad verschenen. In het in aanbouw zijnde complex wonin gen aan het Van Zeggelenplein is het win kelpand nr. 82 geschikt bevonden om na een verbouwing en uitbreiding dit filiaal te huisvesten. De ligging van het Van Zeg gelenplein is ook met het oog op de toe komstige uitbreiding van dit stadsgedeelte gunstig. De Woningstichting „Ons Huis" heeft haar medewerking toegezegd om dit pand aan de gemeente voor dit doel te verhuren. In overleg met de directeur van de Stadsbibliotheek en -leeszaal is door de architecten Stevens en Brakel een plan opgemaakt omvattende een leeszaal voor kinderen, de bibliotheek en een leeszaal voor ouderen. De totale kosten van dit plan vergen volgens de raming een bedrag van 29.000.—. BOTWINNIK SPEELT SIMULTAAN IN BERN. De wereldkampioen schaken, Bot- winnik, zal in de loop van de volgende week een simultaanséance in Bern geven. Hij zal tevens enkele ronden van het candidaten- tournooi bijwonen. ADVERTENTIE PIANO-ENTERTAINER HAARLEM, 10 September 1953 ONDERTROUW: 9 Sept., A. Hulsbos en G. K. Alberda. GEHUWD: 10 Sept., T. K. Mejnsma en M. Betjes; J. Dweelaard en J. M. van Slooten; A. van der Erf en G. van der Leede; J. A. Mens en S. H. G. van Koot. BEVALLEN van een zoon: 9 Sept., H. PlantingaGuichelaar. BEVALLEN van een dochter: 6 Sept., H. J. van Berkel—Uitermark; 8 Sept., G. J. Groenendijkvan der Veldt; 9 Sept., C. Weij—Schaap; A. H. Dankelman— Schraal; G. M. WittemanGilein; M. van der Leek van Uitert; J. van VoordenBeen; 10 Sept., R- A. Fielmichvan der Geest. OVERLEDEN: 9 Sept., M. A. van Warmer dam—de Wildt, 55 j., Kamperlaan; J. Wijn hout, 62 j., Hazepaterslaan. Gistermiddag is in zijn woning aange houden de 46-jarige J. P. de R. uit Haar lem, die een achttienjarig meisje, dat op 30 Augustus uit de Rekkense inrichting was ontvlucht, aan de nasporingen van de politie had onttrokken. Het meisje, dat wei vaker bij De R. aankwam een zoon van De R. is gehuwd mei een zuster van het meisje stond onder voogdij van de ge meente-instelling voor kinderverzorging te Haarlem. ADVERTENTIE Elke Zaterdag en Zondag muziek in Zaterdags tot 1 uur De grote pianist-accordeonist André Roemer ADVERTENTIE De volgende week brengen wij een nieuw merk van uitzonderlijk fijne kwaliteit. Lees onze advertentie van Donderdag 17 September. Sigarenspecialist GROTE HOUTSTRAAT 81 „Afzwemmen" in Groenendaal In de Heémsteedse zwemvijvers hebben Woensdagmiddag zevenentachtig gegadigden voor het zwemdiploma A, B of C het frisse water getrotseerd, ten einde de nauwlettend toekijkende examen-commissie, bestaan de uit mevrouw Kruyt—van Laar en de he ren A. .T. J. Verspoor en J. van Esch van hun verworven zwemcapaciteiten te over tuigen. Overigens met gunstig resultaat, want alle zevenentachtig candidaten zal het diploma binnenkort worden uitgereikt. Het ideaal van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, iedere Nederlander met het zwemmen vertrouwd te maken, kon aldus weer nader tot de verwezenlijking worden gebracht, want alleen dit jaar zwommen in Heemstede reeds tweehonderdzeventig can didaten af. Sinds 1945 werden er ruim drie duizen diploma's uitgereikt. Woensdag berustte de organisatie bij de heer C. A. Schipper, directeur van de Heem- steedse Sportparken en Ead- en Zwem inrichting. Voor het diploma A waren er voornamelijk kinderen, die eerst moesten borstzwemmen, vervolgens op de rug en ten slotte precies één minuut watertrappen. Deze tijd werd door de badmeester nauwkeurig met een stopwatch gecontroleerd. Dit alles werd door tientallen ouders met belangstelling gade geslagen en zij verheugden zich uiteraard bijzonder met het succes van hun kinderen. Voor de diploma's B en C, die aan meer ge oefende zwemmers worden uitgereikt, wa ren de gestelde eisen naar verhouding zwaarder. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. O. H. Jens en A. J. Funke; S. Bonkenhurg en G. Klinkert; H. J. F.lbersen en C. Krom. GETROUWD: S. Minnema en E. B. Dé- sandré: N. A. Lammers en J. M. Leenders. GEBOREN: Maria Elisabeth, d. van W. C. M. Rooozen en E. M. J. Nieuwenhuizen; An- thonia Louise, d. van G. Baljet en M. Bert; Clemens Hubertus Maria, z. van H. P. M. Peeperkorn en A. J. M. Voss; Margriet Johanna, d. van A. P. Bosman en L. E. Lantzius: Rudolphus Henricus Maria, z. van C. J. F. M. Oomen en H. M. A. Schumacher. OVERLEDEN: Mevr. J. Groenendaal, 62 j.; J. Lievense, 62 j.; M. Smit, 57 j. Misschien behoorde u ook wel tot de genen, die gistermiddag omstreeks half drie op de Grote Markt even met de ogen moesten knipperen. Dat kwam dan niet door de zon, die zowaar in volle glorie present was, maar door de plotselinge, rumoerige aanwezigheid van een vijftigtal jongelieden, die een grote handkar voort duwden, waarop enkelen hunner gezeten waren. De laatsten bleken te zijn de leden van de ontgroeningscommissie van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders te Overveen. „High Noon" op straat Bij de parkeerplaats naast de Vishal werd halt gehouden; vervolgens moesten de „groentjes" in hun potsierlijke kledij trainingspakken met daar overheen smetteloos wit ondergoed, en een zwarte gymnastiekbroek als hoofdbedekking in een kring gaan zitten, waarna sommi gen bij de tweede-iaars op het matje ge roepen werden. Zodoende weergalmde luid over de Markt het „High Noon" van een van de slachtoffers, terwijl een ander he,t belangwekkende onderwerp,,aardappelrnoe- heid bij voetballers" moest bespreken. Hierop trok men naar het bloemenperk, waaromheen de jongelui, geblinddoekt, een veldslag moesten leveren met tot fakkels gedraaide 'stukken papier. En terwijl de strijd volop aan de gang was, zat een an dere nieuweling, vastgebonden aan een boom, met een verfbusje vol water en een lapje. rustig een putdeksel schoon te schuren. Even later trok de hele karavaan de Grote Houtstraat in, waar de boel op grootse wijze op stelten werd gezet. De dwaze opdrachten waren legio: de een moest een allervriendelijkste buiging ma ken voor iedere voorbijgangster, een ander Voor elke auto die passeerde. Een zeer langdurige bezigheid was het meten van de straatbreedte met een lucifer. Een woord van hulde dient gebracht te wor den aan de Haarlemse agenten, die, met onverholen pret, een grote verdraagzaam heid aan de dag legden. Plotseling werd de omgeving opgeschrikt door een hels lawaai: in een winkelportiek stonden enkele jongelui een serenade te zingen voor 'n lieftallig winkelmeisje, dat, staande tussen de kopjes en schoteltjes in de étalage, tijdens haar dirigeren moeite had, om niet van het lachen boven op het aar dewerk te vallen. 't Stoekske op het stoepke Hierna werd de aandacht getrokken door een jongeling, die, boven op een hoge stoep, „het stoekske van Oldenbarneveldt" voordroeg, waarna een ander de betekenis moest uitleggen van het bord, dat hij op zijn buik droeg en waarop vermeld stond: „Bovenkamer te huur; gevuld met zaag sel". Even later zagen we een stelletje jongens in hazepas de straat oversteken, waarna zij met hun „mutsen" een reclame zuil moesten schoon boenen. Hel optreden hier eindigde met een vertoning van „In Holland staat een huis". Nadat een drietal tedere jongensstem men een slaapliedje hadden gezongen voor een klein meisje, dat, gezeten op moeders arm, de zaak kennelijk maar half ver trouwde, trok men naar de vluchtheuvel op het Houtplein, waar zwemoefeningen en enige hoogstandjes ten beste werden gegeven. Daarmee verdween het laatste restje smetteloosheid van hun ongebruikelijke bovenkleding. Doch het einde van deze ontgroeningsmiddag in Haarlem was in zicht. Omstreeks vijf uur was de rust in Haarlem weergekeerd. En daarmee waren de twee vermoeiende dagen voor de toe komstige sportleiders ten einde, aan wie door hun tweedejaars wel op grondige wijze is duidelijk gemaakt, dat zij bij het betreden van de school in Overveen het nog niet voor het zeggen hadden! ADVERTENTIE DOROTHEE BARONNE de Engelse Pianiste-Vocaiiste 't 0LDE BIKNENH0FJE, Singel 449, Res. 63692. JAAP MOLENAAR. BOB SCH00RL 't SWARTE SGHAEP, leidssheplein 11 Res. 491 7E, Amsterdam Nicolaas Kroeso Het is weer zover: B. en W. hebben ten derde male een crediet gevraagd voor de bouw van een brugwachtershuisje bij de Gravestenenbrug. En het kost nu 8.500 gulden, zijnde nog steeds ongeveer het drievoudige van het bedrag dat aanvan kelijk op de begroting voor de bouw van de Gravestenenbrug voor dat onderdeel v.as uitgetrokken. De toenmalige wethouder van Openbare V/erken vroeg vervolgens in Februari 1951 een crediet van ruim negen mille, de raad weigerde en wilde het goedkoper. Dat goedkopere project werd in Augustus 1951 ingediend: het bleek toen nog f 7.900 te gaan kosten. Zover kwam het niet, want B. en W. voerden het in die Augustusver- gadering van de agenda af, omdat de ge meente het toch niet kon betalen. En nu ligt er dan na twee jaar het derde voorstel. „Het gemis van het huisje wordt onverminderd sterk gevoeld", schrijft het college. Mevrouw Scheltcma-Conradi beslommeringen De 39, niet politiek Wij hebben, óns voorgesteld de 39 Haarlemse burgeressen en burgers die gedurende vijf jaar de vroedschap zullen vor men aan voor te stellen. Vandaag beginnen we met dat voor ons pleizierige karwei en het zal wel niemand ver wonderen dat de eerste in deze galerij der wijzen mevrouw mr. A. J. S c h e 11 e m a Conradi (V.V.D.) zal zijn. De fractieleidster van de V.V. D. is de nestor van de raad en wanneer ik nu opmerk, dat men haar dat lang niet aan ziet, dan willen wij aanstonds ophelderen, dat het hier om een rangorde in anciënniteit gaat. Vergaderingen van de Haar lemse raad zijn al vele jaren ondenkbaar zonder mevrouw Scheltema. En daarmee be doelen wij niet alleen, dat er weinig leden zijn die zo weinig verstek laten gaan als zij, maar vooral dat er geen vergadering voorbijgaat of mevrouw Schel tema heeft blijk gegeven van een nauwgezette bestudering der stukken en van een sma kelijke betoogtrant: mevrouw Scheltema weet haar argu menten goed te verkopen: een opmerkelijke frisheid welke in 22 jaren raadswerk (met uit zondering van de oorlogsjaren natuurlijk) niet verloren ging. Dat helt naar het paradoxale, maar dat schuwt mevrouw Scheltema dan ook niet. Behalve in de verslagen van het gesprokene in de Haarlem se gemeenteraad zal de (meis- jes)naam van deze vurige voorstandster van openbaar onderwijs blijven voortleven in de eerste steen van een christelijke school in Schoon hoven. waar zij geboren werd als dochter van een Hervormd predikant. Die plechtigheid had plaats toen Elizabeth Alida Johanna Conradi vier jaar was. Negen jaar later verhuisde zij naar Haarlem om er een van de leerlingen van de middelbare meisjesschool te worden. Zij bekroonde die opleiding door onder leiding van dr. C. Spoel- der voor het staatsexamen te gaan vossen. Haar huwelijk met de ta- met haar dochters, even uit de van het raadswerk. bakimporteur Scheltema deed haar studielust niet verkoelen; integendeel, zij vond het de eerste jaren „zonde van haar tijd om niets te doen", zodat zij aan de Amsterdamse Uni versiteit rechten ging stude ren, op een steenworp afstand van de tabaksbuurt, waar haar echtgenoot werkte. Na het verkrijgen van haar graad werkte zij in Haarlem op het kantoor van de befaam de mr. P. Tideman wiens veel zijdige begaafdheden zij nu nog roemt, niet in het minst ook het vuur waarmee deze strijd bare figuur pro-deanen placht te verdedigen. Boven dit chapiter staat „niet politiek". Inderdaad had den en hebben wij de bedoe ling onze vroedschap niet in de allereerste plaats over hun be sturende taak te laten spreken. Bij mevrouw Scheltema bleëk zulks niet goéd mogelijk omdat èn haar werk als juriste èn haar raadslidmaatschap voor haar liefhebberijen zijn. In een langer gesprek er vaart men echter, dat zij in niet mindere mate en zeker niet met minder pleizier huis vrouw en moeder is. Haar dochters zijn nu 21 en 20 jaar en studeren psychologie en Frans. De oudste deelt moe ders liefde voor de watersport en maakte deel uit van de triomferende Nederlandse da- mesroeiploeg in Kopenhagen. Mevrouw Scheltema kan niet ontkennen, dat zij wel een beetje trots is op die dochters; de meisjes echter kunnen het omgekeerd ook zijn op teen moeder, die erin slaagde haar huishoudelijke en maatschap-, pelijke belangstellingen zo goed in evenwicht te houden, dat zij elkaar completeren. Mode-dorado V. D. in de Grote Hout straat, sinds de verbouwing van 1951 een der gezelligste en fraaiste magazijnen van on- Zestig jaar Op 8 September gingen de bruidsdagen in van het echt paar G. J. M. van der Veldt en E. van der VeidlHüel aan de Dompvloedslóan in Overveen. Zestig jaar geleden, wel te verstaanzij zijn er zelf beide een beetje verbaasd van: het lijkt veel korter ge leden, dat hij, als timmer mansleerling, haar stiekum van handwerkles haalde, want haar ouders vonden haar nog wel wat jong. En hij blééf haar afhalen, óók toen hij in Haar lem, de stad waar hij en zij geboren zijn, bij de infanterie diende als tamboer, ,,'t Ging altijd fout als ons regiment door de Grote Houtstraat liep," vertelt hij, „iedereen liep om te kijken naar de meisjes tot de tamboers toe en dan waren we telkens uit de pas." „En dat moet ik nü horen, meer dan zestig jaar later, zegt zijn vrouw lachend. Zij is drieëntachtig en hij hoopt de volgende maand zes entachtig te worden. Zij heb ben nog vier kinderen, waar van drie getrouwde dochters, vier kleinkinderen en één achterkleinkind: nog maar kortgeleden diende zich de vierde generatie aan. Ook een droeve herinnering ligt hen beiden nog vers in het geheugen: het leed, dat in hun gezin kwam, toen een van hun twee zoons, een enorgieke 27- jarige jongeman het leven verloor bij een ongeluk in zijn smederij Zijn vader, die eerst in het magazijn bij Figée had gewerkt, en-,toen in het eigen bedrijf van Öeze zoon was ge komen, werd daardoor werk loos. Hij kwam in dienst van de gemeente en kreeg een deel van de zorg voor Haarlems parken en plantsoenen. Na zijn pensionnering op 65- jarige leeftijd „langer kon je er niet blijven," zegt hij nog met enige spijt is hij gaan tuinieren. Dat kon hij doen met de onmisbare hulp van zijn andere zoon een uitvoerder met evenveel on dernemingsgeest als de zoon, die hij moest verliezen en tot voor zéér kort maakte hij zijn dagelijkse gang naar de tuin. Maar nu gaat het niet meer, want de mens wordt ouder. En hij geeft niet gauw op, dat blijkt wel uit het feit dat hij na een ernstige opera tie op zijn 84ste jaar in het Marinehospitaal iedereen kent hem daar zijn werk in de tuin weer voortzette. En nu ziet het echtpaar (dat ook al langer dan 40 jaar op ons blad geabonneerd is) met ongeduld uit naar de bruidsdag de 27ste wanneer de kinderen en de kindskinderen zullen komen. Bij hun geluk wensen sluiten wij ons met de onze aan. Daarnaast had mevrouw Scheltema een levendige be langstelling voor de politiek; haar aard dreef haar naar de Vrijheidsbond met zijn mach tige vrouwengroep. Mocht het liberale huis in de loop der jaren nogal eens van naam veranderen, mevrouw Schelte ma zegde de huur nooit op. Zij heeft het verdedigd als een bolwerk, ook in de jaren toen zij in de Haarlemse raad de enige vertolkster van het „laissez-faire" was, al meent zij ook, dat de ware vrijheid naar de wetten luistert. Zij is geen specialiste: die luxe kan een kleine fractie zich niet veroorloven. Wel heeft zij haar bijzondere at tenties: voor onderwijs en volksgezondheid bijvoorbeeeld. En voor kunstzaken, speciaal voor muziek. De fractievoorzitster van de V.V.D. is weliswaar voorstand ster van „zachte zeden in de raad", maar anderzijds denkt zij toch ook wel met heimwee aan de vooroorlogse jaren toen er principiëler en feller gedebatteerd werd. Haar waardering gaat uit naar de wethouders wijlen mr. J. Gerritsz en M. A. Reinalda en ook naar wijlen mr. Slin- genberg, die zijn beleid vooral „goed wist te verkopen". ze stad, heeft vanochtend zijn cliëntèle een nieuwe verrassing bereid in de vorm van een vol komen gemoderniseerde eerste étage, waarin thans alle da- mes-, meisjes- en baby-afde lingen zijn samengebracht. De donkere kleuren, die hier tot nu toe de boventoon voerden, zijn nu vervangen door lichte pasteltinten, die zich veel beter aanpassen bij het vrolijke kleurengamma van de jurkjes en mantels voor de vrouw der schepping. De sierlijke kle dingrekken, „beauty-bars", toonbanken en betimmeringen zijn alle uitgevoerd in glanzend beige mahonie, de verlichting is geheel in het plafond opge nomen en dat alles schept on tegenzeggelijk een sfeer die tot kijken en kopen noodt. De paskamers voor de verschillen de afdelingen zijn ruimer en comfortabeler dan voorheen en vormen een logisch geheel met de bijbehorende kledingvak- ken, zodat ook het passen van hoedjes, japonnen, truitjes, kinderkleding en wat dies meer zij een genoegen op zich zelf wordt. We kunnen ons dan ook levendig voorstellen, dat de zwakke sekse dit ge zellige mode-dorado met geest drift zal frequenteren. BINNENLAND In samenwerking met rijks- en ge meentepolitie hebben opsporingsambtenaren van P.T.T, te Westerbroek de clandestiene zender „Mona Lisa" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 23-jarige landarbeider H. L. en de 20-jarige kleermaker K. B. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden heeft f300 boete en twee maanden hechtenis geëist tegen de 58-jarige S. B. te Leeuwarden, die aan mensen, die hem over hun kwalen consulteerden, krui den had geleverd. Hem was onbevoegd uit oefenen der geneeskunde ten laste gelegd. Opa KI ijzing, de wereldrecordhouder pijpmken, heeft besloten voor zijn club .,De gêselli.ghe Damnkring" uit te komen bij de nationale niiprokerswedstriid in Purmerend. Ook d" Nederlandse recordhouder, de heer S, de Ridder, zal daar Zaterdagmiddag aan deelnemen. Op het Utrechts stadhuis is de Utrechtse opbrengst van de inzameling ten bate van de slachtoffers van de -aardbevingsramp in Griekenland aan het Rode Kruis overgedra gen. een cheque van f 18.000. Bij deze kleine plechtigheid was de Griekse gezant, de heer Nicolas G. Lely, aanwezig. In Den Ilaag is on 71iarige leeftijd over leden de heer H. C. S. Wanting, oud-predi kant der Ned. Hervormde Kerk. Tot begin 1953 was de heer Wansing redacteur kerk nieuws en onderwiis bij de Nieuwe Rotter damse Courant. Ook over andere onderwer pen heeft hij voor dit blad geschreven, o.a. over boksweds'riiden. Naar de K.L.M. meedeelt zal met het toestel dat deelneemt aan de Christehurch- race behalve gewone post ook pakketpost worden meegenomen. Velen bleken nameliik in de veronderstelling te verkeren dat slechts brieven met de speciale omslagen met dit vliegtuig kunnen worden verzonden. Gistermiddag werd brand ontdekt in een speelgucdfahriekje annex reclame bureau te Vlaardingen. Het pand brandde geheel uit. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. HAARLEM EN OMGEVING De eind Augustus p-ebouden liisfcollecte en straatcollecte in HaaHem voor de Ver eniging tot behartiging der belangen van t.b.o -natienten in Nederland hebben in totaal f 4611 ül opgebracht. D'nsdagnarht hebben inbrekers zich via een tuimelraa"".pie toegang verschaft tot een huis aan de Schotersingel te Haarlem. In de kamers heeft men verschillende laden van kasten en schrtfbureaux doorzocht. Uit een onaf gesloten lade van een schrijfbureau wordt een verchroomd herenpolshorloge vermist. Voor de aante'-ening Kinderverpleging slaagden de volgende verpleegsters van het ^t. JJlisabe+s-Gaethuis: J. Rorra, J. C. A. de Buck, P. M. Gilles, H. M. Oosterkamp, E. Warn "ar. Het Cen'raal Instituut voor Cbristeliik Sociale Arbeid stelt zich voor ook deze win ter in Haartem een cursus te houden voor hen, die zich interesseren voor maatschap- oeliik werk. In beknopte vorm worden in leidingen gehouden over maatschappelijke zorg, kinderbescherming, zonnebloem- en ma=sajeugdwerk, geestelijke volksgezond heid, diaconale arbeid enzovoort. De cursus duur ongeveer vier maanden. De zwemeommissie vgn de vereniging ..De Nederlandse Padvinders" in het district Haarlem heeft besloten de jaarlijkse zwem wedstrijden voor padvinders, die in het voor jaar geen doorgang konden vinden, nu op Donderdag 29 October te houden in Stoop's Bad te Overveen. Het Onen Deurcomité in Bloemendaal zal heden. Vrijdagavond, om half negen een dienst houden in gebouw „Maranatha" aan de Donkere'laan. Spreker is ds. G. P. Klijn, hoofdredacteur van het orgaan van de Open Deur, tevens bekend van zijn vierwekelijkse rodiohalfuurtjes. Het onderwerp van ds. Klijn is: „God ingeruild". Hij maakte de in Augutus gehouden grote Kircbentag in Ham burg mede en zal ook van zijn ervaringen, daar ongedaan, verhalen. In de Hervormde kerk aan de Famn- l.aan te Overveen wordt Zondagavond om half acht een ieucdappèl gehouden. Snrekers ziin dr. C. Spoelder en dr. J. H. Stelma, Herv. predikant te Bloemendaal. De dienst gaat uit van de Hervormde Jeugdraad. Het onderwem is: „Het dagelijks leven en het geheim". De bijeenkomst is bedoeld als begin van hot winterwerk der jeugdgroepen. Mpvrouv Chr. Th. GötteKin had zieh enige tijd geleden tot de gemeenteraad van Haarlem gewend met verzoek om ten be hoeve van het door haar geëxploiteerde kin dertehuis een perceel aan te kopen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Voor de aankoop van een telmachine ten dienste van de Incasso-. Stortings- en Ophaaldienst vragen B. en W. de gemeente raad een crediet van f3080 beschikbaar te stellen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de subsidie over 1952 ten behoeve van enkele douchebadhuizen van de afdeling Haarlem van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" vast te stellen op f2361 en de bijdrage over 1952 aan de Haarlemse Stichting voor woningverbetering voor e°n badhuis on f5191. De enkele weken geleden wegens de regen uitgestelde marswedstrijd voor tam boercorpsen van Snaarndams Fanfarecorps „Crescendo" ter gelegenheid van het viifen- dertigiarig bestaan is nader vastgesteld op morgen, Zaterdagmiddag, op de Pol te Spaamdam. Door de recherche is gisteren de acht tienjarige verkoopster S. A. P. uit Haarlem aangehouden. P. had ten nadele van een collega een jopoer weggenomen. Verdachte is na verhoor en ongemaakt proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. De Haarlemse raad vergadert weer op Wóensdagmiddag 16 September. De agenda vermeldt 29 punten. Daar het met de toewiizing van wonin gen aan bewoners van onbewoonbaar ver klaarde huizen niet zo vlot loopt, zien B. en W. zich gedwongen andermaal met epn voorstel te komen om de ontruimingstermii- nen van een aantal krotten te verlengen. Die voor de Spaarnwouderstraat 128 rood. Dran- peniersstraat 10 en Vlamingstraat 16, 18, 20 en 22 worden met een jaar verlengd, die voor Blekerstraat 3 A en 3 B. Breestraat 10 en Gortestraat 7 rood met een half jaar. 3-3Nederl.'47 A.K.U Ünilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union U. S. Steel Tidewater Slotkoers gisteren 9715/.o 172/4 192/ 174/ 322/ 93 137/ 128% 106/ 94/ 170/ 159/ 164% 166/ 32% 47R/i6 44/ 69»/,8 20»/,8 36 g.b Openings koersen 97% 171/ 192/ 173 320 92/ 133/ 127/ 106 93 170/ 159/ 164% 166/ 32/ 46/ 43/ 69/ 20/ 35%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9