De Toneelvereniging met Circus Knie Agenda voor Haarlem HAARDEN - HAARDKACHELS HETELUCHTKACHELS Ruim een millioen voor huisvesting van bejaarden in Haarlem Haarlemse machinist na twee maanden voorarrest op vrije voeten Kort en bondig^ Burgemeester Simons met pensioen Credieten voor „De Blinkert" en uitbreiding „Delftzveide" Stockport Citadel Muziekcorps MAANDAG 14 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 INVENTA Burgerlijke Stand van Haarlem Fietster slipte en reed het water in Straataanleg in „Zinnevelt" Bejaarde passagier werd door bus meegesleurd Zesjarig meisje brak been in speeltuin Marswedstrijd Spaarndam Deel van Janskerkkapel voor Hervormd rusthuis Politie waarschuwt tegen het „verlossingsleger' Elout van Soeterwoude- school van morgen in gebruik Nieuwe raadscommissies Hulpprediker in wijk- gemeente van Haarlemse Hervormden Enschedé-tentoonstelling in Antwerpen Motorfietser reed tegen auto op Herenweg Ernstige mishandeling berecht Voorwaardelijke straf opgelegd Voortreffelijk concert besloot tournée Opleiding in kleinkunst hij Toon Hermans De Toneelvereni ging, die voor de komende seizoenen de taak heeft over genomen van het voormaligNederlands Volkstoneel, zal zulks doen onder artistieke leiding van A. De- fresne, hetgeen met een van die aardige woordspelingen, die nooit lang op zich laten wachten, intus sen al tot de bijnaam „Defrèniging" voor dit vernieuwde gezel schap leidde. Maar hoe dan ook, men kan dit een verheugende mutatie achten. En in ieder geval is het een goed ding, dat men heeft afgezien van het handhaven van de aanduiding „volks toneel" alsof dat ooit een afzonder lijke grootheid was. Ten hoogste immers kon men hierin de uitdrukking lezen van het prijzenswaardige streven om de dramatische kunst ook tot die lagen van de bevolking te brengen, waaruit zonder deze toenaderingspogingen nog altijd te weinig schouwburgbezoekers voortkomen. Maar om een dergelijke zen ding bevredigend te kunnen vervullen, moet men de beschikking hebben over een sterk répertoire en over een goed ensemble, aan welke beide factoren in het verleden het nodige ontbrak. Daarin is nu verbete ring gebracht. Het seizoen is ingezet met twee stukken, die weliswaar niet nieuw zijn, doch stellig de moeite waard, namelijk „Wat is de waai'heid?" van Pirandello en „Circus Knie" van de in 1896 geboren, fel anti-nazistische Duitse schrijver Carl Zuckmayer. Aan „Circus Knie" (van het stuk van Pirandello hoop ik binnenkort verslag te kunnen uitbrengen) zal menigeen nog warme herinneringen bewaren. Het werd voor het eerst in Nederland opgevoerd in de bloeitijd van de onlangs in vriendschap ontbonden samenwerking tussen Defresne en Van Dalsum, in hetzelfde seizoen dat ons ook „Meisjeslyceum" en „De reis van Noach op de wateren" schonk. Ik zag dit spel van koorddansers, jaren voor de oor- Jog, toen ik een schooljongen was. Maar ik bewaar er nog altijd levendige indrukken van. Met een beetje inspanning van mijn gedachten zie ik weer Cruys Voorbergh in maillot en met een parasolletje op de even- wichtsdraad balanceren of Charlotte Kohier als Katharina Knie, trippelend op een grote, veelkleurige bal. En niemand, die deze voorstelling aanschouwde, zal Jules Verstraete als de ontroerende clown zijn vergeten. Maar de mens heeft nu eenmaal de nei ging om het verleden te idealiseren en daarom is het altijd een hachelijke zaak zo'n reprise als de onderhavige, zelfs met de beste wil tot onbevangenheid, te be oordelen. Mij viel het althans moeilijk om geen vergelijkingen te maken. Eén van de dingen, die ik nu het sterkst bleef missen, de gehele avond eigenlijk, was die typische sfeer van zo'n rondtrekkend circus, waar de artisten zich in het zweet des aanschijns afsappelen om de eer van het vak hoog te houden. Was die noodzakelijke sfeer er vroeger wel? Als mijn geheugen betrouw baar is stellig. In ieder geval leek mij het overigens niet onverdienstelijke décor van Weynand Grijzen ontoereikend en verder was bijvoorbeeld het tafreel van de straf oefeningen aan het slot van het eerste be drijf te weinig uitgewerkt. Dit behoeft niet in een divertissement te ontaarden, maar r.u was het spel zo vluchtig, dat de ernst ervan niet voelbaar werd gemaakt. Kent men de geschiedenis nog? Het eens zo roemrijke Circus Knie bevindt zich on danks alle toewijding door de malaise in grote moeilijkheden. Als de dochter Katha rina op zekere dag een innemende wijn bouwer ontmoet, gaat zij dan ook in op zijn voorstel het boerenbedrijf te leren, om op die manier tenminste rust en bestaans zekerheid te vinden Voor de vader is dit een grote slag, maar hij troost zich met het koppig vertrouwen dat zij terug zal keren. Na een jaar komt zij inderdaad haar oude collega's weer opzoeken, echter met de be doeling haar voorgenomen huwelijk ken baar te maken. In zijn blijdschap om het weerzien sterft de oude Knie, juist terwijl ADVERTENTIE Zeer zuinig in gebruik 13 a 15 HL anthraciet per seizoen. GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk. - Telefoon 12762 Betaling in overleg. HAARLEM, 12 September 1953 ONDERTROUWD: 12 Sept., Chr. J. W. Fehres en G. Jegla. GEHUWD: 12 Sept., C. L. F. Bredemeijer en E. H. van Kampen. BEVALLEN van een zoon: 9 Sept., P. C. van SteijnRusman; 11 Sept., H. D. M. van der Beekvan Schagen; B. van Maris— Corbee; J. H. C. Ram—Bijster; C. E. van Leeuwen—van Straaten; N. van der Mije— Kerkman; 12 Sept., M. C. M. Geenevasen— Scheerder. BEVALLEN van een dochter: 11 Sept., A. de Haan—Hoor1 12 Sept., J. C. de Jone Kroonstuiver: VisbeenElfrink; A. H. Vink—Kroon van Diest. OVERLEDEN: 11 Sept., A. Booms—Kuij- ten. 68 j., Gedempte Schalkburgergracht; A. J. Hartog—Gediking, 66 j., Schoterweg; L. J. J. Duzee, 66 j., Muiderslotweg; J. F. Dirks, 73 j., Schotersingel; J. D. Schook, 54 j., Be- soekistraat; E. van der Wal—Hillenbrink, 62 j., van Zeggelenstraat. Johan Elsensohn als de directeur van de rondreizende koorddanserstroep in Circus Knie". Op de achtergrond ziet men onder anderen Aaf Bouber als de wasvrouw Bibbo en Hans van Meerten als de clown Julius Schmittolini. zij hem poogt uit te leggen waarom zij niet blijven kan. En dan spreekt het bloed in Katharina: zij offeit haar persoonlijk geluk om de circusdynastie voort te zetten en neemt de leiding van de troep op zich. Merkwaardig verschijnsel Een wereldschokkend drama is dit aller minst. De romantiek ervan heeft een sen timentele inslag, die wij zo langzamer hand ontgroeid zijn. En goed beschouwd is de tekst enkele pakkende scènes daarge laten, over het algemeen te mager voor onze smaak. Toch zijn de personen met voldoende menselijkheid toegerust om be langstelling voor hun lotgenoten te kun nen wekken. Treffend en tevens ac tueel is de eenvoudige trots op het eerlijke vakmanschap. Maar het voor naamste moet toch van de acteurs komen en juist in dit opzicht schiet deze door Hans Tiemeyer geleide opvoering op en kele punten beslissend tekort. Uit welke vaststelling men overigens niet de conclu sie moet trekken, dat men bij een bezoek een waardeloze avond zou beleven, want daar is geen sprake van. Integendeel, ik zou de lezers zelfs willen opwekken dit merkwaardige spel te gaan zien, al mag ik mijn bedenkingen niet verzwijgen. Er zijn trouwens een paar prachtige rollen. In de eerste plaats van Johan El sensohn als Carl Knie, de eigenaar van de verlopen zaak, wie de moed soms in de knieën mag zakken, maar die toch altijd de waardigheid van zijn geslacht bewaart en verdedigt. Een gave rol in de traditie van grote toneelspeelkunst. Vooral zijn laatste claus in de tweede acte, met die aangrijpende herhaling van de woorden „Die komt weerom" met een stem, waar in een stug vertrouwen met verdriet en gekwetstheid vecht, treft door de verward heid van beheerse vertolkte emoties. En dan Aaf Bouber, de enige die ook van de oorspronkelijke bezetting deel uitmaakte, als die bedrijvige schommel van een was vrouw, komiek en aandoenlijk tegelijk! Hans van Meerten was als de clown Julius Schmittolini zeker aanvaardbaar en onder- scheide zich zelfs in enkele goede momen ten. Maar in onze harde tijd is er méér nodig om de tragiek van zo'n stergeval als dat van vader Knie voelbaar te maken. Over Annie de Lange moet het oordeel verdeeld zijn. In haar optreden deed zich een eigenaardig verschijnsel voor. Zij speelde de rol van Ka.tharina Knie voor treffelijk, met een scherp begrip voor de psychologische situaties. En toch was het bij al deze intelligentie en voortvarend heid net alsof zij er niet bij hoorde, alsof zij met een ander stuk bezig was, waarbij ook haar uiterlijke gelijkenis met een van haar Shakespeariaanse figuren géwicht in de schaal legde. Dat men niet helemaal gelooft in haar liefde op het eerste gezicht, is wellicht mede te wijten aan Hans Tie meyer, die weinig tot een dergelijk gevoel inspireerde. Maar als haar vader haar het tijdens haar afwezigheid met pailletten be- stikte lijfje laat zien, zoals zij dat zo graag had willen hebben, is zij niet wérkelijk blij ontroerd, al beweert haar mond het tegendeel en al heeft zij inderdaad andere gedachten in haar hoofd. Men gelooft niet, dat het circus ooit iets voor haar betekend heeft, hetgeen de betekenis van haar keuze verkleind. En als zij aan het slot op het trapje verschijnt met de korte zweep en de wijde mantel van haar vader, weet zij het niet aannemelijk te maken, dat ieder een haar onmiddellijk als zijn opvolger herkent. Zij kan dit alles natuurlijk niet helpen, maar het blijft jammer. DAVID KONING Gistermorgen omstreeks half elf fietste de zes-en-twintigjarige C. K. vanuit de Schreve- liusstraat linksaf de Leidsevaart op. In de bocht slipte zij over de tramrails, zodat zij de macht over het stuur verloor en in de Leidsevaart viel. Haar fiets bleef op de weg liggen. Met behulp van de op de Emmabrug aanwezige reddingshaak werd het slachtoffer door enige omwonenden en voorbijgangers op het droge gebracht, waarna zij per taxi naar haar woning is vervoerd. Later is zij voor een nader geneeskundig onderzoek naar de Mariastichting gegaan. (Naar aanleiding van dit ongeval schreef ons een bij de hulpverlening betrokken lezer, dat het zeer te waarderen is, dat er bij de bruggen reddingshaken hangen, maar het zou naar zijn mening aanbeveling verdienen het aantal dezer reddingsmiddelen uit te breiden en ook haken hier en daar aan de walkanten op te hangen. Red.) Bij Koninklijk Besluit is aan de heer L. H. Simons op zijn verzoek met ingang van 1 December 1953 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Haarlemmer- liede en Spaamwoude met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. De heer Simons, die op 26 November 1888 werd geboren, werd op 6 September 1919 tot burgemeester benoemd en heeft dus 34 jaai de belangen van Haarlemmerliede en Spaarnwoude gediend. Met het oog op het stadium, waarin de plannen voor de bouw van woningen door de Woningbouwvereniging „Tuinwijk-Noord" en „De kleine Middenstander" verkeren, dient binnenkort te worden begonnen met de daarvoor noodzakelijke grond-, en rio- lerings- en bestratingswerken op en nabij de Hectorstraat en de Anthony Fokkerlaan. Met de uitvoering is een bedrag van f314.300 gemoeid, dat B. en W. de Haarlemse raad hebben verzocht ter beschikking te stellen. Gisteravond heeft om ongeveer kwart over negen op de Botermarkt een verkeers ongeval plaats gehad. De 78-jarige passagier J. J. v. G. wilde aan de halte van de Boter markt uit een autobus stappen, doch op het moment, dat de passagier uitstapte, sloot de bestuurder van de bus de deur en reed langzaam weg. De passagier, die tussen de deur bekneld raakte, werd ongeveer twintig meter meegesleurd. Hij is met een gebroken rechterarm in 't Grote Gasthuis opgenomen. Zijn toestand is gunstig, zo vernamen wij vanmorgen. Gisteravond omstreeks half zeven kroop de zesjarige A. v. K. met andere kinderen door een gat in de afrastering van de speel tuin aan de Godfried van Bouillonstraat te Haarlem. Het meisje is bij het beklimmen van een van de toestellen in de speeltuin gevallen en heeft daarbij haar rechter onder been gebroken. Het kind is door de onge- vallendienst verbonden en daarna naar de Mariastichting gebracht. Op Zaterdag 29 Augustus moest de mars wedstrijd voor tamboercorpsen te Spaarndam ter gelegenheid van het vijf-en-dertig jarig bestaan van „Crescendo" worden uitgesteld wegens regen. Zaterdagmiddag kwamen tien corpsen naar Spaarndam om aan de strijd deel te nemen. De afmars begon bij de open bare lagere school en gewandeld werd naar de Kerklaan. De uitslag was: eerste prijzen: Wilhelmina, IJmuiden 65 pnt.: Haarlemse Postfanfare 65 pnt.; Verkade, Zaandam 69 pnt. Tamboer corps van de IJmuider Harmonie 66 pnt. Tam boercorps Beverwijkse Harmoniekapel 66 pnt. Eensgezindheid. Egmond-Binnen 65 pnt. Speeltuinvereniging Oosterkwartier, Haarlem 66 pnt. Tweede prijzen: Wilhelmina. Sant poort 62 pnt. Soli Deo Gloria, Driehuis 58 p. Hoogovens tamboercorps 62 pnt. Het rusthuis van de Diaconie der Neder lands Hervormde kerk te Haarlem aan de Jansstraat zal worden uitgebreid met een kerk- en recreatiezaal. Een aan het rusthuis grenzende gedeelte van de voormalige Janskerk eigendom van de burgerlijke gemeente zal daartoe als kapel worden ingericht. De architect H. W. van Kempen heeft een aantrekkelijk plan gemaakt. De nieuwe kerkzaal zal ook van het Schapenplein af bereikbaar zijn, zodat zij ook voor andere dan interne doeleinden kan worden ge bruikt. In het begin van dit jaar werd door de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam gewaarschuwd tegen de organisatie „Het stormersleger" en de „Evangelisatie Imma- nuël", met het oog op het malafide karakter van deze organisaties. Dezer dagen, zo deelt de politie mede, is het bestaan ontdekt van een dergelijke organisatie, die zich aan dient als „Het verlossingsleger". Als or gaan wordt uitgegeven „De grote Trooster". Ook hier wordt het publiek gevraagd om een bijdrage voor sociaal werk, waaraan echter vrijwel niets wordt gedaan. De „comman dant", een zesentwintigjarige jongeman, die geen ander beroep uitoefent, verdient zijn dagelijks brood en dat van enkele medewer kenden ook hier weer met de opbrengst van de colportage met „De grote Trooster". Van enige controle op de geldmiddelen is geen sprake. De commandant is gekleed in een uniform van eigen ontwerp, met vele gou den sterren en een fel rode uitmonstering. De man, die tot voor kort als waarnemend commandant optrad, komt voort uit de „Evangelisatie Immanuël". Ten onrechte doet de leiding van het „Verlossingsleger" het voorkomen, alsof deze organisatie een voortzetting is vain het voor de jongste oor log te Rotterdam bestaande „Verlossingsle ger"; het huidige „Verlossingsleger" is een geheel nieuwe organisatie, die met de voor oorlogse slechts de naam gemeen heeft. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam adviseert om aan het „Verlossingsleger" alle steun te onthouden. De vlag hing uit aan de zonovergoten Elout van Soeterwoudeschóol voor Gereformeerd lager onderwijs aan de Muiderslotweg in Haarlem-Noord, toen na een korte bijeen komst van bestuur en personeel, vanmorgen ongeveer 130 kinderen met glundere gezichten het nieuwe gebouw binnen gingen. Hoewel de officiële opening pas later zal plaats vin den, meende het bestuur terecht dat deze morgen niet onopgemerkt, mocht voorbij gaan. 't Was een ogenblik waarnaar zo velen met verlangen hadden uitgezien een eigen school in eigen omgeving. Na een korte rondgang door het mooie gebouw met de ruime lichte lokalen en het moderne meubilair, waarbij aan belangstel lenden in vogelvlucht een overzicht werd geboden van de te volgen moderne methoden, kregen hoofd en personeel het roer in han den en konden met hun klassen, die natuur lijk getracteerd werden, van wal steken. Haarlem-Noord is weer een mooie school rij ker geworden. Voor Economische Zaken en jeugd en sport B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld enige wijzigingen aan te bren gen in de samenstelling der raadscom missies. De gemengde commissie voor Kunstza ken zal worden uitgebreid, terwijl twee nieuwe commissies zullen worden inge steld, namelijk een commissie voor econo mische aangelegenheden en een commissie voor jeugdzaken en sport. Wijkgemeente V der Nederlands Hervorm de kerk te Haarlem krijgt, als alle forma liteiten vervuld zijn, een hulpprediker ge durende de tijd dat ds. E. Pot wegens ziekte niet in staat is zijn ambt te vervullen. Het is ds. J. Möhringer, predikant bij een Noord-Amerikaanse zusterkerk, die tijdelijk met verlof in Nederland verblijft. Van heden tot 27 September wordt in het Museum Plantin-Moretus te Antwer pen een tentoonstelling gehouden onder de titel „Het Huis Enschedé-Haarlem- 1703-1953". De tentoonstelling is tot stand gekomen cloor medewerking van het stads bestuur van Antwerpen, het Plantinge nootschap en het Hogere Instituut voor drukkunst. Een uit Beverwijk komende motorfietser verkeerde in de veronderstelling, dat een juist op gang gekomen personenauto, die ter hoogte van de Oude Posthuisstraat op de Herenweg geparkeerd had gestaan, rechtuit zou rijden. De chauffeur bleek echter om te keren, zodat de motorfietser tegen de auto opreed en daarbij aan rechter been en -knie werd gewond, evenals aan enige vinger toppen. Tegen de bestuurder van de auto, die geen richtingwijzer had gebruikt, werd proces verbaal opgemaakt. In de raadsvergadering op Woensdagmiddag 16 September komen de voorstellen aan de orde om gelden beschikbaar te stellen voor de huisvesting van bejaarden. Het gaat hier om de verwezenlijking van de plannen van de Algemene Stichting voor huisvesting van bejaarden voor de bouw van een complex in het Ramplaankwartier „De Blinkert" en om de uitbreiding van het reeds bestaande complex van „Delft- weide" aan de Orionweg. Over beide plannen schreven wij reeds, zodat wij kunnen volstaan met een korte weergave van de toelichting die Burge meester en Wethouders de raad hebben verstrekt. In totaal is met de realisering van deze projecten een bedrag van f 1.090.015 ge moeid. „De Blinkert" omvat een verzorgings huis (75 bedden, waarvan 3 voor inwo nend personeel) en 76 woningen voor be jaarden in het Ramplaankwartier te bou wen door de Coöperatieve Woningvereni ging voor Gemeentepersoneel. De bouwkosten van het gehele complex worden begroot op f 845.100. De aan te brengen centrale voorzieningen in het ver zorgingshuis, t.w. centrale verwarming, warmwatervoorziening, radiodistributie cn liftinstallaties, vergen een uitgaaf van f 68.415. Voorts zal voor aankoop en aan leg van 76 Fasto-geysers in de woningen voor bejaarden een bedrag nodig zijn van f 13.700. De huurprijs van de woningen voor bejaarden zal vermoedelijk f 5.75 per week en per woning bedragen. Voor af schrijving en onderhoud van de te plaat sen geysers zullen de bewoners bovendien nog zestig cent per week moeten betalen. De kosten van opneming in het verzor gingshuis t.w. huur, centrale voorzienin gen, verzorging, enz. worden per persoon begroot op rond f 28.70 per week of rond f 1.500 per jaar. Ten aanzien van de vermoedelijke huur prijs van de woningen voor bejaarden merken B. en W. op, dat deze in vele ge vallen voor de bewoners te hoog zal blij ken te zijn. Evenals in het verleden is ge schied zal het verlenen van een huurtoe- slag ook hier niet achterwege kunnen blij ven. Zodra de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de huur heeft vast gesteld, zullen B. en W. zich hieromtrent nader beraden en eventueel een voorstel indienen. Wanneer, evenals bij het bejaardencom plex „Delftweide" aan de Orionweg, in het thans te stichten verzorgingshuis min- der-draagkrachtigen een plaats zullen vin- Wegens mishandeling, welke een ernstig karakter droeg, heeft de Haarlemse politie rechter vanmorgen de zesenveertigjarige machinist P. K. veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van maan den. Na twee maanden in het Huis van bewaring gedetineerd te zijn geweest, werd hij vandaag op vrije voeten gesteld. Hoe en op welke wijze de machinist zijn vrouw in de nacht van 11 op 12 Juli mis handeld heeft, kon hij niet vertellen. Kort tevoren had hij onenigheid met zijn vrouw gehad. Op Zaterdagmiddag was hij van het ene café naar het andere gegaan en des avonds omstreeks twaalf uur kwam hij bij zijn woning, gelegen in de omge ving van de Kampervest. Blijkens het pro cesverbaal van het verhoor van de vrouw kwam haar man in dronken toestand thuis. Zij lag op bed en bij zijn komst begon hij te schelden. De man verliet de slaapkamer en kwam terug met een houten wielspaak en daarmee gaf hij de vrouw enkele klap pen. Zij kroop onder bed en ook daar trachtte de machinist zijn echtgenote klap pen toe te dienen. Het is de vrouw gelukt de woning te verlaten; zij is naar het St. Elisabeths Gasthuis gegaan, waar een dok ter haar verbonden heeft. De vrouw had een wonde van elf centimeter in het hoofd. Na verbonden te zijn is zij naar haar wo ning teruggekeerd. De machinist was ook vertrokken en heeft elders de nacht door gebracht. Zondagmorgen is hij naar huis teruggegaan en kort daarop heeft de poli tie hem aangehouden. Sedert 12 Juli was hij in arrest. In de dagvaarding was verdachte poging tot doodslag, poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en mishandeling ten laste gelegd. De officier van Justitie was van mening, dat poging tot toebren gen van zwaar lichamelijk letsel bewezen was. Spreker had het beter gevonden de vrouw niet als getuige te horen. Kort na de aanhouding had zij de officier verzocht de man op vrije voeten te stellen. Het bleek de officier tevens, dat de vrouw een ge regelde cafébezoekster was en geen maat wist te houden. „Wat moet er van de op voeding van kinderen terecht komen, als de ouders cafés bezoeken?", vroeg spreker. Zowel de man als de vrouw hebben be loofd, de sterke drank te zullen laten staan. Daarmee wilde de officier rekening houden bij zijn eis. Om de man en het gezin te helpen eiste spreker een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf maan den met toezicht van een reclasseringsvcr- eniging. De verdediger, mr, dr. F. A. Bijvoet, zei- de met grote belangstelling en waardering het requisitoir van de officier van justitie te hebben beluisterd. Hij was echter van mening, dat verdachte veroordeeld kon worden wegens mishandeling. Voorts vroeg hij een voorwaardelijke straf op te leggen. De politierechter zeide, dat van het ple gen van een poging tot zware mishande ling niets gebleken is, echter wel van een gewone mishandeling met een ernstig ka rakter. Verdachte staat bij zijn chef goed aangeschreven en hij wilde ook rekening houden met de gedragingen van de vrouw. Hij veroordeelde P. K. tot een voorwaar delijke straf van vier maanden. den, zal eveneens een gemeentelijke bij drage nodig zijn. Ook daarover zullen cle raad nadere voorstellen bereiken. De exploitatie van het te stichten com plex zal de Coöperatieve Woningvereniging voor Gemeentepersoneel opdragen aan de daartoe in het leven geroepen Algemene Stichting voor Huisvesting van bejaarden, gevestigd te Haarlem. Deze stichting zal voor inrichting van het verzorgingshuis en ter bestrijding van de aanloopkosten een bedrag van f 75.000 nodig hebben. Ge tracht wordt dit bedrag bij derden te le nen onder garantie van de gemeente. Lukt dit niet dan zal de lening van gemeente wege moeten worden verstrekt. Delftweide De voorgestelde plannen tot uitbreiding van het Bejaardencomplex „Delftweide" aan de Orionweg door de R.K. Woning bouwvereniging „St. Bavo"-Noord bestaan uit twee gedeelten, beide gelegen aan de Nestorstraat, en omvat vier tweepersoons woningen, vijftien éénpersoonswoningen, vijftien éénpersoonskamers, vier slaapka mers voor personeel, een recreatiezaal met centrale keuken, badkamers, enz. De to tale capaciteit wordt vergroot met 42 bed den, waarvan vier voor personeel, De bouwkosten van de uitbreiding wor den begroot op f 125.000. Voor uitbreiding van de centrale voorzieningen, als centrale verwarmingsinstallatie, etenslift, tuinver- lichting, sanitair, enz., is benodigd een be drag van f 37.800. In 1951 kende de raad aan de „Haarlemse Stichting Bejaarden zorg, exploitante van ..Delftweide", een jaarlijks bijdrage van f 4008, toe in het zgn. vergoedingentekort. Wanneer van de uit breiding ook circa de helft zal worden toe gewezen aan minder-draagkrachtigen zal deze bijdrage naar aanvankelijke raming tot f6.312 moeten worden opgevoerd. Het muziekkorps van het Leger des Heils uit de stad Stockport, aan de rivier de Mer sey bij Manchester gelegen, heeft de vorige week een zeer drukke tournée door Neder land gemaakt. Zondagmiddag werd te Haarlem de muzikale tocht door ons land beëindigd met een uitvoering in de zaal van het Leger des Heils in de Schagchelstraat, welke tot de laatste plaats bezet was. Zoals steeds bij het Leger des Heils kreeg ook nu de muziek een dienende taak bij het uitdragen van het religieuze ideaal. Met dit ideaal voor ogen speelden deze muzikanten uit Stockport marsen, fantasieën en selec ties van bekende Leger des Heilsliederen onder leiding van hun kapelmeester Sidney Harrop en ook de toehoorders konden door meezingen deze muzikale geloofsgetuigenis delen. De hoofdleiding van deze middag be rustte bij brigadier G. Claijs, hoofd van het muziekdepartement van het Leger des Heils in Nederland, die vertelde, dat het Engelse muziekcorps bestaat uit amateurs, arbeiders, die in hun vrije tijd hard werk ten aan de vervolmaking van hun spel. En met succes! Daarvan getuigden de voortref felijke uitvoeringen, waarvan zij ons bij dit afscheid lieten genieten. Als ensemble heeft het korps een voor beeldige eenheid verkregen. De samen klank was uitstekend. Opvallend was het vermogen tot soepele nuancering van deze klank. Een merkwaardigheid voor een Engels muziekkorps was ongetwijfeld het vermijden van het vaak zo geliefde, maar op den duur zo irriterende vibrato.Nu hoor de men een koperklank van een weldoende stabiliteit. Bij het beluisteren van de in strumentengroepen afzonderlijk kwamen wij meer dan eens in verbazing over het be langrijke technische niveau, dat de muzi kanten individueel bereikt hebben. Wij denken hier bijvoorbeeld aan de virtuoze trombonisten, aan de dragende, volle toon van de tuba's, aan de bewegelijkheid van de solo-pistons en aan de fraai gespeelde melodie van de solo-baritonist. Ook als vo calisten traden de muzikanten op en zij veroverden daarbij de harten van de toe hoorders met het zingen van een lied van het Leger des Heils in het Nederlands. Ongetwijfeld kunnen de Engelse muzi kanten met voldoening op deze muziekmid- dag als geslaagd besluit van hun tournée terugzien. P. ZWAANSWIJK De wethouder van onderwys en volks gezondheid te Heemstede, de heer H. Dissel koen, is Woensdag 16 September verhinderd spreekuur te houden. BINNENLAND Zaterdagavond is in café-restaurant Treslong te Hillegom een feestelijke bijeen komst gehouden van directie, commissarissen cn personeel van de N.V. Koninklijke Delfts Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles" v.h. Joost Thooft en Labouchère, welke Delftse onderneming thans drie eeuwen be staat. Aan een diner voor ongeveer 600 per sonen werden onder meer toespraken gehouden door de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn en door de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. Bruinisse zal in de toekomst wellicht een nieuwe vissershaven krijgen. Het ge meentebestuur heeft de nader uitgewerkte plannen reeds in zijn bezit en het ziet er naar uit, dat deze verwezenlijkt gaan wor den. De ontwerper heeft de nieuwe haven, welke uitsluitend als ligplaats voor de vis sersvloot is bedoeld, gedacht ten Noorden van de bestaande vissershaven. Deze oude haven zal dan worden bestemd voor los- en laadplaats voor vrachtschepen. Zes vooraanstaande landgenoten, die zich de tolk gevoelen van de Nederlanders en buitenlanders, wie de sluiting van het Vogelpark Avifauna zeer ten harte gaat, hebben zich met een telegram tot de Ko ningin en Prins Bernhard gewend, waarin zij verzoeken om hun bemiddeling voor het behoud van „Avifauna". Een personenauto met drie echtparen uit Heeten bij Raalte, die op weg waren naar Zenderen is Zondagochtend op enige hon derden meters afstand van het einddoel op een onbewaakte overweg door de sneltrein EnschedéAmsterdam aangereden. De auto werd tegen een ijzeren mast geslingerd, waardoor de 36-jarige echtgenote van de be stuurder, mevrouw Meyering, zodanig werd gewond, dat zij in de loop van de dag is overleden. Twee andere inzittenden van de auto waren licht gewond. Na een stille gang voorbij de Dodencel 601 in de Scheveningse strafgevangenis, het „Oranjehötel", zijn de oud-gevangenen en de nabestaanden van oud-gevangenen in het Kurhaus te Scheveningen in reünie bijeen geweest. Te Amsterdam is opgericht de „Stich ting Schadeloosstelling voor Joden", die ten doel heeft het langs wettelijke weg verkrij gen van schadeloosstelling door in Nederland wonende of gewoond hebbende Joodse Ne derlanders voor door hen gedurende de vijandelijke bezetting van Nederland geleden schade tengevolge van vrijheidsberoving (deportatie), lichamelijk of geestelijk letsel. Secretaris is de heer M. Frank. Nieuwe Keizersgracht 1 c, Amsterdam-Centrum. De „Johan van Oldcnbarnevelt" wordt morgenochtend met ongeveer 1000 passagiers uit Indonesië te Amsterdam verwacht. Onder de passagiers bevinden zich talrijke leden van de Nederlandse militaire missie met hun gezinnen. De ontscheping zal, wijziging voor behouden, te half negen aan de Javakade bij de maatschappij „Nederland", geschieden. Zaterdagmorgen heeft de vreemdelin gendienst te Rotterdam een 26-jarige Duitse operazanger over de grens geleid, die Vrijdag met het Nederlandse kustvaartuig Scheer als verstekeling uit Casablanca was aan gekomen. Op 2 October zullen in de grote zaal van het Kurhaus in Scheveningen onder ausoiciën van de International Council of Ballroom Dancing in Londen door de Neder landse bond van dansleraren de Europese danskampioenschappen voor professionals 1953 worden gehouden. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede is Vrijdag verhinderd spreekuur te houden. De Technische Ontwikkelingsclub voor kappers in Haarlem houdt Woensdag 16 September een showavond in het Krelage- huis, voor dames- en herenkappers. Deze avond, waarop tal van demonstraties gege ven zullen worden, wordt besloten met dansen. De heer J. van Uden. hoofd van de Bui- tenrustschool voor openbaar buitengewoon lager onderwijs te Haarlem, is met ingang van 1 October benoemd tot directeur van het Observatiehuis voor jongens, een instel ling van de Vereniging voor Onbehuisder., te Amsterdam. De oudervereniging der Nederlands Hervormde kleuterschool „Ons kleuter hoekje" aan de Burgwal te Haarlem houdt op 18 en 19 Septemebr een fancyfair, welke Vrijdagmiddag om 15 uur wordt geopend, De heer W. E. Waller uit Haarlem zal op Woensdagmiddag 23 September in de Aula der Amsterdamse Universiteit zijn proefschrift „Onderzoekingen over de struc tuur van delcosine, een bijdrage tot de ken nis der delphinium-allealoïden" verdedigen ter verkrijging van de graad van doctor in de wis- en natuurkunde. Het proefschrift werd uitgegeven bij drukkerij Gebroeders Neuman in Haarlem. Het programma der Orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdag 15 September des avonds van 8 tot 9 uur door George Robert, met medewerking van het Palestrinakoor, 's Gravenhage, directeur Jaap Vranken, luidt: 1. Ricercare (orgel), G. P. Palestrina; 2. Missa Ecce Sacerdos (koor), a. Kyrie en Gloria Interludium (orgel), b. Sanctus en Benedictus Interludium (orgel), c. Agnus Dei I en II, G. P. Palestrina; 3. Toccata (orgel), G. Frescobaldi; 4. Lapidabant Ste phanum motet (koor), G. P. Palestrina; 5. Canzona (orgel), G. Guammi; 6 a. Adoramus te (koor), J. Clemens Non Papa; b. Jubilate Deo (koor), J. Handel; 7. Fantasie G gr. t. (orgel), J. S. Bach. Toon Hermans heeft het plan opgevat medio September in zijn studio, Plantage Middenlaan 19 te Amsterdam, een cursus te gaan geven om ontwikkelde jonge men sen, die aanleg cn liefde voor het vak hebben, de grondbeginselen te leren, richtlijnen te geven en wegwijs te maken om iets in de kleinkunst te kunnen be reiken. MAANDAG 14 SEPTEMBER Zang en Vriendschap: Christen Spiritualis tisch Centrum „De grotere wereld", vragen- avond, 8 uur. Lido: „Achter gesloten gor dijnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Het meisje van de Poesta", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Affaire in Trini dad", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Carrie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeugd in de branding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Huis der verloren vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Waalse Kerlc: Hermann Zaiss-comité, bij eenkomst. 8 uur. DINSDAG 15 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Minerva, Heemstede: „Toontje heeft een paard ge- teeknd" (Toneelgezelschap Johan Kaart), 8.15 uur. Frans Ilals: „Wala-corsetshow", 9.30 en 2.30 uur. Lido: „Achter gesloten gor dijnen". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het meisje van de Poesta", 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter gesloten gor dijnen", 13 jaar. 8 uur. Rembrandt: „Carrie". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Jeugd in de branding", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Huis der verloren vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8