Het uur der verrukking Tachtig jaar Dierenbescherming in Haarlem en omgeving Kort en bondig Bijbeltentoonstelling in de Vleeshal Hildebrand herleefde in de Haarlemmerhout Haarlemse brandweer krijgt mobilofoon Flatgebouw nabij Bloemendaalseweg Een bril FEDERMANNf NATUURLIJK* Bloemendaal Heemstede Hillegom Haarlemmermeer A an vraagfo rmuiier HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Liefderijke verpleging van dieren in Dierentehuis aan de Ridderstraat Parodie van Haarlems Studenten Gildt Bromfietser botste tegen vrachtauto Leeslust in cijfers W. van Willige jubileert Weer twee winkeldief stallen in Haarlem ontdekt Sanerings- en bebouwings plan is ontworpen Inlichtingen gevraagd Scholier reed tegen stilstaande bus op Ouden van dagen en de huurverhoging Jubileum Ph. J. J. Resting 99 Morgenavond in Haarlem Charmant tot subliem spelvooral door Elisabeth Andersen en Enjiy Meunier Burgerlijke Stand van Haarlem J. H. Wesemann sr. 80 jaar Uitbreiding terrein van het waterbedrijf Pop-duiken om Dekker beker Personeel Van Herwaarden ging een dagje uit DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 Er is een tijd geweest, dat men sprak van het dierenasyl aan de Ridderstraat, waar dieren dank zij de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken liefderijk worden verpleegd. „Laten wij liever spreken van Dierentehuis", merkte de voorzitter, de heer B W. Lasschuit, in een bestuursvergadering op. „De dieren moeten een tehuis hebben, omdat zij er recht op hebben", voegde hij er aan toe. De bestuursleden stemden met de gedachte in en op het ogenblik spreekt men van het Dierentehuis aan de Ridderstraat, een naam die prettiger in de oren klinkt dan asyl. Wandelt men in gezelschap van bestuursleden door het tehuis dan ziet men met welk een grote liefde de leden van het personeel de dieren verzorgen. Toen de Vereniging tegen het mishan delen van dieren tachtig jaar geleden haar werkzaamheden in Haarlem en om geving begon, werden dieren in een schuurtje ondergebracht; later werd een gebouwtje gebruikt en sedert vele jaren beschikt het bestuur over het Dierentehuis aan de Ridderstraat, dat inmiddels te klein geworden is doordat de werkzaamheden zich na de bevrijding zo aanzienlijk heb ben uitgebreid. Voorlopig zal dit tehuis nog wel gebruikt worden, want het zal geruime tijd duren alvorens de vereniging zal kunnen be schikken over een ruim pand en een wei de, waarin de dieren hard kunnen lopen, in een der buitenwijken. Dit laatste is een wens van het bestuur. Het is overigens te vreden met het gebouw aan de Ridder straat, waar zoveel goed werk wordt ver richt door gediplomeerde leden van het personeel (dezer dagen slaagde mejuf frouw J. C. Visbeen voor het diploma die renartsassistente), onder leiding van de dierenartsen J. Jongkind en J. Heek. Laatstgenoemde controleert dagelijks de dieren. De medewerkers(sters) ontvangen vele klachten over slechte behandeling van dieren, doch zij ondervinden ook vaak, dat er bij de Haarlemmers liefde voor de die ren bestaat. Kinderen brachten nog niet lang geleden een gewonde zeemeeuw. Na dat de vogel enkele dagen in het tehuis had vertoefd, werd de meeuw op een duin top bij het Bloemendaalse strand geplaatst, waar de vogel zich weer spoedig thuis voelde. Gewonde duiven verbleven in het tehuis en werden na genezing in Groenen- daal in vrijheid gesteld. Zwervende dieren worden opgenomen, gewonde (in vele gevallen speciaal uit het centrum der stad) en dode dieren worden afgehaald en dit geschiedt de laatste dagen met de ambulancewagen, die ook gebruikt kan worden als er zich in ons land een ramp mocht voordoen. Wij hebben maar enkele punten ver meld van het werk, dat in de Ridderstraat verricht wordt. De Haarlemmers zullen er in de komende dagen meer van horen, want ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van de Vereniging tegen het Mis handelen van dieren voor Haarlem en om streken is van 28 September tot 3 October een propaganda-week uitgeschreven. Ge hoopt wordt, dat het aantal leden van drieduizend sterk zal uitbreiden, waar door nog meer gedaan kan worden om het leed der dieren te verzachten. Dan zou bij voorbeeld een tweede inspecteur aange steld kunnen worden, waardoor het publiek met minder klachten bij de vereniging zal komen. Er zou meer propaganda onder de Het Nederlands Bijbelgenootschap te Am sterdam bereidt momenteel een grote ten toonstelling voor, welke onder de titel „Het altijd nieuwe Boek", van 13 tot en met 16 October in de Vleeshal aan de Grote Markt gehouden zal werden. Deze expositie, die onlangs in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een grote belangstelling trok, is in verschillende rubrieken onder verdeeld, waarbij achtereenvolgens de aan dacht wordt gevraagd voor de Bijbel in grondtaal en handschrift; oude Neder landse Bijbels; de Statenvertaling; de nieuwe vertaling; de Bijbel in het Fries; de Bijbel voor Indonesië; de Bijbel we reldzaak, wereldtaak; enzovoort. Boven dien zal aan deze tentoonstelling een ver koopafdeling verbonden zijn, waar de nieuwe vertaling in diverse formaten ver krijgbaar is, waarnaast de bezoeker aan een leestafel van de uitgaven zal kunnen kennis nemen. Verder wordt iedere avond om 9 uur de filmstrook „Een nieuwe Bij bel?" vertoond en nader toegelicht. De tentoonstelling wordt Dinsdagavond 13 October door ds. F. Visser, secretaris- binnenland van het Nederlands Bijbelge nootschap geopend, nadat ds. C. P. Hoeke- ma een kort welkomstwoord zal hebben uitgesproken. De expositie is dan verder dagelijks van 3 tot 5.30 en van 7.30 tot 10 uur voor het publiek toegankelijk. Ten slotte wordt dan iedere avond om acht uur nog een korte causerie van onge veer vijftien minuten gehouden, waarbij ds. W. Spliethoff Woensdag zal spreken over „De Bijbel en de eredienst"; Donder dag behadeld ds. A. J. van Rhijn het on derwerp „De Bijbel in de gevangenis", v/aarna ds. L. Hoorweg jr. Vrijdag „De Bij bel in het huisgezin" zal bespreken. Onder leiding van de moeder worden jonge dieren gevoed. Bij het zien van dit plaatje moet men wel propagandist worden van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken. jeugd gemaakt kunnen worden. Thans ge schiedt dit door de werkgroep „Dierenbe scherming en opvoeding" gevestigd te Nieuwerdam, die o.a. lessen verstrekt voor scholen. Op Maandag 28 September en Zaterdag 3 October staat er op de Grote Markt een propagandatentje. In de week van 28 Sep tember tot en met 3 October wordt een lijstcollecte en een straatcollecte gehou den. Collectanten kunnen zich aanmelden aan het Dierentehuis, Ridderstraat 11. Voor de jeugd staat voor Woensdagmid dag 39 September een ballonnenwedstrijd op het programma. Van het Krelagehuis wordt een optocht gehouden naar 't sport terrein aan de Kleverlaan, waar ballonnen de lucht zullen ingaan. Prijzen, o.a. een fiets, worden beschikbaar gesteld. Op 1 October wordt in hotel De Leeu werik een jubileumbijeenkomst gehouden. Het programma vermeldt vertoning van een film, een toespraak van de heer G. Nieuwenhuysen en muziek van het kamer orkest „Melophilia" onder leiding van mej. R. Schouten. De vraag „Wie heeft de best verzorgde en opgevoede hond?" zal op Zaterdagmid dag 3 October in het Krelagehuis beant woord worden. De honden zullen voor ge bracht worden door kinderen van 7 tot 10 jaar en van 11 tot 14 jaar. Originele kleding der kinderen zal afzonderlijk worden be oordeeld en gewaardeerd. Tenslotte zal op Donderdagavond 8 Oc tober in „Dreefzicht" een bridge-drive worden gehouden. De Haarlemmers, nauwelijks bekomen van de schrik, die de jongens van CIOS onlangs in hun stad teweeg brachten, wer den gistermiddag weer verrast door een vreemde optocht, die door de straten trok, en wel van Haerlems Studenten Gildt. Ditmaal een statige optocht van bekende personen uit de Camera Obscura van Hil debrand die zich evenwel op hun bak fiets niet bijster goed thuis gevoeld zullen hebben. Voorop schreed een deftige heraut, die hardop voorlas uit dat vermaarde werk van Hildebrand, waarin deze personen tot leven zijn gebracht. Achter hem liep Teun de Jager met zijn trouwe hond, die echter af en toe een boompje niet kon ontberen. Op de bakfiets zat Hildebrand zelf, in stemmig zwart gekleed. Hij droeg twee camera's met zich mee: z'n eigen boekwerk en een gezellige oude klapcamera. Naast hem zaten de uiterst gevaarlijke Van Der Hoogen, die met geparfumeerde briefjes in zijn zak liep, Suzette Noiret en Keesje, het Diakenmannetje, dat zelfs op deze zonnige middag zijn werk niet in de steek liet, doch ijverig bezig was, een broek te borstelen. Op sommige punten in de stad onder meer bij Costers monu ment hield de stoet stil. Dan stapte de hele karavaan uit, enkelen spraken en tot slot zong men enige liederen. Daarna trok men weer verder, tot men in de Haarlem merhout belandde. Hier vond men het juiste décor voor de komende plechtigheid. Eén voor één werden de bekende figuren uit de Camera van de bakfiets getild en op het gras neergezet, waar zij als beelden bleven staan. Hildebrand kreeg een ere plaats, namelijk boven op een kist. Onder het publiek werd geredetwist, of Suzette nu echt een meisje was dan wel een ver klede jongeling. Wij wisten ook niet dade lijk het rechte antwoord, maar toen we haar midden in een gesprek verrasten, klonk er achter het mooie sjaaltje een zware bas! Toen alle beelden overeind stonden, hield de heraut een toespraak, waarbij hij er aan herinnerde, dat Laurens Jzn. Coster in deze Haarlemmerhout de boekdrukkunst uitvond en dat daarna Hil debrand in deze zelfde omgeving gedeelte lijk geïnspireerd werd tot zijn alom be kende boek, zodat een standbeeld hier zeker op zijn plaats was. Ondanks deze redevoering zocht men na afloop van de plechtigheid de bakfiest weer op en zo ging het weer stadwaarts. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op de hoek Gedempte Raamgracht-Wolstraat een aanrijding gebeurd tussen een vrachtauto en een bromfiets, bestuurd door de 22-jarige A. L. uit Haarlem, die geen voorrang ver leende aan de bestuurder van de vracht auto. De bromfietser viel op het wegdek en kreeg een lichte hersenschudding en een hoofdwond boven het rechter oog. Nadat de wond in het Grote Gasthuis was gehecht, is de bestuurder van de bromfiets per zie kenauto naar zijn huis gebracht. In Augustus 1953 werden door de Stads bibliotheek en -leeszaal van Haarlem de volgende aantallen boeken uitgeleend, waar van door: Prinsenhofbibliotheek 7692: Tehuis voor ouden van dagen 138: „Huis te Zaanen" 3448; Uitleennost Spaarndam 144; Muziek bibliotheek 970: Jeuedbibliotheek Schouw tjeslaan 1424; Jeugdbibliotheek „Huis te Zaanen" 907. Tezamen werden uitgeleend: 14.723 boeken (v. j.) 14.677). Het aantal bezoekers aan de leeszalen be- ï-oeg: Prinsenhof 3114; „Huis te Zaanen" 296; Jeugdbibliotheek Schouwtjeslaan 121. Te zamen werden de leeszalen bezocht door 3531 bezoekers en bezoeksters (v. j. 3617). Naar wij vernemen zal binnen afzien bare tijd de Haarlemse brandweer worden uitgerust met een mobilofoon-installatie. De centrale post komt uiteraard in de seinzaal van de kazerne aan de Gedempte Oude Gracht, terwijl nog wordt onderzocht hoeveel wagens van het uitrukkend mate riaal van een zend-ontvanginstallatie moe ten worden voorzien. Dat geldt natuurlijk voor één autospuit en wellicht ook de com mandowagen, welke immers ook bij iedere aanvankelijk kleine brand wordt gebruikt, maar het is mogelijk dat ook nog één of meer reserve wagens met een dergelijke apparatuur moeten worden uitgerust. Het is duidelijk, dat een mobilofoon een sneller contact met de seinzaal verzekert dan met de normale telefoonverbinding het geval kan zijn. Tenslotte komt de brand weer op tal van plaatsen waar geen tele foonaansluiting in de nabijheid is en waar dus veel tijd verloren gaat indien men door wil geven, dat meer materiaal noodzakelijk is dan in eerste instantie uitrukte. Op het ogenblik maakt de brandweer in dergelijke gevallen gebruik van de radio- autodienst van de politie. Op 23 September zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. van Willige in dienst trad bij de Nieuwe Haarlemsche Courant, waarvan hij thans waarnemend hoofdredac teur is. Daar de heer Van Willige zich voorname lijk bezighoudt met de behartiging van het stads- en streeknieuws voor zijn blad is hij in Haarlem en omstreken een bekende fi guur. Waar wat belangrijks te doen is, is de heer Van Willige present en dat zeker ook tot genoegen van zijn collega's. Want de jubilaris is een prettige vakge noot met een altijd opgeruimd humeur, die naast het onderhouden van een sportieve rivaliteit welke zijn blad in de loop der jaren slechts ten goede is gekomen, ook altijd gelegenheid vindt tot het onderhouden van een persoonlijke vriendschapsband met zijn collega's, die hem dan ook niet gaarne uit de kring der Kennemer journalisten zouden willen missen. Uiteraard vervult de heer Van Willige nog een aantal nuttige functies in het maatschap pelijk leven, zoals het secretarisschap van het Wit-gele Kruis te Haarlem; sinds 1937 is hij bestuurslid van de Rooms-Katholieke kinderuitzending, van de bevrijding af be stuurslid van de afdeling Noordholland van de Katholieke Nederlandse Journalisten kring en om de twee jaar bekleedt hij het (roulerend) voorzitterschap van de Kenne mer Journalistenvereniging. Van de stichting „Kunst en Vermaak" is hij voorzitter, terwijl hij sinds 1948 ook hoofdredacteur is van het maandblad „Zon zij", het officieel orgaan van de stichting „De Zonnebloem". Het laatste werk, dat de zieke luisteraars van de Katholieke radio- omroep ten goede komt, heeft zijn hart ge stolen, zoals steeds weer uit zijn geestdrif tige verhalen daarover blijkt. Op Woensdag 23 September zal de jubila ris 's morgens in eigen kring worden ge huldigd, in de middag is er van vier uur tot half zes voor vrienden en andere rela ties gelegenheid tot gelukwensen op het redactiekantoor van de Nieuwe Haai-lemsche Courant, Smedestraat 5. In ons nummer van verleden week Woens dag hebben wij gewezen op het toenemend aantal diefstallen in Haarlemse winkels. Daarbij vermeldden wij, dat diefstallen in zelfbedieningswinkels in het algemeen snel ler aan het licht komen dan in normale zaken, waar men de boodschappen bestelt, zonder ze zelf weg te nemen. Gistermiddag is daarvan weer het bewijs geleverd. De eigenaar van de zelfbedieningswinkel aan de Gedempte Oude Gracht heeft omstreeks drie uur in zijn zaak een vrouw betrapt, die levensmiddelen met een totale waarde van vijf gulden wegnam. Doch ook in „normale" winkels kan een diefstal nog wel eens tijdig ontdekt worden. Dat bewees de filiaalchef van een levensmiddelenbedrijf. die gister middag omstreeks kwart over twee een vrouw op heterdaad betrapte bij het wegnemen van een blikje sardines en vier repen chocolade. Beide vrouwen zijn naar het bureau aan de Smedestraat overgebracht en na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Wij hebben meegedeeld, dat de N.V. Aan nemersbedrijf W. Thunnissen te Heemstede plannen heeft een flatgebouw te stichten aan de Bloemendaalseweg en de Vijverweg te Bloemendaal. B. en W. delen de gemeen teraad mee, dat alvorens tot de voorgeno men bebouwing van de nog onbebouwde grond kan worden overgegaan het noodza kelijk is daarvoor een sanerings- en bebou wingsplan vast te stellen. Er is een plan in ontwerp volgens de aanwijzingen van de stedebouwkundige adviseur der gemeente, jhr. ir. J. de Ranitz, gereed gekomen. Bij het ontwerpen van dit plan en de voorschriften is rekening gehouden met de bestaande na bijgelegen bebouwing en de behoefte aan woonruimte. De hoogte van het flatgebouw is vier woonlagen aan de Bloemendaalse weg en drie woonlagen aan de Vijverweg, exclusief de onderverdieping, die als gara geruimte en bergruimte voor de bewoners kan worden bestemd en gebruikt. Het ge bouw zal 31 flats bevatten. Aan de wegzijde is een gemeenschappelijke voortuin ont worpen, alsook een z.g. ventweg, die ook voor het parkeren van auto's en andere voertuigen is bestemd. Het binnenterrein kan een gemeenschappelijke tuin worden. Wegens de noodzakelijkheid om het nog beschikbare bouwvolume over de periode 1951, 1952 en 1953, om daarop aanspraak te kunnen maken, nog dit jaar aan te wen den voor woningbouw, stellen B. en W. de gemeenteraad voor tot de voorlopige vast stelling van het sanerings- en bebouwings plan over te gaan. Op 5 September om ongeveer half zes is de 41-jarige voelgangster J. A. H. v. B., die vergezeld was van haar vierjarig zoontje, bij het oversteken van de Schoterweg aange reden door een motorfiets. Naar aanleiding van dit verkeersongeval verzoekt de politie van Haarlem de vrouw en de militair, die gelijktijdig met de voetgangster en haar zoontje de Schoterweg overstaken, zich voor het geven van inlichtingen te melden bij de verkeerspolitie, Lange Wijngaardstraat 14 te Haarlem. Gistermiddag omstreeks kwart voor één reed de dertienjarige H. v. R., leerling van het Coornhertlyceum, op de Hertenkampiaan met zijn fiets tegen een stilstaande autobus van de N.Z.H.V.M., waardoor hij viel en een lichte hersenschudding opliep. Hij is, na door de Ongevallendienst te zijn behandeld, per auto naar zijn huis vervoerd. Bijeenkomst in Haarlem Ook voor de Algemene Bond van ouden van dagen in Haarlem breekt het seizoen weer aan. Op Dinsdag 29 September zal in de Gemeentelijke Concertzaal een openbare vergadering worden gehouden, waarop de hoofdbestuurders, de heren G. J. de Bruin en C. Kitsz, spreken over de komende huur verhoging en de ouden van dagen. Op Maandag 21 en Woensdag 23 Septem ber begint de Bond zijn winterwerk met medewerking van het Oké-cabaret, onder lei ding van Johnny James. Deze ontspannings avond zal worden gehouden in het gebouw St. Bavo. Heden herdenkt de heer Ph. J. J. Kesting te Overveen, procuratiehouder van de Eerste Hollandsche Levensverzekeringbank en van de Noordwester Hypotheekbank, bei de gevestigd te Amsterdam, het feit, dat hij 40 jaar geleden bij eerstgenoemde bank in dienst tradt. De jubilaris werd te zijnen huize door het bestuur van de Eerste Hol landsche en door vertegenwoordigers van binnen- en buitendienst geluk gewenst. Werkelijk goede blijspelen van na de oorlog ik zou er niet veel kunnen opnoemen. In de meeste gevallen bleef het bij een nogal tam en oppervlakkig amusement. Maar nu is de Haagse Comedie toch zo gelukkig geweest beslag te kunnen leggen op een nieuw stuk, dat in een niet geringe mate als een welkome verrassing op dit gebied kan worden beschouwd, namelijk „Het uur der verrukking" van Anna Bonacci, waarvan Zaterdag en Zondag in de Koninklijke Schouwburg met onmiskenbaar succes de eerste voorstellingen werden gegeven. Morgen komt het in Haarlem en ik kan u van harte aanraden die opvoering te gaan bijwonen, want zelfs al mocht het wat onwaarschijnlijke verhaal niet aan uw voorkeur beantwoorden, dan nog zult u genieten van het doorgaans brillante spel in ten minste drie van de vier hoofdrollen. Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen HAARLEM, 14 September 1953 ONDERTROUWD: 14 Sept., A. A. van de Velde en C. M. Sanberg. BEVALLEN van een zoon: 13 Sept., M. M. Ph. Vogel—Hagnauer; M. A. Lekkerkerker Speckmann; W. Ch. G. Wesseling—Rieu; S. F. van Es—van IJken; E. J. Taling—ten Bosch; 14 Sept., H. G. C. van de Steeg—van de Steeg. BEVALLEN van een dochter: 11 Sept., W. H. J. Martin—Polman; 12 Sept., E. Geene- vasenHarmsen; J. Versteeg—Selbach; M. J. E. Hiltermanvan Deelen; 13 Sept., G. C. Kouwenbergvan der Erf; Th. K. Nota Hulsman; S. F. van Esvan IJken; I. M. I. SpeltenSeise. OVERLEDEN: 11 Sept., O. de Kok, 6 j., Hazepaterslaan; P. van Leeuwen, 60 j., Ter- natestraat Voor de aardigheid zou ik het oorspron kelijke manuscript wel eens willen lezen, want dit stuk heeft een merkwanrdgie ont wikkeling doorgemaakt, alvorens het zijn huidige vorm bereikte. Het werd eerst uit het Italiaans vertaald door een Zwitser, die van de gelegenheid gebruik maakte om de handeling naar het Engeland uit het begin van de Victoriaanse tijd te verleggen. Daarna werden de reeds sterk gewijzigde dialogen nog eens met een supreme non chalance ten aanzien van de zeden en ge woonten in het nieuwe vaderland van de aldus verhuisde hoofdpersonen herschreven door een Parijse vakman, die er met gulle hand de nodige pikanterie doorheen strooi- Sir Ronaid en de courtisane: Gijsbert Ter steeg en Enny Meunier. de. Het resultaat was nog niet helemaal naar de zin van regisseur Fernand Ledoux, die al repeterende, zo zegt men, nog tal rijke kleine vondsten uit de lichtzinnige situaties puurde. Dat klinkt allemaal vrij wonderlijk en misschien is het voor de schrijfster wel om bij te huilen, maar ging het in de dagen van Shakespeare en Molière, om een paar overigens onverge lijkbare grootheden te noemen, zoveel anders toe? Deze in Frankrijk furore makende ver sie is nu door Cees Laseur vertaald (niet altijd even fraai en nauwkeurig, om zo te horen) en geregisseerd. Men kan het hem niet kwalijk nemen, dat hij niet direct de juiste stijl te pakken kreeg om dit inter nationale samenraapsel bijeen te houden. In het begin, als men geconfronteerd wordt met enige te sterk gechargeerde ty peringen, weet men clan ook niet goed wat J men ervan denken moet. Maar niet zodra nemen de gebeurtenissen hun wonderlijke draai, of men leeft onbelemmerd als in een lichte roes met de charmante onwaarschijn lijkheden mee, ook als de escapades de per ken van het burgerlijk fatsoen zwierig te buiten gaan. Zo fijnzinnig als deze gedeel ten speciaal het tweede en derde bedrijf uit dit blijspel voor boven de achttien in alle nuances van groteske tot aandoen lijkheid zijn geregistreerd, daaraan herkent men het ervaren inzicht van de onbetwiste grootmeester in dit genre. In de beste scènes heeft hij verwezenlijkt dat men als :en speelse comedie ervaart, wat onder een indere belichting bijna tragisch zou zijn te noemen, zodat men er glimlachend wijzer van wordt. Doch laten wij niet te ernstig doen over een stuk, dat op miraculeuze wijze en mede dank zij de soms brillante interpretatie nog net het midden houdt tussen een bi zarre fantasie op de manier van Pirandel lo en een doodgewone klucht van absurde persoonsverwisseling. Want wat wil het geval? Er is een nogal despotische dorps organist, die om zijn dromen van compo- Elisabeth Andersen en Paul Steenbergen als het echtpaar in „Het uur der verrukking" nistenglorie te realiseren de voorspraak nodig heeft van een hoge autoriteit, wiens liefde evenwel sterker op het andere ge slacht dan op de hem totaal onverschillig latende muziek is gericht. Als deze over heidsfunctionaris tijdens een inspectiereis in de gemeente komt logeren, bedenkt de burgemeester (hopende voor zijn bemid deling met een lintje beloond te worden) een list om hem hierin tegemoet te komen en aangenaam te stemmen om de gewenste protectie te verlenen: voor één nacht zal de puriteinse vrouw van de organist van plaats verwisselen met een plaatselijke courtisane. Het is eigenlijk jammer om het verloop van de intrige te verraden. De lichtekooi raakt namelijk zo vertederd door de illusie van het echtelijk leven, dat zij de toenaderingspogingen van de bezoe ker afwijst, zodat deze zijn toevlucht moet nemen tot het huis, waar de eer biedwaardige huisvrouw logeert, in wie zojuist de bekoring der zonde is ont waakt.... Natuurlijk herneemt het be staan na alle afdwalingen van het rechte pad zijn normale loop, maar gelukkig heeft de schrijfster nog een ironisch effect voor het slot bewaard. Brillante rollen „Het uur der verrukking" is een onzin nig bedenksel over onbestaanbare men sen, maar de verbeeldingskracht van de toeschouwer wordt zodanig geprikkeld, dat men bijna onvoorwaardelijk gelooft in de echtheid der aan het licht gebrachte ge voelens. Men ziet in ieder geval de men sen zoals zij zouden kunnen zijn en deze capricieuze ontmaskering maakt dat men, ondanks enkele al te goedkope grappen en modieuze versieringen met kwasi-diepzin- nigheid, van een wezenlijk blijspel mag spreken. En zoals ik al zei: het wordt kos telijk uiteevoerd. Elisabeth Andersen, die in het vorige seizoen in de titelrol van „Yerma" zozeer de aandacht trok, bevindt zich thans weer op haar meer speciale terrein. Hoe zij het klaarspeelt om ais de preutse, aan dage lijkse conventies gewende organisten vrouw vólkernen op te gaan in éen hartstochte lijk avontuur, zonder enige twijfel aan de eenheid van deze figuur te laten bestaan, mag men als een grote triomf van haar ta lent beschouwen. Ik aarzel niet langer haar naast Ank van der Moer en Ca.ro van Eyok onder onze beste actrices te rang schikken. Maar onmiddellijk daarna moet de stralende courtisane van Enny Meunier worden genoemd, zich geleidelijk verlie zend in haar rol van liefhebbend huis vrouwtje met sentimentele herinneringen aan „onze boom" uit de verlovingstijd. De ingebeelde, ijdele, opvliegende, dag dromende organist, zichzelf verheerlijkend in niet te stuiten woordenstromen, wordt door Paul Steenbergen met verbluffend gemak uit de klucht in het blijspel getild, zodat men iiem ondanks alles heel inne mend blijft vinden. Gijsbert Tersteeg overtuigt als de overheidsdienaar op vrijersvoeten vooral door welsprekend heid van zijn veroveraarscapaciteiten. Ver der moet nog een prima huishoudster van Marie Meunier worden genoemd en zeker mag ik niet vergeten het veelbelovende debuut van Coen Flink als de fuivende handelsreiziger te vermelden. Hij heeft be wezen een tekst regelrecht te kunnen plaatsen en dat is een heel ding. Als men nu nog enkele nodeloze kwetsingen van religieuze gevoelens schrapt, dan heeft men een stuk, waarvan ook in Nederland het succes verzekerd schijnt te zijn. DAVID KONING BINNENLAND Donderdag is melding gemaakt van het zinken van het Belgische sleepschip „Bru ges" bij Lelystad. aNar het ANP thans blijkt is daarbij ten onrechte meegedeeld dat de „Bruges" met geopende luiken voer. De luiken waren wel gesloten, maar er lagen geen dekzeilen overheen. Maandagmiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een grote land- bouwschuur aan de Tussenweg te Midden- meer. De brandweren van Middenmeer en Wieringerwerf wisten het aangrenzende woonhuis te behouden. De met vlas, koren en aardappelen gevulde schuur werd een prooi der vlammen. De schade wordt ge raamd op f 115.000. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature-D. van Loor benoemd verklaard tot lid der Tweede Ka mer mevrouw D. IieromaMeilink (Arb.) te Amsterdam. HAARLEM EN OMGEVING Bij de schietwedstrijden van „Steun Wettig Gezag" te Overveen was de garni zoenscommandant van Haarlem vertegen woordigd door kapitein G. Gerrits (plaat selijk adjudant van de garnizoenscomman dant) en niet door adjudant Gerrits. zoals gisteren in een verslag is meegedeeld. De heer W. E. Walles uit Haarlem zal op Woensdagmiddag 23 September in de Aula der Amsterdamse Universiteit zijn proef schrift „Onderzoekingen over de structuur van delcosine, een bijdrage tot de kennis der delphinium-alkaloïden" verdedigen ter verkrijging van de graad van doctor in de wis- en natuurkunde. Het proefschrift werd uitgegeven bij drukkerij Gebroeders Neu- man in Haariem. (Herplaatst bericht). Een bekende figuur in Bloemendaal, de heer .T. H. Wesemann, zal Donderdag 17 Septem ber de leeftijd van 80 jaar bereiken. In 1898 vestigde hij zich als wagenmaker in de Boslaan, later in de Bos en Duinlaan. De ontwikkeling van de auto had de achter uitgang van de wagenmakerij tot gevolg, zo dat de zaak in 1936 geliquideerd moest wor den. De heer Wesemann heeft toen nog drie jaar tot zijn 65ste jaar als wagenmaker bij anderen gewerkt. Ten behoeve van het gemeentelijk water bedrijf van Bloemendaal stellen B. en W. van die gemeente de raad voor van de heer P. J. Vuyk te Overveen voor een som van 12.000 aan te kopen het pand Saxenburgerweg 1, zijnde een garage met bovenwoning, gelegen achter het pompstation van het waterbedrijf aan de Lage Duin en Daalseweg, met een toegangspad naar de Saxenburgerweg, be nevens een strook grond ten zuiden en ten oosten grenzende aan het pompstation, totaal groot ongeveer 700 M2. De grond maakt deel uit van de villa „Duinhof". In de gemeentelijke zwemvijver in Heem stede hebebn de jaarlijkse wedstrijden om het kampioenschap pop-duiken plaats ge vonden, georganiseerd door de Heemsteedse Reddings Brigade met de Dekker-wissel beker als inzet. De volgende resultaten wer den hierbij bereikt: 1. P. de Vries 2714 pnt., tijd 48 1/10 sec.; 2. Mej. W. van Bakel, 25 pnt., tijd 49 2/10 sec.; 3. F. Abrahams, 25 pnt., tijd 56 9/10 sec. De heer De Vries kwam voor de tweede achtereenvolgende keer in het bezit van de wisselbeker. Het was niet vroeg meer toen leden van het personeel van de steenfabriek Van Her waarden Zaterdagavond terugkwamen van een uitgaansdag. Om 8 uur des morgens gaf de heer D. J. van Herwaarden het startsein aan de chauffeurs van een 12-tal autobussen waarin zich het voltallige personeel en echtgenoten respectievelijk verloofden be vonden. Het gezelschap vertrok in de beste stem ming richting Rotterdam, waar in Blijdorp koffie werd gedronken en nog even gele genheid gegeven werd de diergaarde te be zoeken. Het toeval wilde dat daar fuist enige demonstraties werden gegeven met gedres seerde apen en olifanten. Om elf uur stapte het gezelschap weer in om via Dordrecht, Breda, Tilburg naar Kaatsheuvel te toeren, het doel van de reis: Natuurpark „De Efteling". Om vier uur reisde het gezelschap weer af om via Den Bosch naar Zeist te trekken, waar het gezelschap in „Boschlust" een di ner werd aangeboden. Tijdens de maaltijd werd het woord ge voerd namens directie en personeel. De dankbetuigingen voor deze geslaagde uit gaansdag werden bevestigd door het aan bieden van bloemen aan mevrouw Van Herwaarden. IIOND LIEP TEGEN BROMFIETS Zondagavond reed een bromfietser op de Haarlemmerstraat in de richting Leiden, toen een hond de weg op rende en tegen de bromfiets op vloog. De bromfietser viel en bleef bewusteloos liggen. De hulpverlenen de arts constateerde een hersenschudding. Tegen de eigenaar van de hond is proces verbaal opgemaakt. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op HGdrlSHlS DQQblcicl OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT k 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. zy, die zich met ingang van 1 October 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonne s, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6