„Benzinemeters in vliegtuigen onbruikbare instrumenten" Belastingdienst staat voor overgangsperiode Wereldnieuws WEK DE GAL IN UW LEVER OP Vliegdekschip Karei Doorman wordt gemoderniseerd PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Nieuwe personeelsopbouw nodig, aldus toelichting op begroting De Utrechtse Opera wordt opgeheven De radio geeft Vrijdag Coördinatie Sociale Verzekering Verwijten aan de KLM en aan gezagvoerder Mackenzie Sluitende exploitatie van Posterijen in 1954 J DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1958 2 Benodigd bedrag niet tijdig bijeen Kerkelijk Nieuws Kosten: elf millioen Wetsontwerp vandaag in Tweede Kamer WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei Kort nieuws Uitspraak Raad voor de Luchtvaart: P.T.T.-begroting rekent op: Beleggingen bij Postcheque en Girodienst: f 700 millioen KEIP ió lx et zo Onrijpe vruchten De ramingen voor de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I van de begro ting van het departement van Financiën bedragen voor 1954 tezamen 1.054.884.689, dat is 359.289.870 méér dan voor 1953. De hogere raming van de Buitengewone Dienst I met ƒ493.535.640 houdt hoofd zakelijk verband met de raming van de watersnood-uitgaven met inbegrip van personele en materiële uitgaven van 400.000.000 en de hogere raming van de oorlogsschade-uitkeringen met rond 74.000.000 en vergoedingen in ver band met geleden verliezen op onder garantie van de staat verleende credieten met rond 9.800.000. De voor de oorlogs schade-uitkeringen uitgetrokken bedragen zijn dan ook zoveel mogelijk op het peil, waarop zij in de primitieve begroting van het dienstjaar 1953 waren opgenomen, ge handhaafd, of, waar het mogelijk bleek, verhoogd. Wat de belastingdienst aangaat, merkt minister Van de Kieft in zijn toelichting op, dat nu de achterstand in de aanslagregeling en de invordering eind 1953 vrijwel is in gehaald en de werkzaamheden betreffende de heffingen ineens practisch tot een einde zijn gekomen, de belastingdienst voor een overgangsperiode staat, welke bezinning vraagt omtrent de personeelsformatie van de dienst, zoals die zal dienen te zijn op gebouwd bij de arbeid onder normale om standigheden. De tijd om tot een definitieve, nieuwe opbouw van de dienst te komen is volgens de minister nog niet aangebroken. Een overgangsperiode, welke gelegenheid biedt ervaring op te doen met betrekking tot het functionneren van de belastingdienst naar de eisen, welke de moderne tijd stelt, is nu De raad van beheer van de Utrechtse Opera en het actiecomité tot instandhou ding van deze instelling hebben bekend gemaakt, dat het op 16 September beno digde bedrag van 200.000 niet in zijn geheel is bijeengebracht. Ondanks de vele sympathiebetuigingen, die uit het gehele land zowel de raad van beheer als het comité hebben bereikt, is gebleken dat de werkelijke offerzin niet evenredig is ge weest met de aard van deze betuigingen. De raad van beheer heeft derhalve be sloten de werkzaamheden van de Utrechtse Opera volledig stil te leggen en met de liquidatie verder voort te gaan. Dit be tekent, dat de Utrechtse Opera geen enkele uitvoering meer zal geven. De heer C. F. Th. Birnie, directeur der Utrechtse Opera, heeft op zijn verzoek ontheffing uit zijn functie verkregen, teneinde te kunnen trachten persoonlijk voor enkelen der meest gedupeerde medewerkers, in het bij zonder orkestleden, nog enig emplooi ter overbrugging van de voor hen gerezen moeilijkheden te verkrijgen. ADVERTENTIE U zult 'b morgens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde mu ziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 Tenor en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.40 Platen. 15.15 Voor dracht. 15.35 Platen. 16.00 Causerie over ka merplanten. 16.15 Viola d'amore en clave- cimbel. 16.45 Platen. 17.00 Promenade-orkest. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Platen. 18.15 Kamerorkest en soliste. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuit zending. Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 19.40 Militaire reportage. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vocaal ensemble en orgel. 21.00 Zeewier, hoorspel. 21.55 Geva rieerde muziek. 22.30 Viool en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Evangelisatie-uitzending in de Tsjechische taal. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kinderen en Mensen, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Tenor en piano. 11.00 Voor dracht. 11.20 Platen. 11.30 Orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- cn tuinbouwmededelin- gen, 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Musette-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Mezzo-sopraan en piano. 14.50 Voor dracht. 15.10 Kamermuziek. 15.30 Orgel en zang. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Zestig jaren strijd, vraaggesprek. 19.00 Koorzang. 19.15 Pianospel. 19.30 Wat wij Vrijzinnige Protestanten geloven, causerie. 19.50 Bericht. 20.00 Nieuws. 20.05 Koorzang. 20.30 De Ver enigde Naties, causerie. 20.40 Verdraagzaam heid, causerie. 21.00 Voordracht met muziek. 21.30 Klankbeeld. 21.50 Platen. 22.05 Buiten- laands weekoverzicht. 22.20 Instrumentaal kwartet en solist. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Residentie-orkest en soliste. TELEVISIE (NCRV) 20.1521.45 Journaal; Documentair pro gramma over blindenzorg; Weerbericht; Studenten-cabaret; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Rosine's Bruiloft, muzikale comedie. 22.00 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Dansmu ziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de week bladen. Film en toneel. (Op 224 en. 49 m.). nodig. Bij de formatie voor de overgangs periode kan worden uitgegaan van het thans aanwezige personeel. Controle bij één-derde der belastingbetalers Vooral de controle-werkzaamheden heb ben in de na-oorlogse jaren geleden, het is dringend nodig daarin thans verbetering te brengen. Voorlopige berekeningen hebben uitge wezen dat het, mede met behulp van de rijksaccountantsdienst en de beschikbare hoofdassistenten en hoofdassistenten-titu lair, mogelük zal zijn in de eerstkomende jaren elk jaar bij ongeveer een derde van de daarvoor in aanmerking komende be lastingplichtigen een controle te doen in stellen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bergum A. E. D. A. Rave- sloot te Steenwijkerwold; te Heilouw M. v. Rennes, cand. te Zeist. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Hengelo R. Boerma, cand. te Amsterdam. Toegelaten tot de evangeliebediening de heer J. v. d. Graaf, cand. te Leerbroek. Geref. kerken Beroepen te Tasmanië (Ref. Church), drs. A. G. Luiks te Diever, die voor dit be roep ook bedankte. Aangenomen naar Valthermond, H. Bade, cand. te Sneek, die bedankte voor HijumFinkum. Bapt. gemeenten Beroepen te Enschede H. v. d. Werf te Utrecht. Bedankt voor Daarlerveen J. H. Blon- kers, cand. te Hengelo (O.). Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Middelburg G. Hagens te Schiebroek-Hillegersberg. Chx\ Geref. kerken Beroepen te Elburg A. Zwiep te Schie dam. In de toelichting op de Marinebegroting wordt medegedeeld dat het vliegtuigdek- schip „Karei Doorman" medio 1955 een modernisering zal ondergaan, waardoor dit schip op hetzelfde peil zal worden gebracht als de gemoderniseerde geallieerde vlieg kampschepen van deze klasse. Hierdoor zal het in de toekomst onder meer mogelijk zijn. dat ook geallieerde onderzeeboot be- strijdings- en gevechtsvliegtuigen van deze bodem kunnen opereren. Teneinde op bovengenoemd tijdstip met de modernise- eerste twee onderzeebootjagers in de loop van het jaar 1954 in dienst zullen worden gesteld. De aanbouw van de 32 kustmijnenvegers en 5 patrouillevaartuigen verloopt volgens plan. Verwacht wordt, dat voor het einde van het jaar 1954 als Amerikaanse hulp nog een aantal kleine fregatten voor escorte diensten, oceaanmijnenvegers, kustmijnen vegers, onderzeebootbestrijdingsvliegtuigen, maritieme lange afstands verkennings vliegtuigen, hélicoptères en oefenvliegtui gen zullen worden ontvangen. Van de marine-begroting is het eindcijfer ring, waarvan de kosten ongeveer 11 mil- ƒ325.000.000, waarvan op de gewone dienst lioen gulden zullen bedragen, te kunnen aanvangen, is het nodig reeds op deze be groting gelden voor de eerste aanschaffin gen aan te vragen. De uitvoering van het door de volksver tegenwoordiging aanvaarde aanbouwpro- gramma heeft regelmatig voortgang. Het ligt in de verwachting, dat de beide krui sers nog dit jaar in dienst kunnen worden gesteld. Beide schepen zullen in het jaar 1954 enige maanden in de vaart zijn. Het ligt in het voornemen daarna omstreeks begin 1955 de „Tromp" en de „Jacob van Heemskerck" uit de operatieve sterkte af te voeren. Voorts wordt er op gerekend, dat de Vandaag zal de Tweede Kamer het ont werp tot coördinatie van Sociale Verzeker ringswetten met die van de Loonbelasting en de Vereveningsheffing_ in behandeling nemen. Het is een in hoofdzaak technisch ontwerp, maar uit het voorlopig verslag en de daarop gevolgde Memorie van Ant woord is wel gebleken, dat er aan deze kwestie ook een principiële kant is, waar omtrent naar het zich laat aanzien, nog wel een hartig woordje zal worden ge sproken. Reeds lang is het streven er op gericht te geraken tot een doelmatiger en goed koper regeling van de heffing zowel voor de, premiën voor de sociale verzekering als van de belastingen naar het loon. Een zodanige regeling zou de administratieve rompslomp voor het bedrijfsleven aanzien lijk verlichten. De regering heeft in 1950 een commissie opgedragen coördinatie-voorstellen voor te bereiden. Deze voorstellen kunnen als volgt worden samengevat: Alle verschillen tussen het begrip loon, dat ten grondslag ligt aan de heffingen 'ingevolge de sociale verzekeringswetten en het besluit op de vereveningsheffing vervallen; De verschil len tussen het begrip loon voor de heffing ingevolge de sociale verzekeringswetten en de vereveningsheffing en het loonbegrip voor de loonbelasting anderzijds worden sterk beperkt; De kringen van werknemers en werkgevers vallende onder deze wetten en besluiten worden zoveel mogelijk dezelfde; Overeenstemming van bepalingen inzake betalingstermijnen e.d. en nauwe samenwerking tussen de uitvoerende orga nen wordt aanbevolen; Een beroep in cas satie bij de Hoge Raad van uitspraken van de Centrale Raad van Beroep wordt moge lijk gemaakt. ADVERTENTIE 232.368.000 en op de buitengewone dienst II 92.632.000 (kapitaalsuitgaven). In het Nederlands Postmuseum aan de Zeestraat in Den Haag, wordt vandaag een tentoonstelling geopend, die gewijd is aan de ontwikkeling van de telefoon. ADVERTENTIE RUIMTELIJKE WEERGAVE radio-techniek in nieuwe banen Tussen onze aarde en de ruimte heerst een geheimzinnig rjjk van golven en krachten. Benjamin Franklin, die tijdens een onweer een vlieger opliet, leerde ze kennen en ook Mar coni begon er mee te experimenteren. hieruit geboren, waren pri mitieve toestellen. Uw vader of grootvader kon daarvan meespreken, toen hij met een trots ge zicht de eerste snerpende mor- se-signaaltjes doorkreeg! De eerste ra diozenders en ontvange rs, Later groeide uit de draadloze tele- grafie, via de telefonie, de radio. Maar ondanks alle perfecties kon men de weergave nooit vergelijken met echte „levende" muziek! Er waren nieuwe, ge- p heel andere A radiogolven nodig, wis ten de tech nici. En ze vonden die golven! De FREQUEN TIE MODULATIE deed. z'n intrede met z'n ideale levende weerga ve! En overal verrijzen nu de F.M. zenders! De radio-ontvangst van«vandaag is „ruimtelijk" geworden! De luisteraar vergeet de nauwe grenzen van z'n huiskamer en beleeft het sprookje van de natuurlijke, „RUIMTELIJKE WEERGAVE" Aangeboden doorERRES RADIO De zitting van de Raad voor de Luchtvaart, die Woensdag in Den Haag werd ge houden, culmineerde in het vraagpunt of de benzinesiandaamvijzers en de benzine- verbruiksaanwijzers in de huidige verkeersvliegtuigen betrouwbare instrumenten zijn en of de gezagvoerders zich er op mogen verlaten. „De benzinestandaanwijzers die thans gebruikt worden zijn vrijwel onbruikbare instrumenten", betoogde ir. N. Schipper, hoofdingenieur bij de rijksluchtvaartdienst. „De benzinegebruiksmeter is in wezen een motorcontröle-instrument en daarom eigenlijk niet te gebruiken als hulpmiddel bij de navigatie", zeide ir. T. van Oostrom van het Nationaal Lucht vaartlaboratorium, die tevens verklaarde, dat er thans enkele moderne cn betere benzinestandaanwijzers aan de markt zijn dan die welke thans o.a. bij de K.L.M. in gebruik zijn. Hij adviseerde hieraan alle aandacht te besteden. Het probleem kwam ter sprake naar aanleiding van de noodlanding die de KLM Skymaster „Groningen" wegens benzine gebrek in de avond van 1 Januari 1953 met 56 passagiers aan boord in de woestijn bij Dahran (Saoedi-Arabië) heeft moeten maken. Niemand werd daarbij gewond en de machine werd licht beschadigd. Gezag voerder van het vliegtuig was de Engels man N. W. Mackenzie, wien de KLM na het ongeval voor bijna twee maanden de bevoegdheid had ontnomen om als zodanig op te treden. De „Groningen" maakte een charter vlucht van Londen naar Karachi en de eerste stop was Rome geweest. De volgen de tussenlanding zou Damascus zijn. Bij Damascus bleken de weersomstandigheden gunstig, zodat men besloot naar Basra te vliegen. Men had nog voldoende benzine aan boord om deze plaats te halen en bovendien nog de voorgeschreven extra hoeveelheid. Een uur lang heeft men toen geen radioverbinding met Basra kunnen krijgen en toen eindelijk het contact her steld werd, bleek dat de weersomstandig heden daar dermate verslechterd waren, dat een landing niet verantwoord was. Even heeft de gezagvoerder toen nog getracht te landen, doch dit lukte niet. Dahran zou de uitwijkhaven worden, maar tevens besloot Mackenzie langs het vlieg veld Sheibah te vliegen om te zien of daar een mogelijkheid tot landen was. Het bleek echter dat daar geen verkeersleider aan wezig was en hoewel het zicht in de volle maan goed was, waagde de piloot geen landing. Volgens zijn berekening, voor een deel gebaseerd op de aanwijzingen van de ben- zir.everbruiksmeters en de benzinestand- meters kon hij Dahran bereiken, doch onderweg bleek dat er een groter verbruik was geweest dan de meters hadden aan gewezen en nadat een motor er de brui aan had gegeven, besloot men bij het heldere maanlicht tot een noodlanding. Tweede piloot Kachuk zette de Skymas ter feilloos aan de grond. Gewaarschuwd door de radio-telegrafist, verscheen kort daarna een reddingsvliegtuig boven de plaats, dat verbandmiddelen uitwierp, ge volgd door een hélicoptère die een arts uit zette. De Amerikaanse luchtmacht in Dahran zorgde er tevens voor, dat later een convooi van 50 auto's arriveerde, waar mee de passagiers naar deze stad werden vervoerd. De gehele zaak draaide tenslotte, zo bleek ter zitting, om het verschil tussen de aanwijzing van de benzinemeters en de werkelijke benzinestand. De directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst verweet de piloot, dat hij de brandstofsituatie niet voldoendé critisch beoordeeld heeft. Daarnaast maakte hij de KLM het verwijt, dat deze maatschappij haar personeel niet voldoende op de fouten in de aanwijzing heeft gewezen. Voorts was de directeur-generaal van mening, dat de vlucht van Basra naar Dahran niet met de uiterste zuinigheid was uitgevoerd. En dat het vliegveld in laatst genoemde plaats en de bemanning niet tij dig over de noodlanding waren ingelicht. Hij bracht dank voor de snelle Ameri kaanse actie uit Dahran en aan de twee stewards en de stewardess voor hun houding tijdens en na de noodlanding. Hij advi seerde de raad, Mackenzie een berisping toe te dienen. De raad zal 22 October uitspraak doen. De P.T.T.-begroting voor 1954 rekent er mee dat de posterijen, welk dienstonder deel in de laatste jaren belangrijke ver liezen deed zien, een nagenoeg sluitende exploitatie zal hebben, hetgeen behalve aan een gunstige ontwikkeling van het verkeer, een gevolg is van de per 1 Juli 1953 inge voerde tariefsverhoging. De exploitatie van de draadtelegrafie doet weliswaar een klein verlies zien, doch dit ongunstige bedrijfs resultaat wordt ruimschoots gecompen seerd door de winst van de radio-verkeers dienst, welke winst hoofdzakelijk radiote- legrafie betreft. Het nadelig saldo van de radiodistributie wordt geraamd op 5,8 millioen. Het bedrag voor afschrijvingen van het P.T.T.-bedrijf is verhoogd met 26.827.000.—. De belegging bij de Postchèque- en Giro dienst beloopt thans ruim 700.000.000. terwijl de grootte van de reserve voor koersverliezen niet veranderde. In verband met de aanzienlijke stijging van de beleg ging komt het de minister wenselijk voor, de reserve te verhogen, reden waarom in deze begroting de winst van de Postchèque- deze begroting de winst va nde Postchèque- en Girodienst van 3.488.000,aan de genoemde reserve is toegevoegd. De winst van de Rijkspostspaarbank van 11.879.000.is gereserveerd. Rapport. Het West-Duitse ministerie voor vluchtelingen heeft Woensdag een uit twee delen bestaand rapport van in to taal 1300 bladzijden uitgegeven, waarin het lot wordt beschreven van de Duit sers die tussen 1945 en 1950 uit de door Polen bezette gebieden van Oost-Duits- land zijn verdreven. Volgens het rap port zijn van de twaalf millioen Duit sers, die ten Oosten van de Oder- Neisse-linie wonen, twee millioen bij pogingen om te ontvluchten omgekomen of gedood. Naar Londen en Washington zijn fotocopieën verzonden van de 382 originele documenten, aan de hand waarvan het rapport is opgesteld. Afgewezen. De Zuid-Afrikaar.se regering is er Woensdag niet in geslaagd de ver eiste meerderheid van twee derden van het parlement te verkrijgen voor het wetsontwerp, waarbij het kiessysteem voor de kleurlingen zou worden gewij zigd. 122 afgevaardigden stemden voor en 78 tegen het ontwerp, toen dit in laatste lezing werd behandeld. De eer ste minister, dr. Malan, zei na de ver gadering dat de regering zal trachten haar plan op een andere wijze uit te voeren. Steun. De Amerikaanse republikeinse se nator Flanders heeft zich Woensdag avond te Washington uitgesproken voor het voorstel van de democraat Steven son voor een ontwapeningsverdrag met de Sovjet-Unie.' Dit is de „goedkoop ste" wijze, waarop de veiligheid van de Verenigde Staten kan worden gewaar borgd, aldus Flanders. Stevenson had Dinsdagavond in een radiotoespraak voorgesteld, dat de Verenigde Staten opnieuw bij do Sovjet-l^nie aandrin gen op internationale ontwapening. Warmer. Twee Canadese onderzoekers, Geoffrey Hattersley-Smith en Robert Blackadar, hebben van een tocht door het Canadese Noorden voorwerpen mee teruggebracht, die als bewijs kunnen gelden voor de stelling, dat de Pool- zeeën eens tropische temperaturen heb ben gekend. Zij vonden namelijk stuk jes koraal-fossielen qp de met ijs be dekte kust van het eiland Ellesmere, hetgeen er op wijst dat de zee daar eens een temperatuur van zestig gra den Fahrenheit gehad heeft inplaats van de huidige 28 graden. Verbod. Reuter meldt dat in een bericht van gisteren over priester-arbeiders abusievelijk gesproken is van een ver bod aan zowel priesters als seminaris ten in Frankrijk om nog als arbeider werkzaam te zijn. Het verbod van het Vaticaan, waarvan kardinaal Pizzardo mededeling heeft gedaan, slaat alleen op seminaristen. Arrestatie. De Columbiaanse oud-minister van Onderwijs, dr. Arciniegas, thans hoogleraar in de Zuid-Amerikaanse let terkunde aan een Amerikaanse univer siteit, is Woensdagavond op het vlieg veld Idlewild bij New York in hechtenis genomen. De professor, die zo juist was teruggekeerd vain een reis naar Frank rijk, zal worden ondervraagd in ver band met de veiligheid van de Verenig de Staten, aldus een woordvoerder. Verdrag. In Spaanse kringen meehde men Woensdag te wetèn, dat de économische en militaire verdragen tussen de Ver enigde Staten en Spanje op 23 Septem ber te Madrid zullen worden onderte kend. Dit is medegedeeld na afloop van het tweede onderhoud, dat de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ar- tajo, en de Amerikaanse ambassadeur in Spanje, Dunn, te San Sebastian hebben gehad. Poging. Van de zijde van de Britse vlieg tuigfabriek Vickers Armstrong is mede gedeeld, dat een straaljager van het type Supermarine Swift binnenkort nabij Castel Idris in Libië een poging zal doen om het wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen te verbeteren. De Swift zal worden gevlogen door de in- vlieger Lithgow. Adelaar. In de nieuwe, vergrote vergader zaal van de West-Duitse Bondsdag zijn op voorstel van voorzitter dr. Hermann Ehlers (CDU) de wapens van de elf- West-Duitse staten en van Berlijn, die voorheen de wand sierden, vervangen door een enorme Duitse adelaar met gespreide vleugels. ADVERTENTIE Hel brillegla.s waardoor U beter xiet DAT LEVERT NAAST LUXOR 24. Nu de Mogol blijk van interesse had gegevén, haastte men zich om met de cir cusvoorstelling te beginnen. In de grote hal van Panda's huis werd een leeuwen- kooi opgebouwdwaarin de leeuwentemmer enkele staaltjes van dressuur liet zien. Maar wie gedacht mocht hebben, dat dit nu echt iets voor de Mogol was, kwam bedrogen uit. „Drie versufte leeuwen ach ter een ijzeren gordijn", zei hij geeuwend, welk een triest en slaapwekkend schouw spel! Heeft dit circus, dat zo veelbelovend begon, dan niets sensationelers aan te bie den, o gastheer?" Na dit duidelijk blijk van misnoegen werd de leeuwenkooi snel weg geruimd en maakte men zich gereed voor het volgende nummer. De directeur betrad de piste en verkondigde met luide stem: „En thans vraag ik uw aandacht voor de verrassende staaltjes van de wereldbe roemde goochelaar HOKY POKYÜ" Nau welijks was de nagalm van deze aankondi ging verstorven, of een lichtvoetig per soon sprong in de arena en maakte een zwierige buiging. „Alle mensen!", riep Panda, verschrikt opspringend, „daar is Joris weer! Opgepast, dat hij niets verras sends met de Blauwe Flonker uithaalt, want dan krijgt de Mogol meer sensatie, dan hem lief is!" EEN bekend gezegde verzekert ons, dat de appel niet ver van de stam valt en wanneer we aan het einde van de zomer of in de herfst na een winderige periode eens onder een appelboom kijken. moeten we de waarheid daar van erkennen. Nu zult u wel willen geloven, dat het voor de appelboom, noch voor de appels, wense lijk zou zijn indien de appel zaadjes zo vlak voor de voe- V. ten van de moederboom zou- den wortelschieten. Dan zou bij elke vruchtdragende boom een warwinkel van duizenden individuen ontstaan, waardoor de ontplooiing van alle zou worden belem merd. Het voordeel van de soort is dus méér gebaat bij een zo groot mogelijke verspreiding van de vruchten, dus - om bij ons voorbeeld te blijven - bij appels die ivél ver van de slam vallen. Vele planten hebben hun vruchten dan ook voorzien van allerhande vernuftige apparaten, waardoor zij tot ver in cle omtrek worden verspreid. Maar met appels en allerlei an dere vruchten, waaraan mensen, vogels en zoogdieren zich te goed doen, schijnt dat niet het geval te zijn. Zulke vruchten wor den immers óf gegeten, óf zij vallen vlak bij de stam. In beide gevallen zou dus de opzet van de natuur worden weerstreefd. In werkelijkheid is dit echter slechts schijn, althans wat het opeten betreft. Want, hoe zonderling het ook moge klin ken, vruchten die worden opgegeten be antwoorden aan het doel dat ten opzichte van de verspreiding werd beoogd. Immers, de zaden van appels, peren, kersen, drui ven, en noemt u verder maar op, hebben zich omgeven mei een vochtrijk, smakelijk vruchtvlees dat sterk suikerhoudend is, vaak een bijzondere voedingswaarde heeft en dus een hele reeks eigenschappen bezit om de consumptie te veraangenamen. Voor zover dit nog niet voldoende mocht zijn, vestigt de vrucht bovendien nog door aan lokkelijke kleuren of door een sterke, de eetlust prikkelende geur de aandacht op zichzelf. Want te worden verorberd is haar op zet, wijl hierin de mogelijk heid tot verspreiding van de nakomelingschap gelegen is. Laten we als voorbeeld de vruchten nemen, die door vo gels worden opgegeten. Zeker, er zijn vogels die er zich wel erg gemakke lijk afmaken door het vruchtvlees van de pit te eten en de pit aan de boom te laten hangen. Maar talloze vogelsoorten slikken de pitten mee naar binnen en geven de daarin opgesloten zaden weer ongeschon den en op ver verwijderde plaatsen aan de natuur terug. Want de zaden zijn ter be scherming omgeven door een steenharde schaal, die hen in de vogelmaag in het algemeen voldoende beschermt tegen kneuzing en aantasting van verterende vochten. Wanneer we het aldus kunnen zien, is het tevens begrijpelijk waarom vruchten in een onrijp stadium zo volkomen ongeniet baar zijn. Het is een middel tot zelfbescher- ming, waardoor voorkomen wordt dat Ae vrucht wordt opgegeten vóór de zaden kiemrijp zijn. Het hele proces der „lok eigenschappen", dus de combinatie van aantrekkelijke kleuren, betoverende geur en kostelijke smaak, treedt eerst in wer king op het tijdstip waarop dit de plant gelegen komt (en mens of dier er tevens het grootste profijt van trekken). Natuurlijk zijn er ook dieren die misbruik maken van de vruchten, zoals bijv. het eekhorentje met zijn tegennatuurlijke smaak! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2