Gillette JAN VAN DER PIGGE LAXEERAKKERTJtS Wethouder Happé verdedigde „De Blinkert" geestdriftig en degelijk K.V.P. legt zich neer bij benoeming van wethouder Angenent NU! 10 Blauwe Gillette mesjes in een Snelheids- Dispenser ANNO 1800 Lou Bandy koopt „Lion d'or" Laagste besteding ver boven de raming „COVELUX" Plasticlac Critiek op modernisering Nutsbibliotheek HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 HAARLEMSE GEMEENTERAAD Communisten niet in commissies Commissies met ingebouwd vakje voor de gebruikte mesjes f. 1.60 DE VLAG IN TOP! Andere gedachten Al deze voordelen zonder extra kosten! Een „goeie morgenbegint met GILLETTE! Accordeontrio wint eerste ronde amateurtournooi Huldiging Gees Laseur op 31 October in Haarlem Help Uw darmen, bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 De Blinkert" VERFIND. „COVELINE" Burgerlijke Stand van Haarlem Uitspraken rechtbank Aangenomen Andere tijden Bewezen toezegging Nutsbibliotheek grieven aan de redactie DONDER Q AG 17 SEPTEMBER 1953 De Haarlemse raad heeft gistermiddag van twee uur tot kwart voor acht vergaderd en dat het niet langer duurde is wellicht te danken aan de lust van enkele leden van het college om de laatste voorstelling van de Utrechtse Opera bij te wenenOm tot een einde van de beraadslagingen op dat tijdstip te komen was het bovendien nodig om niet minder dan tien punten waarover zeker discussie zou komen van de 29 punten tellende agenda af te voeren. Daaronder waren ook de uitbreidings plannen voor „Delftwijk" en „Zinnevel t" Hetgeen tot gevolg zal hebben dat ons ook op de 7de October een stevige agenda te wachten zal staan. Toch schijnt het college nog geen plannen te hebben om tot een keer per veertiendaagse frequentie over te gaan. Intussen wil de lange duur van de vergadering niet zeggen, dat zij bijster inspannend was. Want er ging niet minder dan tweeëneenhalf uur heen met het benoe men der commissies, hetgeen een enorme tellerij voor het stembureau was, maar voor de overige leden een gewaardeerde gelegenheid tot een ongedwongen kout en het roken van een sigaartje, zeer ten detrimente van de publieke tribune die dat voor recht niet deelachtig is. Overigens bedenke men, dat deze ceremonie zich slechts bij het begin van elke nieuwe zittingsperiode voordoet. di-ingen en toch de leden van de groter De eigenlijke vergadering begon met een verklaring van de heer Schippers (K.V.P.) over de oogmerken die zijn frac tie hebben bewogen zich neer te leggen bij de benoeming van de heer Angenent tot wethouder. „Het is duidelijk", zo zei de heer Schip pers, „dat dit besluit aan de fractie zeer zwaar is gevallen. In het bijzonder omdat wij de gang van zaken bij de verkiezing van deze wethouder te enenmale verwer pelijk achten. Het moge dan slechts een traditie van deze raad zijn geweest om zich te onthou den van inmenging in de candidaatstel- ling van andere fracties, het is nu duide lijk aangetoond welke waardevolle inhoud deze traditie heeft, welke nadelen voor. het prestige van de raad ontstaan, indien deze wordt verbroken. De fractie van de Partij van de Arbeiu heeft haar zin doorgedreven en de heer Angenent gekozen van wie bij schrijven van 25 Augustus de heer Albrecht schreef: „dat het zeer gewichtige redenen zijn, welke onze fractie (dus de fractie van de P.v.d.A.) ertoe hebben genoopt bezwaar te maken tegen een hernieuwing van het mandaat van de heer Angenent, op zake lijke gronden aan het gemeentebelang ont leend". De heer Schippers besloot: „Wu kwa men tot ons besluit, genomen na rijpehjke overweging omdat wij een katholieke wet houder in het college van B. en W. voor het door ons allen te verrichten construc tieve werk en voor het algemeen belang onmisbaar achten", Na deze verklaring, waarop niemand behoefte tot commentaar had, werd over gegaan tot de instelling van enkele nieuwe commissies, de uitbreiding van een paar andere en de benoeming van de leden in alle raads- en gemengde commissies. De heer Schippers deelde mede, dat zijn fractie overwegende bezwaren had tot de instelling, van de Commissies voor economische, aangelegenheden en voor jeugd en sport; de laatste achtte hij- een doublure van de sport- en de te vormen jeugdraad, de eerste zou beperkt moeten blijven tot de middenstandszaken. Mevrouw Scheltema (V.V.D.) vond de voorstellen tot uitbreiding van som mige commissies wel een bewijs van de „zachte zeden" in de raad; men wil nie mand van de door de verkiezingsuitslag kleiner geworden fracties van zijn plaats ADVERTENTIE ADVERTENTIE Anno 1800 Na 12 jaar zijn er thans weer bussen sigaren. De kenner zal zich deze Sigaren herinneren om de fijne kwaliteit en de vocht vrije CEDER-BLIK VERPAKKIN G 26 en 30 cent. Sigarenspecialist Grote Houtstraat 81 Haarlem geworden fractie aan het raadswerk laten deelnemen. Vroeger stemde men in zo'n geval gewoon iemand weg.... Intussen vond zij dat systeem voor de gemengde commissies niet noodzakelijk: men zit daar niet voor een fractie en bo vendien kan het ontbreken van raadsleden van een bepaalde overtuiging gecorrigeerd worden door de benoeming van een bur ger van die richting. Wat de nieuwe commissie betrof oor deelde zij als de heer Schippers en met name was zij tegen uitbreiding van de onderwijscommissie, waarvan zij een ver tragende werking verwachtte. Wethou der Geluk was het ditmaal eens meer met mevrouw Scheltema dan met zijn fractie eens. Mevrouw Scheltema bleek voorts van gedachten veranderd te zijn wat de positie der communisten in de commissies betrof. Hoewel natuurlijk zij bezwaren tegen de internationale verbindingen der C.P.N. had, meende zij toch dat die niet van die aard waren dat zij deelneming aan het raadswerk in de weg stonden. Boven dien voorkwam dat overbelasting van de overigen. De heer Albrecht (Arbeid) zag geen reden om zijn standpunt tegenover dat vraagstuk te wijzigen. Voor hem woog het zwaarst, dat het niet aangaat de CP.N. rechten toe te kennen die zij niet bereid zijn zelf aan anderen toe te kennen wan neer zij aan de macht zijn. Hij was on middellijk bereid toe te geven dat de Haarlemse communistische raadsleden op behoorlijke wijze de belangen van de gemeente trachten te dienen maar die" vraag was dan ook niet in het geding. Uiteraard herhaalde de heer Proper (C.P.N.) zijn zienswijze, dat het commis siewerk een natuurlijk onderdeel van het raadslidmaatschap uitmaakt. De houding van de heer Albrecht noemde hij „blind fanatisme". De heer Schippers voelde meer voor de argumenten van de socialistische frac- j tie voorzitter. Bovendien was hij niet zo j enthousiast over het optreden van de heer j Proper en de zijnen die altijd over de zelf- j de djogen het woord voerden en geen con- j structieve bijdrage tot de debatten lever- den. Mr. Proper vond dat die beoordeling alleen aan de kiezers toekwam, hetgeen als een verklaring voor het zetelverlies van zijn fractie opgevat zou kunnen wor den. Resumerend vermelden wij dat de com- munisten niet in de commissies kwamen, JPngshuis),n geval van „De Blinkert moest de accomodatie juist verminderd dat de kunst- en stadsbibliotheek-commis- worden: de beschikbare ruimte per inwoner in het verzorgingshuis moest verlaagd sies in afwachting van haar reorganisatie j worden van 80 op 75 kubieke meter per persoon, twee recreatieruimten in het sou- in de oude samenstelling werden gehand- geen tijdrovend uitpakken elk mesje onmiddellijk voor gebruik gereed mesjes geheel door olielaagje beschermd - 'n exclusief Gillette procédé! beschadiging der snijkanten uitgesloten een vakje voor de gebruikte mesjes. Dispenser of pakje, mei 10 Blauwe Gillette mesjes f. 1.69 Naar wij vernemen, zal de liedjeszanger Löu Bandy per 1 October de exploitatie overnemen van het hötel-café-restaurant „Lion d'Or" aan de Kruisweg te Haarlem. De tegenwoordige eigenaar-exploitant, de heer L. Wasch, zal zich dan geheel gaan wijden aan het café-restaurant „Het Herenhek". De heer Bandy heeft zich van de des kundige medewerking verzekerd van een vroegere bedrijfsleider van het Victoria- hótel in Amsterdam, die nu in „Lion d'Or" met de dagelijkse leiding belast zal worden. Het amateur-dames-accordeontrio ..The Marilini's", bestaande uit mevrouw M. Hose- Korlaar uit Zandvoort; meiuffrouw E. Crap- lak uit Haarlem en meiuffrouw W. Wassen- berg, eveneens uit Haarlem, dat 12 Juni voor de televisie heeft gespeeld, heeft ook het nieuwe seiozen weer succesvol ingezet door de eerste ronde van het landelijk amateur tournooi, dat door Ruteck's wordt georgani seerd. de eerste plaats te bezetten. Naar aanleiding van dit mooie resultaat zullen zij Woensdagavond 30 September, in Amsterdam in de demi-finale uitkomen. Zoals wij reeds hebben gemeld, zal de acteur en regisseur Cees Laseur, mede directeur van de Haagse Comedie, op 2 October in de Koninklijke Schouwburg worden gehuldigd na afloop van de pre mière van het blijspel „N'Ecoutez-pas, mesdames" van Sacha Guitry, door hem zelf vertaald. De viering van het jubileum van Cees Laseur, die 35 jaar geleden zijn loopbaan op de planken begon, staat onder auspiciën van het Haags Cultureel Cen trum, dat de bijeengebrachte gelden zal bestemmen ter financiering van een stu diereis door Amerika. Met het genoemde stuk zal een grote jubileumtournée door ons land worden gemaakt. Op 31 October heeft er een voor stelling in de Haarlemse schouwburg plaats voor welke gelegenheid een plaatselijk huldigingscomité in oprichting is. Amster dam komt drie dagen eerder aan de beurt. De voornaamste medespelenden in het stuk zijn, behalve Cees Laseur, de dames Elisabeth Andersen, Enny Meunier, Carry Rens en de heren Theo Frenkel, Gijsbert Tersteeg, Henk van Buuren en Luc Lutz. ADVERTENTIE Prof. ir. H. T. Zwiers heeft vanmorgen namens het bestuur van de Coöperatieve Woningbouwvereniging voor Gemeente- personeel aanbesteed het bouwen van 44 ééngezinswoningen in 11 blokken; 16 stuks beneden- en 16 stuks bovenwoningen in 3 blokken, totaal dus 76 woningen, alsmede een verzorgingshuis met recreatiezaal en directeurswoning met bijkomende werken op een terrein gelegen tussen de Brouwers vaart en de P. Wantelaan te Haarlem. Dit is het complex „De Blinkert", dat bestemd is voor de huisvesting van bejaarden. Ingekomen waren achttien biljetten. Laagste inschrijfster N.V. Aannemings bedrijf Erven J. F. P. Jansen te Nieuw Vennep voor 1.116.722 en de hoogste in schrijver de heer Baggerman te Bloemen- daal voor 1.207.000. Op een vraag van een der inschrijvers hoe hoog de begroting was, werd van de zijde van het bestuur geantwoord, dat het bedrag van de laagste inschrijfster ver boven de raming gaat. Daarom konden nog geen mededelingen worden gedaan over de gunning. In de raad heeft wethouder Happé gister middag meegedeeld, dat de Centrale direc tie van de Wederopbouw de raming te hoog achtte. ADVERTENTIE Een wonder van DEKKING en GLANS is Dekt Direct elk Qbject. Doe Uw Kamers of Keuken een genoegen GED. OUDE GRACHT 95 HAARLEM De heer W. F. Happé heeft gisteravond in de Haarlemse Raad een veelbelovend debuut gemaakt als wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting. Veer tien dagen na de aanvaarding van deze omvangrijke en ingewikkelde portefeuille bleek hij namelijk in staat te zijn in een degelijke en volledige beantwoording tamelijk diepgaande critiek van mevrouw Scheltema Conradi (V.V.D.) op de voorstellen tot het verlenen van gemeentelijke financiële steun ten behoeve van de uitbreiding, respectievelijk bouw van de bejaardencomplexen „Delftweide" en „De Blinkert" te weerleggen. Die critiek had hij ten dele zelf uitgelokt door de raad mededeling te doen van twee brieven van de Centrale directie van de Wederopbouw. In het geval van „Delftweide" moest de architect het te bieden comfort wat uit breiden (bredere gangen, meer sanitair, een lift in de dépendance van het verzor- HAARLEM, 16 September 1953 ONDERTROUWD: 16 Sept., J. Hendriks en T. Schol; J. F. Th. Wielders en J. M. Kamps; J. A. van der Putten—Bakker; P. Nieuwland en J. A. Koning; Th. Jonker en C. A, Koek; F. Schneider en Th. G. Geurts; H C Le Noble cn Th. M. Kockelkoren; R. H. Kobs en E. Triegler; A, H. van Eijkeren en Th, J. Fabel; J. J. Wickle en N. de Korte; A. Ronde en J. J. Kemme; J. B. de Levie en M. A. Blijham; F. J. Kiel en P. W. M. Piek; J. Straatman en J. C. Zwerus; A. J. Frede- riks en G. J. C. Janssen; A. J. M. Nijssen en H. J. G. van der Ham; H. Kuis en E. Blok; M. A. Opmeer en J. C. Zuiderduijn; P. C. Schippers en L. Schlebaum; H. Ipenburg en H de Boer; J. van der Groef en W. Heilie- gers; F. Kuipers en Chr. A. Ruifrok; F. A. van Zalingen en A. M. F. Bosman. GEHUWD; 16 Sept., J. van Roode en G. F. van de Straat; R. Horeman cn H. R. G. van Tongeren; F. B. Boegheim en J. Westhof; R. L. van den Berg en G. M. Tuip; J. J. Prent en A. G. Balm; H. A. Huider en A. S. Silvis; C, Roos en E. W. Mulder; J. C. Hen- sing en C. N. Stoute; J. J. Aerts en P. J. M. van Hoorik: J. J. F. Banken en J. van der Heijde; A. de Boer en M. A. Volkerink; L. J. Burggraaf en M. S. Vredenburg; J. Hout- kooper en G. Th. Fontijn; E. Dijkstra en C. J. H. dc Liefde; P. J. Oostrum en A. H. Lodewijk; F. Maerten en F. Hessels; Chr. W. N Walbrecht en W. Rozenhart; J. Glasber gen en A. M. Kuijten; J. Maarsen en L. H. Posthumus. BEVALLEN van een zoon: 1.5 Sept., K. de VriesOnderweegs; C. M. GoddijnTromp; 16 Sept., J. van Norden—ten Hoope. BEVALLEN van een dochter: 15 Sept., K. Kappert—Kemper; M. G. E. Plomp—Sabelis. OVERLEDEN. 14 Sept.. C. M. Bouma, 43 i Gedempte Oude Gracht; 15 Sept., C. M. van Ake—Cramer, 72 j„ Kleine Houtweg; J. W. van Vuuren—Veldhuis, 42 j., Klein Hei ligland. w y s*. haafd, dat de nieuw voorgestelde commis sies er kwamen, zij het dat K.V.P., V.V.D. en C.P.N. zich tegen de instelling daarvan verzetten. Mevrouw Scheltema liet boven dien aantekenen dat haar fractie tegen de uitbreiding van de commissies voor Onder wijs en Openbare Werken was. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de zesentwintigjarige L. E. te Hoofddorp, verdacht van verduistering van een bedrag van 800 ten nadele van zijn bakkers patroon. Het vonnis luidde een gevangenis straf van tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Een gevangenisstraf van vier maan den voorwaardelijk was het vonnis van de rechtbank in de zaak tegen de vierender tig] arige timmerman G. H. te Zwanen burg, wie bigamie ten laste was gelegd. De eis luidde veertien dagen geleden zes maanden onvoorwaardelijk. De rechtbank bepaalde, dat het on derzoek in de zaak tegen de Haarlemmer P. J. D., die in hoger beroep terecht had gestaan wegens een veroordeling door de kantonrechter tot acht dagen wegens stropen, niet volledig. Alsnog zullen twee getuigen worden gehoord. De zaak zal op 1 October worden voortgezet. terrain moesten vervallen en de geraamde aanbestedingssom werd te hoog geacht. Wethouder Happé achtte deze gang van zaken enigszins bevreemdend, want de architect had overleg gepleegd in Den Haag en daar had men toen juist op verrui ming aangedrongen. Daarbij had het nu (aan)bevolen achterwege laten van de recreatieruimten in het ouderhuis zeker niet zijn instemming gezien de behoefte die daaraan bij ouden van dagen bestaat. Over de grote recreatiezaal merkte de heer Happé nog op, dat die ook als zaal voor de buurtverenigingen zou kunnen worden geëxploiteerd. Met dat al had de raad natuurlijk rekening te houden met flexibele credieten, die tegen-, maar ook wel zouden kunnen meevallen. Mevrouw Scheltema nu had tegen de algemene financiële opzet van deze projecten een principieel bezwaar. Zij meende, dat inzonderheid het Verzorgings huis niet in de Woning'wetbouwsfeer thuis hoorde, maar in die van de premiebouw. Met andere woorden: de Stichtingen welke hier gaan exploiteren dienen over een vol doend kapitaal te beschikken en het was inzonderheid haar bezwaar tegen „De Blin kert", dat de stichitng over geen enkel kapitaal van belang beschikt. De gemeente krijgt dus feitelijk de gehele verantwoor ding voor bouw en exploitatie te-dragen. Zij had wel sympathie voor het project zelf, maar had er liever een financieel sterker lichaam bij ingeschakeld te zien. Wat de exploitatie betrof, meende de woordvoerster van de liberalen trouwens ook, dat het niet nodig zou zijn voor de be woners een bijslag op de huur te verstrek- Nadat gistermorgen reeds twee ploegen van de vaste kern van de Haarlemse brand weer aan de nieuwe hoofdbrandmeester C. H. J. Brauioers waren voorgesteld, hebben gisteravond de vrijwilligers met de technisch deskundige voor de dagelijkse leiding van de beroepskern kunnen kennismaken. De commandant van de Haarlemse brand weer, de heer H. C. Vernout, hield daarbij een toespraak, die door de heer Brauioers werd beantwoord. Foto: Met de commandant inspecteert de nieuwe hoofdbrand- meestez de. o&xigetreden brandweerlieden. Wenst iemand hierover het woord?" vroeg burgemeester Cremers gistermid dag terwijl hij de voorstellenparade voor het geestesoog der raadsleden de revue liet passeren. Maar bij punt 17 van de agenda lag er toch meer nadruk in zijn stem dan bij de andere hamerstukken het geval was. „Eenmaal, andermaal....", maar er ging geen vinger omhoog. Waarover het ging? Wel over het brug wachtershuisje bij de Gravestenenbrug, dat al sinds 1951 een regelmatig punt van beraadslaging uitmaakt. Nu zal het er dus toch komen. Voor f 8500,—. ken; zij meende dat er een zeer grote groep ouden van dagen was, die een bedrag van 5,75 per week wel zou kunnen betalen. Zeer ongewenst vond zij ook de vaag heid welke ook het Rijk ten aanzien van zijn aandeel in bouw en exploitatie aan de dag legt. Op dat punt vaart de gemeente volkomen in de mist. De heren Spek (A.R.) en Blokdijk (Arbeid) lieten een heel ander geluid horen. Zij waren dankbaar voor dit voor stel, dat leniging zou brengen in de nood der bejaarden en zeiden dat het ongewenst was te wachten tot vaagheden duidelijk waren geworden. De heer Spek drong aan op uitsluiting van niet-Haarlemmers bij de toewijzing. De heer B 1 o k d ij k citeerde ons artikel over de woningtoestanden onder de jonge gezinnen en wees op het belang van deze complexen voor bejaarden, die immers vrijkomende woonruimte voor jongeren tot gevolg zal hebben. Deze spreker bracht hulde aan de ont werper, prof. ir. H. T. Zwiers, en aan de Federatie van Haarlemse Woningbouw verenigingen, welke het initiatief tot de bouw van „De Blinkert" had genomen. Wat betreft de zienswijze van mevrouw Scheltema over het achterwege laten der huurbijslag was hij het absoluut oneens: complexen als „De Blinkert" moesten juist in de eerste plaats bestemd zijn voor de minstdraagkrachtigen, voor de mensen met kleine pensioenen bijvoorbeeld. Wethouder Happé betoogde bij zijn beantwoording, dat men de hier voorgestel de credieten moest zien in het licht van de W. F. Happé sociale verworvenheden van deze tijd. Er zijn geen mensen meer die hofjes laten bouwen en de stichtingskapitalen daarvan zijn uitgeput; woningverbetering van die oude complexen komt dus ook voor reke ning van de gemeente. Dat is één prece dent, een ander is, de Woningwetbouw, waarbij cok niet-kapitaalkrachtige corpo raties zijn ingeschakeld. Waarom zouden we dus voor de bejaarden nalaten, wat we voor de anderen al jarenlang doen? De be jaarden hebben toch dezelfde rechten op de hulp der gemeenschap. In deze tijden stellen we ook hogere eisen aan de huisvesting der bejaarden met name aan het comfort, bijvoorbeeld een warmwatervoorziening. Nu kost dat wat geld, maar moeten we het daarom achter wege laten? Moeten we wachten tot we uitgestudeerd zijn op alle financiële conse quenties? En hoeveel bedraagt die ge meentelijke bijdrage in het vergoedings- tckort: Tachtig gulden per bed, dus slechts een fractie van het totale exploitatiebedrag van 1500 gulden per bed. Die exploitatie- cijfers berusten ten dele op ervaring, ten dele op een wetenschappelijk gebaseerde schatting. Wethouder Happé zei ten aanzien van de woningverdeling, dat hetzelfde systeem gevolgd zou worden als voor „Delftweide" geldt: de ene helft minder-draagkrach- tigen, de andere helft mensen die de volle prijs kunnen betalen. De wethouder voegde er onmiddellijk aan toe, dat hem deze ver deling sociaal niet bevalt; zij is echter op practische gronden noodzakelijk. Hij wilde echter zeker niet die mensen van „De Blinkert" laten profiteien voor wie deze stichting zeker niet bedoeld is, namelijk voor hen die zeer goed op andere wijze in hun huisvesting kunnen voorzien. Moet er een verdeling worden gemaakt onder de gegadigden dan zal de sociale indicatie als maatstaf worden genomen. Wat de huur prijs betreft: voor de oorlog gold voor deze groep een huurprijs van 2,50; in de com plexen voor bejaarden van na de bevrij ding een van ƒ3,50 per week; voor „De Blinkert" wilde de wethouder dan ook niet. verder gaan dan 4,50 per week. Wat betreft de toelating zal het Haar lemmerschap niet alleen beslissend zijn; gegadigden van elders die in Haarlem familie hebben en niet in de plaats, waar ze vandaan komen, maken ook een kansje. Mevrouw Scheltema zag na dit ant woord van een weerwoord af en onthield het voorstel haar steun niet. De aanbesteding van „De Blinkert" kan vandaag dus doorgaan. Tevoren was wethouder Happé in het krijt getreden tegen de heer Hennevelt (C.P.N.), die uiteraard weer bezwaar maakte tegen de voorgestelde veidenging van de ontruimingstermijnen voor een aantal onbewoonbaar-verklaarde woningen. De wethouder kon aan de hand van twee gevallen aantonen, dat B. en W. ernst maken met hun toezegging, dat zij die verlenging niet langer laten duren dan strikt noodzakelijk is. Uiterlijk de volgende week bijvoorbeeld wordt een afgekeurde bovenwoning aan de Spaarnwouderstraat ontruimd, hoewel de termijn daarvoor kortgeleden met een jaar werd verlengd. Voorts kon de wethouder een aantal ge vallen opsommen waarin de bewoners van een onbewoonbaar verklaard huis voorrang voor een nieuwe woning was verleend beven alle andere urgente gegadigden. Het voorstel tot verlening van een crediet van 29 mille voor de stichting van een filiaal van de Stadsbibliotheek in Haarlem- Oost deed de heer Van der Giessen (Arbeid) de modernisering van de Nuts bibliotheek ter sprake brengen. Hij kon het werk van ,,'t Nut" zeer waarderen, maar meende dat in dit geval toch van onvoldoende wil tot samenwerking was gebleken. De directeur van de Stads bibliotheek heeft immers, het initiatief ge nomen tot -een bespreking met vijf be stuursleden van ,,'t Nut"- over de vraag of niet tot de stichting van een centrale jeugdbibliotheek kon worden gekomen. Na die bespreking heeft de directeur niets meer van het bestuur vernomen, tot hij uit de krant las, dat de verbouwing van de bibliotheek werd doorgezet. De heer Van der Giessen meende, dat hier toch wel van verspilling van krachten en geld aanwezig was, waarbij hij als na delen van de Nutsbibliotheek het kleine bedrag voor nieuwe boeken en de leiding door ongeschoolden op bibliotheekgebied zag. Wethouder Geluk sloot zich bij die critiek geheel aan, hij meende dat de gel den van het Nut beter voor andere cultu rele doeleinden gebruikt hadden kunnen worden. Overigens kreeg hij het aan de stok met de heer Spek (A.R.), die eens te meer klaagde over de toenemende uitgaven van de Stadsbibliotheek en ontdekt had dat de raad er met deze 29 mille niet is, omdat daarbij niet inbegrepen was een kleine tien mille voor de inventaris. Naar aan leiding van het betoog van de heer Van der Giessen vroeg hij zich trouwens af wat de taak van de Stadsbibliotheek is. Moet die andere bibliotheken gaan beconcur reren? De laatste vraag was voor wethouder Geluk eenvoudig: de Stadsbibliotheek is er om de bevolking zo goed mogelijk van zo verantwoord mogelijke lectuur te voor zien, vandaar ook de stichting van filialen. Maar wat de kosten betrof erkende hij ruiterlijk, dat de heer Spek iets heeft ont dekt waar de afdeling, de commissie en het College overheen hadden gelezen. Overigens toonde niemand de behoefte tegen het voorstel te stemmen. fl'erkort weergegeven) Veilig verkeer. De heer Van Randt- wijk vraagt zich af, of er nu werkelijk niets te doen is aan het onrustbarend groot aantal verkeersongevallen. Volgens mij is er wel degelijk iets te bereiken: Elke straat, die uitkomt op een drukke straat of weg moet een „stopstraat" zijn, dat wil zeggen, dat elke auto, bromfiets of fiets moet stoppen om te zien, of de weg vrij is, óók als er op dat ogenblik weinig ver keer is. Houdt men zich hieraan, dan vallen er geen slachtoffers meer. Als hoofdstraten gelden: Wilhelminastraat, Wagenweg, Grote Houtstraat, Gen. Cronjé- straat, enzovoort. J. VAN BALEN Slechte bestrating. Na de dodelijke on gelukken tengevolge van het verkeer in onze stad, vraagt men zich af waarom de treurig slechte bestrating aan de Westzijde van het Kenaupark niet vei-beterd wordt. Moet hier eerst weer een dodelijk ver keersongeluk gebeuren voordat deze gol vende en door de bussen geheel kapotge- reden bestrating wordt verbeterd? Iedereen met wie ik er over sprak, de politie, mensen van Openbare Werken, gaven het toe, maar er gebeurt niets. Mag ik namens duizenden passéerders vragen óm afdoende verbetering? En morgenvroeg beginnen. Dick Boer, Van Dorlstraat 82, Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3