mal Kan gebouw der Handelmaatschappij door eigentijds vervangen worden? i. c. Haan 552 h°ef TRIOMFBROOD goedkoper 1 1 M.B.O. aanvu"end a|2emeBn en beroepsonderwijs 14.-a6.- Kort en bondig Accountantsdochter opgelicht Amsterdamse Beurs Velsen twee dagen lang gastheer W. F. Jansen met pensioen dari ander brood p.m. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Debat in Teisterbant Een jaar geëist tegen vertegenwoordiger Van 70 reinigingsdirecteuren Collecte voor Haarlemse zwakke kinderen Beslag op sleepboten opgeheven Mutatie bij Beroepskeuze Drs. Van Alkemade opvolger Scheepvaart vooriA^rtuut Onze speciale aanbiedingen van deze week Moderne Bakkerijen N.V. GRATIS brochure HY-2 anna Verbeterde schriftelijke studiewijze Instituut voor 1 ?swie Zeer laag lesgeld Ogen dicht! en mondje open!" DORDRECHT Op een warme middag in Augustus zaten enige leden van Teisterbant bijeen op het terras naast de ingang van hun sociëteit, toen hun oog viel op het door wansmaak uitmuntende perceel aan de overzijde, waar de Nederlandse Handelmaatschappij gevestigd is. De. vraag rees of daar een nieuw gebouw zou kunnen komen van mo derne architectuur of dat men zichgesteld dat er tot verandering beslaten werd, bij de bestaande sfeer van de Grote Markt diende aan te passen. Er ontstond over deze kwestie een bijzonder levendige gcdachtenwisseling. Al spoedig werd de locale omgeving verlaten en verplaatste het probleem zich naar de ten dele zoveel vagere terreinen van cultuurgeschiedenis en metaphysica. De schrijver Harry Mulisch ont wikkelde de veronderstelling van een nieuwe caesuur in de menselijke beschaving, uitgaande van de relativiteitstheorie van Einstein, tvaarbij het nieuwe natuurweten schappelijke denken in het geding werd gebracht. Het boeiende gesprek werd enige dagen later in een ten dele uit andere personen bestaande kring voortgezet en op nieuw geraakten de gemoederen in hevige tegenspraak, zodat men besloot het debat in de openbaarheid te brengen, teneinde zoveel mogelijk zienswijzen over de opge worpen vraagstukken te vernemen. Zo kwamen de meeste deelnemers aan het gesprek gisteravond in Teisterbant met talrijke medeleden tezamen om wederom van hun opvattingen en inzichten te getui gen. De „vergadering stond onder leiding van Harry Prenen en de voorgeschiedenis werd door Ton Neelissen bijzonder geestig gerecapituleerd en van een filosofische toe lichting voorzien. Tegenover de door Mu lisch verdedigde stelling, dat wij thans net einde beleven van een beschavings periode, die tweeduizend jaar geleden be gon en waarmee wij alle contacten verlie zen, ontwikkelde hij een soort evolutie theorie, zich baserende op de uitspraak: dat oude waarheden achterhaald worden, is een oude waarheid die nog niet achter- Haarlemse rechtbank Een veertigjarige inwoonster uit Koog aan de Zaan, die bij haar vader op een accountantskantoor werkzaam is, had in 1951 kennis gemaakt met de vertegenwoor diger N. R. uit Weesp, die thans zesenveer tig jaar oud is. Deze leefde gescheiden van zijn vrouw en had met financiële moei lijkheden te kampen. In 1952 en in het begin van 1953 gingen beiden veel met elkaar uit en weekeinden werden o.a. in Scheveningen doorgebracht. De vertegen woordiger deed de juffrouw allerlei ver halen als hij in geldgebrek verkeerde en het resultaat was, dat zij hem bedragen leende. In totaal heeft de man ongeveer 8000 ontvangen. Tenslotte werd de politie van Koog aan de Zaan in de zaak gemengd en de vertegenwoordiger werd in Juni aangehouden, verdacht van oplichting en verduistering. Donderdagmorgen had N. R. zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. De jonge vrouw deelde als getuige mee, dat zij regelmatig bedragen beschikbaar stelde als haar geld gevraagd werd. Zij had het volste vertrouwen, dat ae ver tegenwoordiger het geld zou terug beta len en enige malen heeft hij ook geld terug gegeven. Verdachte merkte op, dat zij samen het geld hebben opgemaakt tijdens bezoeken aan verschillende delen van het land. De officier van justitie zeide, dat hij één geval van verduistering 1000) ten laste had gelegd en bovendien oplichting. De man had een verhaal opgedist, dat niet waar was. Een vrouw die zich om de man bekommerde, mogelijk uit liefde, mogelijk om hem te reclasseren, is er de dupe van geworden. De eis luidde een gevangenis straf van een jaar met aftrek van voor arrest. De verdediger, mr. S. Gerbrandy, herin nerde er aan, dat verdachte door zijn hu welijk moeilijkheden heeft ondervonden. Later leerde hij de juffrouw uit Koog aan de Zaan kennen en leidde daardoor een dub bel leven. Beiden gingen veel uit en daar de man financieel niet in staat was de kosten te dragen heeft hij geld gevraagd. Pleiter drong aan op een gecombineerde straf en verzocht het onvoorwaardelijke deel gelijk te stellen aan de tijd in het Huis van Bewaring doorgebracht. De rechtbank zal op 1 October uitspraak doen. Vervalsingen aangebracht in spaarbankhoekje De vijfenveertigjarige schoenmaker G. F. L. uit Hoofddorp was valsheid in ge schrifte ten laste gelgd. De president van de Haarlemse rechtbank verklaarde, dat de man een bedrag van 1400 ten onrechte had geïnd. L. ontving van zijn vader diens postspaarbankboekje met ver zoek een bedrag te storten. Hij deed dat, doch gaf het boekje niet terug. Bij het saldo van 10 voegde hij een 4, waardoor het leek, dat er een saldo was van 410 en later zette hij er een 1 voor. Daardoor stond op het boekje als saldo vermeld 1410. In de loop van enige maanden haalde de schoenmaker bedragen tot een totaal van 1400 van de spaarbank. De officier van Justitie herinnerde er aan, dat verdachte reeds enige vonnissen achter de rug had; zijn eis luidde een ge vangenisstraf van acht maanden. Mr. J. Colenbrander verzocht de recht bank een zodanige straf op te leggen, waar door verdachte in een inrichting wordt op genomen. Daar zal hij zich beter thuis voe len dan in de maatschappij. De rechtbank zal op 1 October uitspraak doen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 98% 98% A.K.U 166% 167% Unilever 190% 191% Philips Gloeil. 169 172 Kon. Petroleum 314% 315 A'darr. Rubber 90 90 Holl. Amer Lijn 132 132 N Scheepv Unie 126% 127 H.V.A 103% 104% Deli Mij 90 89% Amsterd. Bank 169% 169% Ned. Handel Mij. 158% 158% Rotterd. Bank 164 164 Twentsche Bank 163 163 Anaconda Copper 31% 3i% Bethlehem Steel 45% 45% Republic Steel 42% 42% Shell Union 67% 69% U S Steel 205/i» ex.d 20% -«shter 34% 34% haald is. Voor het meer onmiddellijke pro bleem stelde hij twee oplossingen voor: het slopen van het gebouw der Nederland se Handelmaatschappij en het aanleggen van een fraai plantsoen of het oprichten van een nieuw in de >eest van deze tijd, zich harmonisch voegend bij de onderling sterk verschillende monumenten, zonder evenwel een imitatie te zijn. Harry Prenen kwam met een lang citaat uit een boek van de hedendaagse Duitse schrijver Sigismund von Radecki, waarin het teloorgaan van een ordenend beginsel werd aangetoond, dat echter een bestrij ding door de architect H. van Tijen uit lokte, die daaraan meteen een kalme be schouwing over de logische ontwikkeling van de bouwstijlen vastknoopte. Deze spre ker gaf uiting aan zijn overtuiging, dat de architectuur weer een afspiegeling van de eigen tijd kan worden en dat men ieder bouwwerk moet beoordelen op zijn eigen kwaliteiten. Prenen stelde hier tegenover, dat wij geen leidend beginsel hebben en dat onze kracht uit smaak bestaat, waar mee men echter slechts over een negatieve deugd beschikt. Natuurlijk is het niet doenlijk om alle ernstige of schertsende bijdragen tot het debat, waaraan ook de architect Nico An- driessen en de componist Paul Chr. van Westering („Ik loop altijd aan muziek te denken en daardoor heb ik het gebouw eigenlijk nog nooit gezien") een belangrijk aandeel hadden, hier zelfs in het kort weer te geven. Zo'n aanvankelijk spontaan ge voerd gesprek kan men trouwens moeilijk herhalen. Maar gelukkig kwam Jaap Buys er zich in mengen voor het spreken van het verlossende woord, waarmee hij eigenlijk het gehele vraagstuk elimineerde. Het ge bouw van de Nederlandse Handelmaat schappij zo betoogde hij, is lelijk omdat het liegt. Wat wij er in haten, zo vervolgde hij, is onze haat tegen het karakterloze. Er kan best een nieuw gebouw komen, als het maar eerlijk is, een uitdrukking van een overtuiging. Men heeft er een vént voor nodig, zoals Le Corbusier, die zich kan meten met de bouwmeester van de middeleeuwen. Een gebouw, dat met de omgeving harmoniseert, is niet mogelijk. Maar harmoniseert de Vleeshal dan met de oude Bavo of met het stadhuis? Jaap Buys besloot zijn met gloed voorgedragen betoog met een opmerking van professor Jan Romein: „Onze eeuw is multi-inter- pretabel". Daarin zit onze kans. Uit alle delen van het land waren gis termorgen ruim zeventig directeuren van gemeentelijke reinigingsdiensten naar het hotel restaurant „Velserend" te Santpoort gekomen, om gedurende twee dagen de vierenveertigste jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Reinigings directeuren bij te wonen. In het raadhuis te Velsen werden de deelnemers tegen half twaalf officieel ontvangen door het ge meentebestuur. De burgemeester van Vel sen, mr. M. M. Kwint, sprak van een bij zonder voorrecht om de leden van de ver eniging in Velsen te mogen ontvangen en zag zijn toespraak beantwoord door de voorzitter van de vereniging, dé heer P. de Graaf. Tijdens de openbare vergade ring, 's middags in Velserend, hield de directeur van de dienst te Velsen enige beschouwingen in verband met deze dienst en bracht de heer A. M. Noppen, erevoor zitter van de vereniging, het reinigings wezen in internationaal verband ter spra ke. Tot besluit van de eerste dag werd een rondrit door de gemeente Velsen ge maakt en kreeg men gelegenheid het be drijf en materieel van de Velsense dienst te bezichtigen. Groot is steeds het aantal zwakke kinde ren genoteerd op de wachtlijsten van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst als „noodzakelijke gevallen" voor uitzending naar buiten, sterk ook steeds de aandrang van genoemde dienst c-m die zwakke kin deren voor 5 of 6 weken naar zee of bos en hei te zenden, maar even sterk is de toename van financiële moeilijkheden voor de verschillende uitzendverenigingen om dit onmisbaar werk te bekostigen, een kostbaar werk, maar het gaat om kostbare levens. Daarom doet de commissie voor collecte voor alle uitzendverenigingen in Haarlem een dringend beroep op allen die van kin deren houden en meevoelen het leed van het misdeelde zwakke kind, om de ge meenschappelijke collecte van komende week te doen slagen. Een even dringend beroep wordt ge daan op kindervrienden, die enkele uren vrij kunnen maken om te helpen collec teren. De huis-aan-huis-collecte wordt gehouden van 2126 September (voor ouderen) en de straatcollecte Zaterdag 26 September (14 jaar en ouder). Men kan zich melden met opgaaf van adres en beschikbare tijd bij mevrouw Steenhuis, Kleverparkstraat 16 of W. F. Vernooij, Bleekenbergstraat 10. Wij vernemen, dat het beslag op de twee voor Braziliaanse rekening bij de Holland- Nautic gebouwde sleepboten gisteren is opgeheven. De moeilijkheden die over de betaling waren gerezen zijn opgelost, zodat ook de kettingen waarmee de schepen waren vastgelegd, zijn losgemaakt. De slepers zullen vandaag naar Per- nambuco vertrekken. Zij lagen vanmiddag I klaar voor de reis in de haven van IJmui- I den In een brief van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. G. Suurhoff maakt deze maatschappij haar afwijzend standpunt kenbaar aangaande eventuele uit breiding van de kring der ziekenfondsver zekerden boven de inkomengrens van f5000. Het bestuur van de Makelaarsvereni ging te Amsterdam heeft een request inzake de aanhangige nieuwe Huurwet toegezon den aan de leden van de Tweede Kamer, waarin wordt opgemerkt: „De voorgestelde verhoging van de huurprijzen voldoet niet aan hetgeen redelijkerwijze verwacht mocht worden. Ook thans zal de Nederlandse be volking een deel van haar kosten van levens onderhoud blijven afwentelen op de huis eigenaren. Het bestuur acht het onder meer niet gemotiveerd ten aanzien van de ver hoging der huren van de bedrijfsruimten, lopende huurovereenkomsten niet te door breken, zoals wél geschiedt ten aanzien van woningen. De Vlissingse zeevaartschool, de „De Ruyterschool" heeft Woensdag onder zeer grote belangstelling haar gouden jubileum gevierd. Tegelijkertijd is door de inspecteur- generaal van het Nijverheidsonderwijs, ir nu;. M. Goote, het nieuwe schoolgebouw aan de Boulevard Banckert. dat reeds sinds enige tijd in gebruik was, officieel geopend. HAARLEM EN OMGEVING De volgende maand zal de Hongaarse violist-dirigent Barnabas von Geczy met zijn orkest een tournee door ons land maken, waarbij ook een concert in Haarlem wordt gegeven. De burgemeester van Heemstede zal inplaats van Maandag Dinsdag (van 10 tot 12 uur) zijn spreekuur houden. Het programma van het beiaardconcert door de stadsbeiaardier A. Peters op Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur luidt: 1. Improvisatie; 2. Praeludium en Fuga, B. J. Franssen; 3. Turkse Mars, W. A. Mozart; 4. Andante Can tabile. Jef Denijn; 5. Tempo ordinario - Alle gro, G. F. Handel; 6. Hollandse Liederen, 7. Gavotte, P. Martini; 8. Sonate in C, F. Tim mermans; 9. Arabische Dans, E. Grieg; 10. Suite, W. Paap; 11. Praeludium en Fuga, J. Bardewijk—Roepman. Gedeputeerde Staten hebben zich accoord verklaard met de benoeming van een derde wethouder in Bloemendaal. Zoals men weet koos de raad daartoe mejuffrouw dr. M. E. Nolte. De heer W. F. Jansen, de ambtenaar van het gemeentelijk Bureau voor Beroeps keuze te Haarlem, zal zijn werkzaamheden aan dat bureau na 26 jaar wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd per 1 October neerleggen. Men zal op Woensdagmiddag 30 September tussen 3 en 5 uur van hem afscheid kunnen nemen. B. en W. hebben de heer drs. G. P. J. van Alkemade benoemd tot opvolger van de heer Jansen. De heer Van Alkemade is een 35-jarige Amsterdammer die aan de hoofdstedelijke Universiteit sociografie heeft gestudeerd. Hij was voor zijn benoeming te Haarlem werkzaam aan het Laboratorium voor toe paste psychologie van prof. dr. J. Waterink. Aagtedijk, 15 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Amsteldijk, 16 te Port Swettenham. Aalsum, 15 in Str# Messina n. Port Said. Aldabi, i6 220 m. N. St. Pauls Rock. Ampenan, 15 v. Bahrein n. Cochin. Altair, 15 v. Rio Grande te Pto Alegre. Amstelstad, 15 v. Lindi te Dar es Salaam. Aletta, 15 v. Plaaju n. Bangkok. Aagtekerk, 16 v. Nagoya n. Yokohama. Abbekerk. 16 v. Hongkong n. Takubar. Akkrumdijk, 16 v. Suez n. Aden. Alamak, pass. 16 ten Z. v. Kp. Comorin naar Bombay. Alphard, pass. 16 Ouessant n. Las Palmas. Amerskerk, pass. 16 Guardafui n. Aden. Antonia, 16 v. Tj. Priok n. Singapore. Aardijk,- 17 v. New Orleans te Rotterdam. Aldabi, 17 440 m. Z. St. Vincent. Algeoib, 16 v. Uheos n. Las Palmas. Alkaid, 16 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Alnati, 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Arnedijk, 17 v. New York te Baltimore verw. Alcyone, 16 v. Buenos Aires n. Santos. Annenkerk,, 17 te Amsterdam. Amstelveen, 16 v. Antwerpen n. Narvik. Ariadne, 16 v. Oran n. Sevilla. Blitar, 14 te Brisbane. Blommersdijk, 16 v. New York n. B >ston. Banka. 16 v. Southampton n. Port Said. Boskoop, 16 v. San Pedro d, Macoris n. Curacao Bagan. 16 te Meulaboh. Bai endrecht, 15 340 m. W.ZW. Ouessant. Baud, 15 v. Makassar n. Ambon. Billiton, 15 150 m. Z. Salina Cruz. Breda, pass. 16 Lands End n. Antwerpen. Bonaire, 16 1300 m. NO. Barbadas. Boschfontein, pass. 16 Brothers n. Port Soedan Bloemfontein, 16 v. Hamburg n. Antw. Bintang, 15 v. San Francisco n. Manilla. Coryaa, 19 te Singapore verwacht. Caliisto, pass. 15 Santos n. Buenos Aires. Camphuys, 15 v. Tj. Priok n. Singapore. Cistula, pass. 15 Kp. Negrais n. Singapore. Caltex Nederland, pass. 15 Kp. Vilano n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 15 Kp. Vilano n. Sidon. Caltex Utrecht, pass. 15 Finisterre n. R'dam. Caltex Leiden, 15 100 m. O. Gavdo eil. Caltex Pernis, pass. 16 ZO. Punt Kreta n. Sidon Chama, 16 Thameshaven verw. Cottica, 16 300 m. O.NO. Fayal n. Plymouth. Caltex Delft, 17 v. Sidon n. Rotterdam. Castor, 16 v. Kopenhagen te Hamburg. Duivendrecht, pass. 15 kp. Hatteras n. Ecgeland Delfland, 16 v. Pto Alegre. Drente 17 te Djibouti. Diemerdijk, 16 op de Thames. Dalerdijk, 15 te San Francisco. Danae, 17 te Rotterdam. Elmina, 15 v. Lagos n. Takoradi. Ena, 15 220 m. W. Kreta. Esso Den Haag pass. 16 Ouessant n. Sidon. Eos, 17 te Algiers. Enggano, 16 v. Madras te Colombo. Feiipes, pass. 15 Banka n. Port Sickson. Farmsum, 15 v. Fremantle te Rotterdam. Gaasterkerk, 16 v. Port Soedan n. Aden. Ganymedes, 15 v. Port au Prince te Rotterdam. Gooiland, 15 v. Las Palmas n. Amsterdam. Groote Beer, 16 510 m. O.NO. Kp. Race. Graveland, 16 v. Amsterdamn. Z. Amerika. Gordias, 16 te Volos. Hathor, 16 te Piraeus. Heemskerk, 15 v. Tanga n. Mombasa. Hersilia, 15 Martinique gepass n. Guanta. Hestia, 15 te Port of Spain verw. Haarlem, 15 350 m. W.ZW. Flores. Hoogkerk. 15 v. Davao n. Singapore. Hector, 17 te Amsterdam. Heelsum. 19 te Houston verwacht. Ivoorkust, 16 v. Dakar te Amsterdam. Jagersfontein, 16 v. Kaapstad n. Port Elizabeth Jupiter, 16 v. Iskenderun n. Famagusta. Kasimbar, 15 v. Makassar te Ambon. Kertosono, 16 te Singapore. Kieldrecht, 16 v. Aden n. Suez. Kota Gedeh, pass. 17 Ouessant n. Rotterdam. Kota Baroe, pass. 16 Perim n. Padang. Luna, 14 te Hamburg. Leopoldskerk, pass. 15 Vlissingen. n. Hamburg. Lissekerk, pass. 16 Perim n. Ummsaid. Larernbei'g, pass. 15 ten Z.ZW. Cyprus. Liseta. 15 v. Pladju n. Port Swettenham. Langkoeas, 17 te Tj. Priok. Lawak, 17 te Tj. Priok. Leuvekerk, 17 te Calcutta verw. Laertes, 17 v. Amsterdam te Antw. Leersum, 26 te Le Havre verwacht. Laurenskerk, 16 v. Bombay n. Colombo. Lindekerk.. pass. 17 Ouessant n. Marseille. Linge, 17 te Dakar verwacht. Loenerkerk, 16 v. Aden n. Karachi. Loppersum, pass. Ouessant n. Curasao. Lutterkerk, pass. 17 Aden n. Port Said. Markelo, 14 te Domsjo. MeratvA, 9 te Singapore. Modjokerto, 15 te Probolingo. Myonia, 17 te Stanlow verwacht. Meerkerk, 15 v. Rotterdam n. Bremen. Marisa, 15 240m. O. Formasa. Marpessa, pass. 15 Anamba eil. Metula, pass. 15 Str. Banka n. Soerabaja. Mirza, pass. 15 Oostp. Borneo n. Miri. Macuba. 16 te Suez. Malea, 16 v. Singapore n. Adelaide. Meliskerk. 16 te Aden. Muiderkerk, 18 v. Melbourne te Carnavon verw. Murena, 16 dwars Malta n. Singapore. Maasdam, 16 220 m. O.NO. Kp. Race. Mitra, pass. 16 Sombrero eil. n. Haifa. Molenkerk, 16 v. Rotterdam n. Hamburg. Notos, 14 v. San Felui n. Barcelona. Nieuw Amsterdam, 16 v. Narvik te Rotterdam. Orion, 14 te Vostizza. Ootmarsum, 16 v. Hamburg te Antwerpen. Omala, 16 v. Berre n. Stanlow. Oranjefontein, 16 390 m. NO. St. Helena. Oranjestad, 17 te La Guaira verwacht. Orestes, 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Papentirecht, 15 v. Mena el Ahmadi n. Le Havre Prins Fred. Willem, 15 v. Rotterdam naar Hamburg. Prins Philips Willem, 15 v. Rotterdam naar Chicago. Prins Willem v. Oranje, pass. 16 Vlissingen n. Hamburg. Polydorus. 15 160 m. N. Massawa. Poelau Laut, 17 v. Pandang te Tj. Pi-iok. Prins Willem IV, 17 te Montreal. Prins Willem V, 16 v. Milwaukee te Sarnia. Prins Joh. W. Friso, pass. 17 Vlissingen naar Antwerpen. Radja, 15 te Boston. Roebiah, 15 v. Port Swettenham n. Madras. Rijnkerk, 16 te Adelaide. Rijnland, pass. 16 Fernando Noronha n. Las Palmas. Riouw, 16 v. Genua n. Port Said. Rafaela, pass. 15 Poeloe Bintang n. Bangkok. Raki, 17 te Singapore. Ridderkerk, 16 te Zanzibar. Rita, 16 v. Bangkok n. Pladju. Rotula, 16 v. Gibraltar te Trinidad verwacht. Ruys, 16 v. Osaka n. Nagoya. Roepat, 23 v. Tj. Priok te Amsterdam verw. Rondo, 17 v. Port Said n. Napels. Rijndam, 19 v. New York te Cobh vera. Sheratan, 15 v. Bergen n. Oslo. Sibajak, pass. 16 Beachyhead n. Rotterdam. Schiedijk, 15 te Port Said. Stentor, 15 v. Rotterdam 16 te Amsterdam. Sabang, 15 v. Bandjermasin 16 te Sampit. Salatiga, 15 330 m. W. Sabang. Singkep, 15 375 m.W. Sabang. Sirrah, 15 100 m. NO. Marshall eil. Sliedrecht, 15 110 m. Z. Kreta. Stad Leiden. 14 480 m. W. Vancouver. Stad VIaardingen, 15 70 m. W. Buttaflewis. Stanvac Benakat, 16 te Sungeigerong. Stanvac Pendopo, pass. 15 Palembang. Straat Makassar, 14 v. Tarakan n. Nagoya. Swartenhondt, 15 te Gorontalo. Salatiga, 17 te Penang. Samarinda, 16 v. Colombo o. Singapore. Saroena, 17 te Saigon. Sheratan, 15 v. Bergen te Oslo. Sliedrecht, 16 te Port Said. Stad Rotterdam, 17 v. Newport Mon te Narvik Stad Schiedam, 16 v. Vlaardingen te Narvik. Scherpendrecht. 17 te Recife verwacht. Sibajak, 16 v. New York te Rotterdam. Salland, 17 v. Amsterdam n. Hamburg. Sohie, 17 v. Amsterdam n. Middell. Zee. Schiedijk, 16 v. Suez n. Djeddali. Stad Alkmaar, 17 v. Rotterdam te Narvik verw Stad Arnhem, verin. 17 v. Cardiff n. Narvik. Tabian, 15 v. Casablanca n. Beyrouth. Tarakan, 16 te Makassar. Tasman, 15 Banka gepass. n. Belawan. Ternate, 15 v. Soroag n. Muturi. Tjibodas, 16 te Penang. Tjipanas, 14 v. Durban n. Port Elizabeth. Tabinta, 15 v. New York n. Halifax. Taüsse, pass. 15 Billiton. n. §oerabaja. Tankhaven. II. 16 te Sungeigerong. Tankhaven III, 15 te Belawan. Tjik'ampek, 15 ten W. Luzon n. Moji. Tjisadane, nass. 15 Reunion n. Durban. Tjitjalengka, 15 200 m. W.ZW. Zuidp. Madagascar Tjiwangi, 16 te Makassar. Tomini, 17 v. Colombo te Djeddah. Tabian, 16 Gibraltar gepass. n. Beyrouth. Tamo, 17 te Buenos Aires verwacht. Tiba. 14 te Santos. Utrecht, 15 v. Tj. Priok n. Balikpapan. Van Riebeeck, 16 te Soerabaja. Wonosari, pass. 16 Gibraltar n. Port Said. Waterland, 15 te Santos. Waikelo, 15 te Ampenanwo. Woensdrecht, 15 75 m. N. Boeroe Boeroe. Willem Ruys. 17 v. Tj. Priok te Singapore. Willemstad. 16 270 m. NO. Fayal. Waterman, 16 1350 m. O.NO. Tahiti n. Papeete. IJsel, pass. 15 Palermo n. Amsterdam. Zeeland KRL)17 v. Colombo te Aden. Zeeland (SSM), 17 v. d. Tyne te Rotterdam. Zuiderkruis, 16 v. New York n. Rotterdam. KLEINE VAART Albergen, 15 v. Teignmouth n. Savona. Atlas, 15 van Aalborg n. Odense. Arnoudspolder, 15 v. Lissabon n. Rotterdam. Att. 16 v. Rotterdam n. Antwerpen. Anna b, vertr. 16 v. IJsland n. Lysekil. Annie, 15 v. Antwerpen n. Poole. Annie, pass. 15 Vlissingen n. Poole. Arctic, 15 x. Kerteminde te Newcastle. Audacia, 16 v. Vasteras te Antwerpen verw. Baracuda, pass. 16 Caledonisch kan. n. Preston. Beekbergen, 15 v. Malta n. Barcelona. Bill, 16 v. Rotterdam te Antwerpen. Betty, 15 v. Koge n. Preston. Bill, pass. 16 Vlissingen n. Antw. Birmingham, 15 v. Harlingen n. Goole. Bornrif, 16 v. Hamburg te Immingham. Casablanca, 15 v. Casablanca te Rouaan. Claes Compaen, 15 v. Elessmereport n. R'dam. Gerrie, 15 v. Aalborg n. Menstad. Catharina, 15 v. Livorno n. Sete. Corrie b, vertr. 16 v. Lissabon n. Liverpool. Deneb, vertr. 16 v. Rotterdam n. Whitehaven. De Ruyter, 15 v. Stettin n. Stugsund. Depa, 16 v. Faaborg te Kopenhagen. Doklaan, 15 v. Londen n. Bengazi. Dollard, 16 v. Rotterdam n. Surte. Ellewoutsdij'k, 16 v. Blyth te Terneuzen. Emergo; 15 v. Scheveningen te Stockholm. Fiat, vertr. 15 v. Londen n. Rotterdam. Fiducia, pass. 15 Vlissingen n. Terneuzen. Fiducia, pass. 15 Vlissingen n. Gent. Fiducia, pass. 16 Vlissingen n. Boston. Flevo, 15 v. Casablanca n. Agadir. Frans, 16 te Sovertown verw. Gaasterland, 15 v. Leith n. Rotterdam. Glashaven, 15 te Gothenburg. Globe, pass. 16 Vlissingen n. Huil. Hartel, pass. 16 Smithknoll n. Antwerpen. Hoflaan, 15 v. Leixoes n. Dover. Hast I, 15 v. Rotterdam te Londen. Henrica, 16 v. Leixoes n. Pomaron. Hast III, 15 v. Stockholm te Gefle. Hoe Vinces, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Ibis, 15 v. Vlissingen n. Londen. Ingeborg, vertr. Ï6 v. Harburg n. Hamburg. Jutland, 15 v. Koping n. Groningen. Kemphaan, 15 te Riga. Koningshaven, 15 v. Rouaan te Casablanca. Leendert b, pass. 15 Kiel n. Stockholm. Leonard, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Leuvehaven, 16 v. Aarhus n. Kopenhagen. Lydia, 15 te Stockholm. Maartje. pass. 15 Vlissingen n. Amsterdam. Midas, 15 te Triest n. Rijeka. Markab, verm. 15 v. Urkervaart n. Randers. Marne, pass. 16 Brunsbüttel n. Rotterdam. Maasym, 19 te Kopenhagen verw. May Mere, 16 v. Genua te Almeria. Marcella, 15 v. eil. Man n. Shellihaven. Markab, 15 v. Stockholm n. Casablanca. Matthew, verm. 16 v. Jersey n. Thameshaven. Monica, 16 v. Dublin te Irvine. Muphrid, pass. 16 Lindesnaes n. Hofsos. Myfem, 16 v. Le Havre te Stockholm. Mypuck, 16 v. Rouaan. Myson, vertr. 16 v, Parijs n. Stockholm. Miagara, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Mirzam, 13 te Casablanca verwacht. Nassauhaven, 16 v. Rotterdam te Antw. Nassauhaven, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Netta, 16 bij de Faroer. Noord, vertr. 16 v. Shellhaven. Noorderhaven, 14 v. Fecamp n. Aarhus. Neeltje b, 10 v. Sables d'Olonne te Bayonne Nero, 16 te Buitenhuizen n. Amsterdam. Nieuwehaven, 15 v. Malmö te Kopenhagen. Palma. verm. 16 v. Hamburg n. Rotterdam. Peter, 15 v. Simrishamn n. Ronskar. Poolster, pass. 15 Vlissingen de rivier op. Prior, pass. 16 eil. May n. Fakse. Rapid, pass. 15 Kiel n. Kalmar. Rijnhaven, 16 v. Safi te Rouaan verw. Rijnstroom, verm. 15 v. Londen n. Amsterdam. Sambi-e, 15 v. Rouaan n. Parijs. Strijpe, 16 v. Rierne n. Wicklow. SoeAba, 17 v. Casablanca n. Berwick. Spes, 15 te Londen. Spurt, 15 v. St. Malo te Casablanca. Theano, 16 v. Dublin n. Rotterdam. Tilly, pass. 16 Texel n. Sundsvall. Tuibo, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Theodora, 16 te Krimpen a. d. IJsel verw. Timor, 15 v. Rostock n. Hasle. Union, pass. 16 Vlissingen n. Southampton. Vindicat Atque Polit, 17 v. Pateniemi te Londen Vrouwepolder, 16 Ouessant n. Vlaardingen. verwacht. Walenburgh, 15 v. Rotterdam te Middlesbro. Westkust, 16 dwars Texel n. Hull. Westlaan, 16 v. Rotterdam n. Hamburg. 11496 15926 Opgericht 1833 kleedt Uw woning stijlvol aan! Barteljorisstraat 39—11 Haarlem Telefoon 10250 Complete meubilering en woninginrichtini Voor vele grote gezinnen is het eten van Vermaat's Triomfbrood voor deliger dan ander brood, doordat bij het gebruik van dit voedzame, gesneden en verpakte brood geen broodresten overblijven. Was voorheen in zulk een gezin per dag nodig 2% brood, dan heeft men thans vaak meer dan genoeg aan 2 Triömfbroden. Zulk een gezin bespaart 2% x 382 x 44 ct. 7 ct. per dag en boven dien heeft de huisvrouw bet grote voordeel dat zij bevrijd is van de dagelijkse rompslomp van broodsnijden, botte messen, kruimels, soms ongelijke boterhammen etc. etc. Neem eens proef en U zult ervaren, dat de huisvrouw, die thans reeds iedere dag voor haar gezin triomfbrood koopt, de juiste keuze heeft gedaan. TRIOMFBROOD is kost slechts 44 ct. het goedkoopste brood HEERLIJKE PAIN D'AMANDE van 65 cent voor slechts 57 cent per 250 gram. Op veelvuldig verzoek wederom: Grote fijne HEIDEKOEKEN 10 stuks voor 35 cent. Voor de Zondag: Verrukkelijke CAKE - prachtig verpakt - van 110 cent voor slechts 97 cent per stuk. Kantoor, winkel en bakkerijen: Winkel: Paul Krugerkade 31, Tel. Mr. Cornelisstraat 28, Tel. voor inlichtingen 's°Gravenhage en toch een waarborg: Erkend door de In spectie v.h. Schrift Onderwijs, m. m. v.h. Ministerie van O., K. en W. Smidswater 10 Besluit en begin de studie voor een practijkdipioma Handelscorrespondentie Nederlands, Engels, Duits, Frans Boekhouden Taalcursussen voor beginners en Nederlands gevorderden Frans Duits Engels Middenstandsexamen „Alg. Handelskennis" zegt Victorientje van Victoria. „Uw dochtertje proeft direct het verschil. Dat is écht lekker. Maar het is dan ook de echte Bruxelles Kermesse van Victoria. Zó bros is er geen!, zo rijk besuikerd en met zo'n heerlijk fijne cocossmaak Let goed op dat U de echte krijgt, van Victoria! Breek het biscuitje eens doorzie hoe bros en dan...met de ogen dicht proeven, dan zeg je: dat is pas kwaliteit, zo is alleen de echte Victoria Bruxelles Kermesse." Voordelig óók: er gaan liefst bijna 40 stuks in x/3pond voor 59 cent Wie proeven kan, kiest Victoria! B 44

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 4