Nog uitstekende resultaten over 1952-'53 leveren 10% dividend op Christendom en Democratie hebben een eigen wapen tot zelfbehoud t Agenda voor Haarlem Behoefte aan dienstplichtigen in 1954: 53.770 man Hoogovens onderkennen „periode van overgang Verkopersmarkt maakte plaats voor de „Koninklijke klant" Geschil tussen Leidse studentenverenigingen Een bril? FE DERMANN NATUURLIJK* Het nieuws van Caux Het materialisme woekert in de harten dergenen, die het zeggen te bestrijden Kolenen staalgemeenschap nog verre van ideaal Nederlands schip redt drie Zweedse zeelieden Regisseur Hooykaas gaat niet naar Suriname Christendom en Democratie Logica en consequentie ledereen erkent net uitzicht voor de mensen, zowel als voor de Streng Begroting van „Oorlog" Ruim 20 percent van lichting 1954 afgekeurd V er wacht e verloop van onze woningbouw Vliegramp in V.S. Amsterdams zevende wethouder benoemd ALLEEN DE PRIJS BRIXON DE LUXE van 144.-, 155.-, 165.- DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 99 WAREN TOT NU TOE DE JAARVERSLAGEN sinds de bevrijding van de Koninklijke Nederlandse Ploogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden volledig in majeur, het verslag dat de directie haar aandeelhouders over het boekjaar 1952—53 offreert laat een iets mattere toon horen. Men onderkent duidelijk een „periode van overgang" in dier voege, dat de „verkopers-markt", een markt dus, waar de leverancier de lakens min of meer uitdeelt, overgegaan is in een „kopers markt". Bovendien hebben de autoriteitsverhoudingen zich gewijzigd: nadat de Hoge Autoriteit het gezag over de Europese Kolen- en Staalgemeenschap in handen nam, tekenden zich geleidelijk de veranderingen af in de industriële sectoren van het West-Europese economische leven en daarmee in het Ijmuidense bedrijf. Niettemin kan er melding gemaakt worden van een verdeelbare winst tot een bedrag van 6.121.614,52, waarover 4'/a percent dividend op de gewone aandelen kan worden uitgekeerd tot een bedrag van 2.209.572,—. Uit de over winst minus de uitkering op oprichtersbewijzen, aan directie en commissarissen, een overwinst, die in totaal 3.146.551,97 bedraagt, wordt op de gewone aandelen 5'/2 percent uitgekeerd tot een bedrag van 2.700.588,—. Wanneer dit voorstel van de directie door de aandeelhoudersvergadering: wordt geac cepteerd, zal het dividend bedragen op de prioriteitsaandelen 4 en op de gewone aandelen 10 terwijl op de oprichtersbewijzen f 204,54 per stuk kan worden uit gekeerd. Op de nieuwe rekening zal tenslotte een onverdeeld dividend worden over geboekt van f 779.354,11. Bij de uitkering van 10 dividend op de gewone aandelen is reeds rekening gehouden met de aan het personeel toe komende uitkering, waarvoor een bedrag van f 1.150.000,— op de verlies- en winst rekening is uitgetrokken. Waren de resultaten van het bedrijf over het afgelopen boekjaar nog steeds „zeer goed", de directie ziet thans een dalende lijn: de Europese Kolen- en Staalgemeen schap bracht een verhoging met zich van de prijzen, der Hoogoven-grondstoffen, waardoor dus kolen en schrot duurder werden en de staalprijs in Nederland daalde. Deze factoren leiden tot een ver mindering der resultaten mét de heffing, die het bedrijf aan de E.G.K.S. moet be talen. De heie ontwikkeling bevat overi gens naar het oordeel der directie nog te veel onzekere factoren dan dat zij zich aan een voorspelling zou durven wagen, maar een feit blijft, dat de bewegingsvrij heid van het bedrijf in de Schuman- landen belangrijk is ingeperkt, waardoor het systeem der vrije concurrentie, waar van de directie hoopte, dat het tot de grondslagen van het plan-Schuman zou gaan behoren, vrij hevig werd aa jetast. Men voelt zich bijvoorbeeld ernstig be lemmerd door het in het verdrag neerge legde systeem van publicatie der prijzen, waardoor de concurrentie in het bv" ten- land tegen de Hoogovenprijzen kan aan bieden. En deze gang van zaken heeft meermalen tot gevolg gehad, dat nationale voorkeur of „zachte drang" tegenstrij dig dus aan de geest van het verdrag de Hoogovens meermalen oude relaties en daarmee goede opdrachten deed verlie zen ten profijte van nationale producen ten. Ondanks de betere Nederlandse kwa liteit en de erkend-betere service. Meer productiemogelijkheden Daar moet echter onmiddellijk tegen over gesteld worden, dat het afgelopen jaar het IJmuidense bedrijvencomplex een verblijdende versterking der productiemo gelijkheden gaf: op 25 Juni werd de Breed band officieel in gebruik genomen en door dat de staalproductie thans op een hoger niveau kon worden gebracht, kan men het volle profijt van de nieuwe installaties trekken. Het gehele boekjaar lang konden de be drijven op volle capaciteit werken. In de omliggende landen is dat wel anders ge weest in hetzelfde jaar: men moest hier en daar de productie inperken en al is de vraag naar ruwijzer en walserijproducten voelbaar verminderd vermoedelijk om dat vele verbruikers hun reservevoorra- den gaan liquideren, terwijl bovendien de verwachting bestond, dat de gezamenlijke Europese markt voor kolen en staal de prijzen zou doen verminderen de Hoog ovendirectie heeft goede verwachtingen, dat hieraan spoedig een einde zal komen. Na uitputting der voorraden zal de kopers staking zeker overgaan in een levendiger toestand. Het zou echter naar de mening van de Hoogovendirectie bizonder gewenst zijn indien de verbruikers en de autori teiten tot een beter inzicht zouden komen ter zake van het bestaande Schuman- priisniveau, dat voor verschillende pro ductei, speciaal voor de Hoogovenplaat, lager ligt dan het exportniveau. De staal- nijverheid heeft nu eenmaal het karakter van een continubedrijf en zij kan haar klanten het best bedienen, indien deze zich eveneens bij hun aankopen aan het continuïteitsprincipe hielden en zoveel mogelijk horten en stoten voorkomen. Amerikaanse kolen goedkoper dan Europese! Door de uitbreiding van de ertsproductie baart de grondstoffenvoorziening op zich zelf geen zorgen, temeer daar de Ameri kaanse Hoogovcnbedrijven hun ertsaan kopen door het beschikbaar komen van nieuwe ertswinningsplaatsen op het Wes telijk halfrond inkrimpen. De kolensitu- atie levert evenmin problemen op en de Hoogovens zien op het ogenblik de won derlijke toestand, dat de Amerikaanse ko len te koop zijn tegen prijzen, die lager liggen dan de E.G.K.S.-kolen. Alleen de verhoging van de schrotprijs baarde zor gen. Met de opening van de nieuwe Breed- bandhallen ging een continuïteit in orders gepaard en het bedrijf is ook nu nog ruim van orders voorzien. Alleen op het ge bied van ruwijzer is het orderboek niet onbelangrijk geslonken. ADVERTENTIE Hoewel de bouwrekening in het afge lopen jaar met ongeveer twintig rn" :an gulden is toegenomen, vallen er geen ote nieuwe eenheden op het bedrijfscomplex te vermelden. De bedragen werden dan ook voornamelijk geïnvesteerd in de Staal fabriek en de Blokwalserij (het Breed- bandgedeelte, dat nog onder Hoogovens ressorteert), de vergroting van Hoogoven II en de gloeioven in de walserij voor dikke platen, waardoor de Hoogovens ook ketelplaten kunnen leveren. Verder is men begonnen met de bouw van een nieuw hog ukketelhuis met turbogenerator, een weede opslagkraan, een vergroting van de ertsopslag, een vierde havenkraan Ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur der K N II S. en de vergroting der bedrijfswatervoor- ziening. Over het boekjaar 1952 zijn de resul taten van de MEKOG gunstig geweest en de productie was hoger dan het jaar te voren. De gehele productie kon in binnen- en buitenland worden afgezet; productie en afzet van de CEMIJ waren over 1952 iets lager dan het jaar tevoren, maar niet temin zijn de resultaten bevredigend ge weest. Het bedrijf dekte 48 van de bin nenlandse behoefte, zodat evenals vorige jaren aanzienlijke hoeveelheden cement moesten worden geïmporteerd. Blijkens de begroting van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds zal het defi nitief belegde kapitaal van het fonds in de aanvang van 1954 naar. ruwe-schatting nomi naal f 1.764.000 bedragen, en in de loop van het jaar nog met ruim f 125.000.000 toenemen. In Mei van het vorig jaar werd in Lei den opgericht de Studentenvereniging „Ca tena", welke beoogde gezelligheidsvereni ging te worden voor de mannelijke stu denten, die geen lid van het Leids Stu dentencorps wensten te worden. Binnen kort hoopt deze, thans 80 leden tellende vereniging, een eigen sociëteitsgebouw te kunnen openen. Het Leidse studentencorps heeft op een persconferentie scherp stelling genomen tegen de activiteit van „Catena". Het col legium van het corps acht het oprichten van „Catena" een versplintering in de studentenwereld, waar juist na de oorlog met succes naar eenheid werd gestreefd. Het Nederlandse kustvaartuig „Pavo" heeft Woensdagavond drie Zweedse zeelie den opgepikt, die zich na een ontploffing aan boord van hun zeilschip „Gustaf" in dc Oostzee in de reddingboot hadden be geven. Het 500 ton metende Nederlandse schip, dat aan de rederij Tavenier te Zaandam toebehoort, bracht de mannen te Hudiks- vall (Zweden) aan wal. De heer Ad. Hooykaas. die voor 15 Octo ber in opdracht van de Stichting voor Cul turele Samenwerking voorlopig voor een jaar naar Suriname zou vertrekken om daar als toneelregisseur op te treden, is op zijn voornemen teruggekomen, omdat hij naar zijn mening geen geschikte rempla- ganten voor zijn werk hier te lande kan vinden! De Stichting is reeds in onderhan deling met enkele andere candidaten. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen EEN VOORGAAND ARTIKEL OVER liet centrum van Morele Herbewapening, Caux sur Montreux in Zwitserland, gaf een oppervlakkige eerste indruk weer. Thans wil ik de lezer de eenvoudige ideologie, die aan de beweging voor Morele Herbewapening ten grondslag ligt, uiteenzetten, teneinde aan de hand daarvan te kunnen nagaan in hoeverre deze ideologie practische waarde kan hebben voor de moderne mens en de nationale en internationale samenleving van deze tijd. Daaruit valt dan wellicht nader te verklaren, waarom zovelen uit alle rangen, standen en rassen hun kennismaking met Caux beschouwen als een herbegin van hun persoon lijk leven, een mogelijkheid tot vernieuwing hunner eigen, locale maatschappij en een kans tot hervorming der wereldsamenleving. Vaak komt dit enthousiasme de buiten staander geheimzinnig voor doch in wezen is er geen enkel spookachtig mysterie aan deze ideologie verbonden. Het is als een oeroude, geijkte waarheid in een nieuw kleed gestoken. Teddy gevoerde Windjackets Het Christendom en de democratie, veel vuldig naast en met elkaar genoemd in de tegenwoordige tijd als de pijlers onzer be schaving en de voorwaarden ener mens waardige maatschappij, vinden een tegen hanger in het dreigende materialisme, dat zich in verschillende vormen aandient doch in zijn strekking tamelijk gelijkvormig van aard is. Nu het communisme, gestoeld op een staatkundige praktijk in Oost- Europa, door zijn militaire en politieke uit rusting een duidelijk waarneembaar ge vaar voor Christendom en democratie is geworden, heeft West-Europa zich teweer proberen te stellen. De bedreiging heeft een reactie te voorschijn geroepen, die de noodzaak tot verdediging als urgent onder kent en op middelen zint om de juiste wa penen te vinden en te gebruiken. Voorshands echter zijn wij niet verder gekomen dan een tamelijk zuinige verdediging tegen het militaire aspect van dat materialisme. De ideologie van het communisme heeft in het Westen geen en kele, aan haar gewaagde, ideologie tegen over zich gevonden. Het is een algemene overtuiging, ook bij degenen die zich actief inspannen voor de organisatie van de Westelijke defensie, dat een ideologie als het communisme niet met wapenen is uit te roeien. Ideologieën zijn niet aan grenzen of nationaliteiten ge bonden. Zij leven in de harten der mensen en worden uitgedragen dwars door poli tieke of politiële bestrijdingsmiddelen heen. Het materialisme wortelt in de moderne mens. De ontwikkeling der maatschappe lijke verhoudingen, de steeds groter wor dende complicaties op economisch gebied, de vooruitgang van techniek en industria lisatie, de vervlakking van het geloof, dat zijn factoren die de mens in alle landen en van alle rassen naar de materialistische levensbeschouwing hebben gedwongen.Het Christendom is bij velen tot een etiket ge worden. De praktijk van zijn religie is de christenmens schier onmogelijk gemaakt. De strijd om het bestaan maakt hem tot. een oppervlakkig levend, naar eigenbelang strevend, conventionele onoprechtheid en hardheid als levensvoorwaarden accep terend wezen.dat in de materie zijn levens doel meent te moeten zoeken en de elemen taire beginselen van zijn christelijk geloof slechts als theorie, niet als praktijk erkent. Hij betreurt dagelijks het feit dat zijn medemensen hem zo slecht behandelen en dat de gang van zaken in nationaal en we reldbestel zo ontmoedigend is doch zoekt tevergeefs naar een oplossing voor deze kwaal, die over de ganse wereld blijkt voor t woekeren en de internationale te genstellingen opblaast tot vurige dreigin gen, waaronder alle mensen in voortdu rende ar ,st en onzekerheid leven,als woon den zij op de golvende bodem van een vul kanisch eiland in het heelal, en niet op ten wat zij voor een oplossing heeft uitge dokterd. Zij wijst de mens op degene, die verantwoordelijk is voor alles wat op de wereld gebeurt, namelijk: de mens. Zij vraagt hem of hij er prijs op stelt, christen en democraat te worden genoemd. En zij verzoekt hem te willen nagaan, of hij in •"'jn dagelijkse leven, zijn bedrijf, zijn fa milie, zijn land en zijn doen en laten op internationaal terrein werkelijk handelt volgens de beginselen van het christendom on de democratie. Morele Herbewapening is gebouwd op de volstrekte logica en de volstrekte conse quentie. Zij zegt, dat een democratische levensbeschouwing en een Christelijke re ligie zeli! haar belijders de wapenen in han den hebben gegeven om deze levensbe schouwing en deze religie te verdedigen en te behouden. Die wapenen zijn te vinden in de volledige toepassing hunner beginselen in consequente vorm en zonder compromis. Geen enkele zaak ter wereld is met succes te verdedigen wanneer de verdedigers niet volstrekt in haar geloven. Elke verdediging faalt, wanneer zij gebruik maakt van mid delen die in strijd zijn met datgene wat zij zelf als principe leert. Het materialisme, dat de grondslag is van het gevaar waartegen de Westelijke samenleving zich luidkeels keert, woekert in die Westelijke samenleving welig. Het woekert in de harten dergenen, die zeggen het te willen bestrijden. De eenvoudige aansporing tot zelfinkeer van ieder mens afzonderlijk, tot gewetensonderzoek en eerlijke zelfcritiek, is het geheim van Mo rele Herbewapening, wanneer men het al thans een geheim wil noemen. Zij verbindt daaraan de aansporing tot herstel van de gevonden fout en tot het betere voornemen. T j j Met deze eenvoudige formule opent zij een naties. Zij geeft de bedrijfsleiders,de staats lieden, de priesters en allen die geroepen zijn tot leiden, een middel tot radicale om mekeer door de verduidelijking van het doel, waartoe zij geroepen zijn. Het spreekt van zelf, dat het Godsgeloof hierin de basis moet zijn. Wie in God gelooft, zal zich moeten afvragen wat deze God van hem wil. Een samenleving die zich Christelijk noemt, zal zich moeten bezinnen op de vraag welk Goddelijk doel aan deze samen leving gesteld is. „de goede aarde met haar grazige weiden en haar overvloed van melk en honing." Soms probeert men op „hoog niveau" tot een volledige oplossing voor alle kwalen der wereld te komen. Deze politieke onder handelingen hebben de traditie der mis lukking sedert onheugelijke tijden voort gezet. Zij wekken ook geen verwachtingen meer, doch hun aankondiging wordt met spot en pessimisme ontvangen. Hun resul taat is steeds ontmoedigender. Zij brengen slechts uitstel en verschuivingen, compro missen en lapmiddelen. De volken blijven tegenover elkander staan en de beschuldi gingen tegen elkaar gaan onverminderd voort. Talloze mensen worden opgeofferd aan prestiges en gelijkhebberij. Het on recht en de intrige zijn erkende factoren geworden, die wel door iedereen worden veroordeeld, doch tegelijk als aanvaard bare middelen worden toegepast. Deze ontmoedigende schildering is eigen lijk slechts een verzameling van gemeen plaatsen, omdat iedereen weet dat de situa tie zó is en men dagelijks erkent hoe alles verkeerd gaat. Maar de leuzen tot ver betering en oplossing zijn en blijven holle frasen. De enthousiaste verklaringen van vastbesloten strijd vóór de democratie cn de Christelijke beschaving lijden reed? schipbreuk in de harten van hen, die haar uiten. Want zij zijn noch democraten, noch christenen in de ware zin des woords in de praktijk hunner handelingen. Democra tische staten, die bijdragen leveren in de militaire defensie tegen het communisme, voeren in hun eigen land en hun eigen overzeese gebiedsdelen een politiek van anti-democratische rassendiscriminatie. Lieden, die de mond vol hebben over de noodzaak tot strijd tegen de dictatoriale stelsels, gedragen zich in hun gezin of hun partij als dictatoren van de eerste rang. Velen die zeggen te strijden voor ge lijkberechtiging der klassen en sociale rechtvaardigheid, behandelen in hun privé- leven hun medemensen zonder een spoor van rechtvaardigheid of zin voor gelijk waardigheid hunner naasten. De ideologie van het materialisme zit niet in een regeringsstelsel, doch in de ont wikkeling der wereldmaatschappij, die steeds verder is voortgeschreden in een gigantische dwaalhof, waarin het werkelijk doel van het menselijke leven uit het oog is verloren. Dit alles, lezer, kan u geen geheim ge bleven zijn. Praten wij niet dagelijks met onze vrienden en kennissen in deze zin? Betreuren wij dit niet levendig, preten derende dat wij zo gaarne alles anders en beter zouden willen zien? En waar stokt dan het gesprek? Daar, waar gij u de vraag zoudt moeten stellen: Wat doe ik, opdat het anders en béter wor-de Dit is de vraag, die de Morele Herbewa pening degenen voorhoudt, die willen we- De pioniers van Morele Herbewapening, die sinds jaar en dag deze nieuwe en toch weer oeroude ideologie volgen, hebben voor zichzelf het uiterste aan consequentie getrokken. Zij hebben zich vier strenge, absolute maatstaven gesteld, volgens welke zij willen leven en die zij voorwaarde ach ten om volledig te weten wat God van hen wil. Deze maatstaven zijn: eerlijkheid,rein heid, onzelfzuchtigheid en liefde. Het is voor degenen die zich voor het eerst rea liseren, dat zij door de wekroep van deze beweging getroffen zijn en de wens in zich voelen opkomen, er gehoor aan te geven, moeilijk deze maatstaven te aanvaarden in hun uiterste consequentie. Wel weten zij intuïtief, dat er geen enkel argument tegen in te brengen is, behalve dat van hun men selijke zwakheid. De waarde en de gevol gen van het leven volgens deze maatsta ven zijn voor hen duidelijk genoeg, want zij hebben in hun christelijke leer reeds de zelfde geboden ondubbelzinnig opgelegd gekregen. De practische waarde ervan is hun echter verborgen gebleven en het is Morele Herbewapening die tenminste een misschien niet altijd geslaagde poging doet om die practische waarde te bewijzen. Over de practijk van Morele Herbewa pening hoop ik u in een volgend artikel mededelingen te doen, waarbij vooral de verhouding Oost-West en die tussen Euro pa en Azië ter sprake zal komen. J. L. ADVERTENTIE In een toelichting op de begroting van het departement van Oorlog welke wordt aangeboden met een eindcijfer van 1.174.643.000 deelt minister Staf mede dat het aantal voor de lichting 1954 inge schrevenen in totaal 82.000 bedraagt. Daarvan werden definitief afgekeurd 17.100 dienstplichtigen, dat is 21,3 procent van het aantal ingeschrevenen, dat ter keuring is verschenen. De geraamde behoefte aan dienstplich tigen bedraagt respectievelijk voor de marine: 5.500, voor de landmacht: 42.770 en voor de luchtmacht: 5.500. Aan deze behoeften kan worden voldaan, nadat aan ongeveer 14 procent van de voor indeling beschikbaren van de lichting 1954 uitstel van opkomst is verleend. Daarbij moet uiteraard in aanmerking worden genomen, dat bij de lichting 1954 mede opkomt een belangrijk aantal dienstplichtigen, die vroeger uitstel heeft verkregen. Ingevolge de toezegging door de minis ter gedaan, is thans een wetsontwerp nage noeg gereed, waarbij in enige leemten van de vigerende Dienstweigeringswet wordt voor zien, terwijl bovendien van de geboden Het grote probleem van duizenden is nog steeds de woningnood. Hoe zal nu deze woningnood verlopen? Men hoort altijd veel cijfers van het aan tal gebouicde woningen, maar beter dan die getallen spreekt tol ons een overzicht over het verloop van de woningtekorten, hetgeen betekent hoeveel woningen wij nog moeten hebben eer wij uit de nood zijn. Aan de hand van plannen heeft het ministerie kunnen berekenen hoe het wo ningtekort zal verlopen. Uit de cijfers blijkt dat wij eindelijk een dalende lijn hebben ingezet. In de oorlog en ook na de oorlog bleef het ivoningtekort maar steeds stijgen. In 1948 behaalden wij het- tragische record van een tekort van 299.000 wo ningen. Na 1948 echter is de lijn van de grafiek dalende. Volgens de berekeningen IW_- 1948'49 -50 -51 '52 '54 '59 '63 1000 woningen In 1964 hebben wij een ovenschot van 12000woningen zullen wij in 1954 nog een tekort van 213.000 woningen hebben-. Het jaar 1964 is het grote moment dat wij weer de bekende bordjes „Te huur" zullen zien verschijnen, want dan moeten wij een woningoverschot hebben van 12.000 woningen. Het ministerie tekende bij deze cijfers nog aan dat als woningbehoevend zijn aan gemerkt alle door het huwelijk gevormde gezinnen en voorts alle overige huishou dens, die een zelfstandige woning behoe ven. Niet alle gezinnen evenwel eisen in de practijk een zelfstandige woning op. Hierdoor is de looningvraag geringer dan in dit overzicht becijferde behoefte. Na tuurlijk kunnen in verschillende delen van ons land de woningtekorten al veel eerder opgeheven zijn. de in de grafiek verwerkte cijfers geven de totale behoefte van ons land, f gelegenheid is gebruik gemaakt om de sociale maatregelen welke thans reeds ten aanzien van de erkende gewetensbezwaar den worden toegepast een wettelijke basis te geven. Om een indruk te geven van het tempo van de opbouw van de strijdkrachten, tekent de minister aan, dat medio 1947 aanwezig waren 1375 beroepsofficieren en 3500 onderofficieren Thans zijn deze aan tallen respectievelijk 5740 en 14500, in welke laatste aantallen mede zijn begrepen de niet tot het beroepspersoneel behorende militairen, die vrijwillig met of zonder verband in werkelijke dienst verblijven. Deze getallen, welke aangeven dat de kern van de land- en luchtmacht zich in 7 jaren ondanks de vrij strenge selectie welke wordt toegepast meer dan verviervou digd heeft, tonen volgens de minister aan dat de bereidheid om tot de strijdmacht toe te treden niet zo gering is als wel eens wordt verondersteld. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat het aantal aan meldingen voor een militaire verbintenis zich in stijgende lijn beweegt. ALBANY, (Reuter) Nabij Albany, in de Amerikaanse staat New York, is Woensdag een passagiersvliegtuig omlaag gestort. Het aantal slachtoffers bedraagt 28 25 passagiers en 3 leden der beman ning. De oorzaak van het ongeluk is nog niet officieel vastgesteld. Daar de landingsplaats door mist aan het oog was onttrokken heeft het veron gelukte vliegtuig vijftien minuten boven het vliegveld rondgevlogen landingsin structies van de controletoren afwachtend. De controletoren slaagde er evenwel niet in in verbinding met de Convair te komen. Nadat in de vergadering van Amsterdams gemeenteraad het bericht van goedkeuring tot uitbreiding van het aantal wethouders van 6 op 7 door Gedeputeerde Staten voor kennisgeving was aangenomen, heeft de raad met 21 tegen 18 stemmen tot zevende wethouder benoemd mr. R. van den Berg, die sedert de bevrijding lid is van de P. v. d. A.-fractie in de Amsterdame raad. ADVERTENTIE bepaalt het verschil tussen een naar maat gesneden costuum en een Alléénverkoopvan een rijke colLectie bij Gen. Cronjéstraat 40-44 Tel. 15438 DONDERDAG 17 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert door Feike As- ma, 8 uur. Zuiderkapel: „Hoe een Christen de wereldproblemen ziet", ds. S. Zijlstra, Maranathalezing, 8 uur. Concertgebouw: A.V.R.O.-tournee, 8 uur. Stadsschouwburg: „Utrechts Studenten Cabaret", 8 uur. Waalse Kerk: Interkerkelijk H. Zaiss-comité, 8 uur. Lido: „Achter gesloten gordijnen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Het meisje van de Poesta", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Othello", 18 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „Carrie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Blinde ogen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Huis der verloren vrouwen", 18 jar.r, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 18 SEPTEMBER Stadsschouwburg: ,,'n Zomerdagdroom", (Nederl. Comedie). 8.15 uur. Concertgebouw: Concert door de Haaiiemse Orkest Vereni ging, 8 uur. Gebouw H.K.B., Tempeliers straat: Geluidskleurenfilm voor emigranten. Bioscopen: Nieuw programma. Kleuterschool Burgwal: Bazar van 15—22 n.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7