'Mr Deelneming in Europees atoom onderzoek gemotiveerd Euwe in de elfde ronde door Averbach verslagen VISTAS^ Gedecideerde zege van Nederland B op te traag gestart Zwitserland B K Thuiskomst .Clowntje Rick Courses te Duindigt Enige tegendoelpunt uit een strafschop Veertien deelnemers staakten strijd ZEILMAKERIJ Kosten voor Nederland gedurende eerste zeven jaren: 5) ton per jaar 4 CANDIDATEN-SCHAAKTOURNOOI Voetbal League-uitslagen De Nederlandse handbal- ploegen in Oostenrijk Betaling abonnementsgeld per giro TWEE HARDE TREFFERS VAN „DEN BROOY" Voor de kinderen Motorzesdaagse FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Verzending van zeepost DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1958 In een tournool met een oneven aantal schakers Is het altijd moeilijk om een juist overzicht te krijgen van de kansen der deelnemers. Het grootste deel heeft een partij minder gespeeld dan de rest en bovendien zijn er bijna altijd afgebroken partijen. Na de tiende ronde van het candidatentournooi is het echter mogelijk om voorlopig een balans op te maken. Voordat de elfde ronde begon werden er namelijk twee feiten bekend, die van grote invloed zijn op de stand. In de eerste plaats heeft Kotov zijn partij tegen Reshevsky opgegeven, zodat de Amerikaan dus de leiding heeft ge nomen. Verder leerde de analyse dat de stelling van Euwe in zijn onderbroken duel met Petrosian niet zo hopeloos is als aanvankelijk leek. Onze landgenoot beschikt over goede kansen op remise. Hier van uit gaande kunnen wij dus vaststellen, dat de beste kansen momenteel in handen zijn van Reshevsky en Smyslov op de voet gevolgd door Euwe, Najdorf en Boleslavsky. De onderlinge verschillen zijn echter zo gering dat een enkele ronde een volkomen wijziging te weeg kan brengen. Er zijn namelijk twee spelers die hierboven niet zijn genoemd, maar die op een kans loeren om zich bij het leidende peloton te voegen. Wij bedoelen Keres en Bronstein, beiden aanvalsspelers in hart en nieren en bereid zijn om tot het uiterste voor hun kans te vechten. De elfde ronde bood hun daartoe een uitgezochte gelegenheid, want Keres moest tegen Reshevsky en Bronstein tegen Smyslov aantreden. Reshevsky is beslist geen kenner der openingen. Hij gebruikte ook nu weer heel veel tijd voor deze fase,vond niet de nauw keurigste voortzetting en werd reeds op de tiende zet overvallen door een stukoffer, dat d$ toeschouwers in de zaal in spanning bracht. Hij volbracht echter een goochel- stukie van de eerste orde. Hij slaagde er steeds weer in op de gevaarlijkste aansla gen van zijn tegenstander een antwoord te vinden en thans bevindt hij zich zelfs in het voordeel. Er ontstond een eindspel, waarin Reshevsky de kwaliteit tegen een pion voorstaat. Niet minder heftig ging het toe in de partij SmyslovBronstein. Ogenschijnlijk bepaalde de eerste de gang van zaken.maar midden in een voor Smyslov goed uitzien de ontwikkeling nam Bronstein zijn kans waar. Hij bracht een stukoffer en toen de rook van de daardoor ontstane explosie was opgetrokken, had hij drie pionnen als compensatie gekregen, terwijl bovendien de koning van zijn tegenstander „in de tocht" kwam te staan. De partij werd afgebroken. Stahlberg, die hopeloos uit vorm is, had zich voorts door een eenvoudige combi natie tegen Petrosian een pion afhandig laten maken. Ook deze partij werd afge broken. Parade garderegimenten De partij EuweAverbach deed denken aan een parade van een tweetal garde regimenten. De zwarte troepen drongen op de dame-vleugel in keurige slagorde diep in de vijandelijke gelederen, maar werden dan door de witte strijdkrachten geblok keerd. Daarentegen beheersten de witte figuren het centrum en wierpen bovendien dreigende blikken op de zwarte konings vleugel. De nederlaag van Euwe kwam onverwacht. Hij had in het middenspel goede kansen en later ook in het eindspel, omdat een toren de zwarte stelling kon binnenvallen. Helaas liet onze landgenoot ADVERTENTIE Ook aan de uiterste rand van het grootste brilleglas een volkomen zuiver beeld. Uw opticien levert U zonder prijsverhoging BRILLEGLAZEN zich echter in op ruil van deze toren, waar na de zwarte pionnenlawine op de uiterste damevleugel door een paardoffer in be weging kwam. Nog voor de tijdcontróle moest Euwe zich gewonnen geven. Het treffen tussen Boleslavsky en Naj dorf droeg een uitgesproken remisekarak ter. De schakers besloten daar na 32 zetten toe. Ook in de partij Kotov Taimanov bleef het evenwicht gehand haafd. Toch won Kotov. Taimanov was met een paard in de witte stelling gedrongen, maar sprong er zo ongedisciplineerd mee om, dat het tenslotte verloren ging. Tai manov gaf de partij niet op, maar wachtte rustig af tot de vlag van zijn klok was fevallen, zodat de partii reglementair voor em verloren werd verklaard. De partij Geiler—Gligoric deed aan een loopgravengevecht denken. Als muren kwamen de wederzijdse pionnenlinies tegen elkaar te liggen en het zag er niet naar uit, dat ae troepenverplaatsingen achter de frontóijn veel verandering in de stand zou den kunnen brengen. Na 40 zetten er was toen slechts één stuk geruild werd de partij afgebroken. Het verloop van de partij Smyslov— Bronstein was als volgt: Smyslov: wit; Bronstein: zwart. 1. c2-c4 P g8-f6. 2. g2-g3 d7-d5, 3. P gl- f3 c7-c6, 4. b2-b3 L c8-f5, 5. L fl-g2 ex-e6, 6. 0-0 P b8-d7, 7. L cl-b2 L f8-e7, 8. P bl- c3 0-0, 9. P f3-h4 L f5-g4, 10. h2-h3 L g4- h5, 11. g3-g4 Om het loper-paar in handen te krijgen. Maar nu volgt een verrassende tussenzet. 11d5-d4, 12. P c3-bl L h5xg4, 13. h5x g4 P f6xg4, 14. e2-e4 Smyslov dacht over deze zet geruime tijd na. Blijkbaar bevielen hem de conse quenties van 14. P f3, e5 minder goed. 14. P g4xf2, 15. T flxf2 L e7xh4, 16. T f2 -f3 P d7-e5, 17. T f3-h3 L h4-gö, 18. P bl- a3 De enige manier om de linkervleugel te mobiliseren, want 18. d3, L e3 schaak geeft zwart te veel de vrije hand. 18P e5-g6, 19. P a3-c2 P g6-f4, 20. T h3-h2 d4-d3, 21. P c2-e3 P f4-e2 schaak, 22. K gl-hl f7-f5. Hier kon zwart door 22P g3 schaak remise door eeuwig schaak maken, maar daarmee is Bronstein niet tevreden. 23. e4xf5 e6xf5, 24. L g2-f3 P e2-g3 schaak, 25. K hl-gl Na 25. K g2 kan zwart zijn aanval voort zetten door 25L xe3. 26. dxe3, D g5. Daarom houdt wit het veld g2 voor de toren vrij. 25L g5-f6, 26. L b2xf6 D d8xf6, 27. D dl-el f5-f4, 28. P e3-g4 D f6-d4 schaak, 29. K gl-g2 T a8-e8, 30. D el-gl D d4-b2, 31. D gl-cl D b2-d4. Blijkbaar een voorstel om de zetten te herhalen, maar ditmaal is Smyslov niet met remise tevreden. 32. D cl-c3 D d4-d6, 33. c4-c5 D d6-g6, 34. D c3-c4 sch. K g8-h8, 35. T h2-h3 h7- h5, 36. K g2-h2 D g6-h7, 37. P g4-f2 g7-g5, 38. D c4-d4 sch. K h8-g8, 39. D d4-c4 sch. K g8-h8, 40. D c4-d4 sch. K h8-g8. Afge broken. De stand De stand na de 11e ronde luidt: afgebr. partij 2. 3. 4. 7. 1. Reshevsky 7 p. plus 1 uit 11 partijen. Smyslov 6%> p. plus 1 afg. partij (10), Euwe 51/! p. plus 1 afg. partij (il), 5 en 6. Najdorf, Boleslavsky en Keres ieder 5 p. plus 1 afg. partij (10), Averbach 5 p. (10), Gligoric 4>/a p. plus 2 afg. part. (10), 9. Bronstein 4'/s p. plus 2 afg. part. (11), 10. Taimanov 4 p. plus 1 afg. partij (10), 11. Szabo 4 p. (10), 12. Petrosian 3>/2 p. plus 2 afg. part. (10), 13. Gelier 3V2 p. plus 1 afg. partii (10), 14. Kotov 2Va p. plus 2 afg. partijen (10), 15. Stahlberg 2V2 p. plus 2 afg. part. (11). Voor de Engelse league werden gisteren de volgende voetbalwedstrijden gespeeld: Eerste divisie: Cardiff CitySheffield United 20; Liverpool—Wolverhampton Wanderers 11; Manchester CityHudders- field Town 01; MiddlesbroughManchester United 14; Newcastle UnitedWest Brom- wich Albion 3—7; Portsmouth—Blackpool 44; Sheffield WednesdayBolton Wande rers 21; Tottenham HotspurBurnley 23. Tweede divisie: BuryBristol Rovers 31; Doncaster RoversBrentford 30; Fulham Rotherham United 24; Leeds United—Ply mouth Argyle 1—1; Luton Town—Birming ham City 20; Notts ForestHull City 20. Op Zondag 20 September en op Woensdag 23 Sept. worden respectievelijk in Selzburg en in Linz officiële landenwedstrijden tussen de dames- en heren-handbalelftallen van Oostenrijk en Nederland gespeeld. De Ne derlandse ploegen komen als volgt uit: Dames: doel: Annie Mewe (Zeeburg); achter: Fie Willemse (PSV) en Corrie Steen horst (Zeeburg); midden: Rie Zeegers (Athene), Gonnie Broekhuizen (Udi) en Jos van Han (PSV); voor: Fabie SnelMuller (Animo), Netty van Gennip (PSV), Tine Handgraaf (Concordia), Henny de Jong Assink (Hygiëa) en Frieda Vos (Woen- sel '39). Reserves: Annie van der VeenHuisman (HCG), Klas Braakman (Esca) en Tine Heeren (Udi). Heren: doel: Slaats (PSV); achten De Jonge (PSV) en Van Blitterswijk (Hellas); midden: Hoens (PSV), Van Loon (DES) en Dekkers (PSV); voor: Van Mourik (PSV), Walker (Hellas), Jongetjes (PSV), Van Duursen (Hellas) en Zuidema (Hellas). Reserves: Martini (Aalsmeer), Tromp (Aalsmeer) en Schoor (Turnlust). U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.10, post- abonnês 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen te Duindigt luiden: Nearcoprijs (2140 m.): 1. Rina Gay 1.30.6; 2. Paul; 3. Quatrième Enfant. W. f3,10, PI. f 1,20, f4,90, f6,90, K. f 4,70, C. f 13,50. Bahramprijs (2500 m.): 1. Postduif je 1.29; 2. Quicksilver S; 3. Petite Casindra. W. f9.60, PI. f4,90, f3,40, K. f35,40, C. f 2,70. St. Simonprijs (1420 m.): 1. Sunny Boy 1.36.1; 2. Sagne d' Or; 3. Sir Hollo. W. f2,10, PI. f 1,30, f 1,60, f2,10, K. f4,50, C. f4,—. Tetrarchprijs (2100 m.): 1. Ocar Majo 1.24.4; 2. Playsier; 3. Notekraker S. W. f4,20, PI. f 1,90, f3,30, K. f 18,80, C. f7,10. Hurry on-prys (2100 m.): 1. Oosting's Lie veling 1.25.6; 2. Peter Spencer; 3. Petulance K. W. f21,30, PI. f4,80, f 1,60, f 1,80, K. f-16,10, C. f4,20. Rennen Eclipseprys (1350 m.): 1. Douce France; 2. Hidalgo; deadheat met Sunrise. W. f 18,40, PI. f2.10, f 1,20, f 1,40, K. f 16,20, C. Hidalgo f 1,70 Sunrise f 1,90. Ormondeprijs (2000 m.): 1. Aquavit; 2. Flying Gal; 3. Taxiol. W. f5.90. PI. f2,80. f2,60, K. f8.90, C. f4,30. Pharisprijs (3000 m.) steeple-chase: L Wiribi; 2. Dicky; 3. Corrida. W. f6, PI. f 1.40, f 1,20, K. f2,90, C. f 4,30. Omzet: f54.119. Motorsport (Van onze sportredacteur) TOEN EEN UITERST VRIENDELIJKE MENEER gistermiddag op Spangen in Rotterdam bij liet zien van onze blocnote en vulpen tot de conclusie kwam dat wij het plan koesterden een verslag te gaan schrijven van de voetbalwedstrijd Nederland B—Zwitserland B, kwam hij al direct met goede raad aandragen. Wij zijn hier met z'n tienen naar Rotterdam gekomen om naar „den Brooy" ie kijken, zo begon hij. Een reuze voetballer. Het hele dorp is dol op 'm. En schieten dat ie kan. Dank zij hem alleen maken we een beste kans dit jaar om kampioen te worden. Zou me wat wezen voor dat kleine RijenU weet wel dat dorp tussen Breda en Tilburg. „Den Brooy woont er al De rest hebben we niet meer gehoord. Maar toch hebben we wel even gelet op de tengere rechtsbinnen Brooymans, afkomstig uit de tweedeklasser RAC uit Rijen, We móésten het trouwens wel. Want binnen een half uur had dat kleine Brabantse menneke de Nederlandse ploeg met twee even beheerste als wel geplaatste schoten aan een alleszins verdiende twee-nul voorsprong geholpen. Doelpuntenwaarmede hij een hechte basis legde voor de uiteindelijke vier-één zegedie de Nederlanders op de Zwitsers behaalden. De man achter ons kon het plezier met zijn dorpsgenoten haast niet op. Al spoedig was er in heel Nederland eigenlijk maar een voet baller. En dat was natuurlijk „Den Brooy". Wij zouden niet zo ver willen gaan. Natuur lijk, die doelpunten van die rappe Brabantse jongen (21 jaar) kwamen niet zo maar tot stand. In dat eerste half uur van de wed strijd, waarin de Nederlanders hun trage tegenstanders volkomen in de verdediging drukten, viel Brooymans op door goed posi tie kiezen, correct afgeven en slim samen spel met zijn al even tengere en snelle collega Meijers (NEC) op de rechtsbuiten plaats. Van de drie kansen die Brooymans kreeg schoot hij er één zo hard en zuiver in de benedenhoek dat doelman Stuber slechts met een zweefduik redding kon brengen en de andere twee troffen de roos. Acclimatiseren Geen slecht begin dus van deze debutant. Maar we moeten daar eerlijkheidshalve direct hijzegcen dat Brooymans met deze twee nuttige doelounten vriiwel al zijn kruit had verschoten. Dat deed de kleine Meijers in die beginperiode niet. Die had wat langer nodig om te acclimatiseren. Toen dat echter eenmaal achter de rug was stond er een uiterst handig en technisch zeer vaardige buitenspeler, die zeker niet aan de aandacht van de Keuze Commissie zal zijn ontsnapt. Met de stopperspil van Feijenoord, Van der Hoek, waren zij overigens de enige spe lers die boven het gemiddelde van het ver toonde in de wedstrijd uitkwamen. De anderen vielen niet op. Bleijenberg, die de Ajaxied Michels als midvoor verving, had aanvankelijk wel enig contact met zijn mede- voorwaartsen die hij enkele gevaarlijke korte passes gaf, maar was in de tweede helft behalve een moment toch vrij ongevaar lijk. Dat ene moment betekende overigens een doelpunt. Een fraai doelpunt, vlak na rust gescoord met een onverwachts, hard diagonaal schot, dat Stuber volkomen ver raste. Deze viernul voorsprong (Schmidt (Eindhoven) had vlak voor de rust goed gebruik gemaakt van een kans, ontstaan door een grandioze misser van rechtsback Perroud) bleek al ras te veel van het goede. Hadden de Nederlanders voor rust de Zwit sers geen. kans gegeven hun eigen spel te ontplooien, na de hervatting bleken de rol len omgedraaid. Vooral Bickel (35 jaar, 71 LJ >15S Maarmet het versieren van Rick's stoel was het nog niet gedaan. Want toen Rick was gaan zitten, kwam Bunkie op hem af. AsjeblieftRick!" zei hij en hij gaf hem een pakje. „O!" zei Rick, verrast. „Dank je wel, hoor!" Toen kwam Oepoetie, die ook al een pakje had. „Asjeblieft, Rick!" zei hij. En toen kwam tante Liezebertha. „Asjeblieft, Rick", zei ze en ze gaf hem warempel ook al een pakje. Nou. dat was wat voor Rick. Met een kleur van blijdschap bedankte hij hen allemaal; en toen stonden daar, naast de bloemen bij z'n bord, drie cadeautjes voor hem op tafel. „Wat fijn!" zei hij blij. „Ik zal ze maar gauw openmaken, want ik ben erg nieuwsgierig wat er allemaal in zit!" Dat deed hij toen. Voorzichtig maakte hij de bandjes los en rolde het papier open. En toen kwamen er een mooie auto, een mondharmonica en drie prachtige leesboeken voor de dag. „Wat mooi!" riep Rick verrukt. „Nou, ik heb een fijne verjaardag, hoor!" Maar toen moesten ze toch gauw aan hun boterhammen beginnen, want jarig of niet jarig, op tijd naar school moesten ze! En tante Liezebertha had de grote zak met suikerkaakjes en toffees al klaargezet, waaruit Rick op school mocht tracteren. interlandwedstrijdenging toen een woordje meespreken in de Zwitserse voor hoede. Een ommekeer, waardoor stopper Van den Hoek, maar ook de beide backs Cools (RBC) en Lagerwaard (Excelsior) en doelman Steiger (PSV) het aanmerkelijk drukker kregen. Vooral dank zij laatstgenoemde bleef het bij slechts een goal. En die werd gescoord door Bickel uit een strafschop. Te grote achterstand Verder kwamen zij alleen tot een doel punt dat scheidsrechter Alfred Dusch (Duits land) op advies van de Nederlandse grens rechter wegens buitenspel afkeurde. Met welk resultaat de Zwitsers toch wel iets te weinig kregen. De grote achterstand die zij hadden in te halen toen zij eenmaal de overhand kregen, zal aan het povere resul taat wel-niet vreemd zijn geweest. Waarbij aan de andere kant echter ook wel weer eens bleek hoe belangrijk het is om een schutter in de voorhoede te hebben. Had bijvoorbeeld middenvoor Beerli in het prille begin van de match beter geprofiteerd van enkele mistrappen van Cools, het wedstrijd verloop zou ongetwijfeld heel anders ge weest zijn. De Nederlanders deden het in ieder geval wel. En er zal wel niemand op het voor tweederde gevulde Spangen zijn geweest die van mening was dat de zege aan de verkeer de kant terecht kwam. Waarmede we maar willen zeggen dat gisteren in Rotterdam een goed resultaat is bereikt tegen de Zwitserse reserves, ook al bewoog het spel zich dan ook niet op zo'n bijzonder hoog niveau. Nu de officiële resultaten van de eerste dag van de motorzesdaagse in Tsjechoslo- wakije bekend zijn, is gebleken dat alle Nederlanders met uitzondering natuur lijk van de Maico-rijder Schram zonder strafpunten zijn gebleven. Röntgenfoto's hebben aangetoond, dat de Amsterdamse rij der, die zoals bekend door cén der volg auto's van de weg werd gereden, behalve een gebroken duim een scheur in het heup been heeft opgelopen. Volgens de doktoren in Got Waldov zal een kuur van drie weken voldoende zijn voor algehele genezing. Vrijdag zal Schram naar Amsterdam worden gebracht. Bij de buitenlanders zijn op de eerste dag enkele zware klappen gevallen. Zo zijn de Engelse rijders Whittle. Oliver en Vaerdin reeds uitgevallen evenals dc Zwitsers Otto, Mueller en Bracher en de Duitsers Uhlig en Bruns. In totaal hebben 14 deelnemers de strijd tijdens het eerste traject moeten staken. Van de Trophy-teajns hebben de ploegen van Hongarije, Engeland en Duitsland straf punten opgelopen en bij dc start van de tweede dag kregen ook het Tsjechische en het Zweedse Trophy-team strafpunten, door dat van beide ploegen een rijder niet tijdig genoeg kon vertrekken. De Zweed moest in de loop van de dag opgeven, zodat Zweden er elke dag 100 strafpunten bij krijgt. Van de Vaas-teams, 17 in totaal, zijn er thans nog 11 met blanco strafregister. Het zjjn: Nederland A en B, Tsjechoslowakije en B, Polen A en B, Duitsland, Zweden A en B en Engeland A en B. Van de resultaten van de tweede dag is nog niets bekend. Na het daglraject zijn de rijders aan het avondtraject begonnen. Er moesten enkele moeilijke gedeelten, zoals steile bospaden met grote plassen, worden overwonnen, maar zwaar was het parcours niet ook al omdat het weer goed was. De derde dag belooft heel wat zwaarder ie worden. Het is een rit over Hluk en Mesto naar Zilina en terug over Makov en Vsetin naar Got Waldov, totale afstand 480 km, Tijdens de trainingsritten in de dagen voor het begin van de zesdaagse ontdekten de rijders op dit traject een aantal zeer steile bergwegen en aangezien de weersvoorspel ling regen meldt, is het begrijpelijk dat men in het deelnemerskamp wel een beetje tegen de tocht van vandaag opziet. ADVERTENTIE 3 A C. v. d. NOORD Spaarne 60 - Tel. 16084 - Haarlem 29) „Nee, die bestaan ook niet. Maar som mige kinderen zijn er toch bang voor, net als voor de politie. En voor de politie hoe ven ze ook niet bang te zijn. Als ze ten minste een goed geweten hebben". De twee handjes, die elkaar plotseling weer krampachtig vastknelden, waren voor hem het bewijs, dat onder deze gelapte bloesjes géén goed geweten klopte. Maar hij liet niets blijken en vervolgde, even vriendelijk: „Zo, nu hebben jullie me wel goed be keken. Kom nu nog eens een beetje dich terbij, ja, ga maar op dat mooie kleedje staan. Nou ga ik met jullie praten hele maal als met grote mannen, echte man nen. De andere mensen hier uit huis zijn ook al bij mij geweest. Nu moet ik eerst precies weten hoe je heet en hoe oud je bent. Begin jij maar te vertellen, jongen; jij bent de oudste". „Kootje Jager, meneer". „Mooi. Maar je echte naam is toch niet Kootje, nietwaar? Ik bedoel dat je toch ze ker Jacobus heet". „Ja meneer. Jacobus Adrianus. Naar me twee opa's." „Prachtig. Dat schrijf ik nu op, zie. je. Jacobus Adrianus Jager. En hoe oud ben je?" „Veertien jaar, meneer". Veertien jaar! Hij had het jog op elf ge taxeerd! Stakkerdie. Hij vroeg verder: „Ben je nog op school?" „Nee, meneer, ik verdien". „Sakkerloot, dat vind ik kranig! Dus je helpt je moeder al een beetje. En waarmee verdien je?" „Ik loop met groente. Voor baas Krul hier om de hoek". „Mooi. E.i wat was je vader?" „Pakhuisknecht Hier een eind verder op de giracht. Hij heb altijd dezelfde baas gehad. Maar verleje jaar kreeg-ie een baal koffie op se.hoofd. U begrijpt: hij was meteen uit se lije „Dat is erg. Kootje. En had moeder toen al het pension hier?" „Ja. Me sussie was net gebore. Moe is ook haast dood geweest". „Tragedie! Maar je kon er niet bij stil staan in een zaak. En het leven ging ver der. Want nu viel het jongere broertje plotseling in* „Maar se gaat nou weer trouwe. Me krijge een nieuwe pa". „Een aardige pa?" „Een reuse pa. Rij is timmermansknecht. Ook al twintig jaar bij dezelfde baas. En Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 1 Juli 1953 te Parijs ondertekende verdrag tot oprichting van een Europese organisatie voor kernphysisch onderzoek. Aan de Memorie van Toelichting ont lenen wij: Op initiatief van de UNESCO werd in Februari 1952 een overeenkomst aangegaan tussen tien Europese landen ter voorberei ding van de oprichting van een Europese organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek op het gebied der kernphysica en in het bijzonder met het doel om te ko men tot de oprichting van een Europees laboratorium. De poging, dit laboratorium in Nederland gevestigd te krijgen, mis lukte en de keus werd bepaald op Genève als plaats van vestiging. Dit voorbereidende stadium is thans verlaten door de totstandkoming van het verdrag tussen twaalf Europese landen tot oprichting van de organisatie, hetwelk thans ter goedkeuring wordt voorgelegd. Een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. ir. A. J. Kluyver is door de regering verzocht advies uit te brengen over de wenselijkheid van Nederlandse deelneming aan deze Europese organisatie. De commissie gaf als haar eenstemmige mening te kennen, dat de Nederlandse deelneming als een belang van hoge orde moet worden gezien. De commissie accentueert verder, dat met het project slechts de bevordering van de zuivefe wetenschap wordt beoogd. Wil ook Nederland hiervan te zijner tijd de economische vruchten plukken, dan moet het „ontvangapparaat" hiervoor aan wezig zijn. Hierbij sluit volgens de com missie de vraag aan in hoeverre het denk baar is, dat het te ondernemen onderzoek ondanks de pertinente verzekering in het verdrag, dat militaire doelstellingen volledig zijn uitgesloten nochtans de activiteiten, welke in bepaalde staten ge richt zijn op het vervaardigen van vernie tigingsmiddelen, zou kunnen stimuleren. De leden van de commissie, die in staat zijn de draagwijdte van de in het werkpro gramma opgenomen onderzoekingen te overzien, waren eenstemmig van oordeel, dat hiervan vooralsnog geen sprake kan zijn. Voor de eerste zeven jaar wordt voor investeringen en voor lopende kosten een totaal van ruim honderd millioen gulden nodig geacht, dus ongeveer vijftien mil lioen per jaar, maar wegens de grote moei lijkheid om een budget voor zeven jaren op te stellen, achtte men het niet verant woord een gedétailleerde calculatie te ma ken, die dan wellicht hoger zou zijn uit gevallen, waarin de deelnemende landen in het algemeen zullen bijdragen naar ver houding van hun netto nationaal inkomen. Op die basis zal de Nederlandse bijdrage komen op ongeveer 5Y2 ton jaarlijks ge durende zeven jaar en daarna een even redig deel der bedrijfskosten. Mocht blijken, dat niet alle twaalf lan den, op wier deelneming thans gerekend wordt, daadwerkelijk lid van de organisa tie wensen te worden, dan betekent dit voor de wel deelnemende landen een ver hoging van de financiële verplichtingen. Om deze binnen redelijke grenzen te hou den is bepaald, dat het verdrag niet eerder van kracht zal worden dan wanneer ten minste zeven landen getekend en gerati ficeerd hebben en ten minste 75 pet. van de bijdragen is toegezegd. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Voor Indonesië: s.s. „Teircsias" (24 Sept.); voor Nieuw Guinea: m.s. „Celebes" (30 Sept.); voor Nederlandse Antillen: s.s. „Ganymedes" (23 Sept.); voor Suriname: s.s. „Cottica" (30 Sept.); voor Unie van Zuid- Afrika en Zuid-West-Afrika: m.s. „Bloem fontein" (22 Sept.); voor Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (19 Sept.), s.s. „Grote Beer" 19 Sept.) en m.s. „Prins Frederik Wil lem (22 Sept.); voor Zuid-Amerika: s.s, „Andes" (24 Sept.); voor Brazilië: m.s. „Bra- sil Star" (21 Sept.) en s.s. „Andes" (24 Sept.); voor Australië: s.s. „Strathaird" (19 Sept.) en voor Nieuw-Zeeland: via Engeland (19 Sept.). nou leert hij ons timmere". ,,'k Heb al een stoel gerepareerd „En ik een bankie gemaakt „Hij heb mijn een zagie gegeve „En ik mag met de houte hamer slaan!" „Me gane nou een prullebak maken voor moe's verjaardag. Een dure, als je hem in de winkel koopt. Ik mag 'em uit- zage „En ik de beis erop smere De beide jongensstemmetjes, al hoger en scheller, vulden het kantoor. Ze hadden eikaars handen allang losgelaten en gingen op hun tenen staar, om aan hun verklarin gen meer kracht bij te zetten. Er was geen spoor meer van enige angst. Er was alleen maar de gretigheid om zoveel mogelijk wonderen te vertellen van de nieuwe pa, de argeloosheid en blijheid van twee kleine jongens. De man achter het bureau glim lachte en noteerde in zijn boek: „Nieuwe echtgenoot. Gunstig". „Ik vind het reusachtig", zei de inspec teur. „Ik hoop, dat ik hem ook nog eens zie. Ik ben echt blij voor jullie. Hoe heet hij?" „Wouters. Hein Wouters. En hij werkt bij Verwoerd". „En hoe oud is hij?" „Ja, dat wete we niet". „Mooi. Maar nou weet ik nog altijd niet hoe jij heet, mannetje. Ook je namen vol uit, als je ze tenminste weet". „Jopie. Johannes Theodorus. En ik ben twaalf". „Natuurlijk, dacht de politieman, als de ander veertien is! Zielige scharminkels! „En jij bent zeker nog op school?" „Ja, ik mag nog nie verdiene, zegt moe". „Nee, maar dat komt wel. En nou ver tellen jullie mij maar eens, waarom je vannacht dat brandje hebt aangestoken. Want zie je, ik weet toch allang dat jullie dat gedaan hebt. Ik moet nu alleen nog weten waarom jullie het gedaan hebben". Nieuwe panische schrik! De groezelige knuistjes, die elkaar meteen weer vastgre pen, de smalle gezichtjes die verstarden. Dan staarden ze beiden, automatisch, naar het mooie kleedje aan hun voeten en ant woordden niet. „Kom jongens. Heb je centen daarvoor gekregen van iemand?" Doodse stilte. De armelijke figuurtjes als aan de grond genageld. Twee diepge bogen hoofden. Twee schuldige boos doeners. „Kom nou, kereltjes. Zeg het nou maar eerlijk. Als je het eerlijk zegt is het heus niet zo erg". Er kwam nu een antwoord. Niet een ant woord op zijn vraag, maar een wedervraag, toonloos gefluisterd door de kleinste der mannetjes: „Gane me nou het gevang in?" „Welnee, Jopie. Dat weet je toch wel beter? Alleen heel slechte mannen gaan het gevang in. Maar niet voor een fikkie, hoor!" Het geruststellend woord deed hen bei den weer óp zien. De „hoge", de „hoge" keek werkelijk niet kwaad. Als je niet beter wist, zou je denken dat hij ergens een geintje c,ver had. Kootje Jager haalde heel diep adem. „Ik heb het gedaan", zei hij. Hij kwam weer een stapje naar voren, een kleurtje brandend op zijn groezelige wangen. Hij stopte zijn handen stijf in zijn zakken. Nee, de „hoge" keek nog niet kwaad en hij kreeg niet op zijn .donder. „Heb je er centen voor gekregen, Kootje?" „Néé. Dat doe je toch niet om een te"7 Dat doe je toch uit jezelf? Ik deed het om,.,." Hij zweeg abrupt. „Vertel me dan maar eens waarom je het deed". Kootje Jager kwam nu verder naar vo ren. Hij zag vurrood. Hij zag naar bene den, hij zag naar boven, hij aarzelde. En dan kwam er: „Da kan ik nie zegge". „Waarom niet?" „Tege u?" „En waarom niet tegen mij?" „Omdat u zo tof benik bedoel zo aardig. As u nie zo aardig was. „Maar kerel, moet ik dan niet aardig zijn! Moet ik dan soms bulderen?" „Ik doch verkeerd", zei Kootje Jager. „En wat doch je verkeerd?" „Ik dochMeneer Van Miisbeek zei. ik doch dat u een beest van een vent was. Ik wis nie.... dat u zo aardig was. Ik snap het nie.Meneer Van Miisbeek heb z'n eige zeker vergist" „Dat denk ik ook, Kootje. En wat dacht je nu verder". „Dat u de gravindie met de gouwe jurk.dat u haar te graze had genome. Ze zei daarnet zelf ook dat u aardig was. Maar da wis ik toe nog nie, toentoen ik het fikkie anstak. Meneer Van Miis beek heb z'n eige zeker vergist. Maar ik dochze gong helemaal van d'r zeivers. Da zou de graaf toch ook nie leuk gevonde hebben Ik wou d'r verlosse...." „Ha, nu begin ik het te begrijpen. Je wou mevrouw Dana van ons bevrijden, is het niet, Kootje?" „Ja meneer, ze is toch onschuldig? Da kun je toch zó zien, zo'n mooie gravin? Een echte fijne dame! Ik wou d'r verlosse. Maar het was erg lastig met al die kla smeer.... ik bedoel agente in huis. Het rmegelde var. de pelisie! Ik moest ze weg- hebbe natuurlijk en toennou toen be dacht ik het van het fikkie. Ik doch dan dondere ze, dan gane ze wel weg. En zo gebeurde het ook: ze gonge allemaal weg. Toen heb ik de gravin weggeholpe. Ze was er erg dankbaar* voor". „Zo, dat begrijp ik. Ze heeft dat dus niet van te voren met je afgesproken?" „O nee, meneer. .Ik had haar nog nooit gezien. Het was een reuze verrassing. En nou is ze toch vrij, is het niet, meneer?" Ze moet hier nog even op iets wachten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8