Misschien eindelijk socialisten in volgende Franse regering Weg met de kwellende gr ensf o rm alite i te n Geruchten over Berïa's vlucht nemen vastere vormen aan Pleidooi voor één open Europese markt Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe kansen Na Mol Iets rede Kans op totstandkoming van Europese eenheid is verbeterd Amerikaanse nota aan Peking en Pjongjang Nog geen beslissing over loonsverhoging Algemene staking van 24 uur in Italië Het woord is aan Raad van Europa Volgens het Spaanse blad ABC zou hij zich nu in Spanje bevinden Nederlands afgevaardigde te Straatsburg Kapteyn waarschuwt tegen concurrentie TV-uitzendingen worden voortgezet Regering overlegt met werkgevers en werknemers Regering beslist: Experimentele stadium is nu voorbij Een dode bij autobotsing Weerrapporten gSe JAARGANG No 6 5 ,loofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 21,3 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER KONDIGT ZICH een nieuwe phase in de ontwikkeling der Europese eenheid san. Adenauer's" overwinning bij de Duitse verkiezingen heeft reeds aanleiding ge- jeven, die hier in uitzicht te stellen. Die „verwinning heeft immers de tegenstelling lussen een opnieuw krachtig geworden en nu ook in politieke zin stabiel geworden Duitsland en een sociaal achterlijk, econo misch zwak en politiek verscheurd Frank rijk zozeer op de spits gedreven, dat men jich wel moest afvragen of Engeland zijn iraditionele politiek niet zou handhaven. Zijn traditionele politiek, die zich immer regen een té^terk overwicht van een der grote mogendheden op het vasteland heeft »ekeerd. Dat de Engelse regering inderdaad deze gedragslijn in hoofdzaak trouw blijft is gebleken uit de verklaring, door de con servatieve onderminister van Buitenlandse Zaken Nutting Dinsdag in de Raad van Europa afgelegd. Onze bijzondere mede werker te Straatsburg noemde die verkla ring, in ons nummer van gisteren, ge wichtig. En dat is zij zeker, ondanks de algemene termen waartoe de Engelsman zich beperkte. Nutting zei, dat Engelse oorstellen aanhangig zijn die nog nauwere relaties van Engeland met de Europese Defensie Gemeenschap beogen dan Engeland reeds met de Hoge Autori teit van de Kolen en Staalgemeenschap heeft. En de betekenis van deze uiting werd onmiddellijk onderstreept door een verkla ring van de Franse socialisten-leider Guy Mollet: „Wij zullen voor de Europese De fensie Gemeenschap stemmen als aan twee oorwaarden is voldaan: een Europese po- iitieke gemeenschap met reële bevoegd heden en een parlementaire controle, waar de E.D.G. en de K.S.G. zijn opgenomen en verder uiterst nauwe associatie van Engeland met de E.D.G." Nutting's verkla ring noemde Mollet bemoedigend. Dit betekent dat het verdrag voor een Europese Defensie Gemeenschap, dat uit Frans initiatief is geboren maar door de Franse meerderheid zelf later verloochend, nu grote kans maakt op een meerderheid in de Nationale Vergadering. (Zoals men weet heeft ons parlement het al geratifi ceerd.) Te Parijs wordt, zoals onze Parijse correspondent vandaag uiteenzet, de groot ste betekenis aan Mollet's rede te Straats burg gehecht. Men neemt aan dat twee derden der socialistische fractie met hem overstag is gegaan. Dat zal waarschijnlijk genoeg zijn. Dit kondigt dan tevens het naderend einde aan van het kabinet-Laniel, waarin de Gaullistische ministers zich on wrikbaar tegen de E.D.G. blijven verzet ten. Guy Mollet heeft, naar onze Parijse correspondent meedeelt, te Straatsburg doen weten dat de Franse socialisten heb ben besloten te zullen inspringen voor de Gaullistische partners in de huidige rege ringscoalitie. Dat zou dan een nieuwe Franse regering moeten worden.onder wiens leiding? Men denkt vanzelf aan Pierre Mendès-France, die zich op het ver leden week gehouden congres der radicaal- socialistische partij te Aix-les-Bains op nieuw als de moedige hei-vormer heeft doen gelden en die zeer merkbaar de meer derheid, waaronder alle jongeren, achter zich heeft. In elk geval dient zich nu de waar schijnlijkheid aan, dat de Engelse conser vatieve regering de Franse socialistische partij opnieuw aan het bewind zal bren gen, ook al zou zij niet de premier in de nieuwe coalitie opleveren. Dit is merk waardig op zichzelf; misschien moet het, met andere ongewone verschijnselen, wel als kenmerkend voor de vorming van een Europese gemeenschap worden gezien. Overwinning van het E.D.G.-obstakel zou zeer zeker de weg naar verdere Europese eenheidsvorming openleggen. Er rest de Saar-kwestie. Adenauer zou die kunnen oplossen door toe te geven: door de Saar als prijs voor de Franse medewerking aan de Europese Defensie Gemeenschap te betalen. Inderdaad heeft hij reeds tot de Franse regering het verzoek gericht, de Saarbesprekingen te heropenen en men trekt daar te Parijs optimistische conclusies uit. Ook onze correspondent te Bonn heeft daar de indruk opgedaan, dat Adenauer tot een dergelijke ingrijpende maatregel bereid is: „Weliswaar is de preciese inhoud van de voorstellen, die hij de Fransen in October inzake de Saar wil doen, nog niet bekend, maar vast staat dat hij tot vèr gaande concessies geneigd is. Hij is bereid een groot deel van zijn pas- verworven nationaal crediet daarbij weer rustig op het spel te zetten. In dit opzicht herinnert hij aan Metternich, die als Oos tenrijks minister van Buitenlandse Zaken zich indertijd op het Wener Congres uit sprak voor de handhaving van de Elzas en Straatsburg als Frans grondgebied, om daarmee de Europese vrede te bevorderen. Dit offer heeft toen inderdaad tot een periode van stabilisatie in de Europese verhoudingen geleid". Als de te Parijs en Bonn bestaande ver wachtingen omtrent Adenauer's voorne mens inderdaad bewaarheid worden zou dat. op bijzondere wijze aantonen dat de Duitse Bondskanselier bereid blijft grote Europese politiek te voeren, zijn popula riteit achterstellend bij de zaak die hij dienen wil en een nieuwe zware last op zich nemend. Er staat voorwaar iets groots op het spel, er wordt een doel nagestreefd zo groot, als Europa in geen eeuwen heeft kunnen bereiken. Het uitzicht op dat doel, sinds vele maanden verduisterd, wordt door de jongste ontwikkeling van gebeur tenissen heropend. Niet dan met afwisse ling in vooruitgang en tegenslag, niet dan met deadlocks waaruit plotseling nieuwe initiatieven verrijzen, schijnt men er te kunnen komen. Van het grootste belang blijft ook nu het groeien van inzicht in Engeland. Van nauwelijks minder groot belang zou een Frans ontwaken, een „ré veil" zijn, dat een waarlijke herleving in hét sociale, economische en politieke leven in dit kerngebied van Europese beschaving en intelligentie zou inluiden. R. P. PRINSES JOSEPHINE-CHARLOTTE IN BLIJDE VERWACHTING BRUSSEL, (ANP) De Belgische bla den melden dat Prinses Josephine-Char lotte, die begin van dit jaar in het huwe lijk trad met erfprins Jan van Luxemburg, in blijde verwachting is. Het prinselijke Jaar verblijft op het ogenblik bij Prinses Ingeborg van Zweden, de grootmoeder Prinses Josephine-Charlotte. Van onze correspondent in Parijs) In Parijse politieke kringen hecht men de grootst mogelijke politieke betekenis aan de rede, die Guy Mollet Dinsdag in Straatsburg heeft uitgesproken en waarbij de secretaris-generaal van de Franse socia listische partij te kennen gaf, dat hij en zijn geestverwanten in de Nationale Ver gadering vóór de ratificatie van de Euro pese Defensie-Gemeenschap zullen stem men. Mollet verklaarde zelfs dat de socia listen hadden besloten te zullen inspringen voor de Gaullistische partners in de huidige regeringscoalitie, nu deze de laatste dagen zo duidelijk te kennen hebben gegeven het E.D.G.-ontwerp onder geen beding te zullen aanvaarden. De socialistische voor man meende dat aan de belangrijkste voorwaarden, die zijn partij indertijd heeft gesteld zo intiem mogelijke samenwer king met Engeland en de spoedige oprich ting van een Europese politieke autoriteit nu w-as, of spoedig zou kunnen worden, voldaan, zodat hun aanvankelijke bezwa ren tegen het oorspronkelijke plan wel vervallen waren. Al heeft het socialistische partijblad „Le Populaire" vanmorgen de verklarin gen van Mollet dan ook enigszins gecorri geerd en afgezwakt door op te merken dat een congres de officiële houding van de partij over de E.D.G. nog moet bepalen en dat een derde van de socialistische Kamer fractie vermoedelijk afwijzend zal blijven staan, dat neemt toch niet weg dat mèt Mollet vermoedelijk wel zoveel socialisti sche Kamerleden overstag zijn gegaan dat het Europese leger het in het Franse par lement naar alle waarschijnlijkheid net zal halen. Wel is waar heeft gisteren de Kamer president en voorzitter der Franse radi calen Eduard Herriot, in een interview met een Zwitsers blad zijn aanvallen op het Europese leger nog eens hervat, maar op het laatste congres van zijn partij is toch wel gebleken dat de meerderheid van zijn geestverwanten hem in dat opzicht niet zal volgen. NEW YORK (Reuter). De Ameri kaanse regering heeft Woensdag de Chine se communisten en Noord-Koreanen laten weten, dat zij bereid is een afgezant te sturen om te spreken over regelingen be treffende de politieke conferentie over Korea. De boodschap werd verzanden via Zweden, dat een vertegenwoordiging te Peking heeft. De V.S. lieten de Noordelijken weten, dat volgens hen „de conferentie zelf zich kon bezig houden met vraagstukken, dié eventueel nog niet anderszins tot tevreden heid van beide partijen zijn geregeld". Voorts wordt in de Amerikaanse nota ge zegd: „Of er neutralen moeten worden uitgenodigd is een kwestie, waarover bei de partijen het eens moeten worden. In dien de ontwikkelingen op de conferentie zulks wettigen en de andere partij het vraagstuk van nieuwe deelnemers aan de orde wenst te stellen, staat het haar der halve vrij, dit te dpen". Inmiddels is te New York bekend ge worden, dat Zweden, Birma en Indonesië met de Sovjet-groep hebben meegestemd vóór heropening van het debat over de politieke conferentie over Korea. Zoals ge meld, heeft de Algemene Vergadering van de U.N.O. zich met veertig tegen acht stemmen, bij tien onthoudingen tegen het Russische voorstel verklaard. De ministerraad heeft Woensdag be raadslaagd naar aanleiding van de aan staande looneompensatie en de wens om de consumptiebeperking ongedaan te maken. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de ministerraad geen beslissing genomen, doch wordt over deze aangelegenheid tussen de. regering enerzijds en de werkgevers en werknemers anderzijds nog overleg ge pleegd. Vóór het begin der volgende week wordt geen beslissing van de regering ver wacht. De voornaamste bezwaren tegen de E.D.G. in Frankrijk lijken zo nu dus te zijn weggeruimd en daarmede zou dan tevens de weg heropend te zijn voor een verdere voortzetting naar een algemene Europese integratie. De beslissing der Franse socialisten zal overigens zeker evenmin nalaten een vér strekkende invloed op de binnenlandse politieke verhoudingen in Frankrijk zelf uit te oefenen. Wanneer de Gaullisten, die de laatste week juist naar aanleiding van de integratiepolitiek en de conferentie in Rome premier Laniel bijzondere zorgen hebben veroorzaakt, bij hun afwijzende houding zullen blijven, dan kan het moei lijk anders of zij zullen de regeringsmeer derheid binnen afzienbare tijd, en waar schijnlijk nog vóór de conferentie op 22 October in Den Haag, moeten verlaten. Een crisis zal dan het gevolg zijn. Socialisten in kabinet Maar het verschil met vorige crises zal dan wezen dat dan eindelijk de hoop ge rechtvaardigd lijkt dat er met de socialis ten een nieuwe regeringsmeerderheid zal kunnen worden gevormd. De socialisten hebben op zo'n meerderheid al enige tijd, en speciaal na de jongste stakingen, duide lijk aangestuurd, maar het was juist de kwestie van het Europese leger, die een der voornaamste redenen vormde dat de Katholieken en vele radicalen zich schuch ter toonden op hun aanbod in te gaan. Dat bezwaar zou nu dus opgeheven zijn. Er blijft als obstakel voor de Franse ratificatie van de E.D.G. natuurlijk nog altijd de Saarkwestie bestaan, maar ook dat probleem schijnt, sinds de briefwisse ling tussen Adenauer en Bidault, aanzien lijk dichter zijn oplossing te zijn genaderd. Adenauer kent de prijs, die Frankrijk voor zijn steun aan het Europese leger vraagt, en het ziet er zo gelooft men in Parijs naar uit dat hij nu wel bereid en in staat is die prijs te betalen. Na Adenauers verzoek om de Saarbe sprekingen te heropenen en de Straats- burgse rede van Mollet, waarvan het be lang dus nauwelijks te hoog kan worden aangeslagen, hebben de Europeanen in Frankrijk en elders in elk geval voor het eerst sinds lange tijd nu enige reden wat vrijer adem te halen. ROME (Reuter). Vandaag is in Italië een waarschuwingsstaking van 24 uur be gonnen voor vier millioen arbeiders. Bijna alle bedrijven zullen stilliggen en kranten, bioscopen en schouwburgen zijn gesloten. Het tweede stadium van deze groot scheepse actie voor loonsverhoging zal op 5 October plaats vinden. Voor die datum is een staking voor twee millioen boeren arbeiders afgekondigd. Italiaanse anti-communistische vakbon den hebben zich in deze actie aangesloten bij de grote, onder communistische leiding staande vakbond. Een organisatie van industriëlen ver- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Charles de Mazade: Geen enkele regering kan zich vleien met de gedachte, een duur zame en onveranderlijke noodza kelijkheid te zijn. klaarde, dat de inwilliging van de eisen van de arbeiders een zeer ernstige versto ring in het prijzenpeil, de begroting en de productiekosten met zich mede zou bren gen. De inwilliging zou staat en industrië len jaarlijks 3.000.000.000 tot 3.500.000.000 gulden kosten, aldus de industriëlen. STRAATSBURG (A.N.P.)Het voorbeeld van de Scandinavische lan den, die besloten alle formaliteiten voor het reizen van hun burgers over de grenzen af te schaffen, moet naar de mening van de Straatsburgse Raad gevende Vergadering de andere rege ringen in Europa inspireren om einde lijk de hindernissen af te breken die nog aan alle Europese grenzen bestaan. De vergadering heeft aan de regerin gen aanbevolen de reizigers spoedig te bevrijden van de papierkwelling waar aan zij nog altijd zijn blootgesteld. Visa worden volkomen uit de tijd ver klaard, maar de juridische commissie van dé vergadering heeft het daar niet bij ge laten. Zij heeft dikke rapporten geschre ven over alle vriendelijkheden die aan het reizende publiek zouden kunnen worden betuigd. Zij vindt bijvoorbeeeld dat over elke grens minstens 200 sigaretten of 25 sigaren, twee liter wijn en een halve liter reukwater meegenomen moet kunnen worden. De Britse rapporteurs noemde de houding van de regeringen in deze bescha mend en zijn landgenoot Sir Robert Booth- by voorspelde dat ook deze aantijging de overheid niet tot een gastvrije houding zou kunnen bewegen. Voor een schateren de vergadering zei Boothby, de grootste grapjas onder de afgevaardigden: „Wan neer je in deze dagen in Europa buiten je eigen land reist, dan verlies je de helft van de tijd met het schrijven van studies over jezelf. Dit moge vleiend zijn voor je persoonlijke ijdelheid, maar op den duur ga je er aan ten onder. Je moet opschrij ven waar je geboren bent en wanneer en waarom, wat je doet, waarheen je gaat en waar je vandaan komt, wie je schoonmoe der is en waarom, wat het nummer van je pas is (wat niemand ooit onthouden kan) enzovoort. Dit is meer en meer een farce giiworden". MADRID. (Reuter). Volgens het Spaanse blad „ABC" houdt Lavrenti Beria, voormalig Sovjet-minister van Binnen landse Zaken, zich schuil in Spanje, waar heen hij gevlogen zou zijn door Sovjet- piloten, die indertijd deel hebben genomen aan de Spaanse burgeroorlog. Beria zou in midden-Spanje per para chute uit het vliegtuig zijn gesprongen en door een wachtende auto naar een plaats aan de kust gebracht zijn. Volgens ABC zijn vertegenwoordigers van de Amerikaanse federale recherche in Spanje aangekomen voor een onderhoud met Beria, die van de regering toestem ming zou hebben gekregen Spanje te ver laten. In Madrid noemt men het verhaal van ABC vrij fantastisch, maar men vraagt zich af, waarom de censuur het heeft doorgelaten. Dezs onderzoekt gewoonlijk berichten, waarin .besluiten van de rege ring worden aangehaald, zeer zorgvuldig. De Madrileense correspondent van het Franse blad „Le Monde" schrijdt, dat een millionnair uit Nicaragua, Falla, heeft ver teld Beria in de omgeving van Malaga te hebben gesproken. Falla was, volgens de correspondent, de bron van het bericht in het Spaanse blad ABC. Falla heeft gezegd nauwe betrekkingen te onderhouden met de Amerikaanse vice- president Nixon, senator McCarthy en de directeur -van de „San Diego Union", het blad dat het eerste met berichten over Beria's ontsnapping kwam. Beria die zich zou schuil houden in de havenplaats Torromolinos bii Malaga, heeft Falla volgens het bericht van de cor respondent, verteld, dat hij op 10 Septem ber met een parachute in Spanje is geland. Zondagavond heeft Falla, aldus „Le Monde", getracht een onderhoud te be werkstelligen tussen generaal Franco en de directeur van de „San Diego Union". De directeur zou een brief van Nixon bij zich hebben. Volgens Falla is Beria in het bezit van een lijst namen van communisten, die werkzaam zijn in overheidsfuncties in ver schillende Europese landen. Documentatie Kolonel Amoss, het hoofd van een parti culiere inlichtingendienst in de V.S., heeft in zijn bureau te Baltimore verklaard, dat hij een aantal documenten had ontvangen van een man, die beweerde Beria te ver tegenwoordigen. Deze man, die gezegd had majoor in het Russische leger te zijn. had meegedeeld, dat de documenten bedoeld waren als bewijs, dat Beria bereid was ge heimen van het Kremlin uit te leveren in i'uil voor asyl in de V.S. Volgens kolonel Amoss bestaat er evenwel „aanzienlijke twijfel" over of de stukken echt zijn. Naar de kolonel verklaarde, waren de eerste documenten op 29 Juli in een hotel kamer te München overhandigd aan Ame rikaanse functionarissen in Duitsland. De overige stukken waren hem (kolonel Amoss) toegezonden. Tijdens de tweede wereldoorlog was Amoss hoofd van de Oost-Europese afde ling van het bureau voor strategische diensten. STRAATSBURG (ANP). Vrees voor een economische depressie in de Verenigde Staten met ernstige gevolgen voor de Euro pese economie is in de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa geuit. De vergadering besloot aan de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te verzoeken vroegtijdig dc nodige maat regelen tegen zulk een ontwikkeling te nemen. De Nederlandse socialistische af gevaardigde Kapteyn, die als voorzitter van de economische commissie optreedt, liet een tamelijk pessimistisch geluid horen, evenals de rapporteur der commissie, de Engelse socialist Brown. Zolang de Europese regeringen zelf ver antwoordelijk blijven voor hun eigen huis houdingen, zou men de verwachtingen niet hoog kunnen stellen, zo vond de heer Kap teyn. West-Europa heeft volgens Kapteyn lang niet genoeg gedaan, om de industriële productie te vergroten. Wanneer men af- Het bestuur van de Nederlandse Tele visiestichting heeft van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht ontvangen, dat de regering het wenselijk acht de televisie-uitzendingen op den duur in grotere omvang voort te zetten. Ter voorbereiding daarvan is een overgangsperiode van drie maanden be paald, waarin de televisie op dezelfde voet als thans voortgaat en waarbij de verzor ging van de programma's is toevertrouwd - aan de Nederlandse Televisiestichting De f16tn yan Duitsland, is de productievergro ting in het tweede kwartaal van dit jaar slechts 1 pet in vergelijking met het vorige kwartaal, terwijl 6 pet als een normale verhoging had kunnen gelden. Daaren tegen heeft Duitsland zijn productie in de zelfde periode met niet minder dan 16 pet kunnen vergroten. „Europa, eens de fa briekshal van de wereld, heeft deze positie in de laatste 40 jaren verloren. De Sovjet- Unie heeft haar productie belangrijk meer uitgebreid dan wij, en wanneer dit zo door gaat, zullen wij spoedig bij haar achter liggen." zo zeide de heer Kapteyn. Spoe dige Europese beslissingen zijn volgens hem nodig, wil Europa in de toekomst niet tot de achterlijke gebieden der wereld gaan behoren. Nodig zijn volgens hem allereerst meer investeringen, om de productie en de productiviteit te vergroten en spoedige stappen om tot grotere vrijmaking van de handel te komen. „Graag zou ik in heldere kleuren de heerlijke vruchten schilderen, die daardoor in onze schoot zouden vallen, maar ik kan dat niet, omdat ik er van over- zender en de studio worden voor deze pe riode van drie maanden in huur overge nomen. Het rijk zal de kosten van huur en programma's dragen. Minister Cals heeft bepaald, dat het woord „experimenteel" in de aankondiging der uitzendingen moet vervallen. De re gering heeft voorts besloten de Televisie- raad met ingang van 1 Januari op te heffen. ,tocooocooooooooo(XOOOO30OOOOOOOOOOOOOOOC*X)OOOOCIOCIOOOOOOO( Steeds verder vreet IJ muiden zich in het Heerenduin waar patrijs en fa zant him domein waanden, klinkt nu de klank van dragline en bulldozer. Tegen de vage silhouet van Hoogovens en PEN-centrale groeit het nieuwe IJmuiden uit het duin: de- nieuwe stad aan de zee. tuigd ben dat de weg, die wij thans volgen, niet tot ons doel zal leiden. Waarom zou den wij hogere doelen stellen dan het hui dige systeem ons toelaat. Wij moeten in zien. dat wij onze sociale en economische problemen slechts zullen kunnen oplossen, wanneer wij onze handen ineenslaan. De vorming van één grote markt zal ons in staat stellen onze productie tot moderne standaard te vergroten," aldus de heer Kapteyn. De Nederlandse afgevaardigde schonk bijzondere aandacht aan het Duitse pro bleem en zeide: „Eén grote markt zal ons ook in staat stellen het gevaar van een herlevend Duits nationalisme te keren. In een verenigd Europa zal de Duitse pro ductiekracht voor ons allen van grote waarde zijn. Waarom zouden wij opnieuw de industrie van onafhankelijk Duitsland veroordelen tot een meedogenloze concur rentiestrijd? Hij waarschuwde ervoor de thans met Europese geestdrift toegestoken Duitse hand niet af te wijzen. Wanneer de Duitsers worden teleurgesteld, dan zouden ze weer een rattenvanger van Hameln kunnen gaan volgen op de weg naar na tionalisme en naar nieuwe slagvelden." In Rome In Rome hebben de deskundigen van de zes landen van „Klein Europa" vandaag, om een impasse over de voorgestelde Europese politieke gemeenschap te ver mijden, besloten zich te beperken tot on derwerpen, waarover naar zij menen over eenstemming mogelijk is. Het voornaamste vraagstuk van bespre king is welk deel van hun souvereiniteit de zes landen moeten afstaan aan een re gering van „Klein Europa". Er zijn twee commissies ingesteld om de juridische en economisch kanten van een Europese regering te bezien. Men hoopt het ook eens te worden over de wijze van verkiezing van een Europese Tweede Kamer. De Duitse delegatie wil F deze laten kiezen door de 155 millioen in woners van de zes landen, maar de Neder landse is van mening, dat de Kamer in de eerste jaren moet bestaan uit vertegen woordigers, die door de nationale parle menten zijn benoemd, opdat er intussen Europese politieke partijen kunnen groeien. De economische commissie zal morgen beginnen met de behandeling van de Ne derlandse voorstellen voor economische fusie. Van deze commissie wordt het posi tiefste resultaat verwacht. Naar verluidt zijn de Nederlandse voor stellen- gericht op instelling van een tol- unie. De Duitse delegatie is daarentegen van mening, dat economische integratie moet beginnen met omwisselbaarheid van valuta's, met uiteindelijk een eenheids valuta. Hedenmorgen zijn op de rijksweg Am sterdamAmersfoort bij Bussum twee auto's tegen elkaar gebotst. Een der be stuurders, de 44-jarige heer J. van Embdèn uit Blaricum, kwam daarbij om het leven. De andere automobilist, de heer Van Hes sen uit Naarden, werd zeer ernstig gewond. w x 2 g 2d Z I t rs z5 7 4 17 0,6 11 1 15 1 17 11 17 1 17 0,1 17 19 18 17 38 22 0 21 6 19 12 17 8 22 21 22 20 23 (van hedenmorgen 7 uur) O0 weers- «5 2 V TJ'g toestand S -g o U Helsinki geheel bew. NO 4 Stockholm regen ZO 1 Oslo motregen NNO 5 Kopenhagen regenbui ZZW 6 Amsterdam licht bew. Z 6 Edinburgh regen WZW 3 Londen zwaar bew. windstil Luxemburg geheel bew. ZZW 3 Parijs zwaar bew. Z 2 Bordeaux zwaar bew. ZW 4 Grenoble regen ONO 1 Nice zwaar bew. N 2 Genève regen WZW 2 Zürich regen ZZO 4 Locarno regen ONO 2 Berlijn geheel bew. ZW 2 Frankfort zwaar bew. Z 2 München geheel bew. WZW 3 Wenen mist ZZO 4 Innsbruck zwaar bew. W 2 Rome onbewolkt windstil Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u ooococrcoooc ococooccococ«occnccco20ocxxxor!0!y.7coccccoocco RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laag hangende bewolking. Vrij koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. 25 September Zon op 6.30 uur, onder 18.32 uur. Maan op 18-58 uur. onder 9-56 uur. Hoog en laag waterin IJmuiden Donderdag 24 September Hoog water: 4.01 en 16.24 uur. Laag waler: 12.12 en uur. Vrijdag 25 September Hoog water: 4.40 èn 17.04 uur. Laög watêr: 0.36 én 12.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1