Ondanks dalend sterftecijfer krachtige t.b.c.-bestrijding Nationale herdenking van Bonifatius' dood te Dokkum Wereldnieuws Nederlanders keren terug van oefening „Grand Repulse" PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Voorbereidingen voor manifestaties in 1954 KoninklijkeN.C.V. in het goud De radio geeft Donderdag „Onbekende lijders gevaarlijkste besmettingsbron" Lof van generaal Gruenther ió Uet zo .y DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 2 Processen in Djakarta tegen Zuid-Molukse leiders Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Cw keel? Goedgekeurde hulpmotoren voor fietsen Belastinguitkering aan gemeenten Jack Dixon benoemd tot TV-regisseur Smokkelaars gegrepen van strategische goederen iUpimiwS^u/ SCHILDPAD BRILLEN VENUS EN MARS Twaalf eeuwen zal het in Juni van het volgend jaar geleden zijn, dat Bonifatius te Dokkum werd vermoord. De „moord- stede" maakt zich reeds thans op dit feit te gedenken. In een persconferentie, welke te Utrecht werd gehouden, heeft het be stuur van de Stichting, die tot dit doel in het leven is geroepen, dezer dagen zijn plannen uiteengezet voor een nationale herdenking, waaraan alle kerkelijke groe peringen in Nederland deelnemen. Een ere-comité is gevormd, waarvan Prins Bernhard het beschermheerschap op zich heeft genomen, een groot comité en een werkcomité. Er zal een Bonifatiusspel wor den opgevoerd en een expositie worden in gericht die beide de verschijning en bete kenis van de Angelsaksische bisschop in een duidelijker licht zullen stellen. In feite weten de meeste Nederlanders van Bonifatius niet veel meer dan dat hij bij de prediking van het Christelijk geloof te 754 bij Dokkum door de Friezen werd vermoord. Dat hij door zijn optreden bin nen het verband van de Kerk van Rome een belangrijke stoot heeft gegeven tot de eenwording van Europa, omdat hij een godsdienstige en tegelijk politieke aaneen sluiting van ons werelddeel teweeg bracht, is maar weinigen bekend. Voor de katho lieken geldt hij als de martelaar, wiens bloed het zaad werd der kerk, voor de protestant als de verkondiger van het Woord, die stierf met het Bijbelboek in de hand. Jaarlijks trekt een katholieke bede vaart naar Dokkum. Uit het overwegend protestante stadje heeft zich nu een werk groep gevormd, dat Bonifatius' dood in Juni 1954 wil hei-denken met een inter kerkelijke samenkomst en, zoals wij reeds schreven, een tentoonstelling en een her- denkin gsspel. Over het spel kan worden medegedeeld, dat het zowel in het Nederlands als in het Fries door Fedde Schurer wordt geschre ven en ds. B. Smilde er de muziek voor schrijft, zowel voor koor en orkest als voor kleinere bezetting. De regering heeft hier 3090 voor toegezegd. Voor de herdenking in haar geheel is een bedrag van 25.000 nodig. Getracht wordt een subsidie van het rijk, de provincie en de gemeenten om Dokkum te verkrijgen. Op particulieren en grote instellingen in Nederland doet het comité eveneens een beroep en het hoopt dat er op de bankrekening bij de Amster damse Bank in Dokkum of op postreke ning 582900 ten name van de „Stichting tot herdenking van Bonifacius' marteldood" vele gelden zullen gestort worden. Indien niet, dan is een nationale herdenking on mogelijk. Nog meer plannen Er zijn nog meer plannen zoals de vor ming van een fonds tot verfraaiing van de martelplaats, maar hierop wil men voorlopig nog niet de nadruk leggen. Dat Dokkum in Augustus 1954 zelf het feest viert van twaalf eeuwen Dokkumer his torie is een profane schoon niét oninteres- Een voorbeeld van nationale eendracht ondanks verscheidenheid mag de sa menstelling heten van het Erecomité voor de Bonifatiusherdenking. Men treft er onder beschermheerschap van Prins Bernhard oyider andere aan Johannes kardinaal de Jong en de Aartsbisschop-coadjutor van Utrecht te zamen met de Oud-Katholieke Aarts bisschop van Utrecht en de praeses van de Synode der Nederlands Hervormde Kerk, de ministers Cals en Algera, de R.K. bisschoppen van Fulda en Mainz (in Fulda is Bonifatius begraven, in Mainz missioneerde hij), prof. Banning en prof. Gerbrandy. Ook het Groot- en Werkcomité telt de meest uiteenlopende figuren. Intussen is het mogelijk dat de Neder landse katholieken nog een aparte her denking houden, die binnen het kader van de nationale herdenking zou vallen, bijvoorbeeld bij de jaarlijkse bedevaart. santé bijkomstigheid. De gedachten gaan uit naar een historische tentoonstelling, historisch spel en historische optocht. De gehele binnenstad wordt verlicht en ver sierd. Deze feesten staan echter los van de herdenking van Bonifatius marteldood welke op haar beurt nog zal worden voor afgegaan door een opgraving (of liever afgraving van de terp) op het oude reli gieuze centrum van Dokkum de markt door de Rijks Oudheidkundige bodem- dienst in het vroege voorjaar. Kamerlid Ritmeester stelt vragen Het Tweede Kamerlid de heer Ritmeester (WD) heeft aan de minister van Buiten landse Zaken gevraagd of het de regering bekend is, dat een aantal door de republiek Indonesië gevangen genomen Zuid-Molukse leiders, ministers van de op 25 April 1950 krachtens de R.T.C.-overeenkomsten tot stand gekomen Zuid-Molukse staat, on langs naar Djakarta zijn overgebracht en dat daar strafprocessen tegen hen zullen worden begonnen. Zijn deze gevangenne ming en deze straf processen niet het ge volg van de verovering van Ambon en een gedeelte van Ceram door troepen van de republiek Indonesië, ter zake van welke gewelddadige aanval de regering op 5 Oc tober 1950 een klacht heeft ingediend bij de UNCI, op welke klacht en het dien aangaande door de UNCI aan de Veilig heidsraad uitgebrachte rapport nog steeds geen beslissing is genomen? De heer Ritmeester vraagt voorts of de regering zich krachtens de R.T.C.-over eenkomst niet verplicht acht om wegens de tegen deze Zuid-Molukse leiders drei gende strafprocessen opnieuw een klacht bij de UNCI in te dienen, althans bij de Veiligheidsraad of een ander orgaan der Verenigde Naties, ten einde daardoor de schending van het zelfbeschikkingsrecht der Zuid-Molukse bevolking opnieuw aan hangig te maken. Zo neen, wil de regering dan deze afwijzende houding ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht der Zuid- Molukse bevolking nader verklaren? ADVERTENTIE Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en.... ze zijn nog smakelijk ook.... HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Kamermuziek. 10.30 Pianorecital. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Koor- en orkestconcert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Salonorkest en solist. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten of pla ten. 13.25 Instrumentaal ensemble en solist. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 14.30 Pro menade-orkest 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en clavecimbel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Franse chansons. 18.00 Middenstandsbeleid op hoog plan, causerie. 18.10 Luchtmachtkapel. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Amuse- men ts-orkest en solist. 21.00 Brabants half uur. 21.30 Metropole-orkest. 22.00 Operacon cert. 22.35 Platen. 22.45 Liturgie, een we reldprobleem, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Cla vecimbel en fluit. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12,48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole orkest. 14.(30 Kookpraatje. 14.20 Alt en piano. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Platen. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muziekcauserie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Mag ik een order noteren, mijnheer?, vraaggesprek. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Pla ten. 19.30 Wat wij Vrijzinnige Protestanten geloven, causerie. 19.50 Bericht. 20.00 Nieuws. 20.05 Centrale Openingsavond van het Win terseizoen 19531954. 21.00 Operamuziek. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Dansmu ziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Honden-show; Actualiteiten; Weerpraatje; Van Groenlanders en Eskimo's. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Pla ten. 18,10 Causerie. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.00 Operamuziek. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Film en toneel. (Op 224 en 49 m.). Bij de zeer velen, die het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereni ging tot Bestrijding der Tuberculose ter gelegenheid van het halve eeuwfeest ge lukwensten, was ook Jan van Zutphen, die in de grote zaal van de Haagse Dierentuin een gloedvolle rede hield. „Ons volk heeft de waarde van hygiène en open ramen thans begrepen", zei hij. „Jammer genoeg was dat veel te lang na de ontdekking van de tuberkelbacil door Robert Koch. De strijd is nog niet uitgestreden, maar toch hoop ik over 25 jaar het einde van de t.b.c.-bestrijding te mogen beleven", aldus deze bijna 90-jarige veteraan. Namens de elf provinciale verenigingen en die uit de drie grote steden werd een jubileumchèque van vier cijfers aange boden. Minister Suurhoff opende het jubileum congres met een rede, waarin hij onder meer mededeelde, dat de Koningin aan de Vereniging het praedicaat „Koninklijk" had verleend. De voorzitter, dr. M. R. Heynsius 'van den Berg, heeft daarna de herdenkings rede uitgesproken. Hij zei onder meer dat de tuberculose reeds duizenden jaren vóór onze jaartelling in Azië heeft bestaan en zich vandaar in de loop der eeuwen over de landen aan de Middellandse Zee naar West-Europa heeft verspreid. Middelen ter bestrijding konden pas genomen worden na de ontdekking in 1882 door Robert Koch van de tuberkelbacil. Pas in het begin van deze eeuw heeft men die strijd in Neder land en in de gehele beschaafde wereld aangebonden en de geschiedenis van de Nederlandse Centrale Vereniging omvat tevens die van de tuberculosebestrijding in Nederland. Het is voor de door de vereni ging gevoerde propaganda destijds een grote steun geweest, dat Koningin-Moeder Emma zulk een grote belangstelling voor de tuberculose-bestrijding aan de dag legde. Jaarlijks nog 14.000 nieuwe gevallen Al behoort thans het sterftecijfer aan tuberculose in Nederland tot de laagste van de wereld, toch was dr. Heynsius van den Berg niet zo optimistisch te verwach ten, dat de tuberculose hier te lande in één generatie zal worden uitgeroeid. Er worden hier jaarlijks nog 14.000 nieuwe gevallen van tuberculose ontdekt en dit aantal daalt nog slechts langzaam. De ac tiviteit bij de bestrijding mag dus niet verslappen. „Maatschappelijke ziekte" In de middagzitting van het congres hield dr. Th. D. Schlichting een voordracht over de geschiedenis der tuberculose,waar na de staatssecretaris van Volksgezond heid, dr. P. Muntendam, sprak over de tuberculose als maatschapelijke ziekte. Hij weerlegde de bij sommigen ontstane op vatting alsof de tuberculose haar betekenis als volksvijand zou hebben verloren en besprak de invloed van de psyche op de lichamelijke gezondheidstoestand, het ver band tussen woning en tuberculose, de be tekenis van de voeding voor de tubercu losebestrijding en het verband tussen de algemene welstand en tuberculose. Na ver meld te hebben dat in 1952 alleen aan sanatorium- en ziekenhuisverpleging van tuberculosepatiënten 30 millioen werd uitgegeven, roerde dr. Muntendam een aantal programmapunten aan voor de bestrijding der tuberculose. Tenslotte verklaarde hij, dat ook in de toekomst voor de vereniging nog een belangrijke taak is weggelegd. Tot besluit van de middagvergadering sprak dr. J. van der Lee over epidemiolo gische aspecten der tuberculose. Hij zei onder meer dat op dit ogenblik voorai on der de mannen op oudere leeftijd de sterfte aan tuberculose nog hoog is gebleven. Wat de geografische spreiding betreft blijkt dat er over de periode i947—1951 nog drie gebieden zijn, waar de sterfte aan tuberculose boven het landsgemiddelde ligt, namelijk het Noordelijk gedeelte van Overijsel, het Noordelijk gebied van Noord holland en Oostelijk Noord-Brabant en Noord-Limburg. In de tijd, dat de tuberculose nog zeer veel slachtoffers maakte, werd vrijwel iedereen met tuberkelbacillen besmet vóór hij de volwassen leeftijd bereikte. Op dit ogenblik is dit niet het geval en ongeveer 45 van de nieuwe lijders zijn primaire besmettingen. De gevaarlijkste besmettingsbronnen zijn de onbekende lijders. Het opsporen van deze onbekende lijders door mid del van het groeps- en bevolkings onderzoek zal in de naaste toekomst een van de belangrijkste taken zijn van de tuberculosebestrijding. Vandaag is het jubileumcongres voort gezet. Dr. B. van Vliet gaf vanochtend een overzicht van het aandeel der consultatie- bureaux in de strijd tegen de tuberculose. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de motoren van het merk Cavalletta van de N.V. Mofaca te Amsterdam en mo toren van het merk Ziindapp van de „Mo tor Mercuur" te 's-Gravenhage goedge keurd als hulpmotoren voor bromfietsen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat, uitgaande van het ontwerp Be groting Gemeentefonds, dat over 1954 een bedrag aanwijst van 156.121.900, de be lastinguitkering op de gemeentebegroting voor 1954 kan worden geraamd op 99,25 procent van het verschil tussen de ver vallen Ondernemingsbelasting en de hoofd sommen der Personele en Grondbelasting. Manschappen van het 4e Divisie-geniebataljon A Compagnie 3e peloton uit de leger plaats ,,'t Harde" bij Oldenbroek leggen een Baileybrug over een klein riviertje in N.W. Duitsland. Deze brug zal zelfs de zwaarste tanks kunnen „houden". tionneerd, dat de scheidsrechters uitste kend werk hadden gedaan en dat de inte gratie in de bevelvoering (een Nederlands generaal die Britse, Nederlandse en Cana dese troepen commandeerde) een compleet succes was geweest, zowel op stafniveau als in de lagere commando's. De camouflage van de deelnemende troepen werd door hem geprezen. „Ik heb zelf enige malen in het gebied van de Ne derlandse divisie rondgereden" zo zeide hij „en ik had moeite mij te realiseren, dat er 19.000 man lagen, zo weinig was er te Gistermorgen omstreeks 10 uur gaf lui tenant generaal Jim Cassels, leider van de oefening „Grand Repulse" het bevel „staakt het vuren" en gistermiddag waren de eer ste Nederlandse troepen al weer op weg naar huis. Het was een bataljon, dat per trein, vertrok en dat nog vóór de avond in Nederland was. De rest zal vandaag en morgen per trein en auto terugkeren, zo dat overmorgen de 35.000 Nederlanders allen weer bij hun onderdelen terug zullen zijn. Zoals de situatie zich than's laat aan zien, zijn er naar verhouding zeer weinig ongelukken gebeurd. Zelfs het aantal zie ken is, gezien de vaak slechte weersom standigheden, tot het minimum beperkt gebleven. Bij de vierde divisie bedroeg het ziekenpercentage slechts een half percent en de ernstigst gewonde was een militair met een beenbreuk. De verbandplaatsen van de divisie hebben in totaal slechts 31 gevallen behandeld. „Wat ik hier gezien heb is veel beter dan alles wat ik tot dusverre bij manoeuvres heb gezien" zo zeide generaal Gruenther, chef staf van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa, na zijn bezoek aan het oefenge- bied van „Grand Repulse". Hij toonde zich tevreden over de verbetering en vooruit gang die er bij de Nederlandse troepen te constateren viel. „Ik ben van mening, dat de Nederlanders daar een groot compli ment mee verdienen" zeide hij. „De voor uitgang gedurende de laatste jaren is ge weldig en als ik de laatste' 20 maanden be schouw zijn er verbeteringen van zeer gro te betekenis geweest. Dit is ongetwijfeld een van de dingen, die mij bij deze oefe ning het meest heeft getroffen". Toen uitte hij zijn lof over de samen werking tussen de luchtmacht en de land macht en hij was verder van mening, dat het taalprobleem, dat in de gehele N.A.V.O.- structuur nog steeds complicaties met zich meeebrengt, bij „Grand Repulse" tot een minimum beperkt was gebleven. De commandant van de Noordelijke le gergroep in West-Duitsland, de Britse ge neraal Sir James Gale gaf heden zijn slot conclusie over de oefening en constateer de daarbij dat de algemene bevelvoering goed was geweest, dat de tactische bevel voering van het Nederlandse legercorps eerste klas was, dat uit een oogpunt van mobiliteit de artillerie goed had gefunc- Tot regisseur bij de televisiestaf vam de VPRO is benoemd de tot kort voor enkele jaren altijd te Haarlem gewoond hebbende acteur Jack Dixon, die voorheen onder meer verbonden is geweest aan de toneel groep Coimedda en het Nederlands Volks toneel. De heer Dixon heeft de regisseurs cursus van de Nederlandse televisie-stich ting gevolgd. Het eerste programma, dat onder zijn leiding door de VPRO zal wor den uitgezonden, is vastgesteld op Vrijdag 9 October. ADVERTENTIE Dat men verder terdege rekening hield met de belangen van de burgers bleek wei uit het feit, dat Zondag het dorpje Harp- stedt, dat door de Canadezen bezet dreigde te worden, voor neutraal punt verklaard werd om het aan de gang zijnde dorpsfeest doohgang te doen vinden ROME (Reuter). De Italiaanse politie heeft Woensdag nabij de Italiaans-Zwitser se grens twee auto's aangehouden, waarin zich ruim twee ton smokkelwaar als kobalt en andere, voor de oorlogvoering belang rijke grondstoffen bevonden. Zeven inzit tenden zijn in hechtenis gesteld. De auto's waren op weg naar Zwitserland. De politie van Italië en van andere lan den is reeds maanden lang op het spoor van een internationale smokkelbende, met vertakkingen in geheel Europa, die -reus achtige hoeveelheden grondstoffen, die in de oorlogsindustrie worden verwerkt, com munistische landen heeft binnengesmok keld. Een groot gedeelte van deze smok kelwaar was van Amerikaanse oorsprong. Er zijn reeds vele leden dezer interna tionale smokkelbende gearresteerd, doch zij heeft naar de politie toegeeft, haar werkzaamheden niet gestaakt. ADVERTENTIE Hebt U ook wel eens zo'n hoofdpijn? Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYER- kruis). c Proces. Woensdagavond is voor de mili taire rechtbank van Lyon een proces begonnen tegen voormalige leden van de vroegere Duitse Gestapo, die hun standplaats te Chambéry hadden. Aan de beklaagden is ten laste gelegd: moord, het gelasten van terechtstellin gen zonder voorafgaand proces, plun dering, diefstal en brandstichting. Lud- wig Heisson is de voornaamste be klaagde. Hem wordt de dood van meer dan honderd personen ten laste gelegd. Ook zou hij vijftig huizen in brand hebben doen steken. Kameraden. Bij drie compagnieën Ame rikaanse troepen die dezer dagen te Bremerhaven zijn aangekomen, is een nieuw systeem van groepering inge voerd, dat gebaseerd is op de uitkom sten van psychologische onderzoekin gen. De manschappen van deze drie compagnieën zijn namelijk ingedeeld in groepen van „vier kameraden", die de gehele duur van hun diensttijd bij el kaar zullen blijven en ook tezamen met verlof zullen gaan. Over het algemeen zijn de kameraden van een groep uit dezelfde woonplaats of provincie af komstig. Politiek. Het bestuur van de Britse La- bourpartij is het eens geworden over de inhoud van een nieuwe verklaring over de buitenlandse politiek, die Zaterdag zal worden gepubliceerd. Naar van ge zaghebbende zijde wordt vernomen, is Labour tegen een bewapening van West-Duitsland, zolang niet een „wer kelijke poging" is gedaan om tot een bespeking van de Grote Vier te komen. Ook zou een neutralisering van Korea en Formosa worden voorgesteld. Show. Een delegatie van de Belgische kledingindustrie bevindt zich in de Bel gische Congo, waar zij een afzetgebied zoekt voor Belgische textiel onder de inlandse bevolking. Hiertoe worden overal modeshows gehouden, waar door mannequins speciaal voor de vrouwe lijke bevolking ontworpen, zeer elegan te kledingstukken worden getoond, Deze shows verheugen zich in een grote belangstelling van de zijde der donker kleurige Eva's. Toen dezer dagen te Elisabethstad een dergelijke show werd gehouden, konden dan ook honderden negerinnen geen plaats meer vinden. De gevoelens van teleurstelling keerden zich tegen de inlandse politieagenten en een hevige vechtpartij van anderhalf uur had tot resultaat, dat twee orde bewaarders naar het ziekenhuis ver voerd moesten worden. Actie. Een woordvoerder van de Perzi sche regering heeft gegevens bekend- gemaakt over de resultaten van de op 19 Augustus begonnen actie tegen de communistische Toedeh-partij Tot dus verre zijn 176- cellen ontdekt en 1225 personen in hechtenis genomen, van wie 812 zich nog in gevangenschap bevin den en 181 gedeporteerd zijn naar een kamp te Chorramahad. Bovendien zijn 150.000 vlugschriften in beslag ge nomen, alsmede een hoeveelheid wa pens en munitie. Hulp. De Amerikaanse republikeinse senator Joseph McCarthy -heeft er Woensdag in een toespraak te -New York op aangedrongen dat de Verenigde Staten de hulpverlening aan Groot- Brittannië zullen stop zetten, indien dit land niet ophoudt met het handel drij ven op communistisch China. Merries. Inwoners van het West-Duitse plattelandsdistrict Friesland hadden in dertijd gelden bijeengebracht voor slachtoffers der door watersnood ge teisterde Nederlandse gebieden. Het al dus verkregen bedrag is gebruikt voor de aankoop van zes stamboek merries uit Oldenburg, die Woensdag aan een Nederlandse delegatie zijn overgedra gen. De schenkers van het geld hebben verzocht de merries ten geschenke te geven aan Nederlandse kleine boeren, die bij de watersnood al him bezittin gen hebben verloren. Tunnel. Twee Chileense ingenieurs heb ben een plan ontworpen voor een on dergronds duplicaat van het strategisch zo belangrijke, doch bij een eventuele luchtaanval uiterst moeilijk te verdedi gen Panamakanaal. De ingenieurs, Jor ge Cortinez Delfino en Roberto Gomez Alvarez, stellen in hun plan voor een dubbele scheepstunnel op de hoogte van de zeespiegel te graven, dwars door de republiek Costa Rica. De twee tun nels zouden 100 kilometer lang worden. Met een breedte van 40 meter en een hoogte van 58 meter zouden zij door de grootste zeeschepen, slagschepen en vliegdekschepen kunnen worden be varen. GR. HOUTSTR.- KEIP NAAST LUXOR ADVERTENTIE Teddygevoerde Windbreakers 30. ,,Wij hebben de dief van uw diamant niet kunnen vinden," zei de circus-direc teur, „het hele circus is afgezocht; we heb ben overal gekeken." „Niet overal," zei de Mogol, „de leeuwen- kooien zijn nog niet doorzocht." „Daar zal de dief zich ook nooit verstopt hebben!" riep de directeur, „doch indien u er met alle geweld een kijkje wilt nemen, moet u maar aan de temmer vragen, of hij u even wil rondleiden. Daar komt hij juist aan." „Willen de heren tussen de leeuwen zoe kenvroeg de temmer, „hm. dan kunnen we het best met de wagon van tamme Leo beginnen, die is tenminste ongevaarlijk." „Heeft die Leo een zacht karakter?" „En of," antwoordde de temmer, „ik moest hem een aparte wagon geven, omdat zijn soortgenoten te ruw voor hem waren. Hij kan geen bloed zien." „Eet hij dan geen vlees?" vroeg Panda. „Nee," was het antwoord, „hij lust alleen maar brood met knoflook." Onderwijl ondervond Joris, dat de tem mer niets teveel over de vriendelijkheid van Leo had gezegd en ook niet over zijn bijzonder dieet. ..Ja, ja!" kreunde hij, terwijl hij vergeefs de natte dweil-tong trachtte te ontwijken, „je bent liefmaar foei, wat een adem, wat een lucht,...!" Hoewel de planeet Venus nog met vele raadselen is omgeven en de astronomen er zelfs nog niet in zijn geslaagd haar om wentelingssnelheid vast te stellen, zijn door vele onderzoekingen toch zoveel feiten be kend geworden, dat men zich een flauwe voorstelling kan maken van de omstandig heden waaronder deze planeet zich be vindt. Er is bijv. vastgesteld dat Venus een dampkring bezit en omge ven is door een wolkendek (waardoor juist haar as- draaiïng nimmer kon wor den geconstateerd)Voorts werd door radiometrische temperatuurmetingen proef ondervindelijk een warmte aangetoond van 57 gr. C. en voor het donkere halfrond werd 25 gr. vorst waargenomen, welke beide bedra gen wat hoger liggen dan de temperaturen onder overeenkomstige omstandigheden hier op aarde. Dampkring, bewolking, hoge vochtig heidstoestand en een tropische warmte, ziedaar de omstandigheden die Venus ge schikt zouden doen zijn voor de ontwik keling van het leven, gelijk wij dat hier op aarde in het welige klimaat van hei tertiair hebben gekend, toen de brontosau rus en nog enkele andere vóór-historische monsters te midden van een een tropische plantengroei tierden. In deze fantasieën heeft men zich een tijdlang vermeid, tot er feiten aan het licht traden die aan alle lomantiek een einde maakten. De damp kring van Venus blijkt nl. bezwangerd te zijn met koolzuurterwijl de zuurstof on geveer geheel ontbreekt. Een weinig opwekkender beeld geeft onze naast buur, Mars, te zien, welke pla- neet door de ontdekking der z.g.n. Mars kanalen zich een tijd lang in een gewei dige belangstelling heeft mogen verheugen. Nadat de machtigste telescopen en de ge voeligste technische apparaten veel van de geheimen van deze planeet hadden ont huid en de kanalen naar het rijk der zins begoocheling hadden verwezen, is wel ds kennis aanzienlijk vermeerderd, maar d< belangstelling van het pu bliek is daarmede evenre dig gedaald. Want ook de toestanden op Mars maken het niet waarschijnlijk dat de stoutmoedige dromen van een contact met een bewoonde buurplaneet in vervulling zullen gaan. Mars heeft, evenals de aarde, sneeuw- kappen aan de polen. De ultra-gevoelige thermometers hebben onthuld dat de sneeuwkap 's zomers bij 0 gr. smelt, maat dat de winterkoude 70 gr. onder het vries punt bedraagt, hetgeen niet zo erg veel verschilt met onze aardse ervaringen. Bij de Mars-evenaar is het echter wel wat anders dan bij ons in de tropen, want aan de evenaar wordt daar weliswaar een vïid- dagtemperatuur van 20 gr. C. gemeten, maar bij zonsopgang wordt 50 a 60 gr. vorst geconstateerd, waaruit volgt dat de tropennacht op Mars even koud is als bij ons de poolnacht. Leuk vooruitzicht! Is er dan in het geheel geen leven op andere planeten mogelijk? Voor zover de mens dat op dit moment vermag te beoordelen, misschien toch wel, maar dan in een geheel andere vorm don de meesten aanvankelijk gedacht (en hoopt?) hadden. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTlLLQfl

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2