Onder hypnose FC Barcelona: vereniging met ruim 38.000 leden „Eervol resultaat tegen FIFA-elftal is een erezaak voor ons" Nieuwe uitgaven Vijfhuizen Kort verhaal door Lizzi May Haarlemmermeer Ben nebroek B/oemendaai Heemstede Hillegom Lisse Zandvoort ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Noorwegen-Nederland voor schaatsenrijders N.IJ.B.-verenigingen keren terug Internationale militaire zwemkampioensehappen Olympische Spelen in 1960 in Europa Tennis Europees kampioenschap voor oefenmeesters Gymnastiek Jaarverslag KNGV Waterpolo G.Z.G. naar Wenen Raad van Arbeid J. J. Hoogervorst gaat 1 October met pensioen Nederlands Herv. Kerk Gemeenteraad komt Donderdag bijeen Gemeenteraad Ring rij der ij „De jonge staat Israël" Gevaarlijk brandje Woensdagmiddag 30 September zal een Fifa-elftal, ter voorbereiding van de wedstrijd in Londen op 21 October, spelen tegen de F. C. Barcelona, in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Het Spaanse elftal, met de reserves: staande van rechts naar links: Velasco, Flotats, Gonzalvo, Segarra, Biosca, Seguer, Ramallets; zittende van rechts naar links: Manchón y Claudio, Moreno, Kubala, Bosch, Basora en Mur. „Ik hoop, dat ik straks in Amsterdam één van mijn beste wedstrijden speel en gekozen zal worden in het FIFA-elftal, dat in October tegen Engeland uitkomt. Het zou voor mij een bekroning zijn van mijn voetballoopbaan". Het is de Spaanse wondervoetballer Kubala, die me dit ver telt als ik na afloop van één van de trai ningen van Barcelona even een praatje met hem maak. Een aardige jongen, deze Ladislao Ku bala, die door de vaak overdreven en be lachelijke lof die hem toegezwaaid wordt gelukkig niet is aangetast en een eenvou dige sportjongen is gebleven. Een blonde knaap, die bijzonder stevig is gebouwd. „Hoe vaak trainen jullie nu per week?" „Maandags trainen wij nooit. Dan ko men we bij van onze Zondagse wedstrijd. Maar de andere dagen wordt er hard ge werkt. Gemiddeld twee uur per dag en vooral conditie-training. Donderdags is er een oefenpartijtje en Zaterdags doen wij het natuurlijk kalm aan". „Vertel eens wat over de FC Barcelona. Het is zeker een sportvereniging, waarin meer sporten worden beoefend dan alleen maar voetbal". 38.000 leden „Nou en of. Barcelona telt niet minder dan 38.000 leden en practisch alle sporten worden beoefend. Maar voetbal is natuurlijk het belangrijkst. Wij hebben op het ogenblik een zeer sterk elftal en naar mijn gevoel is ons clubelftal zelfs sterker dan het Spaanse team, waarin zeven spe lers van ons opgesteld zijn. Onze ploeg is meer een eenheid. Ik ben dan ook bijzon der blij, dat de FIFA ons elftal uitverko ren heeft als sparringpartner voor de voor lopige Continentale ploeg. En de andere jongens denken er net zo over". Een grijze heer komt bij ons staan. Het is trainer Daucik, de man, dit dit schitte rende team opgebouwd heeft. Een figuur, die steeds bij de training en bij de oefen wedstrijden bij zijn jongens in het veld staat en bij de privé-training van doelman Ramallets en midvoor Kubala zelf een zeer actieve rol speelt. Het is verbluffend te zien over welk een schot deze 48-jarige oefenmeester nog beschikt. Erezaak „Ik geloof, dat de heer Karei Lotsy ge lijk heeft, dat hij zich verzet heeft tegen de plannen van de Oostenrijker Nausch om straks in Engeland met een aanval lende spil te spelen. Dat systeem is ver ouderd en ik hoop, dat in het Continen tale elftal een stopperspil opgesteld wordt. Ik heb grote bewondering voor de heer Lotsy, die ik persoonlijk vrij goed ken en ik ben hem zeer dankbaar, dat hij een goed woordje gedaan heeft voor Barce lona. Ik ben er zeker van, dat wij niet zullen teleurstellen in Amsterdam. De jon gens zijn geladen om daar zo goed moge lijk voor de dag te komen. Het is een ere zaak voor ons". Het gesprek komt op de Latijnse voet- Het bestuur van de Noorse Schaatsen- rijdersbond heeft voorgesteld om op 9 en 10 Januari 1954 in het Bislet-stadion te Oslo een landenwedstrijd te houden tussen ploe gen van Noorwegen en Nederland. Dit voor stel is door het bestuur van de K.N.S.B. aangenomen. Op 21 September heeft de Nederlandse IJsverenigingenbond te Utrecht vergaderd. De op deze bijeenkomst vertegenwoordigde verenigingen hebben met algemene stemmen besloten, gelet op het i-esultaat van de voor afgegane bespreking onder leiding van dr. J. Linthorst Homan, president van het Ne derlands Olympisch Comité, tot de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond te rug te keren. De Amerikaan John Sampson heeft bij de internationale militaire zwemkampioensehap pen te Caïro de 100 meter rugslag in 1 min. 11.7 sec. gewonnen. Kees Kievit kwam in 1 min. 12.7 sec. op de tweede en de Egyptenaar Dorry Abdel Kader in 1 min. 13.4 sec. op de derde plaats. Nijs Korevaar werd vierde in 1 min. 14.6 sec. Ook op de 400 meter vrije slag bezetten de Nederlandse vertegenwoordigers de tweede en de vierde plaats. Winnaar werd Abdel Ziz Shafei in 5 min. 007. Daarna tikte De Wit aan in 5 min. 5.7 sec. In het waterpolotournooi zegevierde Neder land over India opnieuw met grote cijfers: 150. Met rust hadden onze landgenoten ohp veorsprong van 90. balbeker, die elk jaar verspeeld wordt tussen de kampioensploegen van Frank rijk, Italië, Spanje en Portugal. Daucik vertelt, dat het hem erg aan zijn hart ging dat zijn team de beker niet kon verdedi gen. „Het vorige jaar hebben wij de Cup overtuigend gewonnen door overwinningen op Torino en Nice, maar dit jaar mpesten wij de Spaanse beker-finale spelen en daarom konden wij niet meedoen. Erg jammer". Op hoog plan Ik merk, dat Daucik en Kubala naar een douche verlangen na de zware trai ning, die zij net achter de rug hebben en daarom maak ik een eind aan dit praatje met twee topfiguren van het elftal van Barpa, dat in het Amsterdamse stadion zal trachten te bewijzen dat het Spaanse voetbal momenteel op een zeer hoog plan staat. Ik heb dit met eigen ogen kunnen constateren. Straks krijgen vijfenzestig duizend Nederlanders ook de kans. COR BRAASEM De heer Avery Brundage, president van het Internationaal Olympisch Comité, heeft te München verklaard, dat de Olympische zomerspelen 1960 waarschijnlijk in Europa worden gehouden. Tot nu toe hebben zeven tien steden, met inbegrip van.zeven uit.de Verenigde Staten, hun candidatuur gesteld. Hieronder zijn Rome, Boedapest en Lau sanne, welke steden reeds door de heer Brundage werden bezocht. De president van het IOC zei, dat het nieuwe stadion van Rome schitterende mo gelijkheden biedt. De beslissing, wie de zomerspelen van 1960 zal krijgen, wordt in 1955 te Parijs genomen. Hij weigerde mee te delen, waar de Olympische winterspelen van 1960 zullen worden gehouden, ofschoon hij toegaf, dat de Oostenrijkse plaats Inns- brück een goede kans hiervoor maakt. Gar- misch Partenkirchen in Beieren, dat de Olympische winterspelen in 1936 organiseer de, is tot nu toe echter het beste voorbereid op een dergelijk evenement, aldus de heer Brundage. f Tijdens de wedstrijden om het Europees tenniskampioenschap voor oefenmeesters, dat te Hagen in Duitsland wordt gehouden, verloor onze landgenoot Parlevliet met 26. 57, 57 van de Duitser Nüsslein. Voor de kwartfinales hebben zich de Brit ten Perry en Moss, de Oostenrijker Pfiffer- ling, onze landgenoot A. Hemmes en de Duitsers Goritschnigg, Kautz, Pohmann en Nüsslein geplaatst. Zoals gebruikelijk verstrekte het Bonds- bureau van het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond ook over het jaar 1952/1953 een in een fraai omslag gedrukt jaarverslag, waarin de zeer vele gebeurtenissen over het afgelopen jaar worden gememoreerd. Uitvoerig worden de verrichtingen van de Nederlandse turnsters tijdens de Olympische Spelen besproken. Verrichtingen die ondanks een zeer serieuze training niet tot het ver werven van een médaille hebben kunnen leiden, doch waarbij de dames toch wel aan de gestelde verwachtingen hebben voldaan. De vier-jaarlijkse bondsuitvoering in 's-Gravenhage werd eveneens uitvoerig be sproken. waarbij wordt opgemex*kt dat de organisatie uitstekend was, doch dat de 'deelneming bij de verwachtingen ten achter is gebleven. Andere succesvolle gebeurtenissen waren de deelneming aan de Olympische Dag en de Olympische revanches, de talrijke interna tionale wedstrijden en demonstraties, indi viduele- en verenigingskampioenschappen en de bondskeurwedstrijden en uitvoeringen. Het jaarverslag bevat verder nog gegevens over leiders- en voorturncursussen, studie dagen. zomervacantiecursus, vaardigheids- proéven enz., alsmede over de in het K. N. G. V. ook beoefende sporten als athletiek, wandelen en zwemmen. In het jaarverslag wordt ook een overzicht gegeven over het aantal aangesloten ver enigingen en de hierbij aangesloten werken de leden. In vergelijking met het jaar 1951/1952 is het aantal aangesloten vereni gingen vermeerderd met 7 tot 625; het aan tal heren weer iets teruggelopen (van 11.725 naar 11.395) doch de aantallen dames, jon gens vanaf 12 jaar, meisjes vanaf 12 jaar, jongens beneden 12 jaar en meisjes beneden 12 jaar weer gestegen met resp. 347 (tot 24.161 dames) 39 (tot 10.193 jongens vanaf 12 jaar). 692 (tot 22.200 meisjes vanaf 12 jaar), 1272 (tot 25.538 jongens beneden 12 jaar) en 2633 (tot 44.122 meisjes beneden 12 jaar). Thans zijn 137.609 werkende leden in geschreven. Vanaf het jaar 1945/1946 nam het aantal verenigingen toe met slechts 20, doch het aantal werkende leden met 22.101. Het verslag bevat tenslotte nog het finan cieel overzicht, waaruit blijkt dat ondanks een vrij groot tekort bij de organisatie van de bondsuitvoering, er toch nog een exploi tatie-overschot is. Het waterpolozevental van GZV (Gouda) zal van 9 tot 12 October te Wenen deel nemen aan een internationaal waterpolo tournooi. Voor dit tournooi, waaraan door de nationale kampioenen van Oostenrijk, Joego slavië, Italië en Duitsland wordt deelgeno men, was oorspronkelijk de Nederlandse kampioen HZ en PC uitgenodigd. Deze Haagse vereniging kon zijn spelers échter niet vrij maken en zal dus nu door nummer 2 van de ranglijst worden vervangen. Wegens het bereiken van' de pensioen gerechtigde leeftijd zal mr. H. B. Wildt Meyboom met ingang van 1 Januari zijn functie van voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem neerleggen. Als opvol ger wordt genoemd mr. G. A. A. M. Boot, thans werkzaam op het departement van Sociale Zaken te Den Haag. Raadselen rond Boszicht (Guus Bet- lem Jr., uitgeverij Kluitman, Alk maar). De jeugdschrijver Guus Betlem Jr. heeft het onweerlegbare talent zijn jonge lezers- schare te kunnen boeien met een simpel gegeven. Dit frisse mysterieverhaal over een hotelletje, waarin een bende opereert met politieke en financiële oogmerken, is ge schreven in de stijl, die zelfs ouderen kan boeien. H. Giesen tekende er een paar plaatjes bij en het geheel is aantrekkelijk uitgegeven. De tovertrompet van Tetterdorp en Het vliegende tapijt (Douwe Helder, uitgeverij Kluitman, Alkmaar) Voor de jongeren heeft Douwe Helder zijn debuut gemaakt met twee aardige ver halen, die los van elkaar staan. Al kleven er nog wel wat onvolkomenheden aan de ver haaltrant en al doet de schrijver af en toe wat al te leuk zonder de werkelijke humor te treffen, wij geloven, dat de beide vrien delijke werkjes, die door R. Westra werden geïllustreerd, er wel in zullen gaan. Vooral als voorleesstof voor kinderen tot een jaar of tien lenen ze zich goed. In het verhaal van het vliegende tapijt heeft Helder kennelijk geleerd zijn taal te beheersen; de inter punctie is verzorgder en het hele geval „loopt" vloeiender. Het stormkamp (C. Wilkeshuis, uit geverij, Kluitman, Alkmaar). Wilkeshuis begint een doorknede roman cier voor het opgroeiende geslacht te wor den; dit laatste boek uit Kluitman's „Zonne- bloem"-serie heeft een eigen sfeer, die ontleend werd aan Terschelling. Af en toe weet de schrijver in zijn historie over het roerige kamp van de veertien verkenners op dit Waddeneiland zelfs heel zuiver de couleur locale te tekenen. Al hangt het boek niet van dikke avon turen aan elkaar, het is zo vlot uit de pen gevloeid, dat het desondanks een gewaar deerde aanwinst voor de boekenplank van een veertienjarige zoon zal zijn. En de oudere of jongere vrienden zullen er beslist ook wel eens naar grijpen. De illustraties zijn van Borrebach. J. F. Op 1 October zal de heer J. J. Hooger vorst na ruim veertig iaar werkzaam te zijn geweest bij de PTT het staatsbedrijf met pensioen verloten. Met eer. kleine on derbreking heeft hij al die jaren in Vijf huizen gewerkt. De heer Hoogervorst is in deze omgeving een geziene figuur gewor den die op bijzondere wijze zijn plicht heeft vervuld. De bewoners wensen hem nog vele jaren van goede gezondheid toe. e conferentie was prettig en rustig ver lopen, we hadden copieus gedineerd met enige glazen goede Bourgogne en na afloop van het diner begaven we ons naar de conversatiezaal, waar fauteuils ons tot een gezellig zitje noden. Toch zakte de stemming onder invloeden yan de digestie tot een zekere gezapigheid, die wij met koffie éri cognac trachtten te restaureren. We schoven de zitplaatsen wat aaneen en zetten ons in een ruime kring. De sigaren waren goed en voor we het beseften waren we verdwaald in de sterke ver halen. Vooral de oudere doktoren onder ons konden daar aardig mee overweg en disten het ene verhaal na het andere uil hun praktijk op. Tot dr. van Y die tot nu toe zwijgend had geluisterd opeens het woord nam. Hij was een man van om en nabij de vijfenveertig. Een psychiater, die door zijn uiterlijke rust een prettige en zeer evenwichtige indruk maakte. U weet, sprak hij, dat ik mij altijd hoofdzakelijk geïnteresseerd heb voor mijn beroep. Ik ben nooit een man geweest die zich aan bijzonderheden te buiten ging. Toch is het mij eens gebeurd, dat ik een zeer vreemde geschiedenis en zelfs- een zeer gênante beleefd heb, doordat ik bui ten mijn doktersboekje ging. Hij tikte ver strooid de as van zijn sigaar en streek zich met de andere hand enige keren door zijn grijzend haar. Aller ogen waren nieuws gierig op hem gericht en enkele heren bo gen zich zelfs wat verder naar hem over om geen woord van zijn verhaal te missen. Het zal ongeveer vijftien jaar geleden zijn, vervolgde dr. van Y, dat ik uitgeno digd was op een intiem feestje bij enkele goede vrienden. Dat wil zeggen, er waren ongeveer dertig genodigden. De gastheer was een arts in ruste en vierde zijn zeven tigste verjaardag. Net zoals nu zaten wij na het diner wat bijeen en wisselden on der het genot van sigaren en een drankje enige genoeglijke woorden met deze en gene. Net wilde ik me naar de gastheer bege ven, toen ik plotseling een jong meisje ontdekte, dat ik tot dusver nog niet had opgemerkt. Gefascineerd bleef ik staan. Zij was met een andere, wat oudere dame gewikkeld in een gesprek met de gastheer en zijn vrouw. Zij had een allerliefst pro fiel en haar goudblonde haar hing in tedere lijnen tot half over haar wangen. En piotseling wist ik, dat dit de vrouw van mijn leven was. Ik nam rechts achter haar plaats, zodat zij mijn gastheer geheel voor mij onzichbaar maakte en bestudeerde haar nauwkeurig. Deze vrouw en geen an dere, dacht ik. Ik kreeg het gevoel dat ik haar moest dwingen soortgelijke, weder kerige gevoelens jegens mij te gaan koes teren. Ik yroeg mij af, of ze mij had opge merkt. Doch zij zag geen enkele keer om. Het eenvoudigste v/as natuurlijk ge weest, indien ik mij aan haar had laten voorstellen. Maar iets verweerde zich in mij hiertegen. Ik wilde dat er geen enkele tussenpersoon zou zijn bij een eventuele ontmoeting. Ik wachtte en wachtte, zonder dat er enige verandering in haar houding kwam. Weer tikte hij de as van zijn sigaar en keek hij de kring van zijn toehoorders rond. Er hing een gespannen atmosfeer van verwachting en dit maakte hem enigs zins verlegen. Enfin, ging hij verder, ten einde raad, besloot ik haar te dwingen naar mij om te zien. En in mijn jeugdige overmoed besloot ik zelfs meer dan dat te doen. Het is mij nog altijd pijnlijk over dit geval te praten, want wat ik deed was eigenlijk uiterst ge vaarlijk. Ik besloot haar onder hypnose te brengen en haar in die toestand mij een liefdesverklaring te laten doen. Vergeef mij de misstap van de arts, heren. Ik was pas afgestudeerd, jong en onbesuisd. De hypnose was altijd een van mijn sterkste zijden geweest en ik richtte mijn ogen, ter wijl ik me sterk concentreerde, op de dame in kwestie. Het kostte me grote inspan ning dit te doen in een vertrek waar een roezemoes van stemmen heerste. Nooit heb ik daarna meer zo ingespannen en vooral met zoveel overtuiging gewerkt. Na tien minuten, en u weet allen dat dit zeer lang is, had ik nog geen enkel resul taat bereikt. Het meisje praatte rustig verder en ik begon in een uitgeputte toe stand te geraken. Ik besloot even te wach ten en het daarna nog eens te proberen. Met herwonnen kracht begon ik een twee de keer. Het mocht echter niet baten. Het was alsof ik zelf in een droomtoestand overging. Ik kreeg het gevoel of ik niet meer van deze wereld was. Ik gaf mijn pogingen op, volkomen uitgeput. Mijn gezicht was doornat van het transpireren. Ik haalde mijn zakdoek te voorschijn om mij te drogen, toen mijn gastheer plotse ling achter de dame vandaan kwam en kennelijk in trance op mij toetrad. Ik zou de hele wereld kunnen omhelzen, sprak hij simpel. ige aioomkanonnen zijn uit Amerika op weg naar Europa, waar zij zullen worden cbruïki door de Amerikaanse strijdkrachten. De foto toont een atoomkanon en de explosie, die een 280 mm projectiel veroorzaakt. Ook hier ziet men de bekende „paddestoel". In verband met het aanstaand einde van de ambtsperiode van de heer A. C. Brö- rens, voorganger der Nederlands Hervorm de gemeente te Vijfhuizen, breekt een drukke tijd aan voor de kerkelijke ge meente. Deze week was een ontmoetings avond georganiseerd, waar men kennis kon maken met de vicaris, die ds. Brörens op volgt. Mevrouw Brörens, die gedurende tientallen jaren haar krachten wijdde aan de Zondagsschool, zal ook haar taak be ëindigen. Op Zondag 4 October zal zij voor het laatst dit werk, dat haar zo lief is en dat zij steeds met hart en ziel deed, ver richten. Tenslotte zal op 14 October de Hervorm de Vrouwenvereniging een verkoopavond houden. De bijeenkomst die in het nieuwe jeugdgebouw wordt gehouden, be staat niet alleen uit het verkopen der ge maakte goederen, enkele attracties zullen aan de avond zijn verbonden. De raad der gemeente Haarlemmermeer komt op Donderdagmiddag in het raadhuis te Hoofddorp in openbare vergadering bijeen. Voorgesteld wordt aan de heer L. N. Weber overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te verlenen uit zijn functie van onderwijzer aan de openbare u.l.o. school; hij is benoemd te Middenbeemster. B. en W. stellen de raad voor tot het verlenen van medewerking voor de inrich ting van de bestuurskamer van de Reho- bothschool, Sloterweg te Nieuw Vennep, tot onderzoekkamer voor de schoolarts en de tandarts. Ook dit jaar wenst de gezamenlijke mid denstand te Hoofddorp een winkelbeurs te houden en wel in hötel De Beurs op 7, 9 en 10 November. Bet is de bedoeling op die dagen ook na 18 uur waren aan het pu bliek te verkopen. B. en W. stellen de raad voor ontheffing van de winkelsluitingswet te verlenen. Dokter Van Haeringen-plantsoen In het gemeentelijk plantsoen langs de Eugenie Previnaireweg te Nieuw Vennep zal een bank worden opgericht ter nage dachtenis aan wijlen de heer A. van Hae ringen, in leven arts te Nieuw Vennep. Het comité, dat zich met deze oprichting belast heeft, heeft de raad verzocht het monument van het tijdstip der onthulling af, in eigendom over te nemen en ook heeft zij gevraagd het plantsoen de naam „Dok ter Van Haeringenplantsoen" te geven. B. er. W. stellen de gemeenteraad voor de schenking van de bank te aanvaarden en de gevraagde naam aan het plantsoen te geven. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elisabeth, d. van N. Smit en G. Ramp; Cornelis Wim, z. van J. P. Rente naar en K. Groen; Maria Gerarda, d. van C. van Diemen en M. P. Huiberts; Teunis, z. van J. H. van Rijswijk en J. de Smit; Joannes Petrus Maria. z. van C. L. van der Salm en J. C. M. Bontje; Marianne, d. van P. Gross- curt en M. A. Heijkoop; Aletta Johanna, d. v. J. Verhoeven en F. A. Meijer; Minne Jan, z. van P. Lettinga en A. Volbeda; Sipke, z. van S. de Wit en E. Markus; Hermanus Jo- hannus. z. van H. L. Wesseling en G. T. de Jong; Nicolaas Leonidas Maria, z. van A. A. M. de Wit en A. T. M. Bosch. ONDERTROUWD: L. Arends en C. Th. Tulen; G. Schmale en J. N. van Stéensel; P. Kolle en M. Doelman; H. Oussoren en M. Bax; A. Enthoven en N. C. Honkoop; P. Heijstek en C. Kemper; D. Keijzer en M. Y. Grosfeld. GETROUWD: G. J. A. M. Meekel en G. J. C. Burgers; C. Compier en A. M. van der Peijl; W. de Flart en G. Willemsen; A. de Vries en M. Bokhorst; H. P. van Klaveren en G. C. van Elderen; D. W. James Howard en H. van Riel; H. H. Kroon en P. Jongsma; E. J. J. M. van Weezenbeek en P. Heikens; J. T. Keizers en J. A. Pruissen. OVERLEDEN: Cornelis van Damme, 86 j., wedn. van C. Kroezen; Bernardus Martinus Hubertus Bense. 83 j., wedn. van J. C. W. Brienen; Jan Vos, 55 j„ echtg. van D. van Rijswijk; Johannes Verbeek, 45 j., echtg. van A. W. Spaans; Wilhelmus Franciscus Plas. 61 i„ echtg. van R. C. C. Ruehling; Jan Struik. 44 j., echtg. van T. Bos. Hoofddorp: dr. Nanninga, tel. 6220. Nw Vennep: dr. v. d. Weg. tel. 280. ZONDAGSDIENST Op Zondag 27 September wordt de Zon dagsdienst voor artsen waargenomen door dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 18, telefoon K 2502 430. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren ip Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185; die van de Overveense huisartsen tot Zondag avond elf uur door de arts C. G. Bos, Zijl- weg 17, Overveen, telefoon 11431, b.g.g. tele foon 11990. In het zelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telef. 25769, b.g.g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 3 October verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (Mej. J. M. E. Reyers) Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, teelfoon 22181. Ook is geopend Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Th. W. van der Meij en E. M. Neeskens; P. W. Willemse en W. D. Mol; F. J. Ch. Roos en L. J. Vollenga; W. de Visser en M. A. Spaargaren; P. Ch. Geb- hard cn M. C. Nieuwenhuis. GETROUWD: J. A. van Dierendonck en L. Vruno; F. A. Bijvoet en J. M. Ch. Gerritsen; H. F. Kossen en C. J. Loerakker; G. C. Rooijers en A. A. G. Goossens; J. P. Don- dorp en P. Telkamp. GEBOREN: Carry, d. van A. Harts en J. J. Trouw; Olga. d. van A. Wijnands en B. Altena; Mgria Cornelia, d. van A. A. Mense en E. J. Klinkenberg; Margaretha Cornelia, d. van C. Juffermans en C. Born. OVERLEDEN: Mevr. P. M. ReeGocd- huijs, 80 j.; T. van der Vlies, 87 j.; Wed. J. van Haeringen—van Haeringen, 86 j.; Wed. C. M. BaaijVoorhamme, 81 j.; Mevr. G. W. P. Alofs—Wellen, 58 j.; H. j. Müller, 74 j.; Mw. S. de Wrede, 80 j. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag worden te Heemstede waargenomen door dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, telef. 35008 en dr. A. J. van Ravenswaay, Zand- voortselaan 70. tel. 27913. Wijkverpleging, zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dreef 138, tel. 39818. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Bin- nenewg 206, tel. 38197. De raad der gemeente Hillegom verga dert op Woensdag 30 September des avonds 8 uur. De agenda vermeldt: verzoek van 't bestuur der Vereniging voor Chr. Volks onderwijs om medewerking ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 voor de bouw van een nieuwe school. Instelling commissie van toezicht op de gemeentelijke avond nijverheidsschool. Benoeming directeur en leraren gemeentelijke avondnijverheids school. Voordracht ex. art. 60, 2e lid der gemeentewet met betrekking tot de com- missiën van bijstand. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adrianus Joannes Josephus, z. van J. J. P. van Lierop en T. J. C. Th. Vis ser; Maria Johanna, d. van M. J. Lammers en J. M. Duivenvoorden; Paulus Johannes Maria, z. van C. J. van de Reep en A. C. de Rooij; Gerardus Theodorus, z. van Th. C. Hoogerwerf en M. A. Waasdorp; Andreas Maria, z van M. J. van den Berg en J. D. Nederstigt; Clasina Apolonia Maria, d. van J. L. Pijnaker en A. C. van der Zwet. ONDERTROUWD: M. C. Wubbe en A. H Warmerdam: A. C. de Bruin en P. H. van Nobelen; J. Bijwaard en M. J. van der Aart. GETROUWD: J. A. Staats en P. A. Water reus. OVERLEDEN: J. P. Oschatz, m., 44 j. In de Veldhorststraat te Lisse, is de jaarlijkse ringrijderij met versierde til bury's gehouden, waarvoor grote belang stelling bestond. De eerste prijs werd ge wonnen door C. J. van Noort en Willy van Tol, de tweede prijs door Theo van Noort en Lenie Ruigrok en de derde prijs door Aad Salm en Cor Duineveld. Voor de mooiste versiering werd de eer ste prijs gewonnen door Th. van Noort en Lenie van Tol, tweede prijs door Nic. Ruig rok en H. van Noort en de derde door Jan Rotteveel en L. Rotteveel. Tweeëntwintig deelnemers waren aan de start verschenen. GEREFORMEERDE GEMEENTE. De Gereformeerde gemeente heeft ter voorziening in de vacature van ds. K. de Gier, het volgende tweetal gevormd: ds. M. de Blok te Rotterdam en ds. J. W. Ker sten te Genemuiden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelis Johannes, z. van J Segers en H. Gebraad; Johannes Arnuldus z. van C. v. d. Aart en J. A. de Zwart; Jo hanna Wilhelmina, d. van J. P. Schenk en M. Duivenvoorde; Goverdina Sybbila Maria d van P J v. d. Veek en M. C. Trompert;' Johan Arthur, z. van A. Visser en J. Eigen- raam; Frederik Franciscus, z. van W A v d. Ploeg en J. M. Pelgrim. ONDERTROUWD: J. M. B. Braun en A G H- den Butter en C. Segers. GETROUWD: H. C. Smits en A. G. v, d Voort; G. Segers en P. W. Walraven. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dokter J. M. van Dijk Achter weg 6. tel. 3134. Voor de afdeling Zandvoort van de Ne derlandse Christen Vrouwenbond sprak Vrijdagavond in de consistoriekamer der Nederlands Hervormde gemeente, ter ope ning van het seizoen mej. F. Boasson, van Amsterdam, secretaresse der vereniging van Joden-Christenen over het onderwerp- „De jonge staat Israel". Na door de presidente, mevrouw J. Wes- selius, te zijn ingeleid, gaf de spreekster een historisch overzicht van de feiten, die geleid hadden tot het ontstaan van de nieuwe staat, waarvan niemand had ge dacht, dat het zó vlug reeds gebeuren zou en dat de meeste Joden dan ook volkomen overviel. Een oude belofte van God, reeds door de profeet Jeremia aangekondigd, werd hiermede vervuld. Mej. Boasson had de nieuwe Joodse staat enkele malen be zocht, eerst in 1947 nog onder Engels pro tectoraat, daarna in 1951 als zelfstandige staat en had een diepgaande studie ge maakt van leven en werken der bevolking. Zij memoreerde o.m. dat ook nog heden uit totaal 72 landen Israëlieten de nieuwe staat binnenkomen, hetgeen tal van pro blemen schept, speciaal wat betreft de huisvesting. Men ziet er thans de meest uiteenlopende mensengroepen. Groot zijn nog altijd de moeilijkheden bij de bodem-ontginning, doch het inspan nende werk wordt thans meer en meer be loond. Voor het onderwijs wordt enorm veel gedaan en de kinderen gaan er al héél jong naar de kleuterscholen. De landstaal blijft het Hebreeuws doch voor de ouderen heeft men thans reeds vele spoedcursussen in de moderne talen in het leven geroepen. Het verenigingsleven bloeit sterk, er zijn diverse vrouwenorganisaties en de 'vak vereniging is er zeer machtig. Alle werken de mannen moeten daarbij aangesloten zijn. De politieke gezindheid, van zéér or thodox tot uiterst liberaal, leidt steeds tot spanningen. De landbouw wordt collectief en in groepsverband beoefend; opzet en uitvoering ervan herinneren sterk aan com munistische voorbeelden. Het godsdienstig leven is nog onoverzichtelijk en er is een voortdurende stille strijd, ook op gonds- dienstig gebied, tussen orthodoxen en li beralen. De laatste opvattingen zijn echter overwegend al wordt de Sabbath nauw gezet in ere gehouden. Op deze dag heerst volkomen rust in het gehele land. De in Israel verblijvende kleine groep van Chris ten-Joden zowel Protestanten als Katho lieken vormt een geheel aparte groep in de nieuwe staat, die als kleine huisge meenten hun kerkdiensten moeten houden. Vrijdagmiddag omstreeks halfvijf werd de Zandvoortse brandweer gealarmeerd voor een brand bij het pompstation van de Gem. waterleiding aan de Zandvoortselaan te Bentveld. Bij werkzaamheden aan het nieuwe pompstation was een cylinder, ge vuld met acyteleen-gas, in brand geraakt. Daar gevaar voor explosie niet denkbeel dig was, werd het publiek op een behoor lijke afstand gehouden. De Zandvoortse brandweer bestreed het brandje met het zuurstofsneeuw-apparaat, hetgeen een enorme zwarte rook-ontwikkeling tot ge volg had. Schade werd, behalve aan de cy linder, niet aangericht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Nannita Marja Erica. d. van S. Hofstra en C. C. Kramer; Pieter, z. van P. Keur en C. I. Naumann; Desirée Jacqueline Wilhelmina, d. van C. G. van Haaster en A. J. v. d. Velden; Jolanda Christina, d. van F. V. Redeker en J. J. de Goede. ONDERTROUWD: H. J. Klok en K J. Kortenhoeven; D. Lopuhaa en E. C. Haar man. OVERLEDEN: T. Kerkman, 83 j., weduwe van A. Paap.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 14