De automobilist rijdt straks een „ruimtelijke" Velser tunnel binnen Predikbeurten Anti-verblindingsschermen boven de open bakken Ï^M-J ^ÏBrieven aan de redactie Agenda voor Haarlem NACHTBLAUW en ZACHT GROEN Licht „met het verkeer mee" In 1954 een millioen voor studiebeurzen „Camerata" herrezen SLEUTEL WEG? T^lke automobilist, die de hooggeprezen Rotterdamse Maastunnel -Lj binnenrijdt, zal, komend uit het felle daglicht, even terdege moeten wennen aan de schemering in de lange gebogen gang, die van Noord naar Zuid de Maas ondergraaft. Hij hoort tijdens de altijd weer fascinerende rit onder de rivier door, het duizendvoudig weerkaatste rumoer van het motorische verkeer en raakt willicht enigszins verblind door de langsflitsen- de tunnelverlichting. De kleur van de tunnelwanden, die lichtelijk spiegelen, zal hem misschien onbewust niet plezierig aandoen. En de ene mens heeft er meer last van dan de andere er gaat zowel van deze Maas tunnel als van de Scheldetunnel in Antwerpen een zekere beklemming uit, omdat men door de bouw en de kleur ervan beseft in een opgesloten koker te rijden. V'elsens tunnel evenwel, die over vier, vijf iaar de eerste auto's en bussen maximaal 2200 per uur en ook de eerste electrische treinen zal ontvangen, kent deze be-' zwaren niet. Sinds de Maastunnel werd gebouwd, hebben de geluids wetenschap en de lichttechniek een paar formidabele stappen voorwaarts gezet. En de automobilist, die ter hoogte van de „Hofgeest" de helling af glijdt, zal daar de vruchten van plukken. Want hij krijgt een licht- beschermend rasterwerk van beton boven het hoofd, dat het directe zon licht tempert en zijn ogen geleidelijk went aan de sfeer in het geheel ge sloten gedeelte. Begroting O. K. en W. Kerkelijk Nieuws Uitvoer van bloembollen in afgelopen maanden Van de brug in het water Bromfietser aangereden „DE SLEUTELSPECIALIST" ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DAAR zijn de wanden groen, van een soort groen, dat men bij de Rijkswa terstaat wel eens met „doperwtjes groen" aanduidt en dat bewezen heeft erg rust gevend te werken. Het tunnelplafond wordt uitgevoerd in nachtblauw en deze combinatie garandeert een ruimtewerking, die alle angst-suggesties en dus de daar mee samenhangende eventuele schrik- reflexen wegneemt. Bovendien is er in de laboratoria en op de proefmodellen gewerkt aan een zo ge ruisloos-mogelijke tunnel: de wanden staan iets schuin, waardoor het geluid in de autotunnel naar het dak wordt weer kaatst, om daar opgevangen te worden in een poreuze, geluid-absorberende laag. Wat dus de per rijbaan zeven meter brede tunnelvloer aan geluid „afgeeft", wordt direct naar het plafond gezonden, maar de horizontale geluidsgolven, die in een tunnel voor een grote hoeveelheid la waai kunnen zorgen, worden eveneens naar dat dak gestuurd langs de iets schuin- gestelde wanden. Licht niet tegen de keer in VAN de verlichting in de tunnelkokers zal de automobilist evenmin veel last hebben, want de armaturen, die recht standig boven het wegdek in het plafond worden gemonteerd, zullen „met het ver keer mee" schijnen anders dus dan in de meeste orthodoxe tunnels, waar de ver lichting in de bovenhoeken is opgesteld en daar nog al eens last veroorzaakt. Ventilatiepijpen van 45 meter DE ventilatie van zo'n autotunnel is een probleem op zichzelf. Weliswaar zui gen de beide verkeersstromen een „wind" door de kokers, maar de afgewerkte lucht zal toch ook kunstmatig nog moeten wor den ververst. Dat zal in Velsen gebeuren met hoge ventilatiegebouwen ter weerszijden van de tunnel de Zuidelijke komt ongeveer op de plaats waar de vroegere weg Velsen- Amsterdam loopt die een 45 meter Deze kaart geeft duidelijk de toekom stige situatie in Vélsen-Noord aan, waar de trein na het verlaten van de tunnel- bak vrijwel onmiddellijk het nieuwe station binnenrijdt. De spoorwegover gang in de Wijkerstraat weg wordt, zoals de kaart aangeeft, vervangen door een wegenstelsel, dat een aantal viaducten krijgt. 'p. I (ONTWCRP)- \\*o BEVERW'JK Het „brandpunt" van Velsens tunnels: de passage van het Noordzeekanaal met de nieuwe wegkruisingen en de toekomstige Velsense industriehaven. hoog zullen moeten worden, om de afge werkte lucht zo ver mogelijk weg te wer ken. De ventilatie voor aanvoer van verse lucht, die met een veel lagere pijp toekan, mondt in het midden van de tunnel uit, de afvoer komt aan de kant. Geleidings-sc hotten BOVENDIEN zorgt het verkeer zelf dus voor een bepaalde ventilatie, maar het gevaar daarvan is, dat de ene stroom zeg maar Alkmaar-Haarlem een hoeveelheid afgewerkte lucht uit de Wes telijke tunnelkoker meeneemt, die listig weer in de Oostelijke wordt meegezogen door het tegemoetkomende verkeer Haar lem-Alkmaar. Om dit te voorkomen, bouwt men daar, waar de,, open" bak van de tunnelinvoer overgaat in de gesloten bak, hoge wanden op de scheidingen, om de lucht tegen te houden. Spoorwegtunnel eenvoudiger DE spoortunnel was wat dat betreft een eenvoudiger zaak geen ventilatie nodig en geen accoustische problemen. Er zal haast uitsluitend met electrisch of een enkele keer met diesel-materieel doorge reden worden (de Hoogoven-kolentreinen gaan straks allemaal over de Hembrug. omdat de helling voor dit soort verkeer te steil wordt en er gevaar voor breken van een trein zou bestaan) en deze treinen geven ten eerste geen of weinig rook en ze zorgen bovendien zelf voor een prach tige ventilatie. In Zwitserland ventileert men niet beneden de 3000 meter! Accous tische voorzorgen ziin evenmin nodig, om dat er voor de wagenbestuurder geen re kening gehouden hoeft te worden met de ..schrikreactie": hii kan nu eenmaal niet van zijn ijzeren staven afwijken en op die manier ongelukken maken. Alleen voor interlocaal verkeer WTELOVERWOGEN wordt de nieuwe W tunnel alleen gemaakt voor het in- terlocale verkeer fietsen en voetgangers zullen (met exnlosieve ladingen) over de nont moeten. Ten eerste maakt dit „af stoten" van het locale verkeer de tunnel bouw aanzienlijk goedkooer. daar één nont (waarvan nog niet helemaal bekend is. of hii inderdaad hii de Velser snoor- brug komt) nog altijd veel voordeliger werkt dan een serie roltrappen of liften plus een aparte fietsen- en voetgangers koker en bovendien is deze tunnel zo tvnisch voorbestemd om het doorgaande verkeer te verwerken, dat de7e onlossing aan alle kanten aanvaardbaar lijkt. Het locale Velsense verkeer zou overi gens toch een enorm eind moeten omrij- Zowel het nieuwe station Duin en Kruidberg, de halte Driehuis-Oost ter bediening van de twee woon- centra) als de daarvoor benodigde wegomleggingen in Santpoort.wor den op deze kaart weergegeven. De Hagelingerweg wordt rechtgetrokken en zal de spoorlijn bij de halte Drie huis-Oost via een tunnel passeren. den, om de tunnel te bereiken. Hoewel het wel kan, want onze tekening geeft aan, hoe een auto via het „enkele klaverblad" op de kruising Rijksweg-tunneltracé straks in de tunnelbak kan komen. DAT de Spoorwegen aanvankelijk niet zoveel met die Velsense tunnel op hadden en er nog altijd niet over kunnen juichen volgt al uit de bovenvermelde consequentie voor de Hoogoven-kolen treinen. Bovendien ging het voor N.S. met die Velserbrug best en betaalde het rijk de aanleg er van toch, zodat een tunnel voor de trein nauwelijks een vooruitgang betekent. En dan: de lijn Haarlem-IJmui- den wordt er met haar overstap-noodza- kelijkheid op het nieuw te bouwen station Duin en Kruidberg (zie ons kaartje van de toekomstige verkeerssituatie in Sant poort) ook al niet plezieriger op, temeer daar de verbinding IJmuiden-Beverwijk op een halve puzzle lijkt. Via Santpoort. In de toelichting op de begroting van O. K. en W., die een eindbedrag op de gewone dienst aanwijst van 534.837.581 (vorig jaar 493.983.509), zegt minister Cals dat hij de expei-imenten, die in de voorafgaan de jaren bij diverse takken van onderwijs zijn begonnen, krachtig wenst te blijven steunen. In de practische toetsing van een theoretisch als juist erkende didactiek en methodiek van het onderwijs ziet hij een uiterst belangrijk middel om tot een ver antwoorde onderwijsvernieuwing te gera ken. Evenzeer zal daartoe kunnen worden bijgedragen door een wijziging van de Nij verheidsonderwijswet, die momenteel te zijnen departemente wordt voorbereid. Met de staatssecretaris zal de minister het op prijs stellen, wanneer de Kamer het ontwerp betreffende het voorbereidend hoger onderwijs thans spoedig in behande ling wil nemen. Ten aanzien van het wets ontwerp op het algemeen middelbaar on derwijs hebben de minister en de staats secretaris hun mening nog niet definitief kunnen bepalen. Naast zijn streven tot verbetering van ons onderwijs, zowel in paedagogisch- didactische zin, als wat zijn opbouw en wat de salariëring der docenten aangaat, schenkt de minister bijzondere aandacht aan de vergroting van de studiemogelijk heden. Uit de begroting, waarin onder meer het bedrag der studiebeurzen a fonds perdu verhoogd is van 360.000 tot 1.000.000, moge overigens voldoende dui delijk blijken, hoezeer de minister van de noodzakelijkheid van deze voorzieningen overtuigd is. De belangstelling van buitenlandse stu denten voor de studie aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen neemt toe. Anderzijds is er in ons land veel behoefte aan een studieverblijf in het buitenland. De minister acht de bevordering van dit internationale contact van groot belang. Tegenover de beurzen die het buitenland aanbiedt aan Nederlanders, past hij daar om gaarne wederkerigheid toe. In verband met een en ander vraagt hij een verhoging van deze post aan. Monumentenzorg Met de gemeente Amsterdam zijn reeds geruime tijd besprekingen gaande om te ko men tot een restauratie van een groot aan tal woon- en pakhuisgevels in de oude bin nenstad van Amsterdam. Gevreesd moet namelijk worden dat, indien niet op korte termijn krachtige maatregelen genomen worden, een groot gedeelte van de thans nog zo karakteristieke binnenstad van Am sterdam over enige tientallen jaren ge sloopt of ingestort zal zijn. Wat een derge lijke ontluistering van Amsterdam alleen reeds voor het vreemdelingenverkeer zou betekenen is niet in getallen uit te drukken. Bovendien vormt de oude kern van Am sterdam, die in opzet en in uitvoering uniek is in de gehele wereld, op zich zelf reeds een zodanig belangrijk cultuurmonu ment, dat het behoud daarvan zo enigszins mogelijk verzekerd moet worden. Op de gemeentebegroting van Amsterdam voor het jaar 1953 is voor dit doel reeds een bedrag van 1.000.000 uitgetrokken. De minister heeft gemeend in beginsel ook van rijkswege voorlopig een gelijk bedrag in uitzicht te moeten stellen, te verdelen over drie jaar. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Amsterdamse Volksuniversiteit zal de kameropera „Camerata" op Woensdag 30 September in de hoofdstedelijke Stads schouwburg de eerste voorstelling van „Het geheim van Suzanna" van E. Wolf Ferrari geven. Deze première is mogelijk gewor den, dank zij de bescheiden subsidie, die van overheidswege in afwachting van de definitieve subsidiëring der opera in ons land aan Camerata is verstrekt. De voort zetting der werkzaamheden is mede moge lijk door de steun van het Prins Bernhard- fonds, zo heeft de artistieke leider, de heer Max van Doorn, gisteren tijdens een pers conferentie meegedeeld. Voorts zal onder leiding van de nieuwe regisseur Wim Ves- seur „Het meisje van Elizonde" van Jacques Offenbach op het répertoire wor den genomen. Camerata brengt de stukken in Neder landse vertaling, mede om auteurs aan te moedigen hun capaciteiten in dienst van de opera te stellen. Het herrezen gezel schap bestaat uit: Nina Bergsma, Dora van Loorn-Lindeman, Wiebe Drayer, Elisabeth Glastra van Loon, Paul Hameleers, David Hollestelle, Watty Krap, Henk Meyer, Jeanne van de Rosière, Nelly Smit, Willy de Soet, Erna Spoorenberg, Tom Tadens, Piet Tra en Peter de Vos. De voorstelling op 30 September zal de eerste openbare van dit thans vier jaar bestaande ensemble in Amsterdam zijn. Geref. kerken Bedankt voor Nieuw-Buinen en voor Nieuwlande H. K. Poelman Azn. te Andel (N. Br.); voor Surhuisterveen L. Zwanen burg te Schoonebeek. er kort weergegeven) Veilig verkeer. Betreffende het schrijven van de heer Vasbinder in de courant van 23 September: Driekwart der wielrijders gedraagt zich alsof zij zelfmoordplannen hebben. Elke Nederlander wordt geacht de wet te kennen, doch genoemd gedeelte der wiel rijders kent zelfs de wet niet betreffende iets waar ze dagelijks mee in aanraking zijn. De meest simpele verkeersregels zijn hun onbekend. Zulks is toch op zijn zachtst uitgedrukt, onachtzaam te noemen. Hierbij wil ik natuurlijk niet generali seren, zo goed als onder de wielrijders menig heer in 't verkeer is, zijn er onder de automobilisten inderdaad lieden met piraatachtige neigingen. Wat betreft de daden die de heer Vas binder verwacht, kan ik één overheidsdaad noemen die zeer vele ongelukken zou kunnen voorkomen, namelijk het instel len van een rijexamen voor berijders van rijwielen en bromfietsen. Dan nog een raad voor de heer Vasbin der: laat die één dag eens achter 't auto stuur kruipen en hij zou tot verrassende ontdekkingen komen. JOH. M. H. Aangezien de verschillende categorieën weggebruikers nu aan het woord geweest zijn, wordt de discussie over dit onderwerp gesloten. (Red.) In het tijdvak van 1 Juli tot 19 Septem ber werden aan bloembollen uitgevoerd 10.825.756 kg tot een waarde van 340.094.229. De cijfers over hetzelfde tijd vak in 1952 waren: 10.738.295 kg en 34.603.400. Er is dus een stijging in het aantal kg en een daling in waarde waar te nemen. In hetzelfde tijdvak werden 1.758.066 kg naar Canada uitgevoerd tot een waarde van 4.686.857. De cijfers in 1952 waren: 1.725.130 kg en 4.609.215. In totaal wer den naar Amerika en Canada 162.603 kisten bloembollen verzonden. Verleden jaar waren het er 159.141. Vrijdagmorgen om negen uur is de vijf jarige Cornelis Hartog, wonende aan de Zomervaart in het water van de Zomer- vaart gevallen. Een 29-jarige voorbijganger heeft het jongetje door handreiking op het droge bracht. Het jongetje had veel modder bin nen gekregen en is ter observatie in het Sint Elisabeths Gasthuis opgenomen. Vrijdagmiddag om twaalf uur reed de dertigjarige geestelijke A. J. van der Z. uit Oosterbeek per bromfiets op de rijweg van de Amsterdamse vaart. Ter hoogte van de Bakhuizen van den Brinkstraat stak een twintigjarige wielrenner de weg over en reed tegen het achterwiel van de bromfiets. De heer Van der Z. viel en is met een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding in de Mariastichting ter verpleging opgenomen. De wielrenner had geen letsel. ZONDAG 27 SEPTEMBER 1953 HAARLEM Ned Herv Kerk Grote Kerk, Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest 7: Dr. A. J. Rasker. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Noorder- kerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. C. de Ru, van Zandvoort. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. R. H. Oldeman, van Heemstede. Ba- kenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. J. Kal. 10.30: Jeugddienst. Ds. P. Fagel, van Brussel. Kapel Sarepta, Hazepa- terslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. A. Boschma, van Overschie. 10.45: Ds. J. de Klerk, van Heemstede. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 4.30: Ds. F. R. A. Henkels, van Heemstede. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dr. J. van Dorp. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. K. H. Oosterhagen. West, Leidsestraat 10: Dhr. J. W. Jongbloed, Theol. Cand. Over- veen. Zuid. O. Groenmarkt 10: Dhr. A. Zon- nevijlle. Geb. v. Vrijz. Herv., Jacobstraat 6. 10.30: Dr. J. de Graaf, Arnhem. Eglise Wal- lonne. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Alle-Dag-Kerk. Dinsdag 7.30 en Woensdag 3: Contactsamenkomst.en met gerepatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk. Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbe- spreking, Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Dhr. de Redelijkheid, Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: J. F. S'noeks, H'lem 7.30: Ds. Jac. Buiten. Haarlem. Woensdag geen samenkomst.Zuiderkapel, Zuiderstr. 15 10: Rev. G. Brucks uit Canada. 5: Dezelfde. Mededelingen over het Evangelie in Spanje 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Rev. G. Brucks tmet medewerking van het J. N. V. C.-mu- 'ziekclubjé uit IJmuiden-Oost. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar, Maranatha-lezing. Broederge meente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgi sche Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Dhr. A. A. Esmeyer Jr., uit Nieuwendam. Evang. Luth. Gemeente, Witte Hei-enstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Ge meente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. A. H. Haentjens, van Heemstede. Geref. Kerk. Kloppersingel kerk. H. Av. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk. 10: Ds. Js. v. d. Linden, R'dam-Delfshaven. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Jagersma, van Groningen. Geref. Gemeente. Ridderstr. 29. 10 en 5: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. K. de Gier, uit Lisse. Gereform. Gemeente (uitgetredenen), Wolstraat 7. 10 en 4: Lees dienst. Oud-Ger. Gemeente in Ned., Park laan 21. 4.30: Leesdienst. Donderdag 7.30: Dhr. Kamp, van Utrecht. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel. 10.30: Ds. J. W. Weeftink, 7: Dezelfde. 8.15: Jeugdsamenkomst Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dienst des Woords. 10: Zondagsschool. 7: Openbare Samenkomst. Donderdag 7.45: Samenkomst Vrijdag: 8: Jeugdsamenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samen komst. (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, H'stede Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Sa menkomsten. De Christengemeenschap, Wes- terhoutpark 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. Ge meente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Eredienst (met H. Avondmaal en preek). (Kinderbijbelklassen tegelijkertijd). 19.30: Avonderedienst. Dinsdag 20: Damesbij- belklas. Donderdag 20: Bijbelstudie voor allen. Volle Evangeliegemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dhr. J. Zeegers. 12—13: Jeugd- Een vreemd samenstel van tandwielen en kettingen, sommige op hun plaats gehouden door veren, vertoont deze fiets, waarop men óók nog kan fietsen. Ze is een ontwerp van de Fransman M. Schaeffer, die haar zal demonstreren op de komende Najaars tentoonstelling in Parijs. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 samenkomst. 7: Opwekkingssamenkomst. H. Sierhuis, Zendeling in Opleiding voor Siam. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstr. 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags- Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag: 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Janssti-aat 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefibeweging, Nassauplein 8. 11: Univei'sele eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstr. 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. Elsa Kaiser, den Haag. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10: Lees dienst. 5: Prof. G. Wisse. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. M. v. d. Voet. Immanuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Dr. M. v. d. Voet Ge- zinsdienst v. d. Zondagsscholen. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 7: Ds. N. Padt. Stich ting „Petra". Noorderkapel (einde Mina- hassastraat). Woensdag 30 Sept. 8 uur: Dhr. Th. Dikkes, uit Leiden. Medewerking van muziek en zang. Alg. Chr. Jeugd Gemeen schap „Gideon", Kastanjestr. (ing. onder de poort). 26 Sept. 7: Lichtbeelden o.l.v. Dhr. I. E. Ketellapper, van Haarlem. Geref. Kerk Sionskerk. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Ds. Js. v. d. Linden, R'dam-Delfshaven. Noord- Schoterkerk. 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. Jss. v. d. Linden. Chr. Geref. Kerk, Flores- straat 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10 en 8: Oogstfeestsamenkomsten. 7: Openlucht Soen- daplein. Leider: Kapitein J. v. d. Woude. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminanlein. 10: Ds. Adr. Oskamp Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond. Post- laan 16. 10.30:'Ds. J. J. Thomson, N.P.B., Baarn. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan. 10: Dr. A. Don- dorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Heren weg 111. 10 en 5: Ds. van den Born. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel, 12—15 j. Wijkgebouw „De Stal". Relig. Kring, Eiken laan 5. 10.30: Ds. W. Muilwijk, Remonstr., Hilversum. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Landidaat C. Klap wijk te Den Haag. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. Ch. de Beus. 10.30: Ds. O. Norel, uit Leiden. 10.15: Jeugdkerk Maranatha, 16—20 j. dhr. D. C. L. van Dijk. leraar Coornhert Lyc. 9: Jeugdkapel, 12—15 j. Maranatha. Donkere- laan. 11.45: Zondagsschool, 5 en 6 j.: Kleuter school Boslaan. 712 j. Jeugdhuis en Ma ranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem., Den Haag. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Ds. F. C. Zwaai, van Winterswijk. 19.30: Ds. H. Volten van Wageningen. Vrije Kath. Kerk. Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30. Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. van Winterswijk, uit Grijpskerk. 10.15: Zon dagsschool Julianakwartier, Kon. Wilhelmi- naschool a. d. Dompvloedslaan. 12—13: Zon dagsschool Ramplaankwartier, Irene, Els- woutslaan 1. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. M. S. J. de Jong, Noordwijkerhout. 19: Ds. G. v. Veldhuizen, Rotterdam. Jeugddienst,. Chr. Geref. Kerk. 10: Leesdienst. 17: Ds. R. Sluiter HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. Moerhoud, van Katwijk a. Zee. 7: Ds. Chr. Eerhardt, van Hillegom. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. C. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. J. A. van Boven. Abbenes 9.30: Prof. Dr. G. C. van Niftrik. 6.30: Ds. M. C. Don. Bethelkapel 10: Ds. J. A. van Boven. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorpskerk 10.30: Dr. A. J. Rasker, Haarlem. „De Toorts" 9: Ds. A. Noorman, Zaandam. „De Kapel" 7: Ds. D. Ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. J. Kroon Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. I-I. Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. A. J. van Rhijn, pred. te Haar lem. H. Avondmaal. 7: geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: J. Dammuller, Evangelist te Alkmaar. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. J. v. d. Poll, van Weesp. Ned. Prot. Bond 10.15: Mej. Du Rieu, van Leiden. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. B. Timmer Den Haag. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Leesdienst. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. ZATERDAG 26 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Daar moet je een vrouw voor zijn", Het Vrije Toneel, 8 uur. Vleeshal: Haarlemse architecten exposeren, 710 uur. City: „Daar komen de tanks", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Avontuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Two tickets to Broadway", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Berucht, beroemd, bemind", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene handschoen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Min of meer een meermin", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling: „Gif tige lippen", 18 jaar, 23.30 uur. ZONDAG 27 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Daar moet je een vrouw voor zijn", Vrije Toneel, 8 uur. Vlees hal: Haarlemse architecten exposeren, 15, 7—10 uur. City: „Daar komen de tanks", 14 jaar, 2,15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Avontuur", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Zondagmorgen, 11 uur, „Zeden en gewoon ten in het land van de Mau Mau", 14 jaar. Minerva: „Two tickets to Broadway", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Be rucht, beroemd, bemind", 18 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene handschoen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Min of meer een meer min", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 28 SEPTEMBER Gebouw Zang en Vriendschap: Christen Spiritualistisch Centrum De Grotere we- feld, 8 uur. Vleeshal: Haarlemse architecten exposeren, 1—5, 7—10 uur. City: „Daar ko men de tanks". 14 jaar, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Avontuur", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Two tickets to Broadway", alle leeft., 8.15 uur. Remhrandt: „Berucht, beroemd, bemind". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.13 uur. Palace: „Het mvsterie van het leven", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene handschoen", 14 j„ 2, 7 cn 9.15 uur. Lido: „Min of meer een meermin", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6