Deze herfst nieuwe wervings actie voor B.B. in Haarlem F. DAMIAANS EN ZN Herdenkings- en dankdienst in de Kloppersingelkerk Nieuwe Nederlandse film gereed Kort en bondig Gaat U verhuizen of gaat over zee Een bril? FEDERMANN* NATUURLIJK* neven aan de redactie Pluimvee-expositie te Heemstede Bevrijdt U Raadslid stelt vragen over Deense reis Voor de bouw van een gymnastieklokaal Lou Bandy in eeti nieuwe rol Multi-film gaat zilveren jubileum vieren 8 Meer begrip voor belang der B.B. bu' de bedrijven <53ri Filmavond van HJC in Minerva Theater Van Otterloo dirigeert in Scala te Milaan Ds. A. M. Boeyinga jubileerde Voor het eerst sinds 1948 Actie tegen alcohol bij snelverkeer Binnenbrand bij Haarlemse schoenenindustrie Twee maanden voor vader die zoon verborg Jeugdleiderscurcus officieel geopend Waarderingstoeslag bij Droste ingevoerd G. Wisse sprak over het protestantisme in Spanje Amerikaanse torpedoboot- jagers passeerden IJmuiden DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAt^ËLAD - OPRÉCHTE H.AARLEMSCHE COURANT Over de activiteit van de Haarlemse Propaganda Commissie Bescherming Be volking, bestaande uit mevrouw M. D. Eickholzde Wijs en de heren E. H. Tenckinck (voorzitter), Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, J. M. Bonfrer, M. J. van Buren, Mr. P. Fuhri Snethlage, G. Koot. H. W. M. van Os, P. W. Peereboom, L. Silvis onder erevoorzitterschap van de burgemeester van Haarlem is na de wervingsactie van April j.l. weinig meer vernomen. Toch heeft deze commissie geenszins stilgezeten. Haar jongste vergadering vond dezer da gen plaats en hiertoe waren de wijkhoof- den uitgenodigd voor nuttig rechtstreeks contact met deze leidende figuren, dat uiteraard reeds voortdurend heeft bestaan tussen hen en de gemeentelijke dienst B.B. Deze vergadering werd verder niet alleen zoals gebruikelijk bijgewoond door het hoofd van laatstgenoemde dienst en zijn plaatsvervanger, maar ook door de heer Suermondt namens de landelijke Stichting ter Bevordering van de Bescher ming Burgerbevolking. Het voornaamste onderwerp ter bespre king was een hernieuwde wervingsactie die in deze herfst zal plaatsvinden en die op de basis van het zoeken van persoon lijk contact zal zijn gebaseerd. Over dit punt ontspon zich een vruchtbare gedach- ten wisseling. Voorts werd medegedeeld dat de resul taten der eerste actie stellig bevredigend mogen worden genoemd, ofschoon nog op sommige punten misverstanden omtrent de vorm der organisatie waren blijven be staan. Deze zijn grotendeels uit de weg geruimd, hetgeen de verdere werving on getwijfeld ten goede zal komen. In de be drijven wordt bijv. steeds duidelijker inge zien, dat een werknemer, die zich bij de B.B. verbonden heeft, door de daar te ver krijgen opleiding ook van bijzonder nut is voor .de bedrijfszelfbescherming in tijden van gevaar. Zekerheid Ook is het besef hoe langer hoe meer doorgedrongen, dat het van zeer groot be lang is voor de werkers om te weten, dat in tijden van nood in de wijk, waarin zij wonen grondig onderlegde blokploegen aanwezig zullen zijn, waardoor zij hun ge zinnen extra beveiligd weten. Ter vergadering werd bekend gemaakt ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen IndischHollandse Jongerenbond De Indisch-Hollandse Jongerenbond hield zijn jaarvergaderig in ..Brinkmann" en het bestuur werd voor het komende verenigings jaar alsvolgt samengesteld: W. Solkamans fvoorzitter). Joh. Rijbroek, Elzenplein 5, Haarlem (secretaris), F. Elion (penning meester). mej. I. de Boer en A. Hupez (commissarissen) Het het oog op het aanstaande lustrum in Januari 1954 werd een lustrumcommissie be noemd. bestaande uit mejuffrouw E. Zeydel en de heren Ed. Kolster, R. Comanne, J. van Buuren en H. J. Waller. Medegedeeld werd. dat de I.H.J. in het aanstaande basketball seizoen met een aspiranten-, twee dames- en drie herenteams aan de competitie zal deelnemen. ADVERTENTIE Naar alle windstreken verhuizen wij Uw huisraad en onder volle garantie, met goed materiaal en prima vakkun dig personeel, dat bij ons in vaste dienst is. - Vraag eens offerte ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 VERHUIS- EN EMBALLEERBEDRIJF pi er kort weergegeven) Spiegel. Tussen de halten Vijverlaan en Den Hout (lijn 1 en 2) ligt een naar mijn mening zeer gevaarlijk punt namelijk de hoek van Linnaeuslaan en Oosterhout- laan. Het uitzicht wordt zeer belemmerd door het huis op de hoek. Nu staat er recht tegenover de hoek een lantaarnpaal die best van een niet zo grote, maar stevige spiegel voorzien zou kunnen worden, zo dat de buschauffeurs tijdig een eventueel van de andere kant komende bus kunnen opmerken. De kosten kunnen geen bezwaar vor men: en hoewel het daar niet zo erg druk is, is een ongeluk (misschien met dode lijke afloop) zeer wel mogelijk. K. HOEKENDIJK dat in Haarlem het ondertekenen van de verbandacte door degenen, die zich hebben aangemeld, dank zij een volledige voor lichting van de zijde van de dienst B.B. zeer vlot verloopt. Er zijn nu reeds meer dan duizend van dergelijke acten getekend en deze formele binding is nog lang niet voltooid, zodat er ongetwijfeld nog vele zullen volgen. Sterk wordt gevoeld, dat de organisatie in Haarlem na de aanvullende wervingsactie in de herfst tot een volledig welslagen zal kunnen worden geleid. De wijkhoofden op de vergadering aan wezig gaven er volop blijk van het grote belang van een perfecte organisatie in te zien en de voorzitter dankte hun terecht voor de toewijding, die zij aan de leidende taak in de hun toevertrouwde wijk ten koste leggen. Dinsdagavond 6 October houdt de Haar lemse Jazz Club in het Minerva Theater in Heemstede een filmavond, waarop de film „Birth of the Blues" vertoond zal worden, voorafgegaan door het optreden van het huisorkest van de Haarlemse Jazz Club, de „Jig Rhythm Club" onder leiding van John Èaston. Bovendien zal nog vertoond worden de tekenfilm „Boogie Woogie Bugle Boy Of Co.B." en een korte film van het Quintet Stephane Grapelly, met onder an dere George Shearing, Ray Ellington, Dave Goldberg en Coleridge Goode. De dirigent Willem van Otterloo is dooi de directie van de Scala te Milaan uitge nodigd om aldaar op 2 en 3 November het orkest van deze vermaarde opera te diri geren. Bovendien is Willem van Otterloo nog gevraagd om op 6 November een con cert door het philharmonisch orkest van Genua te leiden. Bij beide zal de „Ricer- care" van Hendrik Andriessen ten gehore worden gebracht. De leden der Gereformeerde Kerk in Haarlem hebben gisteravond in de Klop persingelkerk een herdenkings- en dank dienst gehouden ter gelegenheid van ds. A. M. Boeyinga's zilveren jubileum als pre dikant in Haarlem. Terwijl de gemeente de zegenbede van Psalm 134 zong, werden de predikant, zijn echtgenote en zijn fami lie langs de met talrijke bloemstukken versierde kansel de kerk binnengeleid. Hij werd verwelkomd door ds. L. Hoorweg Jr., die na een gezamenlijk gebed zijn toe spraak namens kerkeraad en gemeente ba seerde op een gedeelte uit de tweede brief van Paulus aan de Corinthiërs, waarin deze apostel hen voorhoudt, welke de kracht is die hem drijft, het Evangelie te verkondigen ondanks zijn menselijke zwakheden. Na Psalm 118 vers 14 te hebben laten zingen, zeide ds. Hoorweg onder meer: „Dit jubileum verschilt veel van andere jubilea. Wij laten onze belangstelling en vreugde er niet van afhangen, hoe goed iemand het er afgebracht heeft, dat ligt hier bui ten ons gezichtsveld. Wij worden hier met God geconfronteerd, die in ds. Boeyinga een van zijn dienstknechten heeft gezonden en hem onder ons deed werken, 25 jaar lang. En wanneer wij hier aan eigenschap pen herinneren, waarom hij in ons kerke lijk leven zo'n belangrijke plaats inneemt, dan moeten wij hèm daarom niet in de eerste plaats huldigen, maar God danken voor deze gaven." De spreker noemde als enkele dezer gaven zijn uitzonderlijke vitaliteit, zijn jovialiteit en afkeer van plechtstatigheid en tenslotte als een voorbeeldige eigen schap op vergaderingen: niet te spreken wanneer er niets te zeggen viel. „Wij zijn dankbaar dat Christus hem als instrument heeft willen gebruiken om zijn gemeente in Haarlem op te bouwen," zo besloot ds. Hoorweg. Nadat het Evangelisatiezangkoor van het district-Zuid de jubilaris had toegezongen, spraken achtereenvolgens de heren W. Geuzebroek die hem namens de ge meente een bedrag onder couvert over handigde, bestemd voor een vacantiereis P. Kooy Jr., namens de cathechisanten en de heer A. Steönhoek namens de Evange lisatie in het district-Zuid. In een van deze toespraken werd herinnerd aan de toewij ding van de predikant voor de zwemsport. Na het zingen van Psalm 72 vers 11 door de gemeente kwam ds. Boeyinga zelf aan het woord, naar hij zeide „de laatste keer vóór de splitsing van de Gereformeerde Kerk in Haarlem in twee zelfstandige ge meenten. In de 25 jaar van zijn ambt in Op de Maandagavond gehouden vergade ring van de Pluimveevereniging ,,De Een dracht", waarvoor in het R.K. Verenigings gebouw van de zijde der leden slechts een matige interesse bestond, kon de voorzit ter, de heer R. Donkelaar, twee bijzonder belangrijke mededelingen verstrekken. In de eerste plaats zal Vrijdag 27 November te Heemstede, voor het eerst sinds 1948 weer een Pluimvee-tentoonstelling wor den geopend. Tot nu toe was dat door de vogelpest niet mogelijk. De komende expo sitie, welke in het R.K. Verenigingsgebouw gehouden wordt, draagt weer een provin ciaal karakter en mag zich nu reeds in een dermate grote belangstelling verheugen, dat het bestuur inmiddels de toezegging ontving van drie wisselbekers, enige geld prijzen en een aantal luxe- .en gebruiks voorwerpen. Ten tweede stelde hij de leden in kennis met het besluit, genomen op de algemene vergadering van de Raad van Beheer, wel ke een contributieverhoging inhield en de verplichting deze aanzienlijk vroeger af te dragen: zulks wegens een gewijzigde in deling van het boekjaar. Namens de gc-rr.eentè overhandigt de heer W. Geuzenbroelc aan de jubilaris een ge schenk onder couvert, een bedrag, dat door de gemeente bestemd werd voor een vacantiereis van de predikant en diens echtgenote. Haarlem zeide hij ongeveer 2500 keer te hebben gepreekt, 634 kinderen te hebben gedoopt, 210 paren in het huwelijk te heb ben bevestigd en 333 begrafenissen te heb ben geleid. In deze période steeg het zie lental van de gemeente in Haarlem van 4000 tot 6500 en het aantal kerkgebouwen werd met vier uitgebreid (de aula van het Christelijk Lyceum aan de Emtnakade meegerekend). Hij uitte zijn dank aan God te hebben mogen arbeiden aan de zonzijde van het leven. Betreffende de waarderende woor den aan zijn adres zeide hij: ..bij jubilea wordt gewoonlijk met glans-verf gewerkt, maar de buitenlucht van het gewone leven haalt er wel weer af wat er teveel op zit." Het zangkoor „Jubilate Deo" gaf ten slotte een uitvoering van Psalm 146, onbe rijmd, volgens een bewerking van Leo Mens. Daarna kreeg de gehele gemeente de gelegenheid, de jubilaris en de zijnen de hand te drukken. ADVERTENTIE van rheumatiek. spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen Neemt daarvoor regelmatig Togal. het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drog. f 0.95, 2.40, 8.88. Van 3 tot 10 October Van 3 tot 10 October zal de plaatselijke commissie van de Vereniging voor Alco- holbestrijding bij het Snelverkeer in Haarlem een actie voeren. Door het plaat sen van een autowrak op een centraal» punt in de stad, door het aanbrengen van affiches in garages, winkels, wachtkamers van doktoren en politiebureaux en andere in het oog lopende plaatsen, spandoeken, strooibiljetten en een geluidswagen zal deze vereniging trachten de Haarlemse weggebruikers nog eens te herinneren aan de gevaren, die het gebruik van alcohol houdende dranken bij snelverkeer met zich kan meebrengen. De V.A.S. weet, dat zij voor een niet een voudige taak staat, daar de ondervinding haar heeft geleerd, dat er niet altijd en overal begrip bestaat voor haar bedoe lingen. De vereniging stelt zich ten doel de openbare mening zodanig te leiden, dat ieder, die aan het verkeer deelneemt, zich kort vuor en tijdens het rijden ont houdt van alcoholhoudende dranken. Verbod, dwang, dreiging met straf en soortgelijke middelen om de auto- of mo torrijder de verleiding van alcohol te doen weerstaan, acht de V.A.S. maatschappelijk weinig bevredigend en derhalve van ge brekkige aard. Werkelijk drankvrij snelverkeer is al leen te bereiken meent zij, wanneer zo wel de autobestuurder als zijn kennissen worden overtuigd van de noodzaak van onthouding voordat men achter het stuur plaats neemt. Tot nog toe moest de plaatselijke com missie haar acties voeren met gemeente subsidie en een geringe geldelijke steun van het bedrijfsleven. De commissie koestert de hoop dat de nu volgende actie en het werk dat in de toekomst nog zal worden gedaan de belangstelling voor het streven der vereniging zullen vergroten zo dat zij op meer financiële en daadwerke lijke steun kan rekenen. In het perceel aan de Bloemhofstraat, waar de „Fort"-schoenenindustrie is ge vestigd, werd gistermiddag omstreeks vier uur een rookontwikkeling opgemerkt, die onder de houten vloer vandaan kwam. Het personeel heeft via een luik met de in de fabriek aanwezige brandslang de brand geblust. De ter plaatse verschenen brand weer heeft nog een gedeelte van de vloer opgebroken, omdat zich daar nog een klei ne vuurhaard bevond. Op het gedeelte van de vloer, waaronder de brand was ont staan, was een machine geplaatst, waarop door middel van amarilsteen en een auto matische hamer schoenen worden bewerkt. De hierbij ontstane leerstof wordt door middel van buizen afgevoerd in een beton nen put buiten de fabriek. In deze buizen worden ook de* spijkerdeeltjes, die door de bewerking van de schoenen loskomen en vaak gloeiend zijn, afgevoerd. Vermoede lijk is in de afvoerbuis een verstopping ontstaan, waardoor de aldaar aanwezige leerstof door de spijkerdeeltjes is gaan smeulen en later in brand is geraakt. Hierdoor is de afvoerpijp vermoedelijk oververhit geraakt en is de vloer, waar onder de pijp doorloopt, gaan branden. Door de brand zijn enkele vloerbalken be schadigd. Het bedrijf is verzekerd. Het Amsterdams gerechtshof heeft van ochtend de 59-jarige grondwerker'J. G. uit Beverwijk, die zijn door de kinderrechter ter beschikking van de regering gestelde en in Valkenheide verpleegde minderjarige debiele zoon bijna twee jaar in zijn wo ning voor de politie verborgen had gehou den, conform de eis veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De verdachte was in eerste instantie dooi de rechtbank te Haarlem tot vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk, veroor deeld. In het jeugdhuis aan de Gedempte Oude gracht te Haarlem heeft drs. G. J. van den Berg gisteravond de door de Hervormde en Vrijzinnig-Hervormde Jeugdraden georga niseerde jeugdleiderscursus met enkele woorden geopend. De spreker verklaarde, dat het geen origineel idee van Haarlem is geweest, een jeugdleiderscursus te organi seren. In Amsterdam en Den Haag had men hiertoe het initiatief genomen en daar was ac cursus zo'n groot succes geworden, dat men nu ook in Haarlem er op vertrouwt, dat ook hier de cursus ten volle zal slagen. Die kans is zeer.groot, want er hebben zich zoveel cursisten opgegeven gisteren werd de negenenzestigste deelnemer inge- schreven dat men tot een splitsing in twee groepen moest overgaan, terwijl ook meer docenten moesten worden aangezocht. Spreker vermeldde nog, dat de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale en de Hervorm de Kerk vrijwel gelijktijdig op het idee zijn gekomen, een dergelijke jeugdleiders cursus te openen. Aan het eind van deze cursus, die tot 22 Mei 1954 zal duren, zal men naar alle waarschijnlijkheid een weekend er op uit trekken, om het geleerde in praktijk te brengen. De voorzitter van de Algemene Bedrijfs- bond van Arbeid(st)ers in Voedings- en gcnotsmiddelenbedrijven, de heer J. B. Dinkla, heeft gisteravond op een vergade ring van personeel van de Droste's Cacao- en chocoladefabrieken te Haarlem een toe lichting gegeven op de nieuwe ai'beidsvoor- waarden die voortaan bij Droste zullen gelden. De voornaamste verbetering houdt in, dat een waarderingstoeslag van 0 tot 10% zal worden ingevoerd boven het loon. Ge middeld kunnen de arbeiders van Droste dus 5% meer loon behalen dan tot 1 Sep tember het geval was, voor zover zij al niet onder een toeslagstelsel werkten. De toe slag over de reeds verstreken weken van September werd Vrijdag voor het eerst uitgekeerd. De invoering van het systeem van merit- rating (een vorm van prestatieloon) werd door de Bedrijfsunie reeds geruime tijd bepleit. Onderhandelingen met het Sociaal Comité voor de Suikerverwerkende indus trie hebben er toe geleid dat thans de mo gelijkheid is geschapen voor toepassing van een waarderingstarief tot maximaal 10% voor de gehele bedrijfstak. Daar de directie van Droste reeds voor dien te kennen had gegeven dat zij accoord zou gaan met de invoering van een waar deringstoeslag indien deze zowel door werkgevers als werknemers zou worden aanvaard, heeft het College van Rijksbe- rniddelaars reeds aan Droste de toestem ming tot de uitbetaling van de toeslag ver leend. Op Donderdag 15 Oc tober zal in het Flora- theater te Amsterdam de première worden gegeven van de nieu we Nederlandse film Rechter Thomas" naar het boek van Francois Pauwels en onder regie van Wal ter Smith. Er is met deze film blijkbaar efficient gewerkt, ivant de opnamen waren binnen de vastgestelde tijd be ëindigd. Men ziet hier een scène uit de film met v. I. n. r. Rini van Slingelandi, Henk van Buuren, Cor Cremer en Lou Cremer. Zaterdagavond zijn de heren D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs, Kunst en Sportzaken, D. Beets, voorzitter van de Sportraad, D. Heiloo, architect van Open bare Werken, S. Heijers, gemeentelijk in specteur voor de lichamelijke opvoeding, H. van den Hoek en H. Stapel, leden van de technische commissie in de Sportraad, teruggekeerd van een reis naar Denemar ken, waar zij de bouw en inrichting van gymnastieklokalen hebben bestudeerd. Met name zou deze reis verband houden met de bouw van een nieuw gymnastiek lokaal bij de P. H. van der Leijschool in Oud-Schoten, waarin men dan een aantal Deense opvattingen over de bouw van dat soort lokalen zou kunnen toepassen. Een een ander heeft de heer J. W. Th. Fib be (V.V.D.) aanleiding gegeven de heren bij hun terugkeer te verrassen met enige in de raad te stellen vragen aan het College van B. en W.. Hij wil wel eens weten of deze reis geheel of gedeeltelijk voor 'rekening van de gemeente is gemaakt en zo ja, of de raadsleden daarvan dan ook eens een specificatie van de kosten te zien krijgen. Voorts informeert de heer Fibbe of het nu wel noodzakelijk was om de reis met een gezelschap van zes man te maken i en of niet net zo goed mogelijk was ge- j weest een ter zake kundige af te vaardigen - dan wel - (nog eenvoudiger) de tekenin- gen en gegevens der te bestuderen lokali- j teiten per post aan te vragen. i Tenslotte stelt de heer Fibbe de ge- wetensvraag of het nu wel verantwoord is in deze tijd van nog steeds geboden sober heid - die ender meer tot uitdrukking komt in de krappe uitkeringen uit het gemeente fonds - dergelijke uitstapjes te maken. Professor G. Wisse heeft in de Gerefor meerde kerk aan de Kloppersingel in* Haariefn een overzicht 'gegeven van het leven van de protestanten in Spanje. Spre ker vertelde uitvoerig hoe en op welke manier de protestanten door het regiem van de regering-Franco verdrukt worden. Met foto's, pamfletten en afschriften van vonnissen illustreerde professor Wisse zijn rede. Tevens verhaalde hij hoe de protes tanten zich ondanks deze tegenwerkingen bewonderenswaardig gedroegen. In het tweede gedeelte van zijn rede wekte spreker de aanwezigen op niet in anti-papisme de kracht 1e zoeken, maar in een positief kennen, belijden en beleven van de beginselen van de Reformatie. Aan het slot van de avond zongen de tal rijke aanwezigen staande het Lutherlied: Een vaste burcht is onze God. De collecte voor de verdrukten bracht ruim duizend gulden op. Twee Amerikaanse torpedobootjagers van 2200 ton elk, de „Harold J. Ellison" en de „Charles S. Sperry", verlieten van morgen om kwart voor acht de sluis op weg naar Amsterdam. De schepen heb ben ongeveer driehonderd officieren en minderen aan boord. Zij behoren tot de Amerikaanse zeestrijdkrachten in het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan. Met ingang van 1 October krijgt het Haarlemse hotel Lion d'Or, zoals wij reeds eerder meld den, een andere eige naar: de komiek Lou Bandy, die overigens in dit vak geen onbe kende is, want ruim een kwart eeuw ge leden heeft hij met zijn intussen reeds lang overleden broer Willy Derby een soortgelijk bedrijf uitgeoefend. Dezer dagen kwam de nieu we exploitant, die eigenlijk Dieben heet, alvast de gang van zaken eens inspecte ren. Zoals men op de foto kan zien, maakte hij van de gelegen heid gebruik om zich te oefenen - met de onmisbare hoed in de hand - in het ont vangen van gasten. Wat dat betreft be hoeft hij zich geen zorgen te maken, want de omgang met publiek is hij ge wend. Wat wij ons alleen afvragen is, of er nu ook aan Lion d'Or een terras zal worden toegevoegd, waar zijn bezoekers de door hem zo ge prezen zon kunnen opzoeken. Op de plaats waar nauwelijks een half jaar geleden nog de zware Duitse betonnen bunkers stonden, het Museumplein te Am sterdam, heeft de president-directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, gisteren het nieuwe busstation-passagekantoor van deze maatschappij geopend. Het is een schepping van de Amsterdamse architect J. II. Groene- wegen cn bestaat uit een lange lichte hal. Het gemeentebestuur vair Groningen heeft benoemd tot administrateur van de Groninger Orkest-Vereniging en van de Groningse Stadsschouwburg de heer R. van der Horst, tot dusver administrateur van het Gelders Orkest te Arnhem, als opvolger van mr. H. Waage, die onlangs zakelijk leider van het Concertgebouw-Orkest is geworden. De heer Van der Horst is gekozen uit 531 candidaten. Het nieuwe stadhuis in Den Haag aan het Burgemeester De Monchyplein zal op Zaterdagmiddag 17 October officieel in ge bruik worden genomen. Des avonds wordt op het Burgemeester de Monchyplein aan de burgerij een feest aangeboden. In een boring van de Nederlandse Aard olie Mij. bij Zuidwolde in Drente werd op een diepte van ongeveer 2000 m. een laag aangetroffen, waarin zout water en ver moedelijk ook enig aardgas voorkomt. De vondst is waarschijnlijk niet van practische betekenis. De pogingen om het Finse stoomschip Bore VI vlot te trekken zet men nog steeds voort. Het schip liep in de nacht, van 31 Januari op 1 Februari vast op het strand van Schouwen bij de gemeente Haamstede. De rhilipsfabrieken te Drachten zullen worden vergroot. De N.V. Philips heeft het gemeentebestuur van Smallingerland ver zocht hiervoor een lening van f 4.000.000 te verstrekken. B. en W. willen thans dit be drag lenen van de Bank voor Nederlandse Gemeenten om het aan Philips te verstrek ken tegen 2 15/16 pet. rente met een looptijd van tien jaar. Vrienden van de schrijver A. M. de Jong. die tien jaar geleden door moorde naarshanden is gevallen, willen zijn sterfdag herdenken op Zaterdag 17 October in zaal Nederheem te Blaricum. De zoon van de overledene, de heer A. de Jong en mr. Francois Pauwels, diens vriend, zullen daar het woord voeren. Na de herdenkingsbijeen komst begeven alle genodigden zich naar het huis waar A. M. de Jong heeft gewoond voor de onthulling van een gedenksteen, waarop te lezen zal staan „Hier leefde, werkte en stierf A. M. de Jong". Door onbekende oorzaak is gistermiddag brand ontstaan in de boerderij van de land bouwer H. Zuidberg, staande aan de Mars dijk in de gemeente Assen. De Asser brand weer kwam met groot materiaal, doch kon niet voorkomen, dat de boerderij geheel af brandde. De totale oogst ging verloren. Het meubilair kon grotendeels worden gered. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. De zevende lierenmodebeurs in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft gisteren haar poorten geopend voor de belangstel- tende détaillisten. Des avonds is het publiek in de gelegenheid geweest kennis te nemen van hetgeen de Nederlandse herenmode- en confectie-industrie presteert. Met de mo deshow „Van top tot teen" lanceerde men de nieuwste snufjes. De beurs, die tot en met 5 October a.s. is geopend, is georganiseerd door de gezamenlijke Nederlandse confectie- en herenmodefabrikanten. De heer A. K. II. Breebaart. burgemees ter van Poortugaal, is in cle leeftijd van 47 jaar overleden. De Haagse Kamer van Koophandel zal Donderdag 1 October haar honderdjarig be staan herdenken met een bijzondere zitting in de Ridderzaal. Post, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. fregat Dubois, welk schip thans onder weg is van Nederland naar de Koreaanse wateren, welke post wordt uitgereikt te Aden, Colombo, Singapore en Hongkong, dient resepctievelijk vóór 3, 12, 19 en 2f> October op het Marinepostkantoor te Am sterdam aanwezig te zijn. Het adres moet vermelden: naam, rang of kwaliteit, marine- nummer, „aan boord van Hr. Ms. fregat Dubois", Amstcrdam-C.S., harine. De haven, waar de post wordt uitgereikt, dient niet te worden vermeld. HAARLEM EN OMGEVING De Doopsgezinde Kring Heemstede houdt op Maandag 5 October, zijn eerste wijkavond van dit seizoen in het gebouw van de N.P.B. aan de Postlaan. Ds. C. P. Hoekema zal dan spreken over het boek van Nico Karant- zakis: ..Christus wordt weer gekruisigd". Gisteravond om half tien is er op de Raaks, hoek Gedempte Oude Gracht, een aanrijding ontstaan tussen de veertienjarige fietser J. G. en de zestienjarige fietsster J. M. G., die van de Gedempte Oude Gracht linksaf naar de Raaks reed. J. G„ die van de Raaks linksaf de Gedempte Oude Gracht opreed, verleende geen voorrang aan het meisje. Door de aanrijding viel zij op het wegdek en liep een hersenschudding op. Zij is ter verpleging opgenomen in het Grote Gasthuis. De heer C. G. Koen te Heemstede is aan de Technische Hogeschool te Delft ge slaagd voor het propaedeutisch examen scheikundig ingenieur. Op 29 October zal het bekende in het Kenaupark te Haarlem gevestigde film bedrijf Multifilm vijfentwintig jaar be staan. Naar wij vernemen zal dit feit op bescheiden wijze worden herdacht. De viering zal zich beperken tot een receptie op de dag van het jubileum zelf. Welk-een belangrijke plaats' het Haarlemse bedrijf in het Nederlandse filmleven inneemt is ge noegzaam bekend. Regelmatig worden films vervaardigd voor de Nederlandse televisie, in het bijzonder journaals, terwijl men voortdurend bezig is met opdrachten van allerlei aard. Nog onlangs kwam een kleurenfilm gereed voor reclame-doelein- deh. Wij stellen ons voor op de betekenis van Multi-film zeer binnenkort uitvoerig terug te komen, daarmee het jubileum der onderneming die aandacht verschaffend welke het in bijzondere mate verdient.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10