Loonsverhoging van 5 percent Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Daarom Bindend gesteld voor alle werknemers van drie en twintig jaar en ouder Haarlems oudste inwoonster overleden Regering beslist: Duitsland-conferentie met China gewenst Komt Eisenhower naar Europa? Het woord is aan Mevrouw Krouwels werd ruim 102 jaar T eleur stelling bij vakbonden Russisch antwoord Skyray doet aanval op Britse records Nieuwe oudste Vakbonden protesteren tegen verdrag met Spanje Weerrapporten s£ 6Se JAARGANG No 69 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 297e JAARGANG No 222 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONLANGS heb ik enkele dagen in de Franse hoofdstad doorgebracht. Bij mijn terugkeer, onder de verse indruk van Franse cultuur, las ik in de Haagse Post een beschouwing die opende met de woor den: „Frankrijk pretendeert het leider schap van Europa en vele Europese landen willen het dat gaarne geven, maar meer dan deze pretentie heeft Frankrijk niet te bieden. Het is eigenlijk bijzonder zonder ling, dat het in Europa nog steeds zulk een bijzonder gezag geniet en dat men van dat land nog steeds zoveel constructieve ideeën en zoveel leiderschap verwacht." Nu zijn wij in de laatste lijd evenmin verheugd geweest over de gang van zaken in Frankrijk als de schrijver van dat week_ bladartikel. Wij hebben er ons zelfs erg bezorgd over gemaakt en zullen dat blijven zolang een krachtige ommekeer niet is in getreden. Maar aan de mogelijkheid daar van twijfelen wij geenszins. Evenmin, zo als op deze plaats geschreven is, aan de snelheid van het herstel als die ommekeer eenmaal ingetreden zal zijn. Want'geen volk bezit in zo hoge mate de gave der improvisatie als het Franse, dat herhaal delijk bewezen heeft zich met verwonder lijke vlugheid en vindingrijkheid uit moei lijkheden te kunnen bevrijden. In de hui dige phase verkeert het politiek, sociaal en economisch gezien evenwel in misère. En nu vindt mijn Haagse collega het „bij zonder zonderling", dat dit volk in Europa nog steeds zoveel gezag geniet en dat men er nog steeds zoveel constructieve ideeën en leiderschap van verwacht. Hij vergeet, merkwaardigerwijs, dat het'eerste en enige deel van een Europese gemeenschap dat tot dusver voltrokken is de Kolen- en Staalgemeenschap is gebouwd op de constructieve ideeën van de Fransen Ro bert Schuman en Jean Monnet. Hij vergeet dat het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap, als tweede onderneming van deze aard nog steeds aan de orde en reeds geratificeerd door ons parlement, is ge bouwd op de constructieve ideeën van de Fransman René Pleven. Dat de meerder heid van het Franse parlement de E.D.G. een jaar lang links heeft laten liggen ver andert daar niets aan. Dat kan trouwens straks beter worden. Wij hadden het over constructieve ideeën. Is het zo zonderling dat Europa die van Frankrijk blijft ver wachten? Mijn Haagse collega, op weg naar zijn conclusie dat de leidende natie in West- Europa nu West-Duitsland en niet Frank rijk is, gaat verder in zijn argumentatie. Hij is van mening dat de Franse bevolking geen gelukkige indruk maakt. „Zij leeft slordig en al is zij niet lui, haar arbeid zaamheid is toch niet groot." Die generali serende indruk omtrent het geluk der be volking blijve de zijne; ik weet niet waar uit men zo in het algemeen zou moeten afleiden, dat zij minder levensgeluk er vaart dan andere volken. Men kan er slechts, evenzeër in- het algemeen, tegen over stellen dat zij er naar Latijnse aard sterker naar streeft dan Noordelijke naties en zich met een bescheidener levensstan daard tevreden stelt. Dat haar arbeidzaam heid niet groot zou zijn is bepaald onjuist. Het is waar dat het land sinds de oorlog door veel stakingen geteisterd is. Maar de oorzaak lag niet in gebrek aan arbeidzaam heid; wel in achterlijke sociale verhoudin gen, die tot de kern behoren van de crisis, die Frankrijk doormaakt. Het betoog gaat verder: „De levenstrant is slordig met een langzamerhand ridicule overdrijving van het stoffelijk welzijn. Het gezicht van het land is niet bemoedigend. Tenzij men Frankrijk natuurlijk alleen be schouwt als een museum of een lokaal van vermaak. Eigenlijk is dat niet te verwon deren. Verwonderlijker is dat het land na tientallen jaren van regeringscrises,zwakke valuta, begrotingstekorten en stakingen nog zoveel vertrouwen heeft weten in te boezemen." Dat het uiterlijk van vrijwel alle landen slordig lijkt in vergelijking met de Hol landse proper- en keurigheid is een sinds eeuwen bekend feit. Daar behoeven wij niet nog eens over te beginnen. Nederland ziet er het netst onderhouden uit. Ieder een weet dat en iedere buitenlander, die hier geweest is, erkent het. Ook leggen wij ons het meest toe op gezelligheid. Dat is even bekend. Maar dat men de Franse man-in-the-street, de arbeider en de be ambte, de kleine ambtenaar en winkelier, zou kunnen verwijten dat hij zich schuldig maakt aan „een langzamerhand ridicule overdrijving van het stoffelijke" vind ik bijzonder zonderling. Hij is er als regel financieel veel slechter aan toe dan al zijn beroepsgenoten bij ons. En als hij staakt doet hij. dat omdat hij ervaart, dat hij er niet meer van komen kan met gezin. Want het leven is ook nog veel duurder dan bij ons. Wie de cijfers gelezen heeft is heus niet geneigd, om aan overdrijving van het stoffelijke ook maar een ogenblik te den ken. Hij overdrijft, mijn Haagse collega. Hii overdrijft verder als hij beweert, dat men wel zeer ver terug moet gaan in de Franse geschiedenis om een periode van stabili teit, van rustige vooruitgang, van toene mende welvaart aan te duiden. Die ligt niet ver. Wel is waar dat zulke perioden met inzinkingen hebben afgewisseld. Het wil mij voorkomen dat men, vooral in de huidige reeds ten halve verstreken eeuw, dit beeld met vooral niet minder scherpte ontwaart in de historie van Duitsland, dat er met zijn twee verloren oorlogen trou wens in geslaagd is heel Europa te schok ken, te ondermijnen en te verzwakken. Zo dat Europa nu, om zich duurzaam te her stellen, zich inderdaad zal moetèn vereni gen. Daarbij blijft het hoopvol uitzien naar Frankrijk dat, zoals de hoofdredacteur van de Haagse Post (met verbazing) moet er kennen. ondanks zijn structurele ontwrich ting in Europa nog steeds zulk een bijzon der gezag geniet. Ja. Waarom? Omdat men ervan houdt en het bewondert, omdat men er een adeldom van de geest in erkent en een bijzonder genie, die zich immer op nieuw hebben doen gelden. Omdat de wind der vrijheid er waait en de waarde der menselijke persoonlijkheid er tenvolle er kend wordt. Omdat het Franse volk gene ris is en zijn rijkdom van denkbeelden, van uitvindingen en hoge cultuur als uit een hoorn des overvloeds over de wereld heeft uitgestort. Omdat het ontzettend ge leden heeft alleen in de eerste wereld oorlog verloor het 1.600.000 man aan doden en door al zijn beproevingen heen toch 'S GRAVENHAGE. - Officieel wordt meegedeeld: Na kennis neming van het rapport der drie deskundigen en van de standpunten der centrale werkgevers- en werknemersorgani saties heeft de Ministerraad besloten het College van Rijks bemiddelaars aanwijzing te geven, bij beschikking met ingang van de eerste loonweek in Januari een algemene loonsverhoging van vijf percent voor werknemers van 23 jaar en ouder bindend vast te stellen, uiteraard onder voorbehoud dat de thans aanhangige wetsvoorstellen inzake huur verhoging en dergelijke zonder belangrijke wijzigingen door de Staten-Generaal worden aanvaard. Voorts zal geen bezwaar worden gemaakt tegen een zodanige wijziging van de richtlijnen voor de loonpolitiek dat de lonen voor geschoolden in het bedrijfstakgewijze overleg met 2 cent per uur mogen worden verhoogd en de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeenteklasse met 2 cent per uur zal mogen worden verminderd. Over de verdere bijzonderheden (dispensatie, jeugdlonen) zal nog nader overleg tussen het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid plaats hebben. De regering vertrouwt, dat de werkgevers voor die werk nemers, wier lonen niet bij C.A.O. of bindende loonregeling zijn vastgesteld, overeenkomstig het advies van de centrale werkgeversorganisaties vrijwillig een gelijke loonsverhoging zullen toepassen." Na het bekendworden van deze beslis sing der regering hebben de voorzitters van de K.A.B. en van het C.N.V. en de secretaris van het N.V.V. in verklaringen hun teleurstelling over dit besluit uitge sproken. De verbondsvoorzitter van de Katholie ke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis zei onder meer: „Omtrent de werkelijke sociale gezind heid bij de werkgevers koesterden wij al geruime tijd geen grote illusies meer. Nu ook de regering inzake het loonvraagstuk blijkbaar de kant van de pessimisten kiest, is ons lijstje van teleurstellingen compleet. De gang van zaken is bijzonder teleurstel lend omdat een lager indexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek in het geding is gekomen waarover intern in dat bureau nog ernstig wordt gediscussieerd. Ware dit cijfer niet te elfder ure ter tafel gekomen, dan zou de commissie van des kundigen waarschijnlijk tot 6 percent ge komen zijn. Hieruit moge blijken dat de cijfers van de Raad van Vakcentralen reëel waren. Het meest opmerkelijkste in deze zaak is, dat ons reeds maanden ge leden van verschillende zijde in het oor werd gefluisterd, dat het wel op 5 percent zou uitdraaien." De vakbeweging heeft de nieuwe, plot seling ter tafel gebrachte C.B.S.-cijfers nog niet op deugdelijkheid kunnen toetsen. Daarvoor heeft zij te elfder ure geen tijd kunnen vinden. Het is voor ons zelfs een vraag, of de regering daartoe kans heeft gezien. Wij zijn door deze houding van de regering in ernstige mate teleurgesteld. Het lijkt verdacht veel op een zware spe culatie op het fatsoen van de bonafide vak beweging. Wij kunnen ons moeilijk ont doen van de vrees dat dit in de toekomst wel eens schadelijke gevolgen zou kunnen hebben. De K.A.B. zal zich nader op een en ander moeten bezinnen. Zij zal te zijner tijd op gepaste wijze van haar gevoelens blijk geven." „Millimeterpolitiek" „Ik acht de nu genomen beslissing in zake de loonsverhoging niet anders dan een voortzetting van de reeds vaker ge laakte millimeterpolitiek," aldus verklaar de de heer M. R u p e r t, voorzitter van het Chx-istelijk Nationaal Vakverbond. „Er worden loónbeslissingen genomen in slaaf se onderwerping aan koude cijfers. Toch is het in Nederland niet in de laatste plaats aan de soberheid in de arbeidersgezinnen en aan het beheerste optreden van de vak beweging te danken dat er groter welvaart is gekomen. Maar het resultaat is. dat de arbeiders tot op de decimaal moeten wor den gebracht op het welvaartspeil van September 1949. De vakbeweging en de loon- en salaristrekkenden hadden in deze iets beters verdiend. Maar de regering volgt de voorstellen van de werkgevers." De heer Ruppert zei voorts dat de com missie van deskundigen aanvankelijk de becijfering der werknemers op vrijwel alle punten onderschreef. Toen kwam plotse ling uit de C.B.S.-machine een nieuw prijsindexcijfer te voorschijn, als gevolg van een geschil over de gevolgde bereke ningsmethoden, ofschoon er geen geschil bestond over het bij de berekeningen ge bruikte materiaal. De nieuw geproduceer de cijfers van het C.B.S. bleken lager te liggen dan de oude. En zo heeft men nu de loonregeling opgelost volgens een sta tistische probleemstelling". „Merkwaardig", In een commentaar voor de VARA-mi- crofoon heeft de secretaris van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen, de heer Ad. Vermeulen onder meer ge zegd: „Op het laatste ogenblik is door het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de commissie van deskundigen medegedeeld, dat het oorspronkelijk door dat bureau verstrekte cijfer inzake de resterende con sumptiebeperking niet op de juiste wijze berekend was. Ik wil hier uitdrukkelijk stellen, dat het oorspronkelijke cijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek zowel door de Raad van Vakcentralen en de werkgevers als door de regeringscom missie werd aanvaard. Het op het laatste ogenblik door het C.B.S verstrekte nieuwe cijfer had tot gevolg, dat de conclusie van de commissie geen 6 percent werd, maar rond 5 percent. Dit is een zeer werkwaar- dige ontwikkeling. Vijf minuten voordat de onderhandelin- zijn beschaving trouw is gebleven. Omdat het, al mist het op dit ogenblik de kracht van West-Duitsland en al is het in die zin dus niet de ruggegraat van Europa, er toch het hart van is gebleven. Daarom. R. P. gen met de werkgevers opnieuw begonnen, kreeg de Raad van Vakcentralen kennis van dit nieuwe cijfer. Bij die onderhande lingen deden de werkgevers toen voor het eerst het voorstel om het eens te worden over een loonsverhoging van 5 percent. De werknemersvakcentralen echter achtten zich niet gerechtigd dit voorstel te accep teren, omdat hun uitgangspunten als juist waren erkend en over de oorspronkelijke cijfers tussen hen en de werkgevers en de regeringscommissie en het C.B.S. overeen stemming bestond. Los van de verande ring van het indexcijfer heeft de uitspraak van de commissie met betrekking tot de uitgangspunten en de veronderstellingen de redelijkheid van de eis van de. Raad van Vakcentralen bevestigd. Hiermee is ook de verklaring van de Raad van Vak centralen bevestigd dat de werkgevers zo wel met betrekking tot de ontwikkeling der onderhandelingen als ten aanzien van hun uitgangspunten een irreële houding hebben aangenomen. Nader onderzoek gevraagd De Raad van Vakcentralen heeft nu in de eerste plaats aarfi de regering gevraagd een nader onderzoek te laten instellen naar het thans verstrekte nieuwe cijfer van het Centraal Bureau van de Statistiek. Voorts heeft de raad aan de regering als haar me ning kenbaar gemaakt dat, mede wegens de sociaal-economische positie waarin ons land verkeert, aan zijn van meetaf gestel de eis van 6 percent loonsverhoging tege moet zou kunnen worden gekomen. R.K. Middenstand: „Te zware last" De Nederlandse Katholieke Midden standsbond heeft verklaard met teleurstel ling kennis genomen te hebben van de beslissing van de regering ten aanzien van de loonsverhoging. Hoewel de redelijkheid van een loonsverhoging van 5 pet volledig wordt erkend, betreurt de N.R.K.M. het ten zeerste, dat de regering deze last af wentelt op het bedrijfsleven, hoewel toch uit desbetreffende cijfers te concluderen valt, dat het midden- en kleinbedrijf een dergelijke lastenverhoging niet kan dragen. De N.R.K.M. zal dan ook bij regering en parlement op verdergaande belastingver laging aandringen. LONDEN (Reuter). De Sovjet-Unie heeft Maandagavond geantwoord op de jongste nota der „Westerse grote drie". Van gewoonlijk betrouwbare Londense zijde wordt vernomen dat de Russen het Westerse voorstel, om 15 October te Lu gano, in Zwitserland, een bijeenkomst der ministers van Buitenlandse Zaken der „grote vier" te doen beginnen, niet hebben aanvaard. In de Russische nota worden noch de voorgestelde datum noch de plaats van samenkomst genoemd. De Sovjet-Unie stemt in beginsel in met het houden van een vier-mogendheden- bijeenkomst over het Duitse vraagstuk. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen, dat deze nota grotendeels neerkomt op een herhaling van het Russische stand punt, neergelegd in de twee Sovjet-nota's van Augustus. In de eerste van deze twee nota's werd ingestemd met het houden van vier-mógendhedenbesprekingen over Duits land, doch hieraan werd het voorstel ge koppeld van deelneming aan de beraad slagingen door een delegatie van commu nistisch China, ter bespreking van de spanning tussen Oost en West. In de Sovjet-nota wordt niet ingestemd met het beginsel van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, als eer ste stap tot de instelling van een al-Duitse regeririg, die zou kunnen deelnemen aan onderhandelingen over een Duits vredes verdrag. Dit beginsel is voor het Westen altijd een der grondprincipes geweest bij het zoeken naar een oplossing voor het Duitse vraagstuk. NEW YORK (Reuter) De Washing- tonse journalist Robert Allen heeft Maan dag in een artikel in de New York Post gemeld, dat president Eisenhower „ernstig in overweging neemt" de komende winter een reis naar Europa te maken. De assistent-perschef van het Witte Huis, Murray Snyder, verklaarde naar aanleiding van dit bericht „niets te weten om het te kunnen bevestigen." (Reuter) Een Douglas Skyray van de Amerikaanse marine heeft Maandag te Thermal in Californië een snelheid van 1194 km per uur gehaald, aldus melden tijdopnemers. De Brit Michel Lithgow maakte na 'n vlucht in Libië Vrijdag aanspraak op het wereld snelheidsrecord met 1183 km per uur. Dit moet nog worden erkend door de interna tionale luchtvaartbond. De Skyray zou heden'een nieuwe poging ondernemen DIT NUMMF.il BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Octave Feuillet: Weet wel, mijn zoon, dat in de politiek iedereen de beginselen heeft van zijn temperament: de heftigen zijn volksmenner, de vol- bloedigen zijn democraat, de ner- veuzen zijn aristocraten. (Uit: Monsieur de Camors) Haarlems oudste inwoonster, mevrouw C. M. Krouwels-Traksel, heeft gistermiddag omstreeks vier uur in haar woning aan de Karei van Manderstraat de ogen voor goed gesloten. Zij was reeds ruim een maand ziek en werd drie weken geleden van de laatste sacramenten der stervenden voorzien. Mevrouw Krouwels vierde op 2 Maart haar 102de verjaardag; zij genoot toen nog zo'n goede gezondheid, dat zij zonder grote bezwaren een bezoek aan de Flora 1953 kon brengen. Bij haar honderdste verjaardag werd zij door de Paus onderscheiden met het gouden kruis en het rode lint van de orde „Pro ecclesia et pontifice", terwijl Burgemeester en Wethouders van Haarlem haar de erepenning der stad in zilver verleenden. Mr. P. O. F. M. Cremers zei bij die gelegenheid, dat de jubilaresse niet alleen hulde verdiende om haar toewijding als vrouw, moeder, grootmoeder en zelfs overgrootmoeder. Ook buiten haar kring is zij honderden tot zegen geweest en is zij opgetreden als een ware „verdedigster des geloofs". De uitvaartdiensten worden Donderdag 1 October opgedragen in de kathedrale Basiliek van Sint Bavo stille Missen om half acht en acht uur en plechtig gezongen Requiem om tien uur waarna de begrafenis plaats vindt op het R.K. kerkhof Sint Bavo aan de Herenweg te Heemstede. Mevrouw Krouwels was niet alleen tot op hoge leeftijd goed gezond, maar zij be hield ook haar scherp verstand en opmer kingsgave. Dat kwam zeer goed tot uiting in het gesprek dat wij ter gelegenheid van haar honderdste verjaardag met haar hadden. De toestanden van het oude Haarlem zij woont sinds haar vijfde jaar in de Spaarnestad kon zij kleurig en fleurig weergeven, zelfs al is haar leven in haar jonge jaren niet altijd even gemakkelijk geweest. Want zij werd al jong weduwe en stond toen voor de opvoeding van drie kinderen. Zij is er echter niet alleen in geslaagd die een uitstekende opvoeding te geven, maar zij zag ook kans om buiten haar ge zin zich veel tijd en moeite te geven voor andere waarden, met name voor het mis siewerk op Curacao. Haarlems nieuwe oudste inwoonster is de honderd ook al gepasseerd. Het is me vrouw A. van Andel Smits-Japinga, die op 25 Maart 1852 het levenslicht aan schouwde en dus ruim 101 jaar is. Zij werd geboren in het Drentse plaatsje Ezinge maar heeft vrijwel haar hele leven in Spaarndam gewoond. Sinds 1951 ver toeft zij in een rusthuis in het Westerhout- park. De technische hulp van de UNO De UNO-raad voor technische hulp heeft wegens financiële moeilijkheden plannen voor uitbreiding van zijn hulpprogram laten varen en verzoeken om bijstand van veel onvoldoende ontwikkelde landen moe ten afwijzen, aldus heeft David Owen, voorzitter van de raad, in een verslag aan de economische commissie van de Alge mene Vergadering meegedeeld. Het voor 1953 overwogen plan voor technische bij stand ten bedrage van 25.3 millioen dollar moest met 1.8 millioen worden verminderd. Op een persconferentie verklaarde Owen, dat de V.S. de voornaamste contribuant, tot dusver slechts 8.171.000 van de beloofde 12.760.000 dollar voor 1953 hadden betaald. Engeland, Frankrijk en Canada hadden hun bijdrage ten volle voldaan. In de lentemaanden van dit jaar kon men Haarlems oudste inwoonster nog regel matig ontmoeten in de lanen van de Haarlemmerhout. BRUSSEL (Reuter) Het internatio naal verbond van vrije vakverenigingen, I.V.V.V., heeft te Brussel een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de verdedigingsovereenkomst tussen de V.S. en Spanje „ernstige morele en politieke schade zal toebrengen aan de wederzijdse achting van landen, die verenigd zijn in verdediging van vrijheid en democratie." Het I.V.V.V. vraagt in de verklaring de aangesloten vakbonden die tezamen zestien millioen arbeiders vertegenwoordi gen krachtig bij de Amerikaanse rege ring tegen het verdrag te protesteren. (van hedenmorgen 7 uur) Gistermorgen is de suikerfabriek .Rolland" te Halfweg gestart met de suikercampagne 1953. In lange rijen voeren de vracht auto's de zojuist gerooide bieten de fabriekspoort binnen. Schepen liggen gemeerd aan de kade, waar enorme kranen als reuzen- handen hun vrachten optillen en neerstortèn op hopen, v;aardoor het terrein achter de suikerfabriek de vorm van een bieten heuvel begint aan te nemen weers- toestand Wind- lichting Wind kracht si 5 d Mr -s ■- c; c <D 7 Helsinki onbewolkt ZO 2 15 0 Stockholm regen WZW 5 15 8 Oslo zwaar bew. WNW 6 12 10 Kopenhagen licht bew. WZW 5 16 6 Amsterdam onbewolkt ZW 3 17 0,1 Edinburgh regen ZZW 10 15 0 Londen mist Z 2 16 0 Luxemburg zwaar bew. NW 1 15 6 Parijs licht bew. windstil 17 0 Bordeaux licht bew. NW 1 22 0 Grenoble geheel bew NW 8 Nice regen N 3 21 4 Genève regen N 2 17 0,4 Zürich regen NNW 5 21 8 Locarno regen O 1 20 26 Berlijn geheel bew. WNW 5 25 0,1 Frankfort nevel NW 3 21 2 München motregen WNW 4 21 3 Wenen zwaar bew. NW 2 25 0 fnnsbruck regen W 2 25 1 Rome licht bew. OZO 4 27 4 •1 Maximum temp. gisteren: neerslag laatst* U MINDER KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk veel bewolking met voor namelijk in het Noorden en Westen van het land enige regen. Later opklaringen en droog weer. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid west en West. Minder koude nacht. Overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag 30 September Zon op 6.39 uur. onder 18.21 uur. Maan op 23.17 uur^ onder 15.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 September Hoog water: 7.51 en 20.18 uur Laag water: 3.22 en 15.44 uur. Woensdag 30 September Hoog water: 8.56 en 21.29 uur Laag water: 4.20 en 16.43 uur.'

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1