Plannen om er een permanent cultuurcentrum van te maken CEtefarine Bijna een kwart eeuw vertelde oud zeeman van de Brederode s Wereldnieuws PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Nieuwe toekomst voor Slot der Brederode s Muziek, toneel en tentoonstellingen Viervoudige werking met miea geneeskracht De radio geeft Donderdag Wisseling op de ruïne Liefde voor een oude burcht RADIO RÉPARA TIE J.G.MARTIN&ZONEN Gemeentelijke indeling van Kennemerland oclx ió het zo 2 Kerkelijk Nieuws KOPER NIET STRAFBAAR Bij overtreding der winkelsluitingswet Prof. dr. A. F. Holleman herdacht H. 1. Maerfens M.V. Sociale zorg voor gerepatrieerden Coevordens politiecorps in rijkspolitie opgenomen DANS-ACADEMIE Verschijning rapport nog niet aanstaande Morrison krijgt zetel in bestuur Labour Party Faillissementen 'n TIP VAN BOOTZ Nog meer uitvallers „APPEL DAMP" WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 Ned. Herv. kerk Beroepen te Renkum (toez.) W. v. Tuyl te Lopik. Bedankt voor Wijckel (2e maal) D. Kra mer te Roden. Geref. kerken De ridderzaal van het slot der Brederodes zal nimmer meer in haar oude glorie her rijzen de binnenhof en de kapel blijven tot in lengte van jaren omgeven door de kantige resten der metersdikke muren en in de „herenkamer" van de wachttoren zal wellicht nooit meer een partij schaak worden gespeeld met ivoren stukken „Arnout, aan u de zet.het moet er goed geklonken hebben. Maar toch is er een redelijke kans, dat een deel van de vroegere luister wordt hersteld in dit ruige mid deleeuwse bastion. Want de nieuwbenoemde slotbewaarder, de Santpoortse kunst schilder Johan C. G. A. Roest, nu nog boekhandelaar van professie, loopt met grote plannen en verrukkelijke ideeën rond. Het is allemaal nog pril en privé, maar naar zijn mening kan van de ruïne van Brederode een cultuurcentrum worden ge maakt, dat uitrijst boven de aantrekkings kracht op vreemdelingen alleen. De zalen zijn er nog voor, de binnenhof is geknipt voor volksdans of openluchttoneel en de schilderachtige achtergrond van de ver weerde rode baksteen zou dienstbaar ge maakt kunnen worden aan een volkomen nieuwe taak: die van klankbord voor een permanent cultureel leven. Zoals „Sant- poorts Bloei" al met succes haar „Elcker- lyc" daar ten tonele heeft gevoerd. Een clavecimbel in de grafelijke ver trekken kaarslicht tegen de wanden een kamermuziekavond in de gewelven wellicht. advertentie Eik tablet Chelarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwer king van 4 wereldberoemde genees middelen. TEGEN PUNlN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i F 0.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Marialiederen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.03 Utrechts Stedelijk orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.3312.40 Wij van het land, causerie). 12.40 Platen. 12.45 Kinderbede vaart naar Lourdes, reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Metropole-orkest en so liste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Piano, violen en bas. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Viool, alt viool en piano. 17.55 Platen. 18.00 13e Inter nationale tentoonstelling van fotokunst. 18.15 Sopraan, tenor en piano en voordracht. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.00 Gevarieerde muziek, 21.30 Mastklimmen, wedstrijd. 22.00 Platen. 22.05 Ik denk er zo over.... en U? 22.15 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ham mondorgel. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Tirolermuziek. 13.55 Beroemde Engelse Rechtszaken. 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.45 Regeringsuitzending: N. van der Stoep: Opvoeding en onderwijs in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.40 Cowboy- muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Jazz Sociëteit. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Saskia, opera. 2125 Middag in October, hoorspel. 20.00 Lichte muziek. 22.40 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Platen. 23.40—24.00 Zang en orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Opera aria's. 13.00 Nieuws. 13.15 Bastien und Bastienne, onera. 14.00 Engelse les. 14.15 Pla ten. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.30 Spaanse muziek. 16.00 Platen. 16.15 Strijk kwartet. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Kinderkoren. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pianorecital. 20.00 Klankbeeld. 20.30 Piano recital. 20.45 Verzoekprogramma. 21.15 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 22.25 Platen 22.35 Orkestconcert. 22.45 Platen. 29.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. De Engelsen en het Vasteland. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 m.). De heer Roest meent stellig, dat het sla gen kan en wie de situatie in Velsen op cultureel gebied kent, zal toegeven, dat hier inderdaad een serie mogelijkheden liggen,zoals ze op het Muiderslot en in Stompetoren werden verwezenlijkt en tot bloei geraakten. Ook beeldende kunst Als lid van de Federatie van Neder landse kunstenaars heeft de heer Roest, die met zijn gade mevrouw Roest-d'Ailly in April naar de ruïne denkt te verhuizen, uiteraard veel connecties met de beeldende kunst en hij heeft zijn gedachten niet al leen laten gaan over muziek en toneel, maar ook over een tentoonstelling van beeldhouwwerk in de prachtige epen vak ken van de ruïne. Het gebouw, dat even voor 't jaar 1000 aan de rand der Kennemer duinen verrees, maar zijn langste tijd als ruïne heeft ge sleten, zal enigszins aangepast moeten worden aan het eventuele nieuwe doel we denken aan verlichting en wellicht een voorziening in de „tochtdichtheid" maar kan voor het overige een evenknie worden De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft destijds een verordening op de win kelsluiting vastgesteld, welke een bepaling inhield dat ook de koper bij overtreding der wet strafbaar was. De Kroon heeft thans dit raadsbesluit vernietigd, daar de wet niet toelaat, dat de gemeentelijke wetgever naast de in de wet omlijnde verboden een ander stelt en dus corrigerend optreedt. Fonds voor chemie gesticht In de te Amsterdam gehouden vergade ring van de afdeling Natuurkunde der Koninklijke Nederlandsche Akademie van Wetenschappen heeft de voorzitter, prof. dr. A. J. Kluyver, in een rede prof. dr. A. F. Holleman herdacht, die op 11 Augustus te Bloemendaal is overleden. Prof. Kluyver releveerde uitvoerig de grote verdiensten van prof. Holleman, die een vermaarde chemicus was en wiens talrijke leerboeken in negen talen werden vei'taald. Medegedeeld werd dat prof. Holleman bij testamentaire beschikking een bedrag uit zijn nalatenschap heeft bestemd voor de instelling van een fonds, waaruit om de vijf jaar een prijs voor het beste chemi sche onderzoek zal worden toegekend. Beroepen te Boskoop A. Broek te Onst- wedde; te Doesburg P. Uidam te De Glind (U.). I Bedankt voor Klazienaveen G. Haaksma van Muiderslot en Stompetoren, indien hette Smi!ci®' - plan met voortvarendheid en intelligentie Geref- kerken ondcrh- ari 31 K Aangenomen naar Middelstum I. v. Til te OpendeBurhuisterveen. wordt aangepakt. Ten prof ij te van een brede kring van minnaren der schoon heid in Santpoort, maar ook in de rest van Kennemerland. Bedankt voor Alkmaar D. Deddens te Wetsinge-Sauwerd. Bijna een volle kwart eeuw heeft het echtpaar v. d. Kort de Sant poortse ruïne van Brederode beheerd en „op orde gehouden"; duizenden voeten hebben de treden van de wenteltrap naar het dak van de donjon beklommen met de baas er achter aan: ,,denk er om: geen na men inkrassen, want jullie zijn op een mo nument". De namen staan er bij honderd tallen tóch! Het slot, dat in 1426 tijdens de Hoekse en Kabeljauwse onenigheden voor de eer ste keer en later dank zij het rumoerig op treden van de Spanjaarden definitief in puin ging, heeft het goed gehad in de 24 jaar, dat het echtpaar de kleine woning van de vroegere „kasteleinheer" bij de Noordelijke hoofdpoort bewoonde. En de beide echtelieden zijn met de ruine en haar historie vergroeid, zodat er weinig geheimen overbleven voor dit men senpaar. In April zal de heer v. d. Kort niet meer met zijn scharen schoolkinderen of touristen meelopen naar de gewelven en de keuken, want dan komen er andere slotbewaarders: de kunstschilder „Max" Roest met zijn vrouw. Toen de huidige bewaarders 24 jaar ge leden op de ruïne hun intrek namen, was het er niet zo bijster gezellig: geen water, geen licht, geen gas. Het gas is er nóg niet, maar de overige nuttige zaken hebben sinds kort wel het slot der Brederodes be reikt en mevrouw v. d. Kort, zelf zo lang zamerhand een uitstekende gids door de ruïne, nu haar man - 71 al - het werk wel eens zwaar gaat vallen, heeft het er best naar de zin. De baas is trouwens evenzeer van de burcht gaan houden en hij kan er haast lyrisch van worden tijdens de rond leidingen, die steevast hun einde vinden op de binnenhof bij de waterput. Aan die waterput heeft hij" jaren geleden met zijn vrouw een ongezellige dysenterie overge houden, toen er nog geen waterleiding van Velserend was doorgetrokken. Maar nu beschrijft hij de binnenhof, zoals ze vroe ger geweest moet zijn: de stille plek tussen meters hoge muren. Van huis-uit zeeman heeft deze slotbe waarder wel even moeten wennen in het eerste begin - de metersdikke muren en de rust van het prachtige, verbrokkelde bouwwerk moeten hem vooral des winters weieens danig benauwd hebben. Maar de laatste zes winters is er een liefhebberij in zijn kleine woonkamer ontstaan, waar van het resultaat in de „huiskamer" van de heren van Brederode prijkt: een schaal model van het slot in zijn vroegere glorie, dat steentje voor steentje gebakken en ge bouwd is door deze oud-zeeman met zijn haast innige verknochtheid aan zijn bizar re woonstee. En het bezoek vindt dat kleine slot op het spiegelend grachtwater (vanwege de advertentie BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 grote spiegel, die er onder ligt) machtig Zoals ook de kast met oude reliquieën stil bewonderd wordt en de Romeinse koren molen onder de tafel en de geheime gang, die vroeger tot Aelbertsberg moet hebben gelopen. Meneer v. d. Kort wordt niet gauw moe zijn luisteraars er van te ver halen. Tot April zal hij nog zijn beste krachten geven aan de ruïne en haar geschiedenis, leunend op zijn stok en met de charme van een man, die hetzelfde verhaal wellicht tienduizend keer heeft verte'd, maar er toch telkens weer een nieuv, draai aan weet te geven. Er is natuurijk het een en ander, dat hem dwars zit: de slotgracht, die nog maar altijd niet „geschoond" is; de ratten, die om en in zijn huisje een herenleven lei den en het feit, dat hij al die 24 jaar op de goedgeefsheid van zijn klantjes moest ver trouwen om het hoofd boven water te kun nen houden. En bovendien: de ingang aan de Brederoodseweg is haast onvindbaar, wat het bezoek gevoelig ten nadele be- invloedt. Koningin woonde conferentie bij De Koningin heeft gisteren op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche een door het Centraal Comité van Kerkelijk Initia tief voor Sociale Zorg ten behoeve van Gerepatrieerden belegde conferentie bij gewoond. De voorzitter, de heer J. Moora uit Den Haag, sprak in zijn openingswoord de wens uit dat allen nog beter dan voorheen zich bewust zijn van de heilige taak tegenover de medemensen en mede-Nederlanders, de gerepatrieerden. De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. Th. M. van Thiel, sprak over de inschakeling van mede-Nederlanders, die van Indonesië naar hier zijn gekomen. Het departement wil binnen het kader van de overheidstaak alles doen ter oplossing van dit probleem. Niet alleen voor de over heid echter is hier een taak, maar ook voor de Nederlandse samenleving in het algemeen en wel in het bijzonder voor alle vrije organisaties, welke uit de rijk gescha keerde Nederlandse samenleving zijn voortgekomen. Laatste spreker was rector P. Mommer- steeg, die onder meer zei, dat wanneer tot in het verre verleden ergens in Europa mensen vervolgd worden om redenen, die niet overeenstemden met onze begrippen van vrijheid en verdraagzaamheid, zij welkom waren in Nederland. „Waarom zouden wij thans aan de eigen medebur gers van het Nederlandse rijk niet een welkom bereiden gelijk wij het voor deze vreemden deden?" zo vroeg spreker. „Wat Nederland in het verleden groot deed zijn, zal het ook thans nog doen, wanneer wij onze roem als christelijk handelende natie willen handhaven." Naar de Rijksvoorlichtingsdienst mede deelt, heeft het onderzoek, dat is ingesteld naar aanleiding van de geruchten, welke enige tijd geleden de ronde deden met be trekking tot de leiding en het beleid van het politiecorps te Coevorden, niet tot de conclusie geleid dat voor strafrechtelijke of disciplinaire maatregelen aanleiding zou bestaan. „In overeenstemming met het gevoelen van de Commissaris van de Koningin in Drente is thans besloten met ingang van 1 October het Coevordense politiecorps in het Corps Rijkspolitie op te nemen", aldus de Rijksvooiiichtingsdienst. advertentie 't Dans-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 1112 uur 1417 uur 1921 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Bij verstek veroordeeld Een te Parijs zitting houdend Frans mi litair gerechtshof heeft bij verstek vonnis sen uitgesproken tegen drie voormalige Gestapo-leden wegens in Frankrijk gedu rende de Duitse bezetting bedreven oor logsmisdaden. Elmeth Walter en Ferdinand Pulmer werden, ter dood veroordeeld, Karl Schaef- fer kreeg twintig jaar dwangarbeid, bene vens evenveel jaar verbanning uit Frank rijk. Een vierde beklaagde, Wilhelm Goe- ring, is vrijgesproken. De drie veroordeelden vertoeven, evenals de vrijgesprokene, in Duitsland. Zij hadden geen gehoor gegeven aan een oproep om voor het hof te verschijnen. Verleden jaar hebban wij ec-n beschou wing gepubliceerd over de voorstellen die de commissie welke de gemeentelijke in deling van Noordholland bestudeert even tueel voor Zuid-Kennemerland in petto zou hebben. Gezien de betrekkelijk snelle opeenvol ging der aan de kop van Noordholland, West-Friesland, de Vechtstreek en het Gooi gewijde rapporten viel verleden jaar te concluderen, dat de op Kennemerland be trekking hebbende delen binnen afzienbare tijd zouden verschijnen. Dit is echter niet het geval geweest en zal het ook voorlopig niet zijn. Wij hebben namelijk vernomen, dat de commissie verleden jaar wèl gereed was met haar overwegingen en conclusies, maar dat de toelichtingen daarop nog geschre ven moesten worden. Gezien de inhoud van de reeds versche nen rapporten, maakt de commissie en in zonderheid haar secretaris, veel werk van die toelichtingen door uitgebreide histori sche, geografische, sociaal-economische, levensbeschouwelijke en verkeerstechni sche documentatie. Inmiddels is de commissie echter belast geworden en met name de secretaris, met veel ander, urgenter werk. Het gevolg is, dat de nieuwsgierigen naar de aanbevolen wijzigingen in de gemeentelijke grenzen nog enige tijd geduld zullen moeten oefenen. Het is nog steeds de bedoeling, dat het aan Kennemerland gewijde rapport drie delen zou omvatten: Noord-Kennemerland (gemeenten Schoorl tot en met Castricum), IJmond (Heemskerk tot en met Velsen) en Zuid-Kennemerland (Haarlem, Bloemen daal, Heemstede, Zandvoort, Haarlemmer- liede en Bennebroek). 35. Panda wilde nog een poging doen, om Joris ervan te weerhouden, de leeuwen- kooi binnen te gaan, doch de Mogol trok hem terug. „Laat hem begaan, o gastheer," fluisterde hij, „deze worm zal zich immers toch nooit tussen de leeuwen durven wa gen. Thans baten hem geen uitvluchten meer; öf hij zal daar moeten binnentreden, öf hij zal moeten erkennen, dat hij one leu gens heeft opgediend. Ik verwacht thans deze erkenning. En dan„Pas op!" riep Panda, „hij heeft de kooi geopend!!" Inderdaad had Joris dit gedaan, maar. niet om zelf binnen te gaan, doch om de leeuwen er uit te laten! Verscholen achter het traliewerk van de deur zag hij toe, hoe de gevaarlijke dieren zich brullend naar buiten stortten, iedereen uit de omtrek ver jagend. Zodra de laatste leeuw de kooi verlaten had, sprong Joris haastig naar binnen en sloot de deur stevig achter zich. „Ziet!" riep hij, „ik heb mijn woorden waar gemaaktik heb de kooi betreden!" Dit was echter nu geen kunst meer, want die kooi was op het ogenblik de veiligste plaats uit de omtrek!" MARGATE (Reuter). De conferentie van de Britse socialistische partij heeft aan Herbert Morrison, plaatsvervangend frac tieleider in het Lagerhuis, een zetel in het bestuur van de partij toegekend op grond van zijn parlementsfunctie. Vorig jaar ver loor hij zijn zetel aan een aanhanger van Bevan. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 29 September 1953 in staat van faillissement verklaard: H. J. Koningen, wonende te Aalsmeer, Oosteinderweg 366. Rechter-commissaris: mr. K. Heimig te Haarlem. advertentie Tot een grieperige huisvrouw in Drachten Sprak de dokter: „Vooral niet lang wachten, Twee glaasjes TIP, maar goed vol, En dan onder de wol, verdwenen zijn morgen Uw klachten". Inz. Heer E. K., Rotterdam ontv. X tl. TIP en 1 L..I1. Bootz' Oude Genever. J Orde. Mevrouw Laksjmi Pandit, de voor zitster van de Algemene Vergadering van de UNÜ, heeft Dinsdag de Russi sche afgevaardigde Zaroebin buiten de orde verklaard, toen deze de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging weer ter sprake bracht. Bij de behan deling van het rapport van de commissie voor de geloofsbrieven verzocht de Rsis de geloofsbrieven van de vertegenwoor digers van de Kwo-Min-Tang-groep onwettig te verklaren. Onder verwijzing naar een reeds eerder in de Algemene Vergadering aangenomen resolutie, vol gens welke men de kwestie der Chinese vertegenwoordiging voor de duur van de huidige zitting zou laten rusten, nam mevrouw Pandit haar beslissing. Huwelijk. Senator Joseph McCarthy is in het huwelijk getreden met de 29-jarige Jean Fraser Kerr, die enige jaren as sistente bij hem geweest is.Er was extra politie op de been om de menigte be langstellenden, die op verscheidene duizenden werd geschat, in bedwang te houden. Critiek. De „Prawda" schrijft, dat de Ver enigde Staten er in geslaagd zijn de handel tussen West-Europese en com munistische landen te verminderen door middel van de Europese Betalings Unie (E.B.U.). In het artikel wordt de E.B.U.. een werktuig van Amerikaanse mono polies genoemd, dat onder Amerikaans toezicht staat. Zelfs de machtigsten der West-Europese landen Engeland en Frankrijk hebben geen beslissende stem in de organisatie, zo wordt in het artikel gezegd. Arrestatie. Dr. Ghoelam Hoessein Mossa- decq, zoon van de voormalige Perzische premier, is Dinsdag in Tsjemiran, waar hij zich sedert 19 Augustus schuil hield, gearresteerd. Hij werd gezocht wegens deelneming aan de verdediging van het huis van zijn vader tegen aanhangers van de Sjah. Hij zou voorts hebben aangezet tot het omver werpen van standbeelden van de Sjah. Optimist. Het hoofd van de Amerikaanse burgerlijke verdediging, Peterson, heeft Dinsdagavond te Washington gezegd, dat Rusland „genoeg atoombommen heeft om op hetzelfde ogenblik een of meer atoombommen op elke grote Ame rikaanse stad te werpen". Peterson, die zojuist terug was gekomen van een reis naar Europa, zeide,dat er bij een atoom- aanval op de Verenigde Staten van 8 tot 22 millioen personen kunnen worden gewond of gedood. Peterson deelde mede, dat de mensen in Europa in het algemeen even onverschillig voor bur gerlijke verdediging zijn als in de Ver enigde Stater- Terug. De Oostenrijkse vice-kanselier Schaerf heeft Dinsdag op een kabinets vergadering medegedeeld dat de Sovjet- Russische regering zich bereid heeft verklaard in de loop van October 610 Oostenrijkse krijgsgevangenen naar hun vaderland terug te zenden. Verrassing. Communistisch China heeft een Brits protest tegen het tot zinken brengen van een Brits motorvaartuig veertig kilometer ten Noord-Westen van Hongkong van de hand gewezen, aldus maakte het communistische persbureau „Nieuw China" heden bekend. Het in cident, dat op 9 September geschiedde, was begonnen met een verrassende aan val van het Britse marinevaartugi, al dus „Nieuw China". Permissie. De Amerikaanse procureur- generaal heeft Jan Hajd.ukiewick, die als tolk behoorde tot het personeel van de Poolse delegatie naar Korea (waar hij deel uitmaakt van de neutrale com missie voor de terugzending van krijgs gevangenen), doch die de zijde der ver bondenen heeft gekozen, een tijdelijke vergunning verleend om de Verenigde Staten binnen te komen. Bezoek. Zeven havenarbeiders uit Liver pool en omstreken zullen volgende week op kosten van hun werkgevers naar Rotterdam vliegen om daar de haven te bezichtigen. De reis is een initiatief van de directeur van een stuwadoors- bedrijf te Liverpool, D. R. Smit, die „de muur tussen de Britse havenarbeider en zijn werkgever" wil slopen. Sluiting. Te Parijs heeft de politie der tien kruidenierswinkels order gegeven om een week te sluiten, omdat zij zich niet gestoord hadden aan de regerings instructies om de prijzen van belang rijke levensmiddelen met tien procent te verlagen. De vliegtuigmaatschappij uit New Jersey, Rausch Aviation, heeft zich teruggetrokken uit de Christchurch-race. Deze maatschap pij zou met een Lockheed deelnemen aan de handicap-race. Het klinkt wellicht wat zonderling wanneer we over „appeldamp" spreken, omdat u dan wellicht de indruk krijgt dat de appel een soort stoommachine is. Deze suggestie willen we zeker niet doen, noch willen we beweren dat de appel bijzonder veel damp produceert. Maar de appel wasemt in ieder geval toch wel uit, ook al is dat dan voor haastige mensen moeilijk te constateren. Nu is gebleken dat de uit waseming van appels een merkbare prikkel uitoefent op de groei van verschillende planten en zeer subtiele on derzoekingen en proeven in de laboratoria hebben tot de conclusie geleid dal deze prikkel moet worden toegeschre ven aan een gas dat aethyleen wordt ge noemd. Nogmaals, stelt u zich niet voor, dat de appel grote massa's van dit gas pro duceert, want 1 kg. rijpe appelen kunnen van dit gas niet méér uitwasemen dan 0,1 tot 0,2 milligram. Onze eerste conclusie, dat dit wel een bijzonder schriel beetje is, wordt gevolgd door het waarderende oordeel dat zelfs dit schijntje aethyleen dan toch een wel zeer krachtdadige uitwerking moet hebben. De laboratoriumproeven ondersteunen deze op vatting, want luchtmengsels met een aethy- leengehalte van 1 op 20 millioen bleken nog een duidelijk merkbare invloed uit te oefenen. De gunstigste resultaten werden echter verkregen met concentraties van 1 op 100.000 tot 1 op 1.000.000. Dit alles in aanmerking nemende, kun nen we ons voorstellen dat één rijpe appel in het appelrek het rijpingsproces van de nog onrijpe appels zal kunnen begunstigen, ook al is de hoeveelheid „appeldamp" van één appel zeer gering. In het appelland -\ .J Californië wordt de betrekkelijk nieuw verworven kennis omtrent het aethyleen dan ook reeds op grote schaal bij het rij pingsproces van appelen toegepast. Maar het aethyleen blijkt een omge keerde werking uit te oefenen op de wor tels van aardappelen, zodat het ontijdig uitlopen van de aardappelen door de aan wezigheid van één of meer rijpe appels kan worden ver traagd. Wellicht dat deze we tenschap voor lezers die nog de goede gewoonte hebben aardappelen voor de winter op te doen van nut kan zijn. Want weinig dingen zijn zó ontmoedigend als een winter voorraad die zich langzaam maar zeker in een bleke wirwar van spichtige en krach teloze slierten verandert. Behalve de rijpe appel, zijn er echter nog andere middeltjes, zoals bepaalde op lossingen waarmee de aardappelen in de kelder bespoten kunnen worden en waar door de spruitvorming onderdrukt, of sterk geremd kan worden. Maar, hadden wij u die oplossingen willen aanraden, dan had het wetenschappelijk verantwoorde huis middeltje van de appel wel achterwege kunnen blijven en dat was natuurlijk niet de bedoeling. Maar nu wat anders; stelt u zich eens voor, dat we in staat waren de lucht die zich in uw huiskamer bevindt, samen te persen in een fles van normale afmeting, dus b.v. 1 liter. Zoudt u dan in staat zijn die fles met één hand op te tillen? Doet u geen moeite; de kracht van uw arm is niet voldoende om het gewicht van de lucht in uw woonkamer te tillen! Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2