Het Hek van de Dam „Aïda" onder muzikale leiding van Alexander Krannhals Agenda voor Haarlem Franse Paragraaf Vrouw in Den Haag met bijlslagen omgebracht Nieuwe vaste dirigent van de Nederlandse Opera Abr. Meyer Binnenkort oplevering van Erebegraafplaats Antwerpen maakt zich ongerust Hotel Oud St. Jan Nieuwe uitgaven WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 3 Van Gogh-tentoonstelling in Hoogoven-cantine Zes maanden geëist wegens mishandeling van jongen N.V. Beeren leed verlies van bijna 2 millioen TWEKA JAPONNEN v.a. F. 49.75 Protestvergadering FNOP Tekst van H. M. van Randwijk en een monument Belgen teleurgesteld over onze loonsverhoging Zij had tevoren vergeefs bij politie bescherming gezocht Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS 1 Over concurrentie van Rotterdam Bromfietsberijdster bij plotseling oversteken gewond Dik hout En planken De tuin van Luxembourg INDISCHE RIJSTTAFEL to Zoals men weet heeft de Nederlandse Opera de Zwitser Alexander Krannhals als vaste dirigent van het gezelschap benoemd. Hoewel het seizoen reeds bijna een maand geleden begonnen is, had het Nederlandse operapubliek hem nog niet voor de lesse naar gezien, doch Dinsdagavond was de tjokvolle Amsterdamse Stadsschouwburg getuige van zijn eerste optreden alhier. Dit gebeurde met een reprise van „Aïda" van Ver'di, welke opera in het vorige seizoen voor het eerst ten tonele werd gebracht onder de muzikale leiding van de Italiaan se dirigent Mario Cordone. Het was eigenlijk jammer dat men Krannhals niet liet debuteren met een première, die hij zelf geheel had voorbe reid, doch nu aan hem overliet het werk van een voorganger naar eigen inzicht te fatsoeneren en er een persoonlijk stempel op te drukken. Uiteraard is dit dubbel werk: afbreken en opbouwen. Want alleen een routine-dirigent zal zich, zo goed of zo kwaad als het gaan wil, aanpassen bij de Alexavder Krannhals, de nieuwe vaste dirigent vari de Nederlandse Opera. interpretatie van zijn voorganger. Is hij daarentegen een artistieke persoonlijkheid, dan zal hij zelfs de beste creatie, waar hij objectief alle mogelijke waardering voor heeft, overhoop moeten halen om er naar zijn eigen temperament en smaak nieuw leven en bezieling aan te geven. Het was duidelijk dat Krannhals dit laatste niet zonder succes gedaan heeft, al kwam het ook wel eens voor, dat het koor bij inge roeste tempi niet vlot mee te krijgen was. De bedoeling om in de grote ensembles een levendige stuwing te onderhotiden was trouwens opmerkelijk en naar onze smaak te prijzen. Wat Krannhals als dirigent waard is, heeft hij het best kunnen tonen met zijn beheersing over het orkest, dat bijzonder lenig reageerde op zijn impulsen en qua klank en nuancering veel opmerkelijks te horen gaf. Hiermede heeft hij de indruk weten te wekken dat de Nederlandse Opera een bekwaam muzikaal leider aan het roer heeft gezet. De bevestiging hiervan ver wachten wij bij zijn première van Smeta- na's „De verkochte bruid", welk werk hij in voorbereiding heeft en waarmee hij eind October voor het publiek hoopt te komen. Wij verwachten dat deze overtuigend zal zijn. Vocale hoogtepunten van de opvoering waren aan Gi'é Brouwenstiin (Aïda) en vooral aan Anny Delorie en Scipio Co lombo te danken. De alt Anny Delorie, die bij de première in December van het vorige jaar reeds een opvallend sterke creatie leverde van Amneris, is in deze rol nog gegroeid en leverde er thans een machtige interpretatie van, die in het voorlaatste tafereel tot een beklemmende hoogte steeg. Ook de bariton Scipio Colombo is in zijn vertolking van Amonasro, de koning van Ethiopië en vader van Aïda, een figuur die sterk imponeert door stem en actie. Voor de partij van Radames was voor dit keer beroep gedaan op de Griekse tenor Theodor Bitzos van de Opera van Bern. Hij bleek een operazanger te zijn met goe de stemmiddelen, die hij echter wel eens op minder smaakvolle wijze te pas brengt: naast indrukwekkende passages had hij ook momenten die tamelijk banaal klon ken. In vergelijking met de hoofdfiguren van het eigen gezelschap was hij de min dere. Siemen Jongsma gaf een sonore ver tolking van de Ramphis-partij en Gee Smith toonde zich als de Egyptische koning een verdienstelijk zanger. Koor, ballet, décor en mise-en-scène werkten naar wens mee om het spectacu laire effect van deze brillante opera te dienen. JOS. DE KLERK. De nieuwste in een reeks van maande lijkse schilderijen-tentoonstellingen, die sinds twee jaar in de schaftlokalen van de Hoogovens te IJmuiden te zien zijn, is een uit dertig schilderijen van Vincent van Gogh bestaande expositie (werken uit de collectie ir. V. M. van Gogh) die met mede werking van jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur der Amsterdamse gemeentemusea tot stand is gekomen. Inwoners van IJmuiden, Beverwijk en omgeving zullen deze collectie in de can- tine Walserij-Oost op Zondag 4 October kunnen bezichtigen. Op 18 April liepen enige jongens op het land. van de 56-iarige landbouwer K. K. te Oostvoorne. Deze ontstak hierover in toorn, nam een stok en ging naar de jon gens toe. De elf-jarige T. R. werd door de man geslagen en moest, onder meer met een hersenschudding, in het ziekenhuis worden opgenomen. De landbouwer had zich gisteren voor de Rotterdamse recht bank te verantwoorden. Na het voorval heeft de man geen enkel blijk van belang stelling gegeven, merkte de officier van justitie op, die tegen verdachte een gevan genisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, eiste met een proeftijd van drie jaar. De raadsman van verdachte zeide dat zijn cliënt geplaagd was en zo tot zijn daad was gekomen. Blijkens het verslag over 1952 van de tricotagefabrieken v.h. Frans Beeren en Zonen N.V. te Weert bedroeg het verlies f 1.998.889. Dit wordt gedekt door de aan wezige reserves (f 1.548.290) en de uit de herwaardering vrijgekomen reserves. Het verslag is samengesteld door de commissarissen. De beide directeuren zijn afgetreden. Het kapitaal is, niettegenstaan de de onvermijdelijke verliezen als gevolg van de prijsdaling na de Korea-hausse, intact gebleven. ADVERTENTIE Tricot Specialist Grote Houtstraat 16 Haarlem NIEUW zuiver wol vanaf WOENSDAG 30 SEPTEMBER Vleeshal: Haarlemse architecten expose ren, 7—10 uur. Stadsschouwburg: „De on zichtbare dame". Toneelgroep „Theater". 8 uur. Minerva: „Onvergetelijke melodie", alle leeft., 8.15 uur. City: „Daar komen de tanks", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Avon tuur", 18 j. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Be rucht, beroemd, bemind", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het.leven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene handschoen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Min of meer een meermin", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 1 OCTOBER Concertgebouw: „Samson", Handel, uit gevoerd door Christ. Orat. Vereniging „Door Zang Vriendschap", 8 uur. Grote Kerk: Or gelconcert door Feike Asma, 8 uur. Brink- mann: Studiever. v. psychical research; prof. dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga spreekt over: „De mytholog. achtergrond van de Nieuw Testam. wonderen", 8 uur. Vleeshal: Haarlemse architecten exposeren, 1—5, 7—10 uur. Minerva: Jeanne d' Arc, 14 j„ 8.15 uur. City: „Daar komen de tanks", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Avontuur", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Be rucht, beroemd, bemind", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene handschoen", 14 j„ 2, 7 en 9.15 *ur. Lido: „Min of meer een meermin", alle *eft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ADVERTENTIE ENMODE HAND SCHOENEN en SHAWLS BARTEUORISSTR 24 HAARLEMTEL.20420 Tegen N.S.-busdienst De Federatie van Nederlandse organisa ties voor het Personenvervoer houdt op Vrijdagmiddag 2 October in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een openbare vergadering, waarin stelling zal worden genomen tegen de aan de Ne derlandse Spoorwegen verleende vergun ning voor do uitoefening van een busdienst tussen Amsterdam en Den Haag. Twee keer per dag hangt gedurende en kele ogenblikken de vlag op de Erebegraaf plaats aan de Zeeweg halfstok. Dit is tij dens het luiden van de klok des morgens bij het openingsuur als de vlag gehesen en des avonds om zes uur (na 1 October om vijf uur) als de vlag gestreken wordt. Het is een plechtig moment in de stille en weidse duinen als elke dag deze handeling geschiedt ter herdenking van de in de oor log omgekomen Nederlanders en in het bi zonder van de drie honderd en drieën zeventig landgenoten, die op de Erebe graafplaats een laatste rustplaats vonden. Deze Erebegraafplaats nu zal binnen kort, naar verwacht wordt in het laatst van de tweede helft van October, geheel worden opgeleverd. De dichter H. M. van Randwijk heeft een tekst geschreven, die zal worden aangebracht op cle hoge muur rechts van de klokkenstoel, gezien van de ingang van de dodenakker af. Bovendien zal naast de vlaggenmast een eenvoudig en sober monument moeten verrijzen. Over de voorstelling daarvan is lang gepraat, maar zijn wij goed ingelicht dan is men thans in Amsterdam bezig het bouw sel te vervaardigen. Over de oplevering van de dan geheel voltooide Erebegraafplaats hangt voorals nog een sluier van geheimzinnigheid, om dat het bestuur van de stichting Erebe graafplaats, thans deel uitmakend van de stichting 19-10/1945 een en ander tot het laatst geheim wil houden. Dit zou onder andere verband houden met de mogelijke komst op de dag der opening van een of meer leden van ons Koninklijke Huis, ministers en andere hooggeplaatste auto riteiten. De plechtigheid zal op een Zater dag plaats vinden, omdat men meent daar mede ook de nabestaanden van de op de Erebegraafjilaats begraven verzetsstrijders een dienst te bewijzen. Zij kunnen dan eveneens aanwezig zijn. Als vermoedelijke datum wordt 31 Octo ber genoemd. BRUSSEL (A.N.P.) In een commen taar op de loonsverhoging in Nederland, schrijft het conservatief-Katholieke blad „La Libre Belgique": „Nederland is waar schijnlijk het enige land ter wereld, afge zien van de Sovjet-Unie, waar men kan aankondigen, dat pas over drie maanden een eenvoudige verhoging der lonen met 5 procent van kracht wordt. Overal elders worden loonsverhogingen onmiddellijk toegepast, dikwijls zelfs met terugwerken de kracht". Na erop gewezen té hebben, dat de Nederlandse vakbonden 6 procent en de werkgevers 4 procent voorstelden en de regering daarop de knoop doorhakte door een beslissing te nemen op 5 procent, schrijft het blad: „Dit alles ligt wel alle maal in de Nederlandse traditie, maar het valt toch te betreuren, dat de traagheid van deze loonaanpassing het functionne- ren van de Benelux zo moeilijk maakt. Dit is een slecht voorteken voor het Europa van morgen". „La Libre Belgique" besluit als volgt: „In het geval van Nederland zou een wer kelijke oplossing zijn de vrijheid der prij zen en der lonen te decreteren, waardoor deze hun natuurlijk evenwicht kunnen zoeken. Doch de Nederlanders, die gedu rende een eeuw de kampioenen van de vrijhandel waren, hebben thans grote angst voor de vrijheid". (Van een Haagse medewerker) Op het Isingplein in Den Haag heeft gistermiddag de 45-jarige timmerman J. K. die op straat een woordenwisseling met zijn echtgenote J K.-H. had, haar onver hoeds met een bijl op het hoofd geslagen, waardoor zij zo zwaar werd gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De man vluchtte op zijn bromfiets, maar meldde zich des avonds omstreeks half ne gen bij de politie die hem in bewaring stelde. De echtelieden leefden de laatste tien ja ren in onmin. In het gezin kwamen her haaldelijk vechtpartijen voor. De man was ziekelijk en het gezin leefde van de steun en ziekengelduitkering. De man kwam ook vaak dronken thuis en sloeg dan wat hem in de weg kwam kort en klein. De politie moest bij deze conflicten herhaaldelijk tus sen beide komen. Een maand geleden, na dat de man zijn vrouw opnieuw mishan deld had, heeft de vrouw scheiding van tafel en bed gevraagd en verkregen, waarbij haar de vier kinderen werden toe gewezen. Drie kinderen waren nog bij de moeder thuis, de vierde is vorig jaar ge trouwd en naar Australië geëmigreerd. De man vond onderdak bij kennissen, maar zijn vrouw liet hij niet met rust. Hij ver voegde zich herhaaldelijk aan de woning, waarbij woordenwisselingen ontstonden en de man de vrouw dreigde, haar van het leven te zullen beroven. Naar aanleiding van deze dreigementen beklaagde de vrouw zich bij de politie, maar die vond geen aanleiding in te grijpen, naar zij ver klaarde, omdat er geen getuigen waren om de verklaringen van de vrouw te bevesti gen. Het bleek, dat de man zich steeds in de omgeving van de woning bevond, om met zijn vrouw in contact te komen. De deur van de woning werd daarom dag en nacht gegrendeld. Gisteren om half twaalf verliet de vrouw haar woning om haar 10-jarig dochtertje van school te ha len. Het slot van de woning bleek in die tijd met een stukje ijzer onklaar te zijn gemaakt. Zij ging toen niet naar binnen maar at bij de buren en stelde, nadat zij haar d'ochteitje naar school had gebi-aclit, de politie van het gebeurde op de hoogte. Deze vond echter ook nu geen aanleiding in te grijpen. De vrouw ging onverrich- terzake heen, haalde om half vier haar kind van school en begaf zich naar huis. Op het trottoir voor haar woning wacht te K. haar op en daar werd het misdrijf gepleegd, zo onverwacht dat omstanders niet meer konden ingrijpen. ADVERTENTIE Haarlem w Gedurende de automobiellentoonstelling in het Grand Palais te Parijs zullen op de eerste étage van de Eiffeltoren enige auto's worden tentoongesteld. Per lift werden zij dezer dagen naar boven gebracht. Hier zijn zij halfweg. BRUSSEL (A.N.P.) naar „Het Laat ste Nieuws" verneemt, zouden ook de fa brieken van Cockerill te Seraing evenals die van Ougree-Marihaye in Luik beslo ten hebben hun aanvoer van erts voortaan via Rotterdam te doen geschieden. Vol gens het blad dreigt bovendien, wat de uitvoer van ijzerproducten betreft, Ant werpen ook een belangrijk deel van het transport te zullen ontgaan. Verschillende Antwerpse vertegenwoordigers van Scan dinavische rederijen, die ijzer producten vervoeren, hebben namelijk opdracht ont vangen kantoren te Gent op te richten, ómdat de overslagkosten te Antwerpen te hoog worden geacht. Andere scheepvaart maatschappijen zouden dit voorbeeld wil len volgen. Tenslotte weet „Het Laatste Nieuws" nog te berichten, dat Zweedse rederijen, die belast zijn met het vervoer van koper- en loodproducten uit het Luik se naar de Scandinavische landen, over wegen deze goederen voortaan met kust vaarders van 300 tot 400 ton langs het Al- bertkanaal zelf in het Luikse te komen halen. Tot nu toe werden deze lood- en koperproducten per spoor of per lichter te Antwerpen aangevoerd, waar zij dan in zeeschepen werden overgeladen. De liberale senator A. Lilar heeft in ver band met de bedreigde aanvoer van ijzer erts in Antwerpen de minister van ver keerswezen de volgende vraag gesteld: „In Antwerpse handelskringen bestaat op het ogenblik een grote beroering naar aanleiding van het bericht, volgens welke zeer belangrijke Belgische industrieën be sloten hebben de haven van Antwerpen te verlaten, om hun ertsinvoer in de toekomst via Rotterdam te doen geschieden. Volgens zekere berichten zou dit voornemen sedert verscheidene maanden bekend zijn in of ficiële kringen. Het zou mij aangenaam zijn van de minister te vernemen, of in derdaad sedert geruime tijd bekend is, dat bepaalde industrieën van plan waren de Antwerpse haven te verlaten, om de in voer van erts langs vreemde havens te doen geschieden. Indien dit wordt beves tigd, dan zal ik gaarne vernemen, of de regering dit vraagstuk van nationaal be lang heeft ingezien en bemiddelend is op getreden, om een ware ramp voor Antwer pen en voor de gehele Antwerpse invoer- handel te vermijden". De 45-jarige mevrouw C. v. d. M.v. d. H. uit Haarlem, die gistermiddag omstreeks 5 uur, nadat zij de hand had uitgestoken met haar bromfiets linksaf van de Rijkswég bij Santpoort de Slaperdijk wilde oprijden, deed dit zo onmiddellijk na het geven van het signaal, dat een achteropkomende automobilist haar niet meer ontwijken kon. De dame liep een schaafwond aan het achterhoofd op en is per auto naar haar huis vervoerd. De bromfiets werd vernield. Op de zo bekwaam door de gemeen telijke overheid in stand gehouden toendra achter het Rijksmuseum heeft thans de tentoonstelling „Dik Hout en Planken" plaats. Dit is inderdaad een uitstekende omgeving voor deze expo sitie want het wilde, ongerepte stukje natuur vormt een echt passend décor voor de forse boomstammen die er rus ten. Wij vonden het bovendien een bij sonder leuke tentoonstelling, want wij houden erg veel van hout. Wij vinden het veel mooier dan beton en staal en steen en bovendien ruikt het veel lek kerder. Uiteraard hebben wij met veel be langstelling de catalogus bestudeerd, die zegt, dat het de bedoeling van deze ten toonstelling is om de bezoekers een zo duidelijk mogelijk overzicht te geven van het hout, zoals dit in Nederland in eigen bos groeit, wordt ingevoerd, wordt gezaagd en verhandeld. Het boekje merkt ook op, dat er een aantal monsterplanken te zien zijn, maar die zijn ons toch ontgaan, want wij vonden dat alle planken erg netjes recht en keurig behandeld waren, zodat wij deze qualificatie maar op rekening van de bescheidenheid der organisatoren zul len schrijven. Wat wij overigens niet wisten was, dat er zoveel verschillende soorten hout bestaan en bovendien zoveel variëtei ten waar wij nog nooit van hadden ge hoord, zoals Acachi, Aboudikrou, Avo- diré, Baboen, Bloedhout, Chanfuta, Fyrretroe, Maiyang en Pinho do Para na Pinheiro om er maar een paar te noemen. Over al die vreemde houtsoorten geeft de catalogus overigens ruim schoots opheldering, daarbij eigen schappen vermeldend die wij nooit ach ter hout zouden hebben gezocht. Zo heeft het Apitong-hout nogal neiging tot werken en trekken staat er. Het heeft bovendien een sterke weerstand tegen aantastingen, zodat hier sprake kan zijn van een ijverig en vrijheidslie vend. houten klaasje. Met Duits eiken is het weer heel anders gesteld. Dit wordt aangeboden in foutvrije, blanke Friezen die uiterst weinig neiging tot doen zijn mond te houden wanneer men er bij in de buurt is. Een aparte afdeling van de tentoon stelling is gewijd aan het naaldhout, waarin het vurenhout een aparte plaats inneemt. Dit is speciaal geschikt om er hoogverzekerde gebouwen van te ver vaardigen. Een bijzondere eigenschap van naaldhout is, dat het zoveel kwas ten telt, zodat het buitengemeen goed kan dienen om er bars van te bouwen. werken hebben, iets dat Groningers overigens allang wisten. Lenstra is hier een goed voorbeeld van. Het broertje van Duits Eiken, dat Frans Eiken heet, wordt ook aangeboden in rondklossen, ribben en bekantrecht. In het laatste zien wij nu weer eens typisch de Fran se nonchalance. Waarom kan dat hout nu niet helemaal recht worden gele verd. Zo komt Frankrijk er nooit bo ven op. Een interessant heer is ook Frans No ten. Deze is niet bestand tegéh zwam- aantastingen, dus men zal er goed aan Zo ziet men op deze tentoonstelling dus inderdaad allerlei zaken die tot nuttige kennis kunnen bijdragen en die tevens allerlei misverstanden uit de weg ruimen, die ontstaan zijn door al lerlei kletspraat in verhaaltjes en volks liedjes. Zo blijkt hier bijvoorbeeld dat de Limburgse hymne „Eikenhout is eikenhout." ook al op een leugen berust. Eikenhout is namelijk allerminst eiken hout. Er zijn wel tien geheel verschil lende soorten eikenhout. Een ervan wordt gebruikt voor kerkbanken en een andere voor whiskey-vaten (waarvan de V.S. er per jaar 3 millioen van 190 liter vervaardigden Over de toepassingsmogelijkheden van hout staat men overigens versteld. Niet alleen kan men er vloeren, deuren, schepen en trappen van maken, maar ook houten hoofden doen het zeer goed en gaan soms zeer lang mee. Op de foto ziet. ge een nieuw model. Het is ver vaardigd van Slavonisch essen en kan zeer goed tegen beuken. Een andere handige toepassing zijn de houtjes om op te bijten. Dit gezelschapsspel, dat zit tend wordt bedreven, is niet altijd even in trek, maar sinds met op de gedachte is gekomen hier zoethout voor te ge bruiken gaat het al beter. Als speciale inzending zagen wij ook nog een hoe veelheid argumenten die hout snijden, uiterst aantrekkelijke instrumentjes voor de beginnende beeldhouwer. Al met al is dit dus een zeer attrac tieve expositie, die bovendien bewijst, dat de organisatoren geen houten Kla zen zijn, want men mag er voor niets in. En ook daaruit trekken wij de con clusie: Hout houdt praaf stand. BOEDA PARIJS, September. De zomer is hier nu sinds de eerste helft van de maand wel voorbij: de lucht wordt van het ene ogen blik op het andere grijs in plaats van wit en blauw, en dan valt er een korte, harde regenbui. Niettemin is het nog steeds zacht, de caféterrassen zijn ook 's avonds vrij goed bezet, cn er zitten nog dagelijks moeders op de okergele klapstoelen van de Jardin du Luxembourg met hun kinderen om zich heen, gehurkt of in kinderwagens. Zij zullen er natuurlijk ook wel zo lang moge lijk naar toe blijven gaan: de betekenis van dit park is tienmaal zo groot als die van de Haarlemmerhout, en ruw geschat onge veer driemaal die van het Vondelpark. In Amsterdam is het deel van de bevolking dat op de begane grond niet anders dan een portaaltje tot zijn beschikking heeft veel kleiner dan in Parijs, en bovendien spelen daar de kinderen op de trottoix-s wat ik hier nog niet gezien heb. Misschien doen zij het toch, men moet aan deze mededeling geen wetenschappelijke waarde toekennen; zij zijn in ieder geval veel minder opvallend in het straatbeeld dan in Holland. Daarom komen zij dan naar de tuin van het Luxembourg, het paleis „aan de Rue de Vaugirard", dat in het begin van de 17de eeuw is gebouwd in opdracht van Maria de Medicis, de echtgenote van de in 1610 vermoorde Koning Hendrik IV. Het paleis zelf is tegenwoordig in gebruik voor kabinetsvergaderingen, en er staat dan ook een aantal schildwachthuisjes omheen, waar vertegenwoordigers van de Garde Républicaine in veelzeggend zwijgen bij op en neer drentelen; verder staat de Fran se vlag er bovenop, veel vaker dan de leek verklaren kan halfstok. Maar de tuin is open voor het publiek, tenminste tot zons ondergang: dan hoort de wandelaar in de schemering aan alle kanten de parkwach ters op hun fluitjes blazen, een schel maar wel vrolijk geluid. Deze tuin is oorspronkelijk van hetzelfde type geweest als de andere beroemde Fran se tuinen, zoals die van Versailles een soort salon in de openlucht, omboord door het landschap, dat er met intieme paadjes aan vastgestikt is. In de loop van de eeuwen is er aan versneden, en nu is er van de sym metrie in het omboordsel weinig meer te herkennen: vooral de Boulevard St. Michel en de Rue de Medicis hebben het spel be dorven. Het mooiste deel van de tuin ligt nu in de schaduw van het paleis: de acht hoekige vijver, met een fontein van één spriet in het midden, waaromheen eerst een breed wandelpad ligt en dan plantsoen en met blauwpaarse en rose bloemetjes; en dit alles iets lager dan de verdere tuin, zodat er brede trappen naar toe kunnen leiden. Veel moeders zitten onafhankelijk van hun voorkeur om die vijver, omdat hun zoontjes er hun zeilbootjes op wensen te laten varen, soms bij dozijnen tegelijk. Het spelen met scheepjes is de enige acti viteit van Franse kinderen die de buiten staander opvalt; waarschijnlijk heeft het niet veel uit te staan met een vroege liefde voor de zeevaart, en is het vooral zo omdat alleen het water in deze parken min of meer ongedisciplineerd is: de paden zijn keihard, de gazons onberispelijk, en wie wil rolschaatsen vindt elders in de tuin effen geasfalteerde banen tot zijn beschikking. De moeders met hun ordentelijke kinde ren zijn overigens alleen in de middag het dominerende element in de Jardin du Lu xembourg. Om lunchtijd is het er stampvol, vooral aan de kant van de Boulevard St. Michel, met studenten en kantoorpersoneel; bijhonderdtallen zitten ze daar onder de kastanjes, en aan het eind van de middag wordt het weer hetzelfde. Dat zijn niet de tijden waarop het in de tuin het behaag lijkst is. De ware stemming komt alleen wanneer de parkbevolking het geruststel lende gevoel heeft dat anderen het werk opknappen: de verwarmende gewaarwor ding dat zij in een bevoorrechte positie verkeren, is belangrijker dan de betrekke lijke rust om de bezoekers in de lichte stille vrolijkheid van de middag te brengen. Intussen is er over dit park veel meer te zeggen, dat tot later bewaard moet blijven; zoals het er nu ligt, weet men nog niets van de standbeelden, die er toch talrijk zijn. ADVERTENTIE JANSWEG 20 TELEFOON 17630 weer vanaf 1 October En welke is onze zonde, door Edgar Mit- telholzer, Em. Querido's Uitgeversmaatschap pij N.V. te Amsterdam. Vertaling: Max Schuchart. Een ongemeen boeiende roman, die zich afspeelt op een klein plekje tropi sche aarde, waar een wel zeer aparte dominee een nieuwe maatschappijvorm heeft gecreëerd. Het boek intrigeert door zijn uit zonderlijke moraal en critiek tussen de regels door op versleten levensnormen. Schuchart vertaalde dit bijzondere werk meesterlijk. Florence Nightingale, door Cecil Woodham Smith in Nederlandse bewerking van P. van As. Uitgave U.M. West-Friesland, Hoorn. De figuur van de onbaatzuchtige en strijd vaardige vrouw, die Florence Nightingale was, kzdjgt een heel nieuw aspect door de onthulling van haar onmeedogendheid. een eigenschap, welke men niet van haar kende. Dat is de voornaamste waarde van deze levensbeschrijving. Gemakkelijk leesbaar is zij niet. De schrijfster overlaadt ons met zo veel niet strikt ter zake doende bijzonder heden, dat de uitwerking verwarrend is. Leonardo, door Dimitri Merejkowski, ver schenen bij Uitgeversmij. W. de Haan N.V. (zesde druk, geïllustreerd met 23 repro ducties). De belangstelling voor Leonardo da Vinei raakt niet uitgeput. Een zesde druk van Merejkowski's uitvoerige, vrij schools geromantiseerde biografie van de geniale Florentijn bleek nodig. Als introductie heeft zij aan betekenis overigens niet ingeboet. Het rijk der Inca's, door Carcilaso de le Vega. bewerkt door mr. W. J. van Balen. Uitgeversmaatschappij Holland, Amsterdam. De in de volkenkunde geïnteresseerde lezer vindt in deze welverzorgde uitgave een schat van gegevens vergaard. De historie der Inca's, zeden en gebruiken worden uit voerig beschreven en toegelicht. Het foto materiaal vormt een hoofdstuk van docu mentatie apart. Dwaze blanke man, door Rich. Morenus, bij Scheltens en Giltay te Amsterdam ver schenen. Een Amerikaans radioman ont vlucht zijn zenuwslopend bedrijf en gaat wonen op een eiland in de Canadese wil dernis met als naaste buren de Indianen. Het loopt allemaal goed af en is avontuur lijker voor de schrijver dan voor de lezer, tenminste als de laatste zijn verwachtingen hoog stelt. Frisse ontspanningslectuur

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5