Nieuwe loonronde gebaseerd op consumptie index van 1949 Regering verwacht geen prijsstijgingen Thuiskomst Smyslov en Reshevsky beiden remise in de 17de ronde .Clowntje Rick Staatssecretaris Van Rhijn: S.E.R. geen loon politiek college Is zelfbedieningswinkel een warenhuis? 4 BARTEUORIS'STRAW 20 —TEL. 13439 Sportvliegers gaan tocht van 14.000 km maken Prof. dr. G. A. Rijnberk overleden A. D. Loman 85 jaar Gelders Orkest vraagt salarisverhoging Marnix Gijsen weigert litteraire prijs E.V.G. wil met N.V.V. vergaderen CANDIDATEN-SCHAAKTOURNOOI Voor de kinderen Schorsing Slijkhuis nietig verklaard Duiven vlogen van Quiévrain tanden I j adem FflS Biljarten Biljartkampioenschappen van de vijfde klasse Groenendaal wint Zilveren Bal Voetbal Voorlopig Oranje-team tegen Stade Francais Winschoter winkelier in appèl voor het hof Tandartsen tegen ver hoging der loongrens Orkestleden Utrechtse Opera gedupeerd FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck WOENSDAG 30 SEPTEMBER 195S De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr, dr. A. A. van Rhijn, heeft gisteren een toelichting gegeven op de beslissing van de ministerraad, een loonsverhoging van 5 percent bindend voor te schrijven. Mr. Van Rhijn zei, dat de door de regering aan gezochte commissie van deskundigen bij haar berekeningen is uitgegaan van de indexcijfers, gebaseerd op het budget-onderzoek van 1949. Een berekening op basis van het budget-onderzoek van 1951 zou tot zulke grote moeilijkheden aanleiding hebben gegeven, dat men uit het complex vragen vrijwel geen uitweg meer zou hebben gevonden. Wanneer men van werknemerszijde wéér een nader onderzoek van de cijfers verlangt, zou dit, indien de regering daarin toestemde, tot gevolg hebben dat ook het standpunt van de werkgevers weer zou moeten worden gevraagd. Het zou er op neerkomen, dat men weer van voren af aan zou kunnen beginnen. De regering heeft zich op het standpunt gesteld dat de Sociaal-Economische Raad niet mag ontaarden in een loon-politiek college. Van werkgeverszijde stelde men een onderzoek door de S.E.R. op prijs, omdat zijn advies ook was gevraagd over de consumptiebeperking in 1951 en de invoe ring van de werkloosheidsverzekering in 1952. Een ander argument der werkgevers was dat de nieuwe loonronde voor het be drijfsleven een verzwaring der lasten be tekent, welke, alle factoren in aanmerking genomen, neerkomt op naar schatting 10 percent. Tenslotte zagen de werkgevers in de in schakeling van de S.E.R. een stap in de richting van de vrij loonvorming. Van werknemerszijde zag men in de aandrang van werkgeverszijde de S.E.R. in te schakelen een poging om de verant woordelijkheid van zich af te schuiven. Men vreesde hiervan een langdurig uitstel. Zou de S.E.R. het vraagstuk in studie ne men dan zouden daarin ook de belasting maatregelen moeten worden betrokken. Bij het bepalen van haar standpunt heeft de regering overwogen, dat tijdnood een raadplegen van de S.E.R. in de weg stond, geheel afgezien van de vraag of de S.E.R. wel het aangewezen orgaan is om in deze zaken gemengd te worden. Moeilijke berekening De moeilijkheden met de becijferingen werden mede veroorzaakt door verschil len van inzicht omtrent de factoren, welke in deze berekening moeten worden be trokken, zo verklaarde de staatssecretaris voorts. De regering heeft tenslotte een gemid delde aanvaard op grond' van een statis tisch cijfer. Over het vraagpunt van de consumptie beperking was de grootste strijd ontbrand. Tot nu toe heeft men gewerkt met cijfers van 1949. Pogingen om tot een verfijning te geraken op grond van het budget onderzoek van 1951 moesten worden prijs gegeven. Aan de verwikkelingen op dit punt is het te wijten dat er becijferings- ADV ERTENT1E Teddy gevoerde Windjackets Twee Rotterdamse sportvliegers, de heren B. Smulders en Th. Groen, zullen binnen kort met hun sportvliegtuig, een Miles Mes senger uit ons land vertrekken om de langste vlucht te gaan maken, die Neder landse sportvliegers sinds de oorlog hebben ondernomen. Wel hebben enkele anderen reeds flinke vluchten gemaakt, maar deze wordt aanmer kelijk langer en ook veel omvangrijker dan de tocht naar Athene met 50 vlieguren, waarvan onlangs de heren K. Oberman en O. Bilger terugkeerden. De twee vliegers starten nl. voor een tocht van ruim 14.000 kilometer, die zes weken (90 vlieguren) zal duren. De route leidt van ons land naar Nice en vervolgens met landingen in Brindisi, Athene, Saloniki, Istanboel, Ankara, Bei- roeth, Damascus. Agaba, Medina, Luxor, Cairo, Alexandrië, Tripolis, Tunis, Oran, Algiers, Oudja, Casablanca, Tanger, Malaga, Valencia, Barcelona, Perpignan, Toulouse en Parijs naar Amsterdam. De vliegers hopen op minder pech dan verleden jaar toen zij ook voornemens waren de langste vlucht te ondernemen. Boven het Atlasgebergte brak toen de propeller, zodat zij met een glijvlucht over de bergen moes ten strijken om veertig kilometer verder het toestel behouden op de grond te zetten. De vlucht was er echter mee ten einde. moeilijkheden ontstonden. Op grond van het door partijen aanvaarde uitgangspunt van het budget van 1949 zijn de deskun digen tot hun percentage van 4,8 gekomen. Dit percentage kan als volgt worden ge analyseerd: Huurverhoging 2,1 pet.; con sumptie-beperking 3,5 pet. Totaal 5,6 pet. De invloed van de verlaging der indirecte belastingen wordt op 0,8 pet. berekend, zo dat tenslotte een percentage van 4,8 re sulteerde. Regering verwacht geen prijsverhoging Bij het percentage van 8,5, dat van werknemerszijde werd aangevoerd, was de invloed van te verwachten prijsstijgingen ten gevolge van de loonverhoging doorberekend. De re gering heeft zich op het standpunt ge steld, dat het effect daarvan niet in de berekeningen mocht worden betrok ken. De ervaring heeft geleerd, onder andere bij de consumptiebeperking van 1951 en de invoering van de werk loosheidswet in 1952, dat deze maat regelen niet prijsverhogend hebben gewerkt. De vermindering van de loon- en in komstenbelasting heeft bij het vaststellen van het percentage voor deze loonronde géén rol gespeeld. Het bruto-effect van deze belastingverlagingen is voor een normaal gezin berekend op 1 pet. van het nettoloon. De kwestie van verhoging van de kin derbijslag de noodvoorziening ouden van dagen en andere 'voorzieningen wordt na der met de Stichting van de Arbeid be sproken. Over de ambtenarensalarissen en de pensioenen is nog geen beslissing genomen. Als het tot 5 percent loonsverhoging komt zal dat percentage worden aanvaard bij j het overleg over de salarissen en de pen- i sioenen. Met betrekking tot de moeilijkheden voor de middenstand zei mr. Van Rhijn tenslotte, dat men van die zijde opmerkt, dat er nu meer loon moet worden betaald en meer huur voor woningen en bedrijfs panden. De moeilijkheden voor de midden stand onderschatte hij niet. Hij merkte echter op, dat door de loonsverhoging een ruimere consumptie zal ontstaan, welke van belang is voor de middenstand. De groothandelsprijzen vertonen een dalende tendenz en daarin ligt een factor, die het gemakkelijker maakt de moeilijkheden op te vangen. Te Blaricum is op 78-jarige leeftijd overleden prof. dr. G. A. Rijnberk, oud hoogleraar in de psysiologie aan de Am sterdamse universiteit. Professor Rijnberk studeerde van 1894 tot 1900 aan de universiteit te Rome, waar hij in 1901 promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Van 1901 tot 1902 was hij assistent aan de universiteit te Bologna, daarna assistent aan de universiteit te Rome en van 1904 tot 1909 privaat docent aldaar. In 1909 werd professor Rijnberk hoogleraar in de psysiologie aan de Am sterdamse universiteit. Vele publicaties van zijn hand zijn verschenen. De componist A. D. Loman, oud-direc teur van het Bureau voor muziekauteurs- rechten, hoopt 26 October zijn 85ste ver jaardag te vieren. Niet alleen als compo nist (bekend door zijn opera „Violanta" en zijn oratorium „Hannekes hemel- droom"), doch ook als fotograaf, oud toneelleider en muziek-theoreticus heeft de heer Loman betekenis. Hij is de oprich ter van de Amsterdamse Amateur-Foto- grafenverenieing en tevens lange tiid werkzaam geweest als secretaris van de ..Nederlandse Onera" van Cornelis van der Linden. Mede dank zij zijn initiatief kwa men de ..Nederlandsche Tooneelvereeni- ging" (1894) en het „Amsterdamsch Ly risch Tooneel" (1902) tot stand. Als theo reticus publiceerde hij belangrijke studies over het organisme der muziek. De heer Loman was gehuwd met de sopraanzange res Alida Lutkemann, die in 1941 is over leden. De leden van het Gelders Orkest hebben zich in een telegram gewend tot de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, waarin zij meedelen kennis te hebben genomen van het feit, dat de ver hoging van de salarissen, welke voor en kele andere orkesten reeds is ingegaan, af hankelijk blijft van het kenbaar maken van 's ministers voornemen de desbetref fende subsidie te verhogen, nu daarin in de begroting voor het jaar 1954 niet is voorzien. De leden van het orkest doen dan ook een zeer dringend beroep op de minister om een zodanig voornemen ken baar te maken aan Gedeputeerde Staten van Gelderland en de gemeenten, die het orkest subsidiëren. Zij motiveren hun tele grafisch verzoek door te wijzen op de hui dige lage salarissen, waardoor een in so ciaal en artistiek opzicht onhoudbare toe stand is ontstaan. Zowel de provincie Gelderland als de garanderende gemeenten zijn bereid ge bleken vijftig procent van de salarisver hoging voor hun rekening te nemen, mits het rijk de andere helft bijdraagt. Het Utrechts Stedelijk Orchest, het Rotter dams Philharmonisch Orkest en het Resi dentie-Orkest hebben reeds op eigen initiatief een verhoging toegepast. Over de situatie bij het Noordhollands Provin ciaal Orkest schreven wii enkele dagen ge leden Gedeputeerde Staten van de provincie Antwerpen hebben de letterkundige prijs der Vlaamse provincies toegekend aan dr. Jan Albert Goris, beter bekend onder zijn schrijversnaam Marnix Gijsen, voor een van zijn laatste boeken: „Klaaglied om Agnes". In Antwerpse letterkundige kringen wordt de toekenning van deze prijs aan Marnix Gijsen beschouwd als een soort schuldbekentenis van Gedeputeerde Staten, die in 1951 weigerden de uitspraak van een letterkundige jury te bekrachtigen, toen deze zijn „Joachim van Babyion" tot de beste roman van het jaar bestempelde. Naar wordt vernomen, heeft de heer Go- ris uit New York, waar hij commissaris is van het Belgische voorlichtingsbureau, een brief gezonden aan de gouverneur van de provincie Antwerpen, waarin hij verklaart geen prijs te stellen op de hem toegekende prijs. De heer Goris schrijft in zijn brief onder meer: „Het zou een gebrek aan fat soen en zelfrespect zijn, indien ik iets zou aanvaarden van de provincie Antwerpen na de voor mij beledigende manier, waarop ik door Gedeputeerde Staten enkele jaren geleden werd behandeld. Bovendien sta ik principieel vijandig tegenover het systeem van prijzen, zoals dit in België wordt toe gepast. Ik ben van mening, dat de enige be loning, die voor een schrijver van be tekenis kan zijn, bestaat in de genegenheid van hen, die hem lezen. Die is mij in hoge mate te beurt gevallen en daartegen kun nen officiële erkenningen, hoe goed ook bedoeld, niet opwegen". Het N.V.V. zal op 17 October in Utrecht een landelijke bijeenkomst houden over het loonyraagstuk. De E.V.C., die op 11 October een dergelijke vergadering in Am sterdam heeft belegd, heeft thans het N.V.V. voorgesteld deze bijeenkomsten te combineren. De tweede en de zeventiende ronde van het candidaten schaaktournooi hebben een heel bijzondere betekenis. Het zjjn namelijk de enige ronden, waarin alle zes nict-Russi- sche grootmeesters de wapens moeten op nemen tegen zes Russische collega's. Dat de niet-Russen in de tweede ronde met vier twee wonnen was een grote verrassing, maar dat de geschiedenis daarmee niet was afge lopen, moet iedereen die de Russische men taliteit kent, duidelijk zijn geweest. Er moest revanche genomen worden en de enige ge legenheid daartoe was de zeventiende ronde. Vandaar, dat er in deze ronde lang niet zo veel werd gewandeld als anders. Alle spelers zaten in diepe concentratie over hun borden gebogen en de ernst was van de gezichten te lezen. Zelfs de altijd bewegelijke Najdorf was opmerkelijk rustig. Alleen Averbach en Keres deden aan dit alles niet mee. Maar deze partij was ook slechts een Russische aangelegenheid. De spe lers moeten zich deze avond geheel overbodig hebben gevoeld en dat was misschien ook wel de reden, waarom men na 21 zetten tot re mise besloot. Er was namelijk niets, dat dit besluit ook maar enigszins rechtvaardigde want er is in deze partij geen enkel stuk, en zelfs geen pion geruild. Het spreekt dat vooral de spelers, die in de tweede ronde hun partijen hadden verloren (Geiler tegen Euwe en Kotov tegen Stahlberg) er op uit waren om zich door een overwin ning te revancheren. Toch kan niet beweerd worden, dat Euwe en Stahlberg onder de in druk kwamen van de grimmige gezichten hunner tegenstanders. Dat bewees een klein onschuldig voorval. Onze landgenoot zat juist een brief te lezen toen Gelier een zet deed. Euwe, die met zijn rechter hand de brief vast hield, keek even met één oog naar de stel ling, voerde onmiddellijk met zijn linkerhand de tegenzet uit en ging vervolgens rustig verder met lezen. Krachtige aanval Intussen speelde dit zich af in het begin van de partij, toen er nog niet zoveel aan de hand was. Later had Euwe zijn volle aandacht nodig, want de Rus opende een aanval op de witte Koningsveste, die gestadig in kracht toenam. Euwe doorstond de aanval, maar volledig gelijkspel heeft hij niet bereikt. Zijn stelling vertoont enige zwakke punten al is er geen direct gevaar. De stelling ziet er als volgt uit: Wit (Euwe): K gl. D d3. T f3, P g2, pionnen op a5, b4, c5, e2, f4 en h2. Zwart (Geiler): K g7, D e6, T. h5, L f8, pion nen op a6, b7, c6, d4, g6 en h7. Geiler gaf zijn 41e zet onder couvert af. Ongeveer hetzelfde beeld leverde de partij StahlbergKotov op, hoewel de stellingen hier een meer gesloten karakter aannamen. Na allerlei voorbereidende manoeuvres was het echter ook hier de zwart-speler, die het eerst gevaarlijk werd. Het scheen dat Stahlberg tenminste remise had tegen Kotov, maar de Rus vond in de laatste seconde van zijn bedenktijd een heel fijne zet en aan de manier waarop hij ver volgens door de zaal liep was duidelijk merk baar, dat hij in de afgebroken partij op een overwinning rekent. Daarentegen was het de wit-speler, die de toon aangaf in het duel tussen Szabo en Smyslov. De Hongaar kwam in het centrum tot een gevaarlijke doorbraak en wierp de zwarte strijdkrachten geheel terug. Vrij onverwacht kwam het remise-besluit, want de Hongaar had met een verrassend uit stapje van zijn paard een pion buit gemaakt. Een felle, gelijk opgaande strijd vormde de partij NajdorfBronstein. De Argentijn be heerste meer terrein en hij beschikte over een machtig loperpaar. Maar de Rus, die voor zijn eerste 19 zetten twee uur bedenktijd nodig had, wierp dreigende blikken in de richting van het Argentijnse koningshuis. Zij durfden geen van beiden hun kansen op het spel zetten in een strijd, waarbij wel- 2'F? f7^\ V VI 1 Srit V CA fj. §1 fVw ^7 1 /7 rt 1 f A 1 1 1 f 1 f y%j\ t j 1 wK if§ Nou, gelukkig kwam er een eind aan de heidebrand, nu er zoveel mensen bij waren, die allemaal hielpen blussen. En na een poos was het helemaal uithet rookie nog een beetje, maar vlammetjes waren er niet meer te zien. Er was een heel shik van de mooie heide zwart gebrand. „Er heeft vast iemand een lucifer of een sigaret weggegooid!" zeiden de mannen. „Dat is zo dom!" De agent kwam weer op de jongens af. „Nou, jongens, jullie hebt je best gedaan, hoor! Je kunt nu gerust naar huis gaan, anders kom je nog te laat thuis ook!" Ja, dat was waar ook.Ze hadden eigenlijk helemaal niet aan de tijd meer gedacht! Het was al haast avond geworden in die tussentijd. Ze haastten zich nu maar gauw naar de stad terug. Tante Liezebertha zou wel onge rust zijn, dat ze zo lang wegbleven. En dat vjas ze ook. Toen de jongens thuiskwamen, stond tante Liezebertha al bij de deur te wachten. „Maar jongens, waar komen jullie zo laat vandaan?" zei ze. „We hebben een brand geblust!" zei Bunkie. Toen vertelden ze alles wat er die middag was gebeurd. „Dat is een ander geval", zei tante Liezebertha. „Dan zal ik maar niet boos op je zijn. Maar ga je gauw wassen, want jullie zien er uit als schoorsteenvegersDat komt zeker door de rook!" licht een onderdeel van een seconde van door slaggevende betekenis kon zijn en besloten na 21 zetten het punt te delen. Aardbeving De waarde van het pionoffer, dat Taimanov bracht in zijn partij tegen Gligoric, zal niet gemakkelijk bepaald kunnen worden. Om streeks de twintigste zet verheugde de Joego slaaf zich nog steeds in het bezit van deze pion, al zag zijn pionnenstelling er uit als een stad na een aardbeving. Gligoric heeft zijn plus-pion in het toren eindspel behouden. Hij heeft enige winst kansen. In de partij PetrosianReshevsky gebeurde aanvankelijk niet veel anders dan het ge bruiken van veel bedenktijd. Speciaal van de zijde van de Amerikaan. Maar toen begon Reshevsky zich misschien herinnerend dat zijn tegenstander in het. bijzonder gesteld is op rustige stellingen met kleine dreigingen te werken. Aanval en tegenaanval hielden zich in de partij PetrosianReshevsky vrijwel in even wicht. Wel moest de Amerikaan nog 10 zet ten doen in 5 minuten, maar het is nu wel algemeen bekend, dat Reshevsky juist dan zeer gevaarlijk is en daarom aarzelde Petro sian geen moment om het voorstel tot remise te aanvaarden. De stand De stand luidt thans: 1. Smyslov 101/» pnt. uit 16 partijen. 2. Reshevsky 9 pnt. plus 2 afgebr. part, (16). 3. Najdorf 9 pnt. ()16). 4. Bronstein 8V* pnt. plus 1 afgebr. partij (16) 5. Keres 81/® pnt. (16). 6. Euwe 8 pnt. plus een afgebr. partij (16). 7. Boleslavsky 8 pnt. (15). 8. Petrosian 8 pnt. (16). 9. Taimanov 7 pnt. plus 2 afgebr. part. (16). 10. Kotov 7 pnt. plus één afgebr. partij (16). 11. en 12. Averbach en Szabo 7 pnt. (16). 13. Geiler 6V2 pnt. plus 1 afgebr. partij (16). 14. Gligoric 6 pnt. plus 1 afgebr. partij (15). 15. Stahlberg 4 pnt. plus 1 afgebr. partij (16). De schorsing van Slijkhuis door de KNAU opgelegd naar aanleiding van het niet star ten van de Haagse athleet in de wedstrijd NederlandDuitsland op 9 Augustus in Treebeek, is door de commissie van beroep van de KNAU nietig verklaard. Het bestuur van Trekvogels, inmiddels; ook geschorst, heeft een schrijven ontvangen,, waarin de commissie van beroep verklaart dat de schorsing is opgeheven aangezien. Slijkhuis niet de gelegenheid is gegeven „zich schriftelijk of desgewenst mondeling bij het Unie-bestuur of bij de hierdoor aan gewezen instantie te verdedigen", zoals een reglementsartikel luidt. Ongeveer 1000 Haarlemse postduiven ver trokken voor de laatste maal van dit seizoen in convooi naar Quiévrain (België), afstand ongeveer 229 km. De duiven werden om 10.20 uur in vrijheid gesteld met Zuiden wind. De uitslag is als volgt: Recht voor Allen: 1. VeenhofSmit 14.00; 2. J. v. Thuijne 14.05; 3. W. Perukel. De Reisduif: 1. J. Rompa 13.56; 2. G. Dek ker 14.02; 3. H. ter Horst. De Postduif: 1. A. J. v. Tatenhove 13,52; 2. A. J. Kramer 13.59; 3. J. L. Thoolen. Haarlem-Noord: 1. A. Bot 13.59; 2. C. Ver laan 14.04; 3. C. Verlaan. H.A.K.: 1. H. Adolfs 13.49; 2. H. Adolfs 13.49; 3. H. Boom. De Koerier: 1. J. Offerman 13.54; 2. F. v. Honschoten 13.55; 3. F. v. Honschoten. De Snelpost: 1. J. de Vendt 13.54; 2. K. Wits 13 59; 3. J. de Vendt. De Luchtbode: 1. J. J. Duijn 13.57; 2. S. v. Gennip 14.05; 3. J. Wolff. Het Centrum: 1. A. v. Drunen 13.53; 2. J. Lensen 13.54; 3. A. v. Drunen. Columba: 1. A. W. Broes 13.55; 2. H. Kee- vel 13.56; 3. W. Zegwaard. De Snelvlieger: 1. J. Saphorst 13.53; 2. Gebr. Zegwaai-d 14.55; 3. J. J. Petri. Vitesse Club: 1. H. Adolfs; 2. H. Adolfs; 3. A. J. v. Tatenhove; 4. C. A. v. d. Wal; 5. A. v. Drunen. ADVERTENTIE Dinsdagavond werd in café ,,'t Centrum" aan de Raadhuisstraat in Heemstede het biljart-tournooi voortgezet van de finales om het persoonlijk kampioenschap der vijfde klasse, van het district Haarlem van de Kon. Ned. Biljart Bond. Er werden ditmaal zes partijen gespeeld, waarvan de uitslagen als volgt luidden: Van Dam 50 54 5 0.93 2 Griekspoor 49 54 9 0.91 0 Van Halem 23 28 4 0.82 0 Goedemans 50 28 9 1.79 2 Koopman 50 36 7 1.39 2 Van Dam 33 36 7 0.92 0 Schouten 34 40 6 0.85 0 Van Dijke 50 40 7 1.25 2 Goedemans 50 38 7 1.32 1 Koopman 50 38 5 1.32 1 Van Dijke 50 42 7 1.19 2 Van Halem 24 42 6 0.57 0 Na deze tweede avond van het tournooi zijn dus alleen D. Goedemans van B.V. ,,'t Centrum Heemstede" en R. Koopman van B.C. „Hof van Holland" nog ongeslagen. De avondprijs was ditmaal voor Van Dijke met een slot-serie van drie, terwijl Goede mans de beste prestatie leverde, door zijn partij in 28 beurten uit te spelen. Gisteravond zijn de laatste partijen ge speeld in het biljarttournooi om de Zilveren Bal tussen Hof van Holland en Groenendaal. De Heemstedenaren brachten de stand op 5533 en kwamen daardoor voor een jaar in het bezit van de fraaie wisselprijs. De resultaten waren: Kloos 90 84 40 8 2.10 v. Beem 80 80 40 16 2.— Scholten 200 194 31 40 6.25 Kooyman 175 175 31 31 5.64 Hooydonk 50 50 23 9 2.17 Meyerink 35 23 23 4 1.— Bouwmeester 60 52 37 6 1.40 Fol 70 70 37 10 1.89 Nouwland75 73 27 14 2.70 Wisker 70 70 27 16 2.59 Toepoel 40 40 40 4 1.— v. Putten 25 18 40 3 0.45 Voor de oefenwedstrijd van het Voorlopig Nederlands voetbalelftal op Woensdag 7 October in het Feijenoordstadion in Rotter dam is als tegenstander Stade Frangais (Parijs) gecontracteerd, de club van Rijvers. De wedstrijd begint om vier uur. stond onbeweeglijk, zijn handen ineenge strengeld op zijn rug. „Deze brief!" „Ik zie geen brief". Er viel nu een verschrikkelijke stilte. De donkere ogen vam de Engelsman be gonnen te branden van toorn maar onver vaard, onwrikbaar bleven de lichte grijze hem aanzien. Zij weken niet. En beiden bleven de brief negeren die daar tussen hen in op de vloer lag. Het was een strijd, een duel zonder één beweging, zonder één gerucht of een enkel woord. En dan stond inspecteur Renkevoort op van zijn stoel, bukte zich, raapte de brief op en reikte hem over aan de geoloog. „Ik dank u", zei Jean de Vere. En hij bezag de brief: het gedrukte briefhoofd van Eurasia Petroleummaatschappij, de wankelende, tuimelende letters dwars over de regels heen en tenslotte zijn eigen handtekening daaronder: Jean Guillaume de Vere. Het was rog altijd doodstil. Het morgen licht viel op de vermagerde mannenge- stalte met de brief in zijn hand. De toorn was afgegleden van het gezicht van de Engelsman en er was een klein triomfan telijk lachje om zijn mond verschenen, half verborgen onder de zwarte snor. Hij had geen oog af van zijn tegenstander. En vroeg tenslotte: „En, wat hebt u hierop te zeggen?" „Vervalst", zei de geoloog. „Hebt u die brief niet geschreven?" „Nee". „E11 hoe verklaart u dan het briefpapier F. H. van der W. te Winschoten heeft in 1951 aldaar een zelfbedieningszaak ge opend. Volgens de plaatselijke verordening behoren kruidenierszaken in Winschoten op Woensdagmiddagen gesloten te zijn, maar Van der W. was van oordeel dat zijn zaak niet onder die regeling viel, maar onder die voor de groep warenhuizen. Ook de kruideniersorganisatie heeft blijkbaar zo geoordeeld, want men zond hem geen uitnodigingen meer voor vergaderingen en dergelijke. Niettemin legde de Gronin ger economische politierechter hem een veroordeling op, maar zodanig, dat appèl mogelijk was. Gistermiddag diende de zaak voor het hof te Leeuwarden. De procureur- generaal zei de, dat de appellant in hoofd zaak kruidenierswaren verkoopt en dan valt hij onder de groep kruideniers. De procureur-generaal vorderde 25.boe te of 10 dagen hechtenis. De pleiter, mr. Veldhuis meende, dat deze zaak niet over één kam kan worden geschoren met een gewone kruideniers zaak. De raad van Winschoten heeft ech ter deze bedrijven niet in de Winkelslui tingsverordening opgenomen en wil ook nog geen wijziging aanbrengen, omdat het verloop van deze rechtszaak wordt afge wacht. De pleiter concludeerde tot vrij spraak, subsidiair ontslag van rechtsver volging. Uitspraak 8 October. Naar aanleiding van plannen der rege ring om de loongrenzen van de Invalidi teitswet, de Ziektewet en de verplichte ziekenfondsverzekering tot 6000.te verhogen heeft de Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Tandheel kunde in haar te Hengelo gehouden jaar vergadering een motie aangenomen, waar in zij deze verhoging onaanvaardbaar noemt. In de motie wordt voort gezegd dat het huidige systeem reeds tot onoverko melijke moeilijkheden leidt en dat de tand heelkundige verzorging van de kring der verzekerden bij vei'hoging van de loon grens onuitvoerbaar wordt. Het bestuur van het voormalig Utrechts Opera-orkest heeft in een open brief aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen medegedeeld, dat de leden van dit orkest door de opheffing van de Utrechtse Opera, tengevolge van de wei gering van de rijkssubsidie, ernstig zijn gedupeerd: „Voor alle orkestleden bete kent de opheffing aanmerkelijk geldelijk nadeel. Een aantal musici is genoodzaakt zich door de overheid en de gemeenschap te laten onderhouden". 40) De onbekende was als geoloog verbonden aan de maatschappij en juist teruggekeerd van een expeditie in de binnenlanden van Brazilië. Een Hollander waarvan het toe komstige adres bekend was: Amsterdam, Prinsengracht no. xxx. De politie had de gegevens genoteerd. En nu was hij, onder- inspecteur aan de Yard, hierheen gekomen om verder te informeren naar genoemde geoloog. Hij had de bewuste brief in zijn portefeuille. „Thank you", zei inspecteur Renkevoort. Hij opende de brief. Een onvast, onzeker handschrift, waarvan de letters hèr-en- dèrwaarts tuimelden dwars over de regels heen. Een kort briefje: „Dear Sir" en een bevestiging van een telefonisch gemaakte afspraak. En ondertekend met de naam van de geoloog, de wonderlijke, obstinatie jongeman die hem nu al deze hele nacht in touw had gehouden: „Jean Guillaume de Vere". «,1 see", zei inspecteur Renkevoort. „He is here, I'll call him for you. I'm afraid I think. he is the right man". Hij betrapte zichzelf op een duidelijk gevoel van teleurstelling, dat hii niet ver klaren kon. Was het mogelijk, dacht de politieman, dat je sympatie kon gevoelen voor een man, van wie het vrijwel vaststond dat hij een chantagepleger was, het minste van het minste? Hij vroeg het zichzelf met ver bazing af, toen even later Jean de Vere bij hen werd binnengebracht en de jonge man daar voor hen stond, recht in het grijze morgenlicht dat door de beide ramen naar binnen viel. Hij zag er nog steeds bleek en ellendig uit en de slapeloze nacht had daar zeker geen goed aan gedaan, maar hij droeg zijn schrandere kop nog altijd fier op zijn schouders en zijn geheele houding was ongewijzigd: krachtig, mannelijk en zeker van zichzelf. Zijn grijze ogen namen de beide politiemensen vóór hem niet min der intens op dan zij het hem deden en hij sloeg zijn blikken niet neer. Integendeel: hij richtte zich nog iets meer op en stren gelde zijn handen op zijn rug tezamen. Hij wachtte af. Inspecteur Renkevoort zag zijn Engelse collega ook even kijken, dan ver brak hij zelf de stilte en stelde vóór: „Mr. Carton from Londen. Scotland Yard. Mr. De Vere. Spreekt u Engels, meneer De Vere? Dan kunnen wij het voorlopig zon der tolk stellen, dat spaart tijd. Mr. Can ton moet een paar inlichtingen van u heb ben over uw verblijf in Londen. Please, Mr. Carton". Jean de Vere trok zijn wenk brauwen een weinig samen en hief zijn hoofd nog iets hoger op. Het volle licht viel nu onbarmhartig op zijn bleek, vermagerd gezicht met de lichte, sterke ogen en de energieke mond. Een prachtkerel, dacht inspecteur Renkevoort weer en ergerde zich dan over zijn eigen bewondering. Een schurk zou m ieder geval juister geweest zijn! De Engelsman begon nu te spreken met een eigenaardige binnensmondse, klankloze stem, hij lanceerde zijn vragen kort en scherp en met de snelheid van een ping-pongspeler. Maar het balletje kwam, even scherp gepareerd, met dezelfde snel heid in zijn eigen speelveld terug. „Wat is uw naam?" „Jean-Guillaume de Vere". „Leeftijd?" „Twee en dertig". „Geboren te?". „Soerabaja. Indonesië". „Bent u drie weken geleden in Londen geweest?" „Ja". „Hoe lang? Van wanneer tot wanneer?" „Vijf dagen. Van 22 tot 27 Maart". „Waar hebt u gelogeerd?" „In het Charing Cross Station Hotel". „Dat is een ander hotel dan u mij hebt opgegeven", interrumpeerde inspecteur Renkevoort in het Engels. De lichte grijze ogen keken in de zijne. „Inderdaad, inspecteur, ik heb u misleid. I am sorry". „So, you are sorry"! „U geeft mij nu het Charing Cross Sta tion Hotel op", hervatte de Engelsman. „Bent u daar nu werkelijk geweest?" „Werkelijk, Mr. Carton". „Ja inderdaad", zei inspecteur Renke voort. „Daar heb ik het bewijs van". Een ruk van De Vere's hoofd in zijn richting. Een snelle blik. De wenkbrauwen trokken zich iets meer samen. „Wat deed u daar in Londen?" „Ik bracht een bezoek aan het kantoor van mijn maatschappij". „Welke maatschappij?" „Eurasia". „Zaken?" „Ik heb een expeditie gemaakt als prospector". „Waarheen?" „Brazilië". „Just so". De Scotland Yard-man zweeg even en raadpleegde zijn papieren. Jean de Vere, over de hoofden der beide ande ren heen, zag het raam uit. Inspecteur Renkevoort vroeg: „Wilt u niet gaan zit ten, meneer De Vere?" „Ik kan staan", „Kent u Sir Archibald Allesby?", vroeg de Engelsman. „Nee". „Nooit van gehoord?" „Nee". „En wat betekent dan deze brief". Hij schoof de fatale brief met een non chalant gebaar naar de ander toe. Het pa pier gleed van het schrijftafelblad op de vloer en bleef daar liggen. Jean de Vere van uw maatschappij". „Gemakkelijk te krijgen". „Bezit u zelf van dit briefpapier?" „Nee". „I am sorry", kwam inspecteur Renke voort weer tussenbeide, „maar u bezit het wèl. Ik zag het gisteravond bij het uitzoe ken van uw bagage". Weer een ruk van het hoofd en de blik van de grijze ogen. Ze knepen even samen. „You are right", zei Jean de Vere. Het triomfantelijke lachje werd duidelijker onder de zwarte snor. „Hebt u deze brief niet geschreven?" „Dat heb ik u al gezegd. Nee". „Is dit uw handschrift?" „N.... neenee". „Dat kunnen wij controleren", zei in specteur Renkevoort weer. „Uw zuster be zit ongetwijfeld uw brieven. Ik zal haar vragen „U laat mijn zuster er buiten!" Met twee grote stappen was de geoloog bij de politieman en hield hem tegen bij de deur. „U laat Marianne er buiten! Ik wil alles wel bekennen wat u wiltalles als u haar maar nietu moet haar met rust laten!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6