Vuurwerk knalt morgenavond Puttershoekfestival in Cursus voor adspirant-bakkers op ambachtsschool vanmorgen geopend Kort en bondig Optreden van orkest van dertig musici Nieuwe recreatieruimte Enschedé-personeel Algemene Bond van Ouden van Dagen bijeen Hulp-stadsorganist Klaas Bolt WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 FEESTGEDRUIS IN JAN VAN GOYENSTRAAT Genoeglijke lezing van Amerikaanse docente Algemene Nederlandse Invalidenbond Het carillon speelt Burgerlijke Stand van Haarlem Resolutie drukt onzekerheid uit over compensatie bij de huurverhoging Kousenfabrikanten veroordeeld Voorstel tot benoeming van leerkrachten Bromfietser reed tegen' fiets op Kennismaking met goede vooruitzichten Haarlemse federalisten spraken over wereld congres in Kopenhagen Gemeentelijke uitvoering van bouwwerken Kleinkunst ten bate van v het Rode Kruis Bureau van mevrouw Spoor opgeheven Het Adoptiecomité Ileemstede-Putters- !hoek en de Winkeliersvereniging: uit de Jan van Goyenstraat ontwikkelen de laatste dagen nog een grote activiteit, ten einde het komende Puttershoek-festival, dat zo als bekend Donderdag 1, Vrijdag 2 en Za terdag 3 October 's avonds in de Jan van Goyenstraat gehouden wordt, met een opbrengst van tienduizend gulden te kun nen besluiten. Wanneer men in dit voor nemen slaagt, zullen er geen verdere acties meer ten bate van Puttershoek onderno men worden en kan het Adoptiecomité zijn werkzaamheden dus staken. Vandaar dat alle pogingen in het werk worden gesteld, dit festival zo attractief mogelijk te maken. Zo is er, dank zij de voorbeeldige medewerking van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf te Heem stede, een aantrekkelijke illuminatie ont worpen, die de bezoekers van de Heem- steedse Dreef af langs een allee van licht naar de Jan van Goyenstraat voert. Aan het begin van de Pieter Aertzlaan wordt nog een toegangspoort opgericht, welke door oranje lichtslingers met de in deze laan aangebrachte grote vlaggemasten verbonden zal zijn. Op het J. M. Molenaer- plein verrijst bovendien een verlicht bloemstuk, eveneens door een groot aantal vlaggemasten omgeven, terwijl verder de fraaie bomengroepen langs de gehele Willem v. d. Veldekade in een felle gloed van schijnwerpers worden gezet. Deze laatste verlichting heeft Maandag en Dins dagavond reeds proef gebrand, hetgeen een waarlijk feeëriek schouwspel oplever de en de indruk gaf, alsof iedere bomen groep de ingang tot een geheimzinnige grot afsloot. Ten slotte zijn ook de libellenvleu- gels van de Flora-iiluminatie weer uit de archieven te voorschijn gebracht en aan de Crayenesterbrug bij het Van Ostade- plein bevestigd, hetgeen dan tevens het sluitstuk van deze illuminatie vormt. Voor al vanaf deze plaats zal men straks een fraai overzicht op de verlichte straten kunnen bewonderen. Ook in de Jan van Goyenstraat begint de omvang van het festivalterrein zich reeds duidelijk af te tekenen. De plaatsen voor de verschillende attractiestands zijn al zichtbaar, waarbij in het midden vol doende ruimte is vrijgehouden voor de grote consumptietent, de dansvloer en het podium voor het orkest. Wat dit laatste betreft, hiermede wordt door de organisatoren nog al enige geheim zinnigheid in acht genomen. Dit festival orkest zal namelijk uit niet minder dan dertig musici bestaan, waarbij het in de be doeling schijnt te liggen hiervan een blij- Wel een zeer bijzondere gast kon de voor zitter van de afdeling Haarlem van het ge nootschap NederlandEngeland, de heer G. Comello, gisteravond in „De Kleine Brink man" welkom heten, namelijk dr. Jeannette Nichols, docente in geschiedenis en economie aan de Pennsylvanian University, die op deze eerste avond van het nieuwe seizoen een lezing hield met als titel „Wat mijn Neder landse voorouders voor mij deden". Dr. Nichols vertelde, dat zij van familie leden opdracht had gekregen, de stamboom van de familie na te gaan. Zij had bij deze opdracht kosten noch moeite gespaard, want zij wilde niet de helft er bij fantaseren, het geen maar al te vaak gebeurt in dergelijke gevallen. Zij reisde een groot deel van Oost- Amerika af, bezocht kerken, onderzocht offi ciële stukken, die zij in banken vond en kwam zodoende terecht bij vijftien Nederlandse families en het plaatsje Wildwijk. Zij bleek een geestig vertelster te zijn, die met vele rake trekjes allerlei situaties aar dig tvpeerde. Zij bracht in herinnering, dat de Nederlanders vele onbekende gebruiken in Amerika invoerden, zoals het Sinterklaas feest, het eten van Paaseieren en wat sport betreft onder meer het sleeën. De heer Comello deelde in de loop van deze avond mee, dat over veertien daaen Kenneth Adam. een bekende persoonlijkheid bij de B. B. C. voor de Haarlemse afdeling een lezing zal houden. Bij besluit van de jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Invalidenbond, afde- ling Haarlem, is tot voorzitter hiervan eeko- zen dr. J. P. W. A. v. Braam Houckeeest De Genestetweg 5, Bloemendaal; tot secretaris J. J. Horn, Koninginneweg *6 >'d. Haar'pm en tot penningmeester W. M. FUpse, Prins Hendriklaan 86. Overveen. Als medisch lei der zal aan de afdeling verbonden b'ü"p" de heer A. G. Degenaar uit Heemstede. terv'p dr. C. C. Ridder van Rappard de leiding der loooschool zal blijven behartigen. De training en de lessen in lirhaam<wvm- nastiek zijn wederom in handen van ci» t0°r Ferd. Wernik, masseur, terwijl de admini stratie hier-an berust bii de heer .7. Or:"k Orionweg 125, Haarlem-N. De nieuw* cur^v begint Zaterdagmiddag 3 October, in het evm- nastieklokaal van de Fürhopschool aan de Planetenlaan te Haarlem-N. De Haarlemse stadsbeiaardier zal op Vrij dag 2 October van 11.30 tot 12.30 uur op het carillon van de Sin+ Bavo het volgende programma ten gehore brengen: 1. Improvi satie; 2. a. Allegro, Schepers: b. 1'Angloise. Fiocco; 3. a. Pavan, W. Bird: b. Galliard, W. Bird; 4. Drie stukken van de „Clavc<-inistes Frangais" a. La Victoire. Duphty: b. Gavotte i Rondeau, Lully; c. Musette en P^deau. Rameau; 5. a. Den Uil, b. Des Winters, (Bew. Jan Wagenaar); 6. Sonatine. Havdn: 7. a. Am Meer, Schubert; b. Traümerei, Schumann: c. Moment musical. Schubert; 8. Deutsche Tanze, Beethoven; 0. Pastorale. Jan Wagenaar; 10. Sonate, Scarlatti. HAARLEM, 20 September 1953 GEHUWD: 29 Sept., A. Nijssen en B. P. J. Donker. BEVALLEN van een zoon: 27 Sent., M. W. H. Regout—Blans; M. H. B. W. IJlstra— Coert; 29 Sept., E. J. J. Smoldersvan Meu- lenaarsgraf; G. J. van der HeidenMan- naert; L. W. HenneveltBeets. BEVALLEN van een dochter: 28 Sent., A. J. Gruijtersvan Vark; 29 Sept., A. Klein- hout—Meinders. OVERLEDEN: 26 Sept., P. Westerop. 61 j., Hazepaterslaan; 27 Sept., E. van Galen. 57 j., Vinkenstraat; 28 Sept., J. J. Evers, 4 d., Raadhuisplein. vend ensemble te vormen, wanneer het succes van hun optreden tijdens het festi val deze plannen tenminste rechtvaardigt. Vandaar dat ook de naam van de orkest leider nog niet bekend kon worden ge maakt, omdat men het verrassende element van dit optreden wenst te handhaven. Ten slotte besloot men nog een extra at tractie aan dit festival toe te voegen, in de vorm van een Oosterse Bar, die op de par keerplaats van het Van Ostadeplein zal worden ingericht. Wanneer onze inlichtin gen hierover juist zijn, geschiedt de be diening hier door charmante haremdames, terwijl verder nog permanent de een of andere Groot-Mogol in Oosterse pracht aanwezig zal zijn, wiens voornaamste be zigheid bestaat uit het trekken van zijn Turks kromzwaard. Ten overvloede ves tigen wij er nog even de aandacht op, dat het vuurwerk vóór de officiële opening zal worden afgestoken, dus op Donderdag avond half acht. Het bestuur verzekerde ons, dat er is gezorgd voor voldoende ge legenheid tot parkeren van auto's en het stallen van rijwielen, terwijl de organisa toren het bijzonder op prijs zouden stellen, wanneer de omwonenden van deze straten gedurende het festival de vlag zullen uit steken. Het perceel aan de Jansstraat 85, een vroeger herenhuis, waarin thans nog voor een klein deel een tapijtenhandel is geves tigd, is destijds door de N.V. Joh. Enschedé en Zonen aangekocht en geschikt gemaakt voor het verenigingsleven van haar perso neel, dat zich in het aan alle kanten door andere bebouwing omsloten bedrijf aan het Klokhuisplein moest behelpen in tijde lijk ontruimde afdelingen of in zaaltjes in de stad. De vrijetijdsbesteding in personeels- verband heeft echter zo'n hoge vlucht ge nomen, dat naar een andere oplossing moest worden gezocht, en die werd gevon den in deze nieuwe, frisse recreatieruimte in de Jansstraat, die reeds het Johez-huis gedoopt is (een naam die ook door de sportvereniging en de muziekvereniging van het bedrijf gevoerd wordt). Hierdoor is aan de minder wenselijke spreiding van het verenigingsleven een einde gekomen en een samenbundeling be reikt, die mede doordat deze zaal aan de doeleinden van de verschillende ontspan- ningsvormen voldoet, de onderlinge saam horigheid versterkt, welke het bedrijf slechts ten goede kan komen. Het kern- bestuur heeft met het oog op het in de zaal aanwezige buffet de wens te kennen ge geven, ook de schafttijden in deze zaal door te doen brengen en zo wordt zij reeds enige tijd ook reeds voor dit doel gebruikt. De zaal is op 250 man berekend. Zij heeft te vens de bestemming gekregen van socië teit voor de gepensionneerden van het be drijf, die er twee keer in de maand onge veer 120 man sterk in bijeenkomen. Haarlems wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, was vanmorgen aanwezig hij de opening van de nieuwe cursussen voor banketbakken en broodbakken aan de Haarlemse Ambachtsschool. Geheel rechts de heer J. Hubregtsen, de directeur der school. Naast deze de voorzitter van het schoolbestuur ir. P. J. van Zwieten. Voor de afdeling Haarlem van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen hebben gistermiddag de heren C. Kitsz en G. J. de Bruin, respectievelijk hoofdbestuurder en bondssecretaris van deze bond, het woord gevoerd over de gevolgen van de huurver hoging voor de bejaarden. Na een inlei dend woord van de voorzitter, de heer R. Wijngaard, die mededeelde, dat het leden tal van de afdeling zojuist de 2000 was ge passeerd, nam de heer Kitsz het woord. Hij beschreef de positie welke de ouden van dagen thans in de maatschappij innemen. De normen in de Noodwet, die nog steeds niet door een definitieve voorziening is vervangen, voorzien nog altijd in slechts 12.50 per week voor ongehuwden en 22.50 voor gehuwden en daarmee is naar hij zeide uiteraard nog niet voldaan aan de eerste doelstelling van de bond: een onbezorgde oude dag. Bij de compen satiemaatregelen, die door de regering zijn voorgesteld in verband met de huurverho ging, is overal om gedacht, maar naar de indruk van de spreker niet om de ouden van dagen. „Wat hebben wij bijvoorbeeld aan de komende belastingverlagingen?" zo vroeg de heer Kitsz. Wanneer alle bejaar den in Nederland niet gezamenlijk actie voeren voor een volledige comoensatie ten aanzien van hun groep, dan zullen ze naar zijn oordeel het kind van de rekening wor den. In ziin rede oefende deze spreker ook ernstige critiek op „de onechte belangstel- 'ing voor ons van mensen, die ons ontspan ning willen bezorgen teneinde ons onze zorgen te doen vergeten". Vervolgens nam de heer G J. de Bruin het woord, die het een schandaal noemde, dat de bejaarden zelf voor een onbezorgde oude dag moeten strijden, omdat volgens hem de jongere generatie zich niet om hun positie bekommert, niet beseffend, dat zij zelf, ouder geworden, zal profiteren van wat de beiaarden van thans door hun krachtige actie bereiken. Hij bep'eitte voorts verhoging van de uitkeringen en verbetering van de huisvesting en laakte gemeentebesturen die zijns inziens te hoge huren vragen voor de lokaliteiten, welke zij voor de ontspanning voor ouden van dagen ter beschikking stellen. Het resul taat van de activiteit van de bond is naar hij zeide afhankelijk van de grootte van zijn ledental en hij drong er bij de aan wezigen op aan zoveel mogelijk propagan da te maken. Tenslotte werd er met algemene stem men een resolutie aangenomen, waarin de vergadering de regering verzoekt spoedig bekendheid te geven aan de maatregelen ter compensatie van de huurverhoging, welke zullen worden toegepast voor hen, die niet meer in loondienst zijn, waarbij tevens wordt verzocht geen uitzonderings maatregelen toe te passen. Verder dringt de resolutie er op aan dat de maatregelen gelijktijdig met de datum van toepassing van de huurverhoging zullen worden inge voerd en de vergadering spreekt als haar verwachting uit, dat de regering die maat regelen zal nemen, waarbij een verminde ring van koopkracht voor de minst draag- krachtigen vermeden zal worden. De Haarlemse brood- en banket-eters kunnen in de toekomst met een gerust hart hun verse cadetje of marsepeinen var kentje nuttigen, want vanmorgen zijn de cursussen voor het gemengd bakkersbe drijf en het banketbakkersbedrijf aan de ambachtsschool aan de Kleverparkweg offi cieel geopend. Hier waren een groot aantal belang stellenden, onder wie de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, de voor zitter van het schoolbestuur, de heer ir P. J. van Zwieten en talrijke afgevaardigden uit de bakkers- en banketbakkerswereld bijeengekomen om van de officiële ope ning getuige te zijn. De directeur van de school, de heer I. Hubregtsen, wees er in zijn openingswoord op dat deze eerste cursus op de dagschool bezocht wordt door 24 leerlingen in het ge mengde bedrijf en 24 leerlingen in het banketbakkersbedrijf. Ook de avondcursus, die honderd deelnemers telt is geheel vol geboekt. Na het openingswoord maakte het ge zelschap een rondgang door de nieuwe waslokalen, bergp'aatsen en leslokalen, waar tientallen adspirant-bakkertjes hun uiterse best deden om te tonen dat zij ge durende de eerste weken van de cursus stellig niet stilgezeten hadden. De lesloka len en de bijbehorende ruimtes zijn het werk van h°t. aannemingsbedrijf van de heer Klein Schiphorst te Haarlem, terwijl de inventaris van de bakkeriien voor het grootste gedeelte door de leerlingen van de school zelf vervaardigd zijn. In het leslokaal van het gemengd bedrijf verrichtte de voorzitter van het schoolbe stuur, de heer ir. P J. van Zwieten. onder het critisch oog van de jongens, met de grote witte koksmutsen op. de symbolische opening van dit leslokaal door met vaar dige hand enkele brr>d°n in de gloednieuwe oven te schuiven. De Haarlemse wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, opende de banketbakkersafdeling op de zelfde wijze. Hij liet echter een taart in de oven glijden, waarna hij nieuwsgierig informeerde hoelang het nu wel zou duren voordat dit gebak gereed zou zijn voor de consumptie. In de directeimskamer bracht de heer Van Zwieten tenslotte een dronk uit op het slagen van de nieuwe cursus. De heer Ge luk wees op de grote betekenis van de nieuwe cursus voor de school, voor de di verse bakkersorganisaties en vooral voor de consumenten. Hij sprak de hooo uit. dat vele jongens de cursus zouden volgen om later na het eindigen van hun schooltijd een waardige nlaats in de maatschappij te kunnen innemen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de afgevaardigden van de gezamenlijke Haarlemse broodbakkersverenigingen, van de beide Haarlemse natroonsverenigingen en van de gezamenlijke gezellenoreanisa- ties. Zii allen spraken er hun vreugde over uit. dat Noordholland beneden het Noord zeekanaal nu evenals zovele andere stre ken do toekom^twe bakkers een goede vak opleiding kon geven. ADVERTENTIE De Economische Kamer van de Haagse arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft vanirrftrgen uitspraak gedaan in de zaak tegen vier kousenfabrikanten en de economische adviseur, P. M. P., betrekking hebbende op het in strijd met artikel 2 van het kartelbesluit niet binnen 14 da gen kennis geven aan het ministerie van Economische Zaken van een kartel-wijzi ging inzake de prijzen van damescotton- kou sen. De fabrikant J. van L., te Arnhem, tegen wie f 5000 boete subs. 50 dagen hechtenis was geëist, werd veroordeeld tot f 1000 boete subs. 20 dagen hechtenis; Kousenfa- brieken H. te Haarlem, de kousenfabrie- ken De J. en v. D. te Hengelo, en M. J. de W. kousen fabrieken N.V., te Schijndel, tegen wie een boete van f 5000 was ge- eist, werden veroordeeld tot een boete van f 1000, welke bij gebreke van betaling verhaald zal worden op de bij de wet be paalde wijze. De economische adviseur, P. M. P., wie ten laste was gelegd, dat hij in strijd met de waarheid had verklaard, dat de overeenkomst waarvan hier sprake was, ten aanzien van de prijzen niet van toepas sing was, en tegen wie f 2000 boete subs. 50 dagen hechtenis was geëist, werd ver oordeeld tot f 1500 boete, subs. 30 dagen hechtenis. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor drie tijdelijke docenten aan het Stedelijk Gymnasium te benoemen, te weten mevrouw A. HazevoetTijm voor lichamelijke opvoe ding, de heer A. I. Lucieer te Haarlem voor aardrijkskunde en de heer R. van Ameron- gen te Amsterdam voor oude talen. Als tijdelijke leerkrachten aan het Lorentz- lyceum worden voorgesteld: mej. A. L. Groenhart te IJmuiden voor tekenen en handenarbeid, de heer Tj. W. R. de Haan te Wassenaar voor Nederlandse taal en letter kunde en de heer H. C. van der Vossen te Haarlem. Tot tijdelijk lerares in de Duitse taal en letterkunde wordt mevrouw A. V. Bondam te Amsterdam voorgesteld. Voorts vragen B. en W. goedkeuring van het besluit om met ingang van 1 November de heer J. M. Goddijn over te plaatsen als onderwijzer van de Dr. Huetschool naar de Prof. Dr. Gunningschool en worden voor gesteld om werkzaam te zijn aan de Avond- verzorging van de oud-leerlingen van de scholen van buitengewoon lager onderwijs mej. C. G. Jagtenberg en de heer L. J. M. Niessen. Voor de verstrekking van gelden ten be hoeve van de aanschaffing van leermidde len enzovoorts wegens de voorlopige huis vesting van klassen der nieuw te bouwen bijzondere school voor voortgezet gewoon lager onderwijs te Haarlem-Oost wordt een crediet van f20.300 gevraagd, welke kapi taalsuitgave in veertig gelijke jaarlijkse ter mijnen ten laste van de gewone dienst der gemeentebegroting zal worden afgeschreven. Het betreft hier de te stichten school vol gens de plannen van het R.K. Kerkbestuur der parochie van St. Joannes den Dooper, in afwachting waarvan reeds noodlocaliteiten in gebruik zijn genomen. A U T O R IJL E S bij v. d. Z E f betekent BIJREWIIS OKé Telef. 17335 Gistermorgen omstreeks zeven uur is op de Rijksstraatweg voorbij de Muiderslotweg, een aanrijding ontstaan tussen de 45-jarige Haarlemse monteur H. O.—N., die een brom fiets bestuurde, en de 23-jarige fietser D. T., eveneens uit Haarlem. De fietser, die voor de bromfiets uitreed, week plotseling naar links uit, omdat zijn achterrem vast liep. De bromfietser kon niet meer uitwijken en reed tegen de fiets van T. op. N. kwam ten val en liep hierdoor een ernstige blessure aan zijn linkerknie op. Hij is naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. In plaats van de stadsorganist George Robert, die door ziekte verhinderd was, werd gisteravond de gemeentelijke orgel bespeling in de Grote Kerk gegeven door Klaas Bolt, de onlangs benoemde stads- hulporganist. Deze kreeg nu onverwacht de gelegenheid in ruimer kring een in druk te geven van zijn artistieke en tech nische capaciteiten. Hij koos daartoe een programma van muziek uit de barok periode, een Canon van Robert Schumann en een modern werk: de Toccata van Hen drik Andriessen. Het is merkwaardig dat de romantische orgelmuziek hier ontbrak. Zelfs de Canon van Schumann, hoewel geschreven in de jaren der muzikale ro mantiek, behoort door zijn absoluut muzi kaal karakter niet de de romantiek. Waar schijnlijk is de programmakeuze een weer spiegeling van de muzikale gerichtheid van Klaas Bolt en deze veronderstelling kreeg eigenlijk al haar bevestiging door de uitvoeringen zelve. Bij de registratie vermeed Klaas Bolt elke gevoelig-expressieve klankkleur. Hij hield alles in heldere timbres, waarbij tal van vulstemmen hem ten dienste stonden. Een enkele maal (Fuga in g van Bach) leidde de toepassing daarvan tot overstem ming van het grondregister. Maar ander zijds werd er een voortreffelijk doorzich tige tekening van het stemmenweefsel mee bereikt. Direct in het begin al, bij de uit voering van de koraalvariaties „Was Gott tut, das ist wohlgetan" van Joh. Pachel- bel, die tintelend en brillant klonken, maar die toch ook een ingetogen accent verkre gen, zoals de verrassend mooie chromati sche vierde en de rustige zesde variatie. Klaas Bolt speelde met een bewonde renswaardige technische zekerheid, die bij elke volgende uitvoering weer opnieuw bleek. Zo klonk ook het Concei-to No. 4 van Joh. Seb. Bach bijzonder gaaf, al bleef de trage werking van het pedaal een merk bare belemmering. En verder werd ook de vertolking van de Fantasia en Fuga in g van dezelfde componist een knappe pres tatie. Klaas Bolt heeft vreugde aan de klank en dit maakt zijn spel fris en aan trekkelijk. Het dieper peilen van de mu ziek zal met de jaren ook wel komen. De goede grondslag hiervoor is aanwezig in een gezonde, ongewone muzikaliteit. Zijn improvisaties op twee thema's van George Robert, getuigden hiervan. Klaas Bolt im proviseerde eerst een evenwichtig, pasto- rale-aehtig preludium en bereikte een hoogtepunt met de vierstemmige dubbel- fuga, waarin de twee thema's bijzonder knap werden verwerkt. Het concert werd besloten met een waarlijk virtuoze uitvoering van de brui sende Toccata van Hendrik Andriessen, die ons, met de overige vertolkingen, de verheugende overtuiging heeft gegeven, dat hef orgel in de Grote kerk in Klaas Bol; bespeler heeft gekregen, die het instri nunt ten volle waard is. P. ZWAANSWIJK Dinsdagavond hield de afdeling Haar lem van de Wereld Federalisten Beweging Nederland in hötel „De Leeuwerik" te Haarlem een openbare vergadering, waar bij onder meer gesproken werd over de resultaten van de wereldconferentie in Kopenhagen, die onlangs is gehouden. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer B. Deen, werd het woord gevoerd door dr. C. P. Gunning, oud-rector van het Amsterdams Lyceum, die deel heeft uitge maakt van de Nederlandse delegatie op de Wereldfederalistenconferentie te Kopen hagen. Spreker kenschetste in zijn terugblik dit congres als een van de bezielendste en merkwaardigste samenkomsten van federa listen uit de diverse landen omdat de con gressisten bemerkten, dat zij op de drem pel van een nieuwe tijd leefden. De uitdaging van deze tijd kwam, aldus dr. Gunning, in Kopenhagen in twee woor den tot uiting: oorlog en bewapening. Op dit congres nu is er een stap vooruit ge daan. Men ging over van de menslievend heid naar de menselijkheid en men wil er voor strijden dat er een maatschappij komt waarin deze menselijkheid gewaarborgd is. In Kopenhagen stond men, volgens dr. Gunning, vrij tegenover elkaar en men eerbiedigde eikaars mening. Spreker be sloot zijn terugblik op het Wereldcongres als volgt: Pas wanneer men bedreigd wordt met de volkomen ondergang laat men de eigenwaarde en de eigen krachten los en krijgt men geloof en vertrouwen in het kunnen van een wereldfederatie. Vervolgens hield Miss Lucy Law, secre taresse van de Young World Federalist, een toespraak tot de jongeren. Zij betoog de dat de jongeren de mogelijkheden zien om nieuwe ideeën tot ontwikkeling te brengen. Door internationaal contact tus sen de organisaties op jeugdgebied kan men de meningen met anderen uitwisselen en zij riep alle Nederlandse jongeren op om op 27, 28 en 29 November in Amsterdam aanwezig te zijn bij het jeugdcongres, waarbij vertegenwoordigers uit tien ver schillende landen aanwezig zullen zijn. Na de interessante en leerzame teken film over de opheffing van de invoerbe- lemmeringen sprak de heer D. van der Meulen over het onderwerp: Wereldfede- ralisme en de onontwikkelde gebieden. Hij wees daarbij waarschuwend op het feit, dat de onontwikkelde volkeren niet met een aalmoes afgescheept kunnen worden, omdat alleen een gift die uit vriendschap geschonken wordt, door de onontwikkelde volken zonder verplichtingen geaccepteerd kan worden. Immers, in andere gevallen bestaat de kans op een minderwaardig heidscomplex dat uitgroeien kan tot haat jegens de rijke volken die kunnen geven. Wanneer de wereld van het Westen ech ter blijft volharden in de bewapeningspo litiek zal er nooit geld genoeg zijn om de plannen, die de Westerse deskundigen ont worpen hebben om de onontwikkelde lan den in elk geval énige rijkdom te geven, tot uitvoer te brengen. Vijf procent van het geld, dat aan de be wapening wordt uitgegeven, zal gebruikt kunnen worden voor de ontwikkeling van dé arme volken. De heer B. Deen dankte vervolgens alle sprekers en drukte de aanwezigen nog maals op het hart de uitbreiding van de af deling Haarlem voort te zetten. B. en W. wijzen in adres geuite bezwaren af De Stichting Raad van Bestuur Bouw bedrijf en de Maatschappij tot Bevorde ring der Bouwkunst, Bond van Nederland se Architecten B.N.A. hebben onlangs een adres tot de gemeenteraad van Haarlem gericht, waarin onder meer bezwaar werd gemaakt tegen het ontwerpen en uitvoeren van nieuwe objecten of verbouwingen door gemeentelijke diensten of bedrijven. B. en W. hebben over dit adres een prae-advies uitgebracht. Daarin zeggen zij onder - meer: „Vele grote gemeenten be schikken over een of meer architecten in ambtelijke dienst Aan zodanige deskun digen bestaat grote behoefte. Adressanten streven er blijkbaar naar de architect in overheidsdienst geleidelijk aan te laten verdwijnen. Dit streven, waarbij naar onze mening het eigen belang een belangrijke rol speelt, lijkt ons voor een goede uitoefening van de overheids taak ongewenst en bovendien ten opzichte van de architecten in overheidsdienst, die lid zijn van de Bond van Nederlandsche Architecten, weinig elegant. Wat betreft de uitvoering van objecten door gemeentelijke diensten of bedrijven merken zij nog op, dat door de afdeling eigen beheer van het bedrijf voor Open bare Werken dezer gemeente uitsluitend en zelfs dan nog in beperkte mate onderhoudswerken aan gemeente-eigen dommen worden uitgevoerd. De in het be toogschrift te dezen aanzien kenbaar ge maakte bezwaren gelden derhalve niet voor de gemeente Haarlem". B. en W. stellen tenslotte de raad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen Dinsdagavond verzorgde het ensemble ...Arabesque" bestaande uit Hetty Blok, Cruys Voorbergh en Cor Lemaire in het Minerva Theater een programma van per fecte kleinkunst, waardoor de belangstel ling van de zijde van het publiek uiterst bevredigend was. De voorstelling werd onder meer bijgewoond door de gemeente secretaris van Heemstede, de heer N. Vos, benevens door de wethouders H. Dissel koen en A. J. van Houten. Dit optreden door „Arabesque" ge schiedde geheel belangeloos, zodat de to taalopbrengst van deze avond kon worden afgedragen aan het Nederlandse Rode Kruis. Het programma werd reeds eerder in ons blad uitvoerig besproken, waardoor wij thans kunnen volstaan met de vermel ding, dat het succes volkomen aan de ge stelde verwachtingen beantwoordde. De avond werd ingeleid door ir. A. Ba- don Ghijben, die na een kort welkomst woord nog even de bedoelingen en de menslievende taak van het Rode Kruis onder de aandacht van het publiek heeft gebracht. Na afloop werd het toneel be treden door mevrouw A. J. Degenaar, niet alleen om de spelers op charmante wijze voor hun belangeloze medewerking te be danken, maar ook om het trio een fraaie bloemenhulde te brengen. 4 BINNENLAND Omtrent de staking van een tachtig transportarbeiders der afd. bestratingen van Publieke Werken te Amsterdam werd door de Unie-organisaties medegedeeld, dat deze sta king van een groep arbeiders in een zekere sleutelpositie stellig de woningbouw zou kunnen vertragen. Verwacht wordt echter-, dat deze mensen spoedig het werk zullen hervatten. Hun verlangens zijn reeds eerder in de medezeggenschapscommissie bespro ken en niet voor inwilliging vatbaar be vonden. De Koningin zal het concert bijwonen dat de Griekse zangeres Elena Nikolaidi belangeloos zal geven ten bate der slacht offers van de aardbevingsramp in Grieken land, morgen Donderdagavond in Diligentia te 's Gravenhage. Geza Frid zal belangeloos accompagneren. Toen enige jongens in Hilversum met pijl en boog aan het spelen waren een spel, dat daar druk beoefend wordt kreeg een elfjarige jongen een pijl in het rechteroog. Hoewel onmiddellijk door een oogarts opera tief werd ingegrepen, moet het oog als ver loren worden beschouwd. Een 22-jarige Engelsman heeft zich bij de Amsterdamse politie gemeld. Hij ver klaarde, dat hij in Londen een bedrag van 8 pond had verduisterd en met dit geld naar Nederland was gekomen om hier zijn vacan- tie door te brengen. Nu zijn geld op is en hij bovendien niet in het bezit is van geldige verblijfspapieren, is hij maar in arren moede naar de politie gegaar.. De Vi'eemdelmgen- dienst zal hem waarschijnlijk aan de Engelse politie overgeven. Bjj Koninklijk Besluit zijn benoemd tot de leden van de commissie van toezicht op de Rijksakademie van beeldende kunsten te Amsterdam de heren M. A. Reinalda te Utrecht, W. Bruynzeel te Zaandam, E. R. J. Fernhout te Amsterdam, mr. dr. R. M. A. A. Geuljans te Roermond en R. Kruseman te Laren. Nijkerjts raad heeft gisteravond de heer C. C. Callenbaeh, vertegenwoordiger in de raad van de C. H. U., gekozen tot tijdelijk wethouder. Deze benoeming geschiedde in overleg met de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. Burgemeester Bruins Slot is plotseling vrij ernstig'ziek geworden. Zijn herstel zal geruime tijd vorderen Ook wethouder S. Gerssen (C.H.U) vertoeft al enige tijd in het ziekenhuis. Het college geraakte dientengevolge incompleet, zodat de benoeming van een tijdelijk wet houder moest volgen. De algemeen voorzitter van het „Vete- ranenlegioen Nederland" luitenant-generaal b. d. W. J. K. Baay en de algemeen secre taris dr. E. A. B. J. ten Brink hebben be dankt voor hun functies. De eerste om ge zondheidsredenen en de tweede wegens drukke werkzaamheden. Het voorzitterschap wordt nu waargenomen door de viee-voor- zitter, de heer B. H. J. Doppen en het secre tariaat door de administrateur, de heer H. A. Tas. De Belgische politicus Paul Henri Spaak zal het Tweede Congres van Europa bijwonen, dat van 810 October in de rid derzaal te Den Haag zal worden gehouden. Hij arriveert Woensdag 7 October per héli- coptère in Rotterdam. Na de ontvangst ver trekt hij naar Delft waar hij ten stadhuize door het gemeentebestuur van Delft wordt ontvangen. Mevrouw A. B. KantebeekBacks te Eibergen hoopt Vrijdag 2 October haar 7 04de verjaardag te vieren. De nog zeer vitale jubilaresse verricht nog allerlei huiselijke bezigheden, leest haar krant en maakt af en toe een wandelingetje. Voor zover is na te gaan, is zij de oudste inwoonster van Nederland. Een 46-jarige oud-matroos bij het Rijks loodswezen te Rotterdam, die de functie van koster bij de Gereformeerde Kerk had ver vuld, hoorde voor de Rotterdamse recht bank drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van tien gulden tegen zich eisen. Hem was ten laste gelegd dat hij uit de collectezakken in de kerk geldbedragen tot f300 had ont vreemd. Nu de overheid aan het Erefonds voor Oud-Verpleegsters geen subsidie kan ver lenen is aan alle 91 plaatselijke comité's, die gezamenlijk een bedrag van 500.000 gulden bij elkaar brachten, verzocht opnieuw acties te ondernemen opdat weldra het benodigde geld bijeen zal zijn om in alle noden van de oud-verpleegsters te kunnen voorzien. Uit handen van de Franse ambassa deur hebben Franse oud-strijders uit de eerste en tweede wereldoorlog, die in Neder land wonen, een eigen vaandel ontvangen. De Nederlandse afdeling van de vereniging van Franse oudstrijders omvat ongeveer 47 leden. Voorzitter is de heer L. G. Defaix en vice-voorzitter de Waalse predikant ds. M. Jospin. De rechtbank te Almelo heeft de 34- jarige C. van der S. en de 37-jarige fabrieks arbeidster A. W. H., beiden uit Hengelo, respectievelijk tot 20 en 13 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens moord door middel van vergif op de 36-jarige echtgenote van Van der S. De kruidenier S. K. J. te Bolsward is destijds door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld wegens opzettelijke brand stichting in de hem toebehorende zeep fabriek. Het gerechtshof sprak hem vrij, waarna hij een civiele vordering indiende van f96.000 wegens de zijns inziens onrecht matige inhechtenisneming. Het gerechtshof heeft hem thans f 1000 toegewezen. Een maand hechtenis voorwaardelijk en f 150 boete is geëist tegen een 57-jarige N. S.-overwegwachter te Maassluis, die op 15 Juni de bomen van zijn overweg niet ge sloten had toen een trein naderde. Een pas serende auto werd aangereden waarbij de bestuurder om het leven kwam. HAARLEM EN OMGEVING De Arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 29 September 1953 be ëdigd als makelaar in onroerende goederen: M. C. Minnesma te Wormerveer, Transvaal- straat 3. De architectuurtentoonstelling in de Haarlemse Vleeshal wordt Zondagmiddag om vijf uur gesloten. Een achttienjarige scholier, wonende te Den Haag en verblijf houdende te Haar lem, heeft bij de politie te Haarlem een donkerblauwe gabardine herenregenjas, merk „Falcon", afgegeven. Deze regenjas heeft hij op 27 Septembei-, omstreeks half acht 's avonds, tegelijk met zijn eigen bagage vergissing uit een zwarte personenauto, waarmee hij lifte van Den Haag tot aan de Haagse Schouw, gemeente Voorschoten, meegenomen. De bezitter van deze jas kan zich vervoegen aan het bureau van politie aan de Sm edestraat te Haarlem. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer J. P. van den Bosch te Haarlem. Hulp aan gerepatrieerden De minister van Maatschappelijk Werk heeft met ingang van 1 October het bureau Sociale Hulp voor Indische Gerepatrieer den, dat onder leiding stond van mevrouw de weduwe generaal S. H. Spoor-Dijkema, opgeheven, daar hij van mening is, dat het werk, door haar kantoor verricht, overbo dig is geworden. Voor de afdoening der lopende zaken zal tot 1 Januari 1954 gele genheid worden gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7