Koningin zag de grote herstel bedrijvigheid op Schouwen Eisenhower: Amerika's politiek niet vechtlustig of impulsief Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Goede oude tijd Zij bezocht verscheidene getroffen gemeentendie haar juichend inhaalden Bevan won weer stemmen bij Labours bestuursverkiezing Het woord is aan., Stevenson zou hem heden belangrijke politieke boodschap overhandigen Verbouwing postkantoor Baljuwslaan in Januari UN O-lidmaatschappen weer aan de orde Ruim J 270.000 voorN hulp aan Griekenland Grote havenstaking aan Oostkust der V.S. Professor Piccard over recordduik Russische ijsbreker komt drijvende bok halen Denemarken krijgt een socialistisch kabinet Vage reacties op Russische nota Weer rapporten ri 68e JAARGANG No 71 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 Haarlems Dagblad S97e JAARGANG No 224 Uitgave Grafische Bedrijven Damïate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONLANGS heeft een onzer Ome Jan van Zutphen geïnterviewd. Gij zult u dat herin neren. Zijn stuk was gesierd met Ome Jan's portret, dus met de indrukwekkende baard die hem kenmerkt. Op 7 October denkt deze veteraan van het vakverenigings wezen en van de tuberculosebestrijding de leeftijd van negentig jaar te bereiken en dan wil men de stoere werker verblijden met een geduchte som gelds, die bijeenge bracht wordt om zijn sanatorium Zonne straal te verrijken met een kerk- en re creatiezaal (ingeval u nog niet meegedaan mocht hebben: het gironummer van het comité is 43000). Welnu: die Ome Jan, die nog altijd blaakt van vitaliteit en gezegd heeft dat hij graag nog vijfentwintig jaar zou leven om alles te kunnen doen, wat hij zou willen, was eertijds een zwak jonge tje. Hij leefde op de Eilanden in Amster dam: op Kattenburg. Later heeft hij nooit kunnen begrijpen hoe zijn ouders van zo weinig loon het gezin konden doen be staan. Zijn moeder en zusters, ook zijn tweede moeder, stierven aan t.b.c. Hijzelf moest, zwak jongetje of niet, al op zijn negende jaar aan kinderarbeid geloven. Dat was toen gebruik. Beter gezegd: misbruik. Er heersten erge sociale misstanden in die tijd en nog later. Maar dat jongetje bracht het toch ver in zijn leven en nu heeft hij nog levenskracht over: op zijn negentigste. Een man dus om jonge mensen als voor beeld voor te houden. Gij kunt daarbij meer overdenken. Gij kunt daarbij denken aan de steeds maar voortlevende fabel van die goede oude tijd. Het is waar dat er toen geen wereldoor logen waren. Men vocht wel veelvuldig op beperkter terrein en sneuvelde daarbij ook. Erkend moet worden dat er nog geen koude oorlogen bestonden; evenmin oorlogsvlieg tuigen, gifgassen, tanks en atoombommen. Maar er waren wel epidemieën; niet alleen de tuberculose woedde. Ziekten als cholera en vlektyphus richtten epidemische onhei len aan, zoals wij ons niet kunnen voor stellen. Met de hygiëne was het nog treu rig gesteld. De zuigelingensterfte was groot eh de gemiddelde levensduur tientallen jaren lager dan nu. Tegen vele ziekten, die nu met succes bestreden worden, was generlei geneeswijze ontdekt. Veiligheids voorzieningen in fabrieken ontbraken me rendeels. Het drankmisbruik was groot. Sociale wetgeving moest eigenlijk haar be gin nog maken. Ook de leerplichtwet moest nog geboren worden. Men zou deze opsom ming, als men denkt aan de zeventiger jaren waarin Jan van Zutphen een jonge tje was, verder kunnen voortzetten. Geen wonder dat hij verleden jaar gezegd heeft, in een opstel over zijn jeugd dat in het boek „Wat het leven mij geleerd heeft" bij Van Loghum Slaterus verschenen is, dat. ondanks oorlogen en naoorlogse inzinking het menselijke saamhorigheidsgevoel zozeer gegroeid is en dat er zoveel vooruitgang te boeken valt, dat hij hoopvol gestemd is voor de toekomst. Ondanks naoorlogse inzinking, heeft hij geschreven, daarmee aanduidend hetgeen hij kennelijk als een tijdelijk verschijnsel beschouwt. En denkt u nu eens aan de golf van zwart pessimisme, die door toedoen van zovelen in deze naoorlogse tijd over de wereld gevaren is en nog vaart. Was de goede oude tijd waarlijk beter dan de hui dige? Neen, de goede oude tijd was dat niet. En dat geldt niet alleen voor de zesti ger en zeventiger jaren van de vorige eeuw, waarin Ome Jan's jeugd viel, maar voor alle goede oude tijden: ervoor en erna. Zij eisten alle, zonder uitzondering, dezelfde moed in de levensstrijd die nu gevergd wordt. Gij denkt aan kunst en litteratuur hebben zij geen vroegere perioden van inzinking, van impasse gekend? Gij denkt aan de theorieën over ondergang der Wes terse beschaving, aan nihilisme, aan cul tuurpessimisme in velerlei vorm. Heeft het niet eerder bestaan? Bovendien hoeft gij, de geschiedenis raadplegend in andere dan jaartallenboekjes, niet ver in het verleden af te dalen om een tijd te ontdekken waar in met name het Nederlandse volk zeer veel minder energie ontplooide dan nu. De geschiedenis van het volksleven in de eer ste helft der negentiende eeuw is geen be zielende lectuur en wie zich ruimer verge wissen wil omtrent naoorlogse inzinkingen wandele maar eens naar een bibliotheek. Colenbrander, Johanna Naber, om maar twee namen te noemen, kunnen hem voor lichten omtrent het tijdvak na de Napo leontische oorlogen. Gemakkelijk is het leven nooit geweest. In geen enkel tijdvak. En als men ze ver gelijken wilde, de tijdvakken, zou de goede oude tijd nevens sommige creditposten zware debetposten opleveren. Het lijkt een zonderlinge gedachte, maar wij kunnen ervan overtuigd zijn dat een maal deze periode, waarin wij nu leven, door het nageslacht als goede oude tijd be titeld zal worden. Er zullen stevige argu menten zijn. Dat waren jaren, zal men zeg gen: die jaren waarin de eenheid van Euro pa tot practische politiek werd, waarin grote sociale maatregelen werden onder nomen, waarin men het koloniale stelsel overboord zette en nieuwe verhoudingen schiep, waarin de ontwikkeling van ver scheidene wetenschappen, bijvoorbeeld de medische, de psychologische, de sociologi sche, de physicg, met snelle schreden voor uitging, waarin kunst en litteratuur nieu we wegen zochten en tenslotte vonden en het initiatief werd genomen om de achter lijke gebieden der wereld tot ontwikkeling te brengen en de wereld-voedselvoorzie ning voor het eerst als geheel te beschou wen. Kijk nü eens, zal men zeggen. Die mensen van tóen: die moeten hebben ge leefd. En als zij onze pessimisten herlezen zul len zij zeggen: nu ja.... een minderheid. Het is toch wel gebleken dat die tenslotte de toon niet aangaf. Ik poog niet vaak iets te voorspellen. Maar hiervan ben ik zeker. R. P. Bij het afsluiten van de inzamelingsactie heeft het Nederlandse Rode Kruis thans f271.018,95 voor de hulpverlening aan Griekenland ontvangen. Inmiddels heeft hét zowel geld als vele goederen, waaron der medicamenten, dekens, schoenen en levensmiddelen, naar de Ionische eilanden kunnen versturen Het hard-werkende Schouwen, dat met veel inspanning de gevolgen van de watersnood te hoven tracht te komen, heeft zich gisteren verheugd in de toegewijde belangstelling van Koningin Juliana. Ongeveer om half tien gistermorgen daalde zij met een hélicoptère van de Koninklijke marine op de Rampaartse dijk op Duiveland en zij bezocht achtereenvolgens Nieu- werkerk, Oosterland, Sirjansland, Bruinisse en Ouwerkerk, overal toe gejuicht door de bewoners, voorzover deze zijn teruggekeerd. Zij trok van plaats tot plaats in minder vorstelijke, maar zeer doeltreffende ver voersmiddelen, zoals een jeep en een vlet-met-buitenboordmotor en sprak met burgemeesters over het herstel in hun gemeenten, met waterstaats mensen over het werk aan de dijken en met huismoeders en schoonmaak sters over de huisraadschade. Des middags stak zij over naar Walcheren waar zij het verpleeghuis voor langdurige zieken „Der Boede" te Koude- kerke opende. NEW YORK, (Reuter) De havenar beiders van twaalf havens aan de Oost kust van de Verenigde Staten hebben aan hun besluit om met ingang van heden te staken, gevolg gegeven. De havens zijn New York, Portland, Boston, Providence, New Londen, New Haven, Bridgeport, Wilmington, Philadel phia, Chester, Baltimore en Hampton Roads. De stakers eisen- loonsverhoging en andere verbeteringen. De regering overweegt toepassing van de Taft-Hartley-wet waardoor de staking 80 dagen kan worden uitgesteld. Het bezoek, dat de Koningin aan de ge troffen plaatsen op Duiveland heeft ge bracht, kenmerkte zich door een buiten gewone ongedwongenheid en gemoedelijk heid en in alle bezochte plaatsen was het duidelijk waar te nemen, dat de geheel of gedeeltelijk teruggekeerde bevolking het bezoek van de Koningin op hoge prijs stel de. Na haar aankomst op de Rampaartse- aijk volgde een tocht langs deze dijk naar het geïnundeerd^ Nieuwerkerk. De Ko ningin toonde zich zeer geïnteresseerd voor de herstel- en versterkingswerkzaamheden, welke aan de Rampaartsedijk nog altijd in volle gang zijn. In Nieuwerkerk werd zij ontvangen door het gemeentebestuur en de weinige bewoners waren samengekomen om haar te verwelkomen. Van Nieuwer kerk ging het terug naar de Rampaartse dijk, welke tocht moest worden gemaakt met een vlet, voorzien van een buiten boordmotor. Van de dijk af werd de tocht toen per jeep voortgezet naar Oosterland en Sirjansland. In beide plaatsen waren de weinige bewoners samengedromd en Koningin Juliana sprak met verscheidene van hen. Bijzonder aardige momenten wa ren het in Oosterland en Sirjansland, toen de Koningin kleine konijntjes uitdeelde aan de kinderen. Toen zij in Sirjansland weer in de auto stapte hief de bevolking van het dorp het Wilhelmus aan. De Ko ningin en haar gezelschap vervolgden hier na de tocht naar Bruinisse, waar zij door het gemeentebestuur werd ontvangen. Ook hier was de begroeting door de tot het dubbele aantal opgevoerde bevolking in verband met het grote aantal evacués zeer hartelijk. Van Bruinisse ging de tocht per boot door het grote gat in de dijk bij Ouwerkerk naar het nog altijd opder water staande dorp Ouwerkerk. Een tijd lang werden de grote aan de gang zijnde dichtings werkzaamheden door de Koningin in ogenschouw genomen. Hierna voer de vorstin met haar gezelschap per boot de Oosterschelde op, waar zij overstapte op de provinciale boot. Tijdens de vaart van Ouwerkerk naar Cadseveer werd aan boord de lunch ge bruikt. Vervolgens werd van Cadseveer in snelle vaart naar Koudekerke gereden, waar het nieuwe verpleeghuis „Der Boe- de" van de Stichting Verpleeg- en Rust- Bij Nieuwerkerk staan grote stukken land nog onder water. De Koningin droeg zware rubberlaarzen en waar dat nodig was waadde zij door het water. Naast de Ko ningin de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. huizen Walcheren door de Koningin werd geopend. Nadat daar de thee was gebruikt begaf het gezelschap zich weer naar de ge reedstaande auto's en werd in snelle vaart door Vlissingen gei-eden naar het station aidaar, waar zich een grote mensenmenigte op het perron en in de stationshal had ver zameld. Luide toegejuicht door deze me nigte begaf de Koningin zich naar een ge reedstaande extra trein. Daar nam zij af scheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. De Koningin bracht een bezoek aan het de Casembroot en de burgemeester van zojuist drooggevallen Oosterland, waar zij Vlissingen, mr. B. Kolff, die haar uitge- de jeugd speciaal van Paleis Soestdijk mee- leide deden. gebrachte witte konijntjes gaf. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Philippe Berthelot: Eén mens die sterft: dat ontroert mij. Anderhalf millioen mensen: dat is statistiek. WASHINGTON (Reuter). President 1 langrijke staatsman niet noemen. Wel zeide Eisenhower heeft Woensdag op een pers conferentie ontkend, dat de Amerikaanse buitenlandse politiek vechtlustig of impul sief zou zijn en dal zij zou getuigen van een verloren vertrouwen in ae mogelijkheid van een vreedzame oplossing van de ge schillen tussen Oost en West. Het departe ment van buitenlandse zaken zou elke ge legenheid waarnemen om de spanning in de wereld te verminderen. Het hoe en wan neer van een conferentie der grote mogend heden zou echter een lastige zaak zijn. Hierover is nog geen vast besluit genomen. Het tot ontploffing brengen van een waterstofbom in de Sovjet-Unie noemde de president van grote betekenis voor de wereld. Amerika wil daardoor liever dan ooit de bedoelingen van de Sovjet-Unie en de met haar verbonden landen leren ken nen, teneinde door onderhandelen een toe stand te kunnen bereiken, waarin iedereen vertrouwen zou kunnen hebben. De president zal zijn gedachten laten gaan over de internationale toestand en de mid delen om daar verbetering in te brengen. Daarna stelt hij zich voor het Amerikaanse volk openhartig de feiten en zijn conclusies mede te delen. Amerika wil geen oorlog, die de slechtst mogelijke oplossing van moeilijkheden is. Stevenson, de in 1952 verslagen demo cratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft Woensdag verklaard, dat hij president Eisenhower heden een boodschap van een belangrijk staatsman zou overhandigen. Stevenson, welke heden bij president Eisenhower verslag zal uitbrengen over zijn wereldreis, wilde de naam van de be llij, dat de boodschap in het Engels was gesteld. De twee belangrijkste Engels spre kende staatslieden die Stevenson op zijn v°is heeft gesproken, zijn de Britse eerste .inister, Churchill en zijn Indische ambt genoot, Nehroe. Stevenson zeide, dat Churchill hem had gezegd voorstander te zijn van directe be sprekingen met de nieuwe leiders van ae Russische regering. Volgens Stevenson diende men om vast te stellen wat het onmiddellijke doel van de nieuwe Russische leiders is, de Russen redelijke garanties voor hun veiligheid te geven. Indien dit door de Russen wordt verworpen, is in elk geval tot uiting ge komen, dat de Verenigde Staten hun best hebben gedaan om de spanningen te ver- NAPELS (Reuter). Professor Pic card, die Woensdag 3150 meter in de Mid dellandse Zee is afgedaald, heeft Woens dagavond verslaggevers medegedeeld, dat zijn proeven nog maar pas begonnen zijn. „De wetenschap kent geen grens", aldus de 69-jarige Zwitserse hoogleraar. Piccard zeide, dat zodra zijn duiktoestel is nage keken, hij en zijn zoon Jacques hun proe- v.zullen voortzetten. Op een persconferentie aan boord van het Italiaanse oorlogsschip „Fenice" zeiden prof. Piccard en zijn zoon, dat op de be reikte diepte de duisternis volkomen is. Kleine lichtjes in deze duisternis bewezen, dat er de een of andere vorm van leven voorkomt. Ook vertelden de beide Piccards, dat er geen grote temperatuursschommelingen zijn opgetreden in hun cabine tijdens de duik. Later vertelde Jacques Piccard te Pon- za, dat men op de duik van Woensdag ochtend niet was uitgerust voor uitge breid wetenschappelijk onderzoek, maar bij de aanstaande duiken zal men meer gege vens trachten te verzamelen. Het bestuur van de kleine havenstad Castellamare di Stabia aan de Golf van Napels, waar professor Piccard de laatste zes maanden heeft doorgebracht, heeft be sloten de professor en Jacques Piccard tot ereburgers van de stad te maken. (Van onze correspondent in Londen) Gisteren verdween de glimlach in Mar gate, toen het resultaat der bestuursver kiezing van de Labour party werd be kend gemaakt. Elk jaar is dit een sensatie, omdat de Bevan-groep steeds meer op groter aanhang blijkt te bogen. Elk jaar viel er een mannetje van rechts uit het be stuur en kwam er een Bevan-aanhanger bij. Het zou inderdaad een nieuwe sensatie zijn geweest als de Bevan-groep thans alle zeven zetels, die door de plaatselijke par tijafdelingen worden gekozen, zou hebben bezet. Vorig jaar veroverden de Bevani- anen de zesde zetel. Thans werd hun stormloop enigszins gestuit, hoewel ze in stemmenaantal opnieuw stegen. James Griffiths, de Welshman, die na de oorlog de nieuwe sociale verzekeringen invoerde, handhaafde zich als enige van de oude garde op de zevende plaats. Het nieuwe succes van de linkervleugel is een neder laag voor de orthodoxe leiders, die een groep bekwame jongeren naar voren had den geschoven, die wegens hun politieke toekomst de grootste concurrenten voor Bevan zijn, namelijk Hugh Gaitskell, kan selier van de schatkist in de vorige La- bourregering en de oud-minister James Callighan. In het LageiTiuis vormen zij met enkele anderen van hun generatie Attlee's trouwe adjudanten. De Bevangroep blijft in het partij-be stuur dus verre in de meerderheid, over eenkomstig het federatieve karakter van de Labourpartij blijven de vakbonden met hun machtige aanhang en hun collective stemmenaantal echter tenslotte de baas. De zeven genoemde zetels vormen het bestuursdeel, dat buiten het bereik van de vakbonden valt. De Bevangroep in het be stuur staat echter tegenover een verzwaard tegenwicht door de verkiezing van enkele leden in de andere secties, die als felle critici van Bevan bekend zijn. Dat neemt niet weg, dat de bestuursverkiezing be vestigde,, dat de Labourpartij uit twee helften bestaat, het behoudende vakbewe- gingsdeel en het actieve deel der ge- In de Amsterdamse haven is aangeko men de 2700 brt. metende Russische ijs- breker „Sibiria Kov", die in 1926 in Neder land is gebouwd. Het schip komt een drij vende bok van 250 ton hefvermogen halen, die voor Rusland is gebouwd bij de N.V. IVerschure en Co, wone partijleden, die steeds sterker on der Bevans invloed blijken te staan. Geen experimenten De vakbewegingshelft van de partij wenst geen nieuwe radicale experimenten op het stuk der nationalisatie en is tevre den met de strijd voor het behoud en ge stadige uitbreiding van hetgeen in een halve eeuw op sociaal gebied veroverd is. Bevan, met de schare die hem volgt, wil zo snel mogelijk naar een socialistische staat, om zoals hij zegt, het communisme het gras voor de voeten weg te maaien. Maar Bevan, hoe intelligent hij ook is, heeft een allesbehalve klaar denkbeeld van hoe de democratische variant op het communisme eruit zal moeten zien. Ook zijn ideeën blijken nauwelijks meer dan verouderde leuzen, die niet meer op gaat in een moderne industriestaat als Engeland, zeker niet wanneer ze haastig en ondoordacht op de praktijk zouden worden getoetst. KOPENHAGEN, (Reuter) De Deense kabinetsformateur, de sociaal-democraat Hedtoft, zal een minderheidskabinet van louter sociaal-democraten vormen nu de radicale partij Woensdag geweigerd heeft met de sociaal-democratische partij een coalitieregering samen te stellen. Dit houdt in, dat de sociaal-democra tische regering van Hedtoft geen vérrei- kende maatregelen kan nemen, omdat zi geheel afhankelijk is van de steun van niet-socialistische partijen. Hedtoft heeft Woensdagavond zijn ka binet aan Koning Frederik voorgesteld. Minister van Buitenlandse Zaken is H. C. Hansen, minister van Binnenlandse Zaken J. Kjaerboel en minister van Defensie Rasmus Hansen. Naar wij vernemen zal de verbouwing van het postkantoor aan de Baljuwslaan te Haarlem, welke reeds zo lang in de pen is, omstreeks het midden van Januari van het volgende jaar beginnen. Tijdens deze werkzaamheden zal de postdienst liet gebouw, dat vrijwel geheel gesloopt zal worden, ontruimen. De expeditie en de loketdienst voor het publiek zullen tijdelijk worden gehuisvest in de oude loods van Beijnes aan de Ver- spronckweg. (Reuter) De Sovjet-Unie heeft meege deeld, dat zij de Veiligheidsraad zal ver zoeken, de aanvragen van veertien staten, waaronder enige communistische, voor het lidmaatschap der UNO opnieuw in behan deling te nemen. Zij zal dit doen door middel van een ontwerp-resolutie, welke Vrijdag bij de speciale politieke commissie zal worden in gediend. De betrokken landen zijn: Alba nië, Buiten-Mongolië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Ier land, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libië. De politieke commissie uit de Algemene Vergadering der UNO is Woensdag onder voorzitterschap van de Belg Fernand van Langenhove voor het eerst bijeengekomen. Nadat op voorstel van Frankrijk de Co- lumbiaan Urrutia tot vice-voorzitter was gekozen, ging men over tot het vaststellen van de volgorde der agendapunten. Agenda De commissie stelde de volgende agenda op: 1. Marokko, 2. Tunesië, 3. Bacteriologi sche oorlogvoering, 4. De klacht van Birma tegen nationalistisch China, 5. ontwapening, 6. Het Russische voorstel voor „maatrege len voor het afwenden van het gevaar van een derde wereldoorlog" en 7. Korea. De politieke commissie heeft de Austra lische motie krachtens welke het Koreaan se probleem te allen tijde ter sprake kan worden gebracht, indien een enkelvoudige meerderheid van de commissie zulks wenst, met 49 tegen zeven stemmen en vier ont houdingen goedgekeurd. LONDEN. (Reuter). In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat het Westen de Russische voorstellen ter re geling van de internationale kwesties zal beantwoorden door wederom te verklaren, dat de beste manier om de lucht te zui veren een zo spoedig mogelijke bijeen komst van de vier ministers van Buiten landse Zaken is. Op die wijze zouden de geallieerden het initiatief bij de nota wisseling behouden, een factor die zij van groot belang achten om de openbare me ning in Europa op hun hand te houden, al dus meent men in deze kringen. A.N.P.: Officieel laat men zich in Bonn nog niet uit over de indruk, die de Sovjet nota hier gemaakt heeft. Kennelijk wenst Adenauer het oordeel van de Westelijke geallieerden af te wachten alvorens van zijn kant een oordeel te geven. Uiteraard verwacht men hier in regeringskringen, dat de regering der bondsrepubliek ook thans weer nauw zal worden betrokken in het Westelijke overleg over het antwoord, dat aan de Russen zal moeten worden ge geven. Men zinspeelt er reeds op, dat be gin volgende week de desbetreffende be sprekingen tussen Adenauer en de Weste lijke hoge commissarissen zouden kunnen worden begonnen. Officieuze stemmen volgen te Bonn de bekende oude lijn. Zij verdenken de Rus sen van voortzetting van de vertragings tactiek en betogen dat daartegenover de vorming van de Europese verdedigings gemeenschap zal moeten worden versneld. Ingewijde kringen geloven uit de nota te moeten lezen, dat de Sovjet-Unie nog niet rechtstreeks interesse toont in een conferentie over Duitsland. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 5 d. 60 "w H r* toestand :S -g a O c O 5L SÜ 0) O 7.E Helsinki geheel bew. Z 4 8 2 Oslo mist windstil 8 6 Stockholm regen ZW 4 14 5 Kopenhagen motregen ZW 10 15 2 Londen geheel bew. WZW 6 15 0,1 Amsterdam zwaar bew. WZW 10 16 0,3 Brussel geheel bew. WZW 4 12 Parijs mist windstil 7 0 Bordeaux mist windstil 4 0 Nice zwaar bew. NNW 4 17 0 Warschau nevel ZW 4 10 0 Berlijn zwaar bew. WZW 2 11 0 Frankfort nevel ZW 2 6 0 München nevel windstil 11 0 Zürich nevel windstil 11 0 Wenen zwaar bew. Z 1 12 0 Rome onbewolkt NO 2 14 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met verspreide opklarin gen. Vrij krachtige tot matige Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 2 October Zon op 6.42 uur, onder 18.16 uur. Maan op 0.31 uur. onder 16 17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 1 October Hoog water: 10.16 en 22.56 uur. Laag water: 5.26 en 17.57 uur. Vrijdag 2 October Hoog water: 11.49 en uur. Laag water: 6.52 en 19.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1