Jan van Goyenstraat daverde van Puttershoekf esti val Verhuizing Politie en Bescherming Bevolking kostbare geschiedenis Haarlemse dierenbescherming vierde tachtigjarig bestaan Iets kleinere suiker- bietenoogst verwacht De stranding van de „Maraat" en de „Wim" VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Gedrang W. G. van Kampen gehuldigd Geen ranzig vet meer Tegoed bij Nutsspaarbank stijgt nog steeds Twee jubilarissen veertig jaar in dienst J. W. Borst veertig jaar bij coöperatie „Haarlem" Rechercheur rook lont Eerste proefles Esperanto- cursus groot succes Diploma-uitreiking aan cursisten Snelverband Onder dak voor htjni tzvee ton Tweeduizendste bezoeker op expositie in Vleeshal Huizenveiling Aanbesteding „Soestdijk" werd door Amerikaans schip aangevaren Dierenbescherming en Grote Vier Haagse muziekbibliotheek kreeg vele aanwinsten De weinigen, die in Heemstede misschien voor Donderdagavond nog onbekend waren met het bestaan van het Puttershoek-Festival, werden hier dan toch in ieder geval om zeven uur op een waarlijk afdoende wijze aan herinnerd. Want nadat op dit tijd stip de militaire drumband „Yper.burg" zich van het raadhuis onder vrolijke klanken voor een muzikale wandeling door Heemstede op weg begeven had, sprongen een haüf uur later^de eerste luchtraketten van het vuurwerk boven de omgeving van de Jan van Goyenstraat uiteen, met daverende knallen en fraaie lichteffecten in de donkere avondhemel verkondigend, dat het Puttershoek-festival zojuist een aanvang genomen had. Op het podium, waar naast het voltallige gemeentebestuur ook vele raadsleden en autoriteiten hadden plaatsgenomen, had daarvoor de heer N. de Lange als voorzitter van het Adoptiecomité zijn oprechte dank reeds betuigd aan allen, die er toe hebben meegewerkt deze actie te doen slagen. Hij dacht daarbij speciaal aan het gemeentebestuur, Openbare Werken en de winkeliers uit de Jan van Goyenstraat, die bijna dfag en nacht hebben gewerkt teneinde de veelomvattende organisatie met een frappant resultaat te kunnen bekronen. Niet minder erkentelijk was spreker ten opzichte van de Heemsteedse ingezetenen, die elke ten bate van Puttershoek onder nomen actie steeds wild en met spontaan enthousiasme hebben gesteund. Na het op de officiële opening door de bui-gemeester volgende vuurwerk werd de feestverlichting ontstoken en de Jan van Goyenstraat voor de vele duizenden be langstellenden vrijgegeven, die zich on middellijk in dichte drommen over de tal rijke attractiestands verspreidden. Hierbij werd tevens het geheim" onthuld van het Festival-orkest, dat het Heemsteeds Fan farecorps „Excelsior" bleek te zijn, het welk onder leiding van de heer L. ten Braake voor een permanente muzikale op wekking zorgde. Afgewisseld met de voor een kermissfeer onontbeerlijke klanken van een onvervalst pierement. De Oosterse Bar op het Adriaan van Ostadeplein mocht zich eveneens in een welhaast verbijsterende belangstelling ver heugen, zodat de politie tenslotte genood zaakt was de vele gegadigden in groepjes de ingang te laten passeren. Hier kunnen de festival-bezoekers zich enige tijd aan genaam verpozen, waarbij zij worden be diend door charmante Heemsteeds-Oos- tei'se schonen, in de romantische harem- dracht gekleed. Verder kunnen de lief hebbers van moderne amusementsmuziek hier het uitstekende Electro-Quartet onder leiding van Jan Warmerdam beluisteren, met solistische medewerking van Miep de Waal. De gehele avond is het in de Jan van Goyenstraat gezellig druk geweest, waar bij de feeërieke verlichting van de Willem van der Veldekade eveneens talrijke be wonderende kijkers trok. Ook de stand houders kwamen handen tekort om de vele liefhebbers van spel en vermaak van de benodigde attributen te voorzien en aan het einde van de eerste avond moest het adoptie-comité reeds besluiten, de voor raad prijzen onverwijld aan te vullen. Hoewel de ingezetenen van Heemstede bij de ophaalactie vele duizenden prijsjes ge schonken hebben, waaronder zelfs bijzon der fraaie, is het aantal toch niet op een dergelijk grote belangstelling berekend ge weest. Zodat het bestuur hopelijk het laatste beroep op Heemstede moet doen, nog enige kleine sier- en gebruiksvoor- werpen, boeken, versnaperingen, rookge rei, enzovoort, ten behoeve van dit festi val te willen afstaan. Na telefonische op gave aan de nummers 26956, of 27890, worden deze onmiddellijk afgehaald. Het Puttershoek-festival is Vrijdag- en Zaterdagavond nog geopend van half acht tot elf uur, terwijl Zaterdagavond om half elf op het podium de txekking zal plaats hebben van de loterij, die eveneens reeds een gróót succes gebleken is. Een kwarteeuw voorzitter der woningvereniging gemeente personeel Gisteren was het vijfentwintig jaar ge leden, dat de heer W. C. van Kampen uit de Nobletstraat in Haarlem-Oost het voor zitterschap van de Coöperatieve Woning vereniging voor gemeentepersoneel aan vaardde. Oncler zijn leiding is er in die kwarteeuw heel wat tot stand gebracht. Onder andere een groot aantal woningen om en aan de Spaarndamseweg, waarvan de heer Van Kampen er drieëndertig zélf bouwde. Daarnaast verschenen er onder zijn regiem een honderdtal huizen in de Palamedesstraat en elders en ook nu staat er nog heel wat op zijn programma: er zullen ruim honderdveertig woningen ver rijzen langs de Schipholweg, doch dit zijn pas plannen voor 1954. Bij deze laatste op dracht is de bouw van twaalf winkelhui zen inbegrepen. Verder zal hij de scepter zwaaien over de bouw van de Blinkert, een complex van zesenzeventig woningen voor bejaarden. Het spreekt van zelf, dat de heer Van Kampen wel eens critiek op zijn werk heeft moeten verduren; hoe kan het ook anders bij zo'n verantwoordelijke functie. Doch er zijn eveneens woorden van waar dering voor zijn arbeid gesproken, wan neer men vex-gaderde om het beleid van het bestuur onder de loupe te nemen. Waardei'ende woorden worden dan ook geuit aan het adx-es van de heer Van Bil- derbeek, die als penningmeester ook reeds vijfentwintig jaar in het bestuur zitting heeft. De naam Van Kampen is een begrip ge worden in de bouwex-ij. Hij is ook al on geveer drieëntwintig jaar voorzitter van de Haarlemse Federatie van Woningbouw verenigingen. Verder heeft hij zitting in het afdelingsbestuur van de Nationale Wo ningraad van Noordholland, terwijl hij ook nok lid is van de adviescommissie, door wethouder Happé in het leven geroepen. De leden van de Coöperatieve Bouwver eniging hebben gemeend, deze bijzondere dag niet zo maar voorbij te mogen laten gaan. Daarom hebben zij gisteravond in het Bolwerk een bijeenkomst gehouden om de jubilerende bestuursleden geluk te Wensen. Volgens een mededeling van de n.v. Che mische fabriek „Naarden" kan thans aan het ranzig worden van eetbare vetten paal en perk worden gesteld dank zij de vinding van enkele Nederlandse chemici, die na langdurige experimenten nieuwe producten hebben ontwikkeld dat het ranzig worden van vet bestrijdt. De chemische benamingen van deze pro ducten zijn octyl- èn dodecylgallaat. DERDE PREDIKANTSPLAATS IN SPAARNDAM-WEST. De kerkeraad van de Nederlands Her vormde gemeente van Spaarndam heeft besloten, met het oog op de toekomstige uitbreiding van Haarlem-Noord (Oud- Schoten) de mogelijkheid van een derde predikantsplaats te openen. Men hoopt over een of twee jaren een vicaris (hulpprediker) te kunnen beixoe- men. Een en ander hangt natuurlijk saxnen met de financiële mogelijkheden van de ge meente. Een onderdeel van het vuurwerk dat gis teravond de bewondering van de in de omgeving van de Jan van Goyenstraat verzamelde menigte gaande maakte. De stijging van het inleggerstegoed bij de Nutsspaai'bank te Haarlem gaat on- ondei-bi-oken voort. In de maand Septem ber steeg het inleggerstegoed met een be drag van f 242.025 (vorig jaar f 54.307 De stortingen bedroegen f 1.097.446 en de terugbetalingen f 855 421. In totaal werden 986 nieuwe soaarbank- boekjes uitgereikt, waarvan 458 aan jeugd- spaardertjes. Hierdoor steeg het aantal in leggers tot 67.602. Het inleggerstegoed nam in de eerste negen maanden van dit jaar toe met een bedrag van f 2.254.713 tot een totaal van f 27.183.838. Verbouwing bijkantoor Mede door de grote uitbreiding van Haarlem-Oost voldeed het bijkantoor van de spaarbankaan het Nagtzaamplein reeds geruime tijd niet meer aan de eisen die men in deze tijd aan een dergelijk kantoor zou inoeten stellen. Het bestuur van de spaax'bank heeft dan ook besloten het bestaande-kantoor gron dig te verbouwen, waardoor de gehele be nedenverdieping als kantoorruimte in ge bruik kan worden genomen en de boven verdieping tot een moderne woning zal worden verbouwd. De verbouwing is inmiddels met kracht ter hand genomen en men streeft er naar om de kantoorruimte reeds op Were'd- spaardag (31 October) in gebruik te kun nen nemen. Gisteren heeft de heer M. van Waax-d, technisch hoofdambtenaar bij Bouw- en Woningtoezicht, het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij de gemeente Haax-lem. Op kantoor is hij gis termorgen toegesproken door de directeur, de heer R. G. Veenenbos, door de oud directeur, de heer D. Kruyf en docr de voorzitter van de groep gemeente van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van ambtenaren, de heer A. Onkenhout. Van zijn collega's ontving de jubilaris twee stoelen, bloemstukken en veel siga ren. Bij deze huldiging waren vele archi tecten en aannemers aanwezig, die gedu rende vele jaren met de heer Van Waard hebben samengewerkt. De heer W. Spa, hoofdassistent van 's Rijksbelastingen te Haax-lem, was giste ren veertig jaar in dienst van het rijk. De heer Spa, die thans tweeënzestig jaar is, begon zijn werkzaamheden in Arcen, bij Venlo. In 1938 kwam hij bij het stationne- ment I.N.A. in Haax-lern. Op 16 Januari 1948 werd hij overgeplaatst naar de in spectie. De heer Spa werd toegesproken door het hoofd van de inspectie, de heer C. D. Fetter. Van collega's en personeel ontving de jubilaris boekwerken en een vulpotlood. Zondag 4 October is het veertig jaar ge leden, dat de heer J. W. Borst, Hof van Egmond 33. als bakker in dienst trad bij de Coöperatie. De eerste 35 jaar werkte hij bij de coöperatie „De Eendracht" waar de jubilaris van 1945 af de functie van sous chef vervulde. Hij was tevens secretaris van het jubileumfonds van deze coöperatie. Na de fusie in 1949 tussen „De Eendracht" en „Vooruitgan<?" ging hij naar de coöpe ratie „Haarlem". Gistermorgen omstreeks half tien was een x-echercheur er getuige van, dat een man in een garage een fiets met hulpmotor te koop aanbood. Aangezien de rechercheur een en ander niet vertrouwde, vroeg hij de bezitter van de bromfiets, op welke wijze hij in het bezit van dit voertuig was gekomen. Na aanvankelijk ontkend te heb ben, gaf hij tenslotte toe, de bromfiets de vorige avond in Amsterdam te hebben ontvreemd. Naar aanleiding hiervan is hij aangehouden en ter beschikking gesteld van de recherche te Amsterdam, alwaar enige uren tevoren aangifte van vermis sing van bedoelde bromfiets was binnen gekomen. De verdachte is de vierentwin tigjarige Amsterdamse electricien G. v. U. Woensdagavond werd onder grote be langstelling de eerste (proef)-les gegeven van de internationale Esperanto-cursus van de Volksuniversiteit. De voorzitter van de Haarlemse Espe rantisten opende de cursus met een korte inleiding, waarin hij enige aspecten van het Esperanto nader belichtte. Hierna werd een aanvang gemaakt met de eerste les, die volgens de directe Cseh-methode, welke speciaal voor dit doel bewerkt is, gegeven wordt. Velen, die zich niet tevoren voor de cursus opgegeven hadden, meldden zich na afloop van deze proefles, terwijl er nog enkele opgaven vóór de volgende les ver wacht worden. Onder de deelnemers zijn mensen met zee»- uiteenlopende beroepen vertegenwoor digd: een ingenieur, een metselaar, onder wijzeressen, een monteur,artisten, een ambtenaa'-. een procuratiehouder, een ,-er- nleegster, kantoorbedienden, een inpakster, huisvrouwen en scholieren. Gisteravond werden in de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann aan de geslaagde cursisten van de Eerste Hulpver eniging „Snelverband" de eenheidsdiploma's uitgereikt, hetgeen enigszins feestelijk ge schiedde. Nadat de vooi-zitter van de werkcommis- sie de aanwezigen hartelijk welkom heette gaf hij na een kox-t openingstoespraak je het woox-d en de daad aan Violetta Harn, die op haar accordeon enkele nummertjes ten ge hore bracht. Na dit optreden werd er een smalfilmpje vertoond over: Michel Angelo's meesterwerk de St. Pieterstoren in Rome, de start van het eerste ruimteschip en het transport van houtvlotten in Japan. Hierna volgde een filmpje over het werk van „Snelverbands" bootcommissie en de goo chelaar Risealdo kreeg gelegenheid om zijn vingervlugheid te tonen. Na het goochelen volgde de diploma- uitreiking en voex-den verschillende sprekers het woord; de tweede voorzitter van „Snel verband" wees de nieuwe E.H.B.O.'ers op de plichten, die her. te wachten staan; de heer L. Davidson voerde het woord namens de cursisten en bood de medische leider de arts J. M. Seeaar een herinnering aan en bedacht de hoofd-cursusleiders met een rokertje. Tevens voerde hij het woord namens de hoofdcommissai'is van nolitie en bedankte de medisch leider J. M. Segaar en de instruc teurs voor de opleiding van de politie mannen. Tenslotte sprak de heer J. M. Segaar zelf over de opleiding van de E.H.B.O.'ers en maakte bekend, dat hij zich vanwege drukke werkzaamheden als cursusleider terug moest trekken, doch als medisch leider de vereni ging blijft steunen. De artisten kregen nog een keer de gele genheid om hun kunnen te tonen en tot slot werd er een leex'zaam filmpje gedraaid over een grote alarmoefening en bedankte de voorzitter van de werkcommissie de aan wezigen voor de prettige avond. Van de 49 candidaten werden er twee af gewezen. Tot de geslaagden behoren de na volgende dames: L. v. Wees, W. Verhoog, H. Souwer, W. J. Schön. E. N. Ris, H. J. M. R. Ooms, A. J. Nauta, F. .T. J. Leopold. L. H. Kool, G, C. .Toosten, C. L. Hofman, H. C. J. Hartel, G. B. Hansel. M. M. E. H. v. d. Eynde, J. A. v. Dijke. N. A. P. Doorenbos, A. DekkerKurenmaker, M. B. Bakenvel, •T. Beens, C. W. Buite en L. v. Andel allen Haarlem; A. W. v. Manen, Heemstede; H. W. Hax-ing, Bloemendaal; A. PesarioMeier, Aerdenhout; .T. S. Goedhart, K. Duyf en A. F. M. Boot allen Overveen. Bii de heren slaagden: J. Zwart, E. P. v. d. Wal, M. Woslerbeke, S. L. .T. de Wit. J. Timmermans. J- Sietsma. V. P. .T. Menen, Th. .1. Meier, E. G. Loman. W. R. Liemburg, W. G. HoUink. E. H. L. Heeren. A. Onitenauw, P. de Graaf. G. J. Erdlich, H. W. v. Dijk, L. Dawdmo en C. Caliouw a"en Haarlem, H. J. de Kroon en D. H. A. Kooy, beiden Santpoort. Zaterdag 3 October zullen de laatste treinen van Rotterdam Maasstation vertrekken. Het station moest verdwijnen, in verband met de centralisatie van het treinverkeer te Rotterdam. Op 4 October zal het nog in aanbouw zijnde station Rotterdam-Noord in de dienst worden betrokken. Boven: Rotterdam-Noord, waar men momenteel in ploegen zo hard mogelijk werkt om het mogelijk te maken, dat het station 4 October in de dienst komt. Het zal nog wel enige tijd duren voor het station geheel gereed is. Onder: Het station Rotterdam-Maas. De verhuizing van de Bescherming Be volking en van de politie naar de gebou wen Florapark 4 en 5 heeft de gemeente tot nu toe 61.3S3.meer gekost t'an dood de raad bij da aankoop dezer villa's ter beschikking was gesteld. De toen gevi-aagdc credieten beliepen 69 mille voor Florapark 4 (inclusief ver bouwingen etc.) en 56.100.vcor het aangrenzende pand (exclusief de noodza kelijke voorzieirxngem In totaal is dus mot de nieuwe huisvesting van Polit'e en Be scherming Bevolking een bedrag van 186.488.gemoeid geweest. In een toelichting van ongeveer duizend woox-den volgt het College de lijdensweg van deze nieuwe en omvangrijke crediet- overschrij dingen op de voet. Gisteren wachtte de heer J. Metselaar, timmerman in Haarlem een aangename verrassing toen hij de architectuurtentoon stelling in de Vleeshal wenste te bezoeken. Hij was namelijk de tweeduizendste be zoeker. De voorzitter van de tentoonstel lingscommissie de heer B. J. J. M. Stevens sprak de heer Metselaar toe en overhan digde hem een boekwerk over de architec tuur. De heer Metselaar toonde zich bijzonder enthousiast over de expositie. De uitslag van de verkoping welke giste ren in het Notarishuis werd gehouden luidt: Kinderhuisvest 29, 31 rd, 33 en 33 rd, Haarlem f67.000, J. L. Staphorst qq.; Kruis straat 33 zw en rd en Nieuwe Kruisstraat 2, Haarlem, Nieuwe Kruisstraat 4 zw. en rd, Nieuwe Kruisstraat 6 zw. en rd, Haarlem f28.100. J. Vijn; Van 't Hoffstx-aat 22, Haar lem, f4300, J. v. d. Ham qq; Coltermanstraat 11 zw. en rd, Haarlem f4800. Th. Bijman cs.; Oranjestraat 184, Haarlem f2700, M. J. J. H. Ramakers qq: Julianalaan 47, Overveen f 14.000, G. J. J. M. Eldering; Nic. v. d. Laan straat 1, Haarlem f 6500, T. Schaap; Barendse- straat 29, Haarlem f2900, J. C. Demoitié. Het wijst erop. dat de tijdnood waarin men bijvoorbeeld ten aanzien van de huis vesting der politie verkeerde en de om standigheid cat men aanvankelijk vcor de Bescherming Bevolking met minder ruimte dacht te kunnen vols'aan, het on- vermijdebjk maakten de ze-er voorlopige en ruwe kostenraming aanzienlijk te over schrijden. doch B. en V/. vertrouwen dat. de- raad het door hun gever-de beleid -alsnog zal willen sqnetionneren. L. Hedenmorgen heeft de directeur van Openbare Werken van Haarlem in het stadhuis in het ooenbaar aanbesteed het bouwen van een kleed- en we.s'cVaal c.a. bij de Klaas de Vriesschco! voor TJ.L.O. aan het Junoplantsoen te Haarlem-Noord, met inbegrip van glas- en verfwerken. Laagste inschrijf ster: firma Meyers en Smaal, Amsterdam, met 13.'174. Hoow-'e inschrijfsier: firma M. Jansen en Zn., bouw- en aannemersbedrijf te Amsterdam, met 19.387. De Raad voor de Scheepvaart heeft thans zijn oordeel uitgesproken over de aanva ring van het s.s. „Soestdijk" met het Ame rikaanse s.s. „Palmetto State" op 12 Mei, tijdens dichte mist bij het vuurschip „Hen and Chicken" op de Oostkust van Amerika. De Raad meent, dat de schuld van de aan varing geheel ligt bij de „Palmetto State." Op ae manoeuvres van de „Soestdijk" heeft de Raad genexdei aanmex'king. De ..Palmetto State" liep een vaart van 10 mijl, heeft wél gestopt voor een trawler, waarvan tijdig een radar-echo werd opge merkt, maar is daarna op volle kracht vooruit gevaren en heeft bij het opmerken van de „Soestdijk" opnieuw gestopt en volle kracht achteruit gegeven. Het schip had toen echter nog te veel vaart om een aanvaring te voorkomen. Men heeft aan boord van het Amerikaanse schip zeer on voldoende gebruik gemaakt van de radar aldus de Raad voor de Scheepvaart.' De Wereldfederatie tot Bescherming van Dieren heeft de volgende brief gericht aan de Gi-ote Vier: „De wereldfederatie tot Beschei-ming van Dieren, waarbij bijna honderd dieren beschermingsverenigingen uit alle wereld delen zijn aangesloten, verzoekt u naar aanleiding van Wex-elddiex-endag 1953 bij uw besprekingen voor het welzijn der menseri ook aandacht te willen wijden aan de belangen der dieren." Gisteravond vierden de leden van de ver eniging tegen het mishandelen van dieren voor Haax-lem en omstreken in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem het tachtigjarig bestaan van de vereniging en dit ging uiteraard met een groot aantal toespraken gepaard. De voorzitter van de vereniging, de heer B. W. Lasschuit, heette in zijn openingswoord de talrijke genodigden onder wie de Haarlemse burgemeester mr. P. O. F. M. Cx-emex*s en diens echtgenote van harte welkom. Vervolgens overhandig de hij aan drie leden van de afdeling Haar lem, mevrouw J. Rechtsteiner, mejuffrouw C. Westendorp en mejuffrouw B. Hen- drikse het ere-insigne van de Nederlandse vereniging tegen het mishandelen van die ren in goud wegens het vele werk, dat zij voor de vereniging gedurende een groot Donderdag heeft luitenant-generaal I. A. Aler het commando overgedragen als chef-luichtmachtstaf aan zijn opvolger luitenant- generaal A. Baretta. De plechtigheid geschiedde op vliegbasis Soesterberg. De inspectie van de erewacht. Van links naar rechts: de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf; luitenant-generaal I. A. Aler; de commandant van het eskader, en generaal-majoor A. Baretta. aantal jaren verricht hebben. De heer Las schuit wees er vervolgens op, dat het 80- jarig jubileum in het teken van de propa ganda staat. Er zullen, aldus spreker, meer leden moeten komen, er is dringende be hoefte aan een speelweide voor de diex-en en nog steeds bestaat er in Nederland geen dierenwet. Hierna voerde de voorxnalige penning meester van de vereniging, de Heemsteedse wethouder S. van Houten het woord. Hij zeide, dat het bijzonder belangrijk was nog een groot arbeidsterrein open lag en meende, dat het bijzonder belangrijk was dat er mensen zijn, die al hun beschikbare vrije tijd voor het mooie doel kunnen geven. Hij overhandigde namens de leden van de vereniging een bedrag van ruim duizend gulden dat besteed diende te wor den voor de financiering van de nieuwe dieren-ambulancewagen. Hierna kreeg de heer B. W. Lasschuit de gelegenheid een van de twee redders, die Woensdagmiddag twee honden u:t een per sonenauto, die in de Nieuwe Gracht in Haarlem was gereden, haalden, te huldigen. Na ruggespraak met het hoofdbestuur zal aan de twee jongemannen, de 23-jarige C. Sijpei-stein uit Haarlem en de 20-jarige P. Th. van Graas uit Heemstede waarschijn lijk een geschenk aangeboden worden. Hierna sprak de heer G. Nieuwenhuysen, directeur van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren uit Den Haag, een inleidend woord bij de bijzonder fraaie film „levend landschap". Het kamerorkest „Melophilia" onder lei ding van mejuffrouw R. Schouten ver zorgde de muzikale omlijsting van deze bij zonder geslaagde avond. De stichting Gaudeamus te Bilthoven zal de niet-uitgegeven werken van de bij haar aangesloten jonge Nederlandse componis ten ter uitlening beschikbaar stellen aan de Openbare Muziekbibliotheek te 's-Gra- venhage. Van de Braziliaanse, Turkse, Russische, Poolse, Joegoslavische en Hongaarse lega ties ontving deze bibliotheek bovendien diverse moderne composities uit die landen ten geschenke. Mejuffrouw E. J. Krieger te Amster dam is benoemd tot onderwijzeres aan de Marnixschool in Haarlem. De suikerbietencampagne is thans in volle gang. Op 24, respectievelijk 28 Sep tember zijn de meeste fabrieken openge steld voor de verwerking van de bieten en verwacht wordt, dat de totale oogst dit jaar waarschijnlijk 2800 millioen kilo bieten zal bedragen, met een totale productie van 360.000 ton suiker en 1.700.000 ton pulp, die voor de helft gedroogd en gebruikt wordt in de veevoedersector. Het vorig jaar werd geoogst 2965 millioen kilo bie ten, productie 387.000 ton suiker en 1.800.000 ton pulp, waarvan ruim de helft werd gedroogd. De totale capaciteit van de fabrieken zal, naar de Centrale Suiker Maatschappij mededeelde, ruim 40.000 ton per dag zijn. Er zijn ongeveer evenveel bieten uitge zaaid als het vorig jaar en de opbrengst en het suikergehalte zullen niet veel variëren van die van het vorige jaar. Het suiker gehalte is laag. In het Noorden heeft rela tief een veel grotere uitzaai plaats gehad dan in het Zuiden, waar als gevolg van de ovex-stromingen veel land voor de uitzaai van suikerbieten is verloren gegaan. De fabrieken in het Noorden zullen daarom een langere campagne maken dan die in het Zuiden. Bovendien zal een grote hoe veelheid bieten uit de Noordelijke provin cies en de N.O.-Polder naar het Zuiden getransporteerd worden. Het transport- vx-aagstuk is in goede verhouding met de schippex-sorganisatie geregeld. De Zuidelijke fabrieken hebben moei lijkheden met de werving van vakmensen, die, gezien het werk aan de dijken, zich nog steeds niet beschikbaar stellen voor het wex-k aan de fabrieken. Over het al gemeen biedt de bezetting van personeel, behalve wat de vakmensen betreft, geen moeilijkheden. Wegens het hoge zoutge halte van de bieten uit de geïnundeerde streken, zal de houdbaarheid van de bie ten zeer te lijden hebben en zullen be paalde voorzieningen getroffen moeten worden voor de verwerking van deze bie ten op zo kort mogelijke tex-mijn. Door het vroege zaaien van de bieten en de daaropvolgende koude periode ont stonden er in de meeste velden veel „zaad bieten". Deze bieten zullen door het hoge gehalte aan houtvezels bij de verwerking last veroorzaken, zodat het niet uitgeslo ten is, dat de capaciteit van de fabrieken hieronder zal lijden, aldus de Centrale Suiker Maatschappij. Raad voor de Scheepvaart De inspecteur-generaal van de Raad voor de Scheepvaart heeft de Raad verzocht kapitein A. L. uit Harlingen te straffen met het uitspreken van een berisping. Kapitein L. was met zijn motorschip Maraat op 8 Januari 1953 bij Halsborough aan de Oost kust van Engeland gestrand. Met ballast aan boord was het schip op weg naar Lon den in een dikke mist terecht gekomen. De vaart was tot halve kracht verminderd en er werd regelmatig gelood. De inspectexir meende echter dat de ka pitein te allen tijde verantwoordelijk voor zijn schip blijft en hij achtte hem dus schuldig aan de onvoorzichtige navigatie, ten gevolge waarvan het schip op een bank was terecht gekomen. Een correctie voor de „bestman" vond de inspecteur niet noodzakelijk. Aan een tweede stranding, het vastlopen van het motorschip Wim op 8 Februari 1953 in de Kleine Belt, werd de kapitein van dit schip, J. C. C. R. H. S. uit Rotter dam door de inspecteur schuldig bevonden. De Raad werd echter vei'zocht geen straf maatregel tegen deze kapitein te nemen, aangezien hij als een betrouwbaar zeeman bekend stond en de inspecteur de indxnxk had, dat de kapitein genoeg lering uit het scheepsongeluk had getrokken. Het schip was onder zeer slechte weersomstandig heden door de wind weggezet en op een jarenlang oud wrak gestoten. Het bestek van de kapitein was volkomen verkeerd uitgekomen. Wanneer de kapitein tijdig en een juist gebruik had gemaakt van zijn navigatie middelen, zou hij de stranding hebben kunnen voorkomen. Bovendien had hij veel te weinig rekening met de harde wind gehouden. De Raad voor de Scheepvaart zal in beide zaken later uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 15