Gemeentelijke exploitatie van ziekenvervoer in Haarlem voorgesteld „HIP JS.Hfrf$F" ZE VEN DA GEN HAARLEM „Door zang vriendschap" vertolkte oratorium „Samson" van Handel Brug in Orionweg over de Delft zal 140 duizend gulden kosten Bedrijf van Mathot wordt overgenomen Directeurswoning op Stadskweektuin Van mensen en dingen onder de Damiaatjes „Genesius" speelde „Vadertje Langbeen" VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 HANS HILL Vlaggemasten op Stationsplein: 115 gulden per stuk Burgerlijke Stand van Haarlem Verbetering wegdek Kenaupark Weer hogere verpleeg- prijzen in St. Elisabeths gasthuis Opknappen Kenaupark 10 kost zeven mille Raadscommissie wil met bouw wachten, B. en W. niet Ui "f T"~ Dat wordt weer een latertje! De Haarlemse raad krijgt in zijn eerstvolgende vergadering te beslissen over een voorstel van B. en W. om over te gaan tot gemeentelijke exploitatie van het zieken vervoer als onderdeel van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst. Voor de aanschaffing van het daartoe nodige materieel is 78.000 gulden nodig, waar van 18 mille bestemd is voor overneming van auto's van de firma Mathot en zestig mille voor de aanschaffing van twee nieuwe ambulance-auto's en een personenauto. Er is een tariefschema opgesteld en er is overeenstemming bereikt met de Haarlemse Ziekenfondsen, alsmede met de heer A. Spaargaren (firma Mathot). De gemeentelijke exploitatie zal in de loop van 1954 kunnen ingaan. In de toelichting op het voorstel wordt lof toegezwaaid aan de firma Mathot, die ook in de oorlogsjaren haar taak zo goed mogelijk heeft behartigd. Daarom ook heeft het College haar belangen niet zonder meer terzijde willen stellen, te meer omdat het de aangewezen weg is om van de ervaring, zowel van de leiding als van het personeel van dit bedrijf, gebruik te maken. Wij herinneren er aan, dat bij de behan deling van de vergoeding aan de Fa. Ma thot voor het ongevallenvervoer in October 1952 een motie is aangenomen van de heer De Landmeter, waarbij B. en W. werden uitgenodigd op korte termijn slappen te doen tot waarborging van een goede ver zorging van het vervoer van zieken en van gewonden. B. en W., die zich toen reeds geruime tijd met de voorbereiding van een nieuwe regeling hadden beziggehouden, hebben daarop andermaal en nog meer diepgaand deze zaak in studie genomen. Een belangrijk onderdeel van de voorbe reiding vormde het overleg met de zieken fondsen, voor wier rekening immers het grootste gedeelte van de vervoeren plaats vindt. Anderzijds) waren B. en W. van mening, dat niet uit het oog mochten wor den verloren de belangen van de Fa. Ma thot, welke op het gebied van het zieken en ongevallenvervoer een vele jarenlange reputatie en verdienste heeft. De volgende overwegingen hebben een leidende rol gespeeld. B. en W. achten het niet verantwoord het vervoer van zieken en van gekwetsten in particuliere handen te laten. Immers het vervoersapparaal moet te allen tijde in een zodanige conditie ver keren, dat het berekend is op het vervoer van een zodanig aantal patiënten als rede lijkerwijze te voorzien valt. Niet alleen moet een bevredigende paraatheid aan wezig zijn; de overheid moet daarbij bovendien een waarborg hebben, dat niet te eniger tijd mogelijk als gevolg van onvoorziene omstandigheden of van fac toren van overmacht het vervoersappa- raat plotseling uitgeschakeld zou worden. Daar komt nog bij, dat als gevolg van de bijzondere eisen van paraatheid-te-allen- tijde, welke aan dit bedrijf moeten worden gesteld, de exploitatie noodzakelijkerwijze verlies moet opleveren, zodat een particu lier bedrijf dit niet zou kunnen uitoefenen dan met behulp van een aanmerkelijke ge meentelijke financiële steun. Op grond hiervan menen B. en W. dat de gemeentelijke overheid dit onderdeel van de zorg voor de volksgezondheid in eigen harfd'lïïöet houden. Voorts heeft het onderzoek uitgewezen, dat in geen enkele gemeente-van vergelijkbare grootte in ons land dit deel van de gezondheidszorg nog in vrije particuliere exploitatie is. Verder is onderzocht, of en in welke vorm in deze gedachtengang plaats was voor het bedrijf van de Fa. Mathot. Over wogen is de mogelijkheid om onder ge meentelijk toezicht de vorm te kiezen van een aannemingsovereenkomst, waarbij al ADVERTENTIE Elke Zaterdag en Zondag muziek in Zaterdags tot 1 uur De grote pianist-accordeonist André Roemer de zingende en spelende keflner pianist met AAD CAPTIJN, de bekende v. d. radio. Wanneer de raad accoord gaat met het voorstel van B. en W. krijgt de directeur van Hout en Plantsoenen een dienstwo ning op de Stadskweektuin. Hierdoor zal het bestaande gebouw ge heel voor de administratie kunnen worden ingericht. De aanbesteding heeft inmiddels plaats gehad. Hét laagst is ingeschreven door een Haarlemse firma en wel voor f 44.922, welk bedrag kan worden gesplitst in f 19.000 voor de verbouwing van het kan toor en f 25.922 voor de bouw van de wo ning. Met de kosten van de verdere in richting, alsmede het aanbrengen van de verwarming, verlichting, enz. zullen nog gemoeid zijn bedragen van onderscheiden lijk f 17.500 en f 11.078. In totaal dus f 73.500. Aangezien deze cijfers liggen beneden die, welke waren begroot, achten B. en W. het gewenst de opdrachten te verstrekken. In Juni besloot de Haarlemse raad tot het aankopen van dertig op het Stations plein staande vlaggemasten voor f 1350. Nu komt het college weer bij de raad met het verzoek voor 2100 gulden dertig stalen grondkoker- te kopen omdat de palen anders spoedig door vocht zouden gaan rotten. Bij elkaar komt iedere mast dus op f 115.—. HAARLEM, 1 October 1953 GEHUWD: 1 Oct., A. H. van Eijkeren en Th. J. Fabel; F. Kuipers en Chr. A. Ruifrok; B. J. Drenth en G. Post; R. Mendel en W. Meijer. BEVALLEN van een zoon: 1 Oct., T. G. W. Kaestnervan den Nieuwenhof; C. Ver haar—Kas; A. W. Landmeier—Immers; M. M. Mulder—Dams. BEVALLEN van een dochter: 30 Sept., M. J. Korfage—van den Raadt; P. A. van Essen Kion; L. Schumachervan Nederpelt; 1 Oct.. B. Rijneveld—Smit. OVERLEDEN: 28 Sept., A. G. J. van den Berg, 63 j„ Hyacinthenlaan; 30 Sept., J. M. Haze voetJanssen van de Voort, 58 j., Schalkwijkerstraat; M. V. Antonisse—Bel ler, 49 j., Maarten van Heemskerkstraat: M. i- FrankenRemmers, 80 j., Julianastraat. B. en W. van Haarlem hebben de raad 32 mille gevraagd voor het aanbrengen van een klinkerkeibestrating op gewalste puinfundering aan de Westzijde van het Kenaupark en voor het vernieuwen van de riolering aldaar. Daarop komt nog een crediet voor het leggen van de waterleiding. B. en W. mer ken op, dat het wegdek zo slecht is, dat verbetering niet uitgesteld kan worden. Op verzoek van het College van Regen ten van het St. Elisabeths Gasthuis heb ben B. en W. de Haarlemse raad voorge steld op grond van de nieuwe Prijzenbe- schikking Ziekenhuistarieven de verpleeg- tarieven voor het Gasthuis en de sanatoria Eykengaerde en Clarastichting met ingang van 1 October met dertig cent per ver- pleegdag te verhogen. Over 1952 bedroeg het tekort van het St. Elisabeths Gasthuis 345.000 gulden. of niet gebruik makend van materiaal van de gemeente het ziekenvervoer aan een uitvoerder zou worden opgedragen. Na rijp overleg leek B. en W. ook deze figuur met het oog op de verantwoordelijkheid van de overheid, als ook in het licht van de met de ziekenfondsen gevoerde onderhandelin gen, niet acceptabel. Op grond van een en ander zijn B. en W. tot de overtuiging gekomen, dat het zieken vervoer in zijn geheel als een gemeentelijke exploitatie moet worden georganiseerd. Het is het streven van het College de exploitatie van het ziekenvervoer door de gemeente te doen ingaan op 1 Januari 1954. Het is echter niet uitgesloten, dat als ge volg van de levertijd van een tweetal be nodigde nieuwe ambulance-wagens het vereiste rollende materiaal niet op deze datum beschikbaar zal zijn. In Augustus besloot de Haarlemse raad Flenaupark 10 te kopen voor de huisves ting van de Psychiatrische Voor- en Na- zorgdienst. Onder beding echter, dat een minimum aan kosten zou worden gemaakt bij het inrichten van het pand, omdat men er de voorkeur aan gaf het gebouw van de G. G. D. op korte termijn met een vleugel uit te breiden. B. en W. hebben nu nagegaan wat er moet gebeuren om dé Psychiatrische Voor- en Nazorgdienst twee jaar in het aange- i kelijke wijze met het onversierde noten- kochte perceel onderdak te bieden. De beeld gaf hij het werk een glans en een kosten belopen bijna zevenduizend gulden.stuwing en hiermede een overtuigende in- Van de 26 oratoria, die Handel nagelaten heeft, zijn er zes of zeven die bijzonder in de gunst van uitvoerders en publiek ge bleven zijn: reeds twee eeuwen behoren zij tot de kern van het vaste répertoire. Onder deze neemt de Samson" met „De Messias" een bevoorrechte plaats in. De Christelijke oratoriumvereniging „Door zang vriend schap" deed er goed aan het eerstgenoem de werk ter vertolking uit te kiezen voor zijn eerste uitvoering in het concertseizoen. Het koor heeft er een dankbare, hoewei lang niet eenvoudige taak aan en zowel de aard van het onderwerp als de geest der muziek stellen aan het publiek geen pro blemen. Het werk werd vertolkt in het Engels, dus met de oorspronkelijke tekst. Een dui delijke vertaling in het programmaboekje onderving de practische bezwaren, die zulks voor een deel van het publiek kon opleveren. Trouwens de tijd is voorbij, dat men aan Duitse vertalingen van Handel's oratoria de voorkeur gaf. Principieel zou men moeten zeggen: ofwel in het Engels, ofwel in het Nederlands, maar dit laatste stuit ook al op veel bezwaar en angstval ligheid. Dus dan maar in het Engels. En dit viel ons van het koor bijzonder mee. Voor de dirigent Simon C. Jansen, bleek „Samson" een kolfje naar zijn hand te zijn. Niet dat hij neiging vertoonde om tot een cultuur-historische interpretatie van de Handelstijl te komen, hoe weinigen dur ven dit trouwens aan! maar op de gebrui- houd, die duidelijk aantoonden dat deze muziek zijn liefde heeft. Hij heeft er het koor belangrijk mee opgewerkt en het tot bezielde prestaties gedwongen. Het mag waar zijn, dat sommige krachtige koorpas sages wat geforceerd klonken, maar daar stonden andere tegenover, die met even wichtige klank en mooi genuanceerd uit stekend tot hun recht kwamen. Hiertoe be hoorden: O first-created beam, Then round about, de koren die het tweede deel be sluiten (en onder deze vooral „Hear, Ja cob's God") en verder nagenoeg alle en sembles uit het derde deel, waaronder de koorzang „Weep, Israel", die op bijzonder fraaie wijze geïnterpreteerd werd. Met het solistenkwintet was men zeer gelukkig. Het bestond uit de sopraan Corry Bijster, de alt Annie Woud, de tenor Leo Larsen, de bassen Otto Couperus en Piet Tra. Deze laatste maakte een verrassend debuut op het Haarlemse podium. Hij paart een zeldzaam mooi getimbreerde stem aan een gezonde, muzikantische wijze van zin gen. Een zanger met een grote toekomst. Otto Couperus wist het ruige karakter van de Harapha-partij goed weer te geven en Leo Larsen, die een fraaie kern in zijn stem heeft, doch zijn ietwat flakkerend galmen zal moeten leren bedwingen, deed in de titelpartij technisch en dramatisch heel goede dingen. Annie Woud had vooral in het laatste deel momenten van ontroe rende schoonheid en Corry Bijster tracteer- de onder meer op een verrukkelijke aria van de kirrende duif. De begeleiding werd verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat B. en W. van Haarlem hebben met het oog op de naderende voltooiing van het Mendel-lyceum de raad voorgesteld een bedrag van 140.000,ter beschikking te stellen voor de bouw van een nieuwe brug over de Delft ter hoogte van de Orionweg. Uiterlijk zal de brug vrijwel gelijk zijn aan de Zuidelijker gelegen Stuyvesant- brug. Slechts zullen de massieve borst weringen worden vervangen door lagere borstweringen met stalen leuningen. Daar de Commissie voor Openbare Wer ken zich op het standpunt heeft gesteld, dat wegens de voorlopig nog geringe behoefte aan de brug, het nog niet nodig is haar nu reeds te bouwen, hebben B. en W. die een tegenovergestelde mening zijn toege daan een uitvoerige toelichting op het voorstel gegeven, waaruit wij hieronder een en ander laten volgen. De functie welke de brug zal moeten ver vullen zal een drieledige zijn, namelijk de toegang tot het Mendel-lyceum en de be bouwing ten Zuiden daarvan; de toegang tot de toekomstige sportvelden ten Noorden van het verlengde van de Orionweg; de verbinding van het Noordelijk deel der gemeente met Bloemendaal. Alleen reeds de tot standkoming van het Mendel-lyceum legt verplichtingen op met betrekking tot de toegangswegen e.d. Zo zal het toch mogelijk moeten zijn om de nieuwe school te bereiken, onder andere met brandweerauto's, materieel van de ge meentereiniging en met de wagens, welke de brandstoffen voor de centrale verwar ming zullen moeten aanvoeren. Zou de bouw van een definitieve brug worden uitgesteld, dan zou dit betekenen, dat de bestaande noodbrug door de ge meente zou moeten worden overgenomen en dat daaraan belangrijke voorzieningen zouden moeten worden getroffen. Daar mede zou een bedrag van naar raming 12.700,gemoeid zijn. Dit bedrag moet tot nog toe H.O.V. heette. Het instrumen taal ensemble, gesecondeerd door de orga nist Piet Kiel en de cembalist Valentijn Schoonderbeek, werd door Simon C. Jan sen stevig in de hand gehouden. De inte ressante ouverture hoorde men als een knap staaltje van samenspel. Aldus heeft „Door zang vriendschap" met deze Handel- avond een goede beurt gemaakt. JOS. DE KLERK. Kleinigheden Het zit 'm dikwijls meer in de kleine dan in de grote dingen. Dat vond Haarlems gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, ook toen hij zon op middelen cm die negentiende- eeuwse sfeer die er hier en daar in ons Stadhuis nog hangt te verjagen. En wat was er eenvoudiger dan die lompé kast hij de bo denkamer te verwijderen, ztt- dat weer een breed en Jicht venster zichtbaar werd, en die Dickensachtige lessenaar in het gangetje naast de ridder zaal <ot brandhout te laten hakken? Verder wat sterkere lampen, een geluiddempende loper op de houten vloer en wat activiteit van de stuca- door. Resultaat: een alleraar digst kijkje door twee Tudor- toogjes. De heer Phaff deed nog meer. Hij ergerde zich, zoals velen, aan de rumoerige om geving van de trouwzaal. De finitief is dat euvel alleen door radicale en dus kostbare ver bouwing uit de wereld te hel pen. Maar gummistootblokjes in de rammelende koperen kloppers van de deuren ver oorzaken geen financiële kop zorg en een stijlvol uitgevoerd bordje dat in de aangrenzende weeskamer tot stilte maant, evenmin. Zodat ons aller stadhuis weer aan charme gewonnen heeft, zonder dat men behoeft te vrezen voor vragen in de raad. Was Er wordt de laatste tijd door middel van affiches en kern achtige leuzen constant ge wezen op het feit, dat het toch zo goed is en voordelig, als we de was de deur uit doen, de vuile was v/el te verstaan, en dat we dat toch waarlijk niet moeten nalten. Want aan al dat gespetter in de keuken, waar het avondmaal bereid moet worden, en al dat ge plas in de schuur, waar de centrale verwarmingsbuizen meestal nog niet zijn doorge drongen is toch een zwakke plek in het huishoudsysteem van de huidige huisvrouwen, vinden de belanghebbenden. Er wordt de laatste tijd door middel van affiches en kern achtige leuzen regelmatig ge wezen op het feit, dat het toch zo goed is en zo voordelig, als we de vuile was binnenshuis houden, en dat we dat toch vooral moeten doen. Want al dat gespetter en geplas in de keuken en in de schuur is nu toch heus niet meer nodig, menen de geïnteresseerden. Voelt u de concurrentie? Wij ook. Want toen we eer-eer- gisteren restaurant Brinkmann wilden binnengaan om er een wasmachinedemonstratie te gaan bijwonen, werden we bijna overreden door een aulo van „doe de was de deur uit". Maar de demonstratie heb ben we toch nog kunnen mee maken, samen met een schare huismoeders, en huisvaders want daar zit tenslotte het geld. En voor ons stond een wasmachine, en naast ons stond een wasmachine, en achter ons stonden wasma chines, en toen we op een stoel gingen zitten konden we onze arm laten rusten op een wasmachine. En op het po dium stond een juffrouw met een schort voor, die vuil goed in een wasmachine stopte, vier minuten wachtte, en het goed er weer kraakhelder uit haal de, terwijl ze vertelde, dat een dubbelwandige ketel het wa ter wel langer warm houdt, maar dat de Hollandse huis vrouw niet verondersteld wordt vrkï 's morgén acht tot 's avonds acht aan clè was. te staan, zodat de enkelwandige ketels van haar machines even doelmatig werken en boven dien goedkoper zijn. En.... We wachten nu al leen nog op een demonstra tie van de „doe de was de deur uit"-fabnkanten, zodat we daarover ook eens kunnen schrijven. Opdat men ons niet kan verwijten reclame te ma ken. nebroek verhuisde, waar een grootvader woonde, die het al evenmin breed had. Zo zat de jonge Wout Bak ker al op jeugdige leeftijd midden in de sociale proble men. Zijn geloofsovertuiging deed hem daarbij Abraham Kuyper volgen, hetgeen niet wegneemt, dat hij nu nog met grote bewondering over Troel stra spreekt, de man die de gevangenis inging om^voor de arbeiders te vechten. Niet voor niets zei zijn grootvader in die tijd tegen hem: „Je bent zo rood als een kraal". En nog is hij gesteld op dat vergeelde schrift, dat zijn eerste inlei ding voor de jongelingsver eniging behelst „Sociaal recht of sociaal onrecht." In Bennebroek ook ont moette hij de door hem ge liefde Talma en daar was het ook dat hij voor zijn op libe- Wethouder Bakker in vacantiestemming De 39, niet-politiek „Een stroeve spreker," werd er in 1939 gezegd toen de heer W. C. Bakker (A.R.) pas in de raad zat. Dat zal men nu niet gemakkelijk meer horen, want wanneer de tegenwoor dige wethouder van Financiën, Volksgezondheid en Perso neelszaken het woord ver krijgt over een belangrijke zaak pleegt het muisstil in de raadzaal te worden. Zeker, de heer Bakker is niet brillant in de uiterlijke betekenis van het woord, maar zijn betoog wordt indrukwekkender naarmate het wordt ontwikkeld; dan is er niemand die zich kan ont trekken aan de kracht van zijn altijd wei-overwogen ar gumenten, aan de gedegenheid van zijn kennis welke geen enkele vraag onbeantwoord laat. Toch vallen die kwaliteiten niet te verklaren uit een vaste wil om voor alles nauwgezet en gewetensvol te werken: men voelt, dat hier niet alleen een overtuiging, maar ook een hart spreekt. Wethouder Bakker zelf zegt: „Het is mijn geloof dat mij dit werk op deze wijze laat doen. Ik vind het iedere keer weer een wonder Gods, dat ik het vertrouwen van de raad mag bezitten." Degenen die hem wat lan ger kennen weten, dat het begin van zijn leven niet ge makkelijk is geweest. Hij kwam uit een arbeidersgezin, waarvan de vader al vrij jong overleed. Dat was de reden, dat zijn moeder met haar kin deren van Arnhem naar Ben- rale leest geschoeide boek houdkundige opleiding een tegenwicht vond in de Chris telijk Sociale Studiën van Slotemaker de Bruine. Studielust en wil om voor uit te komen was een familie trek der Bakkers. Aanvanke lijk zou hij in het bollenvak gaan en hij vond een hande laar die wat in Wout Bakker zag en hem een paar reizen liet maken. Toen de opleiding juist voltooid was, brak de wereldoorlog uit, de handel was verlamd en de heer Bak ker moest in dienst. En toen de oorlog voorbij was, gold in de bollenstreek voor hem het „opgestaan, plaats vergaan." Er was een andere weg voor hem bestemd, een ambtelijke. In 1919 trad hij in dienst van de Provinciale Griffie, waar hij aanvankelijk bij de afde ling paspoorten begon, latei- overging naar de Registratuur, het centrale punt waar alle bij het provinciaal bestuur in komende stukken worden ge registreerd. Hij klom daar op tot chef en wanneer heden ten dage de provinciale griffie er om bekend staat, dat men er uitermate vlot ingelicht kan worden over aanhangige za ken, omdat er nooit gezocht behoeft te worden naar een dossier, dan is dat aan het initiatief van de heer Bakker te danken. En aan zijn aange boren exact en degelijk ka rakter. Professor De Vrijer heeft eens een boek geschreven over „Het ingekeerde leven" en daaraan moesten wij tijdens dit onderhoud met deze thans 62-jarige denken. En man die zich uiterlijk moeilijk geeft, maar een rijk geestesleven leidt. Daarop wijzen zijn lief hebberij-studies sociologie en psychologie begin maar eens over Freund, Adler, Künkel! en (natuurlijk) de theologie. Ook die andere vrije tijdsbestedingen. het vioolspel en het schilderen, duiden daarop. Hij was een actief lid van het symphonie- orkest „Haarlemf tot het wet houderschap hem van de ge legenheid daartoe beroofde. In de oorlogsjaren is hij be gonnen te schilderen en van dat talent geniet hij nu nog bij het vastleggen van een Zuid-Franse vacantieherinne- ring. Zijn relaties met de (bij zondere) schoolwereld dateren uit 1926, toen hij in het be stuur kwam van „Groen van Prinsterer". Daar zijn zo nog wat van die functies bijge komen en in al die posities streeft hij naar het elkaar de hand reiken over de kerk muren heen. Zijn politieke activiteit begint pas in 1930, toen de A.R.-kiesvereniging een beroep op hem deed. En naast die vele werk zaamheden vindt de heer Bakker zijn liefste afleiding in het spel met zijn kleinkin deren. (Daar de heer A. J. M. An- genent met vacantie en onbe reikbaar was, moesten wij van de alfabetische volgorde in deze serie afwijken. J.H.B.) Bazar Het najaarsseizoen roept bij velen de behoefte aan wat meer vrolijkheid en gezellig heid op. Mocht dat met u ook het geval zijn, dan kunt unog vanavond die wens ten uitvoer leggen en er bovendien nog 'n prachtig doel mee dienen. Dan moet u de schreden richten naar het gebouw van de Haar lemse Stadsevangelisatie aan de Lange Heerenstraat 6, waar een bazar begint ten bate van de arbeid in het bijzonder meldt zelfs touwtjetrekken en uitblazen in een gezellige theetuin. Simavi De Vereniging: tot Medische Hulp aan Tropenland, ieder bekend onder de naam Simavi, zal in Haarlem en omstreken van 5 tot 10 October opnieuw collectanten nodig hebben voor een grote actie. De vraag om steun van de in Suriname, Indonesië en Nieuw Guinea werkende artsen is zeer drin gend. Simavi kan alleen wer ken wanneer het Nederlandse volk éénmaal per jaar een steentje bijdraagt. Alleen door zijn hulp kan een blinde mis schien het gezicht terugkrij gen, en een melaatse genezen worden. Het Simavi-kantoor aan de Spruitenboschslraat 6 wacht op collectanten. Kerkhof overleefd Maandag 5 October wordt een grote dag voor de familie J. Zwart. Dan bestaat haar levensmiddelenbedrijf aan de Djambistraat vijfentwintig jaar. Vader Zwart begon zijn wex-kzaamheden in Overveen, als boterboer, terwijl hij tevens in verpakte levensmid delen handelde. Ook bezorgde hij in zijn wijk onze krant. Zijn zoon is altijd al een grote steun voor hem geweest, zo wel nu in de zaak, als ook vroeger bij het krantenbezor- gen, toen hij als kleine jongen, nog niet eens op school, iedere dag met zijn vader er op uit trok om de stapels kranten rond te brengen. Zowel vader als zoon heb ben een warme belangstelling voor het verenigingsleven. Zwart Jr. is voorzitter van de toneelvereniging „Door In- het werk onder de asfaltjeugd van deze stichting. Die jon gelui, op wie deze harde maar realistische titel rust, maken twee avonden in de week in dat gebouw een plezier mee, dat de straat niet verschaft: het is een constructieve ont spanning want er wordt bij het figuurzagen en timmeren van alles gewrocht dat deze knapen vreugde schenkt. En daar breekt natuurlijk wel eens een zaagje bij of men zit met een grondstoffentekort, zodat er altijd een heleboel geld bij moet. Vandaar ook deze bazar, zij wordt vanavond geopend door de geestelijke leider van de Stadsevangelisatie, de heer J. F. Snoeks, en blijft tot 11 uur open. Zaterdag kan men er van twee tot tien uur terecht. De klassieke bazargeneug- ten, zoals bijvoorbeeld sjoelen en ringgooien, zijn goed ver tegenwoordigd, maar het pro gramma van de attracties ver- spanning Uitspanning," terwijl zijn vader reeds vijfendertig jaar in het bestuur zit en ver der voorzitter is van de buurt vereniging „Door Vrijheid Ge boren". De familie Zwart heeft niet stil gezeten, toen zij in 1928 haar zaak opende in het „kruidenierskerkhof", zoals de buurt toen werd genoemd, omdat vele kruideniers er niet op gang konden komen. Tot middernacht werd er gewerkt; de resultaten zijn dan ook niet uitgebleven en nu zal dus deze zaak, die een jaar of tien geleden gemoderniseerd werd, Maandag vijfentwintig jaar bestaan. Correspondentie J. W. Th. F. te H. Neen, wij hebben niet het voorne men de naam van deze ru briek te wijzigen in „Zeven dagen Denemarken". echter nog 'verhoogd worden met 5500, zijnde de kosten welke voor 't gemeentelijk energiebedrijf voortvloeien uit de voor zieningen ten behoeve van de stroomleve- ring aan het Mendel-lyceum. Uitstel van de bouw van de definitieve brug zou niet alleen betekenen, dat de zojuist bedoelde werken binnen niet te lange tijd weer teniet zouden moeten worden gedaan, doch voorts, dat de bestede bedragen in een ge ring aantal jaren zouden moeten worden afgeschreven. Stelt men deze termijn op 5 jaren, dan zullen de lasten van de nood brug, alsmede van de voorzieningen ten behoeve van de stroomvoorziening, 4207 per jaar bedragen. Het is gebruikelijk om nieuwe bruggen af te schrijven in 30 jaren. De werkelijks levensduur is echter veel langer en kan wel op 60 jaren gesteld worden. Volgens B. en W. bestaat er dan ook geen bezwaar tegen om de bouwkosten van de definitieve brug gedurende de eerste 5 jaren niet af te schrijven. De afschrijving geschiedt dan in een ten aanzien van de gebruiksintensiteit gunstiger tijdvak. Bij een dergelijke han delwijze zullen de lasten voor de nieuwe brug gedurende de eerste 5 jaren bedragen 4.825 per jaar, een verschil dus van slechts 618. In verband met een en ander achten B. en W. de uitgaven, waarmede de tijdelijke voorzieningen gepaard zullen gaan, niet verantwoord. De omstandigheid, dat de brug is ge legen in het niet goedgekeurde gedeelte van het uitbreidingsplan „Omgeving Sta tion Bloemendaal", behoeft geen bezwaar te vormen, aangezien de doorverbinding met Bloemendaal in het ontworpen streek plan is opgenomen. '»ococcico30c>accoocxx:xxXKX>x>ooooooccoccooooooccccoccoooa De agenda voor de vergadering op 1 October van de Haarlemse raad ver meldt niet minder dan 42 punten, een record naar wij menen te weten. Tenminste zestien daarvan zullen geen hamerstuk worden en daarbij zijn een paar stevige kluiven, als de bouw van de nieuwe brug over de Delftde vaststelling der uitbreidingsplannen ,.Delftwijk" en Zinnevelt(voor de derde keer op de agenda!), de voorge stelde gemeentelijke exploitatie van het ziekenvervoer en de vragen van de heer Fibbe over de studiereis naar Denemar ken, terwijl het ons zou verbazen indien de fractie der C.P.N. niet het woord zou voeren bij de voorgestelde bijdrage voor atoomonderzoek. We hebben er al meer op gewezen, dat de raadsagenda's de laatste jaren een onweerstaanbare tendenz tot uit dijen vertonen en we herhalen onze suggestie, dat het wellicht aanbeveling verdient over te gaan op een vergade ringsfrequentie van één keer per veer tien dagen. Wij menen, dat het voordeel van een agenda welke<van zodanige omvang is, dat zij in staat blijft zowel burgerij als vroedschap te boeien, ruimschoots tegen wat extra' presentiegeld opweegt. OOCKXOCOCCCOCOOOOOOOOOOOOCOCXXOOOOOOCOOOOCOOOOOOOOCOCOOOO De R.K. toneelvereniging „Sint Genesius" heeft Donderdagavond een oud paardje van stal gehaald en het tot klaarblijkelijk genoegen der toeschouwers nog eens in de stadsschouwburg laten draven. Het paardje heet „Vadertje Langbeen" en is de toneel bewerking door Jaap van der Poll van Jean Webster's bekende roman. Dat het nog zo veel succes bij het publiek oogstte heeft mij verbaasd. De geregelde theaterbezoe ker wordt immer zo overladen met psy chologisch scherp getekende karakters en geraffineerd in elkaar gezette situaties, dat hij er weliswaar oververzadigd van kan geraken, maar toch niet dat genoegen meer zal beleven aan de doorzichtige kronkelin gen, die de toneelbewerking van „Vadertje Langbeen" kenmerken. Tenminste dat dacht ik. Het publiek, dat het amateur toneel bezoekt, blijkt echter die kost nog best te kunnen savoureren. Ik vind dat tekenend voor zijn belangstelling ten op zichte van het toneel. Die belangstelling gaat blijkbaar niet verder dan onze ama teurs en hoe plezierig dat voor hen ook zij, het zegt voor wat het toneel in het alge meen betreft en dat van onze beroeps spelers in het bijzonder, toch wel het een en ander. En het zegt het te meer wanneer men bedenkt, dat er op de voorstelling van „Sint Genesius" bepaald heel wat valt af te dingen, vooral op het stuk van regie. Dat een der speelsters door een verspreking de onthulling van Vadertje Langbeen's ante cedenten al in het eerste bedrijf verrichtte maakt de zaak nog erger, maar men bleef in de fabel geloven.Ik moet er eerlijkheids halve meteen aan toevoegen, dat het spel van de hoofdpersoon, het meisje Jerusha (Ans Kooiman-Caspers) daar de hoeksteen voor legde. Zij droeg de voorstelling. De goede reacties van de zaal mag men ge rust aan haar frisse en innemende vertol king toeschrijven. Het voornaamste bezwaar, dat ik tegen de regie heb is, dat zij het stuk uit de tijd waarin het speelt heeft overgeheveld naar onze jaren. Toestanden als in het eerste bedrijf zijn nu toch waarlijk niet geloof waardig meer. Hoeveel aan sfeer had dat eerste bedrijf gewonnen wanneer de klok dertig tot veertig jaar terug was gezet en hoeveel aannemelijker was het wat zijn personages betreft, geworden. Ze werden door Elly Koning, Gé van Kessel, Piet Kooiman en Lies Bakker vrij simpel ge typeerd. Ze waren kleurloos, omdat ze geen décor hadden. Dat gebrek aan decorum viel weg in de volgende actes, maar het bezwaar bleef bestaan ten aanzien van Vadertje Langbeen, die als moderne salon jonker heel wat aan mysterieuse kracht inboette. Zó spreekt hij niet tot de ver beelding. De pogingen door Jules van der Veldt aangewend om hem toch waar te maken kwamen dan ook niet verder dan de sympathie van zijn verschijning. Hij bleef gehandicapt. Voluit poed waren Willy Jansen en Nel LangeveM. de nnHoaapht- zame Sally (Jos Warmerdam'1 p" ^ora van der Spek als Miss Pendleton ''e moeder van Vadertje Langbeen. Andere kleinere rollen kregen een verdienstelijke vertol king, maar de verloren illusie konden zij niet opwekken. Ik kan dan ook de over tuiging van de regisseur, dat deze start in de smaak zou vallen, niet delen. „Genesius" kan beter. Regisseur Kraay kan beter P. W. FRANSE.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9