Bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Haarlem begint op 19 November Nog een nieuwe pharmaceutische fabriek in Haarlem Reizigersstroom thans vijf keer zo groot als in 1929 Grootscheepse en doeltreffende werkwijze verdient vertrouwen en medewerking Haarlem maakte kennis met „anti-slipzebra" Courses in Alkmaar Chopin-avond door Stefan Askenase ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Geen doorlichting, maar foto's Aanbeveling Belastinginspecteur H. Heuning gehuldigd Geen rompslomp Een kwart eeuw Heemstede-Aerdenhout Gemeente wil geldlening garanderen Stabiel speelt gelijk met „Het Oosten" Sport in 't kort Kort nieuws Twee Poolse meesters Proef met radar tussen schip en wal Helicopter-dienst Brussel-Maastricht-Bonn Op 19 November zal in Haarlem begonnen worden met het bevolkingsonderzoek op tuberculose. Begonnen wordt met degenen die in de omgeving van het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht wonen. Daarna zal Haarlem wijk voor w ijk worden onderzocht, een werk dat men ongeveer na een jaar hoopt te hebben voltooid. Het onderzoek zal geschieden door het Centraal Bureau voor keuring op medisch en hygiënisch gebied uit Den Haag. De bijdragen in de kosten zijn geheel vrijwillig. Elk onderzoek kost f 1,25 en het werkcomité dat de organisatie van het bevolkingsonderzoek regelt, hoopt dat degenen die dat betalen kunnen, dan ook een zo groot mogelijk aandeel daarin willen bijdragen. Wie het niet of maar weinig betalen kan, behoeft en mag zich daardoor niet te laten Weerhouden zich te laten onderzoeken. Kinderen onder de veertien jaar worden niet opgeroepen. Die worden op de scholen gecontroleerd. De oproepen om te verschijnen op een bepaalde dag en op een bepaald uur nauwkeurig per kwartier bepaald zullen zonder voorafgaand huisbezoek worden verzonden. Indien men om de een of andere reden verhinderd is, kan men dat op de oproepingskaart vermelden. Bij het oproepen wordt rekening gehouden met het beroep. Mannen tussen 18 en 65 jaar zullen als regel 's avonds worden opgeroepen. Bij het bevolkingsonderzoek op t.b.c., dat dus over enkele weken begint, wordt niet doorgelicht, maar een Röntgenfoto van de borstkas gemaakt. Deze methode biedt grote voordelen. Bij het doorlichten ziet nien afwijkingen onder de twee millimeter niet, op de kleinbeeldfoto's wel. Het onderzoek gaat bovendien veel sneller: 28 personen per kwartier en velen zullen het bovendien op prijs stellen, dat men zich er niet voor behoeft te ontkleden. De foto's worden door de longarts van het Haarlemse Consultatiebureau, dr. J. Stoffelsma, bestudeerd en vervolgens in het archief daarvan bewaard. Er is, om het vertrouwen van de bevol king in deze grootscheepse maatregel op medisch gebied te garanderen, een comité van aanbeveling gevormd, waarin de vol gende personen zitting hebben: dr. O. H. Dijkstra, Voorzitter van de Haarlemse Ver eniging tot bestrijding der T.B.C.; P. J. Kapteyn, lid van de Eerste Kamer; mevrouw J. van NispenVan Wely, Presi dente U.V.V., Haarlem; mejuffrouw A. J. van Paassen, namens „Het Oranje-Groene Kruis"; R. Peereboom, directeur-hoofd redacteur van Haarlems Dagblad (Opi'ech- te Haarlemsche Courant); dr. C. C. Ridder van Rappard, gedelegeerde van de Maat schappij ter bevordering der Geneeskunst, Kring Haarlem; R. M. J. A. Schlatmann, Voorzitter afdeling Haarlem van het „Wit- Gele Kruis"; J. J. Schneiders, gedelegeerde Haarlemse Ziekenfondsen; B. Schnitger, Secretaris afdeling Haarlem Noordholland- Veertig jaar in 's Rijks dienst Ter gelegenheid van het jubileum van de controleur-A van 's Rijks belastingen de heer H. Heuning, die veertig jaar in dienst van het rijk is, werd hedenmorgen ter inspectie tweede afdeling in Haarlem een feestelijke bijeenkomst gehouden, waarin het voltallige personeel de jubilaris huldigde. Ook van de andere inspecties en van het ontvangkantoor te Haarlem en uit Amsterdam waren vakgenoten voor de viering van dit jubileum overgekomen. Nadat de heer Heuning en zijn echtgeno te door een commissie van ontvangst wa ren binnengeleid werden zij toegesproken door de hoofdinspecteur de heer J. C. Bus, die onder dankbetuiging voor het werk van de jubilaris deze een gratificatie over handigde. Hij gaf een overzicht van zijn loopbaan en uitte waardering voor zijn activiteit en verantwoordelijkheidsgevoel, alsook voor de tact en de mensenkennis, die de heer Heuning in zijn omgang met het publiek toonde. Vervolgens sprak de hoofdontvanger van 's Rijks belastingen de heer H. Visser, me de namens de leden van het ontvangkan toor, die in hun werk nauw contact met de jubilaris hebben. De waardering van dit personeel kwam tot uiting in een bloe menhulde. De jubilaris zelf dankte tenslotte in een uitvoerige toespraak voor de hem gebrach te hulde. se Vereniging „Het Witte Kruis"; dr. W. B. Smit, Directeur Gemeentelijke Geneeskun dige- en Gezondheidsdienst; A. van der Veldt, gedelegeerde van de Raad van Over leg der Vakcentralen te Haarlem. I Het werkcomité bestaat uit wethouder W. C. Bakker ais voorzitter; dr. J. Stoffels ma, longarts, vice-voorzitter; H. W. M. van Os, secretaris; mr. P. Fuhri-Snethlage, pen ningmeester en mevrouw M. D. Eickholz De Wijs. Dit comité heeft zich belast met de voor- poockxxxxxx)ooocooocc>oocxxxxxxxxxxdocooccocx>coococooccoc<xx Het belang van het bevolkingsonder zoek op t.b.c. kan moeilijk overschat worden. Het is als het ware de bekro ning van alle maatregelen die er in het kader van de bestrijding van deze ziekte zijn en worden ondernomen. Daarom hebben wij ons voorgesteld in de komende weken op ruime schaal aandacht te besteden aan enkele be langrijke aspecten van de t.b.c.-bcstrij- ding, opdat ieder wete waarom en hoe het gaat. *50oocooo(X!CX5ooooodooooooooooooooc*xioooooocoooooooooooooc bereiding, de organisatie en de administra tie. Het heeft in vele plaatsen in ons land, waar dergelijke onderzoeken voltooid of in gang zijn, de methoden van oproepen be studeerd en de hierboven geschetste manier als de meest doeltreffende leren kennen. Deze wordt met name te Rotterdam met groot succes toegepast. Administratieve rompslomp en papiermassa's worden daar bij vermeden en iedereen wordt vlot ge holpen. De oproepingen geschieden per stern- district, het spreekt wel vanzelf, dat de citograaf van het Haarlemse bevolkings register daarbij belangrijke diensten be wijst. Verder heeft het Hoofd Bescherming Be volking zijn diensten aangeboden door zijn wijkadministrateurs voor dit, zo bij uitstek binnen het kader van zijn dienst passende werk in te schakelen. Het centrale punt van de administratie is natuurlijk weer de U.V.V., Stadhuis. De administratieve krachten in de on- derzoeklokalen worden geleverd door de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, waarbij te Haarlem acht vrouwenorganisaties zijn aangesloten. „Mississippi-gambler" (Li do) Een uitermate melo-dramatisch verhaal over de oude tijden in New Orleans waarin po keren en duelleren zo ongeveer de belang rijkste dagelijkse bezigheden uitmaakten. Tyrone Power in de hoofdrol is de be- roepspokeraar, die bij wijze van afwisse ling nu eens éérlijk gaat spelen. Dat neemt niet weg, dat hij een bijzonder gelukkige hand heeft. Zoals dat volgens het spreek woord „gelukkig in het spel, ongelukkig in de liefde" echter al voorgeschreven is, gaat het hem op amoureus gebied minder voor de wind. Zijn fortuinlijke transacties aan de groene tafel voeren namelijk de hele familie van het meisje waaraan hij zijn hart heeft verloren, met de grootste spoed naar de ondergang. En pas als hij zijn spel winst kwijt is, belandt zij in zijn armen. Het geheel wordt nog een tikje kleuriger gemaakt door de Technicolor. W. L. B. „Limelight" (Minerva). Chaplin's nieuwste film hebben wij reeds zoveel aan dacht geschonken, dat wij hier met een aanbeveling volstaan dit werk vol hoogte en dieptepunten te gaan zien. „De terugkeer van Don Camillo" (Liixor). Nog altijd een film op ni veau, maar zonder de overrompelende fris heid van de eerste Camillo. Ook over deze film schreven wij reeds. „Gesloten grenzen" (Frans Hals). Een in het genre lang niet onaardige Wild- West waarin af en toe een sentimenteel romantisch trekje u tot een glimlach brengt om zoveel naïveteit. Er is een boze zoon, die de verkeerde kant op gaat, een neef, die hem op die weg niet vergezelt, een lief meisje, dat genoeg pit heeft om haar moei lijkheden te boven te komen en een vader, wiens eigenbelang hem er toe drijft land verhuizers de passage over zijn grond te weigeren. Dat laatste heet het conflict van de film te zijn, maar in feite zijn het de tegenstellingen tussen de diverse karakters. En die zijn niet kwaad uitgewerkt. Fr. „Er kan nog meer bij" (City). Een kostelijk verhaal over merendeels grappige, maar soms toch ook wel heel erg lastige situaties, waarin een echtpaar door een ongewone manier van gezinsuitbreiding komt te verkeren. Ondanks alle luchthar tigheid heeft het verhaal een ernstige on dergrond. „Er kan nog meer bij" is een film met een moraal, die mensen met kin- Nadat de „Pharmasynthese" tot bouw van een pharmaceutische fabriek in de Waarderpolder is overgegaan, heeft nu ook een andere te Haarlem gevestigde onder neming in die branche bouwplannen. Het Verkoopkantoor van Pharmaceuti sche Specialités en chemicaliën „Pharma- ver" en de „Propharma" willen 1439 vier kante meter grond kopen aan de Stephen- sonstraat voor de stichting van 'n fabrieks gebouw met magazijn, laboratorium en kantoorruimte met bijbehorend erf. De kosten hiervan zullen inclusief de grond 250.000 bedragen. De beide firmanten, de heren E. C. Diets en J. H. Witte, hebben voorts de medewer king van de gemeente ingeroepen voor de overdracht aan hen van 702 vierkante meter grond, eveneens aan de Stephenson- straat, welke thans het eigendom is van een inwoner van Aerdenhout. Aangezien de verzoekers voor de aan koop van de grond en de bouw van het nieuwe bedrijfspand slechts kunnen be schikken over een bedrag aan eigen mid delen ter grootte yan 65.000, hebben zij de medewerking van de gemeente inge roepen bij de financiering van het reste rende gedeelte van het benodigde kapitaal, groot 185.000. Verzoekers zijn er n.l. in geslaagd een geldgever bereid te vinden tot het verstrekken van een geldlening ad 185.000 tegen een rente van 3V2 af te lossen in 11 jaren op annuïteitsbasis, even wel onder voorwaarde, dat de gemeente zich tegenover de geldgever bereid ver klaart garantie te verlenen op de nakoming van de verplichtingen, uit hoofde van de verschuldigde rente en aflossing. De in gebruik zijnde bedrijfsruimte in het voormalig hótei „Den Hout" is dermate ongeschikt, dat de toestandkoming van een nieuw bedrijfspand noodzakelijk is ten einde tot uitbreiding van de productie te kunnen geraken. In het bedrijf worden pharmaceutische producten in licentie ver vaardigd. De vooruitzichten hiervan zijn van dien aard, dat het risico, hetwelk de gemeente door het verlenen van de ge vraagde garantie op zich neemt, aanvaard baar kan worden geacht. Op deze wijze zal de helpende hand kunnen worden geboden aan een winstgevend, weinig conjunctuur gevoelig en voor de gezondheidszorg nuttig bedrijf, hetwelk bij een normale gang van zaken ook voor de toekomst gunstige per spectieven biedt, menen B. en W. Een be langrijke factor hierbij is, dat het deviezen- besparend werkt,zoals in 't voor de raad ter inzage gelegde accountantsrapport nader is uiteengezet. Uit dit rapport, zowel als uit de ingewonnen inlichtingen blijkt, dat de financiële ontwikkeling en de leiding van het bedrijf gunstig worden beoordeeld en dat de verwachte bedrijfsresultaten een spoedige aflossing, t.w. in ten hoogste 11 jaar, van de te verstrekken geldlening mo gelijk maken. B. en W. achten het van belang, dat dit jonge, levenskrachtige bedrijf, hetwelk aan ongeveer 45 personen werkgelegenheid biedt, de mogelijkheid ontvangt zich bin nen de grenzen van deze gemeente verder te ontplooien. Mits onder voldoende waar borgen, kan het gewenst zijn, dat de ge meente een dergelijk bedrijf op verant woorde wijze steunt in zijn streven zich te ontwikkelen, wanneer de vereiste midde len in de particuliere sector slechts kun nen worden aangetrokken onder beding van de gemeentelijke garantie. deren zich ter harte mogen nemen. Maar ook de jeugd kan er wat van leren. Een moeder als Betsy Drake en een vader als Cary Grant zullen velen zich wensen. S. K. „De man met de wassen beelden" (R e m- brandt) In gespannen verwachting hebben de bezoekers van het Rembrandt- theater gisteren hun pola-brilletjes opgezet om kennis te maken met het wonder der „ruimtelijke" film en te oordelen naar hun luidruchtig gegriezel is die kennis making dik meegevallen. En als men nog nooit eerder een stereo-beeld aanschouwde, dan is het inderdaad een belevenis, te zien hoe spelers en décorstukken „uit het doek treden" en als het ware tastbaar vóór u staan. De techniek van de „3D"-film biedt ongetwijfeld legio nieuwe mogelijkheden en daaruit hebben de makers van dit was senbeeldenspel op geraffineerde wijze munt geslagen. Op tè gerafineerde wijze mis schien. want juist als in de eerste diepte film die wij zagen („Bwana Devil") is ook hier alles toegesnitst op stereoscopische knaleffecten, terwijl 't verhaal-als-zodanig kennelijk uitsluitend dienst doet als een onuitputtelijke bron van goedkope sensatie stunts. Ge kent het nog wel uit zijn vooroorlogse filmversies, dat triviale verhaaltje van de verminkte kunstenaar die de „morgues" afstroopt naar mooie lijken voor zijn panopticum. En het is in deze ..ruimtelijke" nieuwe verfilming zo mogelijk nog plat vloerser uitgevallen dan toen. Best moge lijk. dat de stereofilm nieuwe weidse pers pectieven gaat openen, maar als dit haar niveau moet worden, laat ons dan maar liever naar het platte-vlak terugkeren. Nochtans, om er zich een oordeel over te vormen, moet men het zelf gezien heb ben. Gaat u dus gerust maar eens drie dimensionaal huiveren deze week, want als verschijnsel is het stellig belangwekkend. H. C. „Het mysterie van het leven" (Cine ma). Deze film, die wij verleden week reeds hebben besproken, is geprolongeerd. In het Instituut voor Ferswetensehap te Amsterdam is thans uit de meer dan 12.000 dossiers van de stichting „Het Nederlands Persmuseum" een bescheiden tentoonstel ling ingericht. De wedstrijd tussen de nieuwe damclub „Het Oosten" en de Santpoortse damclub Stabiel is na een spannend verloop in een gelijk spel geëindigd. Al na anderhalf uur spelen had Stabiel een 60 achterstand. Het eerste puntje kwam van De Kort. De Zuiderduyns brach ten de stand op 75 voor „Het Oosten" door overwinningen op Roest en Van Bei der. Buren won van Glaudius, waardoor de stand na dé remise-partij van Oosterling en Pater 88 werd. De Vries wist „Het Oos ten" de leiding te geven door Zonneveld te kloppen (108). Aan J. H. Bakhuys komt de eer toe, de strijd tegen Abe de Jong ge wonnen te hebben. Hierdoor ontsnapte Stabiel aan een nederlaag. Dit gelijke spel met de nieuwe damclub „Het Oosten" is een goede start voor de mannen uit Sant poort. Op 7 October speelt „Stabiel" uit tegen „St. Bavo" in Heemstede. DE WORLD SERIES. De Brooklyn Dodges, de kampioenen van de nationale honkbalcompetitie in Amerika, heeft de derde ontmoeting van de World Series van de New York Yankees gewonnen, zodat de stand tweeeen is geworden ten gunste van de Dodges. Naar men weet worden er zeven wedstrijden in deze series gespeeld. 80.15 METER MET DE SFEER. Janusz Sidlo (Polen) bereikte tijdens wedstrijden in Jena bij het speerwerpen een afstand van 80.15 meter, slechts 26 centimeter minder dan het wereldrecord, dat op het ogenblik op naam staat van de Amerikaan Bud Held. Een beeld van de dagelijkse drukte van het forensenvervoer De treinen zullen vandaag net zo als an ders van de halte Heemstede-Aerdenhout vertrekken: vol tussen 7 en 9, wat rustiger in de daarop volgende uren om na de noen weer de Zaterdagmiddagdrukte op te van gen. En niemand zal er aan denken, dat het juist 25 jaar geleden is, dat deze zo flo rerende stopplaats aan Nederlands drukste spoorlijn werd geopend. Hoe belangrijk deze, nog steeds in cursief in de officiële reisgids afgedrukte halte in de loop van een kwart eeuw is geworden wordt wel het best gedemonstreerd door de volgende indrukwekkende getallen, welke betrek king hebben op het reizigersvervoer. In 1928, toen de stopplaats met ingang van de winterdienst werd geopend, koch ten reeds 7.519 personen een kaartje. In hetzelfde jaar passeerden 6.061 reizigers de uitgangscontróle. Het volgende jaar, het eerste dat Heemstede-Aerdenhout een vol jaar in bedrijf was, vertrokken er 39.339 reizigers en kwamen 34.991 passagiers aan. Acht jaar later waren die getallen geste gen tot resp. 50.509 en 48.461. Met de algemene toeneming van het rei zigersverkeer na de oorlog werd ook in Heemstede gelijke tred gehouden, zoals de cijfers over 1952 wel bewijzen: 178.950 vertrekkenden en 176.269 gearriveerden. Uiteraard moest ook het aantal treinen Bij Koninklijk Besluit is de ere-médaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau verleend aan de heer M. H. L. Bulten, commies bij het gemeentelijk gasbedrijf te Hillegom. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: voor het propaedeutisch examen scheepsbouwkundig ingenieur F. de Voogt, Haarlem en voor het propaedeutisch examen natuurkundig ingenieur J. van Eenennaam, Santpoort. Aan de Economische Hogeschool te Rotterdam is geslaagd voor het propaedeu tisch examen in de economische wetenschap pen de heer F. van der Harst te Aerdenhout. De wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, zal op Woensdag 7 October aanstaande, géén spreekuur houden. Aan dc rijksuniversiteit te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op een proefschrift getiteld „De katalytische oxydatie van phenolen in ver band met het werkingsmechanisme van tyrosinase" de heer W. Brackman te Haar lem. De promotie geschiedde cum laude. Met ingang van 8 October is aan de Muziekschool van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst te Haarlem be noemd tot leraar in vioolspel de heer J. B. Henrichs leraar aan de Amsterdamse school van dezelfde Maatschappij. Het nog verlaten stationnetje voor de opening in 1928 Gistermorgen heeft, in opdracht van de gemeente Haarlem, de firma J. L. H. Smits en Co., verffabrieken N.V., te Wapenveld, op het gevaarlijke verkeerspunt Kruisweg- Stationsplein, een nieuwe vinding ver toond. Het gold hier het nemen van een proef op verkeerstechnisch gebied. De firma bezoekt allerlei plaatsen in ons land om, in opdracht van de diverse gemeenten, de verrassende werking van haar product te demonstreren. Dit product is een Zweed se vinding, die weer door de Wapenveldse firma verbeterd werd. Het is een plastische wegenverf, die in een witte kleur op de weg wordt uitgesmeerd. De „zeebra", die men gisterochtend tussen elf en twaalf uur op deze gevaarlijke over steekplaats aangebracht heeft bestaat nu Werklieden zijn bezig met het uitleggen van de banen. Reeds va vijf minuten is de vloeibare substantie zo zeer gehard, dat het verkeer er over heen kan rijden. niet meer zoals vroeger, uit witte verfstre- pen, doch uit banen van enkele millimeter's dikte, die een stroef oppervlak hebben. En dat is de grote verdienste van dit procédé, want deze „plastic" banen behoeden voet gangers, die haastig nog juist voor een naderende auto langs, de weg willen over steken, voor uitglijden. Ook 't slippen van autobanden is onmogelijk: de weerstand van dit materiaal is te groot. Uiteraard dient eerst afgewacht te wor den, of deze uitvinding zijn geld opbrengt. Vandaar de vele proefnemingen overal in ons land. Men wil onderzoeken, of de ma terie tegen het weer bestand is en hoe lang zij haar stroefheid behoudt. De verkeerspolitie ziet met belangstel ling de resultaten tegemoet. dat te Heemstede stopt van jaar tot jaar worden uitgebreid. In 1928 waren het er nog maar 19 en dan nog voornamelijk locaaltreinen. In 1939 was dat aantal reeds tot 50 gestegen en op het ogenblik zijn het er 72. Dat wil zeggen dat de na de bevrijding ingevoerde uurdienst der sneltreinen thans over een belangrijk deel van de dag tot een half- uursdienst is uitgebreid. Merkwaardig is ook de wisselwerking welke er te constateren valt tussen nieuwe bebouwing en reizigersvervoer. De halte kwam er en verving de vol slagen nutteloze stopplaats Woestduin wegens de voortschrijdende uitbreiding van Westelijk Heemstede. De goudeneeuwse buurt aan de Aerdenhoutse kant van de spoorlijn was in de voorafgaande jaren ge bouwd, evenals het bloemenkwartier bij de Zandvoorter Allee. Omgekeerd stimuleerde de aanwezig heid van een spoorstation zowel de bewo ning als de uitbreiding van de nieuwe wijken. Zondagmiddag wordt het course-seizoen in Alkmaar besloten met de traditionele October- courses, waarvoor een enorme belangstelling bestaat ven trainers en eigenaren. Ruim 120 paarden zullen aan deze sluitingsmeeting mededingen, een aantal dat enige splitsingen zal veroorzaken, waardoor een programma van niet minder aan 10 nummers zal moeten worden afgewerkt. Het hoogtepunt zal ongetwijfeld zijn de Acht October-prijs, waarin alle cracks van de partij zullen zijn. Onder vrijwel gelijke con dities won enige weken geleden de Duitse hengst Stürmann, doch de concurrentie was toen niet zo zwaar. Over Again, Madame B en Olivier B zijn er nu bij en maken deze course een zeer open aangelegenheid. De keuze valt echter op Stürmann. die op het Alkmaarse baantje de courses van zijn leven loopt. De tweede plaats kan ten deel vallen aan Over Again. De outsider is Olivier B. Niet minder aantrekkelijk is de Dirk Senoy-prijs. waarin de toekomstige eerste klassers elkaar in de manen zullen vliegen. Nemetor B, die na een tijdelijke inzinking zich prachtig heeft her steld, heeft hier een goede kans om zijn grote rivale Nike van Hollo te kloppen. Ook Post- duifje G heeft een klein kansje, tenminste als zij de opening naar de kopgroep kan vin den. Lukt haar dit, dan zal ze niet ver van de winnaar eindigen. Na de verrassend goede prestatie van Meerkol S in het Dameskampioenschap heeft dit vosje in het amateursnummer op papier de beste kans, doch de afstand is nu in haar nadeel. Tegen de met meer uithouding be- giftige paarden O Mc Gregor en Meintje V zal zij het in de laatste ronde niet kunnen bolwerken, zodat dit Noordelijke duo even eens als favoriet aan de start komt. De win naar wordt echter gezien in Flaysier, die aan de kop vertrekt en op het ogenblik in glan zende vorm is. De Noordelijke crack Pauline, die 9 maal achtereen won. zal indien de Dirk Duivel- prijs niet wordt gesplitst een vrijwel zekere nederlaag te slikken krijgen, de eerste sinds het voorjaar. Zij zal moeilijk van achter af een veld van 17 paarden kunnen passeren, temeer nu Jan v. Leeuwen zijn drie troeven van de stal heeft gehaald. Pepsi Cola, Our Volann en Quichotte, een trio dat de afstand uitstekend past. De keuze van Van Leeuwen is dan ook onze favoriet, gevolgd door O Bre wer en Pauline. De zomervorm van Ria Olivier is op het ogenblik ver te zoeken, zodat zij in de Jacob Kabeljauw-prijs onze keuze niet is. Meer vertrouwen schenken wij aan Querie, R Pe- trosia en Qui est ce qui. De Alkmaar's Ontzet-priis zal niet aan splitsing kunnen ontkomen. De winnaar moet gezocht worden uit. het kopgroepje 3-iarigen. waarvan Réthy Hollandia wordt geprefereerd, die echter moet oppassen voor Queenie, die bij haar nieuwe trainer Van Leeuwen haar debuut maakt. Andere kanspaarden in dit open nummer zijn nog Rebecca, Rita Belwin en Patrijs S. In de eerste afdeling van het openings nummer valt de keuze op Rêve de Sophia, die Re.ieton Marie B en Rose Marie moet kunnen kloppen. De tweede afdeling wordt pen vprmoedelijke zege voor Reine Neosho, die minder snel. doch betrouwbaarder is dan Rêve d' Or B. Rose Bond is in dit gezelschap de outsider. Het recital met een Chopin-programma, dat de Poolse pianist Stefan Askenase gis teravond in de Haarlemse Concertzaal gaf, genoot veel belangstelling. Verwonderlijk is dit niet, want zo de muziek van Chopin op zichzelf reeds een fascinerende wer king op het publiek uitoefent, belooft een interpretatie ervan door Stefan Askenase een toppunt van geraffineerde virtuositeit en van stylistische verfijning en bezieling. Maar nerveus als iedere artist, moet hij, om zich vrijuit in de ideale sfeer te kunnen bewegen, een volmaakt klankbord hebben in de zaal, met andere woorden: contact vinden met een publiek dat zijn psychische spanningen mee beleeft en daarbij vergeet te kuchen en te proesten. Ook de capacitei ten van het instrument, dat hij onder han den heeft, moeten afgetast en beproefd worden; zijn aanslag moet het evenwicht vinden om aan de vleugel de. klank en de nuance te ontlokken, die hem voor de geest staat. Zo'n vreemde vleugel kan aan vankelijk weerbarstig lijken en een geluid voortbrengen dat in het idioom van de vertolker niet past, van een gehalte althans dat men van hem niet verwacht. Maar ge leidelijk groeit de interpreet naar het in strument toe en wordt het als het ware een verlengstuk van hem. Askenase had dit keer de Fantasie in f (opus 49) en ge deeltelijk ook de Nocturne in F (opus 15 no. 1) nodig om alle remmingen de baas te worden. Maar toen steeg zijn spel dan ook tot een sublieme hoogte. Vooreerst met de Sonate in bes. die als een romantische dodendans sterke sug gesties wekte. Vervolgens met de Ballade in g, die in treffende nuance een boeiend muziekverhaal werd vol dramatische en lyrische bewogenheid. Daarna met een paar scherp geprofileerde Mazurka's en met drie Etuden uit opus 10, die tot de hachelijkste virtuoze opgaven kunnen worden gerekend. Verrassende klank schoonheid, gepaard aan een delicate in terpretatiekunst, hoorde men ten slotte in de Berceuse, in twee Walsen en in de brillante Tarantella opus 43. De Chopin-cultus bezit in Askenase een meester. JOS. DE KLERK. Voor de eerste keer in ons land zijn Vrij dag geslaagde proefnemingen gehouden, waarbij een schip, varende op de Noordzee, was uitgerust met een draagbare appara tuur, die zowel radio-telefonische commu nicatie mogelijk maakte met een radar station, als de identificatie van dit schip op het scherm van het wal-radarstation. Dit laatste was opgesteld op het Nederlands Radarproefstation te Noordwijk aan Zee. De proefnemingen werden bijgewoond door de voorzitter en leden van cïe Staats- radarcommissie. De Staatscommissie be zichtigde tevens de pas gereedgekomen nieuwe radarinstallatie, die het Nederlands Radarproefstation op verzoek van de West- Duitse Bondsregering ter beschikking heeft gesteld voor proefnemingen aan de Elbe. Deze apparatuur zal op 1 November door Nederlandse technici te Cuxhaven in be drijf worden gesteld. KEULEN (DPA). Met ingang van Maandag 5 October zal de Belgische lucht vaartmaatschappij „Sabena" een dienst met hefschroefvliegtuigen tussen Brussel en Bonn gaan onderhouden. Tussenlandingen zullen worden gemaakt te Luik, Maastricht en Keulen. D- dienst zal worden onderhouden met hefschroef-- vliegtuigen van het type Sikorsky S-55.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10