Predikbeurten Moderne Flatbouw Haarlemse Vogel werk groep verricht deze maand vogeltrekwaarnemingen r' Agenda voor Haarlem Vrachtauto en draaimolen gingen in vlammen op Kort en bondig .Clowntje Rick Een machtige gebeurtenis in de natuur Dr. P. Muntendam hoogleraar Trampersoneel in de hoofdstad rijdt „model Vuurzee op drukke weg Honderden auto's moesten wachten ZATERDAG 3 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Veel problemen Concentratie aan de kust Inaugurele rede over herwaar dering van de taak der medici Geen antwoord op eisen Grote verwarring van bus- en tramverkeer gevreesd Standbeeld voor mgr. dr. A. Nolens onthuld Engelsen beste dansers Politie bewaakt zieke vakbondsleider in V.S. Voor de kinderen Burgemeester d'Ailly naar Amsterdam VOGELTREK IS ER EIGENLIJK HET GEHELE JAAR DOOR, maar de sterkste trekbewegingen vinden toch wel in de maand October plaats. Deze eigenschap van de vogels om in de nazomer of in de herfst hun broeddomein in het noorden te verlaten en naar zuidelijker gelegen gebieden te trekken, is zeer merkwaardig. Hier door is het mogelijk, dat de noordelijker gedeelten van onze aarde ook voor het leven wordt gebruikt. Immers, in die streken, en in mindere mate ook in de gematigde zóne, is er 's zomers een rijk planten- en insectenleven, dat aan een schare van vogels volop voedsel biedt terwijl daarentegen in de winter de dan heersende klimatologische omstandigheden geen leven toelaten. En hadden de planten en dieren geen middelen gekregen, om op de een of andere manier de dodelijke winter te ontgaan, dan zou dat gedeelte van de aardbol het gehele jaar door, ook 's zomers, bar en verlaten van alle leven moeten blijven. De bomen en andere planten, en ook de insecten, brengen de winter als het ware in een schijndode toestand door, veelal ook in de vorm van zaden, en wat de insecten betreft, als poppen. Sommige zoogdieren doen dit ook, en wel door een winterslaap te houden. Voor de vogels heeft de natuur een andere oplossing gevonden. Zij laat ze eenvoudig" tijdelijk vertrekken naar warmer oorden. Maar zo simpel als het lijkt is het otch niet. Wie brengt hun aan het verstand, dat ze weg moeten trekken, en wanneer en waarheen? Het is niet zo, dat voedselgebrek of koude voor de vogels de aanleiding is, om de reis te aanvaarden, want ze verlaten hun broedgebieden in de meeste gevallen reeds, als daar nog voedsel in overvloed te vinden is, en het er nog in het geheel niet koud is. Koude kunnen de vogels trouwens best doorstaan, dankzij hun isolerend verenpak en hun hoge lichaamstemperatuur. Wie geeft hun dan het sein tot opbreken, en hoe vinden ze de weg? De veronderstelling, dat reeds de oude dieren, die de reis al eens eerder ge maakt hebben, de jongen zouden mee nemen, gaat niet op, daar is vastgesteld, dat bij vele soorten de jonge vogels, die de gevaarvolle reis nog nooit eerder maakten, De vogeltrek schematisch voorgesteld (uit een publicatie van het Vogeltrekstation Texel) vóór de ouden wegtrekken. En toch vliegen ze in de juiste richting, die hen naar hun winterkwartieren kan leiden. Dit is deze dieren dus aangeboren, de trekrichting ligt vast in het dier verankerd; het is een eigenschap van de vogelsoort, evenals een bepaalde kleur van het verenkleed. Er zitten aan de vogeltrek nog zoveel problemen vast, er zijn nog zoveel dingen op te lossen, die voor ons nog een mysterie zijn, hetgeen deze gebeurtenis in de natuur zo interessant maakt. Wat kunnen wij nu van de vogeltrek "te ADVERTENTIE WIJ VERZORGEN ook bij U aan huis DINERS SMöRGASBROD enz. CAFé-REST. BOLWERK Kennemerplein 5 Telefoon 16840 ZATERDAG 3 OCTOBER Stadsschouwburg: „Wiener Blut", Hoofd stad-Operette, 8 uur. Concertgebouw: Schaumburger Marchenchor; Jeugdkoor „In- ter Nos", 8 uur. Vleeshal: Haarlemse archi tecten exposeren, 7-10 uur. City: „Er kan nog meer bij", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gesloten grenzen", 14 jaax\ 7 en 9.15 uur. Minerva: „Limelight", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beel den", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Ca- millo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Har tenvrouw", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 4 OCTOBER Stadsschouwburg: „Wiener Blut", Hoofd stad-Operette, 2 en 8 uur. Vleeshal: Haar lemse architecten exposeren. 15 uur. Cultura, Jansstraat 83: Wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spiritisten, afd. Haarlem, spreker: de heer J. G. de Jong, 10.30 uur. City: „Er kan nog meer bij", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 11 uur: „Zeden en ge woonten in het land van de Mau Mau", 14 jaar; „Gesloten grenzen", 14 jaar, 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Limelight", alle leeft., 2, 5 en 8.15 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: 11 uur: „Warschau Concerto", 14 jaar; „Hartenvrouw" 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.iö uur MAANDAG 5 OCTOBER Geb. „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74: Bijeenkomst Christen Spiritualistisch Cen trum „De grotere wereld", 7.30 u. City: „Er kan nog meer bij", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gesloten grenzen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lime light", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Harten- *mw", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De Vogelwerkgroep van de Koninklijke Natuurhistorische Vereniging en de Nederlandse Jeugdbond voor Natuur studie zal gedurende October iedere dag van 7 tot 8 uur 's morgens aan het einde van de Zeeweg bij het Bloemendaalse strand de vogeltrek in de drukste trek- maand en de verschijnselen die daarop van invloed zijn. In ons blad zullen de bevindingen van de posters zo mogelijk iedere dag worden gepubliceerd. Ter inleiding geven wij hierbij een artikel over de algemene aspecten van deze in de natuur zo belangrijke gebeurtenis. zien krijgen? Er zijn soorten, die vooral des nachts trekken, en andere, die overdag reizen. Van de nachttrekkers is het uiter aard moeilijk het trekken zelf waar te nemen; hoogstens hoort men in het donker van de avond of nacht eens geluiden, bij voorbeeld van een troep steltlopers, die overvliegen. De nachttrek is in hoofdzaak indirect te constateren, bijvoorbeeld door dat 's morgens vroeg een bosje wemelt van zangertjes, die daar daags te voren niet waren. Van de dagtrekkers daarentegen kunnen we het voorbijtrekken in de meeste ge vallen goed waarnemen. Om dat te zien, kunnen we het beste eens 's morgens vroeg in de nabijheid van de zee gaan staan ongeveer op de laatste duinenrij. In de vroege morgenuren is de trek namelijk op z'n sterkst. Als we dan een goede trekdag treffen, en dat hangt samen met de weers omstandigheden, dan komen de vogels in grotere of kleinere troepen regelmatig voorbij. De ene troep is nauwelijks gepas seerd, of de volgende doemt al weer op en suist even later soms dicht over onze hoof den voorbij. Aan hun vaart en de vaste richting, die ze aanhouden, is te zien, dat de vogels met een vast doel onderweg zijn. Het grootste aandeel in de voorbijtrek kende vogels leveren de spreeuwen, maar ook zien we flinke troepen vinken, dan verder leeuweriken, piepers, kneutjes en andere. Later, meestal na midden October, Trekvogels verzamelen zich voor de lange-afstandsvlucht begint ook de trek van de kraaiachtigen. Dan zien we gemengde troepen van bonte kraaien, roeken en de gezellige snappende kauwtjes, waarvan de trek op mooie dagen tot ver in de middag doorgaat. Daar bij de kust krijgen we dus een stroom van vogels te zien. Dit is echter niet zo over de gehele breedte van het land. Langs de kust is namelijk een concentratie ontstaan. Zoals reeds gezegd, hebben vogels een bepaalde richting in zich, waarin ze willen trekken. De vinken uit Scandinavië, die hun winterverblijf in Engeland en Ier land hebben, trekken in W.Z.W.-richting. Er is dus aanvankelijk een ijle stroom van trekkende vinken in die richting over de gehele breedte van het land. Nu vliegen deze landvogels niet graag over grote wa tervlakten. Komen zij al vliegende naar het W.Z.W. bij de zee, dan worden ze door de vrees voor het water ertoe gebracht van hun trekrichting af te wijken en de kust te volgen. Zo komt het, dat we langs de Oost kust van het IJselmeer en langs onze Noordzeekust een stuwing van trekkende vogels krijgen, zoals op bijgaand kaartje, overgenomen uit de publicaties van het Vogeltrekstation „Texel",, voor de vink schetsmatig is voorgesteld. Het verloop van de trek is echter niet elk jaar hetzelfde. Niet altijd treden deze stuwingen langs de kusten even sterk op. Namelijk bij een gunstig weertype met zwakke Oostelijke wind trekken de vinken hoog over, wei tot op 1300 meter hoogte, en laten zich dan niet door de zee van hun koers afbrengen. Vrijdagmiddag heeft in het groot audi torium van de Leidse universiteit dr. P. Muntendam, oud-staatssecretaris van Volksgezondheid, zijn ambt van buitenge woon hoogleraar in de faculteit der ge neeskunde officieel met een rede aan vaard. Prof. Muntendam sprak in zijn rede over de bijdrage van de arts aan de bevorde ring der volksgezondheid. Hij bepaalde zich in hoofdzaak tot de vraag, of heden ten dage de arts er zich voldoende van be wust is, welke zijn taak is tegenover de samenleving, welke meer van hem mag verwachten dan anatomisch herstel. Bij een juist begrip van die taak is er geen reden om, zoals tegenwoordig dikwijls ge beurt, te spreken over devaluatie van het geneeskundig beroep, in het bijzonder van de huisarts, waartoe sociale zekerheid en specialisatie aanleiding zouden geven. Prof Muntendam schetste de directe wis selwerking tussen sociale zekerheid en volksgezondheid, die zonder elkaar niet gediend kunnen worden, en concludeei-de, dat door de sociale voorzieningen niet een devaluatie maar een herwaardering van de taak van de medicus veroorzaakt wordt. Vandaag zal een deel der personeels leden van het Gemeentelijk Vervoerbedrijf te Amsterdam gedurende vierentwintig uur het materieel „model laten rijden", omdat noch B. en W., noch de directie hebben gereageerd op een motie, waarin werd aangedrongen op een uitspraak binnen tien dagen inzake de moeilijkheden, waarmee het personeel te kampen heeft. Dit is in de afgelopen nacht besloten tijdens een openbare vergadering, die uitging van de „Commissie in Unieverband". Deze bijeenkomst te Amsterdam werd bezocht door ongeveer 600 leden van het bus- en trampersoneel, dat is ongeveer de helft. Voorts besloot men om Maandag ochtend opnieuw een delegatie van het personeel naar het Stadhuis te zenden om te trachten met de bevoegde instanties contact te krijgen om de grieven uiteen te zetten. Krijgt men evenals bij een vo rige poging geen toegang, dan zal het „model rijden" met een week worden ver lengd. Dit „model rijden" houdt in, dat men het materiaal stipt volgens de voorschriften zal laten rijden. Men laat onder meer de trams dan bij iedere halte stoppen en keu rig de bochten rijden. Men neemt niet meer passagiers mee dan in de wagen staat aangegeven en men houdt zich precies aan het tijdschema, zo werd ons medegedeeld. Hierdoor zou, zonder dat van sabotage sprake is, het tram- en busverkeer in de hoofdstad volledig in de war raken. De voornaamste grieven van deze per soneelsleden zijn dat er een grote achter stand is bij het verlenen van het „snipper- verlof", mede doordat er een groot tekort aan personeel is, en dat niets wordt ge daan om de lonen te verhogen en de dienstvoorwaarden te herzien, waardoor het onmogelijk is nieuw personeel aan te trekken, aldus de motie. Ook werd in de motie geprotesteerd tegen de leiding der plaatselijke Unie van Overheidspersoneel (waarin N.V.V., K.A. B. en C.N.V. samenwerken), die de verlan gens van het personeeel niet zou steunen. In Venlo is hedenmiddag onder grote belangstelling het standbeeld voor de Ven- lose priester-staatsman mgr. dr. A. Nolens, die op 27 Augustus 1931 overleed, onthuld. Het monument is vervaardigd door de beeldhouwer Charles Vos uit Maastricht. De oprichting van het dr. Nolens-monu- rnent kwam tot stand op initiatief van een comité onder vooi-zitterschap van de oud burgemeester van Venlo, mr. B. Berger. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft het monument onthuld en vervolgens een herdenkings rede uitgesproken. De wedstrijd om het Europese kam pioenschap voor bei-oepsdansers in het Kurhaus te Scheveningen is op een klin kende Engelse zege uitgelopen. De eerste plaats werd ingenomen door Jov Tolhurst en Henri Kingston, de tweede door Sally Brock en Sanny Binnick. Het Nederlandse paar Van der Meulen eindigde als derde. De kampioenswedstrijd voor Nederlandse amateurs werd gewonnen door het paar P. en M. de Raay. De Nijmeegse brandweer, die gisteren een groot deel van de dag in touw is ge weest om de brand in de garage van de firma Van den Bosch en Jansen te blus sen, werd gisteravond opnieuw gealar meerd, thans voor een auto-brand op de Graafseweg. Bij deze brand werd een vrachtwagen, waarop een draaimolen ge laden was, bestemd voor de Nijmeegse kermis, volkomen vernield. Op deze zeer drukke verkeersweg, die door de felle vuurzee geruime tijd werd af gesloten, ontstond een grote verkeerschaos, doordat aan weerszijden de auto's in lange files moesten wachten tot de brand was ge blust. De vrachtwagen, waarachter een woon wagen was gekoppeld, was eigendom van de heer D. Boersma uit Apeldoorn. Er ontstond kortsluiting onder de motorkap van de vrachtauto en in een oogwerk ston den de vrachtwagen met de draaimolen in lichter laaie. Enige militairen, die in de nabijheid waren, snelden te hulp. Het gelukte hun de woonwagen los te koppelen en buiten het bereik van de naar alle kanten uitslaande vlammen te brengen. Omwonenden had den inmiddels de brandweer gewaar schuwd, die met een motorspuit en twee tankwagens ter plaatse is geen water leiding uitrukte. Het duurde geruime tijd voordat het vuur was gedoofd. De auto en de draaimolen werden geheel ver nield. De ï-esten werden aan de kant van de weg gedeponeerd en pas daarna konden de honderden auto's, die aan beide zijden van de brandende wagen waren opgehou den hun weg vervolgen. De auto en de draaimolen waren slechts voor 6000 verzekerd. De schade is echter aanzienlijk hoger. Daarbij komt nog dat het bedrijf van de heer Boersma, waar mee hij in het onderhoud van zijn gezin moet voorzien, nu stilligt, juist op het ogen blik dat het op een van de drukste ker- missen van het land zou worden opgesteld. NEW YORK (Reuter). De politie houdt dag eh nacht de wacht voor de kamer van Ryan, de voorzitter van de Amerikaanse vakbond die de huidige sta kingen in havens aan de Oostkust heeft uitgeroepen, aldus deelde de politie Vrijdag te New York mede. Ryan ligt ziek in een ziekenhuis te New York. De politie deelde niet mede, waarom deze maatregel werd getroffen. Van andere zijde werd vernomen, dat de recherche had ontdekt, dat twee mannen uit Oregon op weg waren naar New York om Ryan te vermoorden. Havenarbeiders te Halifax zijn Vrijdag begonnen met het lossen van het Britse schip „Brittanic", ondanks een verzoek van de vakbond, die de stakingen aan de Ame rikaanse Oostkust heeft uitgeroepen, om zulks niet te doen. En toen het middag was, klonk in de verte een gebrom in de lucht, dat snel naderbij kivam. Daar was het vliegtuig! Oom Tripje was klaar voor het vertrek. Hij had z'n koffer al gepakt en van de Zwartjes afscheid genomen. Nu wachtte hij met Oetoemoe op het vlakke stuk land, waar het vliegtuig kon dalen. Dat gebeurde even later. Netjes streek het grote vliegtuig op het veld neer en oom Tripje liep erheen. „Nou, beste Oetoemoe, tot de volgende keer maar weer!" zei hij. „Het beste met jullie allemaal!" „Goeie reis, Tiripia!" zei Oetoemoe. „En de groeten thuis. En hoor eens, Tiripia pas maar goed op. dat u niet weer uit het vliegtuig duikelt! „Nee hoor," lachte oom Trip. „Ik zal wel goed uitkijken, dat er niet weer een deur openzwaait! Ik voel niets voor een plons in de zee!" Toen stapte hij in het vliegtuig en zocht zijn plaats op. Brrrrrr! broinden de motoren, die weer op volle kracht begonnen te draaien. En toen vertrokken ze. Oom Tripje zat voor één der raampjes en keek naar buiten. Daar stonden Oetoeinoe en de andere Zwartjes, die uit alle macht wuifden. Hij zwaaide lachend terugtot het vliegtuig vaart kreeg en de lucht in ging. Toen zag hij het eiland langzaam verdwijnen in de verte... ZONDAG 4 OCTOBER 1953. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. G. Koch, van Haarlem- Nrd. 3.30: Consistoriekamer, Liturgische dienst voor Slechthorenden. 7: Ds. B. van Gelder. Afscheid. Nieuwe Kerk, N.we Kerks- plein. 10: Ds. J. E. Drost, van Aerdenhout. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. G. J. Waardenburg. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Ds. H. Vis ser, van Bloemendaal. 10.30: Geen dienst. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinder kerk. Dhr. J. W. Jongbloed, Theol. Cand. van Overveen. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Diaco- nessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Jeugdkapel. Noord, Mo- lenaerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. G. H. Kreijenbroek. West, Leidsestraat 10: Dhr. R. Stouthamer, van Overveen. Zuid, O. Groenmarkt 10: Dhr. J. de Smalen. Geb. Ver. van Vrijz. Hervorm den, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wailonne. 10.30: Service présidé par le pasteur, J. F. Baudraz. Church of England Kinderhuissingel 3 p. m. Harvest Festival, followed by Holy Communion, Rev. Moss- man. Alle-Dag-Kerk. Dinsdag 7.30 en Woens dag 3: Contactsamenkomsten met gerepa- trieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespre- king. Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Tuk ker. Stads Evangelisatie, Lange Herenstr. 6 10: J. F. Snoeks, Haarlem, met zangkoor. 7: Ds. J. v, d. Schors, Amsterdam. Woensdag 8: Feestel. samenkomst. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. 5: Dezelf de. H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Theo Dikkes uit Leiden. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. Opwekkingssa menkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam. Vrije Evangelische Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. Broedergemeente Parklaan 34. Za- dag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 2.30: Liefdemaal Oogstfeest. 12: Zondags school. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. H. J. A. Haan, uit Leiden. Ver. Doopsgez. Gemeen te. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: A. B. C. Hofland. Lyceum-Aula, ing. van Merlenstr. 9: Dr. P. J. Richel. Heemstede. 5: Dr. A. Dondorp, Heemstede. Zuid-Oosterkerk, Ri chard Holkade 125. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk. Begijnhofka pel, 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Gereform. Gemeen te, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Woensdag 7.30: Ds. L. Rijksen, uit Middel burg. Geref. Gemeente (uitgetredencn) Wol straat 7. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 4.30: Leesdienst. Dins dag 7.30: Dhr. Gebraad uit Capelle a. d. IJssel Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamenkomst Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hei- ligingsdienst. 7: Openluchtbijeenkomst. 8: Verlossingssamenkomst. Maandag 8: Bazar. Donderdag 8: Samenkomst. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dienst des Woords. 7: Bijzondere samenkomst. M. v. d. Sluis, Amsterdam. Donderdag 7.45: Sa menkomst. Vrijdag 8: Jeugddienst. Vergade ring van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samen komst (Broodbreken). Ned. C'-hr. Gemeen- schapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, H'stede. Maandag 3: Samenkomst, Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbiddingsdienst (met H. Avondmaal en Predicatie). 19.30: Avonderedienst. Dinsdag 20: Damesbijbel- klas. Donderdag 20: Bijbelstudie voor allen. Volle Evangeliegemcente, Ged. Oude Gracht 47. 10: H. Avondmaal. Dhr. H. Schat. 12-13: Jeugddienst o.l.v. Zuster Baaij. 7: Samen komst. Zevende-Dags Adventisten, Jacob straat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5- Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijncstraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefibeweging, Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. G. de Jong Hzn., Warmond. Stichting Psycho-Synthe. 10.30: Rest. Brinkmann, Gr. Markt. Bijbellezing, Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Cand. G. J: Buys. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Juiianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. H. v. d. Loos. Doopsbed. 7: Dr. M. v. d. Voet, Bijzondere dienst. M. m. v. Schotens Chr. Gem. Koor. Immanuëlkerk 10: Dr. A. J. Rasker, van Haarlem. Jeugdkapel Schoterweg 10: Dhr. H. Beekhuis. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. v. d. Veer Stichting „Petra", Noorderkapel (einde Mi- nahassastraat) Woensdag 8: D. Verhoef, uit Aalsmeer, met medewerking van het Open lucht-ensemble. Alg. Chr. Jeugd Gemeen schap „Gideon", Kastanjestraat (ing. onder de poort). 8 Oct.: 4.30: Kindersamenkomst. 4 t/m. 10 jaar. 7: Jeugdsamenkomst van 10 tot 15 jaar. 10 Oct.: 3.30: Jongenssamenkomst (Hervatting winterwerk). Geref.Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55-57 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Sions- kerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. A. M. Boeijinga. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord-Schoterkerk Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. A. M. Boeijinga, 5: Ds. J. A van Arkel. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds J C iy[gns, HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. R. H. Oldeman H. Avondmaal. 7: Ds. Adr. Oskamp, H. Av. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Vicaris M. G. Baldee, Jeugddienst. 7: Geen dienst. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwen- huijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. J. F. Kruijt, Hv„ Den Haag. Meer en Bosch. Kapel Irene. 10: Br. C. J. Oostenrijk. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. A. Don- dorp. 5: Ds. P. Visser. Camplaan 10: Ds. P. Visser. 5: Dr P. J. Richel. Geref. Kerk, He renweg 111. 10.30: Ds. Arnold; 5. Leesdienst. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. 10.30: Dr. J. de Graaf, uit Arnhem. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. Mr. D. G. Hoevers, E.L. 's Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf, bediening H. Doop. Geref. Kerk, 10 en 5: Candidaat C. Timmers, voorberei ding I-I. Avondmaal. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. O. Norel, uit Leiden. 10.30: Dr. J. H. Stelma. H. Avondmaal. 19: Dr. J. H. Stelma, H. Av. 9: Jeugdkapel 12—15 j. Maranatha. Donkere- laan. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 j. Kleuter school, Beslaan. 7-12 j. Jeugdhuis en Mara natha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Dr. II. Faber, Hv. Wassenaar. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. 19.30: Ds. H. Volten. van Wageningen. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. II. Mis. Woensdag 19.30: Lof gevolgd door een cursus voor leden en belangstellenden. Don derdag 7.30: gesproken Reqiuem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Bcus. 10.15: Zondagsschool Juliana-kwar- tier, Kon. Wiihelminaschool, Dompvloeds- laan. 12-13: Zondagsschool Ramplaan-kwar- tier. Irene, Elswoutslaan. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus, II. Doop en gebedsuur voor Israël. 17: Ds. v. Leeuwen, uit de Kaag Chr. Geref. Kerk. 10; Ds. Sluiter. 18: Ds. Eerland uit Lisse. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 6.30: Ds. M. C. Don. BINNENLAND Het m.s. „Willem Ruys", dat öp de thuis reis uit Indonesië ongeveer 900 passagiers vervoert, wordt in de nacht van Dinsdag op Woensdag te Rotterdam verwacht. De ont scheping der passagiers zal Woensdagmor gen beginnen. Het concert dat ten bate van Griekse slachtoffers in Den Haag is gegeven, heeft aan plaats- en programmagelden f 2200 op gebracht. Dit bedrag zal geheel aan het comité voor hulp aan de slachtoffers worden afgedragen. De voormalige moderator der Neder duitse Gereformeerde Kerken in Natal, ds. H. C. J. Flemming, heeft aan de Nederlandse waarnemende consul te Durban drie chèques tot een totaal van 833.3.2 pond sterling over handigd ter leniging van de nood der waters- noodsiachtoffers in Nederland. Bij de gift was een boodschap, bestemd voor alle Ne derlanders. luidende: „Ons kerk is ook ver want met di kerke in Holland en ons wil graag vir die Hollanders wat na Suid Afrika komt laat weet, dat hulle net zo welkom is bij ons als wat hulle bij die ander kerke is". Met een openbare les over „Totalitaire tendenzen in het oude Hellas" in het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam heeft dr. G. J. D. Aalders H.W.zoon gistermiddag zijn ambt van lector in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de Vrije Universi teit aanvaard. In September werd bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f 35 millioen en terug betaald f31,5 millioen. Het spaarsaldo over de maanden Januari/September is hiermede gekomen op f 26,8 millioen. Enkele inwoners van Waalwijk hebben Vrijdagavond om vijf over half negen een pijlvormig gevaarte van groenachtige kleur met daarachter een rose bal waargenomen, dat zich geluidloos maar met een enorme snelheid door de lucht in Zuid-Westelijke richting bewoog. De herstelwerken aan de hoofdwater kering van de Hoekse Waard zijn thans in een zodanig stadium gekomen, dat voor het najaars- en winterseizoen op een behoorlijke veiligheid gerekend mag worden, aldus deelt het bestuur van het Waterschap in de Hoekse Waard mede. Dit betekent, dat een voldoende kerend vermogen aanwezig is, om aan de in het winterseizoen vrij geregeld voorkomende hoogwaterstanden het hoofd te kunnen bieden. In een brief aan de minister van Bui tenlandse Zaken geeft de stichting „Door de Eeuwen Trouw" haar bezorgdheid te kennen over de houding, die de minister mogelijk zal aannemen „tegenover de recente en hef tige begeerten van de huidige machtsgroepen in de republiek Indonesië, om de Unie te doen eindigen en de kwestie-Irian vervolgens op te lossen". De stichting bepleit „dat de regering aan deze begeerten niet zal toegeven en daarover zelfs niet zal doen spreken dan door middel van woordvoerders, die alle consequenties goed doorzien en die zich niet door hun verleden in enige richting gebon den moeten voelen". Voor een tijdige dichting van het dijk- gat bij Ouwerkerk is het noodzakelijk, dat de eerstvolgende zes tot acht weken het werk ook des Zondags ten dele voortgang vindt. De organisatie hiervan wordt echter bemoeilijkt door gebrek aan sleepboten van 150 tot 300 pk. Het kantoor van de Zuider- zeecombinatie te Zierikzee probeert nu de benodigde sleepboothulp van deze capaciteit bijeen te brengen. De ontwerp-begroting voor 1954 van de Sociaal-economische Raad sluit met een be drag van f738.500. Het eindcijfer van de vorige begroting luidde f673.500. Deze hogere raming vindt hoofdzakelijk zijn oorzaak in de stijging van de post salarissen. Voorts is rekening gehouden met de mogelijkheid van een geringe uitbreiding van het personeel. Het dagelijks bestuur van de raad zal voor stellen de jaarlijkse vergoeding van de voor zitter te verhogen van f 12.000 tot f 15.000. De rechtbank te Dordrecht heeft een tussenvonnis gewezen in de zaak tegen de 30-jarige opzichter A. L. L. uit Gouda, die ervan verdacht wordt in April 1952 in Oud- Beijerland zijn vrouw te hebben vermoord door middel van vergif. De rechtbank ge lastte een nader onderzoek naar de omstan digheden waaronder de verdachte in Moordrecht vergif heeft gekocht en voorts een nader psychiatrisch onderzoek. Tegen L. is 20 jaar gevangenisstraf geëist. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 48-jarige J. van D. uit Bussum veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Hij was door de rechtbank tot 2 jaar veroordeeld omdat hij een vriend van zijn vrouw met een brood mes had gestoken. Het hof verzwaarde de straf omdat het opzet tot doodslag inplaats van poging tot mishandeling bewezen achtte. ADVERTENTIE Valkenburgerplein, Heemstede. Prachtig vrij uitzicht, onmiddellijk bij wandelbos Groenendaal. Prijzen vanaf ƒ16.200, Inlichtingen: N.V. HOGERVEKA, Dir. S. Veldkamp, v. Dortstr, 90, Haarlem, telefoon 16373. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. J. A. v. Boven. Geref. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoornstra 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Vicaris H. C. Boer, van Uithoorn. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege, H. Doop. 18.45: Bijzondere kerkdienst. Prof. Dr. G. C. van Niftrik, Amsterdam. Van 18.4519 Zang- dienst. „De Toorts" 9: Ds. D. Ter Steege. Jeugdhuis 10.30: Jonge Jeugdkerk. Dhr. G. J. Kwakkel. Santpoort-Stat. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Tulp, van Lynden. Sions- kerk. 10.30: Ds. J. Kroon, H. Doop. 7: Ds. J. Kroon. Jeugdkapel Sionskerk 9: Dhr. D. Sel ling. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein 10: Ds. C. de Ru, H. Avondmaal. 7: Dr. H. v. d. Loos, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond Brugstraat 15. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. H, Doop. Bevestiging van een ouderling. 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Ge- meensehapsbond. „Ons Huis", Dorpsplein. Dinsdag 8: Joh. H. Oostveen, evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30 (Bed. H. Doop): Ds. C. Jongeboer. 5: Dhr. S. den Blaauwen. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. G. van Duinen, Wassenaar. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gemeente 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Lees dienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, is Vrijdagavond per vliegtuig uit New York naar Amsterdam vertrok ken. Mr. d'Ailly heeft een bezoek aan Canada en de Verenigde Staten gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11