Nog slechts kleine delen van Atjeh in handen van het leger Nood-verkeersbrug over het Noordzeekanaal in studie Zuid-Koreaanse dreigementen tegen de Indische troepen Vlucht met twee ministers naar Z. Afrika begon slecht Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kolonel Simbolan„Situatie is zéér ernstig" - Djakarta belooft autonomie Ernst Reuter begraven Communisten ageren in Brits Guyana Doodstraf geëist tegen Mossatieq Het woord is aan Spionnage in Italië Motor van „Proton" haperde F. de Boer weer directeur van „De Ommelanden" Vermoedelijk naast de Velser spoorbrug Incidenten met krijgsgevangenen geven voedsel aan anti-Indische campagne Eden ging heden weer aan het werk Na Frankfurt keerde het toestel terug en Zondag startte het opnieuw Mosquito - op weg naar start - daalde in zee 8e JAARGANG No 74 MAANDAG 5 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 227 Amerikaan vloog sneller dan Lithgow Autobestuurder reed na aanrijding door Vlootstrijdkrachten onderweg Conflict behoort na 13 maanden tot het verleden Russen laten elf Duitse generaals los AVRO-voorzitter heeft het ziekbed verlaten Christchurch-raee Weerrapporten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Beereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post f 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA (Aneta). De militaire commandant van Noord Sumatra kolonel Simbolan heeft in Djakarta, waar hij rap port aan de ministerraad kwam uitbren gen, de toestand in Atjeh tot nu toe on duidelijk door onvolledige legerberichten en door de ingestelde censuur in zijn volle ernst getekend.' Uit zijn mededelin gen blijkt, dat vrijwel het gehele gebied behalve een aantal grote plaatsen en de spoorlijn van Kota Radja aan de Noord punt naar Langsa in het Zuiden, in han den van verzetsgroepen is. Kolonel Simbolan legde er dan ook de nadruk op dat men er alleen met militaire maatregelen niet komt. Inmiddels heeft de minister van Voor lichting, dr. Tobing medegedeeld, dat de Indonesische regering zo spoedig mogelijk wil beginnen met de uilvoering van een plan voor Atjeh, dat onder meer voorziet in het verlenen van autonomie aan dat ge bied. Dit lieeft de minister van Voorlich ting, de heer Tobing, aan persvertegen woordigers medegedeeld. Kolonel Simbolan deelde mede, dat van 20 tot 27 September de plaatsen aan de Oostkust van Atjeh, zoals Lhokseumawe, Bireun, Sigle, Seulimeun en Idi, voortdu rend door opstandelingen zijn aangevallen. Van 23 tot 27 September zijn zowel per schip als over land versterkingen aange voerd. Op 2 October was de toestand als volgt: het leger, dat van het Zuiden uit (uit Langsa) naar het Noorden oprukt, heeft Bireun bereikt. De legereenheden, die van Kota Radja uit naar het Zuiden trekken, hebben Seulimeun bereikt. De op standelingen beheersen nog het gebied tussen Seulimeum en Bireun. Het gebied, BERLIJN (Reuter). Ongeveer een mil- lioen Berlijners zijn Zaterdag op de been geweest om hun overleden burgemeester, prof. Ernst Reuter, de laatste eer te be wijzen. Honderdduizenden stonden langs de route, die de stoet volgde, naar het kerk hof van Zehlendorf in Zuid-West-Berlijn. Op de lijkkist lagen de vlag van Berlijn en de Baskische baret, die de burgemeester j altijd droeg. Achter de lijkkoets reden j acht wagens met bloemen. Op het kerkhof, waar president Heuss j van West-Duitsland en dr. Otto Suhr, i voorzitter van het West-Berlijnse parle- j ment, het woord voerden, werden boven het graf saluutschoten gelost door drie erewachten van elk vijftig Britse, Franse j en Amerikaanse soldaten van het geallieer- de garnizoen in West-Berlijn. Vele Duitse en geallieerde vertegen woordigers woonden de plechtigheid bij. Onder de vele telegrammen met rouw beklag, die waren binnengekomen, bevond zich ook een telegram van president Eisen hower, die Reuters overlijden een tragisch verlies voor de vrije wereld noemde. THERMAL, (Reuter). Kapitein James Verdin van de Amerikaanse marine-lucht vaartdienst heeft het wereld-snelheidsre cord voor vliegtuigen verbeterd. Hij vloog met een Skyray-straalvliegtuig 1212 km. per uur. Het oude record stond met 1186 km. op naam van de Britse piloot Mike Lithgow, die dit 25 September boven Li bië behaalde met een Supermarine Swift. Op de Herenweg te Noordwijk is Zater dagavond de 16-jarige D. B. uit Noordwijk door een auto aangereden. De autobestuurder is na het ongeval doorgereden. De jongen, die ernstig ge wond was, is naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. De jongen was per fiets op weg naar Lei den. Hij is van achteren aangereden en werd later door voorbijgangers gevonden. dat aan de Oostkust onder controle van het leger staat, beperkt zich tot de strook langs de spoorlijn tussen Langsa en Kota Radja. Kolonel Simbolan deelde voorts mede, dat het leger aan de Westkust alleen de gebie den rondom Meulaboh en Tapaktuan onder controle heeft en in midden-Atjeh alleen het gebied van Kotatjane. Takingeun in Midden-Atjeh was door eenheden van de Mobiele Brigade verlaten, zeide Simbolan in dit eerste algehele over zicht over de situatie in Atjeh. Voorts deelde kolonel Simbolan mede, dat tot op heden 350 opstandelingen zijn gedood en dat ongeveer 500 volgelingen van Daud Beureuh zijn gearresteerd. Het leger heeft tot dusverre zeven doden en 17 gewonden verloren; 98 militairen zijn gedeserteerd. Kolonel Simbolan kon niet zeggen hoeveel slachtoffers de opstand onder de bevolking heeft veroorzaakt en achtte het prematuur een schatting te doen van het aantal volgelingen van Daud Beu reuh, aangezien het leger nog geen opera ties is begonnen in het binnenland van Atjeh. Hij voegde hier aan toe, dat volgens verklaringen van arrestanten velen van de bevolking door de opstandelingen zijn ge dwongen hen te volgen. Kolonel Simbolan zeide tenslotte, dat „hij nog tijd nodig heeft om de berichten te kunnen bevestigen of te ontkennen, dat de opstand zou zijn begonnen door de Darul Islam". De gezagvoerders van twee der vliegtuigenwelke in de. o.fdeling handicap van de Christchurch race deelnemen, hebben op de luchthaven van Londen een onderhoud metsquadron leader" F. A. Dismore (midden). Links: H. A. A. Kooper, gezagvoerder van de K.L.M. Liftmaster „Ir. Damme", rechts: W. Baillie, chef-piloot van de BEA „Vickers Viscount", De linksgeoriënteerde „progressieve volkspartij" in Brits-Guyana, die onlangs bij de eerste algemene verkiezingen in dit gebied 18 van de 24 zetels in het Huis van Afgevaardigden wist te veroveren, heeft bij monde van haar secretaresse, mevrouw Janet Jagan, enige eisen inzake drastische wijzigingen in de constitutie der Kolonie be kendgemaakt. Mevrouw Jagan verklaarde dat haar partij bij dc Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, wil aandringen op de afschaffing van de staatsraad en het vetorecht van de gouverneur en de terug trekking van de drie vaste leden van het Huis van Afgevaardigden. In Mei kreeg Brits-Guyana een nieuwe grondwet, waarbij aan volwassenen kies recht werd gegeven, en eeh uit twee Ka mers bestaand parlement waarvan het merendeel der leden wordt gekozen, werd ingesteld, alsmede een ministerieel stelsel werd ingevoerd. Een maand later drong de leider van het Huis van Afgevaardigden, Cheddi Jagan, de echtgenoot van de secre taresse van de „progressieve volkspartij" aan op afschaffing van de staatsraad, die naar zijn oordeel de wil van het volk aan banden legde. Dr. Jagan, een-uit India af komstige tandarts, huldigt communistische opvattingen. Hij heeft Oost-Europese landen bezocht. De door hem en zijn vrouw gestichte partij bestaat vier jaar en streeft naar zelfbestuur en onafhankelijkheid der kolonie. Inmiddels wordt uit Aberdeen gemeld, dat Koningin Elizabeth in haar Schots buitenverblijf Balmoral Castle Zondag on verwachts een bijeenkomst van de Privy Council" heeft belegd, v/aarvoor de minis ters van Binnenlandse Zaken en Koloniën, respectievelijk Sir David Maxwell Fyfe en Oliver Lyttelton, per vliegtuig uit Londen overkwamen. De Koningin houdt van tijd tot tijd dergelijke besprekingen, waarover gewoonlijk later geen mededelingen wor den verstrekt. Het is echter niet uitgeslo ten, dat de jongste gebeurtenissen in Brits- Guyana ditmaal onderwerp van gesprek waren. Het is zeer opvallend, dat de bij eenkomst op een Zondag gehouden werd. Volgens Britse persberichten zou minister Lyttelton Britse vlootstrijdkrachten naar Georgetown, de hoofdstad van Brits Guyana, gezonden hebben. TEHERAN, (A.F.P.) In de acte van beschuldiging van het militaire tribunaal, dat oud-premier Mossadeq en generaal Riahi, voormalig stafchef, zal berechten, wordt de doodstraf geëist wegens „opstand van het leger tegen het wettige regiem en tegen de kroon". Mossadeq wordt er voorts officieel van beschuldigd geen gehoor te hebben ge geven aan het bevel van de Sjah om af te treden en het parlement te ontbinden. De straf is terechtstelling door de strop, indien hij schuldig wordt bevonden. Volgens de tenlastelegging heeft Mos sadeq bekend, dat hij als eerste doel de ontbinding van de Madjlis nastreefde. Toen dit bereikt was, had hij zich gerealiseerd dat er nog slechts één macht een einde aan zijn bewind kon maken, het hof van de Sjah. Toen de Sjah met zijn echtgenote het land verlaten had en zich te Rome be vond, was de voormalige eerste minister, aldus zijn verklaring bij het verhoor, van plan geweest de vorst een termijn te stel len, waarbinnen deze moest aftreden, dan wel naar zijn land terugkeren. Indien op dit ultimatum geen antwoord zou zijn ont vangen, „zou ik hebben gedaan, wat ik raadzaam achtte voor het land", aldus de voormalige eerste minister volgens de acte van beschuldiging. Mossadeq wordt verweten, dat hij „kwa de bedoelingen' jegens de Sjah had en diens abdicatie wilde bewerkstelligen teneinde zijn doel te bereiken. Naar men verwacht zal Mossadeq van daag of morgen voor een militair hof wor den geleid om de tenlastelegging aan te horen. Hij zal dan een verdediger kunnen aanwijzen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S J o u b e r t In de geest voltrekt zich een on ophoudelijke rondgang van onbe wuste redeneringen. ROME (Reuter). De inlichtingendienst van het Italiaanse leger heeft een spion- nagenet ontdekt, dat voor een buitenland se mogendheid werkte en zijn hoofdkwar tier in Turijn had. Dit is meegedeeld door het ministerie van Defensie. Het ministerie deelde mede, dat zeven jonge Italianen, van wie drie voormalige leden der communistische partij, geduren de twee jaar toeristenreizen naar Wenen maakten om inlichtingen over Amerikaan se militaire voorraden, vliegvelden, haven installaties, radioverbindingen en troepen bewegingen door te geven aan agenten van landen achter het „IJzeren Gordijn". De zeven, die hun basis in Turijn hadden, gaven eveneens inlichtingen over de pro ductie van de Fiat- en Lancia-autofabrie- ken in deze stad, aldus de mededeling. Bevel aan Israëlische troepen Het Egyptische ministerie van Voorlich ting heeft meegedeeld dat de gemengde wapenstilstandscommissie de Israëlische troepen heeft bevolen zich uit de gedemili tariseerde zone bij Audja terug te trekken. De in Den Haag overleden ambassadeur van Brazilië zal met militaire eer worden begraven op Woensdag 7 October om 11 uur op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's Gravenahge, na een uitvaartdienst in de R.K. kerk aan de Parkstraat. De heer F. de Boer, oud-directeur van de coöperatieve melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen, is Zaterdag in een langdurige algemene vergadering van de leden van „De Ommelanden", met een grote meerderheid van stemmen definitief tot directeur gekozen. Na de regeling die door het bestuuur van „De Ommelanden" met de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond is getroffen, zijn thans ook de interne moei lijkheden in het bestuur en de bedrijfs leiding opgelost. Het conflict, dat ruim der tien maanden heeft geduurd, behoort thans tot het verleden. Medegedeeld werd dat de boeren en ook de melkleveranciers van „De Ommelan den" over het gehele boekjaar, ondanks de staking, toch nog een nabetaling krijgen van 1,3 cent pér kilogram melk. De beer F. de Boer zei dat de huidige positie van „De Ommelanden" zeer gunstig is. Er zijn talrijke leveranciers en leden bijgekomen. Ten opzichte van de export meende de heer De Boer de toekomst van „De Ommelanden" met een gematigd op timisme tegemoet te kunnen zien. Bij de verkiezing van een directeur wer den 417 aandeelstemmen uitgebracht op de heer De Boer, viif op de heer Bus en 131 blanco. Deze blanco stemmen mogen geacht worden te komen van de oppositie. Het zijn 29 personen, die samen 131 aan delen in „De Ommelanden".hebben. Hoewel het verkeer over het Noordzeekanaal bij Velsen de afgelopen zomer enige malen zorgen heeft gebaard zijn er over het algemeen, dank zij de vier ponten,, die met hoge frequentie hebben gevaren, geen ernstige opstoppingen voorgevallen. Dit zal evenwel niet zo blijven, menen de verkeersdeskundigen. Wij vernemen thans uit wel ingelichte bron, dat de Rijkswaterstaat een aantal plannen in studie heeft genomen, om, tot het tijdstip waarop de Velser tunnel een eind maakt aan het verkeersprobleem tussen Noord en Zuid, op de spitsuren het verkeer op andere wijze te ontlasten. „Wij zullen gedwongen zijn de Indische troepen te bestrijden, indien deze niet op houden met hun slechte daden, begaan jegens anti-communistische krijgsgevange nen, die niet teruggezonden willen wor den", verklaarde Tsjo Tsjoeng-Hwan, Zuid-Koreaans onderminister van Buiten landse Zaken, te Seoel. „Het doden van anti-communistische krijgsgevangenen door de Indische troe pen is moord en een schandelijke schen ding der rechten van de mens en van de wapenstilstandsovereenkomst", vervolgde hij. De Indiërs pogen zich als neutralen voor te doen, doch zij handelen in feite als communisten. Wij eisen, dat India zich openlijk aan de zijde van communistisch China en Noord-Korea schaart en zijn strijdkrachten tegen ons in het veld brengt"» verklaarde hij. De regering van Tsjang Kai Tsjek heeft bij de UNO geprotesteerd tegen de hande lingen der Indische troepen. Van Indische zijde is naar aanleiding van deze verklaring te Panmoendjom gezegd, dat de UNO verantwoordelijk zou worden gehouden voor „alle eenzijdige hande lingen" door Zuid-Koraanse troepen tegen de Indische bewakingstroepen. Het Indische blad „Statesman" schrijft, dat de Zuid-Koreaanse Nationale Verga dering „geen vinger verroerd" heeft toen de Amerikanen een veel groter aantal ge vangenen doodden bij ongeregeldheden in krijgsgevangenenkampen. Het noemt de Zuid-Koreaanse critiek schandelijk. De Zuid-Koreaanse Nationale Vergade ring heeft een speciale commissie be noemd, welk een onderzoek naar de inci denten moet instellen. Radio-Pjongjang heeft de V.S. er van beschuldigd mee te werken aan het op zetten van de gevangenen tegen de In dische troepen. De ongeregeldheden zijn volgens dit commentaar georganiseerd op instigatie van president Syngman Rhee van Zuid-Korea en Tsjang Kai Tsjek van Formosa. De neutrale repatriëringscommissie heeft bepaald, dat de Indische bewakingstroe pen militaire tribunalen kunnen instellen ter berechting van gevangenen die het leven van leden der bewakingstroepen of de commissies in gevaar brengen of be velen niet opvolgen. Een van deze plannen zou zijn, parallel aan de Velser spoorbrug, die tot het ge reedkomen van de Spoorwegtunnel in dienst blijft, een nood-oeververbinding te leggen. Deze noodbrug zal elke dag slechts korte tijd voor het verkeer te gebruiken zijn en de scheepvaart op en naar Amster dam ondervindt er dus geen extra hinder van, temeer, omdat de noodbrug geopend zal zijn, als de spoorbrug opengedraaid is. Dat wil oveVigens niet zeggen, dat de nood- oeververbinding, die als een „uitlaatklep" wordt beschouwd, elke keer als ae Velser- brug dicht is, eveneens in het kanaal ligt. Toegangswegen Voor deze noodbrug zijn evenwel vrij omvangrijke veranderingen aan de thans provisorisch bij de Velserbrug bestaande toegangswegen nodig: aan de Zuidzijde ligt een smal pad langs de spoorlijn en een secundaire weg, die aftakt van de Stations weg in Velsen, aan de Noordkant beschikt men over een steile opgang langs de PEN- centrale, die naar de Wenckebachstraat leidt. Bij navraag bij de Rijkswaterstaat bleek ons, dat dergelijke plannen inderdaad in onderzoek zijn. GÖTTINGEN, (DPA). Elf Duitse ge neraals zijn Zaterdag uit Russische krijgs gevangenschap in Duitsland teruggekeerd. Zeven van hen zijn Zaterdagmiddag bij Iierleshausen over de West-Duitse grens gekomen. Twee van de elf teruggekeerde generaals zijn in Oost-Duitsland gebleven en twee naar West-Berlijn gereisd. De generaals zijn afkomstig uit het krijgsgevangenenkamp Voikawa ten Noord Oosten van Moskou. De zeven generaals, die naar West-Duitsland zijn gekomen, zijn: luitenant-generaal van de luchtmacht Ernst Cabanis, luitenant-generaal van de luchtafweer Udo Franssen, generaal-vee- arts dr. Erich Kohier, generaal van de arbeidsdienst Hans August Metz, de gene raal Erich Quade, generaal van de lucht macht Franz Constantin Rembe en gene raal van de arbeidsdienst Willibald Weise. Volgens het Duitse Rode Kruis in West- Berlijn zijn de vier andere vrijgelatenen: generaal-maj oor Wilhelm Kunze, gene raal Canitz, generaal-maj oor Moritz en generaal Ebbecke. De teruggekeerden verklaarden, dat in het kamp Voikawa nog 71 generaals ver blijven. Zij geloofden, dat deze binnenkort zouden worden vrijgelaten. In andere Rus sische kampen verbleven volgens hen nog 60 a 70 Duitse generaals. Men kon ons echter nog geen détails ver strekken, evenmin als er een tijdstip te noemen is, waarop deze oeververbinding, die voor het verkeer te land een enorme verlichting met zich zal brengen, gereed kan zijn. (Van onze correspondent in Londen) Officieel is Zaterdag meegedeeld dat Eden heden zijn arbeid aan het Foreign Office zou hervatten. Dit neemt voorlopig de twijfel weg over zijn positie in verband met zijn gezondheid. Nu de buitenlandse politiek nog altijd in een dramatische fase verkeert kan Eden met zijn grote ervaring en tact blijkbaar moeilijk worden gemist. Hoewel hij onverzettelijk is als het om grote principes gaat bezit hij toch de no dige diplomatieke soepelheid. En hij kent de Sovjet-heersers van dichtbij. Franco dreigt bovendien met een nieuw probleem, nu hij steeds luider Gibraltar opeist. In Londen gelooft men dat de over eenkomst tussen Spanje en Amerika daar niet vreemd aan is. Fi-anco speculeert op Amerikaanse sympathie voor zijn campag ne. Engeland redeneert echter dat met de Amerikaanse bases op Spaanse bodem, Franco moeilijk kan protesteren tegen de Britse positie in Gibraltar. Franco zal daartegen waarschijnlijk aan voeren dat de Engelsen onrechtmatig op de rots zitten en er niet voor betalen. LONDEN. (Reuter). Selwyn Lloyd, de leider der Britse delegatie bij de UNO, is Zaterdag in Londen aangekomen voor be sprekingen met minister Eden. Een woordvoerder van het „Foreign office"' sprak berichten tegen volgens welke Lloyd naar Londen was ontboden in verband met met geheime plannen ter re geling van de geschillen tussen West en Oost over de Koreaanse politieke conferen tie, waarover het Britse kabinet volgens deze berichten Vrijdag zou hebben beraad slaagd. De voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq. die op 13 Augustus werd opge nomen in het Wilhelminagasthuis te Am sterdam, heeft Zaterdag dit ziekenhuis verlaten en zijin werkzaamheden in de AVRO-studio hervat. Zijn linkerbeen moest boven de knie geamputeerd wor den. De heer De Clercq oefent zich thans in het lopen met een noodprothese. Om een uur Zaterdagmiddag was een groot gezelschap met vele vooraanstaande autoriteiten op Schiphol aanwezig, wach tende op het vertrek van de eerste K.L.M. „Super-Constellation"die op de dienst naar Zuid-Afrika zal vliegen. Het waren de minister-president dr. W. Drees met zijn echtgenote en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera met zijn dochter, m mrymi&Kii' iit'i meemaken. Bovendien zouden de Com missaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F, C. de Casembroot, en het lid van de Raad van State dr. A. A. L. Rutgers benevens een zestal journalisten meevliegen Vlak voor zijn vertrek lichtte de mi nister-president de bedoeling van zijn reis toe. Verleden jaar reeds had Zuid-Afrika hem gevraagd met zijn vrouw naar Johan nesburg te komen. Dat was kort voor de Van Riebeeckfeesten. Dr. Drees heeft toen aan die uitnodiging geen gevolg kunnen geven en nu er thans wel gelegenheid is, grijpt hij die met beide handen aan. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland maakte de reis speciaal mede, voor het overbrengen van de dank van de bevolking in de rampgebieden voor de hulp uit Zuid-Afrika. Onder de vele belangstellenden, die bij het vertrek van de ministers aanwezig wa ren, bevonden zich onder meer ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine, minister J. G. Suurhoff van Sociale Zaken en de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Neder land, kolonel P. I. Hoogenhout. Het begin van de reis kon echter zeker niet voorspoedig genoemd worden. Het vertrek van Schiphol moest een uur wor den uitgesteld wegens de late aankomst van het vliegtuig uit Londen met vijf pas sagiers voor Johannesburg. De wuivende menigte bij het vertrek heeft niet kunnen vermoeden dat het toe stel. de „Proton" binnen vijf uur na het vertrek wegens motorstoring op Schiphol zou terugkeren. Juist toen de zon onder ging landde het. Eén van de vier motoren stond stil. Het was kort na Frankfort geweest, dat de dochter van minister Algera, die haar vader op deze eerste reis per Super-Con stellation naar Johannesburg vergezelde, ontsteld opmei-kte: „Vader, kijk eens, een van de motoren staat stil". Even later werd de pasagiers medegedeeld, dat het MELBOURNE, (Reuter). De Australische piloot Oates, die met een Mosquito op weg was naar Londer. om deel te nemen aan de snelheidswedstrijd naar Christchurch. heeft tussen Sumatra en Ceylon een nood landing op zee moeten maken, aldus te Melbourne opgevangen radioberichten. Later werd gemeld, Oates en zijn mede bestuurder veilig en wel op een der An- damanen (een eilandengroep in de Golf van Bengalen) waren. Het toestel had een rubberboot aan boord. Oates en zijn medebestuurder hebben wat kneuzingen en ontvellingen opgelopen, doch overigens mankeert hun niets. Bij aankomst op de Britse vliegbasis te Butterworth, nabij Penang (Malakka) deelde Oates mede dat hij en zijn metgezel Zondag ten Westen van de Birmese kust in twee stormen geraakten. De „Mosquito" kreeg toen te kampen met brandstofge brek. zodat een noodlanding op zee nood zakelijk werd. „Het ziet er naar uit dat wij thans defi nitief zijn uitgesloten van deelneming aan de snelheidswedstrijd Londen-Christ- church", zeide hij nog. Hieraan zullen thans naar het zich laat aanzien alleen nog vijf Canberra bom menwerpers deelnemen. Staande op de trap voor het vliegtuig wui ven dr. Drees, zijn echtgenote, minister Algera en diens dochter naar de omstanders toestel op de terugweg was naar Schiphol wegens motorstoring. De reparatiewerkzaamheden vergden de gehele nacht. Zondagmorgen, even voor twaalven, is in plaats van de „Proton", die na zijn ver trek gisteren wegens motorstoring op Schiphol moest terugkeren, de Super- Constellation „Nueleon" de reis naar Zuid- Afrika begonnen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- Of si S ei «d êf toestan-d Sf- sS SE Sr <2J E Oslo licht bew. W 2 7 0 Stockholm regen W 4 6 1 Kopenhagen onbewolkt NW 7 10 0 Londen onbewolkt windstil 4 0 Amsterdam zwaar bew N 2 9 0,3 Brussel zwaar bew N 3 8 0 Parijs onbewolkt NNO 5 7 0 Bordeaux nevel NNO 2 12 0 Nice onbewolkt NW 3 16 0,3 Warschau zwaar bew. W 2 8 0 Berlijn licht bew. WNW 6 9 - Frankfort zwaar bew windstil 4 0,1 München nevel NNO 5 9 4 Zürich nevel NO 2 12 2 Wenen geheel bew NNW 8 13 1 Rome zwaar bew ONO 5 18 0,4 HIER EN DAAR LICHTE NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K-N M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond opgemaakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Matige tot zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Koude nacht met hier en daar lichte nachtvorst. Overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 6 October Zon op 6.49 uur. onder 18.07 uur. Maan op 5 13 uur onder 17.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 October Hoog water 2.17 en 14.40 uur Laag water- 10.13 en 22.27 uur Dinsdag 6 October Hoog water: 2.52 en 15.09 uur Laag water: 10.50 en 23.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1