Grenswijziging van Utrecht ontmoette weinig tegenstand Militaire voorzorgsmaatregelen tegen onrust in Brits-Guyana Chefarine 4 STOFZUIGERS Wereldnieuws Amsterdamse tram heeft met personeelstekort te kampen PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Slechts de gemeenschapsraad van Nieuw-Zuilen maakte een punt van bespreking uit Henri Dunant-huis geopend Voornaamste oorzaak van moeilijkheden De radio geeft Donderdag Britse regering geeft het zenden van land- en vlootstrijdkrachten toe Nederlands standpunt blijft ongewijzigd TocU ió het zo WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 EERSTE KAMER De vos en de kip Standbeeld van stichter van Rode Kruis onthult H. J. MAERTENS N.V. He ringa Wu th rich Faillissementen HET ZAL U GEBEUREN Klein Europa Congres Film en Jeugd BLIKSEMAFLEIDERS Viervoudige werking... met exlcc geneeskracht Registratie van de zonnewarmte De Eerste Kamer heeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp tot wijziging van de Utrechtse gemeentegrenzen aangenomen. Slechts de C.H.-leden Revers, Vixseboxse en Gerretson verklaarden zich tegen het ontwerp. Tot het laatst toe hebben de tegenstanders gepoogd ae Senatoren tot hun inzichten over te halen, maar veel succes hebben zij daarmede niet gehad. Voorzover deze adressen-op-de- valreep nog in het debat ter sprake kwamen, kregen zij slechts weinig waardering. Nu het oorspronkelijke ontwerp, dat de Tweede Kamer op 7 Juli van dit jaar in openbare behandeling nam, in de gewijzig de vorm aan de Eerste Kamer ter goed keuring werd aangeboden, viel er niet veel meer op te beknibbelen. Minister Beel heeft in de Tweede Kamer enige belang rijke concessies moeten doen en over dit compromis dat op de technische détails werd bereikt, hebben regering en Kamer elkander tenslotte gevonden. Deze kwamen in de Senaat dan ook nauwelijks in be spreking. Ten aanzien van de principiële punten met name de instelling van een gemeen schapsraad voor Nieuw-Zuilen heeft minister Beel indertijd voet bij stuk ge houden. Dit punt heeft ook in de Eerste Kamer een interessante discussie ont ketend. Daarbij ging het niet tussen voor- en tegenstanders, maar over de vraag hoe dit denkbeeld, waarmee nu in Zuilen zal worden proefgestoomd, verder kan worden toegepast. Mag de regering hetgeen in Zuilen gaat gebeuren als experiment lanceren? Geeft de gemeenschapsraad wel de meest aan vaardbare oplossing voor het probleem, dat zich thans in het Sticht voordoet, namelijk de vergroting van afstand tussen bestuur en bestuurden. De heer Van Walsum (P. v. d. A.) achtte het wel bedenkelijk, Zuilen te maken tot een soort laboratorium voor de commissie-De Quay, die tot taak heeft over do gemeentelijke bestuursvorm een rapport samen te stellen. Anderzijds had hij er be zwaar tegen, dat aan de gemeenschapsraad grotere bevoegdheden worden toegekend dan aan de wijkraden, met welk instituut in een aantal grote gemeenten wordt ge werkt. M X". Sassen (KVP) heeft zijn denk beelden ontvouwd omtrent de instelling van een bovengemeentelijk orgaan, het district, door middel waarvan de belangen van kerngemeente en randgemeenten kun nen worden gecoördineerd. Minister Beel had deze gedachte in de Memorie van Antwoord van de hand ge wezen, maar op de categorische vraag van de heer Sassen deelde hij mede, dat deze afwijzing beslist niet als een algemene moest worden gezien. De ontwikkeling gaat verder en daarop moet ook de wet geving worden afgestemd bij het vormen van grotere stedelijke agglomeraties. Het rapport van de Commissie-De Quay zal nieuwe wegen moeten aanwijzen. Laat men daarop dan wachten, betoogde de heer Reyers (CH), die er ernstig be zwaar tegen had, dat de agrarische belan gen worden opgeofferd aan die van de stedelijke drang naar uitbreiding. „De Bij het debat over het Utrechtse grens- wijzigings-ontwerp in de Eeerste Kamer vergeleek de heer De Vos van Steen- wijk (VVD) Utrecht, zoals het er na aan neming van de door de Tweede Kamer aangebrachte veranderingen in het ont werp uit zal zien, met een geplukte kip. Maar zo verklaarde hij, beter een ge plukte kip, dan helemaal geen kip. „Dat zegt de vos", merkte zijn partijgenoot de heer Wendelaar op, tot grote hilariteit van de Kamer. Minister Beel kon het evenwel niet zo somber inzien efl hij vond, dat de kip nog behoorlijk in haar veren komt te zitten. plattelander wordt de paria van de grote stad," zei hij. De commissie-De Quay wil de hij tot spoed aansporen, zo vond hij. Maar dr. Beel verwierp deze gedachte. De materie is zeer ingewikkeld en zij vergt diepgaande studie. De C.H.-afgevaardigde had ook bezwaar tegen de onzekere financiële perspectieven. Minister Beel kon hem echter toezeggen, dat er een speciale regeling voor de kleine gemeenten komt, waardoor het haar bij een juist beleid mogelijk zal zijn, een slui tende begroting te maken. Het betoog van de minister schonk de heer Reyers echter geen voldoening en tesamen met zijn fractiegenoten Vixse boxse en Gerretson onthield hij bij de stemming zijn steun aan het ontwerp. De Kamer is uiteengegaan tot 13 October. Zij zal dan de Zondagswet behandelen. Temidden van dennen, hei en zand verstuivingen bouwden veertig Oos tenrijkse ambachtsscholieren gedu rende de zomervacanlie een huis op het terrein van het conferentieoord Woudschoten" te Zeist. Dit huis is bedoeld om de slachtoffers van de watersnood gelegenheid te geven tot rust te komen en zai verder als confe- rentieooi-d worden gebruikt. Het is door het Oostenrijkse Jeugd-Rode Kruis aan Nederland geschonken en werd gedoopt met de naam „Henri Dunant-huis", hetgeen symbolisch ge schiedde door de voorzitter van het Oostenrijkse Rode Kruis, prof. Burg hard Breitner, die een standbeeld van Hem-i Dunant, dat vóór het gebouw is geplaatst, onthulde. Henx-i Dunant is de oprichter van het Internationale Rode Kruis. Het standbeeld in Zeist is het enige dat er van hem bestaat. Het werd vervaardigd door de Oostenrijker Föderl. Voor de onthulling sprak ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, een woox-d van welkom, waarna prof. Breitner een toespraak hield. „Het Rode Kruis is op het slagveld geboren", zo zei hij, „en dat legt op ons de plicht het verschil tus sen vriend en vijand niet te tellen als het er om gaat de zieke of gewonde mens te helpen. Zo realiseerde Dunant zich op het slagveld dat er in die tijd een verkeerde geesteshouding heerste. Men telde slechts roem en heldendom en beschouwde de ge wonde vijand ook als een vijand. Het beginsel van Dunant is, dat de ge wonde recht heeft op bescherming van alle partijen. Hij heeft dit beginsel ook in practijk weten te brengen". Na de onthulling werden bloemen ge legd. Voox-ts spraken nog generaal majoor dr. J. Th. Wilkens, inspecteur van de ge neeskundige dienst van de Koninklijke I.andmacht en tweede ondervoorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, dr. M. Fühx-ing van het Oostenrijkse Jeugd-Rode Kruis en J. Pictet uit Genève, voorzitter van het Internationale Rode Kruis-comité. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Franse mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Schoolradio. 10.00 Congres van Europa. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert (12.30 Weer bericht). 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Zuid-Afrikaans programma. 15.30 Pla ten. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17 15 Christchurch Race. 18.00 Platen. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.00 Amusements muziek. 21.30 Wedstrijd in kennis en weten schap. 22.05 Ik denk er zo overen U? 22.15 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koor. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Cabaret 12.00 Platen. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Surinaamse muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte mu ziek. 13.55 Beroemde Engelse rechtszaken, hoorspel. 14.30 Altviool en piano. 15.00 Voo" de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. (Tussen 17.15 en 18.30 Christchnr^h Race). 17.45 Nederland en de wereld. 18nr> Nieuws. 18.15 Sportproble- men. 18.25 Ren -'-ge of platen. 18.40 Cowhoy- muziek. 19.00 V-or de kleuters. 19.05 Brief uit Londen. 19.1 n Jazzmuziek. 19.30 Van Groenlanders en Eskimo's. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Orkest. 21.05 Gevarieerd pro gramma. 21.35 Reportage Christchurch Race. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Accordeon-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Vlaamse lie deren en koren. 14.30 Franse les. 14.45 Ka mermuziek. 15.45 Platen. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kin deren. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sodaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.15 Klankbeeld. 20.45 Verzoek programma. 21.15 Wat is dat? 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermxxziek. 22.25 23.00 Nieuws. ADVERTENTIE De Amstei'damse wethouder van Finan ciën en Bedrijven, mr. F. H. C. van Wijck en de directeur van het gemeentelijk ver voerbedrijf, ir. W. B. I. Hofman, hebben een persconferentie gehouden in verband met de huidige moeilijkheden met het trampersoneel. De voox-naamste ooi-zaak van de moei lijkheden, zo zeide mr. Van Wijck, is het gebrek aan personeel, een euvel dat zich eveneens bij andere takken van bedrijf voordoet. Hoewel het tramverkeer in het algemeen is toegenomen, er meer bussen rijden en de lengte van het net groter is geworden, is er toch minder personeel dan in 1950. Toen was de personeelssterkte 1491 man. Op 31 Juli 1953 was deze tot 1403 teruggelopen. Deze teruggang is goed deels een gevolg van pensionneringen, ter wijl enkelen de dienst wegens ziekte heb ben moeten vexdaten. Het aanbod van nieuwe krachten, is zeer gering. Voorheen reflecteeerden bij een oproep ruim 1000 sollicitanten. Thans zijn dat er niet meer dan 200 a 250. Dit wordt toegeschreven aan het feit, aldus de wethouder, dat op verscheidene plaatsen in het economisch leven tekort aan personeel optreedt. De lonen van het trampersoneel in Am sterdam zijn hoger, en wel 10 percent, dan de door de rijksbemiddelaars vastgestelde lonen der landelijke regeling, zo deelde ir. Hofman mede. Hij zeide het in hoge mate te betreuren, dat de directie op het ogen blik niet in staat is, de extra verlofdagen door het pex-soneel te laten opnemen. Hier is geen onwil, doch onmacht de oox-zaak. De vacantiedagen zijn door het personeeel genoten. De snipperdagen hebben zij voor het grootste deel opgenomen. Dus blijven over de dagen ter compensatie van de op bijzondere feestdagen verrichte arbeid. Als compensatie kunnen zij óf een vacan- tiedag krijgen óf een extra uitbetaling. De uitvoering hiervan is door personeelsge brek ten achter geraakt, aldus ir. Hofman. Teneinde tot de aanstelling van tram personeel te kunnen overgaan in meer ge vallen dan de thans bestaande eisen toe laten, heeft de directie besloten de maxi mumleeftijd voor een aanstelling te ver hogen tot 35 jaar voor conducteurs. Voorts zal het dragen van een bril als regel geen belemmering meer vormen, wanneer zij daartoe in de loop der jaren moeten over gaan. Bij de aanstelling houdt men zich evenwel aan de geldende keuringseisen. Tenslotte overweegt de dix-ectie de aan stelling van conductrices. Ais het huidige personeel met 70 leden zal zijn uitgebreid, danzo vex-tr.ouwt de heer Hofman zullen ..alle moeilijkheden uit de wereld zijn. nVERTENTlE ADVERTENTIE Voor Holland begon de Victorie Bij Alkmaar, zegt ons de Historie Naast die roem uit 't verleden Zegt de Historie van heden Is „TIP" zeer beslist „Hollands Glorie". :CoIYl Inz. Heer H. J. W., Amsterdam om tv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Gcnever. Teddy gev.Windbreakers 39.75 De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 6 October in staat van faillissement verklaard: P. Vernout, aannemer van betonwerken, te Haarlem, Raamvest 37 rood; Rechter-Com- missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. K. Hugenholtz te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de slot-uitdelingslijst is op 2 October 1953 ge ëindigd het faillissement van: De fii-ma O. Reindersma Zoon te IJmui- den, en haar vennoot O. Reindersma te IJmuiden. Wijk aan Zeeërweg 176. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. H. J. Simons te Haai-lem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn op 5 October 1953 geëindigd de failissementen van: K. Bilder, aannemer, te Aerdenhout, Dis tellaan 32. Rechtei'-Commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. Bruch te Haarlem en W. Kok, winkelier in groenten en fruit, te Haarlem, Kruisweg 33. Rechter-Commis- saris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. C. Blankevoort te Haarlem, Kruisweg 61 rood. Bij vonnis van de Arondissements-Recht- bank te Haarlem van Dinsdag 6 October 1953, is na gedaan verzet vernietigd het von nis dier Rechtbank van 22 September 1953, waarbij G. Broertjes, houthandelaar, te Bad hoevedorp, Akerdijk 101, in staat van fail lissement is verklaard, met benoeming van mr. H. Jonker te Haarlem tot curator. Van 15 tot 20 October zal in „Bellevue" in Amsterdam de vierde „Firato" worden ge houden, een tentoonstelling op het terrein van de radio, televisie en èlectronica. ADVERTENTIE dat U'n SUPER-BON vindt in het U bekende pakje Keg's koffie A. Op elke 100 pakjes bevindt zich een ruim aantal, voor zien van 10 punten. Punten zijn verpakt niet alleen in Keg's koffie, doch ook in Keg's thee, verpakte levens middelen, custard, pudding. Voor slechts 80 punten stelt U zich in het bezit van een zware badhanddoek, 70 pun ten halflinnen theedoek, 50 punten witte handdoek, 20 punten heren- of dameszak doek, 60 punten bedrukt postpapier. In elk pakje koffie A: bon 2V2 punt; in thee Boudoir: bon 1 pnt. KEG5 TH£É-KOFFI£ LONDEN (Reuter). De Britse regering heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat zfj marine- en landstrijdkrachten naar Brits Guyana heeft moeten zenden om daar de vrede en veiligheid van alle bevolkings groepen te verzekeren. Volgens een verklaring van het ministe rie van koloniën was gebleken, dat de kui perijen van communisten en hun bondge noten, van wie sommigen minister zijn, de welvaart en het goede bestuur van de kolo- nié bedreigden. Zonodig zouden verster kingen uit Groot-Brittannië naar Guyana worden gezonden. De gezonden troepen zijn „met de groot ste spoed" verscheept, aldus de verklaring. Als werd toegestaan, dat de huidige pro cessen in Guyana zich zonder belemmering ontwikkelen, zou wellicht een poging wor den ondernomen om een staat onder com munistische leiding te stichten met behulp van methoden, die in sommige andere delen van de wereld bekend zijn. Dit zou tot bloedvergieten leiden, zo werd hiex-aan toegevoegd. Een woordvoerder van het ministerie van Koloniën verklaarde, dat, reeds vóór de verkiezingen de progressieve volkspartij aan de macht brachten, bekend was, dat bepaalde leiders ver-bindingen onderhielden met de internationale communistische be weging. „Niettemin werd geen poging ge daan om te voorkomen, dat de gekozen mi- ff De conferentie te Rome, waar plaatsver vangers van de zes ministers van Buiten landse Zaken van „Klein Europa" sedert twee weken aan dc grondwet van de Euro pese politieke gemeenschap werken, heeft niet geleid tot wijziging van het Neder landse standpunt, aldus heeft het ANP in Den Haag vernomen. De voornaamste pun ten, die dit standpunt kenmerkten, zijn dc opvatting, dat een Europese politieke ge meenschap niet met succes kan worden verwezenlijkt als zij niet hand in hand gaat met een economische gemeenschap, en voorts het bezwaar tegen onmiddellijk te houden directe en algemene verkiezingen voor het parlement van de politieke ge meenschap. Recente berichten uit Roime, die de in druk wekten, dat de Nederlandse delegatie laatstgenoemd bezwaar zou hebben laten vallen en dat omtrent het systeem der ver kiezingen volledige overeenstemming zou zich ten aanzien van de verkiezingen min- voox-stelling van zaken te hebben gegeven. Weliswaar moet de Nederlandse delegatie zich ten aanzien van de verkezingen min der schrap hebben gezet dan op het stuk van de economische integratie, waaraan de Nederlandse regering veel grotere waarde hecht, maar van overeenstemming omtrent dit vraagstuk is toch nog geen sprake. De Nederlandse delegatie blijft van mening, dat een overgangsperiode van enige jaren nodig is, voordat tot directe verkiezingen voor het Europese parlement kan worden overgegaan. Daar de conferentie te Rome waarschijnlijk Donderdag zal eindigen, mag nauwelijks worden aangenomen, dat voor het uiteengaan nog overeenstemming zal worden bereikt. De Nederlandse bezwaren zullen dus opnieuw moeten worden be sproken door de zes minister van Bui tenlandse Zaken zelf, wanneer zij binnen kort in Den Haag bijeen komen. De datum voor de Haagse conferentie is nog steeds bepaald op 20 Octobex-, maar er wordt meer en meer aan getwijfeld, of aan deze datum wel zal kunnen worden vastgehou den. Het congres, dat het instituut Film en Jeugd op 16 en 17 October houdt over het onderwerp „De filmvorming van de rijpere jeugd" zal op Vrijdag 16 October om '14.15 uur geopend worden door de staatssecreta ris van volksgezondheid prof. dr. P. Mun- Haarlem 41. „Wel, wel", zei Joris, verder in de boom klimmend. gij hier ook, makkertje? Welk een ontmoeting op hoog niveau! Zijt ge bezig het uitzicht te bewonderen?" „Nee", antwoordde Panda, „ik ben bezig jou gade te slaan! Waarom liep je achter tamme Leo aan en waarom trok je die ene leeuw aan zijn staart?" „Tut, tut", knorde Joris, „wat kunnen de kleintjes toch veel vragen stellen. Wel, manneke, ik liep achter tamme Leo aan, omdat ik houd van dat lieve dier. En wat uw andere vraag betreft, als kind had ik reeds de neiging, om katten bij hun staart te pakken, hetgeen uiteraard door mijn ouders werd onderdrukt. Deze onderdrukte neiging is thans een manie geworden, die ik niet meer kon weerstaan, toen ik zoveel katachtigen bij elkaar zag en een veilige boom in de buurt wist. Ik geef toe: men mag geen leeuwtjes plagen en„Leu gens, allemaal leugens!" viel Panda hem in de rede, „Maar mij kun je niet meer van de wijs brengen. Ik weet nu precies, wat er aan de hand is. Je hebt de Blauwe Flon ker gestolen en die in Leo's staart verbor gen. Maar nu heeft tamme Leo zich bij de andere leeuwen gevoegd, die sprekend op hemMjken, zodat je niet meer weet, welke staart =je hebben moet!" nisters alle hun volgens de nieuwe grond wet toekomende bevoegdheden kregen. De gouverneur, Sir Alfred Savage, heeft alles wat in zijn macht lag gedaan om aan hun wensen tegemoet te komen en hen met tact, geduld en verdraagzaamheid er toe te bx-engen zich van hun verantwoox-delijkheid als minister te kwijten", aldus de woord voerder. De leiders van de progressieve volkspartij hadden echter hun vex-bindjngen met Mos kou versterkt en zeiden de voorkeur te geven aan de Russische leefwijze. Dr. Tsjeddi Jagan, pi-emier van Brits- Guyana en leider van de uiterst linkse „progressieve volkspartij", heeft Dinsdag aangaande de berichten over een op han den zijnde constitutionele crisis in de kolo nie verklaard: „Ik weet niet waarover men zich opwindt". In politieke kringen in Londen geloofde men Dinsdagavond, dat de Britse regering van plan is de nieuwe grondwet van Brits Guyana in te trekken. Dat is de reden, waarom een Britse kruiser met troepen aan boord op weg is naar Guyana, aldus is in gewoonlijk betrouwbare kringen verklaard. Volgens berichten uit Georgetown, de hoofdstad van Brits Guyana, is de toestand kalm en wijdt de bevolking zich aan haar normale bezigheden. In Georgetown doet een bericht de ronde, dat de vrouwen en kinderen van de Euro pese employés opdx-acht hebben gekregen Donderdag de suikex-plantages te verlaten. Er worden maatregelen genomen om hen in Georgetown een veilig onderkomen te bezorgen. Tegenspraak De voorzitter van de progressieve volks- pax-tij Burnham, die minister van onderwijs is, verklaax-de Dinsdagavond, dat de ge ruchten, als zou zijn partij plannen heb ben voor een communistische staatsgreep, volkomen ongegrond zijn. De minister sprak na een bijeenkomst van de uitvoerende raad onder voorzitter schap van de gouverneur, die door zes mi nisters van de progressieve volkspartij werd bijgewoond. Hij zei, dat de grond wettelijke situatie niet op de vergadering was besproken. Burnham zette uiteen, dat het tot stand brengen van betere voorwaarden voor de arbeidex-s het directe doel van zijn partij is. Het uiteindelijke doel is het verkrijgen van het recht tot nationale zelfbeschikking, binnen of buiten het Britse gemenebest. Hij verklaarde voorts dat zijn partij niet communistisch, doch socialistisch is. ADVERTENTIE Elk tablet Chefarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwer king van 4 wereldberoemde genees middelen. TEGfcN PUNtN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 c Terug. Tsjechoslowakije heeft, in navol-: ging van I-Iongarije, aangeboden 316 Griekse kinderen naar Griekenland te rug te zenden, zo is in kringen van hel Rode Kruis te Athene vernomen. Ver wacht wordt, dat ook Roemenië en Bul. garije zulke stappen zullen ondernemen, Overval. Vrouwen, behox-end tot de' Man Mau, hebben Maandagavond voor hel eerst een overval gepleegd. In het re- servaat van Fort Hall doodden zij drie mannen, vijf kinderen en een vróuw. De drie mannen waren leden van de burgex-wacht. Bollen. Dinsdag zijn in Canada 50.000 tul penbollen aangekomen, die de Neder landse bolienkwekers aan Ottawa heb ben geschoken uit erkentenis voor het voorjaarstulpenfestival te Ottawa. De federale districtscommissie van Ottawa ontvangt ieder jaar ook van Koningin Juliana 1.6.000 tulpenbollen, uit erken tenis voor de gastvrijheid, die zij en haar familie gedurende de tweede we reldoorlog in Canada heeft oxxdervon- den. Onderhoud. De Nederlandse minister van! Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft Dinsdag te Washington een onderhoud van een uur gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Foster Dul les, waarbij werd gesproken over kwes. ties betreffende het Verre Oosten en Europa. Na afloop van het onderhoud zei mr. Lups zeer tevreden te zijn over de wijze, waarop Dulles had gesproken over de Amerikaanse houding met be trekking tot Nederland. Staking. Viei'honderd gevangenen in de oude Regina Coeli-gevangenis in Rome hebben Dinsdag een hongerstaking van 56 uur beëindigd. De secretails van de Italiaanse minister van justitie deelde echter mede t.e geloven, dat zij binnen enkele dagen mogelijk een intensievere hongerstaking zullen beginnen. De ge vangenen willen een snelle amnestie en betere amnestievoorwaarden dan vervat in een regeringswetsontwerp, dat wacht op goedkeui-ing van het Italiaanse par lement. Paspoort. De president van de hoge auto- x-iteit van de Europese kolen- en staal gemeenschap, Jean Monnet, zal Woens dag te Luxemburg de eerste Europese doorlaatbewijzen uitreiken, waardoor leden van de hoge autoriteit, de rech ters van het gerechtshof der gemeen schap en functionarissen van de instel lingen der gemeenschap wanneer zij zich om dienstredenen moeten ver plaatsen, zich vrij in het gebied van de gemeenschap zullen kunnen bewegen. Houders ervan zullen zich voortaan nooit meer de toegang geweigerd kun nen zien tot het gebied van een land der gemeenschap. Geloof. „Ik geloof niet, dat de Sovjet- Unie thans in staat is met kans op suc ces een wereldoorlog te voeren", zo ver klaarde de Amerikaanse minister van landsverdediging, Charles Wilson, op een persconf ex-en tie te Washington. Hij vervolgde: „Ik schat, dat het nog drie jaar zal duren, voordat de Ryssén. in staat zullen zijn waterstofbommen op de Verenigde Staten te doen uitwerpen. Ik meen niet, dat de Sovjet-Unie x-eeds over een waterstofbom beschikt, die uit een vliegtuig boven de Verenigde Sta ten zou kunnen worden afgeworpen. Het is ook de vraag of zij vliegtuigen bezit, die in staat zijn met waterstof bommen naar de Verenigde Staten te vliegen. Deze af te werpen en dan te rug te keren naar hun bases". Wederkerig. Het hoofd van de pei-safde- ling van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Britse en Franse correspondenten in Moskou meegedeeld, dat zij zijn vrijgesteld van de nieuwe Russische inkomstenbelas ting. De vijf Amerikaanse correspon denten echter overhandigde hij de be lasting-formulieren omdat de Russi sche correspondenten in de V. S. even eens inkomstenoelasting moeten beta len, zulks in tegenstelling tot de Rus sische correspondenten in Engeland en Frankrijk. Op de vraag of ook andere maatregelen op basis van wederkerig heid zouden worden getroffen zoals opheffing van de censuur antwoord de de functionaris ontkennend. In het astrophysisch laboratorium van het Smithonian instituut op de berg Monte zuma in Chili bevindt zich een zwart ku busje van één centimeter hoogte, waarmee belangrijke metingen worden verricht. Door namelijk de hoeveelheid warmte te meten die deze kubus in één seconde ont vangt, wordt op .deze bergtop de zonne- constante bepaald, welk cijfer niet mag af- gletschers op het Noordelijke halfrond en enkele op het Zuidelijke worden kleiner. Zowel in Scandinavië, de Alpen, op IJs land als in Noord-Am,erika is dit duidelijk waargenomen. Voorts worden de ijsvelden op de toppen van uitgedoofde vulkanen in Centraal-Afrika, Azië, Zuid-Amerïka en op Nieuw-Zeeland voortdurend kleiner. Ook zullen velen zich herinneren dat prof. zoals bewolking, vochtigheids graad van de lucht en allerlei andere wispelturigheden, zodat dergelijke metingen moeten worden verricht in ijle lucht lagen, dus op hoge bergtop pen. Dit alles antwoord op de vraag waarom een dergelijke kubus wel met vrucht in Chili kon worden opgesteld, maar niet in het steeds wisselende klimaat van De Bilt. Overigens werken op de bergtoppen van Chili ook nog allerlei factoren die de nauwkeurigheid der waarnemingen kun nen beïnvloeden, zodat ten overvloede al les nog eens wordt omgerekend als bevond de zwarte kubus zich op de uiterste grens van onze atmosfeer. Deze breedsprakigheid is noodzakelijk om u te doen zien dat inderdaad alle voorzor gen zijn genomen voor zeer nauwkeurige registratie van de zonnewarmte. Dit is wel een eerste vereiste, want wanneer u het bedrag hoort waarmede de naar de aarde toegezonden zonnewarmte in 20 jaren is toegenomen, zult u gauw neiging hebben deze vermeerdering toe te schrijven aan onnauwkeurige waarneming. De warmte- toename sedert 1930 is namelijk slechts 1/4%! Niet een bedrag om over in verruk king te geraken? De grotere warmte die de aarde van de zon ontvangt wordt echter ook door de practijk bevestigd, althans wanneer we de moeite nemen een wat langere periode dan 20 jaar in ogenschouw te nemen. De be kende Zweedse glacioloog (kenner van gletschers)Dr. Hans Ahlmann verklaart dat het verschijnsel van de warmtetoe- ■uame begonnen is tegen het einde van de 18de eeuw en sinds 1900 een steeds sneller tempo heeft aangenomen. Vrijwel alle N -J hangenvan allerlei wisselende invloeden, ir. Broeze, de omvang van de watersnood in Februari van dit jaar voor een belangrijk deel toeschreef aan het feit dat het pool- en pakijs veel Noorderlijker is komen te liggen, waardoor de Noordioesierstormen o?;er vele honderden kilometers open water waaien, waar vroeger ijs was. In de biologische wereld is eveneens dui- I delijlc waarneembaar dat de aarde warmer j wordt. De kabeljauw waagt zich veel ver der in Noordelijke richting, zodat de- Es kimo's op Groenland thans deze vissen vangen, terwijl zij vroeger uitsluitend op robben waren aangewezen. Voorts zijn in de laatste 50 jaar ongeveer 25% van alle Europese vogelsoorten verder naar het Noorden getrokken, zodat bijvoorbeeld op IJsland sedert de laatste 15 jaar minstens 38 nieuwe vogelsoorten zijh waargenomen, terwijl sommige arctische vogels daar ver- dioenen zijn. Trouwens, het hele Noorden is aan het veranderen, zoals blijkt uit de langere groeiperiode van de bossen in Scandinavië. Voorts duiken aan de Noor delijkste boomgrens nieuwe zaailingen op, waar sinds mensenheugenis geen zaailin gen waren voortgekomen en op het cen trale plateau van IJsland is het .gehele landschap aan het veranderen. Waaruit u kunt constateren dat de 1/4 warmtetoename die sedert 20 jaar op de Montezuma werd waargenomen, aardig door de practijk wordt gedekt! Voor we afscheid nemen van de zon, moe ten ive eens trachten ons een voorstelling te maken van de hitte die zij uitstraalt. In deze gure tijd zal dat waarlijk meevallen. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2