ALLÉÉN VAN BREEMEN N. VAN BREEMEN Co Noordhollands Philharmonisch Orkest gaf gisteren zijn eerste concert Kort en bondig Heemstede krijgt een poney-club Rechtspositie Haarlems gemeentepersoneel Amsterdamse Beurs WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 TRIO VISSERS. DE LEUR, TttOLEN „'T OLDE BINNENHOFJE" Zilveren jubilaris bij Papierhandel Muys In het water door onbekend heid van de situatie Burgerlijke Stand van Haarlem Jubileum A. J. J. van Blokland Driewieler te water Ook In Heemstede weer Sociëteit voor bejaarden Rijksstraatweg voor een deel afgesloten Vinken en kepen meldden zich voor het eerst Kenneth Goodman brengt haardbrandolie bij U thuis op zo'n moderne, zindelijke manier. mfl U belt even op, de auto komt voor en een schoon vaatje haardbrandolie wordt netjes afgeleverd. Van Breemen levert er een moderne buisstandaard bij, die heel handig is in het gebruik. Geen gemors, geen gesjouw, alles wordt gedaan om hiet U gemakkelijk te maken en Uw huis schoon te houden. Ontwerpen voor nieuwe reglementen verschenen Actie van de VAS van algemeen belang „Puck" opent winterwerk Nederlandse Jeugd gemeenschap Gedenksteen in complex van „De kleine middenstander" Dixieland door H.J.G. in Minerva Theater Badminton-demonstratie Kappersconcours Onder grote belangstelling had gister avond te Haarlem het eerste concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest plaats. Het voorstellen van het herdoopte ensemble aan het publiek gebeurde zon der toespraken; alleen schreef de nieuwe voorzitter van het orkestbestuur, de heer L. Bouwman, een voorwoord in het pro grammaboekje, waarin men de nieuwe basis van het orkest omschreven vond. De oude H.O.V. is dus omgevormd tot een provinciaal orkest, dat financiële steun ge niet van 22 Noordhollandse gemeenten. Men hoopt met deze reorganisatie een hechte basis gevonden te hebben om de culturele taak van het orkest met succes te kunnen voortzetten en zo mogelijk uit breiden. Na woorden van dank aan het vroegere H.O.V.-bestuur en aan alle in stanties, die de omzetting mogelijk hebben gemaakt, besloot de heer Bouwman zijn inleiding met een betuiging van het enthousiasme en de goede moed, waarmee het concertseizoen wordt ingezet. Een krachtig Wilhelmus was daarvan het plech tige begin. Dirigent Toon Verhey gaf aan de Neder landse muze de haar toekomende plaats op dit openingsconcert. Als eerste nummer van het programma werd de Symphonische Proloog van Henk Badings uitgevoerd, in dertijd gecomponeerd in opdracht van de Wiener Philharmoniker ter gelegenheid van het eeuwfeest van dit vermaarde or kest. Het hoofdthema van dit bevattelijke en geladen werk doet sterk aan Bruckner denken, wat niet hoeft te bevreemden, ge let op de associatie met de Oostenrijkse hoofdstad. De interessante constructie heeft een boeiend verloop, alleen komt het stuk wat moeilijk tot zijn ontknoping. Het werd in fraai klankevenwicht en met spanning vertolkt door Verhey met zijn orkest op hun best. Een tweede Nederlands werk volgde: de Zes Adagio's van Willem Pijper, een van diens laatste scheppingen, waarin, hij de eenvoud betrachtte en uiteindelijk de sfeer van het koraal vond. Hierna kreeg men het Pianoconcert in A van Mozart te horen, met de jonge Ameri kaanse virtuoos Byron Janis als solist. Bij alle erkenning van de technische vaardig heid van d.eze pianist, moet gezegd wouden dat hij ons niet de indruk heeft kunnen geven rijp te zijn voor de muzikale een voud en lucide klaarte van deze compo nist. Het idee om samen te musiceren met een orkest en dan uit een zo delicate com positie als dit frisse en gevoelige concert de geest te puren van hartelijke blijheid en stille weemoed, schijnt alsnog buiten zijn gezichtspunt te liggen. Het orkest mocht dan al in staat en van zins zijn om met het werk een levensechte „Mozart" op te roepen, maar met Byron Janis was geen contact te maken. Toon Verhey demonstreerde ten slotte zijn jongste visie op de Symphonie van César Franck. Hij maakte deze aanvaard- ADVERTENT1E AUTORIJLES bij v. d. ZEE betekent R IJ B E W IJ S OKé Telef. 17355 Nauwelijks zijn de sombere berichten over het wegkwijnen van de paardensport in Haarlem en Heemstede verstorven, of er verschijnen nieuwe groene lootjes, ten teken, dat de oude stam nog niet zo dood is, als men wel wilde geloven. Door de op heffing van de Haarlemse Manege, die in de afzienbare toekomst een feit zal worden, zou slechts de Zandvoortse Duinmanege overblijven, weliswaar een fox-s bedi-ijfda* aan de top van zijn capaciteit wei-kt, maar waaraan Zuid-Kennemerland toch eigen lijk niet genoeg hooi-t te hebben. Inmiddels zijn er al berichten gekomen over een uiterst ambiteus plan voor een manege in Velsen, maar daar wordt per slot van reke ning Haarlem nog niet zoveel wijzer van. Een hippisch initiatief in een geheel nieuwe richting is thans genomen door de heer J. Wallage te Heemstede. Hij heeft „Bloemlust" aan de Herenweg in Heem stede aangekocht en van de winter zal daar een nieuw paardensportcentrum worden gesticht met stallen, overdekte rijbaan, springtuin en wat er nog meer bijhoort. Uiteraard zal de opzet vooralsnog beschei den zijn en het plan is allerminst om een op commerciële basis stoelend manege- bedrijf van te maken. Integendeel, het wordt in de eerste plaats gesticht met het oog op de jeugd, die uiteraard de kostbare paardenspox-t moeilijk zelf kan bekostigen. Het ligt in dc bedoeling van de heer Wallage om van de winter in Wales een poney-hengst en een vijftal poney-merries aan te kopen. Met dat materiaal zal verder gefokt worden, maar deze sobere en voor de jeugd uitermate geschikte paard.ies zul len de jeugd tevens hippisch wegwijs kun nen maken. De heer Wallage, die de jeugd- rijderij een bijzonder warm hart toedraagt, wil er naar Engels voorbeeld een soort pooey-club van maken, waarvan de jeug dig® leden tegen een geringe bijdrage in d» kosten te paard kunnen gaan. De initiatiefnemer heeft voorts het plan om nog een ander onderdeel van de paar densport dat voor een manege-bedrijf nau welijks rendabel is, te steunen, namelijk de jacht achter de meute. Hij wil dit doen door jonge Ierse of Engelse hunters te im portaren. Dirigent Toon Verhey met zijn orkest baar door zijn levendige impulsen en het mooie klankevenwicht, dat hij wist te be reiken. Bij het betreden van het podium had de dirigent een fraaie krans ter be groeting aan zijn lessenaar gevonden. Onder de aanwezigen op dit plechtige openingsconcert bevonden zich met het volledige nieuwe bestuur, de chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin in de provincie, jhr. mr. J. W. Roëll; bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers; dr. C. L. Walther Boer als vertegenwoordiger van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, benevens talrijke provin ciale en plaatselijke autoriteiten. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE weer terug op met Liedjes, Sketches en Parodietjes Singel 449, Amsterdam, Res. 6 3692 Nicoiaas Kroese Morgen zal er bij de firma Muys, papier handel aan de Gedempte Oude Gracht, het jubileum worden gevierd van de heer K. Cuperus, die vijfentwintig jaar bij deze firma in dienst is. De heer Cuperus, die in 1928 zijn werkzaamheden als bediende begon, heeft zich in deze kwart eeuw gelei delijk opgewerkt tot bedrijfsleider. In 1936 werd hij benoemd tot chef. De heer Cuperus, die reeds de derde generatie Muys mee maakt, heeft maar liefst zeven verbouwin gen van het bedrijf meegemaakt, waarin hij zelf een groot aandeel had. Zo weet hij nog af van het bestaan van de tuin met kerse bomen, daar waar nu een belangrijk nieuw gedeelte van het gebouw staat. De heer Cu- pei-us kwam in dienst twee jaar, nadat de firma Muys, die sinds 1887 in de Franken- straat gevestigd was, naar de Gedempte Oude Gracht verhuisde. Er wordt Donderdagmorgen van 10 tot 12 uur receptie gehouden bij „Brinkmann". Een twee en dertigjarige bakker uit Alk maar, die onbekend was met de situatie op de Koudenhorn is in de afgelopen nacht om halfeen op het Donkere Spaarne in het wa ter gei-eden. Hij reed in zuideliike richting en meende bij de hoek van de Koudenhorn niet links af, maar recht door te moeten rijden. Hij viel in het water en is door om standers op het droge gebracht. In het bureau van politie heeft men hem van droge kleren voorzien. HAARLEM, 6 October 1953. ONDERTROUWD: 6 Oct.: K. van dei- Toorn en E. P. Oosterhuis: J. G. Morseld en L. J. van der Laan; A. J. Schelvis en C. M. Brandsen; J. Mandemaker en A. Slagter; N. A. Kuenen en E. J. M. de Reus. BEVALLEN van een zoon: 3 Oct.: N. Bak ker-Hoek; 5 Oct.: P. J. Lek-Verhage; M. C. Strik-Scholtz; W. H. Gabriëls-Schmidt. BEVALLEN van een dochter: 4 Oct.: C. A. Lapgemeijer-Karskens; 5 Oct.: N. G Mor- lang—Baarslag; 6 Oct.: M. G. van Dalen- Zijlstra. OVERLEDEN: 4 Oct.: B J. Piët-Bierboom, 75 j., Wagenweg; A. M. de Marez Oijens, 77 j., Beelslaan: J. A. Brouwer. 65 j., Bosch en Hovenstraat; L. A. Dronkers, 88 j„ Voorhout straat; 5 Oct.: A. H. Rührup, 9 m„ Pegasus- straat. Donderdag 15 October hoopt de heer A. J. J. van Blokland, Saracenenstraat 19, de dag te vieren, dat hij veertig jaar werkzaam is bij Kremers Koffie- en Theehandel. Toen hij als jongste bediende in dienst kwam was de zaak gevestigd in de Zijlstraat. In de loop der jaren is het bedrijf uitgegroeid tot een groothandel. De jubilaris is chef van het magazijn en verantwoordelijk voor het gereed maken van de orders voor de vele klanten. Een vijftienjarige timmermansknecht week Dinsdagmiddag om tien voor twee op de Nieuwe Gracht met zijn driewieler, beladen met elf planken, uit voor een hem passe rende vrachtauto. Het rechter voorwiel van de driewieler raakte de trottoirband, waar door de jongen de macht over het stuur verloor. Door de schok kreeg hij enkele planken tegen zijn borst en daarna viel hij. De driewieler reed het water in. De tim mermansknecht is per ziekenauto naar de Mariastichting vervóerd, waar bleek, dat een rib was gekneusd. De eigenaar heeft de driewieler uit het water gehaald. Voor de vierde keer sinds de oprichting in 1950 werd in het Protestants Jeugdhuis aan de Haven Dinsdagmiddag de sociëteit geopend, welke door de U.V.V. ten behoeve van de Heemsteedse Ouden van Dagen is ingericht. Het is een ruim lokaal, gezellig aangekleed, waar de bejaarden zich twee maal per week, namelijk Dinsdag- en Don derdagmiddag van twee tot vijf uur, in een vertrouwde sfeer met kaartspel, domino of handwerken aangenaam kunnen bezig houden. Het lidmaatschap bedraagt slechts twintig cent per maand, terwijl het U.V.V. daarbij voor vijf cent een kop thee en voor zes cent een kop koffie beschikbaar stelt. Zij die met deze sociëteit willen kennis maken, kunnen hier eenmaal een gratis bezoek komen afleggen. De heropening geschiedde door de leid ster van de sociëteit, mevrouw L. C. Vol- kers-Terstall, die verklaarde het bijzonder prettig te vinden, dat zij naast de vele oude leden, ook enige nieuwe gezichten mocht ontdekken. Zij moest bekennen nog niet te weten, in welke lokaliteit de socië teit het volgend jaar zou worden gehouden, doch verzekerde, dat de U.V.V. deze gele genheid onder alle omstandigheden wenst voort te zetten. Ten slotte sprak mevrouw Volkers de wens uit, dat de prettige sfeer van de vorige jaren gehandhaafd mocht blijven. Hierna sprak de heer J. Poen Jz., voor zitter van de afdeling Heemstede van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen enige woorden van dank voor de inspan ning, die de U.V.V. zich steeds getroost, de bejaarden dit gezellige onderkomen te ver schaffen. Wegens de rioleringswerkzaamheden aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord is het verkeer van Zuid naar Noord voor een ge deelte afgesloten. De werkzaamheden zul len ongeveer vijf weken duren. Het verkeer wordt omgelegd via Flores straat, Ternatestraat, Spaarnhovenstraat, echter behalve op Donderdagen als in de Floresstraat de weekmarkt wordt gehouden. Dan wordt de route Floresstraat, Timor- straat, Obistraat en Ternatestraat. De vogeltrek ADVERTENTIE Het rapport van de Vogel werkgroep Haarlem over de waarnemingen van de post Bloemendaalse strand tussen 7 en 8 uur vanmorgen luidt: Nog steeds is er een zwakke trek van graspiepers merkbaar. Zeventig van deze soort trokken voorbij. Ook de trek van koperwieken houdt nog aan. Een honderd tal werd waarge nomen. Gisteren was er een massale trek van koper wieken langs de binnenduinrand, want behalve de reeks vermeide waarnemingen van de Militairen- weg (3500 in een half uur) werden er tussen 10 en 11 uur van het Aerdenhoutse kopje af vierhonderd doortrekkers geteld. Vandaag passeerden voor het eerst vinken en kepen dé post Het waren echter nog slechts vijfendertig dieren. De keep is een vinkachtige vogel, die hoog Noordelijk in Eurazië broedt, in naald- en berkenbossen en in gematigde streken overwintert. Vier Jan van Genten vlogen boven zee over. De Jan van Gent is de grootste Ne derlandse zeevogel, met een vleugelwijdte van twee meter. Hij is een broedvogel van de Noord-Atlantische kusten, voorname lijk in Schotland op de rotseilanden. Op Donderdag 15 October wordt het orgel van Cavaillé Coll in de gemeente lijke Concertzaal te Haarlem bespeeld door de in Amerika zeer hoog aange schreven staande or ganist Kenneth Good man, die ook als be geleider van de zan geres Marion Ander son de aandacht trok. Hij won eerste prij zen aan drie univer siteiten en kreeg een beurs om te Parijs, bij Marcel Dupré, zijn studies te vol tooien. Voordien had hij reeds recitals ge geven op de wereld tentoonstelling van 1939 in New York. Van zijn vijftiende jaar af is Kenneth Goodinan koorleider en organist aan een ier grote kerken van Philadelphia; voorts kent men hem als componist. Na anderhalf jaar van intensieve voor bereiding is thans het ontwerp-ambteixa- renreglement voor het Haarlemse gemeen tepersoneel verschenen. Tevens verscheen het ontwerp-reglement voor de arbeidscontractanten, een nieuwe wachtgeldregeling en een reglement voor het Georganiseerd overleg. Deze vier stukken, die dus de rechts positie van het gemeentepersoneel opnieuw regelen, zijn aan de raadsleden toege zonden. Volgende week Donderdag zullen deze ontwerpen in de afdelingen worden behandeld. De Commissie ad hoe, welke zich zo lang en diep gaand met de rechtspositie van het gemeentepersoneel heeft bezig gehouden, was samengesteld uit leden van jle Com missie voor liet Georganiseerd Overleg on der voorzitterschap van wethouder W. C. Bakker. Alweer een halve week is de actie van de Vereniging voor Alcoholbestrijding bij Snelverkeer, die duurt tot en met Zater dag 10 October, in Haarlem en omstreken aan de gang". Iedere passant van het Hout plein heeft daar een autowrak gezien, dat de gedachte, die achter het werk van de V.A.S. staat, wel zeer scherp op de voor grond stelt. In verband met deze actie is nog het een en ander te vermelden. Het aantal verkeersongevallen, dat ieder jaar in ons land plaatsvindt is een pro bleem, waaraan verschillende verenigingen en tal van deskundigen op allerlei gebied aandacht schenken. Hoewel het aantal ver keersongevallen, tengevolge van drankge bruik in vex'houding tot het totaal aantal verkeersongevallen gering is, moet toch worden opgemerkt, dat door deze oorzaak jaarlijks vijftien mensen het leven verlie zen. Bovendien worden gemiddeld vier- hondei-d personen zwaar of licht gewond en de materiële schade bedraagt gemiddeld ongeveer twee millioen gulden. Het rijden „onder invloed" heeft nog andere gevol gen, zoals het krijgen van een proces ver baal voor overtreding van de "Wegenver keerswet, dood door schuld en het toe brengen van lichamelijk letsel, met als ge volg: gevangenisstraf, boete, intrekking van het rijbewijs voor een bepaalde tijd of in beslagneming van het motorvoertuig. Van de 6112 verooi-delingen wegens overtreding van de Wegenverkeerswet in 1952 kwamen niet minder dan 5004, dat is 81 procent, op rekening van alcoholgebruik. Tot de ver- oordeeelden behoorden niet alleen bestuur ders van motorvoertuigen, maar ook brom fietsers en wielrijders. Dit, om nog even de actie van de V.A.S. onder de aandacht van het publiek te brengen. Zij is in het belang van de veiligheid op de weg. Op Woensdag 14 October 1953 zal het winterwerk van het district Haarlem der Nederlandse Jeugdgemeenschap worden geopend met twee toneelvoorstellingen in de Stadsschouwbui-g te Haarlem, gegeven door de toneelgroep „Puck", toneelgroep van en voor jonge mensen. 's Middags wordt gespeeld „Het geheim van de Prins" door Cas Baas. Deze voor stelling is voor jeugdleden tot dertien jaar. 's Avonds wordt opgevoerd: „De schel menstreken van Scapin", klucht in drie bedrijven door Molière, regie en vertaling Ton Lutz. Deze voorstelling is alleen toe gankelijk voor de jeugdleden boven 13 jaar. De colleges van Burgemeester en Wet houders van Haarlem en Heemstede be richtten reeds, dat zij vertegenwoordigd zullen zijn. Ook de Deken van Haarlem heeft de uitnodiging aanvaard. Vele leiding gevende figuren uit de jeugdbeweging zul len deze avond de gast zijn van de Neder landse Jeugdgemeenschap. De aftredende Nederlandse marine-attaché te Washington, schout bij nacht jhr. H. A. van Foreest, is ingang van 15 October bevorderd tot vice-admiraal. De stichting „De kleine middenstander" te Haarlem hield gisteravond in „Brink mann" een druk bezochte en geanimeerde vergadering met de leden naar aanleiding van de aanstaande bouw van het derde, vierde en vijfde complex woningen. De bedoeling is dat het derde blok, even als het eerste en tweede, aan de de Noord zijde van de Hectorstraat wordt gebouwd; het vierde zal aan een zijstraat van de Hectorstraat parallel aan de Planetenlaan achter de Fuhrhopschool verrijzen, terwijl het vijfde tenslotte eveneens aan een zij straat, maar dan parallel aan de Anthony Fokkerlaan, wordt gezet. Uit de vergadering zijn stemmen opge gaan om in het derde blok een gedenksteen te metselen. Het is de bedoeling dat dit ge beurt door de initiatiefnemer van „De kleine middenstander", de heer J. W. Th. Fibbe. De vergadering ging accoord met het voor stel reeds tijdens de bouw te beginnen met de financiering van de aanleg van de ge meenschappelijke tuin. In het Minervatheater te Heemstede hield de Haarlemse Jazzclub gisteravond een bijeenkomst, waarvoor als gewoonlijk een grote belangstelling bestond. Vorige avonden met een muzikaal karakter zijn in het Minerva Theater succesrijk geble ken, zodat de H.J.C. ze kan voortzetten. Voor de wijze waarop zo'n avond wordt in gekleed, voor de ernst waarmee de muziek gespeeld wordt, kan men waardering heb ben. Het optreden van het H.J.C.-huis- orkest, de Jig Rhythm Club onder leiding van John Easton, leidde de bijeenkomst in met een serie dixieland-nummers van goe de kwaliteit. De leden van deze afdeling der H.J.C. hebben kennelijk rekening ge houden met de mogelijkheid, dat er per sonen in de zaal zouden zitten, die over dixieland nog steeds denken als een ram melmuziek zonder ruggegraat, want zij hebben een aardig idee uitgewerkt om de instrumenten individueel hun partij te laten spelen op deze avond. Geen derge nen, die op deze bijeenkomst aanwezig waren, zal nu nog kunnen zeggen, dat de vrijheid bij het spelen van deze vorm van muziek onbeperkt is. De lichte ironie, waarmee de leden dezer groep hierbij tegenover hun clubleden stonden, bewijst wel de ernst van hun opvattingen. Na dit optreden werden een korte teken film met een muzikaal karakter en een korte film over Stéphane Grapelly de be kende hot-violist, vertoond in een quintet, bijgestaan door de pianist George Shearing, de slagwerker Ray Ellington, de guitarist Dave Goldberg en de bassist Coleridge Goode. De hoofdfilm „Birth of the Blues" ver telde op een nogal conventionele wijze over het ontstaan en terreinwinning van deze jazz-vorm, met in de hoofdrollen Bing Crosby en de trombonist Jack Teagai'den. In het Krelagehuis in Haarlem werd Dins dagavond het Badmintonseizoen van de Bad mintonclub „Duinwijck" rrret een demon stratie-avond geopend. De sterkste spelers van „Duinwijck", de heren The Djien Gie, E. P. Titihei-u en de Nederlandse kampioenen gemengd, dubbel, mevr. E. Robbé en de heer L. Verhoef, speel den enige demonstratiepartijen. Slotkoers gisteren 3-3% Nederl.'47 98% A.K.U 172% 204% Philips Gloeil. 172 Kon. Petroleum 314% A'dam Rubber 91% Holl. Amer. Lijn 131% N. Scheepv. Unie 127% H.V.A 106% 94 Amsterd. Bank 170% Ned. Handel Mij. 156 Rotterd. Bank 167% Twentsche Bank 164% Anaconda Copper 30®/io Bethlehem Steel 46 Republic Steel 43% Shell Union 69% 19l5/i8 34% koersen 98% 172% 204% 171% 312% 90 131% 127% 105 94 170% 155% 167% 164% 30% 45% 43 70% 19% 34% BINNENLAND Te Amsterdam is in de raadszaal van het stadhuis het Vondelpark officieel overge dragen aan de gemeente Amsterdam door de „Vereniging tot Aanleg van een Rij- en Wandelpark". De begrafenis van prof. dr. P. A. Diepen horst geschiedt Vrijdag om halfeen te Epe. Voordien wordt een rouwdienst gehouden op „De Epenhorst". De Nederlandse Aardoliemaatschappij heeft pompproeven genomen in een boring ten Oosten van Zweelo (Drente), waar op een diepte van 840 meter een dunne olievoeren- de laag is aangetroffen. De eerste resultaten van deze productieproef wekken vooralsnog geen gunstige verwachtingen. De zestigjarige weduwe D. van de Hamer- Helmink te Winterswijk is dood in haar woonkamer aangetroffen. Zij was door ko lendampvergiftiging om het leven gekomen. Toen de melkboer geen gehoor kreeg, in formeerde hij bij de familie B„ bij wie me vrouw Van de Hamer inwoonde. Men trof haar toen in de woonkamer aan, liggende naast haar stoel. De haard was nog aan en het licht in de kamer brandde. Uit het inge steld onderzoek is gebleken, dat roet, dat zich in de schoorsteen had aangezet, in de pijp was gevallen, waardoor deze verstopt raakte. Bovendien had de vrouw de haard afgesloten, waardoor zich de kolendamp had ontwikkeld. Zaterdagmiddag zal bij de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te Vlis- smgen een vrachtschip te water worden ge laten, dat gebouwd werd in opdracht van de „Transmaschimport" te Moskou. De doop plechtigheid zal worden verricht door me vrouw R. E. Kirsanova, echtgenote van de ambassadeur der Sovjet-Unie in Nederland. Negen maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, is geëist tegen een 54- jarige inwoonster van Renkum, die in acht jaar tijds van verschillende ingezetenen to taal ruim vierduizend gulden had gestolen. Onder meer had zij van een oorlogsweduwe f 2000.— weggenomen. Vertegenwoordigers van de Provinciale Waterstaat en van gemeentebesturen in West-Brabant hebben besloten op de dijken van Noord-West Brabant een groot aantal huisjes te bouwen, waarin een telefoontoe stel en een radiozender zullen worden ge plaatst. De huisjes zulleh worden betrokken als er gevaar voor dijkdoorbraak bestaat. Dinsdagmiddag heeft minister Mansholt de nieuwbouw en de verbouwing van de oude behuizing van het te Leiden gevestigde Rijkszuivelstation officieel geopend. In zijn rede zei hij onder meer dat over niet al te lange tijd zal worden overgegaan tot het uitbetalen aan de boeren van kwaliteitsprij zen voor melk in plaats van de thans gel dende standaardprijzen. Vier maanden gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering is geëist tegen de arbeider M. B. uit Renkum, wie ten laste was gelegd dat hij achttien Ambonezen had opgelicht. Hij had hun verteld, dat een feestcommissie een bustocht zou organiseren, waaraan ook zij konden deelnemen. Onder dit voorwendsel had hij negen gulden weten te incasseren, welk bedrag hij in eigen zak had gestoken. De weekstaat van de Nederlandsche Bank bevat slechts weinig opvallende verande ringen. De goudvoorraad is in geringe mate gestegen, namelijk van f 2725 millioen tot f 2737 millioen. De deviezenreserve is zo goed als onveranderd gebleven op f 1557,8 mil lioen. De banbiljettenomloop is gestegen tot f 3161 millioen, tegen vorige week f 3152 millioen. De Nederlandse Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke Nationaliteit te Am sterdam, welke het beheer voert over het hospitaalkerkschip „De Hoop", heeft beslo ten het ontwerp van het nieuwe hospitaal kerkschip te laten onderzoeken door prof. ir. J. W. Bonebakker, hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Het onderzoek zal vooral de stabiliteit en zeewaardigheid van het schip bij slecht weer betreffen. Op het spoorwegemplacement Rietlanden te Amsterdam is gisteravond een rangeer der, die pas twee dagen in dienst was, met zijn linkerarm tussen de buffers van twee wagons gekomen. De arm wei-d ernstig ge kneusd. De rangeerder is in een ziekenhuis opgenomen. Voor de brug over de Oude Maas in Rot terdam is de tweede pijler geplaatst. De brug zal ruim 500 meter lang worden en op negen pijlers rusten. Voor de plaatsing van deze pijlers volgt men een nieuwe methode. In de Waalhaven worden casco's van gewa pend beton gebouwd. Deze worden gesleept over vooraf in de bodem geheide palen, tot zinken gebracht, afgesteld en volgestort met beton. In het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is een 64-jarige P.T.T.-ambtenaar overleden na te zijn aangereden door een vrachtauto. Hij stond met zijn bakfiets voor het rode stoplicht te wachten in de Bilderdijkstraat toen hij van achteren werd aangereden door een vrachtauto, waarvan de remmen wei gerden. Dinsdag is in de haven van Amsterdam het vier iuizendste zeeschip van dit jaar aan gekomen, het m.s. „Agamemnon" van de K.N.S.M., komende van West-Indië. Verleden jaar kwam pas op 13 November het vier- duizendste schip in Amsterdam. De scheep vaartbeweging van de haven van Amsterdam vertoont, vergeleken met vorig jaar, een stijging met ongeveer 16 percent, zowel wat het aantal schepen als wat de tonnage betreft. De netto bolenprodnctie van de N.V. maatschapDij tot exploitatie van de Oranje Nassau-mijnen te Heerlen heeft in 1952 be dragen 2.654.000 ton of 9,1 procent meer dan in 1951. Een volledige bezetting van het ondergrondse bedrijf werd niet bereikt. Het percentage der mechanisch gewonnen pro ductie steeg van 12,6 tot 25,2. HAARLEM EN OMGEVING Het programma van het beiaardconcert door de beiaardier A. Peters op Vrijdag van 11.30 uur tot 12.30 uur, luidt als volgt: 1. a. Menuet in Es van W. A. Mozart; b. An dante, Fiocco; c. Gigue, Fr. Couperin. 2. a. Liedeke van de minne, S. Abramsz.; b. Van 't Schippertje, J. Paardekoper; c. Klokke Roelant, J. Destoop; d. Speldewerksterslied, F Hullebroek. 3. Sonatine III, Latour. 4 a. Gavotte, W. de Fesch; b. Gavotte. J. S. Bach. 5. Pastourelles. 6. Sonatina, P. Gilson. Het eerste elftal van de Haarlemse Politie Sportvereniging speelde Dinsdag voor de competitie tweede klas van de Politie Sport bond tegen Politie te Water, Amsterdam, en won met 5-0. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer W. Heijbroek, Aerden- hout en voor het semi-artsexamen de heer J. van der Sl-uys Veer, Haarlem. Als advocaat en procureur bij de Arron dissementsrechtbank te Haarlem werd giste ren beëdigd: mr. T. Koopmans, wonende te Amsterdam, kantoorhoudende te Haarlem aan de Zijlstraat no. 47 rood. In gebouw „Cultura" is een aantal kap pers op uitnodiging van de afdeling Haar lem van de R.K. T.O.C. bijeen gekomen om deel te nemen aan een concours. Ondanks het feit, dat het aantal deelnemers minder was dan vorig jaar is het concours toch ge slaagd. Evenals verleden jaar behaalde de heer A. Goossens te Haarlem de eerste prijs- tweede werd P. J. Winterink, Halfweg, derde Kriebel, vierde W. Stevenhaagen en vijfde J. Giesberts.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7