Delegatie uit Brits-Guy ana naar Londen en eventueel New York? Economische sectie besprak economisch rapport Men eet, men slaapt en alles loopt op rolletjes Eisenhower: Sovjet-Unie bij machte atoomaanval op V.S. te doen en ik weet Waarom! Schous Krachtige acties in Kenya Kathleen Ferrier overleden Europees Congres Britse troepen aan land gegaan Nieuwe nota der V.S. aan Noordelijken Europese jeugd gaat demonstreren VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 ROXY is de enige Amerikaanse sigaret die blijft bevallen. Geen andere sigaret is zo geurig en zo zacht voor de keel als ROXY. Je hoort dan ook alom: Juist Uw kleuter vraagt een k w a I i t e i t s kledingstuk Impressies aan boord van „Dr. Damme" Aanrijding met dodelijk gevolg op Sloterweg Groeten voor militairen overzee Generaal Gruenther naar Nederland Jubileum-bazar aan de Gedempte Oude Gracht Drie bruiklenen in Huis van Looy Autobus reed tegen auto: een ernstig gewonde „Model rijden" Amster damse tram geëindigd ADVERTENTIE SNOVV-SUITS JACKS HOUTJE-TOUWTJE REGENJASJES met speciale voering TEDDY JASJES TEDDY JACKS TRAININGSPAKKEN in diverse kleuren WANTJES - SJAWLS HANDSCHOENTJES achter de oude St. Bavo Oude Groenmarkt no. 1614, Haarlem Tel. K 2500 - 1126G NAIROBI (Reuter) De regering van Kenya heeft order gegeven zeven inheemse wijken van de hoofdstad met prikkeldraad af te zetten. De bedoeling is, op deze wijze controle uit te oefenen op de 60.000 in heemsen in Nairobi. In het gebied van Fort Hall hebben vei ligheidstroepen Woensdag slag geleverd tegen een groep van ongeveer 100 leden van de Mau Mau, 45 inheemsen werden ge dood en 20 gevangen genomen, Leden van de groep, onder wie vrouwen, hadden de dag tevoren vier Kikoejoes van de burger wacht, vier kinderen een vrouw vermoord. De leider van de bende wist met zijn lijfwacht te ontkomen. De achtervolging van de resten der bende wordt voortgezet. In Nairobi is bekend gemaakt, dat se dert verleden week de zuiveringsactie in de stad begon, dagelijks naar raming 500 inheemsen zijn ondervraagd. Gemiddeld werden 100 tot 150 van hen onmiddellijk vrijgelaten. De rest is onder arrest ge plaatst, meestal wegens kleine overtre dingen. De politie heeft Donderdagavond in het hartje van Nairobi een overval gedaan tij dens een plechtigheid, waarbij nieuwe le den van de Mau-Mau werden ingezworen. 21 aanhangers van de Mau-Mau werden gearresteerd. Donderdagmiddag is op de Sloterweg in Amsterdam een 69-jarige wielrijder, die uit de richting Sloten komende met een bocht de rijweg overstak, door een bestel auto aangereden en tien meter meege sleurd. De man werd ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd, waar hij spoedig overleed. passagiers van de „Damme", vol goede moed na een soms wat minder plezierige vlucht van Rome naar Bagdad zongen luidkeels „Hup Holland hup". Ik geloof niet, dat de leeuw ditmaal in zijn hemdje zal staan, want onze positie lijkt gunstig. De „Damme" heeft het met zijn thans weer vrolijke inhoud anders aardig te ver duren gehad. Het was vrij boos weer, zo boos zelfs, dat de passagiers „verzegeld" in hun stoelen moesten slapen. Dat wil zeg gen, om veiligheidsredenen moesten de riemen vast. De meesten sliepen echter vredig, al werden ze zo nu en dan wakker geschud. Tijdens het laatste deel van de reis naar Bagdad gingen de lichten uit en zo moest ik bij een zaklantaarntje werken. De „Damme" zocht zijn weg over zee en land met vlieger Aarts op de bok. Aan boord was het vrij fris, zodat we onder dekens lagen. Gezagvoerder Kooper en derde offi cier Noomen sliepen vredig. En onze jarige „papieren piloot" Visser maar stralen. Niet om zichzelf, maar om het feit, dat we tot dusver op de „Hastings" voor lagen. Canberra uit de race De Canberra van luitenant-kolonel Cu ming van de Australische luchtmacht is. naar Reuter meldt, uit de race genomen. Bij de landing van het toestel op de Cocos- ciianden sprong de band van een der wie len. De schade kon niet tijdig worden her steld. Winst voor K.L.M. Met het traject LondenKarachi achter de rug heeft de „dr. ir. M. H. Damme" dank zij de efficiënte grondbedieningen en het daaruit resulterende korte oponthoud bij de tussenlandingen niet minder dan zes uur winst geboekt, op de handicap. Of de „Viscount" winst heeft geboekt is nog niet bekend. Mocht dit niet het geval zijn, dan bete kent dit dus dat de „Viscount" niet 44 uur eei'der in Christchurch zal moeten aanko men »m op de eerste prijs beslag te leggen doch 50 uur. De winst op het van tevoren door de K.L.M. vastgelegde tijdschema bedroeg in Karachi 1 uur en 48 min. Ook de Hastings heeft enige winst op de handicap geboekt. Bij het vertrek uit Shaibah bedroeg deze winst 1 uur en 17 min. Even voor het vertrek near Chris'church: op London Airport staat dr. Plesman, pre sident-directeur van de K.L.M. te praten met gezagvoerder Kooper en enige andere bemanningsleden. De Engelse zangeres Kathleen Ferrier is Donderdag in een Londens ziekenhuis overleden. Zij bereikte de leeftijd van 41 jaar. Kathleen Ferrier, een van de beste altzangeressen ter wereld, was verschei dene maanden ziek geweest. Zij is aanvankelijk als telefoniste werk zaam geweest en maakte haar opera debuut pas in 1946 en wel in de titelrol van „De schending van Lucretia" van Ben jamin Britten, waarvan een opvoering te Gly-ndebourne in Zuid-Engeland werd ge geven. Mej. Ferrier had toen slechts zes jaar zangles gehad. Een jaar na-dien was haar faam internationaal gevestigd. Zij trad in 1947. met buitengewoon succes, op in Wenen, Salzburg, Milaan en Amster dam. In de daarop volgende jaren maakte Kathleen Ferrier een tournée door de Ver enigde Staten. In het Holland Festival zong zij twee keer in travestie de titelrol in „Orfeo" van Gluck. Vier maanden geleden werd haar een van de hoogste onderscheidingen verleend, die het muziekleven kent, namelijk de gou den. médaille van de Britse Koninklijke Philharrnonische Vereniging. Deze was te voren aan musici van wereldnaam als Brahms, Kreisler. Sibelius en Toscanini toegekend. In December, Januari en Februari' kun nen radio-groeten aan militairen overzee worden gezonden welke zich bevinden in Indonesië, op Nieuw Guinea, in de Antil len, in Suriname en in Korea. Deze'groe ten moeten door familieleden worden uit gesproken. Het doen voorlezen zal niet mogelijk zijn. Belanghebbenden dienen zich vóór 15 November schriftelijk op te geven, hetzij bij de Marine-voorlichtings dienst, Koninginnegracht 12, Den Haag, of indien het militairen van land- en lucht macht betreft, tot de Leger-Voorlichtings- dienst, Bazarstraat 7 Den Haag. In een van de zalen van de sociëteit „De Witte" is vanmorgen de gisteravond begonnen zitting van de economische sec tie van het tweede congres van de Europe se beweging in Den Haag hervat, waarbij men zich dadelijk aan een ontwerp-reso- lutie zette, die door de rapporteur, mr. P. A. Blaisse, is opgesteld. De resolutie erkent de noodzakelijkheid van de instelling van een gemeenschappelijke markt en wijst de mogelijkheid af, dat men een supra-natio- nale autoriteit geen economische bevoegd heid zou toekennen. Van de gemeenschappelijke markt wordt de volgende karakterisering gegeven: het bestaan van bepaalde juridische normen, zoals het tegengaan van discriminatie en het verbod van subsidies, een gemeen schappelijke economische politiek en de schepping van supra-nationale organen. De ontwerp-resolutie betreurt het artikel, be treffende de economische eenwording in het door de vergadering ad hoe opgestelde statuut omdat dit neerkomt op ten minste vijf jaar uitstel van de gemeenschappelijke markt. De Engelsman Sir Cecil Kirsch, legde de nadruk op het herstel van de vrije omwisselbaarheid der valuta binnen de zes landen van „Klein Europa", die verdere integratie met de zestien landen (van de Raad van Europa) uiteindelijk zal vereen voudigen. Een vraag van Nederlandse zijde of men voor de gemeenschappelijke markt wel supranationale organen nodig heeft, kreeg een vinnig antwoord van de Italiaan se gedelegeerde Catalano, die lid is van de Hoge Autoriteit van de K.S.G. en die zei, dat het functionneren van deze instelling ook al zo moeilijk gaat door haar beperkte bevoegdheden. Als we niet spoedig vol komen integratie krijgen met een supra nationaal gezag, dan zullen de bestaande President Eisenhower heeft Donderdag te Washington op zijn persconferentie ver klaard, dat de Sovjet-Unie nu in staat is een aanval met atoomwapens uit te voeren op de V.S. en dat dit vermogen in de toe komst zal toenemen. Deze ontwikkeling was volgens hem geen verrassing. De president voegde hieraan toe, dat de Sovjets nu een voorrahd atoomwapens van het conventionele type bezitten. De krach tige ontploffing in de Sovjet-Unie op 12 Augustus j.l. werd evenwel teweeg ge bracht door een wapen of een voorloper van een wapen, dat veel krachtiger is dan het conventionele type. Over de Amerikaanse atoomwapens wil de Eisenhower slechts zeggen, dat de voor raad „groot en gestadig groeiend" is en verschillende types voor speciale doelein den omvat. Stevenson's bezoek Desgevraagd deelde president Eisen hower mede, dat Stevenson, de leider van de democraten, hem verleden week ver scheidene manieren had voorgesteld, waar op de V.S. alle landen zouden kunnen ver zekeren, dat zij bereid zijn met de Sovjet- Unie een niet-aanvalsverdrag aan te gaan. Hij had Stevenson daarop meegedeeld, dat het ministerie van Buitenlandse zaken alle methoden om te komen tot vermindering van de spanning in de wereld bestudeerde en dat het ministerie zeker een nadere uiteenzetting van Stevensons denkbeelden op prijs zou stellen. Op een ^raag wat hij dacht van berich ten volgens welke Churchill mogelijk een bezoek zou brengen aan Moskou voor be sprekingen met Malenkov zei Eisenhower, dat hij niets van een dergelijk voornemen had vernomen. Hij had de kwestie niet be studeerd en kon geen commentaar leveren. Naar Canada Voorts deelde president Eisenhower mede, dat hij tussen 13 en 15 November op verzoek van de Canadese regering een be zoek zou brengen aan Ottawa. Het zou een zuiver beleefdheidsbezoek zijn, doch Eisen hower verwachtte, dat hij zou worden uit genodigd op 14 November een verenigde zitting van het Canadese parlement toe te spreken. Op 15, 16 en 17 October zullen te Brus sel West-Europese ministers van verkeer samenkomen. Minister Algera zal deze con ferentie bijwonen. Het vliegtuig, waarmee hij en dr. Drees uit Zuid-Afrika terugkeren, zal op 14 October een tussenlanding in Brussel maken. organen ook steeds minder bereiken. Een Franse industrieel, De Rouville, drong aan op zakelijke objectiviteit bij de beoordeling van de resolutie. Hij betreurde het dat de zaken meestal politiek worden beoordeeld. Het rapport van mr. Blaisse werd door hem toegejuicht. De zitting van de economische sectie duurt voort. De ontwerp-resolutie, die de politieke commissie van het congx-es bij de Zaterdag te houden plenaire vergadering zal indie nen, geeft uiting aan de overtuiging, dat „het uur voor de Europese landen geko men is waarop zij zekere souvereine rech ten moeten overdragen, aan een gemeen schappelijke macht, teneinde hun hulp bronnen te coördineren en te ontwikke len". „Dé volken van Europa" aldus deze resolutie" verlangen een spoedige vorming van een Europees politiek gezag, omdat hun leven in de verouderde vorm van nationale souvereiniteiten niet normaal meer kan worden genoemd". De resolutie legt de na druk op het Duitse probleem, dat slechts in Europese eenheid kan worden opgelost, wanneer Duitsland voor het Westen be houden wil blijven. Een Europese eenheid wordt een beslissende factor voor de we reldvrede genoemd. De resolutie dringt aan op ratificatie van het EVG-verdrag en op de totstandkoming van de zich thans in gevaar bevindende Europese Grond wet. Generaal A. Gruenther, opperbevelheb ber der Atlantische strijdkrachten in Europa, zal vergezeld door brigade-géne raal B. M. P. van Griethuysen, hoofd van de Nederlandse liaison missie bij SHAPE, op 14 en 15 October een bezoek aan Neder land brengen. Elk jaar in October organiseert Wijk I der Nederlands Hervormde Gemeente een bazar in zijn Wijkgebouw ten bate van ziekenzorg, jeugdwerk, gezinszorg, enzovoort. Deze ver slinden in toenemende mae geld, maar hèt is voor de wijkbewoners een vreugde de han den inéén te slaan om dit prachtige werk tot bloei te brengen. Voor de vijf-en-twintigste maal opende ds. Waardenburg de bazar en regelde mejuffrouw H. Knottenbelt de plaats der medewerkenden. Weer zette de middenstand de kroon op het werk door royale giften en medewerking. De jubileum-bazar toont een frisse opzet. In de bovenzaal dwaalt men lands de „Qud- Hollandse Taveerne" met schutters en dien sters, langs de Staalmeesters, langs Sneeuw witje en haar bruidsstoet, waarin hazen, vo gels en eekhoorns zich mengen, langs Klein Duimpje met de Reus. Ongelooflijk goed zijn al deze personen door de heer en mevrouw VogelDuin getroffen. Beneden vindt men versterking van de in wendige mens: een ruime keuze uit dranken en gebak, de kans om warme appelbeignets voor huisgenoten mee te nemen, pittige hap jes tegen gereduceerde prijzen. Voorts kan men zijn hart ophalen aan mo derne sierkunst-artikelen, rotanrekjes voor plantjes, zilve- en leerwerk en beeldige handwerken. De practische huisvrouw kbopt levensmiddelen, fruit en huishoudelijke ar tikelen. Haar kinderen grabbelen of graven in de wondertuin die een schat verbergt. Vader koopt sigaretten en snuffelt in de boe kenstand. Een licht muziekje schept een aan gename sfeer. De attractie van deze jubileum-bazar aan de Gedempte Oudegracht 104 is onweerstaan baar. Men kan er terecht tot en met Zater dagavond. De vierde jaarlijkse tentoonstelling van werken van de schilder-schrijver Jacobus van Looy in het thans als museum ingerichte deel van diens voormalig woonhuis aan de Kleine Houtweg te Haarlem wordt op 10 October voor het publiek geopend. Twee interessante, nagenoeg onbekende schilde rijen zijn dit keer als bruiklenen aan de ver zameling toegevoegd, te weten: „Avond brood" (omstreeks 1890 vervaardigd) en „The Empire Theatre" van 1895. Voorts heeft men tijdelijk de beschikking gekregen over het aan de uitgeversmaatschappij Elsevier toe behorende portret van Herman Robbers. De tekeningen, waaruit de begaafdheid van Jacobus van Looy als beeldend kunstenaar het overtuigendst spreekt, zijn thans van passe-partouts voorzien, hetgeen een rustiger beschouwing mogelijk maakt. GEORGETOWN. (Reuter). Dr. Jagan, trie als communistisch gezind beschouwde premier van Brits-Guyana, heeft Donder dagavond in de volksvertegenwoordiging medegedeeld dat zijn regering zich voor stelt een delegatie naar Londen te zenden om haar zaak met de Britse autoriteiten te bespreken. Deze delegatie zou mogelijk ook naar New York reizen om de zaak van Brits- Guyana onder de aandacht der UNO te brengen. Leden van de communistisch gezinde „Vooruitstrevende Volkspartij", welke on der leiding van premier dr. Jagan staat, hebben tussen Woensdagmiddag en Don derdagochtend in allerijl op het partij- hoofdkantoor en in een boekwinkel berus tende stukken en Russische litteratuur naar elders vervoerd. Dit werd gedaan met het oog op verwachte huiszoekingen dooi de politie. Uit betrouwbare bron wordt ver-nomen, dat ds Britse gouverneur, Sir Alfred Sa vage, heden in een radio-uitzending een „verder gebruik van zijn uitgebreide macht" zal bekend maken. In de hoofdstad van Brits-Guyana Geor getown, zijn Donderdag troepen van de Britse kruiser „Superb" aan land gegaan. De landingsoperatie was in twee uur vol tooid. De gebeurtenissen van de afgelopen 24 uur hebben niet geleid tot een merkbare toeneming van de spanning in Georgetown. In de straten van Georgetown wordt thans door Britse troepen gepatrouilleerd. Britse militairen hebben de wacht betrok ken voor de ambtswoning van de gouver neur-generaal. Gistermiddag omstreeks half zes is een autobus van Maarse en Kroon, komende van Schiphol met een vijftigtal passagiers, op de Amstelveenseweg in Amsterdam te gen een personenauto gebotst, die van de Zuidelijke Wandelweg kwam. De bestuur der werd zwaar gewond uit de personen auto bevrijd, en naar het ziekenhuis over gebracht. Geen der buspassagiers liep ernstig letsel op. De buschauffeur, de heer J. van H. uit Ter Aar is met een shock door de G.G. en G.D. naar huis vervoerd. Door de botsing werd hij met zijn hoofd door de voorruit gedrukt, waardoor hij de macht over het stuur verloor. De bus slipte naar de overzijde van de Amstel- veenseweg, sleepte een lichtmast enkele meters mee en kwam tegen een boom tot stilstand. Aangezien de Amstelveense weg een voorrangsweg is meent de politie dat de personenauto geen voortang heeft ver leend aan de van links komende autobus. De bestuurder van de personenauto heeft vermoedelijk een hersenschudding, bene vens een enkelfractuur, een kaakfractuur en snijwonden. NEW YORK (Reuter) De V.S. hebben Donderdag via Zweden een nieuwe bood schap aan de Chinese communisten en de Noord-Koreanen gezonden, waarin hun wordt verzocht, zo spoedig mogelijk hun standpunt ten aanzien van de politieke con ferentie over Korea bekend te maken. Vol gens de Amerikaanse regering is een spoe dig antwoord op haar nota een „gebieden de noodzaak," wil de conferentie doorgang vinden vóór 28 October, zoals in de Koreaanse bestandsovereenkomst is gesti puleerd. Er wordt herinnerd aan het feit, dat de Algemene Vergadering der UNO op 28 Augustus haar goedkeuring heeft gehecht aan de lijst van landen, die de wereldorga nisatie op genoemde conferentie zullen vertegenwoordigen. Zoals bekend hebben de communisten enige vergeefse pogingen in de UNO gedaan om ook vier neutrale Aziatische landen Indonesië, India, Paki stan en Birma aan de conferentie te laten deelnemen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft alle officiële woord voerders der V.S. in de UNO opdracht ge geven niet in bespreking te treden over het jongste Amerikaanse verzoek aan de regeringen te Peking en Pjongjang om op korte termijn mede te werken aan de aan vang der politieke conferentie, waarin de Koreaanse wapenstilstandsovereenkomst voorziet. Morgen wordt in Den Haag de Europese jeugddag gehouden, die samenvalt met de slotzitting van het Congres van Europa in de Ridderzaal. Een delegatie van Neder landse jongeren biedt om 9.30 uur in het ministerie van Buitenlandse Zaken een petitie aan, die door minister J. W. Beyen namens de Nederlandse regering in ont vangst zal worden genomen. De buiten landse deelnemers aan de jeugddag over handigen om 11 uur gelijkluidende petities aan de ambassades van België, Frankrijk en Duitsland en aan de gezantschappen van Italië en Luxemburg. Alle jeugddagdeelnemers komen 's mid dags samen in de Houtrusthallen. De Ne derlandse deelnemers worden daar toege sproken door de heer Th. Booy, voorzitter van de Nederlandse jongerenraad der Europese beweging. Om zeven uur 's avonds zullen de 5000 jongeren zich in fakkeloptocht naar het Binnenhof begeven via Bartelsbrug, Korte Voorhout, Lange Voorhout, Dennenweg, Mauritskade, Nassaulaan, Sophialaan, Plein 1813, Zeestraat, Noordeinde, Heul- straat, Kneuterdijk, Lange Vijverberg, Korte Vijverberg en Plein. Op het Plein begint om 20.15 uur de jeugddemonstratie. Uit elk deelnemend land spreek een jongere een korte bood schap tot de congresdeelnemers. Ter inleiding van Paul Henri Spaak spreekt ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de Nederlandse jeugdgemeenschap en vice- voorzitter van de Nederlandse jongeren- raad der Europese Beweging. Hierna richt zich de president der Furopese Be weging, Paul Henri Spaak, namens het congres tot de West-Europese jeugd. „De commissie van trampersoneel" heeft het rijdend personeel geadviseerd de mo- del-rü-actie te eindigen. Zulks op grond van toezeggingen die door de directie zijn gedaan. Ter nadere bepaling van de houding van het rijdend personeel zal de commissie binnenkort een vergadering beleggen. Aan boord van de Liftmaster (van een speciale verslaggever van het ANP). Het is tien voor zeven Nederlandse tijd Donderdagavond en we vliegen boven Frankrijk ergens tegen de Zwitserse grens aan. De eerste opwinding van de start is voorbij. De 4800 pk. van de vier motoren tezamen voeren ons rustig weg van de zacht rode streep rechts achter ons waar de zon onder de horizon is verdwenen. Voor in de cabine pakken eerste officier Griffith en tweede officier op de veldbed den een hazeslaapje en achterin werken de twee stewards en de stewardess als paar den om het eerste maal gereed te maken. De schrijfwoede van de journalisten aan boord heeft ook de passagiers aangetast. Velen hebben met hun plaatselijke bladen de afspraak gemaakt een verhaal over de tocht te schrijven en ze kwijten zich direct al met nauwgezetheid van hun taak. „Een gewone commerciële vlucht", heeft de KLM over de Christchurch-race gezegd en als men zo eens in de cabine rondkijkt klopt deze bewering als een bus. De stewards lopen heen en weer met bladen en als men het menu ziet, zal niemand van de honger omkomen: kippensoep, varkens- cotelet met champignons, aardbeien met suiker, gemberbollen en koffie. We maakten een vrije lange start op London Airport, klommen door de wolken heen en konden ons nog even in het zon netje koesteren* voordat we opgenomen werden in het duister van de nacht. Straks zullen we op het vliegveld Ciam- pino bij Rome landen, omdat de oude Ro meinen ons op Napels parten hebben ge speeld. Onder de startbaan daar zijn na melijk Romeinse gewelven ontdekt en het oppervlak is daardoor aan het eind ver zakt. Jammer voor de mannen van de Amerikaanse luchtvaartdienst daar, die met al hun materiaal klaar stonden om de KLM assistentie te verlenen. Veel ongemak brengt deze landing op Rome echter niet mee. omdat daar ten slotte het eigen bedrijf van de KLM zit dat op deze evenementen volkomen is in geschoten. Als u mij vraagt of ik het idee heb in een race te zitten moet ik daar beslist ontkennend op antwoorden en de Neder landers thuis zullen waarschijnlijk veel beter de spanning mee kunnen beleven dan wij hier in de Liftmaster, die ons natje en droogje op zijn tijd krijgen en alleen straks wat slaap tekort zullen komen. Landing ïn Bagdad „Wat een wilde jongens", dachten daar straks zichtbaar de goede lieden op het vliegveld van Bagdad, die ons vannacht snel en kundig hielpen met tanken. De ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13