Investeringen en export moeten door bedrijfsleven zelf worden verricht Keelpijn flbntM BRYLCREEM Wij moeten blijven streven naar conferentie met Sovjet-Unie C Geen dwang bij de P.B.O. PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws 5 Jaarvergadering Nederlandse werkgevers Cel zonder stoel of brits Anthony Eden: ia ket zo J VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 De radio geeft Zaterdag L'J li fVf Arrestant moest gehele nacht staan de haarcrème die het „glansrijk" wint OMDAT Brylcreem smetteloze haarverzorging waarborgt. OMDAT Brylcreem waardevolle, haaivoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem droog haar weer vitaal maakt en de hoofd huid verkwikt. Fraude bij gasbedrijf in Groningen I Tilley Straalkachel 47.50 De Klompencentrale Bloemen goedhouden V. „.Hoewel het woord industrialisatie na de oorlog geen ogenblik van de lucht is ge weest, moeten wij vaststellen dat er dikwijls nog veel ontbreekt aan de nationale waardering voor de eigen Nederlandse nijverheid en voor hen, die daarin werkzaam zijn. Vooral bestaan er nog dikwijls misverstanden omtrent degenen die aan het productieproces leiding geven: de ondernemers. In Amerika en Duitsland staat de nijverheid in veel hoger aanzien dan bij ons. De Nederlandse ondernemer heeft er een open oog voor dat hij zijn werk moet verrichten staande in de sociale orde van zijn eigen tijd. Hij is deel van een sociale gemeenschap zowel binnen de eigen onderneming als in het geheel van zijn eigen volk. Dit zei de lieer T. J. Twijnstra, voorzit ter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, in een rede, waarmee hij de jaarvergadering van het verbond in de stadsschouwburg te Maastricht opende. De industrie heeft in het gehavende Ne derland van na de oorlog haar taak schit terend vervuld, zei de heer Twijnstra. De huidige economische toestand kan gunsti ger worden genoemd dan ooit in een der naoorlogse jaren. In ons economische leven is een evenwichtstoestand ontstaan op hoog peil. De heer Twijnstra had echter de indruk, dat er bij de Nederlandse in dustrie een zekere spanning kan worden waargenomen in die zin, dat men het ge voel heeft, dat indien het al mogelijk zal zijn het huidige peil te handhaven, het toch zeker moeilijker lijkt om een verdere vooruitgang te bereiken. Investeren en exporteren Investeringen en export noemde de heer Twijnstra twee taken voor de onderne mers, die door de overheid kunnen wor den bevorderd, maar die door het bedrijfs leven zelf moeten worden verricht. Voor investeren zijn vereist: ondernemersvisie, vertrouwen in de toekomst, beschikbaar kapitaal en mensen. In iedere onderneming mogen de men sen als het belangrijkste actief worden be schouwd. Nieuwe ondernemingen moeten alle vakbekwame krachten nog zoeken en aankweken en ze nog in een organisch ge heel doen samenwerken. Door de toene ming van onze bevolking wordt de uit breiding van de nijverheid noodzakelijk maar ook mogelijk. Daarbij ontwikkelen zich in ons volk krachten en energieën, waarvan wij het beste mogen verwachten. „Aan iedere jongeman zou ik willen zeg gen, dat wanneer hij voldoende vertrou wen heeft in eigen capaciteiten, hij er nooit aan behoeft te twijfelen of er in de Neder landse samenleving een plaats open zal zijn om zijn werkkracht te bewijzen." De Nederlandse fabrikant is aangewezen op export. Export wordt moeilijk opge bouwd en is kwetsbaar door zijn afhanke lijkheid van buitenlandse maatregelen. Spreker was het eens met de minister van Economische Zaken, dat bevordering van de export door de overheid niet zal moeten geschieden door directe kunst matige steun aan de exporteur. Hij betreurde liet Zeer, dat bij de recente loonbesprekingen de beide partijen het niet onderling' eens zijn kunnen worden. „In dien daardoor het onderlinge begrip tussen werkgevers en werknemers zou hebben geleden, dan zou dit ernstig te betreuren zijn, maar ik acht dit niet waarschijnlijk en zeker geheel onnodig" aldus de heer Twijnstra. Loonsverhoging en belastingverlaging zullen de consumptie in eigen land stimu leren. Er is echter een gevaar: de liquidi teitspositie van vele kleine ondernemin gen is onvoldoende. Van het nieuwe tarief ADVERTENTIE Neem de sterk desinfecterende AANGENAAM VAN SMAAK HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 An gelus. 12.03 Promenade orkest, (12.3012.33 Weerbericht). 12.33 Zang en piano. 12.45 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14,00 Boek bespreking. 14.10 Piano. 14.20 Engelse les. 14.40 Dameskoor. 15.00 Letteren en kunsten. 15.40 Orgel.'16.05 Gevarieerde muziek. 16.20 De Vliegende Hollander. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Lied jes. 18.15 Weekoverzicht. 18.25 Orkest. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22—24.00 Franse muziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Blaaskwintet. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sport. 14.00 Roemeens orkest. 14.25 Kopenhagen, klank beeld. 14.50 Volksdansen. 15.15 Van de wieg tot het graf. 15.30 Accordeonorkest en solist. 16.00 Muzikale causerie. 16.15 Kamerorkest en solist. 17 00 Journaal. 17.30 Gevarieerde muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 De Heidense wereld, waarin het Christendom ontstond. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek 22.40 Onder de pannen, hoorsnel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Ethni- sche muziek. 14.45 Engelse les. 15.00 Sym- phonie-nrkest en sol. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla- 'en. 17.30 en 18.00 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Om- roen-orkest. en sol. 21.15 Accordeon-muziek. 21.30 Platen. 21.45 Accordeon-muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 f\e«ws. 23.05—24.00 Platen. der inkomstenbelasting verwachtte spre ker een heilzame uitwerking, speciaal voor de middengroepen van ons volk. De gevolgen van deze maatregelen zullen ech ter in de eerste plaats liggen in de con sumptieve en niet in de productieve sfeer. De industrialisatie zal meer gebaat zijn door maatregelen, die de rechtstreekse druk op het bedrijfsleven verder verlich ten. Voor de eigenaar van de eenmanszaak sluit de overmatige progressie van de in komstenbelasting sparen voor het bedrijf vrijwel uit. Fiscale verlagingen onvoldoeftde De verlagingen die thans worden voor gesteld, betekenen voor het bedrijfsleven als geheel zeker geen voldoende soulaas. Van een grotere voldoening kan men pas spreken, wanneer de staatsuitgaven een belangrijk minder deel van het nationale inkomen gaan opeisen dan de 29 percent van thans. In de jaren 1935'38 was dit percentage gemiddeld I6V2. Spreker zeide een open oog te hebben voor de zegenin gen van de verschillende sociale maatrege len, maar merkte op, dat over de beste dingsmogelijkheid van het inkomen van het Nederlandse volk voor bijna 30 per cent wordt beschikt, zonder dat de indi viduen daar nog enige zeggingsmacht over hebben. De sociale zekerheid is alleen ge legen in de hoogte van het nationale inko men. Dit inkomen hangt af van de produc tieve kracht, die een volk weet te ontwik kelen. Over de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zei spreker dat aan de tot standkoming en aan de goede wer king van de bedrijfsorganisaties geen slechtere dienst kan worden bewezen dan het toepassen van dwang. „Pu- biekrechtelijke organen kunnen in ons land een zegenrijke werking hebben, maar alleen indien zij zijn gegrondvest op de wens en bereidheid tot samen werking van de daarbij betrokken partijen. Hier is een groot stuk maat schappelijke vrijheid in het geding, want die vrijheid is een groot goed dat wij moeten hooghouden en bewaren, ook al behoeven wij aan haar uiteinde lijke zege nooit te twijfelen", zo be sloot de heer Twijnstra. Rede van minister Beijen De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beijen, sprak over „De rol van Nederland in de internationale politiek". De minister achtte de redenering onjuist, indien men zou zeggen: „Nederland speelt geen rol in de internationale politiek". Physieke macht is niet de enige factor, die in het leven der volken de doorslag geeft. De geschiedenis, ook onze eigen geschiede nis, geeft talloze voorbeelden van doelein den, die onbereikbaar leken en die toch verwezenlijkt werden, alsmede van bereik baar lijkende doeleinden, die nooit bereikt werden. De kracht van een kein land ligt niet in de mogelijkheid om door physieke macht zijn wil aan anderen op te leggen. Maar die kracht ligt ook niet uitsluitend in mate- tiële welvaart. Het behoud en de bloei van Nederland kunnen alleen bereikt worden in een vrije wereld en voor alles in een vrij en welvarend Europa. Het welzijn van Europa is een rechtstreeks Nederlands belang en het bevorderen van dat welzijn derhalve een doelstelling van de Neder landse politiek. Nederland is ook afhankelijk van het voortbestaan van een ruim arbeidsveld buiten Europa en ook daar gaat het om gemeenschapsbelangen. De rol van Nederland in de internatio nale politiek is dus de rol van lid ener in ternationale gemeenschap of van verschei dene internationale gemeenschappen, en thans meer en meer als lid van georgani seerde gemeenschappen. De minister noem de een aantal vormen van samenwerking, .<1 nvPRTKvriE fi! ii ij ffl/M 1 DAMES-HEREN MONTY-COATS allereerst de Benelux. Jammer genoeg blijven de belangrijke politieke en econo mische resultaten van de samenwerking wel haast onopgemerkt. Een grotere groep, die naar georganiseerde samenwerking streeft, vormen de zes landen van het zo genaamde Kleine Europa. Het doel van deze samenwerking is de vergroting van de politieke, militaire, economische en cul turele weerbaarheid van Europa. Nederland kan voor de vraag gesteld worden of het wil medewerken aan een verdergaande boven-nationale samenwer king tussen de zes landen, namelijk een deelnemen in wat wordt genoemd een Europese politieke gemeenschap. Het ant woord, daarop door de regering in alge mene zin gegeven is, dat Nederland tot zo danige deelneming bereid is, indien en voor zover het gaat om doeleinden, die niet langer in nationaal verband kunnen wor den verwezenlijkt en waarvan de verwe zenlijking in internationaal verband over dracht van verantwoordelijkheid aan een boven-nationaal lichaam vereist. Rede van de heer Spierenburg Derde spreker was de heer D. P. Spie renburg, lid van het Hoge Gezagsorgaan van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Na een schets van de instellingen der gemeenschap besprak hij de openstel ling van de gemeenschappelijke markt voor kolen, erts, schroot en staal. Uiteraard was het niet mogelijk met één slag alle belem meringen op te heffen. Dit zou tot al te girote economische schokken en verstorin gen hebben geleid. Men kan op het ogen blik dan ook niet zeggen, dat de gemeen schappelijke markt al volledig tot stand is gekomen. Het is dus niet mogelijk het uit eindelijke nut van de gemeenschappelijke markt af te meten aan de huidige toestand. Ook met een vergelijking van de prijzen die golden vóór de instelling van de ge meenschappelijke markt en daarna, moet men zeer voorzichtig zijn. Toch zijn reeds enige nuttige ervaringen opgedaan. De praktijken, die afbreuk doen aan de volledige mededinging, zijn nog aanzienlijk ingrijpender en groter in aantal geweest dan de heer Spierenburg had ver wacht. In een aantal landen ontaardde de vrijheid van de ondernemer, wanneer een verstandige 0verheidscontróle ontbreekt, al te gemakkelijk in een toestand, die met een vrije markt en met vrije concurrentie weinig meer heeft uit te staan. Uit de erva ring, die men thans heeft opgedaan, is dui delijk gebleken, dal een voortdurende con trole van het hoge gezagsorgaan noodzake lijk zal blijven om te verhinderen, dat de gemeenschappelijke markt weer verbrok kelt en de concurrentieverhoudingen op nieuw worden vervalst. Het toekomstige beleid van het hoge ge- zagsorgaan zal gericht moeten zijn op ver hoging van de productiviteit en uitbreiding van de pi-oductie, zodat de welvaart en de werkgelegenheid in de landen der gemeen schap zullen toenemen. Op de staalmarkt is het voor niemand een geheim, dat een aantal ondernemin gen onder hun gepubliceerde prijzen aan bieden. Deze .thans illegale concurrentie moet in de openbaarheid gebracht worden. Ook op het gebied van het transport zal het hoge gezagsorgaan een activiteit moe ten ontwikkelen die tot een gezonder con currentie zal leiden. Zouden de discrimine rende praktijken op vervoersgebied blijven bestaan, dan zou het effect van de vrije markt voor kolen en staal weer gedeelte lijk teniet worden gedaan. Tot de belangrijkste taken van de gemeenschap behoort de ontwikkeling van de betrekkingen met derde landen. De heer Spierenburg betreurde het ten slotte dat Engeland niet tot de gemeen schap is toegetreden. Een vrij eenvoudige zaak, die diende voor de politierechter te Breda, zal leiden tot een onderzoek naar toestanden in de arrestantenlokalen van het Bergen op Zoomse politiebureau. Een verdachte stond terecht wegens dronkenschap achter het stuur van zijn auto. De verdediger zei tijdens zijn pleidooi dat zijn cliënt de gehele nacht in een ai-restantencel van het politiebureau te Bergen op Zoom staande had moeten door brengen. Hij wist niet dat in Nederland dergelijke toestanden nog bestonden. Hierna werd de politieagent gehoord, die de verdachte bekeurd had. Hij ver klaarde, dat in het arrestantenlokaal voor degenen, die dronken worden binnenge bracht, geen stoel of brits staat, omdat degenen die er opgesloten worden, het meubilair kunnen beschadigen. De Officier van Justitie zal nu naar aan leiding van deze verklaring een onderzoek instellen. ADVERTENTIE BRYLCREEM is geëmulgeerd... geen overdadige vettigheid dus I County Perfumery Co. Ltd., Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr., MARGATE. (Reuter). De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft Donderdag op het congres van de Britse conservatieve partij te Margate verklaard, dat gestreefd moet worden naar besprekingen op het hoogste niveau met de Sovjet-TJnie. „Met alle mogelijke mid delen, variërend van een vier-mogend- hedenbespreking op het hoogste niveau tot onderhandelingen over klei- '«sties, moeten wij trachten te komen min dering van de internationale s aiming", zo zei hij in deze rede, zijn eerste sedert zijn afwezigheid van een half jaar wegens ziekte. Minister Eden, die met langdurig ap plaus werd begroet, maakte een einde aan .geruchten over zijn politieke toekomst door te verklaren, dat hij op het ogenblik niet van plan is het ministerie van Buiten landse Zaken te verlaten. Eden verklaarde dat, ondanks berichten waarin het tegen- Mao Tse Toeng, voorzitter van de Centrale Volksregering in China, groet de deelne mers aan een demonstralie ter gelegenheid van de viering van de vierde verjaardag van de stichting van de Chinese Volksrepubliek. Arbeiders bevoordeelden kolenhandelaren De Groningse recherche heeft medege deeld dat zij fraude heeft ontdekt bij het Gronings gemeentelijk gasbedrijf. Dertien personen zijn geai-resteei'd; tegen vijftien personen is proces-verbaal opgemaakt. Op 14 September bleek bij controle, dat een 37-jarige arbeider een hoeveelheid kolen meenam. Bij zijn verhoor bleek dat sinds 1949 de ai'beiders, die belast waren met de aflevering van zakken cokes aan de Groningse brandstoffenhandelaren altijd ongeveer 10 procent extra gaven per zak. Zij kregen hiervoor van de brandstoffen- handelaren geld, dat ter hand werd gesteld aan een 58-jarige opzichter, die later het geld onder de arbeiders verdeelde. 43. „Ik zal de dievenjacht voorlopig uit stellen," zei de Mogol, zijn geweer tegen de boom zettend, waarin Joris en Panda ver scholen waren, „dan kan ik mij eerst hele maal concentreren op de leeuwenjacht. Let op, oh leeuwentemmer, dan zal ik eens een aardige leeuwenval construeren." Hij boog een jonge boom naar de grond en zet'e deze met een touw vast. Vervolgens bond hij een tweede touw aan de kruin van de boom en legde dit met een grote lus op de grond. „Ziet," zei hij legen de leeuwentemmer, die belangstellend had toegekeken, „dit is de zogenaamde boom-val. Zodra een leeuw in deze lus step-, snijd ik het touw door, vjaar- mede de boom in deze gebogen stand wordt gehouden. De boom zal dan omhoog zwiepen, de leeuw in de lus met zich mede voerend. Ce zietik wens slechts dit zacht zinnige wapen te gebruiken voor de leeu wenjacht." „Hm," mompelde Joris, die in zijn boom opmerkzaam had toegeluisterd, „maar het wapen, dat Zijne Mogolheid voor de die venjacht wenst te gebruiken, is minder zachtzinnig. Daar moet beslist iets tegen gedaan worden." Voorzichtig boog hij zich omlaag en greep het geweer, dat de Mogol tegen de boom had gezet. deel werd gemeld, nog geen overeenstem ming met Egypte is bereikt over de toe komst van de zóne van het Suezkanaal. Hij zei, dat het nog in het geheel niet zeker is of overeenstemming zou worden bereikt. Sedert zijn zieKte was de Britse buiten landse politiek niet gewijzigd zo vervolg de hij. Het eerste doel is gebleven hand having van de eenheid en de kracht van het Westelijk bondgenootschap. Voorts blijft Engeland vastbesloten om de aard van dit bondgenootschap defensief te hou den, zonder uitdagingen. Er was daarom ruimte voor een bijeenkomst met de Sov jet-Unie, die practisch en winstgevend zou kunnen zijn. De minister deelde mede, dat bestudeerd wordt in welke vorm Westelijke verzeke ringen vain non-aggressie aan de Sovjet- Unie mogelijk zouden kunnen worden ge geven. „In die tussentijd zullen wij blijven trachten te komen tot bespreking van de kwesties, die Oost en West verdeeld hou den Duitsland en Oostenrijk in Europa en het Koreaanse vraagstuk in het Verre Oosten ondanks een ontmoedigend ant woord van de Sovjet-Unie". Uit het jong ste Sovjet-antwoord op het voorstel van Engeland, Frankrijk en de V. S. om de kwestie-Duitsland te bespreken bleek vol gens Eden „geen sterk verlangen naar een vergadering op welk niveau dan ook." De kansen van de Europese verdedigings- gemeenscihap achtte Eden op het ogenblik beter dian zes maanden geleden, hetgeen volgens hem van beslissend belang is voor de toekomst van Europa. Als wij niet trachten Duitsland te doen gevoelen, dat het een ml te vervullen heeft hij de her bouw van Europa op basis van gemeen schappelijke inspanning en oprecht deel genootschap met het Westen, „zal de ge schiedenis van 1939 zich regel voor regel en hoofdstuk voor hoofdstuk herhalen", zo voegde de Britse minister van Buiten landse Zaken hieraan toe. Grote vijf? Volgens diplomatieke kringen in Parijs heeft Frankrijk besloten Engeland en de V. S. te polsen over een mogelijke confe rentie met de Sovjet-Unie en communis tisch China met betrekking tot het Verre Oosten en voor het zoeken van een rege ling in Indo-Ohina. Op een vergadering van het Franse kabinet zouden Woensdag enige ministers, onder wie vice-premier Paul Reynaud, hebben verklaard, dat het voorstel voor een bijeenkomst van de „Grote Vijf", als vervat in de jongste Sov jet-nota, ernstig diende te worden onder zocht. De Franse regering zou op de vol gende kabinetsvergadering, mogelijk Woensdag, een ontwerp-nota aan Engeland en de V. S. bestuderen, waarin deze kwes tie wordt aangesneden, aldus deze krin gen. Later ontkende een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat.de regering Woensdag had be sloten een vijf-mogendhedenconferentie voor te stellen. Er was slechts in het alge meen gesproken over de internationale toe stand op diplomatiek gebied, zoals deze is na de jongste Sovjet-nota. Pelgrims. Luchtvaartpioniers uit verschil lende landen zullen op 13 October een pelgrimstocht maken naar de „ge boorteplaats der luchtvaart", Kitty Hawk in de Verenigde Staten, ter ge legenheid van de vijftigste verjaar dag van het motorvliegwezen. Dr. A. Plesman van de K.L.M. zal van de partij zijn. Sterker. Generaal Grünther, de opper bevelhebber van de NAVO in Europa, is Donderdag per vliegtuig uit Parijs te New York aangekomen. De generaal verklaarde bij zijn aankomst, dat de NAVO veel sterker is dan drie jaar geleden. Verdeling. Tijdens de bespreking in de Belgische Kamer over de wijziging der grondwet is ook het voorstel tot instel ling van een Belgische staat op federa tieve grondslag ter sprake gekomen. Zoals men zich herinnert houdt dit voorstel in dat België een bondsstaat zou worden, verdeeld in Vlaanderen en Wallonië en het bondsgebied Brussel. Men zou twee nationaliteiten onder scheiden, een Vlaamse en een Waalse, terwijl de inwoners van het bondsgebied Brussel naar gelang de afstamming van hun vader Vlaams of Waals zouden zijn. Tijdens de debatten van heden in de Kamer, verklaarde de socialistische volksvertegenwoordiger Van Belle die tot de geestelijke vaders van het voor stel behoort, dat hij zich geen illusies maakt over de ontvangst die dit in het parlement ten deel zal vallen. Straf. Een gerechtshof te Frankenthal in West-Duitsland heeft Donderdag 37 Oost-Duitse communistische jongeren, die de vorige maand werden aangehou den verdacht van plannen om de al gemene vei-kiezingen in West-Duits land te vérstoren, veroordeeld tot lichte gevangenisstraffen, variërend van een week tot tien dagen, wegens grensover schrijding met behulp van valse papie ren. In de week voor de verkiezingen, die op 6 September werden gehouden, werden duizenden Oost-Duitse jongeren aangehouden, toen zij trachtten West- Duitsland binnen te komen. De mees ten van hen werden kort na hun arres tatie over de grens gezet. Minister. President Eisenhower heeft de vijftigjarige James Mitchell, tot nu toe onder-minister voor Legerzaken, tot minister van Arbeid benoemd. Mitchell volgt Martin Durkin, een Amerikaanse vakbondsleider, die verleden maand als minister van Arbeid is afgetreden, na een verschil van inzicht over de. ar beidswet van Taft en Hartley, op. School. In het Noorse stadje Sundvollen, ten Westen van Oslo, heeft de Ameri kaanse geleerde dr. Robert Denisen in een rots de fossielen gevonden van een school van ongeveer 40 vissen, die naar schatting 350 millioen jaar oud zijn. Walvis. Een 76-jarige Engelse visser heeft in Brighton een walvis van drie meter, die in ondiep water nabij de kust zwom, weten te vangen, door een kabel om zijn staart te slingeren, waarna met de hulp van enkele andere vissers het dier aan land kon worden getrokken. Verzet. Het Joegoslavische communisti sche blad „Borba" beschuldigt het Va- ticaan ervan, een „Katholiek clericaal Europa" te willen scheppen. Om aggres- sie te kunnen weerstaan zal Europa eerst strijd moeten leveren tegen de „steeds krachtiger conceptie van een Europa, zoals het Vaticaan dit aan het organiseren is," aldus het blad. „Europa kan zich slechts tegen aggressie verdedi gen, wanneer het vrij en democratisch is". Het Vaticaan, zo gaat „Borba" ver der, heeft Frankrijk openlijk bedreigd door intrekking van de wet op de schei ding van kerk en staat te eisen. Het heeft toezicht van de kerk op de scho len in West-Duitsland geëist en steunde het Italiaanse imperialisme tegen Joego slavië. Regiem. In de Duitse pers is er over ge klaagd, dat de Duitse oorlogsmisdadi gers, die nog in de Britse gevangenis van Werl worden vastgehouden, in de laatste tijd onder een straffer regiem zouden zijn geplaatst. Het weekblad der liberale partij „Die Deutsche Zukunft" spreekt van een vertwijfelde hulproep uit de gevangenis. Iedere Duitse poging om het lot der gevangenen verzacht te krijgen, zou volgens het blad door een verscherping zijn gevolgd. Moet men dit blad geloven, dan zou „de geest van Morgenthau weer zijn opgestaan". Van officiële Britse zijde heeft men Donder dag echter de Duitse berichten catego risch tegengesproken. 1 j 1 1 1 1 j 3 3 I 3 I C c c c 1 1 1 1 1 1 i 1 3 1 1 1 3 3 1 1 1 ADVERTENTIE Alléén bij Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem Tel. 11784 HET is merkwaardig zoveel middeltjes er op alle mogelijke terreinen be staan, waarvan de zin iedere verbruiker volkomen vreemd is, doch die desondanks gunstige resultaten afwerpen. Zo vertelde een wat oudere vrouw (het zijn meestal vrouwen die dergelijke wijsheden verkon digen) eens, dat zij haar bloemen langer in een vaas kon goed houden door een cent in het water te leggen. Deze handeling klinkt op het eerste gehoor nogal on zinnig, doch met behulp van dè moderne wetenschap valt zij volkomen te beredeneren. Laten we op de voorgrond stel len, dat het voor de particulier met 60 De groeipriltkel die van het zink uitging bleek zó groot, dat elke gram voe- dingszink" gelijk te stellen was met 100 kilo schimmel! Het meest magische effect gaf echter het mangaan te zien, waarvan de groeiprikkel bij een concentratie van 1 op 100 milliard nog duidelijk waarneem baar was. Omgekeerd bleken sporen van koper de groei van sommige organismen te remmen of zelfs geheel tegen le gaan. Een stuk je koperdraad, dat in het water wordt gebracht, geeft geen ko peroplossing, maar laat wel enige kopersporen achter, wel ke voldoende waren om een be- - paald wier volkomen te doden, altijd erg moeilijk is de doeltreffendheid Wanneer we nu weten, dat bloemen ver- van een dergelijk huismiddeltje proef ondervindelijk te bewijzen, want ook zon der een cent in het water te deponeren kan men met de ene bos bloemen enkele weken doen, maar een andere bos zal het slechts enkele dagen kunnen uithouden. Maar goed, deze dame beweerde dan dat zij haar snijbloemen lang uiist goed te houden door een gering bedrag aan het water toe te vertrouwen. Er zijn de laatste jaren uitgebreide studies gemaakt van ele menten, waarvan slechts sporen in oplos singen worden aangetroffen. Die hoeveel heden zijn zó gering, dat zij met normale chemische middelen niet kunnen worden aangetoond. Maar toch bleek de vloeistof, die sporen van elementen bevatte, fantas tische resultaten op te leveren. Een oplos sing, waarin bijv. zink voorkwam in een verhouding van 1 op 25 millioen, bleek een bepaalde schimmel te doen toenemen (Nadruk verboden) welken na de bevruchting, omdat hun taak ten einde is, dan kunnen we ons ook voor stellen dat een cent in het water tot langer behoud van sommige bloemen kan bijdra gen. De kopersporen van de cent kunnen immers een vertraging op hel groeiproces bewerkstelligen en de stempel tot een latere rijpingstijd nopen, zodat de verwelking kan worden uitgesteld. Het huismiddeltje met de cent kan dan inderdaad minder zinloos zijn dan we aanvankelijk hebben verondersteld. En we springen werkelijk niet van de hak op de tak, ivanneer we hieraan de vraag koppelen, waarom de mens sinds oude tij den het liefst met zilveren lepels en vorken heeft gegeten. Ook hierachter zit weer een gmtere wijsheid dan we in vroegere tijden hebben geweien. Daarover morgen. H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2