Alternatief voor melksanering: prijsverhoging Haarlemse rechtbank hield zitting bij kruispunt Rozenstraat-Kruisweg r HAARDENHAARDKACHELS HETELUCHTKACHELS J. A. Dorresteyn was Donderdag extra in de bloemetjes gezet Kort en bondig Reconstructie van verkeersovertreding trok veel belangstelling Keuze uit drie bezorgers per sector Vrije productenkeuze Continental Spritze In Heemstede klachten over sanering verstomd Bloemendaal SIGAREN JAN VAN DER P1GGE Heemstede Amsterdamse Beurs h VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT U Aankoop perceel aan de Militairenweg Burgerlijke Stand van Haarlem „De Landbouw" ingeschakeld Ernstig ongeluk op Herenweg Prijsverhoging Geen tegenstanders Per 1 Januari keuze uit vier bezorgers Personenauto botste tegen mast van trambaan Casper Höweler lichtte klassieke platen toe Collecte voor zwakke kinderen bracht 7359 op Zes maanden geëist tegen Haarlemse schilder Zware straf geëist tegen Heemsteedse koopman Drie rechters van de Haarlemse recht bank, de officier van Justitie, de griffier, enkele leden van de verkeerspolitie, de verdediger, de verdachte, enkele getuigen en een grote groep nieuwsgierige Haar lemmers waren gistermiddag om precies half drie aanwezig bij het kruispunt Ro zenstraat-Kruisweg om te kijken naar de zitting van de rechtbank, die nu voor een groot gedeelte eens niet in het vrij som bere gebouw in de Jansstraat plaats vond maar midden in het drukke verkeer. De rechters stonden met de horloges in de hand naar het stoplicht te kijken en even later zette een grote, achttien meter lange, truck met oplegger van de Neder landse Spoorwegen zich in beweging, om, toen het licht op groen stond, het kruis punt over te steken en het viaduct onder door te draaien. Toen dit eenmaal gebeurd was vertrokken de rechters, officier van Justitie, griffier, verdachte, getuigen en verdediger weer naar de Jansstraat, want nu hadden zij genoeg gezien om de recht zaak achter en voor de groene tafel voort te zetten. Meningen verdeeld De oorzaak van al deze drukte ligt reeds ongeveer acht maanden achter ons. Op 25 Februari namelijk wilde de Utrechtse chauffeur J. A. van de Neder landse Spoorwegen, met zijn zwaarbeladen truck met oplegger de Rozenstraat uitrij den op weg naar Amsterdam. Hij moest stoppen bij het stoplicht en zijn collega M. K. uit Rotterdam lette op of het licht weer op groen sprong. Toen dit gebeurde gaf hij zijn maat een teken. Deze wachtte eventjes om de kleine personenauto, die ook voor de streep stond gelegenheid te geven weg te komen en wilde vervolgens rechtsaf de Kruisweg in slaan. Op de hoek stond echter een auto geparkeerd en toen K. zag dat deze manoeuvre onuitvoerbaar was raadde hij zijn collega aan naar links te rijden. Deze deed dit prompt, maar in middels was het groene licht al lang weer versprongen en twee agenten, die voor de streep in de Kruisweg in een „radio-auto" wachtten, maakten tegen de chauffeur van de vrachtwagen proces-verbaal op, omdat deze door het rode licht gereden zou zijn. De chauffeur meenoe echter volkomen te goeder trouw te zijn en wenste geen schikking te treffen (geen „bekeuring" te betalen). De zaak diende voor de kanton rechter, die de verdachte in deze zaak, chauffeur A. echter vrijsprak. De ambte naar van het Openbaar Ministerie ging in hoger beroep en zo werd de zaak gisteren voor de Haarlemse rechtbank behandeld. De getuigen, twee agenten en twee chauffeurs, legden echter zulke tegenstrij dige verklaringen af, dat de rechtbank be sloot zelf naar de Kruisweg te gaan om de situatie in ogenschouw te nemen. Toen men weer terug was bleken ook nu nog de meningen verdeeld. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, sprak er zijn voldoe ning over uit, dat de rechtbank bereid was geweest de zitting te onderbreken en tevens meende hij, dat alle getuigen hun; verkla ringen volkomen te goeder trouw hadden afgelegd. Hij bleef echter op het stand punt staan, dat de chauffeurs nie(t door het 'groene licht zouden zijn gereden om dat de tijd daarvoor te kort was. Mr. Van der Valk Bouman meende echter, dat hier sprake was van een geheel formele over treding. In overeenstemming hiermede be paalde hij dus zijn eis: Eén gulden boete of één dag hechtenis. De verdediger, mr. De Saint Aulaire uit ADVERTENTIE Zeer zuinig in gebruik 13 15 HL anthraciet per seizoen. GED. OUDE GRACHT 52 tegenover de kerk. Telefoon 12762 Betaling in overleg. Om te zijner tijd het saneringsplan in de kom Overveen ten uitvoer te kunnen bren gen -stellen B. en W. van Bloemendaal de gemeenteraad voor tegen een som van 10.000 aan te kopen het perceel Militairen- weg 25 te Overveen nabij de noordelijke hoek van deze weg en de Bloemendaalseweg, ter oppervlakte van 417 m2. Het perceel bestaat uit een bloembollenschuur met erf. Indien de raad het voorstel aanneemt zal het object nog gedurende drie jaren na het passeren der koopakte „ratis in bruikleen worden behou den door de tegenwoordige gebruikster, de Kennemer Uitgeversmaatschappij (in op richting). HAARLEM, 8 October 1953 Gehuwd: 8 Oct., C. J. van der Meer en Chr. W. Speekhoudt; H. de Jong en W. den Bra ven; M. J. Adriaanse en A. L. Beekman; A. de Jong en H. J. Reeders. BEVALLEN van een zoon: 6 Oct., C. R. B. de Bruijn—Kok; 7 Oct., F. Pelsmaeker— Visser; M. Kuijpervan der Meer; 8 Oct., E. W. Dam—Korthouwer; M. B. Lammerse Lommerse. BEVALLEN van een dochtre: 4 Oct., L. W. A. van der HelmKenter; 7 Oct., J. M. BuurStokman; J. MiddelkoopTimmer man. OVERLEDEN: 4 Oct., F. W. R. Müsse, 79 j„ Magdalenasteeg; 6 Oct., S. H. de Bock, 49 j., Lorentzkade; A. M. Nieuwendijk— Kool, 74 j„ Wagenweg; 7 Oct., C. Tamis. 89 j., Saenredamstraat; W. H. van Nunen, 77 j.. van Dortstraat; A. van RiessenCassce, 82 j., Duvenvoordestraat; M. de Groot, 48 j., Maerten yaö Jïeemskerkstraat. jfe-v.i Rotterdam, had echter gezien dat de auto wel degelijk door het groene licht reed en dat het licht pas oranje en rood werd toen de auto zich reeds op de oversteekplaats voor de voetgangers bevond. Tevens wees hij er op, dat de verdachte wel zeer zeker van zijn zaak moet zijn, want anders had deze de boete wel betaald. Indien de chauf feur namelijk veroordeeld wordt verspeelt hij de extra-premie van het „boete- en schadevrij-rijden", die bijzonder hoog is (twee gulden per week) voor de tijd van vijf jaar. De Saint Aulaire zei ervan overtuigd te zijn dat zijn cliënt het tcnlaste gelegde feit niet gepleegd had en concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op 22 Oc tober. Ongeveer acht maanden geleden kreeg de chauffeur van een grote truck met oplegger een proces-verbaal omdat hij door het rode stoplicht in de Rozenstraat gereden zou zijn. De chauffeur verweerde zich door te zeggen dat het stoplicht slechts bijzonder korte tijd op groen blijft staan. De Haarlemse rechtbank verplaatste daarom de zit ting naar het kruispunt om zelf te constateren wie er nu eigenlijk gelijk had: de chauffeur of de verbalisanten. Foto; De grote truck draait de. Kruisweg op. In de politie-auto rechts op de. voorgrond de rechterlijke macht. Inzet: de rechters, de officier van Justitie (met chronometer in de hand), de griffier en de verdediger controleren de tijd van het groene stoplicht in de Rozenstraat. De heer J. A. Dorresteyn, directeur van de Dienst van Hout en Plantsoenen en de begraafplaatsen, die Donderdag zijn zilve ren jubileum in dienst der gemeente vier de, is des middags in de oranjerie van de Stadskweektuin aan de Kleverlaan, door verscheidene zijden op hartelijke wijze ge huldigd. Dagelijks zit de heer Dorresteyn in de bloemetjes, maar gisteren heeft men hem extra in de bloemetjes gezet en de oranjerie zag er feestelijk versierd uit. Tijdens de receptie heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, die met de heren A. J. M. Angenent, W. C. Bakker en mr. H. E. Phaff het gemeentebestuur vertegen woordigde, een vergelijking getrokken tus sen het Haarlem van vijfentwintig jaar geleden en nu. Dan blijkt, dat de begraaf plaatsen er ordentelijk uitzien en dat in de stad rekening is gehouden met de sociale en planologische problemen. De parken zien er prachtig uit en spreker heeft ge hoord, dat ze mooier zijn dan vroeger. De herbeplanting van de Dreef is geslaagd en het gedeelte in De Hout, waar vroeger de tram liep, ziet er thans goed verzorgd uit. Dan heeft de heer Dorresteyn reeds aan dacht besteed aan de Spanjaardslaan, waaruit zijn vooruitziende blik tot uiting komt. Vroeger werd hier en daar een plantsoen aangelegd en Openbare Werken stelde voor. waar ze moesten komen. Nu wordt ook het advies ingewonnen van de directeur van Hout en Plantsoenen. De burgemeester dankte de heer Dorresteyn voor zijn arbeid en overhandigde hem een geschenk isi een „zilveren" couvert (een si garettenkoker), beneven een oorkonde. Dr. W. B. Smit huldigde de heer Dorre steyn namens de kring van hoofden van takken van dienst. Deze kring is opnieuw opgericht en komt een keer per maand bij een. De directeuren worden dan op de hoogte gesteld van elkanders werkzaam heden, hetgeen spreker van groot belang acht. Over hout en plantsoenen weten allen wat, want zij zijn trots op de parken en De Hout. Als blijk van belangstelling, waarde ring en collegialiteit bood spreker een ta feltje aan, bestemd voor de huiskamer van de jubilaris. Gelukwensen boden o.a. aan de heren D. J. A. Geluk, voorzitter van Haarlems Bloei, T. Hoog en H. A. G. de la Mar, na mens de Koninklijke Vereniging voor Het bestuur van de Coöperatieve Vereniging van Haarlemse melkhandelaren, uit zijn tent gelokt door de publicaties over deze kwestie, heeft 'gistermiddag een pers conferentie gehouden over de thans weer aan de orde gestelde rationalisatie der be- zorgwijken. Daarbij zijn drie belangrijke punten naar voren gekomen: 1. Nog steeds 206 van de 218 Haarlemse melkhandelaren zijn lid van de Coöperatie en daarmee voorstander van de melksanering; 2. Indien de sanering onverhoopt niet mocht door gaan zullen de melkhandelaren toch in een andere vorm naar vergroting van hun te laag geachte winstmarge moeten streven, hetgeen dus op verhoging van de melk prijs zou neerkomen; 3. Het C.M.C.-bedrijf „De Landbouw", dat op grond van een contract tussen de sl ij tersorganisaties en de drie andere slandaafdisatiebéclrijvjjn gedurende zes jaar was uitgesloten, is sinds deze weck weer bij dé leveranties inge schakeld. Overeengekomen is dat alle slijters vrije kéfize zullen hebben voor hef^be- trekken van melkproducten. De melkhandelaren kregen aan het einde van de bijeen komst een tegenvaller te incasseren: de presidente van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen telefoneerde, dat de reeds georganiseerde bijeenkomst van Vrijdag 16 October in het Concertgebouw, waarop voor- en tegen standers van de sanering hun standpunt zoude toelichten, niet kan doorgaan, omdat, naar werd medegedeeld, een der spreeksters in het buitenland vertoefde. Intussen bleek uit een uiteenzetting van de voorzitter der Coöperatie, de heer H. P. J. Kuipers, dat principieel de situatie in Haarlem sinds de afwijzende beslissing van het Bedrijfschap Zuivel op het eerste saneringsvoorstel der Haarlemse melkhan delaren, niet is gewijzigd. In de uitvoering komt een verandering. Wij hebben in ons bericht van Dinsdag al meegedeeld, dat de Vereniging van Huisvrouwen bij een eventueel doorgaan van de sanering de garantie wilde hebben, dat de toezegging van drie bezorgers in één wijk inderdaad zal worden geëffectueerd. Dat wil zeggen, dat de Coöperatieve Ver eniging ook een indeling hebben gemaakt, die gebaseerd is op drie bezorgers in een sector inplaats van een indeling in twee wijken per sector, zoals in 1951 het geval was. Uiteraard betekent dit vergroting der keuze van de consument, maar ook ver groting der sectoren, omdat iedere bezorg- wijk toch een economische basis van een omzet van 2400 liter melk per week dient te hebben. Een andere belangrijke verbetering voor de positie van de consument betreft de keuze der producten. Na langdurige onder handelingen is men erin geslaagd het con tract tussen de slijtersorganisaties enerzijds en de standaardisatiebedrijven De Sierkan, Mariënbosch en Van Slooten anderszijds te annuleren. Door dit contract werd „De Landbouw" uitgestoten, omdat indertijd de verschil- Jongen slachtoffer van verkeersfout Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft zich op de Herenweg bij de Professor As serlaan in Heemstede een ernstige aanrij ding voorgedaan. Uit de richting Benne- broek kwam een auto, die een snelheid had van 50 a 60 kilometer per uur. Uit de te genovergestelde richting nadei'de de der tienjarige G. P. E. Vreyling uit Noordwij- kerhout, die aan de linkerkant van de weg fietste. Toen hij de auto zag naderen, ging hij naar rechts, maar de auto, die hem juist wilde ontwijken, botste zodoende tegen hem op. De jongen werd een meter of tien' weggeslingerd. De auto kwam in aanra-» king met de stoeprand en kantelde. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar de Ma- riastichting overgebracht; hij bleek er ernstig aan toe te zijn. Vanmorgen deelde mep ons echter mee dat zijn toestand rede lijk is. Zowel de auto als de bestuurder kwamen er goed af. lende partners in de melkhandel zich óp het standpunt hadden gesteld, dat er een scheiding van functies en geen vermenging mocht plaats hebben. „De Landbouw", waarvan de aandelen overwegend in han den zijn van de veehoudersorganisatie C.M.C., werd sindsdien niet meer als een zuivere melkgrossier en standaardisatie- fabriek. Thans is dit standpunt verlaten en van deze week af kan iedere slijter zijn pro ducten we^r van „De Landbouw" be trekken. Zoals men weet was de uitsluiting van „De Landbouw" het hoofdmotief van het Bedrijfschap om in Maart 1952 de sanctie op de rationalisatie der bezorgwijken in Haarlem te weigeren. Het hoofdmotief van de Haarlemse melk handel voor de sanering is uiteraard de te gering geachte winstmarge op de melk. Niet alleen is die zo laag, dat men ternauwer nood aan het noodzakelijke onderhoud en afschrijving van het materiaal komt, maar zij is ten enemale onvoldoende om de sociale voorzieningen van de slijters moge lijk te maken, zoals de kosten voor ver vanging tijdens ziekte, de inkomsten tijdens ziekte en de pensioenverzekering. Er zijn nu reeds een niet gering aantal melkhandelaren voor wie de tijd allang gekomen is, waarop zij recht hebben van hun oude dag te genieten, maar onder de tegenwoordige verhoudingen daar niet aan toekomen. Hun aantal bedraagt 10 procent van het totaal, hun omzet 50.000 liter. Deze mensen kunnen, wanneer de sanering tot stand komt, worden uitgekocht. Zou de melksanering- niet kunnen door gaan, dan zal onvermijdelijk zijn, dat de Haarlemse melkhandel tot prijsverhoging zal overgaan om op zijn kosten te komen. Nu de melkprijs is vrijgegeven is de weg daartoe gemakkelijker geworden en er is reeds een precedent: in de Rijnstreek werd bij een accountantsonderzoek voor het Be drijfschap Zuivel die prijsverhoging rede lijk bevonden. Tenslotte werd er nog op gewezen, dat het ook mogelijk is de sanering zonder sanctie van het Bedrijfschap in te voeren, zoals reeds in vele gemeenten gebeurd is. De Coöperatie echter wenst de democra tische weg niet te verlaten en stelt inscha keling van de consumentenorganisaties en dc goedkeuring door Burgemeester en Wethouders op prijs. Het bestuur van de Coöperatie wees er nog' op, dat men onder de melkhandel even tueel- neg wel-kan spreken van niet-leden 4eyCoöperatie, maar niet van tegenstan ders der sanering. Er is namelijk in het voorjaar een cor respondentie geweest tussen de niet-leden der Coöperatie, die in het algemeen voor tegenstanders der sanering doorgaan, en het bestuur der Coöperatie, waarbij is ge bleken, dat deze niet-leden accoord gingen niet een indeling der stad in bezorgwijken en daarbij ook ingeschakeld wensten te worden, waarbij zij echter voorwaarden stelden, dien neerkwamen op een overvra ging van de overige bedrijfsgenoten. De onderhandelingen zijn vervolgens door een groep-niet-leden (er heerst onder de twaalf-met-leden ook geen eenstemmig heid) afgebroken op grond van de inscha keling van „De Landbouw". Zoals men weet was een van de argu menten van de niet-leden der Coöperatie, dat zij een grote leverancierskeuze wensten De voorzitter van de Coöperatie' had persoonlijk geen enkel bezwaar tegen een „wijde" activiteit "dor niet-leden,-omdat in de tweehonderd gesaneerde gemeenten wel gebleken was, dat zij dan zelf tot het in zicht komen, dat men zich beter bij de rationalisatie der bezorgwijken kan aan sluiten. Het standpunt der Coöperatie ten aanzien van dit probleem blijft echter nog ver sluierd, omdat men uiteraard de tegenstan ders geen wapen in handen wil geven tegen het verlenen van een sanctie. Ook in de verhouding met de Bedrijfs- unie Verkeer over de overgangsregeling van die bezorgers welke door de sanering overcompleet zullen worden, is geen grote verandering gekomen. Het gaat nog steeds om ongeveer 25 lopers, maar dat zullen wel niet meer dezelfde 25 van anderhalf jaar geleden zijn, want het verloop in de melkhandel, waar slechts lage lonen kun nen worden betaald, is altijd groot geweest. In ieder geval worden voor degenen die niet gehandhaafd kunnen worden wacht gelden gegarandeerd voor zover zij niet on middellijk in andere bedrijven worden ge plaatst. ADVERTENTIE De Verfspuit aansl. op Stofzuiger Spuit Lak-Verf-Plakaatverf4.75 COVELINE GED. OUDE GRACHT 95 HAARLEM Wij vernamen van mevrouw M. Kubatz- Brugman, de voorzitster van ,de Vertrou wenscommissie voor de melksanering in Heemstede, dat in dat rayon nog maar wei nig klachten voorkomen. Een deel daarvan kan op rekening wor den geschoven van gerenommeerd „lastige klanten", in andere gevallen weer is de oorzaak in de grond gelegen in het feit, dat de klant bij de melkhandelaar in het krijt staat. Aan de andere kant ziet de Vertrouwens commissie scherp toe op een nauwgezette naleving van de voorwaarden waaronder toestemming tot de sanering werd verleend. Per 1 Januari zal de keuzemogelijkheid van de consumenten worden uitgebreid van twee op vier bezorgers. Tevens vervalt de noodzaak om verandering van leverancier aan te vragen via de Coöperatie. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. M. Groskamp—Hoger- v rst, z.; E. J. van RoodeHeemskerk, d.; G. SedersDedding, z.; W. Hoogerbeets Geelhoedt, z. ONDERTROUWD: H. L. van Luijken en M. H. van Sonsbeek; H. R. Postma en S. J. Hondius; J. J. F. Delfos en J. A. van Werk hoven. GEHUWD: D. Pezaro en A. Meijer; C. H. Bloem en J. Scheffer. OVERLEDEN: Wed. J. A. Barnhorn—van Rijn, 57 j.; H. Havik. 58 j.; F. H. Delachaux, 18 j.; J. Cornelisse, 79 j.; G. Storm, 56 j. Bloembollencultuur, mr. J. J. Hage, voor zitter van de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij vooi Tuinbouw ei» Plantkunde, J. F. Ch. Dix te Heemstede. R. M. van der Hart, beide be kende figuren in bloembollencultuur, J. van den Burg te Velsen en A. Galjaard te Leiden, namens de Vereniging van deskun dige hoofden van beplantingen in Neder land, J. W. van Hezel, secretaris van de Natuuvbeschermingscommissie voor Zuid- Kennemerland, E. H. Tenckinck, voorzit ter van het comité van nationale feesten met afgevaardigden van comité's uit enkele delen van de stad en velen uit tuinbouw- kringen. Huldiging door het personeel In de namiddag kwam het voltallig per soneel in de oranjerie bijeen om zijn direc teur te huldigen. De heer G. Veldkamp, chef van de administratie, deelde mede, dat de heer Adriaanse, inspecteur van de dienst, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij merkte op, dat de heer Dorre steyn met voldoening op de afgelopen vijf entwintig jaar kan terugzien: het perso neel is erkentelijk voor de wijze, waarop de jubilaris de belangen van de leden heeft, behartigd. Namens allen bood hij een bureaustoel ran. De heer G. Post, technisch ambtenaar, zei, dat iedere dag de schijnwerpers op de directeur gericht worden. Het is verheu gend te kunnen zeggen, dat de jubilaris er in geslaagd is de verhoudingen in de dienst te handhaven en op te voeren. De directeur heeft een drukke werkkring en de proble men nemen steeds toe. Hij zorgt er voor, dat de Haarlemmers trots kunnen zijn op hun plantsoenen. Tenslotte werd de jubila ris een fantasie-bloemstuk aangeboden, dat gemaakt is van materiaal van de plantsoe nen en de begraafplaatsen. Als voorzitter van het jubileumfonds bood de heer M. van Norde zijn gelukwen sen aan; hij richtte zich ook tot mevrouw Dorresteyn, die haar echtgenoot steeds ter zijde heeft gestaan. Haar werd een bloe menhulde aangeboden. De heer Dorresteyn bracht in zijn ant woord het personeel niet alleen dank voor de geschenken, maar ook voor de wijze, waarop zij meewerken de naam van de dienst hoog te houden en de plantsoenen er zo verzorgd doen uitzien. Doordat de 44-jarige Haagse bestuurder van een personen-auto, die reed op de Am sterdamsevaart, ter hoogte van de Nagt- zaamstraat, plotseling moest remmen voor een naar links uitwijkende motorfiets, slipte de wagen, die met een snelheid van ongeveer zeventig kilometer per uur reed. De auto reed met de voorzijde tegen een ijzeren mast van de bovenleiding van de N.Z.H.V.M. op. Hierdoor sloeg de 33-jarige Haarlemse kan toorbediende M. B-, die naast de bestuurder zat, met zijn hoofd door de voorruit; hij kreeg een diepe snijwond aan de hals. De bestuurder werd aan zijn bovenlip verwond. M. B. is, na ter plaatse verbonden te zijn door de ongevallendienst, ter verpleging in het Diaconessenhuis opgenomen. T. kon op eigen gelegenheid zijn weg vervolgen. De voorzijde van de personen-auto werd zwaar beschadigd en de ijzeren mast van de boven leiding we-d ontzet. Het ongeluk gebeurde gisteravond omstreeks kwart voor zeven. De Kroonzaal van „Brinkmann" was gisteravond druk bezet met muziekmin naars en -minnaressen, die op uitnodiging van de firma Hogenbijl een klassieke langspeelplaten-avond konden bijwonen. De gast was de heer Casper Höweler, muziekpaedagoog en criticus, die de bij eenkomst met geestdrift, humor en des kundigheid leidde. „Het komt zo dikwijls voor", aldus de heer Höweler, „dat platenverzamelaars geen duurzaam plezier hebben van hun collectie. Men koopt bijvoorbeeld een pre lude van Bach, om later tot de ontdekking te komen, dat Bach zijn voorkeur toch niet heeft. De platenindustrie breidt zich de laatste tijd sterk uit. Het groeiende verlangen naar het bezit van een eigen discotheek is daarvan de oorzaak. En de platenindustrie past zich daarbij geheel aan. Maar bij de samenstelling van een discotheek is, aldus de heer Höweler, een goed gevoel voor keuze noodzakelijk. Daartoe is men in Ne derland begonnen met het houden van bij eenkomsten, die door iedereen kunnen wor den bijgewoond, die daarover voorlichting wil hebben. Het is geenszins de bedoeling een bepaald soort platen aan de mensen op te dringen of te vertellen welk muziekwerk men wel en welk niet moet aanschaffen. Maar het is een feit, dat goede verzame laars en echte muziekliefhebbers zichzelf te kort doen, omdat zij stevig vasthouden aan de zogenaamde „Standaardwerken" als het veelvuldig bewonderde tweede pianoconcert van Rachmaninoff of de „Eroica" van Beethoven. Terwijl er op de platenmarkt zo onnoemelijk veel werken verschijnen, die even mooi doch min of meer onbekend zijn. En zo hebben de aanwezigen gisteravond bijzonder genoten van enkele préludes voor clavecimbel van Wilhelm Friedemann Bach, een hoboconccrt van Bernadetto Marcello, een tijdgenoot van Vivaldi, van wie een prachtig fagotconcert werd ge draaid; een lied van Gabriel Fauré, ge zongen door Gérard Souzay, een Joego- slavisch koorwerk;!e, gezongen door leden van het. Joegoslavisch Danstheater; de fi nale van een strijkkwartet uit de suite „Uit mijn leven" van Smetana en, om nie mand een .teleurstelling te bezorgen de ouverture „Coriolan" van Van Beethoven en natuurlijk het tweede pianoconcert van Rachmaninoff, dat bij handopsteek werd verkozen boven de vijfde van Dvorak. De heer Casper Höweler dankte zijn gehoor voor de bijzonder grote aandacht tijdens dit platenconcert. Het Centraal Comité voor Kinderuitzen ding in Haarlem deelt mede, dat de huis aan huis-collecte en de straatcollecte, gehouden van 21 tot en met 26 September in Haarlem opgebracht hebben de som van f7359. Het comité is de milde gevers veel dank ver schuldigd. Heel wat kinderen zullen in het komende jaar weer hun gezondheid terug kunnen krijgen. Een extra woord van dank aan de vele collectanten en collectrices, die met zoveel ijver de hun opgedragen taak volbracht hebben en dit prachtige resultaat behaald hebben. BINNENLAND Binnen afzienbare tijd zal worden be gonnen mei de bouw van een nieuwe brug over de Maas tussen Wanssum en Well. Via deze brug wordt een nieuwe verbinding ge schapen tussen Oost-Brabant en de autoweg naar Wezel, Westfalen en het Ruhrgebied. Materiaal van de „Montgomerybrug" over de Rijn te Wezel zal voor deze nieuwe Maas brug worden gebruikt. Nu in Wezel een per manente brug is gebouwd. Door de goedkeuring van het wets ontwerp tot wijziging der gemeentegrenzen van Utrecht, zal de Utrechtse gemeenteraad vanmiddag in bijzondere vergadering bijeen komen. B. en W. zullen dan mededelingen doen van de te treffen maatregelen voor de grenswijziging. Tegen een 37-jarige bioseoop-exploi- tante uit Hilversum is een maand gevange nisstraf geëist, omdat zij haar inkomen over 1948 zes a zevenduizend gulden te laag had opgegeven, Haar bedrijfsleider had hiervan aangifte gedaan, volgens de verdediger uit wraak omdat hij als neef van de overleden echtgenoot van de verdachte bij de verde ling der erfenis gepasseerd was. HAARLEM EN OMGEVING De heer P. J. Heeres te Haarlem is aan de rijksuniversiteit te Groningen geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde. De voordracht van B. en W. van Bloe mendaal voor de benoeming van een onder wijzeres aan de Vondelschool te Aerdenhout luidt: 1. mej. T. Staritsky te Purmer; 2. mej. A. M. Mandemakers te Bennebroek; 3. mej. T. Botje te Wittelte (gemeente Diever). De zevenenveertig-jarige Haarlemse monteur H. J. B., die in Mei 1952 als enige getuige in de tuehtzaak tegen dr. J. Samuels, kankerspecialist te Amsterdam, een ver klaring had afgelegd waarvoor dr. Samuels hem wegens meineed had laten vervolgen is door het Amsterdamse gerechtshof vrij gesproken. Destijds had de Amsterdamse rechtbank hem eveneens vrijgesproken. ADVERTENTIE CORONA ROYAL is en blijft de meest gevraagde sigaar per doos van 10 stuks1-40 per kist van 50 stuks.... ƒ7. exclusieve Sigarenhandel GR. HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM Gisteren stond voor de Haarlemse recht bank de 22-jarige Haarlemse schilder J. S. terecht. Hij werd er van verdacht in Mei van dit jaar, gedurende de Flora, ingebroken te hebben in een woonwagen, die in de Dam straat stond. Hij zou het raampje van de wa gon opengeschoven hebben en een bedrag van ongeveer negéntig gulden gestolen heb ben. Hierna zou hij uit een kist, die onder de wagen stond zes flessen met knakworstjes meegenomen hebben. De officier van Justitie was van mening dat de diverse rapporten, die over de ver dachte waren uitgebracht, weinig houvast boden. I-Iij eiste tegen de schilder, die reeds drié keer eerder veroordeeld was, een ge vangenisstraf voor de tijd van zes maanden met aftrek van het voorarrest en de voor waardelijke terbeschikkingstelling van de reeering. De verdediger mr. Prinsen Geerlings was het volkomen met de Officier van Justitie eens. maar verzocht toch nogmaals om een psvehiatrisch rapport. De rechtbank bepaalde de uitsphaak op 22 October. Reeds 26 veroordelingen achter de rug Gisteren stond voor de Haarlemse recht bank de Heemsteedse koopman H. v. d. H. terecht. Deze, die sinds 1937 reeds 26 veroordelingen wegens openbare dron kenschap achter de rug had, was in hoger beroep gegaan van het vonnis van de kan tonrechter die hem opnieuw wegens dron kenschap tot één dag hechtenis en vier maanden rijkswerkinrichting veroordeeld had. De officier van Justitie, rnr. G. W. F. van der Valk Bouman was echter van mening, dat de verdachte een hopeloos geval was, die niet lette op de kwaliteit en kwantiteit van hetgeen hij dronk. De officier van Justitie vroeg vernietiging van het vonnis van de kantonrechter en eiste twee weken hechte- nisstraf en één jaar rijkswerkinrichting. De uitspraak werd bepaald op 22 October. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: M. L. Slop en A. Elzer; J. C. van Deursen en G. P. Caspers: E. A. M. Santen en B. M. Schemkes; G. P. Rewijk en G. J. Weijers. GETROUWD: T. Rabenberg en M. J. Steehouwer; F. J. Ch. Roos en L. J. Vollen- ga; G. van der Meij en E. Veen; Th. W. van der Meij en E. M. Neeskens; S. Bonkenburg en G. Klinkert. GEBOREN: Leonardus Martinus, z. van L. M. Mooijekind en M. v. d. Berg; Jean Bab- tist Lambert Martin, z. van J. Olijerhoek en .T. M. Sluijter. OVERLEDEN: H. S. Hamming, 41 j.; Wed. C. Reinouts van Haga— Dokter, 76 j.; S. A. de Raadt, 45 j.; G. C. KulkBosma, 50 j. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederh'47 98% gl. 98% A.K.U 171)4 171 Unilever 204 203 Philips Gloeil. 171)4 gl. 171 Kon. Petroleum 313gl. 311 A'dam Rubber 90 gb. 91 Holl. Amer. Lijn 132 132 N. Scheepv. Unie 127% 127 H.V.A 104% 104% 94% 93% Amsterd. Bank 171% 171% Ned. Handel Mij. 157 156 Rotterd. Bank 167 167 Twentsche Bank 165 165 Anaconda Copper 30 »/18 30% Bethlehem Steel 46% 46 Republic Steel 43% 43% Shell Union 705/ia 69% ex.d. 19 i:'he 19% 34% gb. 34%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9