Bevolkingsonderzoek hoogtepunt in vijftigjarige strijd tegen t.b.c. WïïVM WW! Landschappen van Otto B. de Kat ^TOeek Veelzijdige activiteit van Haarlemse Vereniging <3 Bloemendaal Heemstede Voor zendingen A.B.C. rieven aan de redactie Slechts een handvol vallende sterren De onvoltooide eeuw ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Sociale kant Vanmorgen trek zeewaarts waargenomen Brederodeduin Trouwhartige winkelierster kreeg tenslotte argwaan meubelen „Uw plant lijdt aan bladluis, f 2,25 als 't u blieft" H. Oderkerk veertig jaar in dienst der gemeente Vanmiddag weer bussen naar De Glip Aanzienlijke versterking extra diensten N.Z.H. Nijverheid en Handel Een lie de France op de Keizersgracht mmmbmm:m mm m Uurlonen in het bouwbedrijf Binnenkort een vlaag Orioniden te zien Rector N. de Rooi spreekt voor „Geloof en Wetenschap" Belgische bloemisten willen verdere beperking der snijbloemen invoer Wanneer op 19 November de burgemeester en de wethouder van Volksgezondheid als eerste Haarlemmers voor de Röntgenlampen zullen treden om hun longen te laten fotograferen, zal dat een mijlpaal betekenen in het bijkans vijftigjarig bestaan van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose. Want het massale bevolkingsonderzoek dat dan begonnen wordt is natuurlijk niet als een eindpunt van de tuberculosebestrijding te beschouwen, maar wel als een hoogtepunt; een grootse aanval in de reeds bijna, maar nog lang niet geheel gewonnen oorlog tegen de gevreesde volksziekte; een actie om de laatste haarden van besmetting op te sporen en uit te roeien. Het zou verkeerd zijn indien men ging denken, dat op grond van de gunstige cijfers der laatste jaren van een tuberculose-gevaar niet meer zou kunnen worden gesproken. De ziekte is wel teruggedrongen, maar nog niet overwonnen. Daarom is het van zo grote betekenis, dat straks geen enkele Haarlemmer zich zal ontrekken aan dit onderzoek. In het kader van onze voorlichting met het oog op het bevolkingsonderzoek hebben wij deze week een gesprek gehad met de voorzitter van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose, dr. O. II. Dijkstra, over het werk van die organisatie. De Haarlemse vereniging werd opgericht op 20 Juni 1904 door de onlangs tachtig jaar geworden dr. L. C. Kersbergen. Zij telt thans 19.000 leden, hetgeen een buiten gewoon groot aantal genoemd mag worden. Haar activiteit valt in twee hoofdzaken te onderscheiden: het Consultatiebureau, dat tezamen met het overkoepelend provin ciaal orgaan de Noordhollandse Vereni ging voor de t.b.c.-bestrijding wordt ge ëxploiteerd, en het huisbezoek. Over het Consultatiebureau hopen wij een volgende keer te schrijven. Het huisbezoek, zowel bij patiënten als bij oud-patiënten, geschiedt door dames met het diploma voor verpleegster met de aantekening voor wijkverpleging. De stad is daartoe in vijf wijken ver deeld met evenveel wijkverpleegsters. Vier daarvan worden gesalarieerd door de Haarlemse Vereniging, de hoofdhuisbe zoekster door de Noordhollandse organi satie. Dat huisbezoek geschiedt onder het motto, dat voorkomen beter is dan ge nezen. Vandaar dan ook dat grote aandacht wordt besteed aan de hygiëne in het gezin van de t.b.c.-patiënt om te voorkomen dat de ziekte zich in het gezin uitbreidt, hoe onplezierig het voor de betrokkenen ook moge zijn, dat bijvoorbeeld de kinderen niet in de ziekenkamer mogen komen. De huisbezoekster geeft voorts aanwij zingen welk vertrek het meest als zieken kamer in aanmerking komt op grond van de ligging, de luchtverversing en derge lijke. Daar is dan verder nog de zorg voor het sputum. De wijkverpleegsters hameren er steeds weer op, dat er wat dat betreft niet slordig wordt omgesprongen met het spu tum, dat opgevangen kan worden in speciale door de Vereniging verstrekte potten. Er is natuurlijk ook een belangrijke sociale kant aan de taak van de huisbe zoekster. Zij zorgt dat er, waar nodig, hulp in de huishouding komt. Wanneer het gezin financieel gedupeerd is, kan de Vereniging een huurbijdrage verstrekken. Daarvoor is jaarlijks een bedrag van drieduizend gul den per jaar beschikbaar. De huisbezoekster is voorts de voorspraak van de patiënt bij allerlei instanties, zoals Sociale Zaken, Gewestelijk Arbeidsbureau, Huisvestingsbui-eau. Dan is er verder de Nazorg, waarbij het vaak een groot probleem is, hoe de ge wezen patiënt weer aan de slag kan komen in een passende betrekking. Tenslotte onderhoudt de huisbezoekster de band tussen patiënt en Consultatie- ADVERTENTIE AUTORIJLES bij v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé Tclcf. 17355 De Vogeltrek De waarnemingspost van de Vogelwerk groep aan het Bloemendaalse strand meld de vanmorgen: Ook vandaag stond de trek weer duide lijk onder invloed van de zwakke Zuiden wind De vink trok in nog groter getal door dan gisteren. Ruim vijfduizend van deze vogels, gemengd met kepen, passeerden de post tussen 7 en 8 uur. De spreeuwentrek zette vandaag krach tig door. Ruim tweeduizend vogels gedu rende die tijd in ongeveer twintig groepen. Merkwaardig was dat tussen half- negen en halftien trek zeewaarts werd gezien. De vogels kwamen aanvliegen in West-Zuidweste lijke richting, vier groepjes van on geveer vijftig vinken en honderd spreeuwen vlogen recht zee over. Boven het water gingen ze hoog vliegen. De vinken vlogen regelmatig voorbij in kleine groepjes, tweeduizend in totaal en driehonderd spreeuwen passeerden nu en ook werden vijftien bonte kraaien en kauwen geteld. De leewerikentrek neemt af. Slechts honderd van deze vogels zijn genoteerd. Aan de binnenduinrand was van zeven uur tot half negen ook nog aar dige trek. Honderdtachtig vinken, 35 roe ken, 36 spreeuwen, 148 kauwen en ver scheidene zangvogels. bureau, eigenlijk tussen het gezin en dat bureau. De Vereniging doet nog meer. Zij leent tweehonderd bedden uit en 45 ligstoelen, een voor de meesten niet-onwelkome ser vice wegens de grote slijtage van bedde- goed bij langdurige ziekte. Zij verleent voorts haar bemiddeling aan die verplicht-verzekerden, die in aanmer king komen voor een bijdrage in het voed selpakket. Voorts loopt de uitzending van alle patiënten naar de Nederlandse sanatoria, ook dat in Davos, altijd via het Consul tatiebureau. Bovendien schiet de Vereniging aanzien lijke bedragen, die zij later door de zie kenfondsen gerestitueerd krijgt voor die verpleging, voor. Voor het grote publiek wordt de activiteit van de Haarlemse Vereniging voor de t.b.c.-bestrijding wellicht het beste be lichaamd in het sanatorium „Brederode duin". Inderdaad 'n klein percentage tegenwoordig nu, dank zij de grote offervaardigheid van velen, de vroegere „lighallen met dagver blijf" konden worden verbeterd en ook de beschikking kregen over een Röntgen- apparaat. Vele verenigingen helpen mee de fondsen voor onderhoud en vernieuwingen bijeen te brengen. Daaronder neemt de Algemene Bond van Postduivenhouders een eerste plaats in. Door middel van wedvluchten bracht zij grote bedragen bijeen en dat al sinds 1928. De laatste keer betrof het zelfs de som van zeven mille. De Haarlemse Vereniging neemt de ver- plegingskosten van de zogenaamde „dag kinderen" geheel voor eigen rekening; ook het vervoer van en naar huis. De verpleegkosten der overige patiënten zijn herverzekerd. Wat betreft de financiering van dit alles vertelde dr. Dijkstra, dat de kern wordt gevormd door de 19.000 leden, die ieder een gulden contributie per jaar betalen. Verder is er nog een subsidie van de ge meente Haarlem van zes mille en ook bij dragen van Heemstede en Zandvoort. Belangrijk zijn ook de jaarlijkse op brengsten van de Emmabloemcollecte, waarvan de vereniging 85 procent ontvangt. Desondanks blijft het telkens moeilijk de begroting sluitend te maken, moeilijk in die zin, dat allerlei voorzieningen wel eens tot later datum uitgesteld moesten worden. Met het bevolkingsonderzoek was het bestuur graag eerder begonnen en ook de bouw van een nieuw consultatiebureau een kwestie van tweeëneenhalve ton kostte en kost veel hoofdbrekens. Toch is het nu zover, dat aangenomen kan worden, dat eind 1954, begin 1955 het nieuwe gebouw een feit zal zijn. Verder heeft het Consultatiebureau dezer dagen de beschikking gekregen over een nieuwe Röntgen-apparatuur. Intussen is het zo, dat het beestuur aan de begrotingszorgen niet te zwaar tilt: men beoogt nu eenmaal geen winst te maken. Het gaat om de ideële betekenis van het werk. De tuberculosebestrijding moet ge meengoed van iedereen worden. Daarom legt men gaarne iedere keer 750 gulden toe op de verschijning van het vei-enigings- orgaan, dat de leden gratis krijgen. En wat die leden betreft: men heeft er liever tien van een gulden, dan één van tien gulden. Met het verhaal, dat zij weduwe was en vier kinderen had, die in een kinder tehuis werden verpleegd, wist de 39- jarige Haarlemse A. C. W. K. het mede lijden van een winkelierster op te wekken. Toen de vrouw nog vertelde, dat deze kinderen Zondag zouden thuis komen om te eten, zonder dat zij over voldoende geld voor eetwaar beschikte, was de trouw hartige winkelierster onmiddellijk bereid, eetwaar ter waarde van ongeveer f 6.50 mee te geven, die dan later wel betaald zou worden. K. verwachtte trouwens ieder ogenblik een chèque van haar werkgever. Een paar weken later was de chèque even wel nog niet gearriveerd, zodat zij weer naar de winkelierster toestapte, aan wie zij nu een bedrag van f 60 te leen vroeg. Het verhaal, dat K. inmiddels was ge opereerd aan de blindedarm, geloofde de winkelierster toen niet meer. De recherche werd van het voorval in kennis gesteld en toen bleek, dat het verhaal slechts fantasie was. Ook bleek, dat K. door middel van valsheid in geschrifte in het bezit was gekomen van een costuum. Zij is inge sloten. ADVERTENTIE met schriftelijke garantie De nieuwste ont werpen vindt U op onze 120 modelkamers BH in elk genre in elke prijsklasse een grote keuze WONINGINRICHTING 1^0 MODELKAMERS „BEVERW'JK Er werd gistermiddag gebeld aan een huis aan de Koudenhorn. Het dochtertje deed open; voor haar stond een man, die zonder iets te zeggen naar binnen stapte en de trap opklom. Op de overloop stond de bewoonster van het perceel, die het doel van 's mans komst vroeg. ,,In uw kamer staat een plant en die zit vol bladluis", deelde de bezoeker mee. „Ik ben een kweker uit Aalsmeer en ik heb daar een middeltje tegen." Met deze woorden stapte de man de kamer binnen, begaf zich naar een plant, die voor het raam stond en ging deze met een mesje bewerken. Na deze operatie keerde hij naar de bewoonster terug en eiste 2.25. Deze had helemaal geen op dracht gegeven voor deze behandeling, maar ze was zo geïntimideerd, dat zij toch maar betaalde. Deze man, de 56-jarige Amsterdam se tuinman A. L-, is over zijn brutale optre den door de recherche onderhouden. Op 22 October hoopt de heer H. Oder kerk, chef van de afdeling bevolking en verkiezingen ter gemeentesecretarie, de dag te vieren, dat hij veertig jaar in dienst van de gemeente Haarlem is. De aanstaande jubilaris is op 6 October 1892 geboren en kwam op twintigjarige leeftijd als bediende in tijdelijke dienst bij Bouw- en Woningtoezicht. Op 20 Mei 1914 werd hij klerk op de afdeling bevolking op het stadhuis. In 1922 werd hij adjunct commies, in 1930 commies, op 15 Mei 1945 hoofdcommies en op 1 Januari 1947 refe rendaris. Na de bevrijding is de burgerlijke stand in twee afdelingen gesplitst en de heer Oderkerk werd chef van de afdeling be volking en verkiezingen. Onder zijn leiding zijn op de afdeling verbeteringen ontstaan doordat de gemeente een citograaf aan schafte, waardoor het mogelijk is in korte tijd op de hoogte te komen van allerlei bijzonderheden over de Haarlemse bevol king. De buurtschap De Glip tussen Heemstede en Bennebroek, welke sinds Woensdag middag niet meer voor bussen bereikbaar was, zal vanmiddag weer door de N.Z.H. worden bediend volgens de op 4 October ingegane dienstregeling. Deze faciliteit wordt uitsluitend aan bussen verleend; het overige verkeer dient nog om te rijden. Wij vernemen, dat met ingang van Maandag de N.Z.H. drastische maatrege len zal nemen om de forensenspits op de buslijn HaarlemLeiden op te vangen. Er zullen dan acht in plaats van vijf extrabussen worden ingelegd, terwijl voorts alle versterkingsdiensten Haarlem- Hillegom zullen worden doorgevoerd tot Lisse. In de stad zullen in de middaguren ten minste drie extra bussen beschikbaar blij ven, waarvan er een van ongeveer 16.45 uur tot 18.15 uur een aantal extra ritten Grote MarktValkenburgerplein zal ma ken. Vorig jaar is ter gelegenheid van de jaar vergadering van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel te Haarlem een actie gevoerd om de jeugd in contact te bren gen met het bedrijfsleven. Vele scholen heb ben toen bezoeken afgelegd aan industrieën in Haarlem en omgeving. Het departement Haarlem van de maatschappij heeft met deze actie veel succes geboekt en het bestuur wil haar voortzetten. Om de plannen te verwe zenlijken heeft de vergadering van het depar tement Vrijdagmiddag besloten het bestuur met een lid uit te breiden. Tot lid van het bestuur werd gekozen mr. L. van Nouhuys, die speciaal belast zal worden met de plan nen, om bij de jeugd belangstelling op te wekken voor het bedrijfsleven. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door de arts P. A. M. Krijger, Militaireweg 18, Overveen, tele foon 24480. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platancnlaan 10, Bloemendaal, telcf. 25769, b.g.g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur txt Zaterdag 17 October in spoedgevallen verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. E. Reyvers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is ge opend Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-dorp, telef. K 25608284. DOKTERSDIENSTEN De doklersdiensten voor Zondag 11 Octo ber worden te Heemstede waargenomen door dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37, tel. 39903 en dr. A. L. C. van Lier, Pietaer Aertz- laan 6, tel. 39875. Wijkverpleging: zr. P. Mantz, Camplaan 17. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. „De misstap van dr. Talbot". (Cine ma). Een uitzonderlijk sombere geschie denis over een arts die zijn hart verliest aan een zangeres uit een nachtclub, maar het niet over zijn hart kan verkrijgen zijn vrouw om een scheiding te vragen. Hij vindt er tenslotte wat op door een patiënt die op zijn spreekuur sterft in zijn eigen auto van een rots te laten vallen. Iedereen rouwt dan om dokter Talbot, die in wer kelijkheid echter zijn geliefde achterna is gereisd. Hij beleeft daar overigens weinig plezier van door de voortdurende spanning die hem kwelt. jDan krijgt hij een auto ongeluk, dat zijn gezicht onherkenbaar verminkt, zodat hij meent eindelijk rust te vinden. Een misrekening overigens, want de politie komt op een kwade dag mr. Henry Thomson de naam waaronder hij zich schuil houdt arresteren wegens moord op dr. Talbot. Dit niet bijster opwekkende verhaal speelt zich af in een troosteloze duistere at mosfeer en men is geneigd te veronderstel len, dat Hollywood hier nu eens een film a Ia de Franse school wilde vervaardigen, een scherpzinnige noodlottige intrigue, ge stoken in een jas van zwaarmoedigheid. Welnu, deze opzet is mislukt. Dergelijke tragedies eisen een grotere stijl dan de Amerikaanse filmhoofdstad bezit. W. L. B. „Het geheim van drie vrouwen" (M i - n e r v a) Een titel, die zowel een gru wel- als een kolderfilm zou kunnen aan duiden, met als derde mogelijkheid een enerverende thriller, doch die tot onze verrassing juist een ongemeen boeiende historie bleek in te houden. In een schier ontoegankelijke bergkloof liggen de wrakstukken van een veronge lukt vliegtuig, met als enig overlevende de vijfjarige Johnny, die bij deze ramp zijn beide pleegouders verloor. Bij het vernemen van deze tijding spoeden zich drie vrouwen naar de plaats van het on heil; drie vrouwen van uiteenlopend ka rakter, die elk vijf jaar geleden hun zoon tje ter adoptie hebben afgestaan. Zij zijn ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren. BARREVOETESTRAAT 2 - HAARLEM Tel. 18428 na 6 uur 14810 - 14155 „France, mère des arts, des armes et des lois!" zong reeds Joachim du Bellay in de zestiende eeuw. Wat de wapens en de wet ten aangaat is Frankrijk zo zoetjes aan een grootmoeder geworden, die haar beste tijd gehad heeft. Maar „moeder der kunsten" is zij nog steeds. Dit is het gebied waar zij nog niets van haar invloed verloren heeft. Zeldzaam immers is in ieder ander land de schilder die in zijn kunst geheel en al van eigen bodem is; altijd wel heeft hij een druppeltje Frans blopd en een scheutje Franse wijn in de aderen. Kom bijvoor beeld een Hollands schilder tegen en vraag hem waar hij de afgelopen zomer geweest is, tien tegen een dat ge de naam van een of ander u tot nog toe onbekend dorpje in de Provence te horen krijgt. En is Parijs niet hun aller tweede vader- en-moederstad samen? Toen Hendrik Tol lens zijn befaamde „Wien Neerlands bloed in d'aderen vloeit, van vreemde smetten (Verkort weergegeven Pijl en boog. In Haarlems Dagblad van 30 September wordt in de rubriek „Kort en Bondig" vermeld, dat het schieten met pijl en boog door de jeugd in Hilversum druk beoefend wordt. Het gevolg is ge weest, dat een der kinderen in het oog geraakt werd en dit oog moest missen. In de Parklaan, dus binnen de bebouwde kom, wordt thans door een aantal kinderen óók met pijl en boog geschoten. Achter hel Ripperdapark is echter een open veld waai de kinderen kunnen spelen en waar tevens de kans veel kleiner is, dat er iemand ge raakt wordt. J. A. HEYDEMAN, Parklaan 79. Overzicht van de huidige stand van zaken bij de Velsense tunnelbouw: de eerste stukken van de auto- en spoorwegtunnel liggen nu in de Zuidelijke bouwput. vrij" bij elkander rijmde, toen bewees hij daardoor, ten eerste dat hij geen dichter was en ten tweede dat hij blijkbaar zelden op een schilderijententoonstelling kwam, hoewel hij verfhandelaar van professie was. Uw kunstcriticus en recensent Otto B. de Kat komt, te uwer informatie, juist op alle schilderijententoonstellingen en weet dus zeer goed wat de schilderkunst aan Frank rijk schuldig is. Zijn Franse collega André Lhote heeft eens een boek geschreven, dat de titel draagt: „De la palette a l'écritoire". Deze titel - Van het palet tot de schrijf tafel - is de korte samenvatting van het leven van een schilder, die ook kunstcriti cus is. Het is Otto de Kat de schilder, die deze maand de aandacht opeist voor een kleine tentoonstelling, die hij houdt in de kunstzaal Santee Landweer op de Keizers gracht te Amsterdam. En daarom zit ik ditmaal aan de schrijftafel, die de zijne is om er het mijne van te zeggen. Dit kan kort zijn. De tentoonstelling is samengesteld op één thema: het Franse landschap. De Kat heeft een kleine keuze gemaakt uit een tiental olieverfschilderijen en een twintigtal aquarellen, die hij in de laatste jaren uit zijn contact met het Fran se landschap gemaakt heeft: in Versailles, Parijs en Sables d'Olonne in de Vendée. Naar mijn gevoel heeft de aquarellist hier de primeur. Die aquarellen hebben, met de olieverfschilderijen vergeleken, iets poëtisch en muzikaals dat bijzonder mooi is. Ze zijn rijker van kleur en nuance, kortom, het is alsof ze zelf in het licht van het Franse landschap gedoopt zijn. Er is hier een aquarel uit Sables d'Olonne, een gezicht op de haven, met het kerkje op de achtergrond (No. 1). De vloeiing van water, licht en lucht tezamen, het kleurige zonder bontheid, die rijkdom in bescheidenheid, dit alles maakt deze aquarel tot iets kost baars, iets dat mij in het geheugen bleef als een melodie, die men nog uren lang blijft na-horen. En zo zijn er speciaal onder de aqua rellen uit de Vendée, nog enkele van dit gehalte. Alleen al hierom is deze kleine expositie een lie de France op de Keizers gracht. En tóch: van Neerlands bloed! (met een scheutje wijn - qui sait)? H. L. PRENEN er allen in hun hart van overtuigd, dat het in doodsgevaar verkerende kind het hunne is en in gedachten doorleven zij nog eenmaal het tragische verleden, dat hen noodzaakte van het kind afstand te doen. De camera maakte deze herinne ringen zichtbaar, met als resultaat een boeiende speelfilm, waarvan het verhaal aan de voet van de bergkloof een knap gevonden oplossing vindt. Een goede beurt voor de scenario-schrijvers, die niet in een storende sentimentaliteit ontaardden en bovendien nog een treffende dialoog wis ten op te tekenen. En verder drie fasci nerende vrouwenrollen van Eleanor Par ker, Patricia Neal en Ruth Roman; een combinatie van spel en intrige, welke geen enkele bioscoopbezoeker teleur zal kun nen stellen. „De Duivelspas" (City) Een pas uit de Amerikaanse burgeroorlog terugge keerde Indiaan (Robert Taylor) moet zo dra hij thuis komt zijn land verdedigen tegen een groot aantal schapenboeren. Dat lukt niet al te best. Hij roept nog de hulp in van een charmante advocate, maar zelfs deze is niet in staat de kolonisten van hun ongelijk te overtuigen. Het slot van het liedje is natuurlijk een stevige schietpartij en dan loopt het alle maal enigszins anders af dan de geregelde bezoeker van dergelijke Wild-West films verwacht. Alle manlijke Indianen worden namelijk neergeschoten, de vrouwen en de kinderen worden ondergebracht in een reservaat en de advocate gaat onverrichter zake huiswaarts. Van Dinsdag tot en met Donderdag draait in deze bioscoop „Vergeten Levens" met Greer Carson en Walter Pidpeon in de hoofdrollen. H. d. G. „Hard als graniet". (Frans Hals). De jonge Marsh Williams is een even lastig als eigenwijs kereltje. Een normale werk kring met een klein salaris ligt hem dan ook niet. Nee, hij wil veel geld verdienen met zo gering mogelijke inspanning. In het van drank verstoken Noord Carolina gaat hij met enkele lieden van zijn slag whiskey stoken, maar wordt na een paar succes volle maanden gesnapt. Marsh en zijn kor nuiten worden overvallen, waarbij een overvaller gedood wordt. Vluchten doet de ferme drankstoker niet, zodat hij al spoe dig dertig jaar dwangarbeid op zijn straf lijst heeft staan. En dan begin het lieve le ventje pas goed. Marsh blijft eigenwijs en lastig en hem wordt het leven dan ook bat- moeilijk gemaakt. En toch kruipt hij als hij lang voor het verstrijken van zijn straf tijd gratie krijgt als een man met toe komst een geweer stevig onder de ar men geklemd uit zijn gestreepte pakje Blijkens een mededeling aan het begin van deze weinig belangwekkende film is het de verfilming van het verhaal over het leven van Carbine Williams, de man die Amerika verrijkte met een nieuwe kara bijn. Voor de militairen in de zaal leek het ons een aardige instructie-film. E.K. „Vrouwcnpolitie" (Li do) Een vooral sympathieke Engelse film, die het werk der Londense vrouwelijke politie zo al niet propageert dan toch van zijn meest mens lievende kant laat zien. Deze tendenz is ook wel eens nadelig, omdat de dames en geltjes worden, wier deugd en dapperheid elke vuurproef glansrijk doorstaat. Er is evenwel voor variatie in de diverse be proevingen gezorgd en de afwisseling, die daardoor ontstaat maakt de film zeer ge nietbaar, mede door het goede camera werk, waarmee ze zich van vele opge schroefde collega's gunstig onderscheidt. Het loont in ieder geval de moeite er ken nis van te nemen. Fr. „Don Camillo" (Lux or) De populari teit van Don Camillo neemt niet af. Zijn terugkeer werd volgens de verwachtingen geprolongeerd. „De man met de wassen beelden" (Rembrandt) Ook deze drie dimen sionale schepping is geprolongeerd. Het overleg tussen werkgevers en werk nemers-organisaties in het bouwbedrijf over het afsluiten van een landelijke col lectieve arbeidsovereenkomst, heeft moei lijkheden opgeleverd, onder meer wat de uurlonen der geoefenden en geschoolden en de reisregeling betreft. Het college van Rijksbemiddelaars heeft nu bepaald, dat de lonen van de geschool de en de geoefende arbeiders, werkzaam in de burgerlijke- en utiliteitsbouw en in de water-, spoor- en wegenbouw met res pectievelijk 3, 3, 4, 4 en 4 cent in de le tot en met de 5e gemeenteklasse zijn verhoogd. De jeugdlonen worden naar evenredigheid hoger. De positie van chauffeurs en uitvoerend personeel in het bouwbedrijf zal nader worden vastgesteld. Voor het uitvoerend personeel zal op korte termijn een afzonderlijke regeling worden vastgesteld. (Van onze sterrekundige medewerker) De sterrenregen is ons ontgaan, zoals u zult hebben gemerkt indien u daar gister avond vergeefs, naar is gebleken evenals wij naar hebt uitgekeken. Wij be vonden ons ergens in de Kennemerduinen, bij een kristalheldere hemel, waarin echter nauwelijks één vallende ster te zien is ge weest gedurende de anderhalf uur dat wij daar stonden van half elf tot bij midder nacht. Misschien is uw oog bij het dwalen langs het uitspansel ineens gestuit op die heldei-e ster aan de Oostelijke hemel, die in de loop van de avond hoger en hoger rees: Jupiter. Deze Jupiter is waarschijn lijk de oorzaak geweest, dat de sterrenre gen van de Draconiden ons ditmaal is ontgaan. Wij hebben bij vroegere gelegenheden als eens gesproken over een andere zwerm meteorieten: die der Leoniden, die van de tiende eeuw af tot eeri kleine honderd jaar geleden steevast om de 33 jaar in Novem ber een sterrenregen op aarde veroor zaakten. Maar na 1866 was het afgelopen; de sleep meteorieten had zich op haar reis door de interplanetaire ruimte één keer te dicht bij Jupiter gewaagd en was door de sterke aantrekkingskracht van deze planeet uit haar baan getrokken. Deze koerswij ziging leidde er toe, dat de baan van deze steentjes voortaan de aarde niet meer passeerde. Vermoedelijk is thans iets dergelijks gebeurd met de Draconiden, die ons in 1933 zo'n boeiend schouwspel hebben be zorgd. Met zekerheid is het nog niet te zeggen, maar wij hoorden vanmorgen in sterrekundige kringen dat vermoeden wel uitspreken. Intussen is men in vakkringen evenzeer teleurgesteld als ieder ander, die gisteravond vol hoop de hemel heeft be zien. Op de Utrechtse Sterrenwacht bij voorbeeld zijn van negen tot twee uur vannacht zestien mensen met camera's in actie geweest om eventuele vallende ster ren te fotograferen. En te Leiden hebben dertig hoogleraren en studenten zelfs tot half zes vanmorgen waarnemingen gedaan, alles echter met zeer gering succes. Met de Draconiden is het dus misge lopen en onze hoop blijft nu gevestigd op de eerstvolgende vlaag meteorieten die onze dampkring moet binnendringen: die der Orioniden. Deze Orioniden worden verwacht op 19 October aanstaande. Voor „Geloof en Wetenschap" sprak Vrij dagavond in de Stadsschouwburg rector W. de Rooi over de katholieke emancipatie in haar ontwikkeling gedurende de afgelopen honderd jaar onder de titel „De onvoltooide eeuw." Wanneer men zijn voordracht zou moeten karakteriseren, dan zou men haar het best een in vele opzichten voor katho liek en niet-katholiek verrassende stelling neming ten aanzien van de situatie der katholieken kunnen noemen met als opval lendste kenmerk een gedurfde visie op de toekomst. Want rector de Rooi ontwikkelde vooral in het slot van zijn betoog een vrij afwijkende gedachtengang over de positie der katholieke vakorganisaties en hun noodzaak van bestaan bij de voltooing van de Publiek Rechtelijke Bedrijfsorganisatie, welke noodzaak hij ernstig in twijfel trok. Ook voor de katholieke politieke partij- vorm achtte hij een nieuwe koers tot de naastbijzijnde mogelijkheden, ook al toonde hij zich een uitgesproken voorstander voor het behoud der eenheid. Slechts met één concreet voorbeeld staafde hij zijn inzichten en wel met dat van de huidige verbrokke ling in de katholieke politieke gelederen. Men is bezig contact te zoeken, zo zei hij, maar hoe de onderhandelingen verlopen en wat zij precies inhouden, daarover hoort men geen woord. Wanneer het Centrum voor Staatkundige Vorming niet zo sterk naar één partij getrokken was zou het het overkoepelend orgaan kunnen zijn waarin men elkander kon vinden. Nu beantwoordt het niet aan zijn opzet. Nu biedt het ook voor een nieuwe vorm geen kansen. De inleider kwam tot zijn conclusie op grond van de historische ontwikkeling van de katholieke emancipatie in sociaal en politiek opzicht, een emancipatie welke vrijwel parallel liep met de arbeiders emancipatie. Drie monsterverbonden komen daarin voor. Het eerste van de katholieken met de liberalen, dat duurde van 1815 1830. Een periode van isolement volgde tot 1880. Opnieuw komt dan een verbintenis tot stand en wel met de anti-revolution- nairen, dat het ook vijftien jaar volhoudt. Weer gaat men op eigen kracht verder tot 1945 en verzuimt in de crisisjaren de ge durfde coalitie met de S.D.A.P., hetgeen een veroordeling mag heten van de toen ge voerde politiek. Pas in 1945 komt het derde monsterverbond tot stand. Als eenmaal de P.B.O. werkelijkheid is zal ook dat geen zin meer hebben. Zal het in 1960 zijn? Maar dan zijn ook de vakorganisaties overbodig en moet de politieke partij op nieuwe leest worden geschoeid. Hoe, dat kon de inleider niet zeggen. Hij was geen profeet. Maar hij vond de tekenen wijzen in deze richting. De verhouding der katholieke standen onderling zal beslissend zijn voor de toe komst, zo oordeelde hij. Op sociaal en poli tiek terrein is winst geboekt. Het massaal karakter der katholieke partijvorm is een machtig wapen, maar het gaat er niet om de machtspositie te verwerven, zoals men de katholieken verwijt, het gaat er net als een eeuw geleden om het geloof vrij te kunnen beleven. Verknoopt aan het sociale pro bleem is het cuturele probleem. Op cultu reel gebied zijn de katholieken nog niet ver genoeg gevorderd. In 1853 moest het katholiek onderwijs van de grond af wor den opgebouwd. De culturele standing der Nederlandse katholieken is momenteel van het schooltype der Mulo. Met de wens, dat 't peil zal worden opgevoerd en de leiding gevende katholieken hun taak zullen ver staan besloot rector de Rooi zijn voordracht. Mr. Vorstman, voorzitter van „Geloof en Wetenschap" sprak aan het slot van de avond een warm huldigend dankwoord. Het verbond van Bloemisten in Brussel en Aalst heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard dat de ongunstige toestand die nog steeds in de Belgische snijbloemenirtdustrie heerst, hoofdzakelijk is toe te schrijven aan de nog altijd te grote invoer uit Nederland. Het verbond dringt er daarom hij de Belgische regering op aan onverwijld de invoer van Nederland se snijbloemen nog verder te beperken. Dé invoer van Nederlandse snijbloemen in België werd onlangs reeds verminderd tot 55 procent van die van 1952.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11