„Hoge huren van nieuwe huizen scheppen onhoudbare situatie" IN DE WERELDPOLITIEK Engeland vaart een zig-zag koers at tenbupg Agenda voor Haarlem Rotterdams Toneel speelde „De getemde feeks" Een Eeuw Geleden Adres van N.V.V. aan Tweede Kamer .>«sE!3£ssïsr* „Het Witte Legioen" Afscheid Jo Vincent in Minerva-Theater 'Toe is het ontstaand J „Boeren-oorlog" in Midden-F rankrijk 3 Roos „Kathleen Ferrier" Brand in bioscoop Oriëntatierit PSVH Nieuwe attractie in de Vishal „Morgen première" van Ghiel de Boer Dit woord: HERBERG STOFFEN. EN C0NFECTIESH0W Vogeltrek blijft groot door gunstig weer Burgerlijke Stand van Haarlem Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 13 October 1853 DINSDAG 13 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht over de huur van nieuwe woningen. Het regeringsbeleid betreffende de huur van nieuwe woningen acht het N.V.V. zeer onbevredigend. „Wij zijn van oordeel", zo wordt in het adres gezegd, „dat een goede huurpolitiek vereist, dat de huren van oude en nieuwe woningen op hetzelfde peil liggen. Dat is één van de belangrijkste redenen, die ons tot aanvaarding van een huurverhoging hebben gebracht. Een ge lijk huurpcil betekent niet, dat de huren van oude en nieuwe woningen nominaal gelijk moeten zijn. Het wil wel zeggen, dat de huurverschillen niet groter mogen zijn dan door kwaliteitsverschillen gerechtvaar, digd is. De tegenwoordige situatie is geheel an ders. Door een verandering in de wijze van subsidieverlening heeft de regering de huurprijs van nieuwe woningen niet meer in de hand. Het gevolg is geweest, dat de huren van nieuwe woningen boven het peil van 145 pet. van 1940 zijn gestegen en thans op een peil van 170, 180, 190 pet. van 1940 liggen. Zo zijn er arbeiderswoningen in de tuinstad Slotermeer te Amsterdam, die een huur vragen van 61,15 inclusief geiserhuur, tuinfonds en glasverzekering." „Wij aarzelen niet deze situatie onhoud baar te noemen," aldus het N.V.V. „Bij de loonpolitiek baseert men zich op een in dexcijfer voor'de prijzen van het gezins- verbruik, waarbij de huur op 115 pet. van 1940 is gesteld. Indien de Staten-Generaal zich met de voorstellen van de regering verenigen, zal dit percentage tot 141 wor den verhoogd. Maar voor de bewoners van nieuwe woningen is dit indexcijfer vol komen onjuist. De hoge huren van nieuwe woningen hebben tot gevolg, dat de min der draagkrachtige gezinnen niet in staat zijn deze woningen te betrekken. De vrees is dan ook gerechtvaardigd, dat wanneer deze huurpolitiek voor nieuwe woningen wordt voortgezet, na enige tijd de nieuwe woningen niet meer zullen kunnen worden verhuurd en de sociaal ongewenste samen woningen worden gecontinueerd." „De fout in de regeringspolitiek wordt op een kleine groep: de bewoners van nieuwe woningen, gelegd. Via de loon politiek kan men deze onrechtvaardige situatie niet corrigeren. Dat de volgende huurverhoging zich na een betrekkelijk korte periode zal voltrekken is slechts een veronderstelling van de regering. Tussen de vorige en de aanstaande huurverhoging ligt een periode van drie jaar. De enige mogelijkheid is dus, dat alsnog andere maatregelen worden getroffen om te komen ADVERTENTIE Doe mee en verdien i 1000.- d serie elke Din^a* en Vrij- T.g in dit bl.d. Alle «dvet.ent.es *..n Iteedi in ome etalage» te bezichtigen DINSDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg: „Butterfly" door de Italiaanse Opera. 8 uur. Grote Kerk: Orgel concert door Feike Asma, 8 uur. Vleeshal: Bijbeltentoonstelling, 8 uur, causerie: 8 uur. Filmvertoning: 9 uur. Concertgebouw: Radio- en nuiziekshow met medewerking van Mieke Telkamp, Gerard van Krevelen en Jan Corduwener en zijn ballroomorkest. Vishal: Tentoonstelling miniatuur electrische spoorweg, met demonstratie van het nieuwe Kamer-kegelspel, 7 uur. Lido: „Vrouwen- politie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Ver geten levens", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hard als graniet", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beel den", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De misstap van dr. Talbot", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Ca- millo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 14 OCTOBER Gebouw Cultura: ds. C. P. de Ruiter spreekt over de Europese eenheid en de wereldeenheid. 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia"; Psycho metrische en helderz. experimenten, 8 uur. Vleeshal: Bijbeltentoonstelling. 912, 2—5.30 en 7.30—10 uur. Causerie: 8 uur. Film vertoning: 9 uur. Vishal: Tentoonstelling miniatuur electrische spoorweg, met de monstratie van het nieuwe Kamer-kegelspel, 2—5 en 7—9 uur. Lido: „Vrouwenpolitie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vergeten levens", 18 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hard als graniet", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man net de wassen beelden", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Palace: „De misstap van dr. Talbot 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. tot een gelijk huurpeil voor oude en nieu we woningen." Het N.V.V. vertrouwt erop dat de Twee de Kamer bij de behandeling van het wets ontwerp inzake de huurverhoging aan de moeilijkheden der bewoners van nieuwe huizen aandacht zal schenken. EeiT kwekerij in Heerde heeft in 1951 met toestemming van Kathleen Ferrier een nieuwe roos naar deze altzangeres ge noemd. Juist op de dag van haar overlij den is de naar haar genoemde roos met een gouden médaille bekroond op de inter nationale tuinbouwtentoonstelling te Ham burg. Hedenmorgen is brand ontstaan in het theater „Forum" in de Herenstraat te Voorburg. De brandweer wist de brand te beperken tot de foyer. Men onderzoekt op welke wijze de brand daar is ontstaan. Prinses Wilhelmina heeft gedurende enige dagen haar intrek genomen in het Paleis op de Dam. Het fraaie herfstweer lokte haar niet tot een wandelingmaar wel kon men haar waarnemen op het dak van het Paleis, waar zij bezig was aan een van haar dierbaarste liefhebberijen: het schilderen. Volgens de door Shakespeare nagelaten tekst is „De getemde feeks" een klucht, opgevoerd door een troep rondtrekkende comedianten om de dronken ketellapper Christopher Sly in de waan te brepgen dat hij een edelman zou zijn, die men van een feestelijk divertissement wil laten genie ten. Meestal echter laat men het voorspel achterwege en ook Albert van Dalsum, die het stuk voor het Rotterdams Toneel re gisseerde, volgde deze gewoonte. Toen ik enkele weken geleden toevallig met hem samen reisde in de trein naar Arnhem, beriep hü zich ter motivering daarvan op de dichter zelf, die immers na de proloog deze Sly volkomen uit het oog heeft ver loren en geen regel meer aan hem wijdde. Maar men zou daar het kwam toen he laas niet in mij op tegenover kunnen stellen, dat Shakespeare bij het. haastig samenflansen van dit spél rekening hield met de mogelijkheid tot improvisatie door een van zijn acteurs, die trouwens op dit gebied men denke bij voorbeeld aan „De ridder van de gloeiende vijzel" van Beau mont en Fletcher een dienstige ervaring hadden* De kwestie is niet zo heel erg belang rijk, maar tóch zou men om twee redenen kunnen pleiten voor handhaving van de ketellapper. In de eerste plaats omdat het de best getekende, meest karakteristieke figuur uit het gehele stuk is. En verder omdat men op die manier de opzet van toneel-in-het-toneel bewaart, de speelse verdubbeling van de realiteit, die men op talrijke plaatsen bij Shakespeare aantreft. Vandaar dat men in Engeland bij de laatste opvoeringen door de Old Vic van enkele jaren geleden en bij die in Stratford onder regie van de ons welbekende George Devine in de afgelopen zomer Christo pher Sly meer en meer in zijn dubieuze eer herstelt. Dat men nog. op een andere manier de kunst der geleide improvisatie een kans kan geven, heb ik onlangs in Brussel ge zien, waar het Théatre National Beige onder leiding van de Franse avant-gardist Georges Vitaly een uiterst merkwaardige vertoning van De getemde feeks" gaf, namelijk met behulp van komische inter mezzi tijdens de changementen van décor. Met allerlei ouderwetse kunstgrepen werd de toeschouwer in ieder geval de illusie gegeven, dat hij een voorstelling door een reizende kermistroep bijwoonde. Het voor deel daarvan is, dat aan deze klucht de misplaatste pretentie wordt ontnomen, die men nu eenmaal aan de naam Shakespeare pleegt te verbinden. Waarschijnlijk immers heeft men hier te doen met een slechts door deze dichter herziene bewerking van een oude klucht en stellig vindt men nergens zo weinig sporen van zijn geniale kunste naarschap als hier. Volgens een vermaarde Engelse criticus komt er maar één regel echte poëzie in voor, te weten de uitspraak van Hortensio, die in de vertaling van mr. Onno van den Berg luidt: „Het is kwalijk kiezen uit een zak mei rotte peren". Een holle bedoening- Maar hoe dan ook, het is een klucht die het altijd weer doet. Een diepere zin is er niet in te ontdekken, al hebben sommige commentators zoals John Masefield dat wel geprobeerd. Ook van karakterteke ning is nauwelijks sprake, hetgeen niet wegneemt dat de verhouding tussen Ka- therina en Petruchio menselijke aanra kingspunten in overvloed bevat. Het mag dan een stormachtige zijn, het is ei- toch ook een van ontwakende en groeiende lief de, ofschoon men moet toegeven dat er weinig edele motieven in het geding wor den gebracht. Van dit alles echter heeft men gisteren in de Haarlemse Schouwburg bij de vertoning door het Rotterdams To- nueel totaal niet bespeurd. Het was een bijzonder drukke en bijzonder lege bedoe ning. Misschien was het ook niet verstan dig om juist van Dalsum dit stuk te laten regisseren, omdat hij er vroeger al meer dan eens succes mee heeft gehad en dus nu zoiets als een verplichting voelde om het weer een beetje anders te doen, waardoor hij terecht kwam op het niveau van de Amerikaanse smijtfilm, zij het dan in tech nicolor. Toch zag men wel enkele momenten van fijn comediespel, het sterkst van Johan Fiolet als de drentelende vrijer van Bian- ca (een niet erg geslaagde creatie van An drea Domburg) in de eigenlijk enorm flauwe neven-intrige. Fris en krachtig was het optreden van Eli Blom en Bob Verstraete als twee bedienden, van wie de laatstgenoemde de fameuze beschrijving van het paard met geurig taalgebruik ten beste gaf. Frits van Dijk overdreef het groteske van de zich verkneuterende Gru- mio tot in het soms irriterende en verder droegen Ko Arnoldi en Chris Baay nog een paar opvallend dwaze typeringen bij. Waarschijnlijk heeft men tot de keuze van „De getemde feeks" besloten, omdat de rol van Petruchio, een lompe wildebras met parate mensenkennis, Ko van Dijk als het ware op het lijf is geschreven. Wie nog niet wist, welk een uitmuntend en veer krachtig acteur hij is, kon er zich nu ter dege van overtuigen. Hij speelde de rol bijna doorlopend fortissimo, doch er is geen enkele reden op te geven waarom dit niet zou mogen al kan men zich deze min naar wat minder een brute en wat meer een pikante veroveraar denken. Ellen de Thouars gaf Katherina haar zich in een stortvloed van scherpe woorden uitende bazigheid met alle gewenste felhe'id, maar men stelt zich deze net-niet vrijgevochten natuur toch eigenlijk anders voor, meer als de tenslotte smadelijk onderworpen be lichaming van een eerlijk gemeend protest tegen de willoosheid, waartoe de vrouw vroeger veroordeeld was. Het gemakkelijk bij de eisen van de han deling aan te passen décor was van Wim Vesseur, die zich als een met gedurfde smaak gezegend vakman van zijn taak kweet. Het succes van de voorstelling was, al liet de belangstelling veel te wensen, niet gering. DAVID KONING A mafeurtoneel Ondanks de vele, tamelijk in het oog val lende gebreken van „Het Witte Legioen", één der talloze melodrama's door Will, van den Berg (alias Maarten van Vucht), ge ven onze amateurs toch geregeld blijk voor dit genre een duidelijke voorkeur te bezit ten. Want nauwelijks een week na de op voering door „Heemstede-West", werd dit stuk Maandagavond al weer door de tweede Iieemsteedse vereniging ten tonele gebracht; ditmaal was het de Katholieke Vrije Toneelgroep in het Minerva Theater, welke opvoering tevens het eerste optreden in het openbaar in haar nieuwe vorm be tekende. De baten van deze voorstelling waren bestemd voor de missie van pater De Winter in Frans Equatoriaal Afrika. De gebrekenovan dit stuk wei-den na de opvoering door „Heemstede-West" nog onlangs uitvoerig omschreven; de gehele intrige is te opzettelijk, te onwaarschijn lijk en nodeloos hevig geëmotioneerd. Bo vendien ontbreekt het verrassende element hier volkomen, omdat de toeschouwer al bijzonder stupide moet zijn, om niet direct de weinig scrupuleuze freule Wessels als de misdadige verpleegster te kunnen aanwij zen. Aan de andere kant is de attractie voor de spelers heel goed te verklaren door het feit, dal een verpleegsters-uniform de dames steeds flatteert en het ook voor de heren wel eens verleidelijk is, de gehele avond in een witte doktersjas te kunnen paraderen. En doordat het stuk bovendien een overvloed van bewogen taferelen in houdt, wordt de spelers ruimschoots de ge legenheid geboden, hun eventueel aanwe zig zijnde dramatische talenten op een ouderwetse manier te demonstreren. En hiervan werd ook bij de K.V.T. een uiterst dankbaar gebruik gemaakt. An van der Veldt was een directrice met gezag, hoewel zij de sympathieke zijde van deze „generaal" misschien te veel naar de ach tergrond verdrong. Corry Meyboom, To Klinkenberg en Rita van der Spek gaven de drie verpleegsters een wel overwogen karakterverschil cn regisseur J. Schelvis had weinig moeite zijn beide zwak gespeel de confraters voorbij te streven. Verder verdient de deerniswekkende luitenant Smetsers van Ben van der Ham nog een goede aantekening, terwijl Ton Weijers en Jan van der Veldt als de vrijpostige werk ster en de optimistische korporaal, al bij zonder weinig moeite hadden de lachers volkomen op hun hand te krijgen. Zodat het eerste optreden van de K.V.T. aan beide zijden van het voetlicht een volko men gerechtvaardigde voldoening ten ge volge heeft gehad. Na afloop van de voorstelling werd het toneel nog betreden door pater De Winter, die er prijs op stelde de spelers persoonlijk te komen bedanken voor de steun, welke zijn missie ir. Afrika werd verleend. J.w.D. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de afdeling Verkeerspolitie houdt de Po litie Sportvereniging Haarlem op 4 Novem ber een jubileum-oriëntatierit voor auto's cn motoren. Zoals wij reeds eerder publiceerden, zal de grote Nederlandse zangeres Jo Vincent met een tournée door het land afscheid nemen van het publiek, alvorens zich uit het concertleven terug te trekken. Op Woensdag 21 October treedt zij op in het Minerva Theater te Heemstede, waar zij met medewerking van de pianist Gerard I-Iengeveld een recital geeft. Haar pro gramma bestaat uit werken van Bach, Schubert en andere meesters van de lied kunst. Al een maand razen de electrische mi niatuurtreintjes van de heer Flaskamp door de Vishal en nog steeds raakt het pu bliek niet uitgekeken aan dit genoeglijke schouwspel. Gemiddeld zeshonderd per sonen komen in een week tijds kijken. De heer Flaskamp hoopt binnenkort de vijf duizendste bezoeker te kunnen verwel komen. Aan die gelukkige zal hij dan een fraai geschenk uitreiken. Sinds kort is deze tentoonstelling een attractie rijker geworden. Een attractie, die wel niets met de spoortreintjes uit staande heeft, maar door de miniatuur afmeting goed in het kader van deze ten toonstelling past. Het is het kamer-kegel spel, waarover wij onlangs al berichtten, een vinding van de Heemstedenaar Coster, die de normale kegelbaan tot zulke kleine afmetingen heeft teruggebracht, dat deze nu uitstekend in de huiskamer gebruikt kan worden. Met een soort strijkplank onderstel kan men de kegelbaan in twee standen opstellen, zodat het spel nog op verschillende manieren gespeeld kan wor den. In de Vishal wordt gedemonstreerd, hoe men met het apparaat om moet gaan. Na een belangrijke uitbreiding te heb ben ondergaan is het cabaretgezelschap van Chiel de Boer sinds 8 Augustus door ons land op tournée met zijn nieuwe pro gramma „Morgen première". Er wordt één voorstelling in Heemstede gegeven (in het Minerva Theater) en wel op Dinsdag 20 October. De medewerkenden zijn: Chiel de Boer, Dini van Amstel, Wilma Durand, Sylvain Poons, Jan Oradi, Swen Smeele, Jasper Eikema en de pianist Bert Botterman. Men zou het niet vermoeden, maar het woorddeel her- van herberg is pre cies hetzelfde als her- van hertog. Het betekent namelijk: krijgsmacht, leger, heir. Een hertog is iemand die het leger aanvoert. De vorm tog is een afleiding van het oude werkwoord tiën, waarvan wij de Vormen toog en getogen nog over hebben. Een her-berg is dus: een plaats waar men een leger bergt, een soldaten- verblijf en vandaar: de plaats waar een reiziger huisvesting vindt. Precies het zelfde woord is het Engelse harbour: haven. Jammer dat het goed-Nederland- se woord herberg het heeft moeten af leggen tegen het. Franse logement, dat daarna de strijd verloor tegen hotel. ADVERTENTIE Voor onze op Donderdag 15 October a.s. in Paviljoen Dreefzicht te Haarlem, 's middags 2.15 uur en 's avonds 8.15 uur, zijn nog een beperkt aantal toegangskaarten verkrijgbaar aan onze cassa a f 1.50 per persoon (waarvoor een Th£- complet wordt geserveerd). Naast een keurcollectie van de nieuwste modestoffen, worden originele modellen en modelcopieën van de voornaamste Franse, Engelse en Nederlandse Haute Couture-huizen getoond. Uw Modehuis 1 VARKENS-MARKT LEIDEN LEIDEN, 13 October. Aanvoer 376 vette varkens. Notering: zware 197206: lichte 180195; zouters geen notering; zeugen 180186. Handel goed. Enkele zware 1 a 2 cent boven notering. Ofschoon de met spanning verbeide rede van Churchill op het jaarlijkse congres der conservatieve partij in Margate niet datgene heeft gebracht wat sommigen er van meenden te mogen verwachten namelijk een zeer persoonlijke, Churchilliaanse stap in de richting van Moskou, heeft de bejaarde premier toch interessante dingen gezegd, die van groot belang kunnen zijn ten aanzien van de Westelijke dilemma's. Het feit dat Sir Winston nog eens uitdrukkelijk zijn voornemen te kennen gaf om aan het bewind te blijven tot een duurzame vrede zou zijn bereikt, betekent tegelijk dat zijn inspanningen om tot die duurzame vrede bij te dragen op korte termijn tot een hoogtepunt zullen komen. Indirect was deze mede deling dus een bevestiging van de koers, die Churchill gekozen heeft met betrekking tot overleg met Rusland. Hij liet echter na de vorm van dit overleg scherp te formuleren, waarschijnlijk omdat juist die vorm tot meningsverschil met Washington heeft geleid. el gaf hij een duidelijke formulering van het doel van het verlangde overleg: De geruststelling van Rusland en Duitsland beide. Hij raakte daarmee de kern van het hele wereldpolitieke vraagstuk. „Het kan geen beginsel van de Britse politiek zijn, Rusland en Duitsland tegen elkander uit te spelen," aldus de Engelse premier. Het zou gemakkelijk zijn uit de geschie denis feiten op te diepen, die bewijzen dat Engeland dit spel in het verleden inder daad heeft gespeeld, doch wanneer Chur chill thans de ondubbelzinnige verklaring aflegt dat het daarmee heeft gebroken, be tekent de rede van Churchill misschien een bevestiging van een constructiever Engelse koers ten opzichte van het continent. Deze koers heeft in de loop der jaren nogal eens wijzigingen ondergaan, speciaal wat betreft de Engelse medewerking aan de ontoombaar doorbrekende continentale eenwording. Terwijl Amerika tamelijk rechtlijnig in de na-oorlogse jaren die Europese eenheid trachtte te bevorderen, heeft Engeland een zigzag-koers gevaren, die varieerde van verrassende initiatieven tot lijdelijk verzet en standvastige afzijdig heid. Dat is voor de continentale mogend heden wel eens een bittere ervaring ge weest, doch er is zeker geen staat, die daar door grotere teleurstellingen te slikken kreeg dan West-Duitsland. De Duitsers hebben zich, wat dat betreft, misschien teveel laten meeslepen door hun overtui ging, dat de vrees van Europa voor een Russische inval en opmars naar de Noord zee de enige belangrijke maatstaf moest zijn voor de politiek van alle Europese lan den, Engeland inbegrepen. In dat opzicht redeneerden de Duitse regeringspolitici precies volgens Amerikaanse lijn. Het heeft geleken alsof Churchill evenzeer bezield was door deze beperkte overtuiging, doch eens te meer blijkt deze veelzijdige staats man daarbij -onderschat te zijn. Zijn pathetische .oproep tot vorming van een Europees leger, uitgesproken te Straats burg in 1950, werd gevolgd door een abso luut gebrek aan medewerking van Engelse zijde aan de daarna in het werk gestelde pogingen om inderdaad tot zulk een leger te komen. De eenheid van het continent tegenover Moskou stond blijkbaar slechts tot op zekere hoogte in het Engelse poli tieke evangelie. Thans blijkt Churchill het Europese probleem niet als een kwestie van een heidsvorming aan deze zijde van het IJzeren Gordijn te zien, doch meer als een Russisch-Duits vraagstuk. „Als de verhou ding tussen de grote mogendheid Duitsland en de grote mogendheid Rusland geregeld kan worden, is de Europese situatie gered." Dit denkbeeld gaat ver uit boven het stre ven om West-Duitsland aan een mogelijke West-Europese federatie te koppelen en via West-Duitsland het straks verenigde Duitse tijk in zulk een federatie op te nemen. Het laat de federatievorming naar het tweede plan verdwijnen en richt zich direct op de mogelijkheid van Russisch- Duitse stabilisatie, of, zoals Churchill het uitdrukt, op de geruststelling van deze twee landen ten aanzien van elkanders bedoelingen. Als Churchill er nog toe komt, met Ma- lenko.v te praten, zal het zijn van dit stand punt uit. Niet de Frans-Duitse verhouding, niet de kwestie van de E.D.G. of andere supra-nationale Europese instellingen heb ben Churchills speciale belangstelling, doch de vorming van een Oost-Westelijke vredes- verhouding op basis van geregelde, gesta biliseerde en gevaarloze Russisch-Duitse Winston Churchill tijdens zijn rede in Margate. betrekkingen. In wezen zit in deze denk wijze de grote kloof lussen Engeland en Amerika. Voor Amerika moet Duitsland bolwerk tegen, voor Engeland moet het brug naar de Sovjet-Unie worden. Een slerk, herbewapend Duitsland als voor naamste partner in een Europese continen tale eenheid zou de Engelse politiek op het vasteland in permanent gevaar doen ver keren. Een Duitsland, weliswaar grote mogendheid, doch met het Westen verbon den op een wijze die de Russen geen ach terdocht zou bezorgen ten aanzien van zijn intenties, is thans blijkbaar het beeld dat Churchill zich voor ogen stelt als gunstig ste verlengstuk van de Engelse politiek ten opzichte van Europa. Misschien wil Chur chill het toekomstige verenigde Duitsland op dezelfde manier aan de Europese fede ratie verbinden als Engeland ermee ver bonden zal zijn. Daarmee zou de na-oor logse herordening het aantal voornaamste en met elkander verdragensluitende mo gendheden hebben verminderd tot vijf: Rusland, Engeland, Duitsland, de Europese federatie en Amerika. En misschien ziet Winston Churchill, thans 78 jaar oud, dit als het enige voorlopig bereikbare resul taat van een politieke hergroepering van wereldallure, zoals die door de twee laat ste oorlogen werd ingeleid, waarbij Amerika als corrigerende factor voor mo gelijke aggressieve neigingen van wie ook volledig te vriend moet worden gehouden. J. L. De Vogeltrek De waarnemingspost van de Vogelwerk groep Haarlem aan het Bloemendaalse strand meldt vanmorgen: Bij een gunstige Zuid-Zuid-Oostenwind blijft de vogeltrek groot. Van zeven tot acht uur passeer den 2500 vinken. Van acht tot negen uur passeerden er 990 van deze vo gels. Ook de spreeuwentrek toont eenzelfde beeld met 3000 en 1690 vogels. De kraaientrek blijft nog gering. Van acht tot negen uur passeerden negentig kraaien- achtigen de post. Vandaag werd een groter aantal ringmussen waargenomen. Tachtig van /leze vogels vlogen in kleine troepjes langs. Een klein goudhaantje trok laag over de grond voorbij. LIMOGES. (Reuter). De boeren in 14 departementen in Midden-Frankrijk heb ben Maandag op honderden plaatsen barri cades opgeworpen als protest tegen de prij zenpolitiek der regering. De betrokkenen zeggen, dat zij in vergelijking met het vo rige jaar 30 tot 40 procent minder voor hun vee krijgen, terwijl de kleinhandels prijzen slechts met tien procent zijn ge daald. De nieuwe regeringsvoorstellen van vorige week cm grote hoeveelheden vlees op te konen de prijzen van zuivelproduc ten vast te .stellen en de distributie te ver eenvoudigen, schijnen echter bepaalde kringen te hebben bevredigd. De demon straties waren dan ook niet zo grootscheeps als men aanvankelijk had gevreesd. Het enige incident, waarvan melding wordt gemaakt, deed zich voor bij Nevers in het departemen Nièvre, toen de beto gers slaags raakten met de politie, die een barricade wilde afbreken. Een der demon stranten werd aangehouden, doch er .werd niemand ernstig gewond. Overigens ging het er zeer gemoedelijk toe. Communistische burgemeesters, pas toors, landbouwers en arbeiders hielden, schuilend onder hun paraplu's in de stro mende regen broederlijk de wacht bij de wegversperringen van landbouwmachines en boomstammen. Talrijke afdelingen van de politie en de republikeinse garde waren in de weer om de oarricades op te ruimen, die overigens onmiddellijk weer werden opgebouwd. Op sommige plaatsen mocht verkeer passeren, mits men zelf de ver sperringen weghaalde. Op andere punten lieten de demonstranten zelf zo nu en dan de auto's passeren, nadat zij de chauffeurs vlugschriften hadden uitgereikt, waarin het standpunt der boeren werd uiten- gezet. In andere delen van het land zullen de landbouworganisaties later in de week be slissen, welke maatregelen zij zullen ne men. De nationale 'ooerenorganisatie komt Maandag in spoedzitting te Parijs bijeen. HAARLEM, 12 October 1953 BEVALLEN van een zoon: 10 Oct., M. A. Neuvel—Bax; C. J. M. Kemper—Hoender dos; B. Bijl—Reijnecke; 11 Oct.. A. G. van den Eijkel—van Schaik; W. J. E. Elskamp— de Graaf; T. HoutsmaTwijnstra; H. J. van BalgooiSteenhorst. y BEVALLEN van een dochter: 8' Oct., A. A. van de Vlag—Keesmat: 9 Oct., K. M. Wal- gien—van den Brom; M. E. van Ommeren— Ferree; K. Klerk—Jans; 10 Oct.. A. Sieval Krul; M. M. MarchandHorn; 11 Oct., W. C. G. M. RuiterDekkers; C. van den Berg—Dubbelman: S. V. Ridderplaat— Libiee; 12. Oct. T. D. CatsburgRijneveld. OVERLEDEN: 8 Oct.. C. Vriesman. 89 j., Westerhoutpark; 9 Oct., H. J. Vermeer, 72 j„ Zomerkade; M. A. van Absoude. 3 d„ Kam perlaan; W. M. de Korte, 66 j.. Korte Anna- straat; 10 Oct., L. Kuntze, 68 j„ Nieuws Raamstraat: B. Kimman, 75 j„ Hagestraat; J. W. Willemsen. 1 d„ Twijnderslaan; J. A. Boesaard, 34 j„ Gasthuisvest; 11 Oct., M. PluisterArends, 81 j„ van Oosten deBruijn- straat; A. Jansen, 67 j.. Generaal Botha- straat; A. W. M. Vogelaar—Veldt, 31 j„ Kruisstraat; H. Th. Franse, 83 j., 2e Theems- straat. ADVERTENTIE HOOFDPUNT Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten Koket 80 ct. 's-GRAVENHAGE. Z. M. de Koning heeft eene bepaling in de door den Raad der gem' ente Hillcgom vastgestelde ver ordening op de Brandweer vernietigd. Artikel 18 dezer verordening legde elk huisgezin de verplichting op, zich van eenen goeden emmer, waarop de naam des eigenaars en het nummer van het huis met olieverf geschilderd zijn, te vcorzien, ten einde bij het ontstaan van brand in ge bruik gesteld te worden. Deze bepaling is vernietigd, omdat de kosten der brand weer ccne verpligte uitgaaf der Gemeen ten vormen en de plaatselijke besturen niet bevoegd zijn, die kosten geheel of gedeeltelijk ten laste van de ingezetenen te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5