Collectivisatie van landbouw in Rusland: een slepend proces AGRÉ-ANTACIDE Loonsverhoging van vijf percent is te gering AbdusIroop PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws D1 Last van Uw maag? helpt direct! Aanhoudende hoest Lijdelijk verzet van boeren komt tot uiting in lage opbrengsten AUTO-RADIO ^ioclx ió het zo Achteruitgang 'n TIP VAN BOOTZ De radio geeft Donderdag Kerkelijk Nieuws Een jaar geëist tegen simulerende bedelaar K.A.B.-CONGRES Stemrecht in de V.S. WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 Na een communistische regeringsperiode van meer dan dertig jaar zijn de heersers van de Sovjet-Unie nog geen stap dichter bij de oplossing van het landbouwvraag stuk, dan zij aan het begin van de revolutie waren. Zoals Lenin dit vraagstuk in grote trekken zag moesten de boeren met de belofte, dat zij land zouden krijgen, gewonnen worden voor de revolutie, waarna ze langzamerhand moesten worden ingeschakeld in het collectieve systeem. Er kon in een communistische staat geen sprake van zijn, dat het landbouwend deel van de bevolking werd toegestaan om ook maar in enige vrijheid de productie voort te zetten: politiek gezien zou dat onmogelijk zijn geweest. Het nu eens aanpakken, dan wees loslaten van de collectivisatie van het boerenbedrijf in de Sovjet-Unie vormt een mistroostige zij het fascinerende geschiedenis, die nog niet geëindigd is. Dat men teruggekomen is van het systeem, waarin de boeren bij de industrialisatie werden ingeschakeld, vindt zijn oorzaak niet in enige principiële verandering in de politiek van het Kremlin, maar eenvoudig in het feit, dat de Sovjet- Unie in steeds grotere hoeveelheden voedsel nodig heeft, omdat de arbeidersbevolking toeneemt. Omdat de staat voortdurend te maken had met lijdelijk verzet, dat bij de boeren soms ernstige vormen aannam, was hij van tijd tot tijd gedwongen concessies te doen ter wille van een hogere opbrengst. Hoewel de Sovjet-Unie een der grootste graanproducerende streken van de wereld is, heeft de koren opbrengst van de Bolsje wistische revolutie af tot nu toe nauwelijks gelijke tred gehouden met de toeneming van de bevolking. In 1951 bedroeg de graanopbrengst drie en een half millioen ton minder dan in 1949, het jaar, waarin men verwachtte, dat de opbrengst de na delige gevolgen van de oorlog te boven zou zijn gekomen. Dit kon niet worden toege schreven aan weersomstandigheden bij de oogst, daar deze in de uitgestrekte gebieden der Sovjet-Unie natuurlijk variëerden tus sen goed en slecht. Van meer belang dan enig cijfermateri aal is de terughoudende, maar daarom niet minder duidelijke uitlating van Malenkov. In een redevoering voor het praesidium van de Opperste Sovjet, haalde hij cijfers aan waaruit bleek, dat de opbrengst van producten bestemd voor de industrie, zoals katoen en suikerbieten, groter was dan in 1940. Maar wat betreft de tarwe en andere graansoorten nam hij voor zichzelf genoe gen met de opmerking, dat zijn land ver zekerd is van voldoende brood. Voorts zei hij, dat in vele delen van het land staats- en collectieve boerderijen een kleine graanoogst hadden binnengehaald, zodat er in die gebieden aanzienlijke schade was geleden. Als gevolg van de onderontwikkeling van de landbouw waren enige der collec tieve boerenbedrijven nog onvoldoende rendabel, ten nadele van de boeren op deze bedrijven. Het tekort aan ruwe granen weet hij aan de, wat hij noemde: ontoe laatbare verslapping in de veefokkerij. Dit graantekort springt nog meer in het oog, wanneer men zich herinnert, dat de Sovjet- Unie vóór 1914 en gedurende de twintiger jaren een belangrijke uitvoer had van tarwe en ruwe granen. In vergelijking met die perioden is de huidige uitvoer te ver waarlozen, en wel vooral wanneer men zich rekenschap geeft van het feit, dat de Rus sische landbouw niet langer zo'n geweldig ADVERTENTIE En ik heb het weer heel goed bekeken, *k Stuur mijn vrouwtje voor enkele weken Naar haar ouderlijk huis, Ik blijf dan heerlijk thuis, 'n Tip van Bootz mag vanzelf niet ontbreken. Inz. Heer N. H., Den Haag ontv. 1 fl. Tip en l Lfl. Bootz' Oude Genever. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 School radio. 12.00 Angelus. 12,03 Concert. (12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal en semble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koorzang. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.15 Piano- rectial. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd pro gramma. 21.00 Amusementsmuziek. 21.30 Mastklimmen. 22.00 Ik denk er zo over.... en U? 22.10 Orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.50 Voor dracht. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pianoduo. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Gevarieerde muziek. 13.55 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, hoorspel. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Viool en piano. 16.15 Voordracht.' 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Joegoslavië. 18.00 Nieuws. 18.15 Soortproblemen. 18.25 Repor tage of platen. 18.40 Hoorspel. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesornken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuziek. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Residentie-orkest en soliste. 21.10 Koers West, hoorsoel. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Sportaetualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 "R^nortage. 23.20—24.00 Platen, Brussel. 324 m. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen'. 14 00 Engelse les. 14.15 Volksliederen. 14.30 Franse les. 14.45 Concert. 15 ?0 De Musketiers in het Klooster, opera. 16 15 Concert. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kin deren. 17 15 Platen. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 10 40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Perzoekprop-ramrn?. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.45 Platen. 2?.50—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). ADVERTENTIE INBOUW EN SERVICE STATION H. J. MAERTENS N.V. aantal trekpaarden van voedsel te voorzien heeft. Uitbreiding Daar komt nog bij dat de Sovjet-Unie sedert het einde van de tweede wereldoor log zeggenschap heeft gekregen over de grote korenproducerende gebieden van Polen, Hongarije en Roemenië, waar men toch altijd te maken had met een graan overschot. Men zou hebben verwacht, dat deze landen, die zijn afgesneden van de normale handelsbetrekkingen met het Westen, in staat zouden zijn geweest ruime voorraden graan te zenden om het Rode Leger te helpen voeden, om voorraden aan te leggen voor oorlogsdoeleinden en met veel ophef schenkingen te doen aan Azia tische landen. Het zou aannemelijk ge weest zijn, dat zij na verkoop van hun overschot genoeg zouden hebben overge houden voor eigen gebruik. Dit is niet het geval geweest. Hoewel de Russen beweren, dat het broodverbruik in de gehele Sovjet- Unie is toegenomen, hebben de Europese satellietlanden voortdurend en soms in ernstige mate te kampen met een tekort aan brood en vlees. Dat vindt zijn oorzaak in het verzet van de boeren tegen de col lectivisatie. Evenals bij hun broeders in de Sovjet-Unie kwam dit verzet tot uiting in een vermindering van de productie. Tezamen met de Russische politiek om ten koste van alles en ondanks de markttekor- ten in de satellietlanden voedsel uit die landen in te voeren, betekende dit, dat de inwoners van Warschau, Boedapest en Boekarest dikwijls te weinig brood hadden. Ten aanzien van de korenopbrengsten in de Sovjet-Unie gaf Malenkov een bijzon der belangwekkende verklaring. Hij zei, dat het ter verscherping van de strijd tegen de verliezen aan landbouwproducten en ter uitbreiding van de graanhoeveelheid essentiëel was een streep te zetten onder de onjuiste werkwijze, waarbij men de resultaten van de arbeid op de collectieve boerderiien niet berekent naar de hoeveel heden, die werkelijk zijn geoogst. Breuk met oude politiek Dit betekent een radicale breuk met de politiek, die Stalin in 1932 invoerde, een politiek, waarbij men uitging van de zooe- naamde „biologische opbrengsten", geba seerd op schattingen aan de hand van nog te velde staande vroducten. Dit diende om de ware cijfers, die in die tijd reden gaven tot ongerustheid, te verbergen. Het besluit van Malenkov komt voort uit de erken ning, dat de regering slachtoffer is gewor den van haar eigen verwrongen statistisch beleid. De Sovjet-Unie erkent, dat de veestapel kleiner is dan in 1938. In talrijke officiële Ned. Herv. kerk Beroepen te Lexmond S. Meijers, cand. te Utrecht; te Nijkerk (evangelisatie) G. W. Tricht te Naarden. Aangenomen naar Harlingen J. M. de Vries te Strijen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Almelo en voor Zuidbroek j J. de Feyter te Valthermond. Baot. gemeenten Aangenomen naar Musselkanaal J. A. Scholte te Nieuw-Weerdinge. Bedankt voor Vriescheloo J. Bosma te Leeuwarden. Oud-Geref. gemeenten Beroepen te Papendrecht J. v. d. Poel te Giessendam. In Sittard viert de Ned. Hervormde Ge meente op Zondag 8 November haar 400- .iarig bestaan. Zij werd in 1553 gesticht door Petrus Chimarrhaus geboortig uit Beek (L.) die in dat jaar predikant van de Reformierte Gemeinde te Heinsberg werd en ook diensten hield in het ongeveer 20 km verder gelegen Sittard. Een commissie onder voorzitterschap van oud-minister H. H. Wemmers is met de voorbereiding van de herdenking te Sittard belast. Hiernevens publiceren wij een artikel van de bekende Etigelse journalist Ed ward Ashcroft, die studie heeft gemaakt van de politieke problemen van vele Europese landen en er in verscheidene Londense periodieken over pleegt te schrijven, onder meer in de bekende „Spectator". uitlatingen wordt gesproken over het on bevredigende beheer van grote collectieve veebedrijven in Centraal-Azië. Diefstal door de boeren en oppervlakkigheid in het beheer behoren tot de gewone vergrijpen. In toenemende mate ervaart men, dat de invoering van gecollectiviseerde en indus triële methoden voor de veefokkerij of de zuivelproductie ondoelmatig is geweest. Derhalve heeft Malenkov in de redevoe ring, welke reeds werd aangehaald, beslo ten, dat de individuële boeren aangemoe digd moeten worden inplaats van ontmoe digd, om zelfstandig koeien te houden en dierlijke producten op de vrije markt te verkopen. Hij legde grote nadruk op de noodzaak van de opvoering der zuivelpro ductie en enkele dagen na de redevoering werd bekendgemaakt, dat de Sovjet-Unie 30.000 ton boter uit de „decadente" Wes terse landen, alsmede Australië en Niew- Zeeland, had ingevoerd, en toebereidselen maakte om meer aankopen te doen. „Het is net een beroepsbedelaar uit de Driestuivers-opera". Zo karakteriseerde mr. J. B. Hubrecht ziin cliënt de 29-jarige metselaar J. M. uit Haarlem, die zich giste ren voor de rechtbank te Rotterdam had te verantwoorden. Deze begaf zich in de afgelopen jaren in diverse Schiedamse en Rotterdamse caé's waarbij hij simuleerde doofstom en mank te zijn. Hij liet de bezoekers een kaart zien, waarop gedrukt stond, dat hij geen bedelaar, maar slachtoffer van een concentratiekamp was en dat hij van f 24.80 per week zijn moeder, vier zusters en twee broers moest onderhouden. Verdachte zei alleen op Zaterdagavonden te hebben „gewerkt". Hij had de kaartjes ook in het Spaans, Frans en Engels voor radig. „In drie jaar ontving hij op Zaterdag avonden in totaal f4500", merkte de offi cier van Justitie op, die 'van een „goede bron van inkomsten" sprak. Doordat men hem ergens zag praten en gesticuleren is de zaak uitgekomen. De officier eiste een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar. Komt verdachte, die een betrekking kan krijgen, wel verder met een gevangenis straf?, zo merkte de raadsman nog op. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE Ieder die wel eens last van zijn maag heeft, weet hoe hinderlijk dit is. Wetenschappelijk onderzoek heeft geleid tot de samenstelling van een afdoend middel: Agré-Antacide (AA). AA-maagtabletten hebben een directe en lang aan houdende werking en hebben een verfrissende peper muntsmaak. Bijzonder gemakkelijk is de hygiënische strip- verpakking, zodat U altijd een paar tabletten bij de hand kunt hebben. U hebt dus niets meer te vrezen als U door last van Uw maag wordt overvallen, hetgeen op de meest ongelegen ogenblikken kan gebeuren. (acid* N.V. Philips-Roxane Pharmaceutisch-Chemische Industrie „Duphar" Amsterdam-Olst-Weesp De mening van de Katholieke Arbeiders Beweging over de loonsverhoging van 5 percent is gisteren in een buitengewoon verbondscongres, dat in Utrecht gehouden werd, uiteengezet door de voorzitter van cle K.A.B., de heer J. A. Middelhuis. Uitgangspunt van zijn rede was de re geringsnota van 19 Maart van dit jaar.„In de kringen van de arbeiders-vakbeweging", zo zei de heer Middelhuis, „kwam terstond de vraag op, op welke wijze de nadelige gevolgen van de huurverhoging zouden worden opgevangen. Ook de middenstan ders kwamen in het geweer. Uitvoerig besprak de heer Middelhuis het bekende verloop der loononderhande lingen tussen werkgevers en werknemers. „Het aanvankelijk resultaat was, dat de vakcentralen 'kwamen op 5,75 percent, later, op grond van nieuwe gegevens, tot 6,6 percent. De werkgevers kwamen niet verder dan 3,5 percent. Toen dit resultaat in de Stichting van de Arbeid kwam, wilden de werkgevers niet onderhandelen over een concreet percen tage waarmede de lonen verhoogd moesten worden. Zij stelden voor hiervoor advies te vragen aan de S.E.R. Dit was voor de drie vakcentralen onaanvaardbaar." Hierna gaf de K.A.B.-voorzitter een overzicht van de verdere gang van zaken. Hij herinnerde eraan, dat de drie deskun digen reeds op 26 September een rapport uitbrachten. „Hieruit blijkt overduidelijk", aldus de heer Middelhuis, „dat de deskundigen het met vrijwel alle uitgangspunten en veron derstellingen van de raad van vakcentralen eens waren. De werkgevers zagen vrijwel op geen enkel verschilpunt het gelijk aan hun kant. Men zou geneigd zijn de conclu sie te trekken^ dat dus ook het standpunt van de commissie met betrekking tot de loonsverhoging gelijk zou zijn geweest aan dat van de Raad van Vakcentralen. Maar op het moment, dat de com missie op het punt stond een beslis sing te nemen, die niet ver van de 6 percent zou hebben gelegen, werd haar door een outsider-expert duide lijk gemaakt, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek bij de berekening van het in de Stichting van de Arbeid verdedigde cijfer een methodefout ge maakt zou hebben en dat uit dien hoofde dit cijfer met een tweetal punten zou moeten worden verlaagd. De commissie meende het advies van deze expert te moeten volgen en het aan de Raad van Vakcentralen ver strekte cijfer buiten spel te moeten verklaren met als resultaat dat de som van de commissie niet uitkwam op 6 maar op 4,8 percent". „De werknemersvakcentralen hebben zich -nog diezelfde avond opnieuw met een uitvoerige brief tot de ministerraad ge wend. In deze brief is uitdrukkelijk ge vraagd om een nader onderzoek en om een onderhoud met de vakcentralen teneinde deze bezwaren mondeling toe te lichten. Dit redelijk verzoek is door de regering genegeerd. De regering heeft gemeend met het nemen van haar beslissing niet te moeten wachten totdat een nader onder zoek naar de juistheid van de aanval op het C.B.S.-cijfer zou zijn ingesteld. Zij meende de knoop meteen te moeten door hakken. Haar beslissing is bekend." „Mijn collega Vermeulen van het N.V.V. heeft gelijk," zo zei de heer Middelhuis, „als hij beweert dat de werkgevers een politiek van pingelen en van uitstel hebben gevoerd. Twijfel aan de huidige loonpolitiek Wij wagen het te zeggen, dat we met de heer Vermeulen kunnen delen zijn reserve ten opzichte van de gezindheid der werk gevers, doch dat we na de jongste ervarin gen met de door de overheid geleide loon politiek toch ernstige twijfel koesteren, of we daarmede wel door moeten gaan. Zonder ons nu reeds definitief uit te spreken over de vorm van de toekomstige loonpolitiek menen wij toch te mogen veronderstellen, dat het niet op voorhand uitgesloten moet worden geacht een andere vorm van loon politiek te vinden, waarbij zowel de na delen van de vooroorlogse als van de na oorlogse loonpolitiek worden vermeden." Nsssaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 47. Terwijl Panda nog de sterretjes telde, die hem voor de ogen dansten, was Joris al weer op de been gekomen. „Kom hier, oh onbetrouwbaar individu'." riep de Mogol hem toe, „en bevrijdt ons uit deze lus!" „Maar Hoogheid!" antwoordde Joris, „ge zult toch ongetwijfeld een wijle langer wil len genieten van de aardige contraptie, die u zelf gemaakt hebt! Bovendien zal deze stand de her.senwerking stimuleren. Blijf dus nog even de wereld van deze interes sante gezichtshoek uit bekijken, terwijl ik enige.ehzaken afhandel." Zich niets aantrekkend van de bedrei gingen, die de twee geplaagde lieden hem naschreeuwden, begaf hij zich welgemoed naar de plaats, waar de drie leeuwen onder het net gevangen zaten. „Welaan," mom pelde hij vergenoegd, „de leeuwen onder het net, de staarten erbuiten...... dat is juist de toestand, die ik nodig heb. Thans kan ik, ongehinderd door klauw of tand, eens rustig nagaan, in welke pluim de Blauwe Flonker is verborgen." Met een snelle greep had hij de drie leeuwenstaar- tèn bijeen. „Turn turn!" zong hij, „uit een van deze maiskolven valt mij straks een rijpe oogst ten deel!" Wat de Raad van Vakcentralen boven dien hoog zit, is het feit, dat de regering tot tweemaal toe een verzoek van de raad om zijn standpunt mondeling toe te mogen lichten heeft genegeerd, zelfs toen vast stond, dat vele vraagtekens geplaatst moesten worden bij de al of niet juistheid van de aanval op het door het C.B.S. aan de Raad van Vakcentralen verstrekte cijfer. Maar de actie is nog niet ten einde. We staken niet voor 1 procent, nog daarge laten dat we tegen de regering zouden staken. We leven in een democratisch ge regeerd land. Dat wil zeggen, dat de rege ring van haar doen en laten verantwoor ding schuldig is aan de gekozen volksver tegenwoordiging. Aan deze volksvertegen woordiging dient de verdere beoordeling van deze regeringsdaad te worden overge laten." Resolutie Na de rede van de heer Middelhuis werd uitvoerig gesproken over een door het be stuur voorgestelde resolutie. Daarin wordt onder meer gezegd dat de Nederlandse ar beiders nu acht jaar lang hun beste krach ten hebben gegeven aan het herstel van de volkswelvaart en dat zij zich daarbij ge voegd hebben naar 'n sterk beheerste loon politiek, waardoor het arbeidersbestaan over het algemeen sober en vol zorg is gebleven. Mede dank zij hun inspanning is de nationale welvaart verrassend toege nomen, zodat thans een aantal maatrege len tot verlichting van lasten, mogelijk is geworden. Hoewel de thans voorgestelde maatregelen van betekenis zijn, wordt een loonsverhoging van 5 percent beslist te gering geacht. Tenslotte wordt in de, resolutie een be roep gedaan op de werkgevers, op loyale wijze mee te werken aan de verwezenlij king van de loonsverhoging en in die be drijfstakken en ondernemingen, waar ge deeltelijk op vast loon en gedeeltelijk op basis van provisie, fooien of verval wordt gewerkt, de loonsverhoging te berekenen over het loon plus het gemiddelde bedrag aan provisie, fooien en/of verval en met het aldus verkregen bedrag het vaste loon te verhogen. Aan het einde van het congres werd deze resolutie aangenomen. Probleem. De commissie van de UNO, die een onderzoek heeft ingesteld naar de rassenpolitiek in Zuid-Afrika, is van mening, dat het hier een probleem be treft dat internationale zorg behoeft. De commissie heeft een rapport van4O0 pagina's gereed, dat pas zal worden ge. publiceerd, nadat het ter beschikking van de leden der UNO is gesteld. Afwachten. President Rhee van Zuid- Korea heeft tegenover een Amerikaan se correspondent verklaard, dat hij zijn vrijheid van handelen zal hebben her kregen, als eind Januari 1954 nog geen enkele actie zal zijn ondernomen dis leidt tot de vreedzame vereniging van Korea. In dat geval zou hij de V. S, en de UNO andere methoden van ver- eniging voorstellen, zo voegde de presi. dent hieraan toe. Moord. Op verzoek van de West-Duitse politie zullen heden in de televisie-uit- zending van de Noord-West-Duitse om. roep de kleren van een meisje worden getoond, dat verleden week vermoord is gevonden naast de snelverkeersweg bij Hannover. Deze moord was de laat ste van een serie a u tob ahn-m oord en, die de West-Duitse politie reeds zes jaar voor een raadsel plaatsen. Door deze televisie-uitzending hoopt de poli. tie inlichtingen te krijgen over de iden titeit van het meisje en daardoor op het spoor te kómen van de moordenaar of moordenaars van 18 vrouwen, van 17 tot 50 jaar, die allen gewurgd en mei gescheurde kleren bij snelverkeerswe- gen zijn gevonden. Cadeau. De Duitse stad Dortmund wil de door de watersnood getroffen Noord- Brabantse gemeente Nieuw-Vossemeer een kleuterschool voor zestig kinderen schenken. Tijdens een bezoek, dat bur gemeester E. P. Janssens van Nieuw Vossemeer aan ziin Dortmundse collega bracht werd hem dit meegedeeld. Steunpunt. Dr. Adenauer zelf heeft zich in de verkiezingsstrijd in Hamburg ge mengd m de hoop nog een steunpunt van de sociaal-democraten in de bonds- republiek ten val te kunnen brengen en daarmee zijn meerderheid ook in de! bondsraad, de vertegenwoordiging dei landen, tot meer dan tweederden uit te breiden. De vrije hanzestad Hamburg zal op 1 November een nieuwe gemeen, teraad kiezen en daarmee beslissen over de vraag of de drie Hamburgse stem' men in de bondsraad ook in de toe komst voor de oppositie zullen worden uitgebracht. Vonnis. Een 19-jarige Zweedse glasblazer, die de Sovjet-ambassade te Stockholm kaarten van de versterkingen in Noord- Zweden ten verkoop had aangeboden, is Dinsdag wegens „poging tot spionnage' tot een gevangenisstraf van zes maan den veroordeeld. De glasblazer,Torselius, verklaarde voor het hof, dat hij de kaarten van een officier van de Zweed se luchtmacht, die bij zijn moeder in woonde, had gestolen. Hij belde de Sovjet-Russische ambassade te Stock holm uit een telefooncel op, en bood, de kaarten' aan voor 40.000 kronen. Protest. Volgens een woordvoerder van het Israëlische leger hebben Jordaniërs in het dorp Jehoeaisj aan de Israëlisch jordaanse grens een handgranaat in een woning geworpen, tengevolge waar. van twee kinderen op slag werden ge dood. De moeder werd zo zwaar ge wond, dat zij enige tijd later overleed, Israel heeft een protestnota gezonden naar de gemengde bestandscommissie, waarin gevraagd werd, onmiddellijk een bijeenkomst der commissie te beleggen. Mau Mau. De veiligheidstroepen in Kenya hebben in de afgelopen week 100 aan hangers van de Mau Mau gedood en 108 gevangen genomen, aldus het hoofd kwartier van het leger. Een blanke en tien kleurlingen van de veiligheidstroe pen verloren in deze periode het levan. ADVERTENTIE Ge hebt kou gevat, ge hoest en een scheurende pijn van het vele hoesten beklemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaarlijke slijm met 's werelds beste hoestsiroop E Amerikanen hebben ongetwijfeld een andere opvatting van democratie dan de meesten onzer. Laten we elkaar niet in de haren vliegen, want dat is onvrucht baar. We kunnen de vrede bewaren door vast te stellen dat de ene opvatting, zowel als de andere, haar reden van bestaan wel zal hebben. Waarvoor we op deze plaats echter wel Het zijn heus geen kleine groepen die op deze wijze van het kiesrecht worden uit gesloten. Het komt herhaaldelijk voor dat, mede door deze belasting (er zijn namelijk nog andere factoren in het spel) slechts 15 a 20% van de kiezers der Zuidelijke staten hun stem kunnen uitbrengen. Zo kon in 1944 Walter George tot senator worden ge kozen met slechts 14% van het stemmen bijzondere aandacht zouden willen vragenpotentieel en Ellender met 6%! is de hier te lande algemeen voorkomende misvatting dat iedere Amerikaan zonder meer stemrecht zou hebben. Dat is namelijk niet het geval, ook al plegen de Amerikanen zich ge regeld op te werpen als de kampioenen voor de democra- V tie. In een zevental Zuidelijke Wanneer het noodzakelijk is bij de verkiezingen een beslis sing te forceren, welaan, dan is een partij wel eens zo goedhar tig de achterstand in de ver kiezing sbelasting voor enige tienduizenden kiezers aan te zuiveren, mits vaststaat voor wie de losgekochte stemmen staten van de V.S. bestaat namelijk de bestemd zijn, dat begrijpt u! verkiezingsbelasting, die weliswaar naar onze begrippen niet hoog is, wijl zij slechts varieert van anderhalf tot twee dollar per jaar, maar die voor de talrijke groep van verpauperde negers en arme blanken - die beneden de minimum-bestaansgrens leven - toch een onoverkomelijke hinderpaal op levert. Vooral wanneer jaren achtereen deze belasting niet is betaald en de achter stand zo'n tien of twintig dollar bedraagt, is het uitgesloten dat de volksgroepen die wij zojuist noemden, deze belasting kun nen voldoen van hun inkomen dat veelal slechts enkele dollars per week bedraagt. En het niet betalen van deze belasting be tekent: niet kiezen. Geen kiesrecht dus, voor en aleer de gehele achterstand is aan gezuiverd. Voor wie dit alles in overeenstemming met het democratische beginsel mocht achten - want dan moeten de kiezers maar vol doen aan de bij de wet gestelde voorwaar den - is er nog een andere verrassing aan wezig in een vijftal andere staten, te we ten Colorado, Washington, Utah, Nieuw Mexico en Arizona, waar het de Indianen ontzegd is hun luttele stemmen uit te brengen. Arme Winnetou, de blanke broe der wil nog niet de vredespijp roken. Ugh, ik heb gezegd! Wellicht vindt u Amerika een raar land omdat de practijk in zo'n schrille tegen stelling tot de theorie staat? Maar ons goede Nederland is heus nog veel zonderlinger! Daarover morgen. (Nadruk verboden.) ff. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2