Deugden en gebreken van „Rechter Thomas" Het Hek van de Dam «dSim DbtovetB Agenda voor Haarlem Zondagswet aangenomen Franse Paragraaf Breuk met de burgerlijkheid Oppositie tegen de regeling oorlogsschade Zondagmorgen WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 Zonder woorden op haar best Versterk uw gestel Fijn trekje „Ville de Saigon" gaat Haarlem verlaten EERSTE KAMER Ping-shot A mateurs Als U iets van mij wilt aannemen dan stapt U ook over op 20 stuks 75 ct. Faillisementen Ge vraagt mij mijn eerlijk oordeel over de nieuwe Nederlandse film „Rechter Thomas". Ik vind, als ik formuleer wat ik dacht toen ik haar Dinsdag had gezien, dat zij ons nog niet toestaat te juichen. Ze blijft nog beneden het werkelijke niveau. „Laten we er dan maar mee ophouden", zult ge zeggen, „we leren het hier nooit", maar kijk, dat is niet waar. Want zo goed als de fouten in „Rechter Thomas" met gemak zijn aan te wijzen zo goed kan men er ook lichtpunten in ontdekken, die u doen denken: „We kunnen het hier wel". En zeker kunnen we dat. Ik ben er na „Sterren stralen overal" en „Rechter Thomas" nog steeds van overtuigd, dat een Nederlandse speelfilmproductie alle zin heeft. Men zal de zaken alleen nog omzichtiger moeten aanpakken. De kunde, kennis en creativiteit van al wie in ons land de film een warm hart toedraagt zal er aan te pas moeten komen. Scenario en draaiboek, de bases van alle filmwerk, eisen een nog scherper contröle vooraleer men de voldongen feiten van zoveel meter celluloid vast legt. „Rechter Thomas" is er een duidelijke de monstratie van. Veel zwakke plekken had men kunnen vermij den, overbodige scènes schrappen, andere verder uitwerken. De film bood naar haar onderwerp onloochenbare kansen. Ze brak nu eens met het goedkoop soort burgerlijkheid, waarmee we tot dusver werden gestraft. Boekte ze daarmee winst, het feit, dat ze haar titelheld niet aandurfde en zijn beeld niet voor altijd in ons geheugen heeft gegrift, toont, dat ze niet de slag heeft geslagen, die ze kon. Ze verviel ook nog in een andere on hebbelijkheid: de toneelmatigheid Ik zie hierin haar kardinale gebreken, maar haar deugden dienen direct daarop genoemd. Het camerawerk van Piet Buis en de begeleidende muziek door Nico van der Linden kunnen wedijveren met die van de beste buitenlandse films. Voeg daarbij de episodes waarin regisseur Smith blijk geeft met onmiskenbaar talent begiftigd te zijn en de'verblijdende acteurskunst, waarop we soms worden onthaald, en ge hebt stof voor optimisme, waarmee we toch bezield kun nen zijn. Piet Bron als Rechter Thomas. Me dunkt: dit zijn loftuitingen, die de producers aangenaam in de oren zullen klinken, hetgeen zij om hun durf en daad werkelijke belangstelling voor de Neder landse film dan ook zeker verdienen. Dat zij de productiekosten zo laag hebben kun nen houden en dusdoende hun plannen voor een regelmatige voortzetting van het bedrijf verzekeren, is prettig om te horen. Zuinigheid is niet de oorzaak van de fou ten, die „Rechter Thomas" aankleven. De ware redenen zijn de artistieke. De film valt namelijk in vele gevallen terug in toneelmatigheid, beantwoordt niet aan haar titel en bevat te veel scènes, die niet essen tieel behoren tot de handeling. Daarmee verspeelt zij de kans op een onverdeeld succes, dat we haar zo graag hadden ge gund. Want laat ieder, die deze wekelijkse critieken met aandacht volgt toch goed weten, dat het geen kwestie is van er maar op inhakken, maar van opbouwen, van het wekken van uw belangstelling voor al wat mooi is in een film en het veroordelen van alle elementen, die een film neerhalen. De Nederlandse film is nog steeds in opbouw. Er zijn al vele aspecten in haar verschij ning, waarvan men zegt: hier is zij goed. Het is de taak der critiek daarop te wijzen. Evenzo moet zij met redenen omkleed het falen aantonen, opdat wie het aangaat ervan leert. En dat niet uit een bedillerige betweterigheid. Nee, alleen om dat de filmkunst ons lief is. Omdat niets aangenamer, niets plezieriger zou zijn dan een eigen Nederlands filmwerk, dat alle beloften inlost, die het de laatste jaren inhoudt. Ik zal de dag toejuichen waarop ik over een Nederlandse film schrijvend u enthousiast kan maken, omdat ik zelf enthousiast ben. En het kan, het kan wer kelijk en we moeten de moed niet opgeven. „Rechter Thomas" behandelt de geschie denis van een rechter, die een zaak te behandelen krijgt van een jeugdig delin quent, een jongeman, die een motor heeft gestolen. De jongen lijkt qua uiterlijk heel veel op de zoon, die rechter Thomas bij een' vliegtuigongeluk heeft verloren. Hij gaat zich voor de dief interesseren, bezoekt hem in het Huis van Bewaring en verleent hem zelfs onderdak als de knaap daaruit is ontvlucht. Op handslag belooft de jon gen zich bij de politie te melden, maar hij kan het niet en duikt onder bij een in breker, die juist een kraak heeft gezet en daarbij een man heeft vermoord. Bij een razzia wordt de jongen gevat. Gevraagd naar waar hij de nacht van de moord heeft ADVERTENTIE Met Sanatogen het venter- kende tonicum voor zenuwen, bloed en spieren. Uw gestel fleurt er van op. Uw kracht groeit, Uw energie stijgt. U kunt weer van het leven ge nieten Begin nu met doorgebracht, antwoordt hij: Bij rechter Thomas. De officier van justitie beschul digt nu de rechter er van zich te hebben misdragen. De rechtbank zelf oordeelt an ders als zij de motieven kent, die rechter Thomas tot zijn handelswijze bewogen. De rechter neemt eervol ontslag. De jongen zal in de toekomst zijn voortdurende be scherming genieten. Wat men de film nu moet verwijten is, dat zij zich met de escapades van de jon gen veel meer bezig houdt dan met de rechter. Dat reken ik haar ernstig aan. Zij toont u rechter Thomas in een stroom van woorden, maar met beelden zijn innerlijke drijfveren bloot leggen doet zij te weinig. Ze verlegt het accent van de rechter naar de jongen. Daarmee schiet zij naast haar doel, want de avonturen van de jongen zijn van veel minder belang dan het ziel kundig conflict van de rechter. Natuurlijk geven die avonturen afwisseling en actie en behoren ze niet te ontbreken, zolang ze de knaap zelf verklaren, maar soms gaan ze ten koste van de hoofdfiguur en zo wordt wat een wezenlijk element van het verhaal uitmaakt, opge- /r_#_ N offerd aan de spanning van Plïm I u'terlijke verschijningsvor- I 1 11 111 men, die knap zijn ver- filmd, maar het gemis niet vergoeden. „Rechter Tho mas" wordt dusdoende de film van de jeugdige boef „Joop de Vlieger". Een en ander houdt in, dat scènes er maar zo'n beetje bijhangen of andere over bodig zijn. De reconstructie van de moord bijvoorbeeld is hoe behoorlijk van camera werk ook, volkomen toegift. De scène waar de agenten zich na een vergeefse achter volging op Joop de Vlieger, bij hun briga dier komen melden, is volmaakt nutteloos. Men heeft er echte agenten voor gebruikt. Zij zijn, zoals wij soms bij de fotograaf, zo onnatuurlijk als het maar kan: volmaakt niet zichzelf. Dat wijst erop, dat we gerust beroepsacteurs kunnen gebruiken, al moe ten ze dan niet gelijk John Soer en Max Croiset het toneel in de film brengen. Die toneelmatigheid treft men ook nogal eens aan in de intonatie, waardoor de film op haar sterkst is als er geen woord wordt gezegd. Daar vertoont ze karakter, daar is ze ronduit goed. De ontvluchting uit het Huis van Bewaring, de achtervolging in de nacht: men ziet er knap filmwerk. En het slot is zeker ontroerend. Alleen het moet gezegd zou de dialoog van de president van de rechtbank met rechter WOENSDAG 14 OCTOBER Gebouw Cultura: ds. C. P. de Ruiter spreekt over de Europese eenheid en de we reldeenheid. 8 uur. Gebouw Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia"; Psycho metrische en helderziende experimenten, 8 uur. Vleeshal: Bijbeltentoonstelling, 7.30 uur. Causerie: 8 uur; Filmvertoning: 9 uur. Vis- hal: Tentoonstelling miniatuur electrische spoorweg, met demonstratie van het nieuwe kamer-kegelspel, 1 uur. Lido: „Vrouwen- politie", 14 jaar, 7, 9.15 uur. City: „Vergeten levens", 18 jaar, 7, 9.15 uur. Frans Hals: „Hard als graniet", 18 jaar, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „De man met de wassen beel den", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De misstap van dr. Talbot", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 15 OCTOBER Stadsschouwburg: „Muizen en mensen Rotterdams Toneel, 8 uur. Concertgebouw: Orgelconcert van de negerorganist Kenneth Goodman. 8 uur. Vleeshal: Bijbeltentoonstel ling 9_i2, 2—5.30 en 7.30—10 uur. Causerie: 8 uur; Filmvertoning: 9 uur. Vishal: Ten toonstelling miniatuur electrische spoorweg, met demonstratie van het nieuwe kamer- kegelspel, 2—5, 7—9 uur. Lido: „Vrouwen- politie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vergeten levens", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Hard als graniet 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: „De misstap van dr. Tal bot", 18 jaar, 2, 4.15 uur; „De laatste reis", 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Thomas gerust helemaal een monoloog kunnen zijn, waardoor de eenzame tocht van de rechter naar huis aan kracht en bewogenheid had gewonnen. Dat zijn met voorbeelden gestaafd de kennelijke tekorten in „Rechter Thomas". Over de goede zijden repte ik al toen ik het camerawerk prees en de muziek, ter wijl ik regisseur Walter Smith ook met de beelden zonder woorden de flash-back- episodes kan complimenteren. De film doet u soms denken aan de neo-realistische films uit Italië naar onderwerp en uitwer king. Dat is een aanwijzing die ons kan verheugen. Ze heeft naar mijn smaak te weinig humor. Haar filmrijmen kunnen dat tekort niet opheffen. Ze telt uitschie ters en mislukkingen, maar om haar uit schieters is ze bemoedigend. Dat ze er bij het publiek in zal gaan geloof ik wel. Wat het aandeel betreft der acteurs: er is er één die met kop en schouders boven de andere uitsteekt: Bob de Lange. Een emi nent acteur met een prachtige expressie voor de camera. Piet Bron kan rechter Thomas niet helemaal waar maken Hij moet te veel praten en dan wordt het alle maal te opgelegd gevoelvol. (Waarom laat de film zo weinig aan het publiek over om te voelen en giet ze zoveel met de paplepel in?) Ton van Duinhoven slaat zich er als de jeugdige boef aardig doorheen, met af en toe van het kwade iets teveel. In kleine rollen kon ik Henri Eerens en Richard Flink erg waarderen. Ze bewijzen, dat onze toneelspelers zeker goede filmacteurs zijn. De regie-prestatie van Walter Smith is er een, die men om haar duidelijke kwa liteiten kan loven. Hij zal, als het hem aan de nodige zelf-critiek niet ontbreekt, de Nederlandse film een eind op de goede weg kunnen helpen. Hij zal erin moeten groeien. Het is mijn oprechte wens. P. W. FRANSE. Naar aanleiding van het bezoek, dat de Indische minister-president, Nehroe, voornemens is aan de Unie van Zuid- Afrika te brengen, heeft het Zuid-Afri- kaanse parlement op voorstel van de minister van Verkeer een amendement goedgekeurd op de wet betreffende „aparte geriewe". Door dit amendement worden vertegenwoordigers van buiten landse regeringen uitgezonderd van de bepalingen omtrent dparte faciliteiten voor blanken en niet-blanken. coxaxcoooooxcooxoiwoco De „Ville de Saigon," het schip, dat bij de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij gebouwd werd, zal over enige dagen het Spaarne verlaten. Dat dit vertrek, door de afmetingen ervan, niet zonder moeite ge paard gaat, blijkt wel uit het feit, dat de sluis in Spaarndam van Zaterdagnacht 3 uur tot Zondagmiddag 16 uur voor het ge wone verkeer gesloten zal zijn. A nvr:'Prr'FWTIE Jhr. ir. R. E. Laman Trip, een van de directeuren van de N.V. Philips te Eind hoven, is benoemd tot directeur van de Nederlandse Kabelfabriek te Delft. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer behandelde gisteren de Zondagswet, waarbij prof. mr. D i e- penhorst (A.R.) zijn mede-senatoren op historische beschouwingen, doorspekt met aanhalingen uit merkwaardige arres ten omtrent overtredingen van de oude Zondagswet onthaalde. Nu er een onover brugbare kloof gaapt tussen de heden daagse opvattingen en die van 1815, ver diende het volgens hem aanbeveling de veranderde wet door een nieuwe te ver vangen, zoals de Regering voorstelt. Hele maal geen wet, gelijk onder meer prof. Oud (V.V.D.) in de Tweede Kamer had bepleit, achtte de A.R.-senator niet juist. De overheid moet voor degenen die dat willen, de Zondagsrust waarborgen en voorkomen dat zij niet onnodig door an deren in hun gevoelens zullen worden ge kwetst. In ons land moet een daarop inge richte wet er wel een van compromissen zijn. Helaas is er in de Tweede Kamer bij de behandeling van het ontwerp te veel politieke ruilhandel gedreven. Mr. De Vos van Steenwijk (V. V.D.) noemde een blijmoedige viering van de Zondag in övereenstemming met de geest waarvan het gehele Nieuwe Testa ment doortrokken is. Voorlopig had hij enig bezwaar tegen deze wettelijke rege ling. Men zou volgens hem kunnen vol staan met enige aanvullingen van het Wet boek van Strafrecht om het verder aan plaatselijke regelingen over te laten. Volgens prof. De Zwaan (C.H.) kon dit onderwerp niet anders dan door een compromis worden geregeld. Ondanks moeilijkheden zal de wet waarschijnlijk wel goed te hanteren zijn. Mr. Teu- lings (K.V.P.), die eenzelfde zienswijze koesterde, zou eveneens voorstemmen, al was hij niet geheel voldaan. Redelijk plaat selijk beleid was wel gewenst. De heer Brandenburg (C.P.N.) zag ernstige gevaren voor de persoonlijke vrijheid van grote groepen der bevolking en zou daarom tegenstemmen. Mr. VanWalsum (P. v. d. A.) kwam op tegenover prof. Diepenhorst's critiek op de aan de overzijde van het Binnenhof gepleegde „ruilhandel". Juist was dat het wetsvoorstel het karakter heeft van een compromis aangezien men anders slechts zou kunnen komen tot geestelijke over rompeling en geestelijke dwang, gezien de in onze bevolking aanwezige zeer uiteen lopende gevoelens en opvattingen omtrent de Zondagsrust. Winstpunten van de nieuwe wet zijn, dat zij het ontstaan van excessieve plaatselijke regelingen zal kun nen tegenhouden en dat zij het rechtsge voel van een belangrijk deel van onze be volking zal bevredigen. Bescherming Zondagsrust overheidstaak Minister Beel noemde het de plicht van de overheid een nieuwe Zondagswet tot stand te doen komen omdat de be scherming van de rust op Zondag een wens is, die bij een groot deel van ons volk leeft. Op sportgebied blijft voor de gemeenteraad niets meer te regelen. Het betreft hier een materie, die men beslist niet aan plaatselijke regelingen moet over laten. Bij de replieken gaf de heer A 1 g r a (A.R.) mede namens zijn fractiegenoot Tjalma uiting aan zijn grote waardering voor de "bedoelingen van de minister. Zij koesterden overwegend bezwaar tegen het „in tweeën knippen" van de Zondag, zodat er 's middags wel van allerlei zal kunnen gebeuren. Met aantekening van het „tegen" van de Communisten, de V.V.D. en de beide genoemde Anti-Revolutionnairen, ging het wetsvoorstel er zonder hoofdelijke stem ming door. Minister Van de Kieft in het nauw Voordat de Zondagswet aan de orde kwam nam een aantal senatoren minister Van de Kieft onder vuur over de Wet op de Materiële Oorlogsschade. De Kamer had in Juni van het vorig jaar de behandeling van dit wetsontwerp uitgesteld, toen er tussen haar en minister Lieftinck een ern stig verschil van mening rees. Ook de weg van minister Van de Kieft gaat, wat de afhandeling van dit ontwerp betreft, niet over rozen. Gisteren kwam een vrij sterke oppositie aan het licht. De voorgestelde wijziging heeft betrek king op de wijze van hantering der aan vullende bijdrage. Het gaat hierbij over zeer ingewikkelde zaken. Ir. K ra a y- vanger (K.V.P.), die een poging waagde het probleem tot eenvoudiger proporties terug te brengen, zei: „Ik heb deze zaken maar zorgvuldig op schrift gesteld, want wanneer ik er over zou improviseren, raak ik de kluts kwijt." In grove trekken komen de bezwaren hier op neer, dat bij de berekening van het verschil tussen verkoopwaarde op 9 Mei 1940 en de herstelschade op een tijd stip vóór Mei 1945 het risico wordt afge wenteld op de onderlinge molestmaat- schappijen. Reeds eerder is het departe ment door het scheidsgerecht bij weigering van de aanvullende bijdrage voor bedrijfs panden in het ongelijk gesteld. De Eerste Kamer heeft thans critiek uit geoefend op de wijzen, waarop de juristen van het departement hebben getracht uit de moeilijkheden te komen. Met name prof. Molenaar (V.V.D.) had bezwaar tegen de juridische kronkels, waarmede gepoogd is „recht te praten wat krom is". Hij adviseerde de minister, de koninklijke weg te bewandelen en toe te zeggen, een wetswijziging voor te bereiden. In die zin spraken ook ir. K r a a y v a n g e r en prof. PI el le m a (A.R.) Prof. Molenaar stelde een motie in uitzicht, wanneer de minis ter een zodanige toezegging niet zou doen. Hiertegen werd stelling genomen door de heer P o 11 e ma (C.H.), die van oordeel was, dat de Eerste Kamer met het stellen van deze voorwaarde haar staatsrechtelij ke bevoegdheid te buiten zou gaan. Mr. I n 't V e 1 d (P. v. d. A.) achtte een derge lijke toezegging daarentegen wel mogelijk. Minister Van de Kieft heeft tot vandaag respijt gekregen om de puzzle te ontwarren. Een van de ernstigste bezwaren, die wij koesteren tegen Nederland in het algemeen en Amsterdam in het bijzon der, is dat men er te weinig ping-shot- spellen vindt. Wij aarzelen namelijk niet dit tafelvoetbalspel, waarvan men bij gaand een blauwdrukje gelieve aan te treffen, als de keizer der sporten te kenschetsen. Mooier dus nog dan de paardensport, die men terecht de koning der sporten noemt, hoewel deze titel ook wordt opgeëist door de aanhangers van het cricketspel, een bezigheid wanneer men haar zo wil noemen die wordt bedreven door heren in witte costuums, die de ganse dag op een gras veld stil staan om dan ineens de scheids rechter aan het schrikken te maken met de wilde schreeuw How's that?" De scheidsrechter wordt daar wakker van en neemt een op niets gebaseerde beslissing, waarna iedereen weer te vreden indut. Geheel anders gaat dat met het ping shot-spel. Ten eerste maakt het zoveel kabaal dat niemand in een straal van tien kilometer een oog dicht kan doen, ten tweede is er geen scheidsrechter en voorts verloopt het zo snel, dat ijs hockey er een wassen beeldenspel bij lijkt. Het aanzienlijkste voordeel boven cricket is echter, dat het spel altoos in Horeca-bedrijven staat opgesteld, zodat men niet eerst een half uur over het veld hoeft te lopen alvorens men het binnenwerk kan smeren. De voornaamste reden voor onze be wondering van het ping-shot-spel is echter, dat dit de enige sport is waarin wij de sterkste van het land zijn. Zelfs de mogelijke tegenwerping, dat wij zo ongeveer de enige Nederlander zijn, die het ooit speelt, doet daar niets aan af. Dit komt vei'moedelijk omdat er in de Nederlandse cafés, waar men zich liever met biljart of andere eenvoudige spel letjes ophoudt, zo weinig ping-shot- automaten staan, zodat wij zelfs ge dwongen zijn geweest trainingsreizen naar het buitenland te ondernemen. Zo speelden wij kortelings de wedstrijd FrankrijkNederland in de Brasserie Royale op de Place St. Michel te Parijs en het zal u zonder twijfel goed doen, dat wij daar de leeuw niet in zijn hemdje hebben laten staan. Wij wonnen met enorm verschil. Nu ja, het was een morele zege, want de Fransen stonden in punten met 10-9 voor. De volgende dag traden wij aan op het Antwerpse Statenplein tegen vertegenwoordigers van de beide crack-ploegen „De Shot- teurs" en „De Tien Ballekens". Ook hier was de morele overwinning aan ons. Ge begrijpt dus wel, dat wij in grote vreugde geraakten toen wij eindelijk in Amsterdam ook een ping-shot-machine ontdekten. Zij bevindt zich in een luttele cafetaria enige deuren voorbij Carré en het is een bijzonder fraaie, met een vloer van gewapend glas en spelertjes, die prettige trekken op hun houten ge laatjes hebben. Voorts is er gezorgd voor voortreffelijke tegenpartijen, die juist iets zwakker zijn dan wij, hetgeen een algemene voorwaarde mag heten voor hem die zich met ons wil meten in het leven. Deze tegenstanders zijn taxi chauffeurs, die zich in afwachting van het uitgaan van Carré bezig houden met klaverjassen, karnemelk drinken en het verliezen van ons op het tafelvoetbal spel. Het aardige van ping-shot is, dat het op zuiver amateuristische basis ge schiedt. Men werpt namelijk een dub beltje in een kleine gleuf, drukt op een knop en rrrrrt, daar rollen de tien rol letjes in een bak, die zo dadelijk via uw doel weer in het binnenste van het maehien zullen verdwijnen, waaruit zij slechts tegen overdracht van tien cent weer terug te bekomen zijn. Maar goed, zover zijn wij nog niet. Om bij het be gin te beginnen, de elftallen staan reeds opgesteld. Zij staan namelijk continu opgesteld. Hier treedt aanstonds al een duidelijk voordeel boven het namaak- voetbal, dat op een grasveld wordt ge speeld, te voorschijn. Daar moet men vaak op de spelers wachten tot men een ons weegt, kennelijk een ezelsbrugge tje van de penningmeester om mier mensen op de tribunes te kunnen prop pen. De opstelling bij ping-shot is hoogst onorthodox. Er wordt weliswaar niet met een stopper-spil gespeeld, maar daartegenover staan de binnenspelers ook in de halflinie, die dus uit vijf man bestaat. Bij de aftrap, die door de half- linies geschiedt, staan de voorhoedes trouwens al diep in het vijandelijk ge bied. Aan- de andere kant is off-side echter onmogelijk, aangezien de manne- kes met koperen buizen aan het spel zijn vastgekluisterd. Dit maakt ook het weg kopen van bijzonder bekwamen onder hen deor Franse en Italiaanse scouts onmogelijk. Zij zijn gedoemd amateur te blijven tot hun de benen worden ge broken en zij op de vuilnishoop worden gesmeten, een stand van zaken, die de K.N.V.B. ongetwijfeld met grote vreug de zal vervullen. Nochtans zijn de houten Klaasjes on georganiseerd, hetgeen een voordeel voor Karei Lotsy is, want zelfs zijn donderspeeches zouden geen indruk op hen maken, tenzij zijn bliksem hen in brand zou zetten. Wij dwalen echter af, want wij moe ten de spelregels nog uiteen zetten. Dat is snel gedaan: er zijn namelijk geen spelregels. Alles mag en reeds dat is een reden om het spel in Nederland aan te prijzen. Het enige dat niet op prijs wordt gesteld is het veld omgooien, maar dat ziet men bij echt voetbal ook niet graag. En verder gaat men zijn gang maar. Men moet hard schieten, maar ook weer niet te hard, want dan kaatst de bal in eigen doel terug, men kan pingelen, combineren, switchen, omhalen, voorzetten, aftrappen, uit trappen, de bal doodmaken en de tegen stander ook en dat alles gaat gepaard met een lawaai, dat deugd doet. Het is werkelijk een verrukkelijk spel en wij nodigen u uit ten snelste een partijtje tegen ons te komen ver liezen. BOEDA. PARIJS, October - - De herfst is nog nooit zo goed herkenbaar als op een neve lige Zondagmorgen (of het moet zijn in de vroege avond, als een jongetje uit het raam van een benedenverdieping onbewo gen een dronken vrouw nakijkt, die zin gende voorbijkomt). De nevelige morgens verbergen een onbereikbare vrolijkheid, en het hart van de wandelaar is heel wat lichter dan zijn tred ooit zou kunnen zijn. De flakkerende wind voert late warmte mee: om twaalf uur breekt de zon door, en pas een uur later heeft de nevel zich hersteld, dun maar stevig, duizend meter hoger dan eerst. Het is nu October. De concierge van een Hollandse familie hier ter plaatse zei vorige maand: „Ja, warm water, dat komt weer in October. Les dames de classe komen pas in October in de stad terug." Wij zijn dus omringd door de dames de classe; de thea ters gaan de een na de ander weer open, scholieren en studenten kopen nog tot laat in de avond aan stalletjes voor de kantoor boekhandels hun schriften, waarvan de bladen altijd geruit zijn, nooit gelijnd; en in de tuin van het Luxembourg veegt de beheerster van het kleine bruine gebouw tje („Cabinets d'Aisances") met soepele armslag de bladeren over het grint opzij. Toeristen zijn er nu veel minder, maar toch: twee dagen geleden nog stond er een open auto uit Gelderland, ter grootte van een privé-zwembad, in de Rue de Vaugi- rard; vier van top tot teen sportief ge klede inzittenden vroegen zich af wat hun te doen stond, en leken onbezield. Dat is zeker wel het bezwaar van uit reizen gaan in zo'n slee: men is er enigszins in de po sitie van een vorst die zijn hofhouding meeneemt, en de rit van Arnhem naar het Loo of die van Parijs naar Rambouillet, dat maakt eigenlijk weinig verschil. Een ander geval was het met de Engelsman in een restaurant, die geen woord Frans kende: hoewel bij het vaststellen van het menu al gebleken was dat de kellner van zijn kant het Engels niet meester was, liet hij niet na telkens als hem iets geserveerd werd grapjes in die taal te maken. Het zou an ders verkeerd zijn te denken dat dit de typische Engelsman in Parijs was: ik heb andere Engelsen uitvoerig Frans horen spreken, en zij knoopten ook gesprekken aan met vreemdelingen. Eén ervan begon met „Quel temps!", doelende op een lichte regenval, en vertelde later over Spanje, waar hij juist vandaan kwam. Een stieren gevecht, zei hij, mag nooit langer dan twintig minuten duren, dan begint de stier te merken dat de man die hij hebben moet naast de doek staat; en hij had een be roemde stierenvechter op de horens zien nemen, toen zonder dat hij het merkte de doek door een zuchtje wind voor zijn benen gekomen was. Hoe dit zij, het is herfst, en er komt hier en daar een blad neer dat gaat overigens al sinds Augustus zo. maar in sommige lanen is nu ook die kleur te zien van de reclameplaten voor Versailles: naast el kaar een afbeelding van de grote zaal in het paleis en een van de tuinen, en het parket en het geboomte hebben precies dezelfde oude roodbruine kleur. Nu kun nen wij dan ook, in een onzichtbare op winding gestemd, op Zondagmórgen langs de Seine lopen, en in de boekentrommels op de balustrade nu en dan een boek op lichten om te zien wat er achter staat. Linksaf, in de Rue Dauphine, hangen de kinderen uit de hoge ramen van de vuile, verzakkende huizen, en bij de Carrefour de Buci lijkt het nog drukker dan op week dagen voor de uitstallingen van groenten en vlees.' Verder is het niet druk op de straat, al leen aan de caféterrassen. Een vrouw, luid opgemaakt en haveloos gekleed, loopt snel over een breed trottoir met een bood schappentas aan de arm, en sluit de ogen in een windvlaag. Een jong meisje in een zwart fluwelen jasje loopt weg van een deur waar zij enige keren gebeld heeft, en kijkt over haar schouders nog eens om naar een bovenraam: even zijn alleen haar tanden te zien, en de neusgaten daarboven, dan wandelt zij door. Wat is er te doen op een Zondagmiddag? ADVERTENTIE De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. C. M. Westenbroek, leraar, Koninginneweg 4?, Haarlem. Rechter-commisaris: mr. N. Ree ling Brouwer. Curator: mr. K. Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van J. Veelenturf, bloem bollenhandelaar, Brouwersdwarsstraat 3, Hillegom. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. F. J. D. Theyse Jr., advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de fail lissementen van J. M. Oudejans, aannemer, Beukenlaan 7, Zaandam. Rechter-commis saris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. A. T. Juffermans, bloembollenkweker en handelaar, Bleekersvaartweg 1, Heemstede. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curatrice: mevr. mr. L. A. Barendsen—Cle- veringa, advocate en procureur te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5