Stnyslov handhaafde zich in candidaten-schaaktournooi Thuiskomst .Clowntje Riek Gala-uniformen werden afgekeurd Gezamenlijke economische politiek eerste eis Partij Najdorf-Euwe werd afgebroken Ook Spierpijn U Nederlandse dames sloegen goed figuur in Folkestone Kuys (Haarlem) nu ook bij centrale training „Mijn vriend de schurk" WOENSDAG 14 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dammen KNC nog ongeslagen Tennis Nederland in Den Haag tegen Noorwegen Sport in 't kort Harlem Tigers spelen tegen Rapiditas West-Duitse tafeltennissers naar Heemstede Voorstellen voor bijzondere toepassing loonsverhoging Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Haagse kleermakerij in moeilijkheden Ministerraad K.S.G. Hockey Voet hal Biesbrouck - geblesseerd - oefende niet FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Rumoer om benoeming van rector in Breda Ontsnapte gevangene hervatte oude handwerk door David Bolderdijk Ons nieuwe feuilleton De Haarlemse damclub KNC I speelde voor de bondscompetitie in haar clublokaal „De Reisduif" aan de Achterweg tegen de dam club Hillegom. De Haat-lemmers boekten een 17—3 overwinning. In deze eerste KI sse competitie staat KNC I nu met zes punten uit drie wedstrijden stevig aan de kop. Op Maandag 26 October komt bij de KNC'ers Damclub Haarlem op bezoek. In Stockholm werd gisteren de loting verricht voor het tennistournooi om de Koning Gustaafbeker. Een tournooi. waar voor Nederland naar men weet voor de eerste maal heeft ingeschreven. Het tournooi zal geheel gespeeld worden volgens het Daviscup-systeem, dus tweemaal twee enkelspelen plus een dubbelspel en alle nartijen om drie gewonnen sets. Nederland had zijn inschrijving vergezeld doen gaan van het dringend verzoek in de eerste ronde een thuiswedstrijd te mogen spelen. Hieraan is voldaan. Nederland ont vangt in de eerste ronde de Noorse ploeg en mochten onze landgenoten in deze ontmoe ting zegevieren, dan zal ook de tweede ronde op eigen bodem kunnen worden ge speeld. namelijk tegen Italië. De termijn voor de verschillende ronden zijn: eerste ronde vóór 9 November, tweede ronude vóór 1 December, halve eindstrijden vóór 1 Januari en de eindstrijd vóór 25 Januari. De halve finales worden hetzij in Kopen hagen, hetzij in Stockholm gespeeld. De eindstrijd wordt in elk geval in de Zweedse hoofdstad gespeeld. Naar wij vernemen heeft de KNLTB nog geen beslissing aangaande de data voor de wedstrijd tegen Noorwegen genomen, doch het staat vast dat de wedstrijd zal worden gespeeld op Vrijdag 30 October, Zatei-dag 31 October en Zondag 1 November, óf op Vrij dag 6, Zaterdag 7 en Zondag 8 November in de Marlothal in Den Haag. ADVERTENTIE KYNOCH NAJAARS- 3ASSEN BARTEUORISSTR 24 HAARIEMTEL 20420 ENMODE ZATOPEK WON IN WARSCHAU. Tijdens internationale athletiekwedstrijden in Warschau won de Tsjech Emil Zatopek de 5000 meter in 14 min. 26.6 sec. De Pool Sidlo, die onlangs de 80-meter-grens pas seerde, won het nummer speerwerpen met een worp van 76 m. BESTUUR HOF VAN HOLLAND. Het bestuur van de biljartvereniging Hof van Holland in Haarlem is gewijzigd. Het is thans als volgt samengesteld: P. M. van den Berg, voorzitter; J. F. Nobels, secretaris, H. F. van Koersel, penningmeester; J. H. van Wunnik en C. J. Philippo, commissarissen. RAPID VERLOOR IN MOSKOU. Rapid, de Weense eersteklasser, heeft de eerste j voetbalwedstrijd van de Russische tournée verloren. In het Dynamo-stadion in Moskou verloren de Oostenrijkers met vier--nul. LAVOINE TEGEN BOS. Zondag 18 October zal de Fransman Gilbert Lavoine, Europees kampioen weltergewicht, in de mutualite over 10 ronden uitkomen tegen de Nederlander Harry Bos. De titel staat uiteraard niet op het spel. Basketbollcompetitie De pogingen van het bestuur van de Haar lemse Basketball Bond om de All Negro Stars in Haarlem te laten spelen, zijn mislukt daar de Amerikanen ook in Amsterdam af wezig waren. Geen Stars en dus kan het competitie-programma normaal doorgang vindem De belangrijkste wedstrijden van deze week zijn die uit de tweede klasse heren, namelijk Antilopen 2—PSVH en Harlem Tigers—Rapi ditas. Deze teams behoren waarschijnlijk wel tot de grootste kanshebbers. En daar PSVH en Rapiditas hun eerste wedstrijd reeds ver loren, zullen zij zeker alle krachten voor zetten om niet verder achter te geraken. In de dames eerste klasse wint SCH zeker van Oosterkwartier, terwijl HGA wel de meerdere van PSVH zal blijven. Wij zijn echter benieuwd of HGA thans beter voor de dag komt dan tegen Rapiditas. Het vertoonde spel was toen zeker niet dat van een kam- pioenscandidaat. HOC zal bij de heren onget- twijfeld het onderspit delven tegen Ooster kwartier. Bleef IHJ bij hun eerste optreden ver onder de verwachtingen, toch zal HGA op moeten passen. Het volledige programma voor deze week is: Donderdag 15 Oct. 7 uur, dames SCH 2— HGA 2; heren Antilopen 2PSVH; 7.50 uur: dames SCHOosterkwartier; heren Schoten 2—YBC; 8.40 uur: Junior. ZBVS—YBC; heren HGA—IHJ; 9.30 uur: heren Oosterkw. 2— IHJ 2; heren HGA 3—Rapiditas 2. Vrijdag 16 Oct.: 7 uur: dames HHC 2Ra piditas 2; Junior.: AntilopenHHC; 7.50 uur: dames HGAPSVH; heren H. TigersRapi ditas; 8.40 uur: heren HOC 2BBC; heren: Oosterkw.HOC; 9 30 uur: dames Antilopen 3—JHJ 2; heren HGA 2—SCH 2. Zondag 25 October houdt de tafeltennis vereniging Heemstede haar jaarlijks tournooi in het restaurant van het Heemsteedse Sportpark. Naar wij vernemen zullen aan dit tournooi een groep West-Duitse spelers verdeeld over de verschillende klassen deelnemen. In de Staatscourant van 14 October wordt een mededeling opgenomen van het College van Rijksbemiddelaars waarin erop wordt gewezen, dat voorstellen voor een aan de loonstructuur van de betref fende bedrijfstak aangepaste bijzondere toepassing der voorgenomen loonsverho ging van 5 percent, dan wel voorstellen voor een gehele of gedeeltelijke ontheffing, door bedrijfstakken, die aan zulk een bij zondere toepassing of ontheffing behoefte menen te hebben, na onderling overleg tussen partijen zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval voor 1 December bij het College van Rijksbemiddelaars zullen moe ten worden ingediend. Voorstellen van partijen met betrekking tot een bij deze algemene loonsverhoging aansluitende herziening van de geldende jeugdloonschalen in de diverse bedrijfs takken worden eveneens zo spoedig moge lijk bij het college ingewacht Dit alles is wenselijk om de invoering van deze loonsverhoging zo soepel mogelijk 'e doen verlopen. ADVERTENTIE Haarlem Woedende Joegoslaven hebben de overeenkomst aangaande Triest met Engeland en de V.S. „begraven" naar aanleiding van het besluit zóne A aan Italië over te dragen. Foto: De demonstranten in actie het feit, dat gala-uniformen voor de ca- Terwijl Gligoric en Boleslavsky door een grootmeesterremise in 19 zetten hun positie in het klassement consolideerden, waren de leiders in het candidatenschaaktournooi gis teren nauwelijks gereed met het opstellen van hun strijdkrachten. Want deze fase in een schaakpartij is van buitengewoon groot belang, in het bijzonder als er op winst ge speeld moet worden. En daartoe zijn Smys- lov, Reshevsky, Bronstein en Keres wel verplicht, willen zij hun kans op de eerste plaats behouden. Alleen Smyslov liet mer ken dat hij met een half punt tevreden was. Maar hij speelde dan ook met zwart tegen Keres, die zich in de tweede helft ergens vanuit de middenmoot naar de kopgroep heeft gewerkt en die daarbij partijen speelde, die tot de mooiste van het tournooi behoren. Vandaar dat Keres er op uit was de stelling zoveel mogelijk te compliceren, teneinde zich een uitgangspunt te verschaffen voor een van zijn gevreesde Koningsaanvallen. De partij kwam in een kritiek stadium toen Keres op de 19e zet een torenoffer bracht. Toch won Smyslov nog vrij gemakkelijk Intussen was de eveneens uiterst belang rijke partij BronsteinKotov na 17 zetten al lang in remise geëindigd. Dat was op het moment dat de zwart-speler zich volledig had los gewerkt en vereenvoudiging op grote schaal niet meer vermeden kon worden. In de derde belangrijke partij was de Amerikaan Reshevsky betrokken. Zijn tegen stander Geiler paste het beproefde Nimzo- Indische verdedigingssysteem toe, maar hij kon niet verhinderen dat Reshevsky op de dame-vleugel een licht initiatief ontwik kelde. Daarbij gebruikte de Amerikaan weer veel tijd. De spanning bleef echter gehandhaafd, want Reshevsky wist zijn licht initiatief op de damevleugel door een onverwachte op mars tot een stormaanval te doen aan groeien. De zwarte damevleugel werd ge heel weggevaagd en in de afgebroken ADVERTENTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met De Nederlandse deelneemsters aan het dames wereldhockeytournooi, dat in Folke stone werd gehouden, zijn in Nederland terug gekeerd. Nadat zij hun verdiende rust had den genoten heeft de aanvoerster van de nationale ploeg, mejuffrouw M. Wijnstroom uit Bloemendaal, onze hockeymedewerker nog iets over dit tournooi verteld. Met het tournooi in Folkestone heeft mej. Wijnstroom haar internationale loopbaan af gesloten (zij speelde niet minder dan 31 inter nationale wedstrijden), omdat zij als lid van de keuze-commissie is gekozen op de onlangs gehouden vergadering van de K.N.H.B. en dit houdt in dat zij zelf niet meer internationaal speelt. Het tournooi werd gehouden door de Inter nationale Federation of Women's Hockey Associations en was het vijfde tot dusverre. In 1956 zal Australië gastvrouwe zijn op het zesde internationale dameswereldhockey- tournooi. Nederland sloeg van de continen tale ploegen het beste figuur. Maar over een paar jaar moet Duitsland weer als grote con currente worden verwacht. Duitsland speelde de laatste twee wedstrijden tegen Ierland en Schotland bijzonder goed. Engeland is toch nog steeds de sterkste ploeg, dank zij de enorme schotvaardigheid van de voorhoede. Zuid Afrika daarentegen speelt het hockeyspel bepaald mooier. Austra lië. dat naar Neder'and komt en dan om streeks half November een wedstrijd speelt op de velden van BMHC achter Zomerzorg te Bloemendaal tegen een Haarlem-Amster dam combinatie, is zeer snel en aggressief en overwon .n Folkestone in een spannende strijd Engeland. Dat was Engeland's eerste nederlaag op eigen grond. Het standenlijstje vertoont het volgende beeld, wat natuurlijk niet alles zegt omtrent de sterkte, omdat de ene ploeg een zwaarder programma had dan de andere. Ierland 6 6 0 0 12 26—5 Engeland 6 5 0 1 10 36—6 Zuid Afrika 6 5 0 1 10 25—6 Australië 6 5 0 1 10 25—9 Nederland 6 4 1 1 9 21—6 Nieuw Zeeland 6 4 0 2 8 15—10 Schotland 6 3 1 2 7 17—9 België 6 3 1 2 7 11—9 U. S. A. 6 2 0 4 4 9—9 Duitsland 6 2 0 4 4 6—14 Frankrijk 6 2 0 4 4 5—19 Wales 6 2 0 4 4 8—22 India 6 2 0 4 4 11—26 Denemarken 6 1 0 5 2 3—25 Zwitserland 6 0 1 5 1 2—30 Oostenrijk 6 0 0 6 0 2—18 Nederlandse prestaties Bij de Nederlandse dames was het helaas zo dat nogal eens met blessures werd gesuk keld. Mej. Wijnstroom kreeg een verstuikte enkel en speelde enige wedstrijden op halve kracht mee. Vlak voor het vertrek naar Fol kestone, brak de rechtsback mej. E. Roelofsz (Gooi) een been. Het elftal was dus meteen al behoorlijk verzwakt. Maar ondanks dat heeft onze ploeg toch een goed figuur geslagen. Slechts in de eerste wedstrijd, die met vier—één van Ierland werd verloren, bleef iedereen onder de normale vorm. Slechts mej. D. Burgerdijk (Amsterdam) speelde zes wedstrijden lang constant goed. Mevrouw T. BlomGoeting (KNHB ex RoodWit) begon zwak, maar rehabiliteerde zich de tweede week door goed spel tegen de ploeg van de Verenigde Staten. Zij scoorde vele doelpunten uit korte hoekslagen. Verder was mej. J. Jurrissen zoals gewoonlijk goed op dreef bij de verdedieing van haar doel. In de voor hoede maakten de dames N. van Nierop en F. Brouwer vele doelpunten. De Haarlemse mevrouw D. van Baasbank Roos maakte de tocht als „manager" van de Nederlandse ploeg mee. Haar zuster, de voor zitster van BDHC, mejuffrouw M. Roos, ging als afgevaardigde van de Koninklijke Neder landse Hockeybond mee naar Folkestone, te zamen met de dames bestuursleden van de K.N.H.B., mevrouw R. Streefkerk—Schuitema en mejuffrouw E. de Josselin de Jong. Op Klein Zwitserland in Den Haag wordt Zaterdagmiddag de wedstrijd Nederland Nieuw Zeeland gespeeld. De opstelling luidt: Doel: mej. J. Jurrissen (BDHC). Achter: de dames N. Diemer Kool (Laren) en T- Blom-Goeting. Midden: mevr. N. Huurman- Buissant (Hilversum), mej. N. Wolterbeek (HHIJC) en mej. D. Burgerdijk (Amsterdam). Voor: mej. E. Bleekemolen (Be Fair), F. Brou wer (HHIJC), N. van Nierop (Amsterdam), I. den Tex (Amsterdam) en H. Olthoff (Alli ance). stelling staat de Amerikaan met twee ge zonde pluspionnen duidelijk gewonnen. NajdorfEuwe Toen Najdorf en Euwe zich aan het bord zetten gooide de altijd nerveuze Argentijn met de mouw van zijn jas zijn koning om, waarop onze landgenoot vroeg of hij nu al op wou geven. In deze partij sloeg Euwe een aanval op de linkervleugel zonder veel moeite af, maar het eigenlijke treffen kwam pas in het eindspel, toen Najdorf met zijn toren en loper de zwarte stelling binnen drong. Euwe brak op hetzelfde ogenblik met zijn strijdkrachten door de witte verdedi gingsgordel. De partij werd na 40 zetten op een onee- wone manier afgebroken. Er was namelijk nog drie kwartier van de speeltijd over, maar Najdorf weigerde nog een zet te doen. Het vereiste aantal zetten had hij gedaan, zodat volstaan kon worden met de resteren de tijd als bedenktijd van de Argentijn te beschouwen. De afgebroken stelling luidt als volgt: wit, Najdorf: Kc4, Ta7, Lc6, pionnen op a3, e5, e3 en h2. zwart, Euwe: Ke8, Tc2, Le4, pionnen op b6. f5, g7 en h7. Wit aan zet. Najdorf staat iets beter -naar remise is waarschijnlijk. Stahlberg heeft tegen Taimanov in het middenspel een pion moeten geven. Hij heeft deze ondanks alle 'inspanning niet teruggezien. Het is daarom twijfelachtig of hij de afgebroken stelling op den duur zal kunnen verdedigen. Wild gevecht Een wild gevecht hebben Petrosian en Szabo geleverd. De Rus begon al dadelijk harde klappen uit te delen, maar de Hon gaar nam daar mee geen genoegen en sloeg even hard terug. Via pionoffers en tenslotte een stukoffer werd op de veertigste zet een stelling bereikt, waarin Petrosian weliswaar een stuk meer heeft, maar waarin hij nog steeds niet op zijn lauweren mag blijven rusten omdat Szabo twee pionnen heeft en tal van lastige schaakjes kan geven. De stand De stand luidt thans: 1. Smyslov 14Vi pnt. uit 22 partijen; 2. Reshevsky 1314 pnt. plus een afgebr. partij (23); 3. Bronstein 13'j pnt. (23); 4. Keres 13 pnt. (23); 5. Kotov 12 pnt. (22); 6. Najdorf 11 pnt. plus een afgebr. partij (22); 7. Gligoric 11 pnt. (22); 8. Petro sian 10''i pnt. plus een afgebr. partij (22); 9. en 10. Averbach en Boleslavsky ieder 1014 pnt. (221; 11. Taimanov 10 pnt. plus een afgebr partij (22); 12. en 13. Szabo en Euwe ieder 91-S pnt. plus een afgebr. partij (23); 14. Geiler 9 pnt. plus een afgebr. partij (22); 15. Stahlberg 6 pnt. plus een afgebr. partij (23). Na de matige wedstrijd tegen Zweden be reidt men zich in België terdege voor op de jaarlijkse voetbalwedstrijd tegen Neder land die 25 October in Rotterdam wordt gespeeld. In dit verband heeft men een aantal spelers uitgenodigd, die in het Heysel- stadion in Brussel tezamen zijn gekomen. Ee uitgenodigde spelers zijn de doelverde- digers Gernaey en Daenen, de achtesnelers Diricx, Van Brandt en Dries, de midden spelers Carré, Mees, Van Kerckhoven en Maertens en de voorhnedespelers Van Ges tel, Anoul. Coppens, Bollen, Givard, Mer- mans, Corbeel, Lemberechts en Janssen. Freddy Chaves, die men gaarne in het elftal zou hebben opgenomen, heeft aan de Bel gische officials medegedeeld, dat hij niet voor een benoeming in aanmerking wenst te komen. Givard en Janssens bevinden zich n;et in een goede lichamelijke conditie, ter wijl de mogelijkheid bestaat dat Albert Corbeel de plaats zal innemen van Mathieu. die tegen Zweden op de linksbinnenplaats niet voldeed. Vooral ten aanzien van de voorhoede tast men over de samenstelling nog in het duister. Oranjehemden bijeen Dinsdagavond is in het Olympisch stadion in Amsterdam weer een aanvang gemaakt met de centrale training, die 20 October zal worden voortgezet. Dit met het oog op de ontmoeting tegen België. Voor deze centrale training waren uitgenodigd (in alohabeti- sche volgorde): Bak (Excelsior), Bennaars (Dosko), Van Beurden (BW), Biesbrouck (RCH), Bleyenberg (Rigtersbleek), Brooy- mans (RAC), Clavan (ADO), Cools (RBC), Van Ede (Sparta), Gruyzen (Sittardia). Van der Hoek (Feijenoord), Klaassens (VVV), Van der Kuil (VSV), Kuys (Haarlem). La gerwaard (Excelsior), Landman (Soarta), Van Melis (Eindhoven), Mühring (Xerxes), Odenthal (Haarlem), Over^eeke (D^sko), Schouten (Excelsior), Van Schijndel (SVV), Steiger (PSV), Tebak (Eindhoven) en Ter louw (Srxarta). Van deze spelers waren Van Melis, Land man en Van der Kuil verhinderd naar Am sterdam te komen. Louk Biesbrouck was wel aanvTzig, maar oefende niet mee in ver band met een bloeduitstorting in zijn enkel, die hij Zondag jongstleden had opgelonen. Hij vertrouwde ons toe dat hij hoopte Zon dag te kunnen spelen, want dan staat de derby tussen zijn club en Haarlem op het programma. De gebruikelijke lichaamsoefeningen wer den afgewerkt, vervolgens vond de bal training plaats en tenslotte stond er een oefenpartijtje op het programma, alles onder leiding van coach Van der Leek. 52) De sterke, lichte ogen van de geoloog za gen de ander verbaasd aan. Er vloog even een schaduw van een glimlach over zijn vermoeid gezicht. Dan stond hij op, aar zelde nog, en legde zijn hand in die van de politieman. „Wilt u tóch En dan was hethet geluid van een onderdrukte snik.of de uitdrukking in het gezicht tegenover hem, dat Richard Althing plotseling om deed kijken. Er voer een schok door hem heen. En weer greep hij zich vast aan de leuning van zijn stoel. Daar, in de deuropening tussen haar slaapkamertje en de zitkamer, stond Ma rianne. Heei klein en kinderlijk in haar rode jumper met het korte, grijze rokje. Ze stond daar, met beide handen geklemd aan de deurpost, alsof ze die steun gebruikt had om op de been te blijven. Maar haar gezicht, doodsbleek en betraand, was naar de beide mannen toegewend. Het was niet meer star en versteend, zoals daareven, maar er lag een onbeschrijfelijke uitdruk king op van hoop en vrezen, van vragen en belofte, van diep en innig leed maar ook van een aarzelend geluk. Ze snikte weer, een enkele snik zoals ze zich daareven verraden had. En Richard Althing wist, dat zij daar al die tijd gestaan had, dat zij alles gehoord had en dat de politieman dat natuurlijk geweten moest hebben. Een rode gloed vloog over zijn gezicht en een vlammende toorn lichtte op in zijn ogen. „Nu hebt u mij alles uit handen ge slagen!" zei hij heftig, „nu is alles voor niets geweest. Alles, waarop ik hoopte, alles, waarvoor ik gevochten heb. En niet alleen mij hebt u dat aangedaan, maar haar ook.haar.Ik dacht, dat u een faire tegenstander was, dat u discreet was, dat u alles begreep. Nu zie ik, dat u net als de anderen bentnet als ikeen ploert „Richard"' riep Marianne. „Maar inspecteur Renkevoort vertrok geen spier van zijn gezicht. Hij scheen er niet over te denken om de toornige jonge man te arresteren, die hem ais ambtenaar in functie zó beledigd had. Hij haalde uit zijn zak een papier dat hij plotseling nood zakelijk scheen te moeten bestuderen, dan vouwde hij het weer zorgvuldig op. En dan zei hij, zo kalm en vriendelijk alsof hij niets gehoord had: „De rechercheur v. d. Berg heeft mijn hulp dringend nodig. Ik ga nu naar boven. Als u mij straks nog na der spreken wilt, zal ik u over een half uur graag te woord staan. Tot straks, meneer Althing". En hij verliet met een onbewo gen gezicht het vertrek. „Nu is alles uit", zei Richard Althing. Hij was in een paar passen bij het raam waar hij roerloos bleef staan, zijn hand over zijn ogen. Worstelend om zijn zelfbe heersing terug te krijgen. En dan waren er lichte stappen achter hem en was er een hand op zijn schouder. „Richard", zei Marianne. Hij wendde zich naar haar om, toorn en droefheid wisselend in zijn gegroefd ge zicht. „Nu is alles uit", herhaalde hij weer, „het is alles voor niets geweest. Voor niets. Nu heb ik je dat óók nog niet eens kurnnen besparen. Maar dit is niet mijn schuld: het. is die vervloekte politiekere!'" „Waarom vervloekte politiekerel?" „Omdat je dit niet had mogen horen!" barstte hij uit. „Begrijp je dat niet, Ma rianne? Je had dit nooit mogen horen. Nooit. Hij heeft niets gezegden hij heeft je al die tijd zien staan! Het is Ik kan nu niets meer voor je doenik ga nu dadelijk weg. Je hoeft* mij nooit meer te zien". „Dan zul je altijd naar me verlangen!" Er was nog altijd die onbeschrijfelijke uitdrukking op haar gezicht. Maar er kwam nu ook iets in haar houding iets.... of zij óók ergens om ging vech ten. Ze strekte haar kleine figuurtje recht. Ze stond vlak bij hem, het hoofd naar hem opgeheven. En ze zag hem vol en flink en onbevreesd aan. Zijn gezicht vertrok. „Ja", zei hij toen, „je weet nu toch alles. Ik zal altijd naar je verlangen. Maar wat geeft dat? Het is mijn verdiende loon, ik heb het er zelf naar ge maakt. Ik mag niet anders verwachten". „Maar ik zal ook naar jou verlangen. Altijd!" „Naar mij! Een bedrieger!" Haar ogen waren nog altijd onbevreesd. Indertijd is reeds melding gemaakt van detten van de jubilerende K.M.A. niet aan de gestelde eisen voldeden. Op grond daarvan zouden de uniformen onmiddel lijk na de feestelijkheden te Breda naar de firma Blomjous te Den Haag, die ze had geleverd worden teruggestuurd om ver maakt te worden. Thans evenwel zün de 313 uniformen op 6 stuks na definitief af gekeurd, omdat ze niet waren vervaardigd volgens de eisen, welke in het tussen het rijk en de 'firma Blomjous gesloten con tract waren opgenomen. Van betaling van de gecontracteerde prijs f 82.927,85 zal dan ook geen sprake zijn. De firma kreeg in Maart de principiële toezegging van het departement van Oor log de uniformen te mogen leveren. Leve ring zou moeten plaats vinden op 10 Juli. Ondanks het feit dat deze leveringstijd uiterst krap was, heeft de firma de op dracht aanvaard. Maar daar zij niet op dergelijke grote orders in zo'n korte tijd is berekend, moest tot uitbesteding van het werk worden overgegaan. Aanvankelijk dat was in Maart had de heer B. de toezegging gekregen van een te goeder naam en faam bekend staande kleermakersfirma om een deel van de vervaardiging voor haar rekening te nemen. Toen er evenwel na de princi piële toezegging van het rijk aan de heer B. van een definitieve opdracht (in de vorm van een contract) geruime tijd niets kwam, trok deze „onder-aanneemster" zich terug. Men achtte het namelijk niet moge lijk meer om de 'uniformen op tijd gereed te hebben. Na 13 April, toen de firma door een be-, vestiging van het ministerie van Oorlog meer zekerheid had gekregen, kon hij pas aan het werk gaan. Links en rechts heeft de heer B. zich in verbinding gesteld met kleermakersfirma's, maar de bonafide zaken durfden het niet aan. Tenslotte klopte hij aan bij een firma, die toezegde het te kunnen klaarspelen maar die zelf bij het Gewestelijk Arbeidsbureau voor kleer makers moest aankloppen. Ondeskundigen hebben zich toen aan het behandelen van de stof gezet met als resultaat dat vrijwel alles werd versneden. Tijd voor passen is er niet geweest en de uniformen werden door de onder-aanneemster rechtstreeks aan de K.M.A. gezonden. Uiteraard bleef de firma Blom jous aansprakelijk tegenover het rijk, dat door zijn keurmeester op 15 September de gala-uniformen definitief liet afkeuren. Deze gehele affaire dreigt voor de firma Blomjous, die niets kan verhalen op de onder-aanneemster, een ramp te worden, gezien de financiële verplichtingen, welke zij tegenover haar crediteuren heeft. Voort zetting van de zaak wordt bedreigd door het blok van crediteuren, waarvan een ieder op elk moment het faillissement kan aanvragen. Dit zou betekenen, dat negen gezinnen brodeloos worden. Om dit te voorkomen, alsmede om voor de crediteuren te redden wat er te redden is, zoekt de advocaat van de firma B., mr R. A. L. Houtappel, naar een juridische oplossing. Wij ver namen nog dat 317 uniformen voor het doel, waarvoor zij zijn gemaakt, volkomen onbruikbaar zijn. Er zou nog iets van te maken zijn, maar daarvoor worden de kosten geraamd op 24.000 gulden en dan nog moet men aannemen dat het rijk ze niet zal accepteren, omdat ze ook dan nog niet voldoen aan de contracteisen. „Ja", zei ze helder. „Naar, jou. De bedrie ger. Naar de schurk die zich voor mijn broer Jean beeft uitgegeven, naar de ke rel die hoe was het ook alweer mij bedrogen heeft in het liefste dat ik in de wereld had. Naar jou. Richard Althing' Naar de man, die mijn broer heeft ver pleegd en verzorgd tot zijn dooddie zijn bloed gegeven heeft om hem te redden. Naar de man, die vannacht voor mij ge vochten heeft, om te maken dat ik in Jean kon blijven geloven, dat er geen haar werd gekrenkt op mijn hoofd. Naar de man, die alles voor me gewaagd heeft, en geofferd, zijn goede naam en zijn toekomst en zelfs.zelfs.de hoop dat ik hem nog eens zou liefhebbenJijjij haar stem haperde, maar dan kwam er toch nog, heel zacht: „Ik kan jou niet missen. „Marianne: Meen je dat?" Hij legde zijn handen om haar schou ders. En nu, in een plotselinge schroom, boog zij haar hoofd onder zijn dwingende blik. Boog zij zó diep haar hoofd, dat hij zich moest bukken om haar antwoord te horen. Een gefluisterd antwoord, maar dat zij toch heel duidelijk kon verstaan: „Ik hou immers ook van jou En dan stonden ze samen, onbeweeglijk. Zijn armen om haar heen en haar gezicht ergens tegen, de ruige revers van zijn jas. Maar de man, over het donkere kopje heen, zag door het venster in de lichte dag. De belofte werd ingelost. Door de ijler-wor- dende nevels was de zon doorgebroken, een zon die speelde om de oude toren en de keizerskroon deed glanzen als zuiver goud. Een zon, die met duizend reflexen in hef, Tijdens een na afloop van de Dinsdag gehouden bijeenkomst van de Minister raad van de Europese Kolen- en Staalge meenschap en de leden der Hoge Autori teit gehouden rede, verklaarde de voorzit ter van de Ministerraad, Michel Rasquin, Luxemburgs minister van Economische Zaken, dat deze vergadering een mijlpaal betekent in de geschiedenis van de ge meenschap en een verdere stap op de weg naar de integratie van Europa. „Bij onze gedachtenwisseling met de leden van de Hoge Autoriteit bleek naar hij zeide al spoedig dat de maatregelen van het hoge gezagsorgaan niet voldoende zijn om aan de gemeenschap haar volle vlucht te geven. Er bestaan op het ogenblik te veel tegen stellingen niet alleen op economisch ge bied tussen de landen der gemeenschap onderling, doch ook in de politiek van de Hoge Autoriteit tegenover deze landen. Daarom bestond de vrees, dat het doel, dat wordt nagestreefd, door de gemeen schap slechts met zeer veel moeite bereikt zou kunnen worden. Tijdens de onderhan delingen tussen de ministers en de leden der Hoge Autoriteit bleek duidelijk dat het niet voldoende is technische, admini stratieve en juridische maatregelen te tref fen, doch dat het allereerst een absolute noodzaak is een gemeenschappelijke econo mische politiek vast te stellen. „Men heeft zich de vraag gesteld of het niet juist zou zijn een politiek van economische expansie te voeren, vooral nu de Amerikaanse po litiek de Europese politiek zou kunnen be- invloeden. Onder deze politiek van expan sie verstaan wij een politiek, die het tegen deel is van een deflationistische. Een poli tiek van expansie, zoals wij deze voor ogen hebben, houdt in een gemeenschappelijke ci'edietpolitiek, een monetaire politiek en zelfs een politiek, die een verhoging van de koopkracht voorziet. Bovendien zijn de ministers en het hoge gezagsorgaan voor nemens een algemene investeringspolitiek te gaan bestuderen," aldus Rasquin. De ministerraad zal op 7* December opnieuw bijeenkomen. De gemeenteraad van Breda heeft on langs, in afwijking van de voordracht, dr. Th. Sluiter benoemd tot rector van het stedelijk gymnasium aldaar. Het curato rium van het stedelijk gymnasium heeft thans aan de raad een brief geschreven waarin het mededeelt, zich niet te kunnen verenigen met deze raadsbenoeming. Het curatorium heeft zijn mandaat ter beschik king gesteld. Het had voor de vervulling van de be noeming een aanbevelingslijst opgesteld, waarop de naam van dr. Sluiter niet voor kwam. De 51-jarige G. H. uit Rotterdam, die ruim twintig jaren achter de tralies heeft doorgebracht en de laatste tijd in een in richting verbleef, was reeds enige dagen zoek. Thans heeft de politie de ontvluchte teruggevonden in de Apeldoornse carton- nagefabriek „Acarti", waar hij druk bezig was een kraakje te plegen. Een lid van de Nachtveiligheidsdienst te Apeldoorn bemerkte tijdens zijn rondgang, dat aan de achterzijde van de fabriek een ruit was ingedrukt en daarom waarschuw de hij onmiddellijk de politie, die hem be trapte. grachtwater sprankelde en de knoppen der iepebomen deed zwellen in de zoele lucht. Lente, licht en leven.' Een nieuwe lente over Amstex'dam. En Richard Althing wist, dat hij nu was thuisgekomen. EINDE „Mijn Vriend De Schurk" is de titel van het vervolgverhaal, dat morgen in ons blad begint. Het is de bewogen geschie denis van een man, die het geluk in de schoot geworpen krijgt, doch tegelijk verzeild raakt in een afschuwelijk avon tuur, waarbij hij allerlei onaangename ontdekkingen doet. Zijn vriend, die hem in raad en daad terzijde staat, blijkt tenslotte ook al niet zo'n brave jongen ie zijn, ofschoon hij het allemaal erg goed bedoelt volgens zijn eigen, karak teristieke opvattingen. Wij zijn ervan overtuigd dat onze lezers deze historie met grote belangstelling zullen volgen, temeer waar zij door degene, die haar zelf meemaakte, met stnaak wordt verteld. „Wat is daar aan de hand?" vroegen Rick en Bunkie zich af. Ze waren zo juist uit school gekomen en liepen door de straat, toen ze opeens in de verte een heleboel kinderen zagen, die joelend om iets heel groots heen drongen. Daar moesten ze natuurlijk het hunne van hebben. En dus holden ze er heen. O, nu zagen ze wat het was: een grote olifant staple langzaam en statig door de straat! Op z'n nek zat een bruine man met een witte tulband op het hoofd; dat was de kor nak. Zo heet de man, die op olifanten past en ze bestuurt, weet je. Een echte olifant, en een grote! Dat was een bezienswaardigheid voor de kinderen. En ze kwamen van alle kanten toegelopen en keken met grote ogen naar dat reus achtige beest; ook Rick en Bunkie natuurlijk. Ze hadden in de diergaarde wel eens olifanten gezien, maar hier, zo maar op straat, leek dat dier nog véél groter. Langzaam stapte de reus voort, en hij trok zich niets aan van al die joelende kinde ren om. hem heen. Nu en dan flapperde hij met z'n lappen van oren, of hij boog z'n lange snuit naar boven, net of hij hen goedendag zwaaide. „Wat een kanjer, hè!" zei Bunkie vol ontzag. „Ja," gaf Rick toe, „dat is géén speelgoedolifantje, zeg!"

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6